DAGAVOND Historische vrouwenfiguren. RICHARD WAGNER HERDENKING. BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD Van alles en nog wat. DE OOSTENRIJKSCHE ZIGEUNERS IN HET BURGENLAND. ZATERDAG 11 FEBR. 1933 Sarah Bernhardt. Tien jaar na haar dood. Het is bijna tien jaar geleden, dat Sarah Bernhardt, wellicht de grootste, in allen ge valle één der grootste tooneelspeelsters der vorige eeuw stierf, negen en zeventig jaar oud. In October 1844 was ze geboren, op den 25sten Maart 1923 stierf ze. en het Engelsche blad de Times wist haar en haar leven niet anders te karakteriseeren dan door te zeg gen: „In haar leven waren maar twee gebeur tenissen hetzelfde als bij andere menschen: geboorte en dood". En zelfs dit was niet heelemaal waar. Ten eerste is nooit met zekerheid te zeggen geweest, waar Sarah Bernhardt geboren is. en wie haar vader is geweest is, hoewel er ver onderstellingen genoeg zijn gemaakt, altijd onbekend gebleven. Haar dood was evenmin zooals die van de meesten: ze was bezig met het instudeeren van een nieuwe rol, tot op twee dagen voor haar dood wijdde ze zich met alle interesse en activiteit, die nog in haar waren, aan de voorbereidingen voor de eerste filmopnamen, die van haar gemaakt zouden worden, en sl'aakte de verzuchting, dat er ter wereld toch niets heerlijkers was dan te werken. Vijf da gen later begeleidden een millioen menschen haar naar haar laatste rustplaats op Père Lachaise, waar ze bijgezet werd in het graf van haar moeder, door haar altijd hooghartig het familiegraf genoemd, en in de doodkist van rozenhout. waarin ze sinds jaren van tijd tot tijd placht te slapen, en waarin ze alles bewaarde, wat haar dierbaar was. Eén van Sara's vele excentriciteiten, waaraan haar benijders zich ergerden en waarom ze haar bespotten, en die toch in den grond noch uit aanstellerij, noch uit zucht tot reclame voort kwamen, maar doodeenvoudig uit het feit, dat Sarah Bernhardt Sarah Bernhardt was, een rustelooze, hoogst nerveuze, en in den grond waarschijnlijk buitengewoon ongelukkige en onbevredigde vrouw, die niet inzag, waarom ze aan haar eigen grillen niet toe zou geven, daar ze er de middelen toe had en er nie mand kwaad mee deed. Dat ze er in haar huis een halve menagerie met wilde dieren op na hield: een tijger, een luipaard en een alligator, wat deerde het een ander? Dat ze zich in Montmartre een atelier liet inrichten, waar ze beeldhouwde in een witte blouse en broek tot afschuw en schrik vah haar tijdgenooten wat deerde het anderen, zoo lang ze er plezier in had? Ze stelde haar beelden zelfs ten toon, en Rodin uitte zich op het gezicht ervan op een hoogst onfat soenlijke manier en dreigde, uit wraak, too- neelspeler te zullen worden maar maakte Rodin voor zijn beelden zulke prijzen als zij? Als de menschen niet wijzer waren.En zij het den milliardth' Rothschild maandenlang tevergeefs vragen en smeeken, of „la divine Sarah'' soms alsjeblieft ook een buste van hem wilde maken. Nee, „la divine Sarah" wil de niet, zij beeldhouwde ehem! voor haar plezier. Had de heele wereld er wat mee te maken, als zij in een ballon een tocht bo ven Parijs wilde maken, zonder iemand van te voren op de hoogte te brengen van haar plan, of was dat alleen haar eigen zaak? Maar natuurlijk! En gedurende haar leven ging zij tien maal in een klooster, schreef in gezonden stukken bij honderden, voerde pro ces na proces wegens laster, liet niets over haar kant gaan wat zij niet over haar kant wenschte te laten gaan. maar vergat waar schijnlijk, dat zij van haar medemenschen driekwart van den tijd het uiterste eischte en het kreeg ook.Alleen is het de tragedie van' haar leven geweest, dat zij in één van de belangrijkste dingen voor een vrouw, de liefde, bij lange na niet kreeg wat zij vroeg, of