KAMERONTBINDING. HOE ENGELAND VERANDERT. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 11 FEBRUARI 1933 TWEEDE BLAD jCansen en mogelijkheden Verwarde posities. Onze Haagsche correspondent schrijft: De Regeering heeft Donderdagavond nog een communiqué laten uitgaan, waarin zulks n.a.v. berichten in een deel der pers. dat het huidige kabinet reeds zijn ontsiag aan de koningin, zou hebben aangeboden zij alle geruchten over de een of andere be slissing voorbarig noemde en met name ont kende, dat het Kabinet zijn ontslag reeds aan de koningin zou hebben aangeboden. Deze mededeeling is zeer opvallend. Zij be- teekent natuurlijk niet dat de regeering zich zou neerleggen bij de Kamerbeslissing. Im mers, dan ware de verklaring van Minister Donner al zeer onoverwogen geweest, dat de regeering niet zou berusten in een aanvaar den van de schorsingsmotie. Iets zal er moe ten gebeuren. Twee mogelijkheden zijn er. Of de regee ring vraagt haar ontslag, óf er zal Kamer ontbinding plaats hebben. Dat de regeering haar ontslag, met de bedoeling het bijltje er bij neer te leggen, zal indienen bij H.M. de koningin schijnt niet waarschijnlijk. We hebben daarvoor drie aanwijzingen. In de eerste plaats spreekt de regeering met teveel nadruk tegen, dat zij ontslag zou aangeboden hebben. In de tweede plaats hebben we gisteren een vooraanstaand lid der Tweede Kamer ont moet. welke als zijn meening uitsprak, dat de regeering het meest voor ontbinding dei- Tweede Kamer gevoelt. Deze meening scheen ons niet op losse indrukken te berusten. In de derde plaats is het op het oogen- blik met de roering' in Indië heel moeilijk het bestuur des lands te laten in handen van een demissionnaire regeering. Een volwaar dige regeering is noodig, niet een, welke reeds met een been buiten het departement is gestapt. Een kabinet, dat voor Kameront binding de verantwoordelijkheid wil dragen, is allerminst demissionnair. Wel is dan het Dagerhuis voor anderhalve maand minstens volledig uitgeschakeld. De regeering zou er dus toe neigen de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor een Kamerontbinding. Het besluit tot Kamer ontbinding wordt natuurlijk door de koningin genomen, maar tengevolge van het contra seign, draagt het kabinet de verantwoorde lijkheid. Een direct gevolg van ontbinding, is dat volgens de Grondwet de koningin tevens overgaat tot het sluiten van „de zitting der Staten-Generaal". Tot practisch wetgevend werk zal dus. ook de Eerste Kamer niet in staat zijn vóór de nieuwe zitting weer ge opend is. En dat zal niet geschieden vóór de nieuwe verkiezingen zijn afgeloopen, maar toch, volgeris de Grondwet, in ieder geval binnen drie maanden na het ontbindings- besluit. Wordt de Kamer ontbonden, dan is daar van het gevolg, dat de loopende werkzaam heden vervallen. Het is onder de groote sbaatsreohtkenners een punt van wrijving- of ook de wetsontwerpen zelf zijn vervallen. Ook is er discussie over de vraag, of wat bij de Eerste Kamer aanhangig is, vervallen moet. Gewoonlijk neemt men aan, dat met de Eerste Kamer na de heropening kan wor den doorgewerkt, wanneer althans het zitten de Kabinet is 'aangebleven. Verscheen er een ander kabinet, dan zal dit natuurlijk hebben te overwegen of t het aanhangige ontwerp nog handhaven kan. In een heel eigenaardige stituatie verkeert de Griffier der Kamer, bij ontbinding. Er zijn dan geen Kamerleden en er is dan geen president, die hem ook maar iets kan gelas ten. Wanneer we er echter aan gaan denken dat inderdaad het huidige kabinet de ver antwoordelijkheid voor Kamerontbinding op zich neemt, dan wordt 't ons wonderlijk te moede. Wijl de politieke