DE BILT. HAARLEM'S DACBLAD hand op zijn heup en stelde deze mannen dc vraag- wat dit bcteekende. Hierop staakten zij onmiddellijk het inha len van de statietrap. Verder gebeurde er niets. „Er was aldus vervolgde de heer Vos van Steenwijk zijn verhaal nu eenmaal veel ontstemming, doch op dit oogenblik niet merkbaar meer dan gewoonlijk". Naar kooi gegaan Maar toen luitenant ter zee De Vos van Steenwijk reeds in zijn kooi lag, werd hij daar uitgehaald en voorgeleid tegenover een troep Inheemsche schepelingen, die duidelijk den indruk maakten dat zij geeif geweld in den zin hadden, mits de officieren beloofden dat zij dezelfde houding zouden aannemen. Gijzelaars De muiters zetten aan dit verzoek kracht bij door het feit te releveeren dat zij reeds twee jonge officieren, de luitenants ter zee Kooi en Stcgeman van hun bedden hadden gelicht, zoomede eenige Europeesche onderof ficieren, die onmiddellijk gedood zouden wor den zoodra een schot mocht worden gelost. Dc heer De Vos van Steenwijk verklaarde, dat hij dien avond alles had geprobeerd. Hij was verder vrij in zijn doen en laten, doch hij moest aanzien dat het schip vertrok. Officieren leefden gewoon Bij dit alles bleven in het officierskwartier zestien officieren, waarvan de hoogste een luitenant ter zee tweede klasse was, doch de meesten waren luitenants ter zee derde klas se, voortleven zooals gewoonlijk, slechts op twee punten was er een afwijking van den gewonen gang van zaken. n.l. door de feiten, dat dc Europeesche onderofficieren en hunne Inlandsclie collega's zich allen bij hen voeg den <de bediening door de hutjongens, cle kok etc. ging voort alsof er niet gebeurd was) en ten tweede dc natuurlijk ellendige om standigheid dat het schip reeds onderweg was zoodat dc officieren zich overgeleverd voelden aan de muiters. Officier aan tie radio. Luitenant de Vos van Steenwijk heeft even de gelegenheid gehad om de radio te bedie nen. Hij heeft toen den Commandant der Marine te Soerabaja opgeroepen en net radiostation Scheveningen, maar belde sta tions waren bezet. De officier werd toen door den Europee- schen machinist Boschart van de radio "ver wijderd. Toen hij dit vertelde zeide de heer De Vos van Steenwijk: „Nu zal men de vraag stel len: waarom hebben jullie niet een flinke bloedplas gemaakt? maar alle omstandig heden waren tegen. Wij hadden op het cri- tieke moment geen leiding, we hadden geen contact, we trachtten ierier op eigen gelegen heid iets te beginnen. Wij hebben ook een maal een kleine verzetsactie gevoerd, maar toen is er onmiddellijk door de muiters op ons geschoten, maar bij die gelegenheid werd nie mand nog geraakt. Wc beseften toen weder om. dat twee collega's hierdoor een zekeren dood zouden vinden, en dat de Europeesche onderofficieren eveneens zouden worden ver moord, een consequentie, welke wij niet voor onze rekening hebben genomen. Eerewoord der officieren. Er was nog oen ander beletsel: een onzer had zich in conferentie met de muiters be geven en bij die gelegenheid onder den indruk van doodsbedreiging aan de gijzelaars het eerewoord gepasseerd namens de officieren dat zij geen gewapend verzet zouden plegen. Nu kunt go daar verder over denken zooals ge wilt. Wij waren in omstandigheden die men zich onmogelijk kan indenken, omstan digheden, die met beleefd moet hebben om zc te kunnen begrijpen Wij vroegen den jongen zee-officlcr: maar hebt ge niet al die dagen in een hel geleefd? Machinist kreeg er genoeg van. Hij antwoordde ons hierop met de mede- deeling, dat hem reeds Maandag door den Europeescher» machinist Boschart het bericht was getoond dat het eskader ons tegemoet