I HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 14 FEBRUARI 1933 UIT DE OMSTREKEN IJMUIDEN BESOMMINGEN. MotorloggersRo 1 f 1330; Sch 103 f 960; Bch 102 f 1070; Sch 181 f 60; KW 112 f 810; KW 151 I 1790; KW 40 f 1160. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.30—f 1.15 Tongen per K.G. f 1.70f 0.60 Griet per 50 K.G. f 39—f 22 Groote schol per 50 K.G. f 18f 14 Middel schol per 50 K.G. f 23—f 19 Zetschol per 50 K.G. f 27—f 24 Kleine schol per 50 K.G. f 30f 19 Schar per 50 K.G. f 19f 15 Bot per 50 K.G. f 11 Braat per 50 K.G. f 14—f 12 Kabeljauw per 125 K.G. I" 46 Groote Gul per 50 K.G f 28—f 25 Kleine Gul per 50 K.G. f 7f 6 Wijting per 50 K.G. f 9—f 4.70 „DE ZEVEN PROVINCIëN". Wij vernemen nog, dat de familie van het slachtoffer tracht toestemming te krijgen, het stoffelijk overschot van de Bree naar Holland te mogen vervoeren. SANTPOORT BRAND OP BIJENSTAND „MELLONA'. BIJ EEN ONTPLOFFING TWEE JONGENS GEWOND. Maandagavond om ongeveer acht uur hoor den omwonenden een vrij hevige ontploffing in een schuur behoorende bij den beken den bijenstand „Melloria". Al spoedig bleek dat er tegelijkertijd brand was uitgebroken. In korten tijd was de politie ter plaatse en was de brandweer te Santpoort-dorp ge alarmeerd. Spoedig gaf deze met twee slangen op de waterleiding water. Ook de motorbrand spuit werd in werking gesteld. Aanvankelijk had deze te kampen met modder-moeilijk- heden, doch toen deze overwonnen waren, werd ook op deze wijze het vuur bestreden In betrekkelijk korten tijd was nu het ge vaar van uitbreiding geweken. Toen wij ons echter des avonds om 11 uur nog even ter plaatse vervoegden, werd nog steeds water gegeven. Over de oorzaak zeiden we hierboven reeds het een en ander. Genoemde ontploffing ont stond, doordat twee jongemannen, resp. al hier en te Overveen wonend, met een motor, staande in een boot. aan het proefdraaien waren. In een oogwenk stond nu ook de benzine-tank in brand. De twee jongeman nen liepen brandwonden op. Ze werden door dokter Mansholt verbondon. De te Over veen wonende jongeman werd per auto huiswaarts vervoerd. Naar we vernamen, was de schuur ver zekerd. In de schuur lagen eenige duizenden honingpotjes en een hoeveelheid hout. Deze waren echter, evenals de motorboot, niet ver zekerd. Wat deze laatste betreft, vernamen we, dat ze juist deze week in de verzekering zou zijn gedaan. VELSEN DE VERMOEDE BRAND STICHTING IN DE BURG. WEERTSTRAAT. VERDACHTE VRIJGESPROKEN. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft thans vrijgesproken de bewoonster van de Burge meester Weertstraat te Velsen, die door de rechtbank te Haarlem eveneens was vrijge sproken van brandstichting in haar woning en winkel. De officier van Justitie, die ander half jaar geëischt had. was in hooger be roep gegaan, waarna de advocaat-generaal bij het gerechtshof een jaar gevangenisstraf geëischt had. Verdediger was mr. H. O. Drilsma te Haar lem. HEEMSTEDE TOONEELUITVOERING VOOR DE WEF.KLOOZEN. Maandagavond heeft de R.K. Tooneelver- eeniging ..Door Eendracht Sterk", belange loos een uitvoering gegeven voor de werk- loozen cn hun vrouwen. De zaal van het R.K. Vercenlgingsgebouw was nu bijna geheel be zet. Opgevoerd werd „Gebroeders Kalkoen", blijspel in 3 bedrijven. De opvoering had veel succes. Het Heemsteedsche Jazzband, leider de heer J. J. Bos, werkte ook belangeloos mee, Een der Comitéleden van het R.K. Comité tot ontspanning van werkloozen was de tolk van alle bezoekers toen hij tooneelvereeni- ging en Jazzband dankte voor den interes santen avond. VERKEERSONGEVAL. Op den Heerenweg vond een aanrijding plaats welke nog betrekkelijk goed is afge- loopen. Maandag