Componist en Staatsman. Eisch tot ontruiming van Mandsjoekwo. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 15 FEBRUARI 1933 TWEEDE BLAD Commissie van 19 tegenover Japan. Aan eventueele Japansche tegenvoorstellen zal echter aandacht besteed worden. Assemblee heden bijeen. Discussie in de politieke com missie der ontwapeningsconferentie over de veiligheidskwestie. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS GENèVE. De secretaris-generaal van den Volkenbond heeft volgens Reuter op grond van een door de commissie van XIX genomen besluit de buitengewone Volkenbondsvergadering tegen heden Dinsdag bijeengeroepen opdat zij, op grond van art. 15 alinea IV, definitief haar standpunt kan bepalen ten opzichte van het Chineesch-Japansche conflict. De aanbevelingen aan de Volkenbondsver gadering voor een practische regeling van het conflict zijn door de commissie van XIX definitief vastgelegd. Daarin wordt in de eerste plaats geëischt, dat de Japansche troepen Mandsjoerije ont ruimen en zich binnen de spoorwegzone te rugtrekken. Verder wordt aanbevolen de drie Oostelijke provincies een autonoom bestuur onder Chineesch gezag te verleenen. Tot de onderhandelingen over de onderdeelen der regeling zullen de negen mogendheden van het verdrag van Washington en voorts Duitschland en Rusland worden uitgenoo- digd. Na de zuiver formeele openingszitting op Dinsdag zal de vergadering drie a vier dagen verdaagd worden. De Commissie heeft, naar de correspondent van de N.R.Ct. voorts mededeelt tegenover Matsoeoka de bereidwilligheid herhaald om eventueele nieuwe Japansche voorstellen met de grootste zorgvuldigheid te bestudeeren tot den dag vr.n de eindbijeenkomst der buiten gewone Volkenbondsvergadering. De com missie van 19 herinnert echter nogmaals er aan, dat iedere verergering van den toestand nieuwe verzoeningspogingen vrijwel onmoge lijk zou maken. Japan heeft dus nog steeds een week tijd om door aanneming van de minder scherp gestelde verzoeningsresolutie van half December aan de aanneming van het veel scherper rapport met de daarin ver melde aanbevelingen door de buitengewone Volkenbondsvergadering te ontkomen. De commissie van 19 stelt verder voor dat de commissie voor de voorbereiding van de schepping van het nieuwe statuut van Mant- sjoerije bestaan zal uit de staten, die het negen mogendhedenverdrag hebben onder teekend (China, Japan. België, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, Portugal en de Vereenigde Staten van Amerika-) versterkt met Sovjet Rusland en met die staten die in de commissie van 19 vertegenwoordigd waren en die er prijs op stellen in deze onderhande lingscommissie zitting te nemen. De Duitsche regeering schijnt reeds verklaard te hebben dat zij inderdaad lid van deze onderhande lingscommissie zou willen worden. De com missie van 19 heeft na de aanneming van het geheele rapport met de aanbevelingen van de commissie van negen besloten, dat de buitengewone volkenbondsvergadering de volgende week Dinsdag zal bijeenkomen. Het is de bedoeling, dat de commissie van 19 op den eersten dag slechts kennis zal geven van haar rapport met de aanbevelingen en dat dan enkele dagen later de eindvergadering voor de beraadslagingen zal aanvangen. In Chineesche kringen heerscht natuurlijk vol doening over den afloop der beraadslagingen in de commissie van 19. Voor het eerst sedert verleden jaar Februa ri kwam Dinsdag de politieke commissie der Ontwapeningscommissie weer bijeen ter be handeling, zooals door Frankrijk was ge vraagd. van de veiligheidskwestie. De politie ke commissie, waarin alle 64 aan de