wat zij wenschte. Sarah Bernhardt's huwelijk met den Griek Aristide Damala, die jonger dan zij was, en deel uitmaakte van haar gezelschap op de groote Europeesche tournee van 1881 werd in den grond alleen gesloten omdat zij diep in haar hart wist, dat zij, als zij hem niet op een dergelijke manier aan zich bond, hem nooit zou behouden: na de voorstellingen in Napels reisden zij samen in stilte en groote haast naar Londen om zich te laten trouwen: hals over kop keerden zij weer terug om op tijd, op den vierden April, in Nice te kunnen spelen. Damala verliet haar spoedig, ging Frankrijk uit en liet zich in Afrika inschrijven bij de Spahi's. Later raakte hij volkomen aan lager wal, werd morphinist, en werd ten slot te door Sarah gevonden, die hem meenam naar Parijs, hem maandenlang verzorgde in haar huis, waar hij ten slotte ook sterft nadat gebleken was. dat hij ook daar, niettegen staande de oneindige voorzorgen, in het bezit van morphine en cocaïne had weten te ko men. Niettegenstaande Sarah's protesten werd hij op verlangen van zijn familie in Grieken land begraven op een latere tournee in Griekenland was haar eerste werk zijn graf te gaan bezoeken. Soms onderteekende zij haar brieven plotseling „veuve Damala", en uit al lerlei dingen blijkt dat zij, hoewel zij andere en gelukkiger liefdes had, Damala zelden, en dan slechts voor korten tijd, heeft vergeten. Dat Sarah Bernhardt er meer liefdes op na heeft gehouden, mag verondersteld worden bekend te zijn, daar haar tijdgenooten en zelfs hun nakomelingen er speciaal op verzot wa ren haar belevenissen op dat gebied aanmer kelijk te overdrijven en niet rustten voor ze haar de reputatie van gevaarlijke en demo nische vrouw toegedicht hadden, die haar tot aan haar dood is bij gebleven. Als men hen wil gelooven, dan telde zij on der haar vereerders vier keizers en elf ko ningen het aantal .der voor haar in het stof liggende mindere goden was ontelbaar, te meer waar men ze in alle oorden van de we reld aantrof. Victor Hugo viel voor haar op de knieën, kuste haar de hand en vereerde haar na haar creatie in „Hernani" een brillant aan een ketting! „De tranen die ge mij hebt doen storten, behooren ook u; ik leg ze aan uw voe ten". Coppeé, Oscar Wilde, Richepin, Edmond Rostand schreven stukken voor haar. In Amerika ging haar roep haar al vooruit: in Orangetown belegden de vrouwen een verga dering om te beraadslagen wat haar te doen stond nu Sarah Bernhardt onderweg was om de mannen op het slechte pad te brengen. f Het was niet één van Sarah's geringste char mes. dat zij een scherpen geest en een vlugge tong had, maar dat haar vijanden dat aller minst als een charme ondervonden en er met des te meer hartstocht hun aanvallen om vernieuwden, is geen wonder en de gewone gang der dingen. Sarah zou nooit van derge lijke fabelachtige dingen beticht zijn. als zij haar aanvallers rustig hun gang had laten gaan, maar zij was een te nerveuze en te strijdlustige natuur om niet steeds weer te pareeren en hartstochtelijk het erkennen van de waarheid te verlangen. Alleen al over het geheim van haar geboor te. waarvan zij waarschijnlijk zelf de ware toedracht niet wist, is haar heele leven lang gespot en kwaad gesproken. Zij zou een Duit- sche zijn: haar moeder. Julie Bernard, was de dochter van een Berlijnsch oogarts, die met haar zuster Rosine het ouderlijk huis ont vlucht was toen de vader plannen maakte on# de Ilollandsche gouvernante zijner kinderen te trouwen. Maar Julie Bernard woonde sinds jaren in Parijs, Sarah was opgevoed in een Fransch klooster, sprak niet anders dan Fransch, bezocht dertig maanden lang het Parijsche conservatorium, half op advies van vrienden harer moeder, die met het magere, onknappe kind eigenlijk geen raad wist, en in het begin absoluut