reed de chauffeur V.. wo nende te Amsterdam, op den Heerenweg ter hoogte van de Prinsenlaan met een auto waarin een paar dames waren gezeten. Voor hem uit reed een andere auto, waarvan de bestuurder de richtingaanwijzer uitstak, ten teeken dat hij naar links wilde gaan rijden. V. heeft dit te laat gemerkt, want toen de voor hem rijdende auto naar links zwenkte, remde hij zoo sterk dat de door hem be stuurde auto slinte. met het gevolg, dat zij om haar as draaide en daarna een straat lantaarn en een verkeersbord omreed. De auto werd zeer ernstig beschadigd, doch de inzittenden bekwamen €een letsel. VEERTIG JAAR POSTDUIVEN- LIEFHEBBER! Heden herdenkt de heer H. Keerwolf den dag, dat hij veertig jaar geleden met de post duivensport begon. Als jongen van dertien jaar begon hij met twee duiven en al heel gauw richtte hij met eenige andere jongens een vereeniging op, om vluchten te organl- seeren. Het ging toen nog niet verder dan Rozendaal. Al heel spoedig ging hij naar een grootere vereeniging over, om zijn duiven aan buitenlandsche vluchten te laten deel nemen. In den loop der jaren heeft hij dan ook heel wat prijzen veroverd; het was een zeldzaamheid als hij eens geen nrijs won. De laatste jaren is de heer Keerwolf lid van „De Snelpost", waarvan hij in het afgeloopen jaar lid werd. Ook op tentoonstellingen werden zijn dieren heel dikwijls bekroond. AFSCHEID DEURWAARDER WARNIER. Dinsdagmorgen heeft de heer J. N. War nier, die ruim 40 jaar deurwaarder bij de rechtbank alhier was en sinds eenigen tijd ziekteverlof had, afscheid genomen, daar hij met ingang van morgen zijn functie verlaat. In de rechtzaal waren velen bijeengekomen, de voltallige rechtbank, het parket, de grif fiers. de balie en vele belangstellenden. De president der rechtbank Mr. G. Sluis, herinnerde er aan, dat deurwaarder Warnier nog kort geleden de hoop uitgesproken had nog eenige jaren zijn werk te kunnen uit oefenen. Hij heeft echter de overtuiging ge kregen dat zijn krachten dat niet meer toe laten. Spr. beseft, dat het besluit om zijn be trekking vaarwel te zeggen, den heer War nier moeilijk gevallen is. Hij heeft getoond zijn amb.t lief te hebben en heeft zijn volle persoon aan zijn taak gegeven. De rechtbank heeft geen afscheid willen nemen zonder hem in deze zaal, waaraan zoovele goede oude herinneringen verbonden ziin voor hem, nog eens dank te zeggen voor de bewezen diensten. Spr. sprak den wensch uit. dat de heer War nier nog vele jaren genieten mocht van zijn otium. De Officier van Justitie mr. L. H. Roeters van Lennep voerde het woord namens het parket, dat de werkzaamheid van den heer Warnier op hoogen prijs stelde. Hij wist steeds den juisten toon te bewaren. Spr. hoop te, dat ook nu de verstandhouding even goed zal blijven. Namens de Haarlemsche balie sprak mr. dr. W. P. Vis, die den heer Warnier het toon beeld van den deurwaarder noemde. De heer Warnier heeft bij de Justitie een langdurige loopbaan gehad en er kan gezegd worden dat niemand die taak beter kon waarnemen. Het ambt van deurwaarder lijkt eenvou dig. doch het eischt veel. plichtsvervulling, eerlijkheid, trouw en steeds moet men zijn tijd ter beschikking hebben. Het is de groote verdienste van den heer Warnier, dat hij steeds klaar stond voor ieder met volkomen wegcijferen van eigen belang. Het is niet een vaarwel, doch een tot weerziens, als mensch. Omdat men ook den heer Warnier als mensch heeft leeren waardeeren. De heer Warnier dankte geroerd voor de hem toegesproken woorden en wenschen. „Toen ik verleden jaar", aldus de heer War nier, „ondubbelzinnige blijken van belang stelling mocht ontvangen, dacht ik niet, dat ik zoo spoedig