UiT HET BUITENLAND De Ontwapeningsconferentie. Geweldige ontploffing in het Saargebied. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG Tl FEBRUARI 1933 VIERDE BLAD. Nadolny antwoordt Paul Boncour op de ont wapeningsconferentie. Pracfisch werk ver langd. Spoedige behandeling der kwalitatieve ontwapening noodzakelijk. Groote gashouder geëxplodeerd. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS GENèVE. Ambassadeur Nadolny heeft Vrijdag in de hoofdcommissie der Ontwapeningsconfe rentie een verklaring der Duitsche regeering voorgelezen. Be verklaring was in de Fran- sohe taal gesteld. Paul Boncour. aldus Nadolny, heeft zich in de gisteren gehouden zitting uitgesproken over de portée van het verdrag van 11 De cember voor de verdere werkzaamheden der conferentie. Ik geloof niet dat het doelmatig is op dit oogenblik hem op dezen weg te volgen te meer daar een breedvoerige be spreking van deze kwestie juist zou teweeg brengen, wat noch de Duitsche, noch de Fransche delegatie wenscht, nl. een bespre king over het principe der rechtsgelijkheid. De op 11 December onderteekende overeen komst vormt de basis en de voorwaarde voor de deelneming van Duitschland aan de Ont wapeningsconferentie. Duitschland zal niet van deze basis afwijken. De vertegenwoordi ger van Frankrijk heeft nog eens het Fran sche standpunt in de kwestie der veiligheid uiteengezet en met volle duidelijkheid gecon stateerd, dat de schepping van nieuwe we- derzijdsche veiligheidswaarborgen de voor waarde is voor een essentieele en effectieve vermindering der bewapening. Het Duitsche standpunt staat hiertegenover. De ware taak dezer conferentie bestaat niet in de schep ping van nieuwe wederzijdsche veiligheids garanties, zij moet veeleer bestaan uit het doen van beslissende stappen op het gebied der ontwapening, hetgeen tegelijkertijd het beste middel voor de veiligheid is. Deze op vatting wordt door een groot aantal delega ties gedeeld. Aan de andere zijde heelt Duitschland zich bereid verklaard met den besten wil deel te nemen aan de bespreking der Fransche voorstellen. De leider der Duit sche delegatie heeft zelf in het presidium der conferentie voorgesteld de Fransche voorstellen gelijktijdig met de algemeene Ontwapeningskwestie te bespreken. In plaats nu van een lange bespreking over de princi pes is het absoluut doelmatiger over te gaan tot practisch werk. De Duitsche delegatie hecht geen waarde aan de kwestie in welke commissie de verschillende aangelegenheden moeten worden behandeld. De Duitsche regeering hoopt veeleer dat de conferentie met reuzenschreden zal afgaan op het na gestreefde doel. De Duitsche delegatie eischt evenwel dat de kwestie der kwalitatieve ont wapening thans zoo spoedig mogelijk en niet zooals de Fransche delegatie heeft voorge steld, pas na de behandeling der legersterkte en der continentaal-Europeesche veiligheids kwesties, zal worden behandeld." President Henderson heeft de hoofdcom missie der ontwapeningsconferentie tegen Maandag en de politieke commissie tegen Dinsdag bijeengeroepen. Principieel is besloten dat de beide com missies in de toekomst dagelijks parallel zullen bijeenkomen. BmiscMand. Prins 'Auwi Oberprasident van Hannover?, De „Deutsche Allgemeïne Zeitung" publi ceert volgens Wolff het bericht dat in de plaats van den aftredenden Oberprasident van Hannover. Noske, de nationaal-socialis- tische afgevaardigde Prins August Wilhelm benoemd zou worden. Officieel is van deze candidaatstelling bij de bevoegde autoriteiten van het Rijk nog niets bekend, aldus Wolff, zoodat de berichten wel voorbarig genoemd kunnen worden, maar wat de candidaatstel ling op zichzelf betreft was geen bevestiging, noch een ontkenning te verkrijgen. Rede van Hitler in het Sportpalast. De eerste openbare vergadering, waarin Hitier na zijn benoeming tot Rijkskanselier heeft gesproken, heeft Vrijdagavond in het Sportpalast plaats gehad. De zaal was tegen 6 uur reeds geheel bezet, zoodat de politie een zeer groot aantal personen den toegang heeft geweigerd. Er waren veel leden van het corps diplomatique aanwezig. De redevoering van den Rijkskanselier werd draadloos verspreid en ook door middel van luidsprekers was het mogelijk de redevoering te volgen. Dr. Goebbels die de radioreportage ver zorgde, besprak in zijn inleiding het optre den der linksche bladen. Hitier verscheen in S.A.