niet met haar eigen in stemming. Zij had in een klooster willen gaan moest zij nu aan het tooneel? Na haar studie krijgt ze door protectie een contractje bij de Comédie Francaise, speelt er één klem rolletje, valt er absoluut niet in op, maakt na negen maanden*hoogloopende ruzie met de eerste actrice, en haar contract wordt verbro ken. Na een tijd lang niets gedaan te hebben, krijgt ze met moeite een contract aan het Gymnase, mislukt er in een rolletje, en gaat mismoedigd met een beetje geld en een naai stertje als chaperonne op reis naar Spanje, weet daarna nog een engagement bij het Theatre Porte-Saint-Martin te krijgen, waar ze weer geen rollen van beteekenis krijgt, spe ciaal omdat ze geen tooneelfiguur heeft en te mager is, en loopt ten slotte over naar het Odéon, waar ze in 1864 haar loopbaan begint, die, hoewel niemand het vermoedt, zal ein digen met een schitterenden terugkeer naar de Comédie Francaise, die haar eens de deur wees. Langzaam maar zeker komen de eerste successen, de bewonderende en ietwat ver baasde kritieken over de mademoiselle Bern hardt. waarin het waarachtige acteursbloed schijnt te wonen. In Dumas' „Kean" behaalt zij voor het eerst een triomf, dwars tegen de onwelwillende stemming van een weerbarstig publiek in. De oorlog van 1870 onderbreekt haar car rière. Als Parijs belegerd wordt blijft Sarah in de stad, richt er een ambulance op. waarin ze dag en nacht werkt, en trekt zich na den wapenstilstand en de revolutie in St. Germain terug om den loop der dingen af te wachten. Die loop der dingen brengt in de eerste plaats de voor Sarah zoo beteekenisvolle terugkeer uit den vreemde van den balling Victor Hugo, in wiens Ruy Bias ze als koningin van Spanje een dergelijk fenomenaal succes behaalt, dat het haar met één slag weer de poorten van het negen jaar geleden voor haar gesloten Theatre Francais opent en daarmee die van den wereldroem. Van dat oogenblik af speelt ze de ééne rol na de andere: „Andromaque", „La Fille de Ro land'", Victor Hugo's „Hernani". „Othello". ..Amphitryon'' en „Mithridate" tot aan haar terugkeer in 1881 wordt de reeks voortgezet in steeds stijgende lijn: La Dame Aux Camé- lias, Fëdora, Macbeth, Phèdre, Marion Delor- me, Hamlet, Tosca, en Cleopatre, met welk re pertoire ze in 1886, 1888, 1389, 1891, 1895, 1900. 1905, 1910, 1913 en 1916 tournees in alle lan den van Europa, in Noord-Afrika en in Ameri ka onderneemt. In dien tusschentijd breidt het aantal van haar rollen zich steeds uit: Rostand's Princesse Lointaine wordt er aan toegevoegd: Médée, l'Aiglon, Lorenzaccio. Francesca de Rimini. Adrienne Lecouvreur. Lucrèce Borgia, zijn verder een aantal van de bekendste. Het spreekt vanzelf dat het Sarah Bernhardt, vooral naarmate zij ouder werd en haar vijanden stierven of hun stemmen verstom den in den algemeenen roep van bewondering, die de groote actrice in de laatste twintig ja ren van haar leven overal deed opgaan niet aan waardeering en eerbewijzen heeft ontbroken. Ze had zich oneindig verdienste lijk gemaakt voor de Fransche cultuur; ze was de krachtigste en laatst overblijvende verte genwoordigster van het negentiende eeuw- sche tooneel en de romantiek. De Fransche regeering benoemde haar in 1914 tot cheva lier van het Legioen van Eer, in 1921 tot offi cier. Intusschen, in 1915 had men haar het rechterbeen moeten amputeeren, wat haar niet belette om nog, in rollen, die speciaal voor haar geschreven werden, door te spelen tot vlak voor haar dood toe. Ze was als een levende legende geworden, en het publiek bestormde de schouwburgen om haar be roemde lachje te zien, dat nog, hoe vervallen haar gezicht ook was, wéinig van zijn charme verloren had, en om haar beroemde „gouden stem" te hooren, die echter sinds jaren zijn goud verloren had en