voer, met de bedoeling om zonder slag of stoot den ouden toestand te herstellen. Hij voegde daarbij dat deze Boschart bovendien reeds toen genoeg scheen te hebben van de demonstratie. Hij verloor door zijn overreding om er nu maar mee uit te scheiden zijn invloed over de anderen on nam van dat tijdperk af oen an dere houding aan, terwijl dc eigenlijke mui ters consequent voortgingen. Uitziende naar het eskader. „Wij hebben aldus vervolgde luitenant de Vos van Steenwijk zijn verhaal echter elk oogenblik verwacht hot eskader te ontmoe ten. Wij hebben natuurlijk steeds daarnaar uitgezien. Wij werden behoorlijk behandeld en kregen don indruk dat de demonstratie van do bemanning naar buiten was bedoeld en stellig niet togen ons, zoodat wij geen on heil verwachtten. Aan het betreurenswaar dige wegvaren was al niets meer te doen. Dit wegvaren is ook niet onze schuld. Die ligt aan den geheelen toestand. Men dacht te onderhandelen. Eindelijk kwam dan hedenmorgen het eskader in zicht. Wij begrepen niet wat het wilde, doch toon wij de vliegtuigen zagen komen, verwachtten wij dat er een waar schuw ingsbom zou worden gegooid. Zulk een bom werd echter niet verwacht door do muiters die doordat een hunner op zettelijk het eskaderpersb'ericht had aange vuld met den waarborg, dat men zich van actie zou onthouden, blijkbaar in dc^nxec- ning verkeoi-den dat er rustig zou kunnen worden onderhandeld. De naderende strijdkrachten wekten daar door eerder spot dan angst. De muiters verkeerden in de meening, dat thans het moment tot het stellen van hun eisehen eerst recht gekomen was. Op dit moment viel de bom. Hiermede was de historie ineens ten ein de GROOTE ONTROERING DOOR DEN BOMAANVAL. ONTSPANNING OP „DE ZEVEN PKOVINCIcN". BATAVIA. 10 Februarri (Aineta). De specialeAneta-verslaggever laat hieronder nog een enkel woord volgen over den indruk dien de operatie der Marinekrachten op de be manning der „De Zeven Provinciën" heeft teweeggebracht, onmiddellijk nadat zekerheid was verkregen omtrent de grootte van dc lijst der slachtoffers. Een zwaargebouwde Europeesche matroos, die zich goed heeft gehouden tijdens het transport van dc Inhcemschen naar dc „Piet ZATERDAG 11 FEBRUARI 1933 Hein" tot op het laatste moment, doch die toen allen zeer rustig aan boord waren ge- heschen en zijn taak was afgeloopen, in snik ken uitbarstte, was een duidelijk voorbeeld van de diepe uitwerking die het gebeurde heeft gehad. Dit was alles wat wij vernamen, zoowel bij, den eskadercommandant als bij den koks maat, dien wij spraken, bleek ons dat de ernst van de beteekenis dezer actie is door voeld. Sommigen spraken van In keerpunt, an deren van de mogelijkheid om het schip te ontvolken en vervolgens naar den bodem van den Oceaan te zenden, opdat de naam van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" voor goed uit de Marine zou verdwijnen. Over het algemeen was door al dezen ernst heen ook een gevoel van ontspanning te constateeren door de wetenschap dat nu deze geschiedenis ten einde is. Alvorens Hr. Ms. kruiser „Java" te ver laten, hadden wij een kort onderhoud met den commandant van het eskader, den kapi tein ter Zee Van Duim, die voorloopïg rap port over de oorzaken van de muiterij had ontvangen en die daarvan zeer onder den indruk was. De bomaanval onvermijdelijk. De operatie zelve achtte hij helaas toch definitief onvermijdelijk toen eenmaal aan de sommatie geen gevolg was gegeven, zoo dat daarover verder geen discussie mogelijk was. Terwijl wij wegvoeren naar de „Piet Hein" was overal nog bedrijvigheid, die nog langen tijd zou duren. De Commissie van Onderzoek zou aan stonds