daarna afscheid zou moeten nemen. Ik hield toen geen rekening met de wetten der natuur, dat alles aan slijtage on derhevig is. Thans ben ik genaderd tot mijn zwanenzang in deze zaal, waar ik een groot gedeelte van mijn leven heb doorgebracht. Èr zijn goede en minder goede herinnerin gen aan verbonden. Als ik een motto er voor moest vinden, zou ik zeggen: 'n lach en een traan". De heer Warnier haalde eenige aardige herinneringen op. grappige en gevoelige.. En tenslotte dankte hij allen voor de vriendelijk heid, en tegemoetkomende welwillendheid, die hij altijd mocht ondervinden. Hij spreekt wenschen voor spoedig en algeheel herstel uit voor den griffier, mr. Tj. Dijkstra. Hierna was gelegenheid om den scheidende de hand te drukken, waarvan velen gebruik maakten. BARTELJORISSTRAAT-VEREENIGING. Dezer dagen hield bovenstaande vereeni ging haar jaarlijksche vergadering. Na zijn welkomstwoord memoreerde de voorzitter het vertrek van den heer A. H. Weijburg, die in het afgeloopen jaar zijn functie als voorzit ter wegens gezondheidsredenen heeft moeten neerleggen. Tevens uitte de voorzitter zijn vreugde over het herstel van den heer C. ten Boom na een langdurige ziekte. In het jaarverslag van den secretaris werd de toe stand van de vereeniging uitvoerig geschetst. Daarna verkreeg de penningmeester het woord om rekening en verantwoording te doen van zijn beheer. Volgens rooster traden 2 bestuursleden af, waarvan er een, de heer A. Weill, zich om gezondheidsredenen niet meer herkiesbaar stelde. In zijn plaats werd de heer Th. Weill gekozen, terwijl den heer A. Weill dank werd gebracht voor het vele dat hij In al die jaren gedurende zijn bestuurs-lidmaat- schap voor de vereeniging gedaan had. Besloten werd om deel te nemen aan de steunactie voor de H.O.V. en voor dat doel een bedrag van 25.beschikbaar te stellen evenals een jaarlijksche donatie van 5. aan de Vereeniging Vreemdelingenverkeer. Verschillende punien van hulshoudelijken aard werden daarna besproken. De rondvraag gaf aanleiding tot een geanimeerde gedachte wisseling. MAATSCHAPPIJ EN MISDAAD. Voor de afd. Haarlem van de Vrijzinnig Democratische Jongeren Organisatie zal Mr. A. J. Backer van Heemstede op 14 en 28 Fe bruari een tweetal lezingen houden over „Maatschappij en Misdaad", een behandeling van de reactie van de maatschappij op de misdaad. De lezingen worden gehouden in café Brinkmann. EEN OPLEIDINGSSCHOOL IN HAARLEM-ZUID. ADRES VAN VOLKSONDERWIJS. Door Mr. L. G. van Dam en E. Geerts Wzn„ als voorzitter en secretaris der afdeeling Haarlem van Volksonderwijs is het volgende adres gezonden aan den Raad van Haarlem: De ondergeteekenden wenden zich tot uwen Raad met het verzoek te willen bevorderen, dat de Openbare Lagere School no. 17, thans gevestigd aan de Wilhelminastraat 43 a wordt verplaatst naar een doelmatig school gebouw in het Zuiden der Gemeente. De Openbare School no. 17 is eer.e onder wijsinrichting welke als opleidingsschool sinds vele jaren door de ouders wordt gewaardeerd en gezocht. Vóór de grensuitbreiding was de ligging van het gebouw niet ondoelmatig, terwijl de grootte der klasselokalen tengevolge van de geringe klassebezetting niet onvoldoende ge noemd mocht worden. Niettemin had het ge bouw vele ernstige gebreken, welke gebre ken maar al te duidelijk blijken, wanneer men het gebouw toetst aan de nieuwe hygië nische inzichten en eischen. Het gebouw voldoet niet meer aan de daar aan te stellen eischen. De dagverlichting van enkele lokalen is zoo onvoldoende, dat winter en zomer bij kunstlicht gewerkt moet wor den, met alle daaraan verbonden na-deelen voor de gezondheid en de oogen der kinderen. De closets