een oude vrouwenstem geworden was. Niettemin eerde men in haar vol bewondering een groot verleden en het door zooveel groot-en met angst tegemoet ge ziene lot van eens in vergetelheid te zullen raken heeft zij niet gekend. Zij stierf, sinds jaren al vechtend tegen eén zwakke gezond heid, één been missend, acht en zeventig jaar oud maar in glorie. WILLY VAN DER TAK Beroepsfamilie. In deze tijden van kleine en verspreide fa milies is er waarschijnlijk een goede toekomst voor het beroepsfamiliclid, die kort geleden in Frankrijk is opgestaan. Daar kan men nu tijdelijke familieleden huren voor bepaalde gelegenheden, als hu welijken enz., waar de familie goed voor den dag wil komen. Zelfs kan men voor speciale tarieven die huurlingen geschenken latei- meebrengen. De hiel als herkennings- teeken. Van alle pas-geborenen in de ziekenhuizen in vele Amerikaansche steden, wordt onmid dellijk na de geboorte een afdruk van den hiel genomen, om alle gevaren voor verwisse ling te voorkomen. Oorlogsweduwen. Gedurende de laatste 10 jaar hebben 33000 Engelsche oorlogs wed uwen opgehouden pen sioen te trekken hetzij door huwelijk of over lijden. Er staan echter nog 136.300 op de lijst. Duur paardehaar. In Temuco, een stad in Ohili, worden der gelijke prijzen betaald voor paardehaar, dat het stelen van paarden daar een veel voor komende misdaad is. Zelfs de paarden van de politie ontsnappen niet vaak aan de han den van de dieven! Stijg met zuurstof. Vliegeniers en bergbeklimmers met een zuurstofapparaat uitgerust kunnen zonder eenig gevaar tot een hoogte van negen en een halve mijl stijgen. Zonder zuurstof is de grens even beneden vier mijl. Kleurenblindheid en intel- gentie. Kleurenblindheid, een verschijnsel waar men weinig van weet, is een erfelijke kwaal die meer bij mannen dan bij vrouwen voor komt. Menschen die kleurenblind zijn, hebben doorgaan een boven 't middelmatige liggen de intelligentie. Edel vocht! In de wijnkelders van een eerste klas hotel in Londen ligt een hoeveelheid wijn ter waar de van ongeveer tien millioen gulden opge slagen. Moeten zij uit Europa verbannen worden? (Van onzen Weenschen correspondent). De Zigeuners zijn. zooals een ieder weet. een buitengewoon lastig volkje. Ten dcele lei den zij nog steeds een rondzwervend bestaan. Zij trekken in groepen met woonwagens en paarden over de wegen van alle landen en nu eens duiken 'zij hier. dan weer daar op. Ner gens worden zij met buitengewoon veel vrien delijkheid en vreugde ontvangen. De vrouwen halen onmiddellijk de wasch, die buiten aan touwen te drogen hangt, binnen en allerwege worden de kippen en de ganzen, de koeien en de schapen zoo vlug mogelijk in veiligheid gebracht. Want de Zigeuners zijn meesters in de kunst van het stelen. Hier en daar ook blijven de Zigeuners in een bepaalde streek wonen, maar ook daar kunnen zij hun slech te gewoonten niet afleggen en ook daar zijn zij minder populair bij de overige bewoners van het land. Oostenrijk smaakt het twijfel achtige genoegen duizenden Zigeuners tot zijn bevolking te mogen tellen. In het Bur- genland, het Oostenrijksclie bondsland ten zuid-oosten van Weenen. welke streek vroe ger tot Hongarije heeft behoord, wonen meer dan zesduizend Zigeuners. Men heeft heel wat met deze lieden te stellen. Hun aantal neemt gestadig toe. Veertig jaar geleden woonden er in het huidige Burgenland maar achthonderd Zi geuners. De aanwas bestaat dus uit ongeveer zevenhonderd procent. In tal van gemeenten hebben dc Zigeuners de overhand. Zij vor men een ware plaag voor het overige gedeelte van de bevolking, dat voortdurend door hen bestolen wordt. In de bosschen hebben zij vol gens de officieelc statistieken per jaar een schade van ongeveer vijftigduizend schillin gen aangericht. De kantonrechter