positie van het oogenblik er meer dan verward door zou wor den. We sommen eenige factoren van ver warring op. Voor een Kamerontbinding is er steeds een principieele reden van groot gewicht aanwezig geweest. Deze is er thans niet. Het gaat voor de regeering slechts om bezuini ging van enkele tonnen. Terwijl haar bezui- ningingswerkzaamlieid als leidende gedachte van de taak van het. huidig kabinet telkens weer door de Kamer is goedgekeurd. Bij een Kamerontbinding wordt een beroep gedaan op de kiezers. De kiezers moeten zich uitspreken. Maar waarover? Over de bczuini- gingsnoodzaak? Doch dat ziet de meerder heid der Kamer in. zooals de Regeering. Over de nieuwe indeeling der rechtsgebieden? Maar is dat tegen het geheel van de Staats taak toch, hoe gewichtig ook, betrekkelijk belang, nu een punt van verschd voor nieuwe verkiezingen? Bij een Kamerontbinding heeft het Kabinet dat de verantwoordelijkheid draagt de over tuiging dat de kiezers in meerderheid niet meer instemmen met de volksvertegenwoor digers. Bij de vroegere Kamerontbindingen op politieken grondslag niet die wegens Grondwetsherziening Ls dan ook bijna al tijd gebleken, dat het Kabinet in het gelijk werd gesteld door de verkiezingsuitslag. Maar wat zal men nu zien gebeuren? Een groote politieke vraag is de nieuwe indeeling der rechtgebieden niet. De partijen zullen dus gaan werken met de beproefde groote poli tieke lenzen en de uitslag der verkiezing zal hoe 't. ook loopt, zóó zijn dat. wanneer na de verkiezingen, de regeering opnieuw het ont- werpen-geheel van Mr. Donner aan de orde zal stellen, dat wetgevend geheel opnieuw zal verworpen worden. Tengevolge van de ver houdingen der groepen. Dan zal door den loop der dingen het kabinet toch zijn ont slag moeten aanvragen. Bij een Kamerontbinding is gewoonlijk een regeering in het geding. Ook dat is thans niet het geval. Welke groep in de Kamer aanvaardt thans dc verantwoordelijkheid voor de huidige regeering. die immers een extra-parlementair kabinet is? Wanneer men denkt aan de verwarring door het besluit van een Kamerontbinding, dan begint men zich werkelijk af te vragen of de regeering-Ruys de Beerenbrouck zich wel heeft verdiept in de gevolgen van haar niet berusten bij het votum der Kamer. We kennen dan ook dat nietberusten alleen toeschrijven aan politieke moeheid. Komt ei- Kamerontbinding. dan wordt het ontwerp Donner na de nieuwe verkiezingen toch ver worpen. Dan zal de regeering niet anders kunnen doen, dan heengaan. Thans maar direct heengaan is zooals gezegd zeer onwenschlijk met het oog- op het gebeurde in Indië. Hier zit nóg een elemeftt voor verwarring. De allerbeste op lossing zou zijn. wanneer H.M. de Koningin er toe kon besluiten niet tot Kamerontbin ding over te gaan en wanneer zij dan de ontslag-aanvragen der ministers zou ont vangen er toe kon besluiten deze aanvragen niet in te willigen. Iets wat nog kort geleden na de Vlootwet-crisis ook geschiedde. Het gaat slechts om enkele maanden. Een lieel onaangename coïncidentie voor de Koningin is, dat de functie van haar, als 't ware natuurlijke, adviseur, die van president van den Raad van State nog niet is vervuld. PRIJSVRAGEN TEYLER Tevler's tweede Genootschap te Haarlem heeft voor het jaar 1933 de volgende prijs vraag uitgeschreven: Gevraagd wordt een studie over de Ex pansie der zeventiende-eeuwsche Holland- sche Schilderkunst, met name een gedocu menteerd overzicht van den invloed, dien onze toenmalige schilderkunst naar onder werp, opvatting, compositie, stijl, kleur en techniek heeft geoefend op dit van andere landen. De antwoorden moeten worden ingezonden vóór of op den len Januari 