-uniform. Hij werd met het Deutschlandlied verwelkomd. In zijn gezelschap bevonden zich prins August Wilhelm en een aantal S.S.-leiaers. Later verscheen ook Rijksminister Goering. Hitier gaf een uiteenzetting van de rede nen welke hem aanleiding hadden gegeven de nationaal socialistische beweging te stich ten. Toen in 1918 de oorlog was afgeloopen, was ik, evenals millioenen anderen, een on bekend soldaat. Onschuldig aan de oorzaken van den oorlog en de leiding in den strijd en onschuldig aan de politieke constellatie van het Duitsche leven. De strijd tegen het Marxisme werd inder tijd voor de eerste maal verheven tot een strijddoel. Ik deed de gelofte niet te rusten aleer dit verschijnsel uit het Duitsche leven zou zijn verwijderd. Hitier zeide tenslotte: Het Marxisme beteekent de vereeuwiging der verscheuring van de natie en daarmede de ellende van het geheele Volk en het verraad juist aan de arbeidersklasse welke men met het Marxisme beloofde een betere toekomst te verschaffen. Naar buiten pacifistisch, naar binnen terroristisch. Duitschland deed afstand van alles wat in 50 jaren met moeite was opgebouwd. Leger, vloot en handelsvloot werden vernield. Ko loniën werden weggenomen en het Duitsche bedrijfsleven verloor zijn in het buitenland belegde kapitalen. Door de vi-edesverdragen werd het- Duitsche Volk belast met verplich tingen, welke waanzihnig waren, omdat zij voor de toekomst de wereld verdeelden in twee helften: De overwinnaars en de over wonnenen. De Duitsche onderhandelaar had verplichtingen aangegaan welke niet te ver vullen zijn. Het Duitsche volk moest de in flatie dulden. De cultuur verviel, de werk loosheid nam toe. De herinneringen aan het Duitsche verleden werden weggevaagd. Hit- Ier herinnerde er aan. dat bij den wederop bouw de krachten gevonden zullen moeten worden in de eigen natie, besluitende met de woorden: Een nieuw Duitsch Rijk zal opstaan van grootheid, eer, kracht, heerlijkheid en gerechtigheid. Dr. Goebbels sprak het slotwoord, waarna de vergadering uiteenging onder het zingen van het Horst Wessellied. Amerika. De vloot blijft in den Stillen Oceaan. Admiraal Pratt heeft medegedeeld, dat de Amerikaansche Atlantische Vloot uit bezui nigingsoverwegingen nog een jaar in den Stillen Oceaan zal blijven. In marinekringen wordt toegegeven, dat deze maatregel verband houdt met de ont wikkeling in Oost-Azië. Japan, Besluiten van de commissie van negentien afgewezen. Gisteravond is het Japansche kabinet bij eengekomen, teneinde te beraadslagen over den politieken en militairen toestand. De minister van buitenlandsche zaken Oetsjida, bracht rapport uit over den toestand in Genève en deelde vervolgens den textueelen inhoud mede van het Japansche antwoord op de vragen van de commissie van 19. Naar semi-officieel wordt medegedeeld, heeft de minister van Oorlog verklaard, dat Japan de besluiten van de commissie van 19 moest afwijzen daar haar standpunt in de Mandsjoerijsche kwestie volkomen onaan vaardbaar was. De Japansche regeering kan niet onderhandelen met de commissie van negentien, zoolang deze er aan vasthoudt, dat Mandsjoerije nog onder soevereiniteit staat van de Chineesche republiek. De admi- rale staf en de generale staf, die deelnamen aan de kabinetszitting hebben zich