Ontwa peningsconferentie deelnemende landen zijn vertegenwoordigd, onderscheidt zich van de hoofdcommissie slechts in naam. Grondslag voor de werkzaamheden der politieke com missie zijn de beide punten betreffende de veiligheid uit het Engelsche werkprogram, nl. ten eerste de plechtige verklaringen der Europeesche mogendheden onder geen om standigheden bij een toekomstig conflict ge weld te gebruiken, ten tweede het onderzoek van politieke veiligheidsovereenkomsten tus- schen Europeesche staten. Voorts heeft de conferentie de drie de vei ligheid betreffende hoofdstukken uit het Fransche program. Bij den aanvang der discussie legde de Ita- liaansche vertegenwoordiger Markies Soragna een korte verklaring af, waarin hij het be kende principïeele standpunt der Ttaliaan- sche regeering onbeperkt handhaafde. Men kon niet verwachten, dat de regeeringen hun nationale belangen ondergeschikt zouden maken aan de meerderheidsbesluiten van Volkenbondsorganen. De politieke commis sie begint met de behandeling der veiligheids kwestie, voordat op het gebied der ontwape ning een practisch resultaat is bereikt. Scherp veroordeelde Soragna de eenzijdige ontoege- vendheid in de houding van Paul Boncour en eischte in overeenstemming met de Duitsche delegatie een onmiddellijke regeling der kwa litatieve materieelc ontwaoening als de be langrijkste kwestie ter conferentie. Paul Boncour ontwikkelde vervolgens het bekende Fransche standpunt en verlangde, dat de commissie zich het eerst moet bezig houden met het continentale pact tot weder- zijdsche steunverleening der staten, nadat de Europeesche mogendheden zich hebben ver zekerd van eikaars wederzijdsche hulp indien zij aangevallen worden. De verdere behan deling der veiligheidskwestie hangt af van de oplossing van deze kwestie, die van levensbe lang is voor de voorgestelde uniforme organi satie der Europeesche legers. De Amerikaan- sche regeering heeft haar houding inzake de veiligheidskwestie afhankelijk gemaakt van de regeling die Europa ten aanzien hiervan treft. De sanctie-maatregelen van artikel 16 zullen pas in "net kader van het Europeesche veiligheidspact volledig tot hun recht komen. De Duitsche vertegenwoordiger, ambassa deur Nadolny verklaarde, dat de volgorde van de aan de orde komende kwesties onverschil lig was en eischte de opstelling van een werk program en het begin van zakelijke onder handeling. Hij herinnerde aan de talrijke vei ligheidsgaranties, die sedert het sluiten van het Volkenbondsverdrag tot stand waren ge komen. De Duitsche delegatie hoopte, dat eindelijk op ontwapeningsgebied in dezelfde mate practische resultaten zouden worden bereikt als reeds op volkenrechtelijk gebied het geval was. Na een langdurige discussie over de orde besloot de politieke commissie naar aanlei ding van een Fransch-Spaansch voorstel,- Woensdag te beginnen met de zakelijke be handeling van de beide punten van het En gelsche werkprogram. Duitschland. Nazis maken Loebe het presideeren onmogelijk. Gisteren kwam de „Ueberwachungs- ausschuss" wederom onder leiding van Loebe (sociaal-democraat) bijeen. Toen Loebe, aldus meldt het Wolffbureau, na opening der zitting een verklaring wilde voorlezen, maakten de nat-socialisten. zulk een lawaai, dat Loebe niet aan het woord kon komen. De vice-voorzitter dr. Frank II (nationaal- socialist) verklaarde toen, dat de voorzitter niet bij machte was om de zitting te leiden, daar de grootste fractie der commissie niet duldde, dat een „marxist" en „lasteraar" verder de vergadering zou leiden. Frank be gaf zich daarop naar den voorzitterszetel, duwde Loebe op zij en nam de plaats in. De vertegenwoordigers der soc.