1935. De prijs voor het best en voldoend antwoord bestaat in een gouden eerepenning, op den stempel der Genootschaps geslagen ter in nerlijke waarde van f 400. Uitgeschreven blijft de prijsvraag: Gevraagd wordt een studie over de Op komst der Staatsgezinde Partij tijdens het Stadhouderschap van Frederik Hendrik, over eenkomstig de bepalingen van het program ma voor het jaar 1932. te beantwoorden vóór of op den len Januari 1934. VERGADERING CHRIST. AMBTENAREN BOND De afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Christ. Amb. Bond hield haar jaarvergade ring in Hotel Lion d'Or. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter den heer J. P. Starreveld.a De opkomst was bevredigend. Eenige mededeelingen werden gedaan uit het overleg aangaande het ambtenarenre glement en de rijwielvergoedrng. Tot bestuurslid werden herkozen de hee- ren J. P, Starreveld, J. Kalf en H. Lager waard. Een commissie werd benoemd, om na te gaan of het vormen van een vakgroep tech nici mogelijk is. De heer M. G. Schuddeboom hield een met belangstelling gevolgde rede. Eenige leden stelden vragen, die door den spreker werden beantwoord. VERGADERING S. D. A. P. De vergadering van de federatie Haarlem der S. D. A. P.. waar ir. Cramer zal spreken over den politieken toestand in Indië. wordt niet op Maandag gehouden, doch op heden. Zaterdagavond, in den Protestantenbond. BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK. Ondertrouwd: C. Pels en E. E. Schulz. Geboorten: J. van ZutphenKomen. z. J. J. ScheermanHoen, z. A. H. van Wijkde Bruijn, d. C. A. van der KolkPiepers, d. Overleden: J. P. Doedens, 87 jr., ongehuwd. R. Cohen. 49 jaar. weduwe van D. Mello. K. Eggen. 91 jr.. weduwnaar v. A. Eenhoorn, v. IJ. van de Capelle en van C. Bronner. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Geboren: Th. P. Grootvan der Peet doch ter; Fr. BoltHerfst, zoon. AGENDA. ZATERDAG 11 FEBRUARI Stadsschouwburg. WilsonspleinOpvoering van ..De Vrek" door de N. V. Het Schouw- tooneel. 8 uur. Dansschool Schroder: Bal-masqué in „Dreef zicht". Luxor Sound Theater: „De gele kaart". Uitgebreid voorprogramma. 2.30, 7 en 9.15 u. Palace: „Wer nimmt die Liebe ernst." Op het tooneel: Les Joanny's: gekleurde scha duwen. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Optreden van het ensemble Dajos Bela. Op het filmprogram ma: „Het kleine zwerfstertje". 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. ZONDAG 12 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Opvoering van „Elias weet het beter". 8 uur. Schouwburg Jansweg: Opvoering van „De Moordzaak Yorck", door het Gezelschap Ver kade. 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Concert H. O. V. 2.30 u. Rembrandt Theater: Documentair film werk: „Wind en water". 11.30 uur. Gebouw „Caecilia": Bijeenkomst Vrijden- kersvereeniging „De Dageraad", v.m. 10.30 u. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. MAANDAG 13 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Stadti- sche Buhnen Hannover. 2 uur. Stadsschouwburg. Wilsonsplein: „College Crampton", „Urfaust". 8 uur. Schouwburg Jansweg: Opvoering van „Menschen in 't Plantsoen" door het Gezel schap Jan C. de Vos. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. ROOSTER VAN APOTHEKEN. (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 11 Februari 8 uur 's avonds tot en met Vrijdag 17 Februari zijn de vol gende apotheken op Zondag, 's avonds na 8 uur en 's nachts geopend: J. Dienskc. Firma Duym en Keur, Keizer straat 6, Tel. 10378. L. Schoorl, Frans Hals-Apotheek, Frans Halsplein 1. Tel. 11180. (Apotheek Nolf, Kruisstraat 26, maakt) van de machtiging om op Zaterdagavond te slui ten geen gebruik, maar blijft dan tot 10 uur open. De Apotheek W. P. Woutersen. Koning inneweg 3 heeft geen verlof tot sluiten ge vraagd en is dus altijd geopend). De versperde Sint Gotthara-baan bij Brunnen ;raar. naar wu gemeld hebben, dagen tengevolge van een aardverschuiving het verkeer gedurende tien heeft. De Revolutie op het Platteland. (Van onzen correspondent) Het bezit van landelijken grond in Groot Brittannië is hard bezig over (e gaan uit de handen van den Squire naar die van de be volking. De Squire is. voorzoo ver hij nog bestaat, een soort landjonker, een heer van liet dorp, de bezitter van den grond, waarop het dorp is gebouwd en waarop de dorpe lingen hun gewassen telen. De Squire komt in zijn staat nabij den Lord of the Manor, een edelman die eigenaar is van een dorp of van een gansche reeks dorpen, liggend op uitgestrekte gronden. Ook de Lord of the Manor en zijn woonstee, een ..Manor House", zijn bezig te verdwijnen in de lang zame revolutie, welke zich op het platte land voltrekt. Dezer dagen kwam een vrouw in het noorden van het land, die toevallig langs een verkooping kwam, voor minder dan 100 gulden in het bezit van een groot landhuis, dat een Squire nauwelijks vijftig jaar geleden had laten bouwen voor mis schien 15000. De Squire was niet meer. Zijn grond was in den loop der Jaren van hem weggekocht voor stedelijke uitbreiding of voor commercïeele doeleinden. Zijn huis stond leeg en verlaten. Het stond op een plek, die weinig toegankelijk was en onprak tisch voor de nieuwe bestemming van het land er omheen. Het huis was niet geriefe lijk in den modernen zin. Er waren geen koopers voor. En de vrouw, die langs kwam, bood voor de grap een pond of acht en kwam aldus in het bezit van dit eens zoo luisterrijk goed. Het is. een uitzonderingsgeval maar het teekent wel eenigszins den gang der dingen in de landelijke gebieden van Good Old England. De makelaars in onroerend goed die Engeland heeft bij grossen hebben hun boeken vol koopjes in landhuizen, par ken, kasteelen en uitgestrekte landgoede ren. De Squires en de Lords, die eens de trotsche bezitters waren, hebben ze aan de beste bieders prijsgegeven en aangezien er weinig of geen beste bieders zijn gaan ze weg voor een krats. Om de tien jaar ver schijnt er in Engeland een adelsboek, dat- de namen en bijzonderheden bevat van de ..landed gentry"', den land bezittenden adel. Het boek is juist weer verschenen en het heeft alsnog afzonderlijk een lijst gegeven van die leden van den landadel die inmid dels hun land van de hand hebben gedaan, meestal hebben moeten doen. Uit deze uit gave blijkt dat sedert den oorlog een derde deel van de Squires en Lords of Manors af stand hebben gedaan van hun landelijk be zit. Wanneer wij tien jaar verder zijn zal de revolutie, die nog geen teekenen van ver zwakking vertoont maar eerder het tegendeel, zich voor meer dan de helft hebben vol trokken. Van Land's End, het zuidelijkste, tot John O'Groats, het noordelijkste punt van Groot Brittannië, worden de eigendom men van grootgrondbezitters, van 5000 tot 10000 Hectaren en meer, snel verkaveld tot kleine fragmenten. Wat voor de groote land goederen geldt geldt even goed voor de kleine. De omgeving van die kleinere landgoederen is vaak voor de eigenaars bedorven door de opdringende stad. door de nabijheid van de nieuwe verkeerswegen met hun mot-orge- zoem. Verhoogde belastingen, onderhouds kosten, afwezigheid van moderne gemakken en gebrek aan goed dienstpersoneel zijn andere belangrijke factoren, die de kleinere landhuizen onpraktisch en verouderd heb ben gemaakt. Ze staan bij honderden te