van Ober- warth, dr. Prinz, heeft verklaard, dat zij de justitie gedurende het thans afgeloopen jaar 1932 tienduizend schillingen gekost hebben. Want niet minder dan zes zevende gedeelten van de Zigeuners is in aanraking met dc wet gekomen. Daarbij komt nog, dat het buiten gewoon moeilijk is een Zigeuner, die iets op zijn kerfstok heeft, voor een rechtbank te la ten verschijnen, omdat er zooveel Zigeuners zijn, die precies dezelfde namen hebben. Er zijn meer dan zeven-en-twintighonderd Zigeuners in het Burgenland, die den familie naam Horvath dragen. Een groot aantal heef ook denzelfden voornaam. Nu moet zoo een gendarm of een deurwaarder maar weten, welken Horvath hij te pakken moet krijgen! Bijna zevenhonderd Zigeuners heeten Sarkozy bijna vijfhonderd Karoly, meer dan vierhon derd Barenyai en meer dan driehonderd Papaj. De gendarmerie in het Burgenland maakt al sedert eenige jaren gebruik van een regis ter van Zigeuners, waarin behalve de namen en de photographieën van de vaak sprekend op elkander lijkende bruine mannen en brui ne vrouwen ook de vingerafdrukken zijn op genomen. Ieder jaar in de maand Augustus moeten de Zigeuner-jongens en -meisjes, die gedurende de afgeloopen twaalf maanden den ouderdom van veertien jaren bereikt heb ben. op de bureaux van de gendarmerie ver schijnen, teneinde daar afdrukken van hun vingertoppen te laten maken. De Oostenrijksche bewoners van het Bur genland zijn ten einde raad. Zij voeren reeds sedert jaren en jaren een vruchtcloozen kamp tegen het vandalisme van de Zigeuners en thans, hebben zij een reusachtige meeting te Oberwarth gehouden, waaraan een paar dui zend personen hebben deelgenomen. Onder de aanwezigen bevonden zich alle Burgen- landsche leden van den Oostenrijkschen na- tionalen raad. alle burgemeesters, alle leden van de rechterlijke macht en tal van andere autoriteiten. Vooral de rede van den kan tonrechter van Oberwarth, die het in den breede over de wandaden van de Zigeuners in de laatste jaren had, maakte diepen indruk op allen. Men nam een resolutie aan, waarbij men besloot zich tot de Oostenrijksche regeering te wenden, teneinde te vragen, dat deze een uitzonderingswet voor de Zigeuners in het le ven roept, welke de stokslagenstraf weer in voert. Zigeuners, die een strafbaar feit be gaan hebben, zullen weer. net als in do vroe gere dagen, door den rechter tot het oploo- pen van een flink pak slaag veroordeeld moe ten kunnen worden! Dc „Bezirkshauptmaijn' en „Rogierungsrat" Maierhofer zeide. dat het Zigeunervraagstuk niet alleen een probleem voor het Burgen land en voor Oostenrijk was. doch een aan gelegenheid. welke ook anderen landen aan gaat. voornamelijk Tsjechoslowaklje. Honga rije. Polen en Roemenië en hij stelde voor, dat men den Volkenbond moest vragen zich met dit probleem bezig te houden. Wellicht, zoo zeide hij. kon men de Zigeuners uit Euro pa zetten en hen bijvoorbeeld naar de Poly nesische eilanden brengen. Daar zouden zij zich heel gelukkig kunnen gevoelen en Europa zou van hen bevrijd zijn! SNELHEID IS MACHT. HOE SNEL DRAAIT DE AARDE? Links: een herinnering aan Wagner's door de straten van Bayrcuth naar villa sterfdag, vijftig iaar geleden. Onder ontzag lijkc belangstelling trekt de begrafenisstoet Wahnfried, icaar het stoffelijk overschot van den meester in den tuin werd bijgezet. Rechts De door Prof. Boerner ontioorpen herinneringsplakette. Sedert het begin der wereld heeft de menscli getracht snel vooruit te komen. Men kan dit opvatten zooals men wil. het blijft altijd waar. Snelheid beteekent macht. Wat we allen bezitten is: de tijd. Dc snelheid dienta om deze schat te bewaken. De grootste physische snelheid, die we ken nen is die van licht en clectriciteit; zij be draagt ongeveer 300.000 K.M. per seconde, maar