STADSNIEUWS Samenwerking van Grossiersvereenigingen. ZIJDEN SCHOENEN J. LOTTCERINC Rubriek voor Vragen. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 15 FEBRUARI 1933 Heeft zij toekomst? De hechtere aaneensluiting van detail- risten eenerzijds, fabrikanten anderzijds, heeft er toe geleid, dat op 2 Februari j.l. een "samenkomst is gehouden van de vertegen woordigers van een aantal grossiersbonden, ten einde met elkander te overwegen, of men niet zou kunnen komen tot de oprich ting van een Landelijke Federatie van gros siersbonden in ons land. De actie van de zijde der detaillisten en fabrikanten heeft gevoerd tot deze reactie. Dit verschijnsel op zich zelf is niets bijzonders. De grossier-in-"t algemeen zal daarvoor in de eerste plaats zijn bestaansrecht hebben aan te toonen. Hij zal dus moeten bewijzen, dat zijn functie van schakel tusschen fabrikant en winkelier, geen overbodige is. Dit feit op zich zelf toont aan, dat hem, in zijn oogen, obstacles in den weg worden gelegd, die zijn bestaan bedrei gen. Daaronder nemen de warenhuizen een eerste plaats in. Het zijn deze groote bedrij ven,, die óf rechtstreeks in verbinding staan met de fabrikanten, óf zelf productiebedrij ven exploiteeren. Bovendien berokkenen de winkeliersinkoopvereenigingen den grossier schade. Ook zij loopen den grossier voorbij en trachten directe relaties met de fabrikan ten aan te knóopen. Vermindering van het afzetgebied der grossiers is daarvan het ge volg. Ja. zelfs de aanbieding van lokartike len door de warenhuizen, tegen uiterst lagen prijs, is een groot nadeel voor den zelfstan digen middenstander, waardoor de grossier op zijn beurt zijn verkoopgelegenheid bij laatstgenoemde groep ziet ingekrompen. Een eventueele samenwerking van grossiersorga nisaties zou de mogelijkheid kunnen openen van het vaststellen van een zelfde houding tegenover de fabrikanten. Voor mij staat het nog te bezien, of alle grossiersorganisaties op den duur voldoende belang hebben bij een dergelijk federatief samenwerken. Twij fel daaromtrent bestaat bijv. ten aanzien van WIJ WILLEN NIET EN WIJ MOGEN NIET. Dr. P. STEGENGA VOOR KERK EN VREDE. In de Luthersche kerk sprak Dinsdagavond Voor de afd. Haarlem en Omstreken van Kerk en Vrede dr. P. Stegenga Azn., Evang. Luth. Pred. uit Amsterdam over Wij kunnen niet en wij mogen niet. Wat kunnen en mogen wij niet, vroeg spr. En het antwoord luidt: meedoen aan den oorlog en oorlogstoerusting en alles wat er mee in verband staat. Zóó beleeft spr. het Christendom, hoewel anderen, ook Christe nen er anders over denken, geheel ter goeder trouw. Oorlog is de totale omkeering van de orde van alle dingen, van recht, godsdienst, inen- schelijkheid, in onrecht, beestachtigheid, de monische wreedaardigheid. Oorlog is vernie tiging, met de gruwelijkste middelen toege rust, methodisch, zakelijk, aanhoudend. Oorlog is, dat humane, beschaafde en gods- dienstig-voelende menschen met duivelsche woede bezield worden en willen vernietigen. In den oorlog 19141918 wilde men wel terug, maar men kon niet, moest doorgaan to the bitter end. En hieruit spreekt vanzelf, dat wij niet kunnen en mogen, omdat we menschen zijn, met humaniteit, die men niet kan missen. Want humaniteit is menschenliefde, die ge luk brengt, in tegenstelling met menschen- haat, die isolement en ellende brengt. Omdat, we menschen zijn en omdat we zijn Chris tenen, volgelingen van Christus. Kan men zich Hem denken