-democra- tie en communisten verlieten daarop de zaal. Dr. Frank II opende de zitting nogmaals ter nagedachtenis van de slachtoffers van Neunkirchen, Als teeken van rouw sloot hij daarop de zitting. De soc.-democraten en communisten wer den, toen zij de zaal verlieten, uitgejouwd. Een lid der Duitsche Volkspartij, welke zich ook naar den uitgang begaf, kreeg van een nat.-socialist een stomp: toen hij zich daar tegen verzette, werd hij uit de zaal ge duwd. Na afloop der zitting hielden de soc.- democraten en communisten een bespreking. Het lid der Duitsche Volkspartij, dat door een nat.-socialist is aangevallen, heeft zich met den leider Dingeldey in verbinding ge steld om bij den rijksdag-president tegen dit optreden te protesteeren. Nader meldt het W.Bdat ook namens het Centrum en de Beiersche Volkspartij bij den Rijksdagvoorzitter geprotesteerd is tegen het optreden der Nazis. Genève. Kleine Entente beraadslaagt over Hitler s program De minister van Buitenlandsche Zaken der Kleine Entente hebben naar de Te!, meldt beraadslaagd over de wijziging van het sta tuut der Entente, welke wijziging ten doel heeft tot een hechteren band tusschen de drie staten te komen. De voornaamste rede nen daartoe zijn naar verluidt de Italiaan- sche actie in Dalmatië. het programma van Hitier en het consultatieve pact tot uitbrei ding van het Kellogg-pact. dat de drie sta ten geheel onvoldoende achten voor de ver zekering van hun veiligheid. Zij willen door een gemeenschappelijke overeenkomst in mid den-Europa, een toestand van rust en vrede verzekeren, waardoor alle staten hun bin- nenlandsche politieke en economische situa tie kunnen consolideeren. Naar verluidt zal Benesj na afloop der conferentie een ver klaring atleggen over het nieuwe statuut. De vertegenwoordigers der Kleine Entente zullen verder nog een aantal kwesties bespre ken waal-bij hun landen speciaal betrokken zijn, zooals de clandestiene wapenhandel van Hirtenberg. de toestand in centraalEuropa en de stand der ontwapeningswerkzaamheden. In een officieel communiqué wordt gezegd: „In den zin der in December 1932 te Belgrado aangenomen resolutie werd het organisatie pact der Kleine Entente uitgewerkt, dat het den drie staten mogelijk maakt als eensge zind internationaal organisme te handelen. Het politieke deel van het pact is gereed ge komen. Morgen zal over de economische kwes ties verder worden beraadslaagd". Italië. Binnenkort Kamerontbinding. Van goed ingelichte zijde wordt vernomen, dat Mussolini voornemens is, binnenkort de Italiaansche Kamer te ontbinden. De nieuwe verkiezingen zullen waarschijnlijk in Maart 1934 worden gehouden. Roemenië, Spoorwegstaking neemt in omvang toe De staking van het spoorwegpersoneel in Roemenië neemt steeds groote omvang aan. Sedert 24 uur hadden 2000 spoorwegarbeiders zich hier in de werkplaatsen verschanst waar zij ook tien ingenieurs gevangen hielden. Daar zij weigerden de werkplaatsen te ont ruimen, werden zij er door militairen uit verdreven. Eenige honderden arbeiders hiel den daarop betuigingen in de straten, Volgens Reuter verwacht men de afkondiging van den staat van beleg. Zuid'Amierilia. Sombere berichten uit U ruguay. President Gabriel Terra heeft volgens een Reuter-telegram uit Montevideo een mani fest uitgevaardigd, waarin hij een dringend beroep doet op de bevolking om den vrede te bewaren; volgens dit manifest staat Uruguay thans aan den rand van een burgeroorlog. De politieke controversen hebben zulke propor ties aangenomen, dat er een burgeroorlog dreigt over de kwestie van