bij dit standpunt aangesloten. Spanje. Geen huwelijk van den -,x-kroonprins? In kringen, die met de Spaansche konink lijke familie in betrekking staan, aldus meldt Reuter uit Fontainbleau, spreekt men het gerucht omtrent een toekomstig huwelijk van den prins der Asturiën ten stelligste tegen. Genève, 9 Februari 1933. De hoop, dat na de op 11 December 1932 tusschen de Groote Vijf verkregen overeen stemming over Duitschland's terugkeer tot de Ontwapeningsconferentie en de erkenning van het beginsel der rechtsgelijkheid de con ferentie met een nieuwen geest van meer goeden wil aan alle zijden haar werkzaamhe den zou hervatten, is nog niet verwezenlijkt. Reeds de twee weken geduurd hebbende be sprekingen in het Bureau, die aan de bijeen komst der Algemeene Commissie voorafgin gen, brachten een teleurstellende stijfhoof digheid met betrekking tot de enkele pun ten. die bij de kwesties van het internatio naal toezicht op de naleving der conventie en van het verbod van den chemischen en bacteriologischen oorlog nog te regelen wa ren. De week algemeene discussies over het Fransche ontwapenings-en-veiligheidsplan heeft den droevigen indruk bevestigd, dat een nieuwe geest van wederzijdsche bereid willigheid tot tegemoetkomingen, zooals Mac Donald, Herriot, von Neurath, Aloisi en Nor man Davis elkander op 11 December beloofd hadden, nog niet is geboren of, indien hij een oogenblik wellicht geleefd mocht heb ben, onder den invloed der nieuwe regee- ringswisselingen in Duitschland en Frankrijk spoedig weer gestorven is! De discussies zijn weliswaar door allen op de hoffelijkste wijze gevoerd, doch in de re devoeringen van de leiders der twee elkander tegenoverstaande richtingen Frankrijk eenerzijds. Duitschland en Italië anderzijds was helaas niet de minste aanwijzing van een bereidwilligheid tot een compromis te be speuren. waarop de vertegenwoordigers der kleinere staten (Frankrijks satellieten uit Roemenië en Zuid-Slavië en Politis uitgezon derd) zoo hadden aangedrongen. Boncour herhaalde, dat het Fransehe plan als één ge heel moet beschouwd worden en dat de daar in opgenomen ontwapeningsbepalingen, die naar veler oordeel nog veel te weinig bedui dend zijn, door Frankrijk slechts gehand haafd worden, indien ook de veiligheidsbe palingen door do andere staten worden aan vaard. Baron Aloisi en Nadoiny daarentegen herhaalden hun betoog, dat ontwapening het eenig noodige is en toonden niet de minste ZEVENTIG SLACHTOFFERS VAN DE KOUDE IN AMERIKA. NEW-YORK. 10 Februari iV.D.) De koude in Noord-Amerika houdt aan. Tot nu toe worden reeds 70 sterfgevallen ten gevolge van de koude gemeld. VIJF VISSCHERS OP EEN IJSSCHOTS AFGEDREVEN. STOCKHOLM. 10 Februari. (V. D.) Woensdagnacht woedde boven Zweden en boven de kusten van de Botnische Golf een krachtige storm. Aan de Finsche kust sloegen groote ijsschotsen los en dreven in zee. Op verschillende ijsvelden waren visschers aan het werk, die echter tijdig gered konden worden. Vijf visschers evenwel dreven op een ijsschots af en sedert dien heeft men niets meer van hen vernomen. Vliegtuigen zoeken thans de Botnische Golf af om de afgedreven visschers op te sporen. LEDENVERGADERING A.N.G.O.G. Men schrijft ons: De afüeeling van den Algem. Nederl. Ge heel-Onthouders Bond 'A.N.G.O-B.' hield dezer dagen een huishoudelijke vergadering Van B. en W. was een schrijven binnen gekomen, waarin zij ons mededeelden dat op het verzoek van de afdeeling, om een fietsenrek voor het raadhuis te mogen plaat sen. afwijzend is beschikt. Wij kunnen ons indenken dat de Gemeente het Centraal Drankwecr Comité hier ter plaatse (waarbij de A.N.G.O.B. is aangesloten) geen subsidie meer kan verleenen vanwege de bezuinigingsmaatregelen. Temeer hadden B. en W. nu de gelegenheid om te toonen. dat het niet meer verleenen van financieelen