huur of te koop in alle deelen van liet land. ,De tijd en zijn nieuwe eischen hebben ze vrij wel overbodig gemaakt, en ze gaan dan ook, indien er een kooper kan warden gevonden, voor bespottelijke prijzen van de hand. In vele gevallen worden deze huizen, hoe hecht en degelijk ze ook nog mogen zijn. afgebro ken en wordt het vrijkomend materiaal ver kocht. In Somerset, een van dc lieflijkste graaf schappen van Engeland, staan volgens dc jongste opgaven der makelaars meer dan 200 landhuizen (met van 20 tot 50 H.A. land er omheen en bijbehoorende woningen en stallen) te koop. Ze zijn al jaren lang aan de markt maar er komen geen koopers. In Norfolk, eveneens een aantrekkelijk land, is dezer dagen een landgoed met 200 H.A. land er bij verkocht voor 1500. Tien jaar gele den zou een bod van 10.000 op dit goed een ongepaste grap zijn geacht. Eenige pa leisachtige huizen en kasteelen hebben een nieuwe bestemming gevonden als schoolge bouwen voor de kinderen van de bevolking van nieuwe wijken, die in de buurt zijn verrezen. Een der nieuwere kostscholen, Stowe, is ondergebracht in het kasteel dat eens de zetel was van de hertogelijke fami lie van Buckingham. Hier en daar doen oude landgoederen dienst als kwartieren van landelijke clubs, de zoogeheeten country clubs, die de laatste jaren in Engeland zijn ontstaan. Maar het aanbod is zooveel rui mer dan de vraag dat vroeg of laat het grootste deel dier monumenten van den ouden land-adel met den grond gelijk zal worden gemaakt. Dat proces is al aan den gang voor vele landgoederen van bescheiden omvang. De grond wordt verdeeld in kleine perceelen, waarop dc nederige Engelschman 2ijn eigen home, zijn eigen castle" krijgt. En zoo ontstaat er een nieuw geslacht van landbezitters, ook al is hun domein zelden grooter dan een drie of vierhonderd M2„ en ook al is hun kasteel of hun „mansion" aan den bescheiden kant en kost het van 1000 tot 2500. Velen in Engeland zien den lan delijken adel en de nobele tradities van zijn bestaan met verdriet verdwijnen. Velen ook zien in de enorme vex-menigvuldiging van de kleine bezitters, een vermenigvuldiging die ten zeerste wordt aangemoedigd door de groote bouwvereeniglngen. die het grootste deel van een koopsom van een huis aan de koopers voorschiet op geriefelijke voor waarden, een heilzaam verschijnsel dat uiterst bevorderlijk is voor de soliditeit van den staat. Bernard Canterrecord-optimist 'en wereldhervormer. Zijn treurspel ter inleiding van zijn partijprogram. Wie uiuer doet dit na? Er 2ijn natuurlijk optimisten, grooter dan ik, en tot hen behoort Bernard Canter, dich ter, roman- en tooneelschrijver. Alsof die drie qualiteiten al niet bezwarend genoeg zijn in een tijd als deze, is hij nu ook nog politicus geworden. Meer dan dat: ook partijleider. Hij heeft een nieuwe partij gesticht, die hij „Groot-Liberaal Blok" noemt, en die zich be- scheidenlijk ten doel stelt eerst nationaal, daarna internationaal de crisis te bezweren. De meeste menschen zijn de meening toege daan dat het net andersom zou moeten, maar Canter stoort zich daar niet aan. Dat is een van zijn prachtige optimismen. Ik vermoed dat hij beginnen wil als „autarkist". in den stijl-Hugenberg dus. en als 't hem dan een maal gelukt zal zijn Nederland terug te bren gen tot een welvaart, minstens gelijk aan die van de jaren der hoogconjunctuur (terwijl alle andere vermoedelijk nog zuchten onder overproductie, werkloosheid en wat dies meer zij) dan komt het. Zijn Groot-Liberaal Blok zal zich over de grenzen gaan wentelen en gansch de wereld uit het crisisleed verlos sen. Hij is dus veel ambitieuzer dan Hugen- berg. wiens voornemens niet verder strekken dan de Duitsche grenzen. Natuurlijk heeft Bernard Canter ook een program, en voorloopig is dat alleen natio naal. Het is al in dit blad vermeld, maar ik herinner er u nog maar even aan: le. Algemeen rijkspensioen voor iedereen op grond van betaalde directe belastingen. Het belastingbiljet worde mede polis van levensverzekering. 