de verdeeling der uitvoerende macht tusschen den president en den nationalen administratieven raad. Zijn Hertzog en Smuts het eens geworden? Hertzog heeft naar Reuter uit Kaapstad weet te melden een eerste stap gedaan in de richting van samenwerking tusschen de na tionalistische en Zuid-Afrikaansche partijen door de vorming van een gemeenschappelijk kabinet. Hij heeft namelijk een schrijven aan Smuts gezonden, waarin hij de beginselen uiteenzet, welke hij de noodzakelijke grond slagen acht voor een overeenkomst in zake samenwerking. Smuts heeft hierop geant woord. dat hij bereid is. de aangelegenheid te bespreken. Amerika. De zaak-Massie ageloopen. Reuter meldt uit Honoloeloe: De indertijd zoo geruchtmakende zaak Massie schijnt thans geëindigd to zijn. De Amerikanen die Mrs. Massie wilden wreken door een inboor ling te dooden, die haar aangevallen zou hebben, zijn veroordeeld en gegratieerd, de vier inboorlingen die behalve den gedooden Kahahawai verdacht werden van medeplich tigheid aan den overval, zijn ook losgelaten omdat uit Mrs. Massie's aanwijzingen niet met zekerheid was op te maken, dat dit de aanvallers waren. Hoover wenscht den gouden standaard terug. President Hoover heeft tijdens het hem aangeboden diner in het Waldorf Astoria- Hotel te New York zijn aangekondigde rede gehouden, waarin hij de geheele wereld op riep tot samenwerking om weer tot gezonde economische verhoudingen te komen. Hoover sprak bijna uitsluitend over economische kwesties, waarbij hij met het oog op de regeling der oorlogsschulden stabilisatie dei- valuta in het buitenland en algemeen? terugkeer tot den gouden standaard eischte. Hoover liet doorschemeren, dat Amerika voor concessies inzake de schuldenkwestie daadwerkelijke tegenprestaties verwachtte. Misschien zou een deel der vervallende schul den tijdelijk ter beschikking der centrale circulatiebanken kunnen worden gesteld voor de stabiliseering der valuta. Slechts door den algemeenen terugkeer tot den gouden stan daard zou men het uitbreken van een econo mischer! oorlog kunnen voorkomen. President Hoover besloot zijn rede met de opmerking dat het Amerikaansche volk zich niet zou laten misleiden door buitenlandsche pro paganda volgens welke de schrapping der oorlogsschulden alleen voldoende zou zijn om de wereldwelvaart te herstellen. China. Japansch offensief in Jehol op het einde van de maand. Het Japansche offensief in de provincie Jehol zal. volgens Reuter. waarschijnlijk uiterlijk 27 Februari beginnen om in volle ontwikkeling te zijn op 1 Maart, den eersten „verjaardag" van de vestiging van Mandsjoe kwo. Hooggeplaatste ambtenaren hier ter stede De sociaal-democraat Zörgiebel is door de nieuwe Duitsche regeering van zijn ambt als burgemeester van Dortmund ontheven. Zörgiebel was vroeger burgemeester van Berlijn. Een onderhoud met Edouard Herriot. (Van onzen Parijschen correspondent). Edouard Herriot heeft de gewoonte om. wanneer hij in Parijs is (en wanneer hij niet weer tijdelijk verblijf houdt in het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken aan de Quai d'Orsay) zijn intrek te nemen in een groot hotel op den Parijschen Boulevard, tusschen de Madeleine en de Place de l'Opéra En 't is dan ook daar dat men bij den por tier een audiëntie moet aanvragen, welk*- verzoek via drie secretarissen wordt overge bracht aan den ex-premier. En nu was 't wel half negen in den ochtend dat we nog eens deze poging waagden, naar.... Herriot was reeds uitgereden en waar de gewezen mi nister-president besloten had om dezen lieelen dag te wijden aan zijn geliefkoosde studie, daar voorzag