worden benoemd en onmiddellijk zou men een begin maken met het afnemen van de verhooren. Juist hierom werden de belhamels onmid dellijk afgezonderd. De stemming onder het lagere personeel aan boord van de „Piet Hein" kan o.a. getypeerd worden door de uitspraak van een der manschappen aan zijn kameraden, die luidde: „Als 't nu ook maar voor goed uit is". De „Piet Hein" brengt hen, die aan boord zijn overleden, morgen naar het eiland On rust. Onderzoek begonnen. De lichtgekwetsten, wier houding weinig door het gebeurde scheen te zijn gewijzigd, gingen onder gewapend geleide onmiddellijk in arrest. Een hunner werd herkend door een bootsman als iemand die op het schip waar hij diende, geregeld moeilijkheden had ver oorzaakt. Thans wordt de aandacht geconcentreerd op de resultaten van het onderzoek dat aan boord van de schepen in vollen gang is, ter wijl morgen het stoffelijk overschot der ge sneuvelden o.a. op het eiland Onrust ter aarde zal worden besteld. Bij de in totaal zeven zwaargewonden be vindt zich een Europeaan, die nog niet is geïdentificeerd. Een voorloopige informatie aan boord van de „Piet Hein" bracht aan het licht, dat de zwaargewonde Inlandsche matroos eerste klasse Paradja een bekend instigator van ontevredenheid is, aan wien vrij groote invloed wordt toegeschreven. Voorts is aan boord van de „Piet H-ein" over leden de Inlandsche schepeling Basir, die tijdelijk zou hebben gefungeerd als comman- dant Van de „De Zeven Provinciën". De luitenant tor Zee De Vos van Steenwijk verklaarde hieromtrent overigens weinig met zekerheid te weten. Wel wist hij te vertellen, dat de navigatie gedurende den muilertocht geleid werd dooi den Inlandschen schepeling Tuhumuna, het geen door den officier geen bijzondere kunst werd geacht. Dc muiters naar Batavia. BATAVIA. II Februari (Aneta). Het departement van Marine in Ned.-Indië deelt mede dat 28 Europeesche schepelingen van ..De Zeven Provinciën" zijn gearresteerd en door de ..Orion" alhier worden aangebracht, terwijl aan boord van de „Java" zich 184 inlandsche schepelingen van „De Zeven Provinciën" bevinden. Oordeel van.minister Dc Graaff. De minister van Koloniën zeide desge vraagd aan Aneta-Holland. dat hij van oor deel was, dat de afloop der gebeurtenissen in het algemeen bevredigend is geweest, daar gelaten de droeve omstandigheid, dat het mensehenlevens heeft gekost, 't Aantal ge vallenen is niet gering maar dit was niet anders te vei-wachten, nu van de zijde van de muiters de verdwazing tot het uiterste ge dreven werd. AVONTUREN VAN DE ALDEBARAN. VERBINDING GEHAD MET LT. VAN BOVEN. Het Departement van Defensie deelt over de achtervolging nog mede: Volgens van den Gouverneur-Generaal ont vangen berichten heeft de „Albebaran" na het vertrek van Oleh Leh. zoodra zij „De Zeven Provinciën" op voldoenden afstand ge naderd was, geseind: „ïk wensch U te spreken". Daarop werd van „De Zeven Provinciën" geantwoord: „Ik zal op sloepen vuren, wan neer zij trachten langszij te komen". Duidelijk werd van de „Aldebaran" af ge zien, dat de kanonnen van 15 en 17 1/2 c.M. van bakboordgeschut op de Aldebaran werden gericht. De „Aldebaran" vergrootte daarop den afstand, waarop het geschut van „De Zeven Provinciën" weder In normalen stand werd gedraald. Een kwartier daarna seinde „De Zeven Provinciën", vermoedelijk in ant woord op het sein van de Aldebaran; „Neen, ik kan niet". Tc 13.10 uur van 5 Februari seinde „De Zeven Provinciën" aan dc „Aldebaran": „In overleg met de officieren besloten zelf naar Soerabaja te stoomen. „Aldebaran" kan vol gen. Er zal niet van wapens gebruik ge maakt worden, zoolang wij er niet