steun, het verleenen van moreelen steun nog niet uitsluit. Ons verzoek bracht ook geens zins financieele lasten voor de gemeente met zich mee. Geconstateerd mag worden, dat de drankbestrijdersbeweging alhier, op steun van B. en W. niet behoeft te rekenen. Voorts werd verslag uitgebracht van een vergadering van het Centraal Drankweer Comité, waaruit bleek, dat genoemd comité deze maand 20 jaar bestaat, welk feit bin nenkort zal worden herdacht. MENTA WEI-FILM. Men schrijft ons: Op Woensdagavond 15 Februari zal in 't gebouw van den Ned. Protestantenbond ver toond worden de Mentawei-film. Deze film verplaatst de toeschouwers naar de primi tieve bewoners der Mentawei-eilanden bij Su matra. Het volk, dat daar te midden van een prachtige natuur woont, voedt zich met een bepaald soort knollen en visch. In het vangen van deze laatste vertoonen zoowel mannen als vrouwen een natuurlijke handigheid. Men zou deze menschen gelukkig noemen, als bij nadere kennismaking niet bleek, dat zij lichamelijk en geestelijk in nood verkeerden. Groot is de macht van den tooverpriester. Uit de ingewanden van een kip leest hij den wil der goden. Wee dengene, die op deze ma nier aangewezen wordt als oorzaak van een heerschende ziekte of schuldig „blijkt" aan iemands dood. Een menschenleven wordt dan niet geteld. In 1902 is de Rijnsche zending hier begon nen en al werd de eerste zendeling Lett ver moord, tóch hield T werk stand: door de me dische zending kwa'ni men nader tot de be woners. Het werk dezer zending en 't leven van dit volk geeft de film weer. De filmvoorstelling gaat uit v. d. Zendings federatie Haarlem. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. ECHTE WALES-ANTHRACIET o.a. a I 2 70 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A - TELEFOON 16100 bereidwilligheid, om ook maar eenigszins aan Frankrijk's verlangen naar meer veiligheids waarborgen tegemoet te komen. Zij zijn al leen bereid tot een nieuwe plechtige belofte, om onder geen omstandigheden de oplossing van eenig geschil door geweld na te streven. Doch de Franschen hechten helaas aan een dergelijke belofte, die toch zeker niet te on derschatten is. vooral niet wanneer zij door de twee nationalistische regeeringen van Mussolini en Hitier afgegeven wordt, geen groote beteekenis en eischen preciese belof ten van militairen bijstand tegen een even- tueelen aanvaller. Onder deze omstandigheden herhaalden gelukkig de vertegenwoordigers van de klei nere staten, zooals Nederland. België. Spanje en Noorwegen, hun aandrang naar het vin den van een compromis. ..Nederland wjjst geen enkele nieuwe veiligheidsverplichting bij voorbaat af, doch is slechts bereid die in overweging te nemen, indien de ontwape ningsconventie dan ook inderdaad de ge- wenschte aanzienlijke mate van bewape ningsvermindering verwezenlijken zal!", zei- de Minister Beelaerts van Blokland in zijn uitstekende redevoering vol zakelijke kritiek tegen bepaalde gedeelten van het Fransche plan, doch tevens vol bereidwilligheidsver klaringen, om desnoods over eigen bezwaren heen te stappen, indien het groote doel eener werkelijke ontwapeningsconventie, daardoor zou kunnen worden bereikt! En in gelijken geest spraken zoovele anderen, zelfs ditmaal ook Litvinow, die heel realistisch zich op het standpunt stelde, dat het nu eenmaal niet mogelijk is zonder Frankrijk's medewerking tot aanzienlijke bewaoeningsvermindering te komen, en die daarom bereid was eenigszins aan Frankrijk's wenschen. hoe overtollig hij ze ook vond. gevolg te geven. Het zijn vooral twee gedeelten van het Fransche plan, die op krachtigen tegenstand gestooten zijn: het voorstel tot het sluiten van een nieuw veiligheidspact tusschen de staten van het Europeesche vasteland en het voorstel tot „intemationaliseering" <cn niet ..afschaffing") van de te