aldus wil het de optimistische denker de gedachte is sneller dan liet licht. Wanneer iemand de honderd meter In KJ seconden loopt, wekt hij de bewondering op der geheelé wereld. Maar zijn ontstellende vlugheid komt neer op 36 K.M. per uur. een vaartje, waarvoor uw auto zich zou schamen. Een renpaard, dat tot de star-klasse be hoort, zou 65 K.M. per uur afleggen. Het pu bliek. dat een race bijwoont, is" enthousiast, wanneer het dier het wereldrecord verbe tert met een of twee metertjes per seconde. Niemand echter neemt de locomotief au sérieux, die het niet verder kan brengen dan die onnoozele zestig kilometer. Neen. een trein moet minstens 85 of 90 kunnen rijden. In Engeland zijn er zelfs expresstreinen, die meer dan honderd halen en dat. terwijl eeni ge tientallen jaren geleden de vijanden van dc locomotief zeiden: „De uitvinding wordt een fiasco, want meer dan 40 K.M. per uur kan het menschelijk lichaam niet doorstaan". De tegenstanders van het nog steeds mo derne vervoermiddel hebben ongelijk gekre gen. Het ijzeren paard, dat u, omgeven door veel stof en geraas, voorbij snelt, boezemt ontzag in en desondanks zou een race-auto die het niet vlugger kon dan zóó, geen cent waard zijn. Een motorboot verplaatst zich, als ze op volle kracht werkt, met een snelheid van on geveer 200 K.M. per uur, doch ln dc toekomst zullen de oceaanstoomers wel acht of negen honderd kilometer kunnen varen. Proeven om iets in die richting tc bereiken worden reeds genomen. Engelsche en Italiaansche piloten hebben het tot ruim zeshonderd K.M. gebracht en menschen, die met beide beenen op aarde stonden en over die waaghalzerij hoorden spreken, duizelde het. Inderdaad zijn we hiermee aan het eind van ons sportprestuüe-lat-ijp. Maar een gewone geweerkogel heeft een vaart van meer dan 3000 K.M. per uur. Zoolang u zich op aarde bevindt, tolt u in het rond t. o. v. de zon met een snelheid van pl.m. 1675 K.M. per uur. De aarde doorloopt de 965.000.000 K.M. om de zon in 365 dagen. Snelheid is macht. Neem een waskaars en druk die tegen een dunne eikenhouten plank. De kaars zal breken. Schiet nu evenwel hetzelfde object uit den loop van een geweer; de kaars zal dwars door een eikenhouten deur heendringen, zonder te breken. Men heeft ingezien, dat de uitspraak: snel heid is macht, in de practijk steeds opgaat, vandaar het oude probleem: „Wanneer een onweerstaanbare kracht een ondoordringbaar lichaam ontmoet, wat gebeurt er dan?" De vraag boeit ons een oogenblik. eensdeels daar zij op onze fantasie werkt en anders- deels. doordat zij ons, verstandelijk bezien, volkomen dwaas lijkt. Wat antwoordt de natuurkundige, althans wanneer hij zich verwaardigt zich met een dergelijke puzzle in te laten? „Er is geen ondoordringbaar lichaam be kend en geen onweerstaanbare kracht ook. Datgene, wat wc op dit gebied ontdekten, bleek eindig te zijn en was meestal in getal len uit te drukken. Een kind zou in staat zijn den aardbol op te tillen als hij maar een heiboom tot zijn beschikking had cn ccn „steuntje". Een stuk hout zou door de stalen huid van een pantserschip dringen, wanneer de snelheid van het projectiel groot genoeg zou zijn. Aan den anderen kant: onoverwinnelijke krachten kennen we niet. Een meteoorsteen, die soms voor het grootste gedeelte uit „hard" ijzer bestaat, wordt rood gloeiend, vliegt in stukken en verdampt soms zelfs, wanneer hij in aanraking komt met het bui tenste laagje van onze atmosfeer, dat zóó ijl is, dat een vliegmachine er niet kan vliegen en ccn mensch er geen adem kan halen. Dc versplintering van den meteoorsteen is al weer het gevolg van de snelheid. Weliswaar gelukt het hem onzen dampkring binnen te dringen, maar dc snelheid doet hem uiteen spatten".

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 15