men niet dat hij voor den avond zou terugkeeren. .Probeert het maar eens in een van de archieven of biblio theken. zoo zeide men ons. misschien dat u daar meer kans op slagen hebt". De auteur van de talrijke bekende werken over Beetho ven. over Goethe, over Chopin, over Madame de Staël kent maar één genoegen: zijn ken nis vermeerderen over de groote geesten van de vorige eeuw en concerten naloopen. ëHij. en Barthou. zijn de vaste bezoekers van nagenoeg alle belangrijke concerten en 't is meermalen voorgekomen dat deze twee be kende staatslieden ontbraken op belangrijke Kamerzittingen wijl er ter zelfder tijd een interessant concert werd gegeven in een of andere zaal. De opgave was vaag. In het Palais de Soubise, waar de nationale archieven zijn ondergebracht, vonden we een groote menigte snuffelaars in oude papieren, maar géén Herriot. Is er, in de zaal van de Bibliobhéque NationaleJawel, Monsieur le President is bezig te werken, zoo antwoordde men ons dadelijk in de Rue de Richelieu. En zoo waar lijk, daar vonden we in de groote werkzaal op een gereserveerde plaats, weggedoken tus schen hooge stapels boeken en folianten den man dien we zochton. De eeuwige pijp (maar niet aangestoken) in den mond, een groote uilcnbril op zijn neus. tientallen bloc notes om zich heen vol met aanteekeningen en kabalistische teekens, opengeslagen hand schriften, de vingers vol inktvlekken. En dan, terwijl we ons over hem heenbuïgen. die vriendelijke, goedige blik van verbazing, waarin onmiddellijk de flits van verontwaar- diging-te-woi-den-opgehouden verdwijnt. Monsieur le Président, je vous demande bien pardon, mais Eh bien. mon petit, comment ca va Euwige charmeur. De grootste, de felste tegenstanders komen bij hem en vijf minu ten later heeft hij hen ingepalmd. U komt me toch niet over politiek praten, zoo lacht hij, want hier is dat verboden waar. Nee. Monsieur le Président. Maar ik heb gehoord dat de Oostenrijksche zaakge lastigde in Parijs. Mr. Schmid. u een prach tig geschenk heeft gedaan namens zijn land. AhaJa, daar kunnen we even over babbelen. Ja. men heeft me een origineele pagina van het manuscript van de Vijfde van Beethoven cadeau gegeven. d.w.z. een ontwerp voor de compositie. Of ik er blij mee ben? Een prachtige auto. een kasteel zou me niet zooveel genoegen hebben kun nen doen. Ook om de bedoeling. Oostenrijk heeft met een van zijn meest waardevolle bezittingen afgestaan, niet alleen uit erken telijkheid voor hetgeen ik gedaan heb voor het slagen voor de leening. maar ook omdat men mijn diepe bewondering en vereering voor Beethoven kent. Ik zeg: Oostenrijk, maar hot is speciaal het Gesellschaft der Musikfreunde in Weenen, dat me dit ge schenk gaf. Maar u was reeds lang in het bezit van Beethoven-manuscripten! Ja. ik heb in mijn verzameling twee authentieke brieven, maar de pagina welke ik nu heb gekregen heeft een bijzondere waarde voor alle Beethoven-vereerders. Zoo als u natuurlijk weet, had hij altijd twee schriften in zijn zak: één om zijn muzikale gedachten op te teekenen en een voor de antwoorden welke men hem moest geven waar hij doof was. Zijn schrift voor de muziek verliet hem nooit. Op straat, op zijn wande lingen, op hot land (denkt u maar eens aan zijn Pastorale), wanneer hem een idee op kwam. teekendc hij het haastig op. om 't later thuis uit te werken. Het plan. het ont werp voor het derde mouvement van de Vijfde Symphonie, hetwelk men mij ten ge schenke gaf is daarom zoo belangrijk omdat men er de grooten lijn in ziet van het heele werk. In de details ziet men zelfs den haast waarmede hij dat alles heeft opgeteekend: voor een fa dièse heeft hij een enkele diêse opgeteekend. Hoe verklaart u zooTi haast.op stuk van zaken was 't geen „stuk-werk" dat hij verrichtte. Ineens fonkelt er iets in de oogen van Herriot. Nu. dat zou ik nog niet zoo durven be weren. Vergeet u vooral niet dat Beethoven heel zijn leven te kampen heeft gehad met zware materieele zorgen. Als 't geen spoed bestellingen waren ja. 