verbieden aanvals- waoenen. zooals zware kanomen, tanks. enz. Met betrekking tot het veiligheidspa et voo. het Europeesche vasteland, over welks pre- ciesen inhoud natuurlijk ook nog heel wat 50 dooden, honderden gewonden Benzolfabrieken in brand. NEUNKIRCHEN, 10 Februari (V.D.) Vrijdagavond om 6 uur tien heeft een buiten gewoon ernstig ontploffingsongeluk plaats gevonden. De grootste gashouder van het Saargebied, welke een capaciteit heeft van 120.000 M3„ 80 M. hoog is. een doorsnede heeft van 45 M. en een grondvlak van 1550 vierkante meters, is door tot nu toe onopge helderde oorzaak in de lucht gevlogen. De ontzettende luchtdruk heeft een verwoesten de uitwerking gehad op groote deelen der stad en zelfs op eenige dorpen in de omge ving. De straten der stad zijn bedekt met glas scherven en dakpannen. Zoo goed als alle ruiten der gebouwen en huizen in de stad zijn vernield. Het terrein, waarop de ramp plaats had, is door politie en gendarmerie afgezet, zoodat het absoluut onmogelijk is het ongeluk in vollen omvang te overzien. Hoeveel personen gedood of gewond zijn is nog niet bekend. Vaststaat, dat alle beschik bare ruimte in de hospitalen en ziekenhuizen der stad Neunkirchen is opgeëischt. De ont ploffing werd gehoord tot in Mannheim, Karlsruhe, Landau en Heidelberg. SAARBRüCKEN. 10 Februari (V.D.) De vreeselijke ontploffing te Neunkirchen heeft een groote verontrusting bij de bevolking te weeg gebracht. Het terein van de ramp is in verren omtrek afgezet. Er hebben nog eenige kleinere ontploffingen plaats gehad. Men vreest dat het gevaar nog niet is geweken, zoodat nog niemand binnen de afgezette zone wordt toegelaten. Roode Kruis-colonnes zijn ontbonden. De politie heeft instructie gekre gen manschappen ter beschikking te stellen voor de afzettingen. Alsof er een bombardement had plaats gehad. Eenige in de nabijheid van den gashouder gelegen huizen zijn ingestort. Van andere huizen zijn de daken ingestort. Tal van per sonen zijn onder het puin bedolven, terwijl zeer veel menschen op straat gewond zijn door steenen, glasscherven en afgeworpen dakpannen. Eenige straten maken den indruk alsof zij aan een bombardement hebben bloot gestaan. Om kwart over zeven heeft nog een ontploffing plaats gehad, welke in een om trek van 20 tot 30 K.M. is waargenomen. Ontploffing in Bazel en Keulen gehoord. Het aantal dooden en gewonden is nog niet bij benadering bekend, daar zelfs de politie geen overzicht van den toestand heeft kun nen krijgen. Het verluidt dat een zeer groot aantal personen is gedood of gewond. Er wordt zelfs van 100 slachtoffers gesproken, doch officieel is er nog niets bekend. De groote ontploffing is aan den eenen kant tot Keulen aan de andere zijde tot Bazel gehoord. Te Baden heeft men den indruk ge had dat een nieuwe ernstige aardbeving heeft plaats gehad. Vijftig dooden? KEULEN. 10 Februari (V. D.) Uit Saar- brucken wordt gemeld, dat te Neunkirchen thans 50 dooden. 250 ernstig en 450 lichtge wonden geteld zijn. Tot de dooden en gc- strijd te voeren zou zijn indien het denkbeeld het ooit tot een bespreking in bijzonderhe den zou brengen, hebben wij terstond deze ééne praealabele moeilijkheid, dat Italië ver klaard heeft tot géén Europeesch veiligheids- pact te zullen toetreden, wanneer ook Enge land dit niet. doet, en dat Boncour juist op zettelijk slechts een pact voor het Europee sche vasteland heeft voorgesteld, omdat cte Franschen heel goed weten, wat de Britsche gedelegeerde Eden dezer dagen dan ook we der bevestigd heeft, dat Engeland niet bereid is méér preciese veiligheidsverbintenissen aan te gaan, dan die waartoe het zich in 1925 te Locarno heeft verbonden. Bovendien staat het wel vast. dat verschillende andere Euro peesche staten, die reeds groote aarzeling zouden hebben, om tot een pact toe te tre den, dat