2e. Stichting van een neutrale unïeschool voor lager onderwijs voor geheel Nederland. Alleen deze school worde gesubsidieerd. 3e. Afschaffing van het faillissement voor bedragen beneden 50.000. 4e Centralisatie van alle Nedcrlandsche rijks- en gemeentelijke musea, leiding van die musea in één hand. waardoor het moge lijk wordt, door geheel Nederland kunst schatten voor iedereen toegankelijk te maken. Dan is het ineens uit. Als ik onvriendelijk wou zijn, zou ik ver onderstellen dat Bernard Canter zich bij de samenstelling van zijn program tot zijn vier dierbaarste stokpaai'den bepaald heeft, in de overtuiging dat bij er op den duur wel nieuwe bij zal krijgen, en zoo de zaak com- pleteeren. Maar ik wil persé niet onvriende lijk zijn en wip dus over de afwezigheid van de Volkenbonds-paragraaf, de Defensie-para graaf, de koloniale paragraaf en vele andere paragrafen luchtigjes heen. Hand-ln-hand met Berpard. Zijn eerste programpunt ls rondweg ge niaal. Het rijkspensioen-voor-iedereen moge geen kcrsversche gedachte zijn, maar dit te gronden op betaalde directe belastingen ls dat wel. Het spaart een enorme administra tie uit ook. En het belastingbiljet als levens- verzekerings-polis lijkt mij het ei van Colum bus. Eindelijk zullen wij als het Blok een maal zijn volstrekte meerderheid in de Ka mers zal hebben en de wet er doorgejaagd het belastingbiljet gaan waardeeren. Nu ha ten we deze papieren, en stoppen ze verre van ons, in diepe laden, zoodra ze eindelijk en tenlaatste gequiteerd zijn en plaatsmaken voor hun onverbiddelijke opvolgers. Dan zul len wij van ze gaan houden, en ze zorgvuldig koesteren, als waarborgen van toekomstig heil van onze nazaten. Tellen de dwangbeve len ook mee voor de levensverzekering? Punt 2. de neutrale unieschool, wekt vage herinneringen op aan de eerste dagen van Thorbecke. Die zijn wel erg lang voorbij. Mijn grootvader placht te zeggen, dat hij, als kindGroot is het optimisme des Can ters. Klein is zijn opportunisme. Hij stoort zich niet aan den geest der tijden. Een ge wone nieuwe partijleider zou er hoogstens een eigen bizondere school bij willen maken. Afschaffing van het faillissement voor be dragen beneden 50.000 is weer een prachtige vondst. Eigenlijk is dit de financieelc para graaf van het program. Er zit veel meer in dan op het eerste gezicht wel lijkt. Eenvoudi ger. genialer methode tot herstel van het credietwezen is wel niet denkbaar. Zoodra de wet in werking treedt zullen wij allen naar hartelust schulden gaan maken, tot een maximum van een halve ton per man toe. Dit zal de heele overproductie in de wereld In een minimum van tijd opslokken, en aange zien niemand den ander iets kwalijk kan nemen omdat allen het doen het brood- noodige vertrouwen tevens herstellen. Daar bij zal de hinderlijke tegenstelling tussclien menschen die hun schulden betalen en men schen die dat niet doen, waaruit al zooveel farizeïsme is ontstaan, bijna geheel verdwij nen. Op enkele kapitalisten na zal iedereen een halve ton schuld hebben. Slechts enkele wettelijke bepalingen, regelende dc distribu tie van de particuliere schulden naar even redigheid. zullen noodig zijn. Want anders zou het gevaar bestaan dat de fiscus geen cent meer ontving, hetgeen dc uitbetaling van onze rijkspensioenen en