toe ge dwongen worden. Eén dag voor binnenkomst zullen commandant en officieren met vollen eerbied ontvangen worden. (Onderteekend:) Bemanning". Te 6.10 uur seint de overste Eikenboom aan den luitenant ter zeer van Boven aan boord van „De Zeven Provinciën": ..Tracht bemanning te overreden in haar eigen be lang zoo spoedig mogelijk onvoorwaardelijk bevel over te geven aan commandant. Terug keer Oleh-Leh om rest equipage te embar- keeren. Daarna rechtstreeks naar Soerabaja. Voorwaarde bij overgave inlevering alle wapens per sloep aan ..Aldebaran". Daarop werd te 17.50 uur door „De Zeven Provinciën" geseind: „In overleg bemanning houden wij vast aan reeds gezonden telegram". Dit sein werd onmiddellijk gevolgd door een bericht van den luitenant ter zee van Boven aan de „Aldebaran" luidende: „Bemanning volhardt in besluit zelf schip naar Soerabaja" te brengen en een dag voor aankomst te Soerabaja de wapens aan boord op te bergen en alsdan het schip aan commandant en offi cieren terug te geven, conform eerste tele gram". Verder heeft men met het schip geen con tact meer gehad. - IJMUIDENAAR ONDER DE SLACHTOFFERS. De tamboer J. de Bree, die bij den bom aanval om het leven is gekomen was 22 jaar. oud. Zijn moeder, een weduwe, woont te IJmuiden in de Dirk Hartoghstraat. meldt: Hoogste barometerstand 780.4' m.M. te Blackseod. Laagste bax-ometerstand 745.7 m.M. te Vardö. en voorspelt matigen. N.O. tot N. wind, lichtbewolkt, droog weer, lichte vorst des nachts, overdag om het vriespunt. Uit het Buitenland. De hooge drukking op den Oceaan bleef toenemen en zich Oostwaarts uitbreiden. Bij Ierland ligt een kern bovexx 780 m.M., en de hooge drukking breidt zich nog over Scandi navië uit. Bij IJsland vertoont zich een vrij diepe depressie, die hoofdzakelijk N.O.- waarts trekt, maar waarvan een gedeelte zich waai'schijnlijk naar Scandinavië zal verplaatsen. Bij het afnemen van den wind en de opklaring, die nu op vele plaatsen in het hooge drukgebied zichtbaar wordt, zal de vorst iix Zweden, die nxx alleen in het N. streng is, toenemen en zich verder over Duitschland en des nachts ook over ons land uitbreiden. Van de verplaatsing van het hooge drukgebied hangt het af, of deze toe stand één dag of langer duurt. In Ierland en Schotland kwam reeds vorst voor. Bijna ge heel Duitschland had vorst. Ook in Frankrijk exx Zwitserland is de temperatuur sterk ge daald. Op IJsland beginnen de temperaturen weer te dalen. Langs het Kanaal waait het krachtig uit N.O., aan de Noorsche kust is de storm bijna verdwenen. Barometer Stand heden 770 m.M. Vorige stand 763 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. FEDERMANN, Opticien Groote Houtstraat 37 Telefoon 11059 Thermometer 11 Fettfaari: Hoogste gisteren 45 F. Laagste heden nacht 34 F. Hoogste heden tot 10 uur 38 F. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Goud Doublé Pex-Brillen met lichten en donkeren rand fl. 2. ALLEEN ZIJLSTRAAT 97, Opticiens BURCELIJKE STAND. Haarlem, 11 Februari. Bevallen: 8 Februari: W. M. de Jongv. d. Kamp. z., W. F. SumanHagen, z., J. de Mooij— Punt, d„ J. F. H. Kuiper—Loerakkex-, d. 9 Februari: J. M. Broekman—Beerthuizen, z„ A. J. Mantjev. Nieuwenhoven, d„ P. v. LeeuwenSpee, d., J. G. Ruttede Wildt, z. 10 Februari: T. D. HeijkoopStolker, d., R. v. cl. WeideMulder, z. Overleden: 9 Februari: J. v. Kuijk, 69 j., Engelszstruat, 8 Februari E. M., 18 mncl., d. v. W. Jansen. Kampersingel. 