uitsluitend de staten van het Euro peesche vasteland zou verbinden, zeker stel lig de toetreding zullen weigeren, wanneer ook Italië zich afzijdig zou houden. Op dit punt heeft Italië dus den sleutel tot de op lossing der moeilijkheden in zijn handen. Het tweede groote punt van verschil be treft het Fransche voorstel, dat de zware ka nonnen, tanks en andere aanvalswapenen der landmacht niet zouden vernietigd wor den. zooals ongetwijfeld de groote meerder heid der conferentie wenscht. doch ter be schikking van den Volkenbond worden ge houden. zoogenaamd ..geïnternationaliseerd". Terecht wees baron Aloisi er op. dat het aldus slechts plaatsen van een ander ..etiketje" op de kanonnen niet voldoende zou zijn. om van werkelijke ontwapening te kunnen spre ken. En ook minister Beelaerts. professor Bourquin, dr. Lange en zoovele anderen be toogden, dat het de volkeren, die zulke zware aanvalswapenen niet bezitten, slechts heel weinig zou geruststellen te weten, dat die ka nonnen bij hun nabuur niet voor ..nationale", doch slechts voor „internationale" oorlog voering bestemd zijn! Welke waarborg zou er bestaan, dat de bezitters de hun toevertrouw de kanonnen inderdaad slechts in opdracht van den Volkenbond gebruiken zouden? Als de Franschen op dit punt eens zouden willen toegeven en in een vernietiging der aanvalswapenen toestemmen, wie weet. of de andere partij dan niet in de kwestie van het veiligheidspact voor hel Europeesche vasteland zou toegeven? Doch zullen de Fran schen tot dit offer van hun zware legerma- teriaal te bewegen zijn? Misschien zou dit gebeurd zijn. als de Fransche socialisten be reid waren geweest aan de regeering-Daladier deel te nemen. Doch de Fransche socialisten vonden de kwestie van een paar procent sa larisverlaging bhjkbaar belangrijker dan doo>' een succes van de ontwapeningsconferentie de geheele wereld voor den ondergang te be hoeden B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. wonden behooren niet alleen tal van arbei ders en employés der onderneming, maar ook vrouwen en kinderen uit omliggende hui zen. Alle vrachtauto's uit Saarbrucken zijn ter assistentie vertrokken. Alle ziekenhuizen van Neunkirchen en om geving. tot Frledrichsthal aan toe zijn reeds overvol met zwaar gewonden. Arbciderskolonic verwoest. NEUNKIRCHEN. 10 Febr. (V. D.) De ge- explodeerde gasketel was in 1931 gebouwd voor de gasvoorziening van hot Saargebied. Het was een der grootste gashouders van Duitschland. Dicht bij den gashouder bevindt zich een arbeiderskolonie, bestaande uit 15 dubbele woningen. Deze geheele kolonie ligt in puin. Uit deze puinhoopen alleen reeds zijn tot dusverre 25 dooden geborgen, maar te verwachten is. dat het aantal slachtoffers hier tot over de honderd stijgen zal. De ge bouwen zijn door de zware, rondvliegende stukken ijzer volkomen vernietigd. De brand weer is reeds met kracht begonnen aan het opruimingswerk in het centrum van do stad, dat onmiddellijk na de explosie is afgezet. De hooger gelegen huizen werden door de ont ploffing van hun daken beroofd, terwijl het winkelkwartier van de stad één groote puin hoop is geworden. Benzolfabrieken in brand. In de nabijheid van den haard der ontplof fing liggen de moderne benzolfabrieken en cokesfabrieken van de onderneming. Deze staan in lichterlaaie. Het aantal op de onderneming zelve ge vallen dooden schijnt minder groot te zijn, dan men oorspronkelijk vreesde. De mate- rieele schade is echter ontzaggelijk, daar de voornaamste afdeelingen geheel in puin lig gen. In de ziekenhuizen der onderneming zijn tol hedenavond laat reeds 250 zwaar gewon den en ongeveer 1000 lichtgewonden onder gebracht. In een bioscoop in Neunkirchen stortte ten gevolge van de ontploffing het dak in. Hier door werden drie personen gedood en talrijke anderen gewond. In een katholiek