't klinkt als hei ligschennis, maar 't is waar dan moest hij zich met zijn huishouden bezig houden. Van daar ook al zijn verhuizingen. Ik heb. In Weenen, en in Duitschland. alle huizen be zocht waar hij korteren of langeren tijd heeft geleefd. En dat zijn er wat. Hij had de gewoonte om 's morgens een douche te nemen dan plaste het water over den vloer en daar moesten de huisbazen niets van weten. En als hij een bedorven el vond, want hij kookte zelf zijn potje, dan kwakte hij het tegen den muur en daar waren de huiseigenaren al niet meer op gesteld. Ret is tien jaar geleden dat ik voor het eerst het huis in Heiligenstadt betrad waar Beethoven zijn Eroïca schreef en later zijn smartelijk testament. Een oude dame ont ving metoen ik verleden jaar terugkwam, zonder aangekondigd te zijn, toen opende ze de deur en onmiddellijk: „Gott, Sic. Herr Herriot?"Dat is mede het geweldige van een Beethoven: oen Universal-Geist. zooals de Duitschers zeggen, waarvoor geen natio naliteit, minder nog nationalisme bestaat. Het is ook in dien geest dat het Gesellschaft der Musikfreunde me heeft geschreven bij het aanbieden van het manuscript. ..U hebt de meest gevoelige snaar van de Oosten rijksche ziel getroffen", zoo schreef men mij Allons, mon petit, nu weer aan het werkAu revoirik hoop dat we gauw nog eens gelegenheid zullen hebben om over onze twee reuzen, Beethoven en Goethe te praten En daar zit dc Fransche staatsman alweer weggedoken achter zijn folianten. HENRY A. TH. LESTURGEON. hebben toegegeven dat er drie ultimatums zijn voorbereid, die binnenkort zullen worden gesteld: le. een ultimatum van de regeering van Mandsjoekwo aan den Chineeschen gou verneur van Jehol: 2o. een ultimatum van generaal Moeto. opperbevelhebber in Mand sjoerije aan Tsjang Sjoe liang te Peking en 3e. een ultimatum van Tokio aan Nanking. In alle drie wordt het volledig terugtrekken der Chineesche troepen uit Jehol geëischt. Van Chineesche zijde is herhaaldelijk ver klaard. dat men zich hardnekkig zal ver zetten tegen een inval van Japan in Jehol. TWAALF ARBEIDERS VER GIFTIGD EN GESTORVEN. NA HET DRINKEN VAN MINDERWAARDIGE ALCOHOL. BOEDAPEST. 14 Febr. (V. D.) Volgens een bericht uit Szegedin zijn bij Sandorfalva vele houthakkers en daglooners ziek geworden door het gebruik van ondeugdelUkcn alcohol, die hun door den landbouwer Stephan Ncmet was geschonken, om hen kooplustig te ma ken. In het ziekenhuis te Szegedin zijn tot dusverre 12 personen overleden, terwijl de toestand van 13 bedenkelijk is. BRIEF VAN DE ONTVOERDERS VAN BOETTCHER. Reuter meldt uit Denver dd. 14 Februari.: Van de ontvoerders van Charles Boettcher heeft men tot dusver geen enkel spoor ont dekt. doch de politie gelooft, dat zij onder de bandieten van Chicago moeten worden ge zocht. Op het door de ontvoerders achtergelaten briefje stond vermeld „Waarschuw niet de politie Zeg aan Claude <den vader van Char les). dat hij goed zou doen met te betalen en onze instructies op te volgen. Bedenk, dat Lindbergh's zoontje nog in leven zou zijn, wanneer het losgeld zou zijn betaald". Boettchcr's vrouw, die naar men weet. bin nenkort een baby verwacht, is uiteraard aan een hevigen angst ten prooi en gisterenavond liet zij draadloos omroepen, dat zij bereid is eik gewenscht losgeld te betalen. DROEVE PLECHTIGHEID TE NEUNKIRCHEN. GROOTE BELANGSTELLING BIJ BEGRAFENIS DER SLACHTOFFERS. NEUKIRCHEN. 