zijn alleen toegankelijk vanuit de leslokalen, hetgeen in een modern schoolge bouw zeer zeker niet meer voorkomt. Een speelplaats ontbreekt. Waren de les lokalen bij een kleine klassebezetting vol doende, nu het leerlingenaantal per klasse is opgevoerd, zijn de leslokalen veel te klein. Het gevolg daarvan is, dat de banken hiel en daar tegen zijwand of achterwand ge plaatst moeten worden, dat de voorste ban ken te dicht bij den werkmuur staan; dat geen voldoende ruimte overblijft voor gang paden, hetgeen het toezichthouden op het schriftelijk werk zeer bemoeilijkt. Voorts is na de grensuitbreiding de ligging der school ondoelmatig geworden. Door de annexatie van het Bosch- en Vaartkwartier zijn vele ouders tot onze gemeente gaan behooren, die hunne kinderen willen zenden naar een opleidingsschool. In het Zuidelijk gedeelte der gemeente ontbreekt een open bare school. De ouders uit het geannexeer de gedeelte moeten hunne kinderen dus zen den hetzij naar de verafgelegen school aan de Wilhelminastraat, hetzij naar een school in Heemstede. Wij meenen, dat uit Haarlem- Zuid een 150-tal kinderen school gaat in de Wilhelminastraat, terwijl een 80-tal kinde ren school gaan in Heemstede. De groote afstandsbezwaren belemmeren dus de groei van school 17. Wanneer school 17 overgeplaatst wordt naar het Zuidelijk deel der Gemeente zal er naar onze meening voldoende gelegenheid blijven voor onderwijs aan een opleidings school in het centrum der gemeente. School 18 aan de Sophlastraat en school 19 aan de Prins Hendrikstraat zullen dan twee nor male volledige scholen worden. Wij achten daarom verplaatsing van school 17 naar het zuiden der gemeente noodzake lijk; door verbouwing van het bestaande ge bouw wordt zeer zeker niet tegemoet geko men aan de groote afstandbezwaren. Ons bereiken geruchten, dat ouders, reeds lang ontevreden over den toestand van het schoolgebouw, door het stichten eener bij zondere schoolvereeniging uwen Raad vol gens de bepalingen der Lager Onderwijswet zullen noodzaken de vereischte gelden voor een bijzondere neutrale school beschikbaar te stellen. De gemeente zal dan alle kosten voor een nieuwe school moeten betalen. Als voorstanders van de openbare school achten wij bijzondere neutrale schoolverenigingen verwerpelijk en wij zullen alles trachten te doen om de oprichting eener bijzondere school, als bovenvermeld te voorkomen. Maar wij richten ons daartoe met allen aandrang en klem tot uwen Raad om te willen bevor deren, dat de Openbare Lagere school no. 17 worde verplaatst, naar een doelmatig gebouw in het Zuiden der Gemeente. Wij vragen hiermede geen uitbreiding van het aantal openbare scholen in onze Gemeente; wij zijn tevreden en wij twijfelen er niet aan of ook de ouders zullen tevreden zijn met de verplaatsing der bestaande school naar een meer aan de eischen van den modernen tijd beantwoordend gebouw. In het belang van den bloei van het open baar onderwijs te Haarlem verzoeken wij uwen raad met aandrang in dezen geest te willen besluiten. MARKTNIEUWS PURMEREND, 14 Febr. Kaas. Aanvoer 20 stapels kleine, f 22.50 a f 25.50 per 50 KG. Boter. Aanvoer 491 KG.. prijs f 1.70 a f 1.75 per KG. Vee. 488 runde ren, waarondc- zijn 327 vette en 32 stieren. 32 paarden f 50 a f 130 per stuk. 60 vette kal veren f 0.60 a f 0.80 per KG. 617 nuchtere dito f 7 a f 16 per stuk. 283 vette varkens I 0.26 a f0.30 per KG. 43 magere dito f 7 a f 16 pr stuk. 135 biggen f 6 a f 10 per stuk. 740 schapen f". 