lgvensverzeke- ringen, om te zwijgen van enkele andere dingen, lichtelijk in gevaar zou brengen. Maar deze détails heeft Canter natuurlijk allemaal al in z'n hoofd. Tegen centralisatie der musea in één hand hebben natuurlijk alle museumdirecteuren bezwaar, behalve die eene met die hand. Maar wat wilt u anders verwachten? Wie doortastende maatregelen wil nemen stoot altijd enkele menschen voor het hoofd. Daar moet men niet tegen opzien Oorspronkelijk is ook Canters eerste optre den met zijn nieuwe partij. Dit zal vanavond in Den Haag geschieden. Hij is natuurlijk de Leider dat klinkt Hitleriaansch en is in de mode en zijn vrouw de secretaresse-pen- ningmeesteresse. In de eerste bijeenkomst zal hij vóór de pauze zijn treurspel „Willem de Zwijger", in verzen, voorlezen. Daarna komt het blijspel „Bernard de Prater" als ik de „bondige uiteenzetting van het program van het Groot-Liberaal Blok" zoo noemen mag. A.s. Dinsdag zal hij er uitvoeriger over wor den. met debat na. Voorwaar, mijn optimisme is klein vergele ken met de monumentale blijmoedigheid en hoopvolle verwachtingen van Bernard Can ter. En het uwe? Doe het hem eens na! Dat beteekent: ten eerste: u besluit een nieuwe partij tc stichten. Er zijn er al 5387, waaronder 6 groote. Aarzelt gij? Niet? Goed goed. Ten tweede: u maakt een nieuw program, en poogt daarin een nieuwe gedachte tot uiting te brengen. Nu? Gaat gij nog door? Best dan. Ten derde: u vervaardigt een treurspel, ter inleiding van het program. Dit ls zeer onge meen, en buitengewoon moedig. En u kunt Willem de Zwijger niet meer nemen, want daar heeft Bernard Canter 't al over gehad. Jan dc Witt dan maar? Of liever Kapitein Eikenboom? Of Van Speyck. of Johan van Oldenbamcvclt, of David Wijnkoop? Er zijn genoeg tragedies in het heden en in het ver leden te vinden, met bijbehoorende hoofd personen. Nog immer houdt gij vol? Welaan dan! Bombardeer uzelf tot Leider dat althans is niet moeilijk. Maar nu komt het ergste: Heb den moed een vergadering bijeen te roepen en die uw treurspel voor te lezen! Let wel, voor te lezen! Gij zijt geen tooneelspe- ler, geen voordrachtkunstenaar, en gij leest hen uw treurspel voorl U geeft het op? Dat dacht ik wel. Niet alzoo Bernard Canter. Hij zal daar vanavond staan, die roekeloozc optimist ik zeg roekeloos, want ook in het optimisme zijn er grenzen die men niet overschrijden mag en hij zal den wensch. dat vat vol tegenstrijdigheden, demonstreeren door zijn grenzenlooze blijmoedigheid te uiten in tie voorlezing van een treurspel! I-liJ za! een nieuwe politieke partij, een wereldhervor- mendc beweging die ons allen naar het maatschappelijk Jolijt terug zal voeren, in leiden met een treurspel.... Is het niet prachtig van gedurfde tegen stelling, van hoe noemen ze dat ook weer: clair-obscur, en black-and-white,, waar mee ik niet wil insinueeren dat do heer Can ter een whisky zal nemen om zich vloeibaren moed in te gieten? Sommigen zeggen dat dit een akclig-nuch- terc. materialistische, oppervlakkige, la waaiige, holle wereld is geworden. Onzin. Een van de sterkste bewijzen van het tegendeel ls de romantische politicus Bernard Canter, die een treurspel schrijft en voorleest om zijn politiek program erin te kunnen krijgen.... Hier schiet me plots een vreeselijke ge dachte te binnen. IIü zou toch niet. mis schienhet omgekeerde?Hij zou toch niet dc politieke partij hebben aangekondigd voor na dc pauze, om hoorders voor zijn treurspel te krijgen ervoor? Maar neenEn zelfs al ware het zoo. Zou hij dan niet een nóg roekeloozcr optimist zijn? ik hoop dat het publiek niet zal gaart muiten.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5