14 Febr. <V.D.> Met eiken trein kwamen heden te Neukirchen vele be langstellenden aan om deel te nemen aan de bijzetting van de slachtoffers der ontplof- fingscatastrophe. welke hedenmiddag plaats heert. In de straten der stad hangen de Pruisische en de Rijksvlag halfstok on op vele plaatsen is rouwcrepe aangebracht. Uit het geheele Saargebled zijn de Landjagcrs naar Neukirchen gekomen om voor de noo- dige afzettingen en hét handhaven van de orde te zorgen. Uit alle deelen der wereld zijn telegram men van deelneming ontvangen, o.a. van Mussolini, de Luxemburgsche regeering. den Zuid-Slavischen Minister-President enz. De stad Saarbruecken heeft tegelijk met haar betuiging van deelneming een bedrag van honderdduizend francs voor de nagelaten betrekkingen der slachtoffers gezonden. Zelfs in Amerika is de deelneming van de Duit sche kolonies buitengewoon groot. Maandag werd een telegram ontvangen van de Duit sche kranten te New-York, waarin het stads bestuur verzocht werd onmiddellijk de namen der slachtoffers naar New-York te seinen. De Nederlandse he gezant le Ber lijn heeft eveneens zijn deelneming betuigd. Over de teraardebestelling meldt het W.B.: Voor de handhaving der orde waren 500 gendarmes naar Neunkirchen gezonden en de plechtigheid kon zonder Incidenten plaats hebben, daar de aangekondigde communis tische betooging niet doorging. Op het kerk hof waren voor de dooden twee gemeen schappelijke graven gedolven en nadat dc kisten waren neergelaten werden zij als het ware bedolven onder de talrijke kransen w.o. van president von Hindenburg, dc rijksregce- rlng en de i-egeerlng van het Saargebled. De plechtigheid werd besloten met gezang, ge bed en den zegen, uitgesproken door twee geestelijken. De teraardebestelling werd mede bijge woond door den Franschen minister van Openbare Werken, Paganon. Het Fransche comité voor hulpverleening aan kinderen hoeft een inschrijving geopend voor de kin deren der slachtoffers. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. por regel. AGENDA. WOENSDAG 15 FEBRUARI Stadsschouwburg: Amor in de Pastorie. 8 uur. Zaal 't Nut: Soefibeweging. L. Hoyack over Dc Mensch van de Toekomst.. 8.15 uur. De Nijverheid: Wie zullen dc a.s. groote verdrukking ontvlieden? 8 uur. Geb. Eensgezindheid, Gasthuisstraat. Wat is de Mormoonschc leerstelling? 8 uur. Concertgebouw: Spiritisten Vereeniging Harmonla. psychometrische séance door mevr. de wed. dr. Akkeringa. 3 uur. Protestantenbond: Mcntawl-fllm. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „De gele kaart". Uitgebreid voorprogramma. 8.15 uur. Palace: „Wer nimmt die Liebe ernst." Op het tooneel: Les Joanny's: gekleurde scha duwen. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Optreden van het ensemble Dajos Bela. Op hot filmprogram ma: „Het kleine zwerfstertje 7 en 9.15 uur. Tcyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. DONDERDAG 16 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: Generale repetitie R.-K. Oratoriumvereeniging. „Judas Macca- biius". 8.15 uur. De Nijverheid. Jansstraat 85. Ver. v. Jonge Liberalen. W. Lubberink: Muiterij of Gezag? 8 uur. Broederkerk, Parklaan. Liclitbceldenavond Het werk Gods onder de Joden in Rusland en Polen. 8 uur. Leger des Heils. Schagchelslraat 26: Ta bleau vivant-avond. Bioscoopvoorstellingen. Ovrrveen: Raadhuis. Gemeenteraad van Bloemendaal. 10 uur v.m.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5