6 a 1 19 per stuk. Kuikens f 0.70 a 2 per stuk. Eieren kip-, per 100 stuks f 4 a f5. Vette koeien prijshoudend f 0.56 a 0.60 per KG. Gel den koeien, prijshoudend f 80 a f 130 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend f 120 a f 220 per stuk. Noteering van Beverwijk den 13 Febr. 1933 Spinazie per kist 0.70. Andijvie per kist 0.901.10. Koolrapen per zak 0.90. Wortelen per K.G. 11 23 cent. Bieten per K.G. 3 cent. Aardappelen, klei, per K.G. 25 cent. Spruitjes per K.G. 6—20 cent. Boerenkool per bak 2535 cent. Roode kool per 100 17. Savoije kool per 100 25. Bloemkool per krat 1.75. Uien per K.G. 4 cent. Prei per bos 28 cent. Rabarber per bos 16—24 cent. Selderie per bos 5 cent. Appelen per kilo 24 cent. Peren per kilo 20 cent. Wit lof 12—24 cent, HET TOONEEL GEZELSCHAP DE VOS. MENSCHEN IN 'T PLANTSOEN. Een eigenlijk tooneelstuk kan men het giteravond in den Schouwburg Jansweg ge speelde „Menschen in "t Plantsoen" moeilijk noemen. Er is geen conflict, zelfs geen intrige: het bestaat enkel uit tooncel- tjes var. telkens andere personen geheel los naast elkander. Het eenige bindmiddel tus- schen al die tooneeltjes is de bank. de bank in het plantsoen. Op die bank in het plantsoen zit het jonge paar en geniet ln de maneschijn van de liefde, daar rust het grijze renteniertje met zijn ..oudje" tut en herinnert zich het verleden, daar politlsee- ren een verschrompelde, muffe boekhouder en een jonge, gezonde monteur, filosofeeren twee militairen over trouw en ontrouw van den man. stort een tot wanhoop gebrachte Jonge man zijn hart uit bij een geheel vreemde maar een hem begrijpende oude vrouw. Daar op die bank in 't plantsoen gaat het leven met al zijn lief en leed voorbij ons. zien wij de menschen met hun zorgen, hun verdrietelijkheidjes. hun poezïe. hun nuchter heid en hun humor. En wanneer het laatste paar verdwenen Is. komt er de filosofeerende zwerver en vindt er zijn slaapplaats, hard en ongemakkelijk voor anderen, maar vertrouwd en heerlijk voor hem, omdat hy er ligt in Gods vrije natuur. Men zou dit stuk een opeenvolging van losse schetsjes, van onuitgewerkte éénacter- tjes kunnen noemen: Short stories van 1 piantsoen, gebundeld Ln één band. Er zijn alleraardigste, goed geschreven schetsjes bij, waarnaar je met genoegen luistert en kijkt, er- is dikwijls een niet alledaagsche fijne humor in. Ze zijn licht van toets en nooit grof en ze zijn allen van beschaafden huize. Maar voor drie bedrijven blijkt een bank alleen toch niet voldoende stof aan een tooneelschrijver te bieden, althans niet aan dezen onge twijfeld Hollandschen Peter Dewkin. Voor één bedrijf is het zeer aardig, maar een heelen avond enkel menschen te zien. die voorbij gaan als „ships that pass in the night", dat wordt van het zelfde wat te veel. Dit voelden wij hoe langer hoe meer en bij het laatste paar het verliefde meisje cn de nuchtere vrijer was onze belangstelling totaal door» en merkten wij nauwelijks nog. dat het toch wel aardig was, wat die twee daar zeiden en deden. Jan de Vos zoon van Jan C. heeft de leiding van dit troepje, waarvan alle leden moeten jongejannen, want de 24 rollen wor den door 8 acteurs en actrices gespeeld. Het verlies van Hans van Ees, die oorspronkelijk deel van dit gezelschapje uitmaakte, was wel zeer merkbaar. Eigenlijk waren alleen Jan de Vos. Willy Dunselman en mevrouw Guus de VosPoolman, die wij na veie jaren van rust eindelijk weer op de planken za gen. daartoe in staat, al kwamen ook bij hen nog niet alle figuren volkomen tot hun recht. In de uitbeelding der anderen was veel. dat enkel bij benaderen bleef en Menschen ln 't Plantsoen zou zeker meer hebben gedaan, wanneer alle figuren zoo meesterlijk gety peerd waren als het boekhoudertje door Jan de Vos. Het was een lust om er naar te kijken, hoe de Vos dat verschrompelde heertje tot leven bracht. Of