ziekenhuis stortte de zoldering van een zaal in. Door de politie en de landjagers zijn uit gebreide veiligheidsmaatregelen genomen, daar men vreest voor onlusten in den loop van den nacht. De toegangswegen naar Ncun kirchen zijn over een grooten afstand afge zet. Neunkirchen is een stad van rond 41.000 inwoners. Nog meer ontploffingen te wachten? Het gevaar voor verdere ontploffingen is nog niet geheel uitgesloten. Onder het bran dende gedeelte der benzolfabrieken liggen r.l. nog eenige met benzol gevulde tanks, die na tuurlijk ieder oogenblik in dc lucht kunnen vliegen. Het is slechts te danken aan dc te genwoordigheid van geest van een arbeider, dat de gasleiding onmiddellijk geslóten werd. Dit deel der fabrieken heeft nog een voor raad gas. waardoor de gaslevering nog 18 uur zou hebben kunnen geschieden. Wanneer dan ook genoemde arbeider de leiding niet afgesloten had, zou de omvang der explosie nog veel grooter zijn geweest. Omtrent de oorzaak van de ramp kunnen uiteraard op het oogenblik nog slechts vage vermoedens worden uitgesproken. Zoo ver moedt men, dat de explosie van den gashou der. die een inhoud heeft van 120.000 M3., doch op het oogenblik der ontploffing slechts met 12000 M3. gevuld was, veroorzaakt is door de in de benzolfabriek ontstane kleine explosie van ongeveer 5 minuten voor 6 uur ontstaan is. Volgens een ander vermoeden zou de ontploffing zijn ontstaan door dat een vonk uit een motor brand zou hebben ver oorzaakt. welke brand zich dan zou hebben uitgebreid tot de benzolfabrieken. waardoor dezen explodeerden, waarna achtereenvol gens de groote en dc kleine gashouder in de lucht vlogen. De rcgeeringscommissie was reeds kort na het ongeluk ter plaatse, waar onmiddellijk beraadslaagd werd over de te nemen hulp maatregelen. Alle omliggende grensplaatsjes worden natuurlijk door de explosie getroffen, daar de luchtdruk de ruiten vernielde en ook hier en daar door glassplinters verwondingen deed ontstaan. MILLIOENENZWENDEL- AFFAIRE ONTDEKT. Belangrijke arrestatie te Antwerpen. OPLICHTERS OPEREERDEN OOK IN NEDERLAND. ANTWERPEN. 10 Februari (V. D.) Dc recherche te Antwerpen heeft gisteren twee personen, genaamd Floren en Van Schoon- beke gearresteerd, die zich reeds eenige jaren uitgaven als groot-lndustrieelen en door het stichten van gefingeerde onder nemingen tal van personen voor millioenen hebben opgelicht. De beide geaatesteerden opereerden niet alleen in België, cwch ook in Engeland. Frankrijk, Nederland. Duitsch land en Roemenië. Teneinde een basis voor hun financieele oneraties te hebben, sticht ten zij te Brussel do ..Belgian Investment Trust", die er in één der voornaamste straten van Brussel 'n luxueus ingericht kantoor op na hield, waarin echter slechts drie bedien den werkzaam waren. Deze trust was de kern van een concern van gefihgeerde onder nemingen en de zaken bestonden voorname lijk uit het aan don man brengen van aan deden en obligaties der z.g.n. ondernemin gen. Men was zoogenaamd met do Roemeon- sciie regcering in onderhandeling over den aanleg van groote waterwerken, aan welker financiering nog slechts 30 millioen franc ontbrak. Informaties werden onderteekend met de vervalschte handteekening van voor aanstaande personen. Ook aan hot verval- schen van cheques schijnt men zich herhaal delijk te hebben schuldig gemaakt. Bij con huiszoeking in het kantoor vond de politie slechts de correspondentie, waaruit blook dat men een bedrag van millioenen als resul taat van de jongste oplichtingspogingcn ver wachtte. De algemeene discussies over het Fransche ontwapenings. en veiligheidsplan. Nog steeds geen toenadering tusschen de groote mogendheden. De kleinere staten dringen, voorloopig nog vergeefs, op een compromis aan. (Van onzen correspondent).

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11