9 Februax'i M. E. v. d. Linden'Dollé, 77 jaar, Rollandstraat. E. P. Riexxv. Leeuwen, 66 j„ Glasblazerstr. ZWEMMEN. INT. ZWEMWEDSTRIJDEN TE KOPENHAGEN. WILLY DEN OUDEN IN SCHITTERENDEN VORM. Bij de internationale zwenxwedstrijden te Kopenhagen, waaraan ook eenige Nederiand- sche dames deelnamen, heeft Willy den Oudexx Vrijdagavond een schitterend succes behaald. Zij vestigde een nieuw Eux-opeesch record op de 100 M. vrije slag in 1 min. 7 sec. en verbeter de daarmede haar eigen oude i-ecord, dat zij op 7 Septeixiber .1. te Axnsterdaxn vestigde. Toen bedroeg haar tijd 1 min. 7.4 sec. Ook won zij het nxiixxmer 100 M. rugslag in 1 min. 22,4 sec. Mej. Brouwer werd No. 1 in hetnummer 100 M. schoolslag voor dames in 1 min. 27.5 sec. VOETBAL. .VEST-FRISIA—STORMVOGELS. Stormvogels komt als volgt uit: De Waard. Haak. Kostex-, Fijen, Prins, Van der Velde. Van der Steen, Groeneveld, Schoorl, Van Roode, De Waard. LAWNTENNIS. OM DE DAYIS-CUP. De tenniswedstrijd NederlandPolen om de Davis-Cup zal begin Mei in ons land plaats hebben. NA DE STUCADOORSSTAKING. HAARLEMMERS VOOR HAAGSCHEN POLITIERECHTER. Voor den Haagscheix politierechter heeft terechtgestaan een 28-jarige stucadoor te Haarlem, terzake dat hij op 1 Jxxxii 1932 te Warmond J. A. Vughs heeft bedreigd xxxet doodslag, althans zware mishandeling, door hem in het station te Wax'mond te achtervol gen en toe te roepen: „kom er uit, dan zullen we je vermoorden". Volgens de getuigen-verklaringen bleek ver dachte xxxet nog eenige andere personen te behooren tot stakende stucadoors uit Haar lem en werd V., die per rijwiel van daar te rugkeerde door de stakers achtexwolgd en be dreigd. Als verdediger trad op Mr. Tj. Mobach die dexx getxxige de vraag stelde of hij door verdachte bij name was genoemd, hetgeen ge tuige bevestigde. De stucadoor A. J. M., die eveneens tot de werkwilligen behoorde, zeide op ongeveer 200 M. afstand aan het station de stakers te hebben ontmoet. Hij is daarop teruggekeerd om V-, die nog bij het station was, te waar schuwen. Getuige verklaarde de hierboven omschreven dreigementen te hebben gehoord. Getuige had deze niet als ernstig opgenomen. Op een vraag van Mr. Mobach gaf deze ge tuige toe. zelf een geopend knipmes in de hand te hebben gehad. Dit was volgens ge tuige nadat de dreigementen waren geuit. De stxxcadoor van L. uit Tilburg, was mede met de anderen binnen het station gevlucht. Onderweg heeft getuige een melkflesch stuk geslagen, naar hij meende uit zenuwachtig heid. Van L. heeft gezien dat de vorige getui ge een mes in de hand hield. Vex'volgens werden eenige getuige a dé charge gehoord, die in gezelschap van ver dachte in of nabij het station Warmond zijn geweest en vex-klaarden, dat zij geen- bedrei gingen hebben gehoord. Wel werd er geschol den en was V. gesommeerd om naar buiten te komen. Wegens ziekte van enkele getuigen werd daarop deze zaak uitgesteld. Vervolgens stond terecht een stucadoor uit Haarlem, die zich te verantwoorden had we gens mishandeling. Deze verdachte zou op 1 Juni te Wax-mond C. M. H. hebben mishan deld door dezen te stompen en te slaan en voorts A. G. M., die als getuige in de vorige zaak optrad met een mes hebbexx bedreigd. Get. M. vei'klaarde door verd. op den grond te zijn geworpen, waarna hij met een mes werd bedreigd. Hij voelde een sleek en heeft zich later door een geneesheer ter plaatse, doen verbinden. Verdachte oxxtkende en zeide dat als getui ge niet loog, hij zich moest vergissen. Getuige L.. ook in de vorige zaak gehoord, zeide verdachte met M. in het stationslokaal te hebben gezien. Verdachte stak met een blinkend voorwerp in de richting van M., dien get. later bloedend heeft aangetroffen. Eenige getuigen a décharge verklaarden, dat verdachte niet binnen het station is ge weest en dat hij zich in de nabijheid van een op den weg staanden