eigenlijk is het woord leven hier niet goed, want het kereltje was levend zoo dood als 'n pier, maar was juist daarom zoo prachtig getyp. rrl Ook het oude rente niertje van De Vos was heel goed. evenals de dronken student. Voor den chocolade jongen was hij te forsch en te zwaar en ook het jid- dische handelsreizigertje ging hem niet goed af. Maar zijn boekhoudertje zal ik niet gauw vergeten. Willy Dunselman was heel verschillend. In enkele rollen zooals in die van de straat meid, waarin zij ons. vooral door stem en intonatie sterk aan Fientje de la Mar deed denken gaf zij zeer goed spel te zien. maar andere rollen mislukten, doordat zij er niet den aanleg en den leeftijd voor had. En dan was er mevrouw De Vos—Poolman, die ons als het oude vrouwtje, dat zoo prach tig te luisteren wist. weer eens toonde, dat zij van het echte, oude ras was. Er waren slechts heel weinig menschen gekomen, maar die er waren toonden waar dering voor stuk en voor spel. J. B. SCHUIL. Richard Wagner-herdenking in Duitschland. Te Bayrculh. BAYREUTH. 13 Februari. Gisteravond werd in de Villa Wahnfried een door alle Duitsche zenders uitgezonden Wagnerhcr- denkingsuur gehouden. Hedenmorgen vertoefde het Seniorencon vent van den Gemeenteraad van Bayreuth aan het graf van Wagner. Burgemeester Popp legde namens het gemeentebestuur een krans op het graf en herdacht den grootcn cereburger. Verscheidene andere personen en organisaties legden bloemen en kransen op het graf, waaronder de algcmeer.c Richard Wagner-vereeniglng, de Richard Wagner-bond en Duitsche vrouwen, de Mu ziekvereniging van Bayreuth, de Festspiel- leiding, ex-kroonprins Ruprecht van Beleren, de kroonprins van Denemarken en vele an deren. Ook op het graf van Siegfried Wagner legde Burgemeester Popp een krans. Van vanmorgen 9 uur af was de Villa Wahnfried geopend voor scholieren. Urenlang trokken de groepen schooljeugd langs het graf van den meester. Vandaar trok men langs de beneden-verdieping van de villa Wahnfried om de muziekkamer, de werkka mer en de groote bibliotheek van Wagner te bewonderen Nog steeds stroomen de bezoe kers. die bloemen en kransen op het graf komen deponeeren. Tc Miinchen. In het Nationale Theater te München werd hedenmorgen door de Beiersche regeerIng en het Gemeentebestuur van München een Ri chard Wagner-herdenking gehouden, die o.a. door alle leden der Beiersche regeering, onder leiding van minister-president Dr. Heldt. den Pauselijken nuntius, het Gemeen tebestuur van München, ex-kroonprins Ruprecht en vele anderen werd bijge woond. De plechtigheid werd geopend met de uit voering van het Adagio uit de zevende sym phonic van Bruckner, die gewijd is aan de nagedachtenis van Wagner. Vervolgens hield prof. dr. Karl Alexander van Mü'.ier een re de over Richard Wagner en zijn tijd. waarin hij eraan herinnerde, dat in dit theater ..Tristan und Isolde" voor de eerste maal word opgevoerd en dat hier het werk van Wagner op groot verzet was gestuit. Prof. Von Mueller schetste Wagner in het kader van de negen tiende eeuw en besprak de figuur van koning Luwdlg II van Beieren, die hem de gelegen heid had gegeven om zijn werk te be ëindigen. Het was de tragiek van Ludwig II, dat hij in het leven van Wagner niet de laatste en hoogste schakel was. doch de over gang naar Cosima en Bayreuth. die echter zonder Ludwig n niet mogelijk zou zijn ge weest. Do plechtigheid, die draadloos werd uitge zonden. werd besloten met het voorspel van de ..Meistersinger von Nürenberg". HET VREDESSPEL ÏN DEN STADS SCHOUWBURG. Op 16 Februari zal in den Stadsschouwburg voor den Alg. Ned. Vrouwen Vredebond en den Int. Vrouwenbond voor Vrede en Vrij heid. afd. Haarlem en Omstreken opgevoerd worden het Vredesspel van Dick Gabel, liet spel. zegt de auteur, wil niet anders, dan naast het oude evangelie de werkelijkheid plaatsen, om ons bewust te maken van het verschil tusschen theorie, waar wij mee dwee- pen. en van de praktijk, waar wij mee spot ten. Het is vol werkelijkheid en is oen poging tot meer waarachtigheid. Zoolang de menschheid nog per uur f 50.000 uitgeeft voor het voeren van één wereldoorlog, zoolang men bereid is ln enkele Jaren 26 millioen men schen te vermoorden, moet men wat meer doen. Vooraf gaat. als bekend, oen rede van Bart de Ligt uit Genève over De Overwinning van het geweld. STADSSCHOUWBURG. Woensdag 15 Februari geeft het Vereen. Rotterdamsch-HofstadTooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, ln den Stadsschouw burg alhier wederom een vertooning van het blijspel: ..Amor in de Pastorie". Zaterdag geeft ditzelfde gezelschap de pre mière te Haarlem van G. B. Shaw's nieuwste werk: „Te waar om goed te zUn", onder regie van Eduard Verkade. OVERSTROOMING IN HET CHERIBONSCHE. VIJF MENSCHEN OMGEKOMEN. OHERIBON, 13 Febr. 'Aneta>. Zondag te vijf uur n.m. is de kali Tji Awi bulten haar oevers getreden, nabij de dessa Tjlgasom ln het Madjalengkasche. Volgens ooggetuigen was dc stand van het water tot boven de brugleuningen. Een brug over Tji Keroe is weggeslagen, terwijl eveneens eenige hulzen zijn weggesla gen, waarbij volgens voorloopige gegevens vijf personen zijn omgekomen. BATAVIA. 13 Febr. (Ancta). De comman dant van de marechaussée-compagnie te Madjalengka meldt aan de militaire autori teiten te Batavia, dat hij militairen bijstand verleent bij het opsporen van dooden en ge wonden en het tegengaan van diefstallen in de nabijheid van Chcribon, waar een groote overstrooming heeft plaats gevonden. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer ruhrtek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. RADIO-STORING. Geachte Redactie, Verzoeke onderstaand in uw blad op tc willen nemen. Den laatsten tijd worden dc bewoners van de Wilgenstraat en omgeving 's avonds om streeks tien uur door een electromotor bij hun radio-ontvangst gehinderd. Zou de persoon, wiens machine deze storing veroorzaakt, dit toestel s.v.p. storing-vrij willen laten maken? Men bespaart zoodoende veel luisteraars een afschuwelijke radio-ontvangst. Met dank voor de verleende plaats ruimte. Een bewoner van de Wilgenstraat. HOND DOOD GEREDEN. Maandagmiddag half vijf werd er weer een hond dood gereden, bij de remise der N. en Z. Hollandsche Tram aan de Leidsche- vaart. Het gedeelte der Leidschevaart van de Schouwtjesbrug tot aan de remise is ge vaarlijk. Dubbele tramlijn met steeds auto's voor de hekjes nlaakt dat stuk dan ook tot het aller slechtste van den Leidschevaart. Dit zou door ons gemeentebestuur verbeterd kunnen worden. Van de Schouwtjesbrug tot aan het hek der remise bestaat er geen stoep voor de voetgangers, wel van Haarlem tot aan dc Schouwtjesbrug en daarna weer van den ingang der remise tot aan de Mun terslaan. Indien men daar ook zoo'n stoep maakte konden althans dc auto's niet rake lings langs de huizen gaan. Zoo goed de be woners op de andere gedeelten van de Leid schevaart zooiets voor hun huis hebben, zoo goed kan men dat deze menschen ook geven, daar hierdoor èn de bewoners èn de voetgangers gebaat waren. Dit is in korten tijd reeds de zesde hond die aan de Leidschc vaart dood gereden wordt, zoodat er weieens wat meer aandacht aan dat gedeelte ge schonken mag worden, anders zullen er even eens spoedig menschenievens te betreuren zijn. HEEN ABOXNd,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11