auto heeft opgehouden. Verdachte beweerde met den auto uit Haar lem mede te zijn gekomen om V. te spreken, doch hij heeft dezèn niet geziexx. Ook deze zaak werd voor onbepaalden tijd uitgesteld. JONGEN ONDER INSTORTENDEN MUUR BEDOLVEN. Te Utrecht is eexx muur van 7 meter lengte en 2 1/2 meter hoogte ingestort. Een 14- jarige jongen werd bedolven en is aan zijn wonden kort daarop ovei'leden. Eenige andex-e mexxschen kregen lichte vex-wondingen. Een arbeider wist tijdig van den muur te sprin gen, JEUGDIGE FASCIST TE ARNHEM GEWOND. Te Arnhem is een jeugdig fascist, die in uniform had deelgenomen aan een vergade ring der S.D.A.P. tegen de houding der re geering ixx Indië in een volksoploop onder den voet geloopen. Hij kreeg een bloedende hoofd wonde en is in een ziekenhuis opgenomen. PERSONALIA. Aan de Universiteit te Amstei'dam, slaag de voor het candidaatexamen rechten, onze stadgenoote mej. A. M. van Hartskamp. ONGEVAL OP HET PERRON. De 35-jarige hoofdgeleider V. bij de Ne- derlandsche Spoorwegen was Vrijdag op het perron bezig een baal in een goederenwagen te laden. Hij gleed daarbij uit en brak zijn linkerbeen. Nadat hij door leden van den Ongevallendienst verbondexi was, werd hij per taxi naar zijn woning te Lisse vervoerd; VERKEERSONGELUKKEN. Te Haarlem. Vrijdag had de 20-jarige student M. het ongeluk, toen hij per ïxxotorrijwiel over de Amsterdamschevaart reed, bij den Oudenweg te slippen, toen hij aan een vrachtauto van de gexneentereiniging voorx-ang wilde ver- leenen. Het ïxiotorrijwiel kwam onder het lin ker achterwiel van de vrachtauto terecht, waardoor het vernield werd. M. kreeg een ontvelling aaxx den neus. Hij werd door een lid van dexi Ongevallendienst verbonden. KERK EN VREDE. Op Dinsdag 14 Februari zal Dr. P. Stegen- ga Azn., Evang. Luth. Predikant uit Amster dam op uitnoodiging van de afdeeling' Haar lem van Kerk en Vrede in de Luthersche kerk aan de Witte Heerenstraat spreken met als oxxderwerp: „Wij kunnexx niet en wij mogen rxiet." j UIT DE OMSTREKEN IJMUIDEN BESOMJnNGEN Loggers: IJm. 204 f 540, Sch. 133 f 1000, K W. 34 1270, KW. 159 f 580, KW 127 f 1090 KW 124 f 1100, KW 96 f 610, KW 62 f 950. K W 130 f 890.KW 45 f 1140, KW 24 f 970 KW 28 f 870, KW 154 f 690, KW 20 f 830, KW 25 X 760, KW 172 f 560, K.W. 20 f 830, BLOEMENDAAL ONTWATERING PARKEN BOEKENRODE EN RIJNEGOM. EEN VOORSTEL VAN B. EN VV. Het bestuur van „Buurtbelang Aerdcnhout- Bentveld" heeft zich tot het gemeentebestuur gewend met het verzoek om de ontwatering van de parken Boekenrode en Rijncgoixx na der te overwegen en daartoe een plan inge zonden. Na bezichtiging ter plaatse door den wet houder van publieke werken met den direc teur, heeft deze aan B. en W. bericht, dat net hem wil voorkomen, dat geheele uitvoering van het door de vereeniging ingezonden plan niet noodig is, doch dat het z.i. in ieder ge val wenschelijk is met een gedeelte een proef te nemen. Hij meende daarom te moeten ad- viseeren als px'oef te doen uitvoerexi een ge deelte in het Boekenrode- en een gedeelte in het Rijnegompark. Dit heeft het tweeledig voordeel, dat eerst afgewacht kan worden of uitvoering van deze twee gedeelten voldoende verbetering brengt en óók dat nagegaaxx kan worden of het systeem voldoet. De kosten van uitvoering der aangegeven gedeelten worden begroot op f 2480 waarop in mindering komt hét bedrag door de 20 eigenaren van huizexi bij te dragen. Voor de gemeente worgden de kosten onge veer f 1700. HET AMBTENAREN REGLEMENT. ONTSLAG BIJ HUWELIJK VAN VROUWELIJK PERSONEEL? Het door B. en W. bij den raad ingediende ontwei,-,-ambtenarenreglement telt 87 arti kelen. Voorgesteld wordt vast te leggen, dat er 3 commissiën van overleg zullen zijn, namelijk voor ambtenaren, werklieden en politieperso neel. Er zal een scheidsgerecht ingesteld worden waarop het gemeentepersoneel zich beroepen kan. Aan de huwende vrouwelijke ambtenaar of ambtenares zal, naar B. en W. voorstellen, ontslag worden verleend. Dit ontwerp ambtenarenreglement is in de commissiën van overleg behandeld, waarover een uitvoerig rapport aan den raad is ge zonden. De organisaties wilden de bepaling over ontslag bij huwelijk laten vervallen, maar het gemeentebestuur weigei'de dit. Daarom zal de raad uitspraak over deze aangelegenheid moeten doen. HERDENKING WILLEM DE ZWIJGER In verband met het feit, dat Willem de" Zwijger, de stichter van den Nederlandschen Staat. 400 jaar geleden werd geboren, stellen B. en W. den raad voor om ter gezamenlijke herdenking hiervan door de leerlingen der hoogste klassen van de openbare en bijzon dere scholen de garages aan den Zeeweg, als biedende de gi-ootste ruimte, te gebruiken. HAARLEMMERMEER LIJK OPGEHAALD. Vrijdag is uit de Ringvaart nabij dë Nieuwe Meer opgehaald het in verregaanden staat van ontbinding vex-keerend lijk van een on geveer 40-jarig man, gekleed als schippex'. Het is zeer waarschijnlijk van den onge- huwden schippersknecht P. K. van der Dries, wonende te Rotterdam, die eenige weken ge leden van een vaartuig is gevallen en ver dronken. ZANDVOORT V. V. V. ZANDVOORT. EEN OPENLUCHTTHEATER OP KOMST? De Vereen, voor Vreemdelingen Verkeer hield in de Bodega Mustert aan den Strand weg haar algemeene ledenvergadering. De voorzitter, de heer Padt sprak de hoop uit, dat allen de handen in elkaar zouden slaan, om in deze benarde tijden gemeen schappelijk te arbeiden voor Zandvoort en de V. V. V. Hij constateerde met blijdschap, dat de Kamer van Koophandel te Haarlem het subsidie met 50 gulden had verhoogd. Een aanvraag om subsidie van de A. N. V. V. zal op de eerstvolgende jaax*vergade- ring behandeld worden. De heer de Vries had schriftelijk in over weging gegeven de verkiezing van bestuurs leden weer bij vrije stemming te doen ge schieden, in plaats van uit een voordracht. Op de jaarvergadering zal het bestuur ad vies uitbrengen over dit verzoek. De heer Gunters dringt op kinderfeestjes e. d. aan. Hij hoopt dat de gemeentelijke subsidie verhoogd zal worden. De heer Padt betwijfelt dit zeer. Het beste zou zijn, indien de gemeente een instelling voor V. V. in het leven riep, zooals dat in het buitenland geregeld is. Iedere inwoner heeft belang bij een goed Vreemdelingen verkeer. Tot leden van de kascommissie worden be noemd de heeren Verhoef, De Vries en Van der Werff. Aan de orde komt dan: het stichten van een openlucht-theater. De heer Padt is van meening dat een dei-gelijk theater zeker kans van slagen heeft. Met den heer Antoon Ver- hye zijn reeds onderhandelingen gevoerd. Het Kostverloren Wandelpark wordt genoemd als de beste plaats. Daar de kosten betrekkelijk zeer gering zijn dringt spreker sterk aan op het nemen van een proef. Hij twijfelde niet aan het welslagen en als reclame object voor Zand voort mag het niet achterwege gelaten wor den. De heer Gunters vindt het risico vrij groot, vooral omdat men afhankelijk is van het weer. Bovendien is de belangstelling bij het publiek voor het tooneel niet bijster groot. Na een verzekering van den voorzitter, dat men uiterst voorzichtig te werk zal gaan, en vooral dc kosten zoo laag mogelijk zal hou den, wordt in principe besloten het plan uit te voeren. Op de a.s. jaarvergadex-ing zal hierover na der beslist worden.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 2