in verband met oorlog, ver nietiging. Als we niet kunnen en mogen, omdat het onmenschelijk is en onchristelijk, waarom doen dan nog zoovelen mee? Waarom zeggen alle Christenen, wier goede trouw spr. niet loochenen wil, dat dan niet? Dat komt. om dat wij gedreven worden door nog andere mo tieven, door egoïsme, dat is het door de na tuur meegegeven verlangen om onszelf* te handhaven. Maar die drang houdt geen maat. De mensch grijpt, en grijpt altijd meer dan noodig is. Dan komt die zucht ook daar, waar het niet noodig is, en gaat verder, ook om zijn haan koning te doen kraaien. Als men te dicht genaderd wordt, verweert men zich met een verweer, dat diep zit, en instinctief optreedt. Dat gaat met menschen, en met volken en landen. Er zijn voorts nog de motieven als natio nale traditie en historie, en de huiselijke haard, waar men zich moeiliik van los kan maken. Spr. kan zich voorstellen dat er christenen zijn. die tegen ontwapening zijn, omdat ze het volksgezin en den volkshaard willen verdedigen. Het spreekwoord geldt voor hen: SI vis pacem. para bellum (als ge den vrede wilt, bereidt u dan voor op den oorlog). Spr. stelde hun de vraag of, als ze dit aanvaarden en in den oorlog een bom moeten wei'pen, dit niet in strijd is met: wat ge doet, doet het al ter eere Gods. Dat is dan toch een sarcasme. Het ..niet kunnen" beteekent „het is niet vereenigbaar met Zijn geest en liefde" en daarom beteekent het ook, wij mógen niet. De consequenties van het wij mogen niet zijn niet gering en duidelijk moet men die voor oogen houden. Als men dat aanvaardt, dan kan men slachtoffer worden van gruwe lijk onrecht, waartegen men zich niet gewa pend mag verzetten, maar wat moet worden geaccepteerd in het sen-pldig geloof, dat men ondanks ondergang tóch wint. Kerk en Vrede wil niet onzweeDen tot op roerige daden. Zh wil slechts deze zaak leg gen aan de gewetens der menschen. Het Christendom moet zieh bewust wordpn niet te mogen en kunnen. Snr. hoont dat als vrucht van dezen avond de gewetens der Christenen*bewoeen worden. Als in Neder land de millioenen Christenen eens zeiden: wij kunnen en mogen niet. dan zou Neder land een land des Vredes zijn. en dat zou een enorme bcteekenis hebben. Daartoe moeten de harten bewogen worden. Want dat wil Christus. Ds. J. M. Leendertsz, voorzitter van Kerk en de medewerking dier grossiersgroepen. die reeds een meer of minder aaneengesloten front vormen met de fabrikanten en den kleinhandel. Tot die groep behoort bijv. de Nederiandsche Bond van Grossiers in gedis tilleerd, waarvan onze stadgenoot, de heer Th. G. C. Hooy, voorzitter is. In den gedis- tilleerdhandel bestaat reeds een innige sa menwerking tusschen de drie belanghebben de groepen. Deze uit zich o.m. in een tot stand gekomen prijsreglement met sancties, terwijl bij overtreding boekonderzoek ver plicht is gesteld. Een juiste naleving der overeengekomen prijsregeling geeft den aan gesloten handelaren het voordeel van een korting boven niet-leden. De vereenigings- accountant controleert de boeken der aange slotenen. Overtreding heeft uitsluiting ten gevolge. Alhoewel ik onmiddellijk wil aanne men, dat deze grossierscombinatie in een fe deratieve samenwerking met andere gros siersgroepen, nut kan zien. omdat er waar schijnlijk z.g. algemeene belangen, ter be hartiging overblijven, kan het wel niet an ders, of dit feit komt niet ten goede aan het. creëeren van het nieuwe instituut. Een dergelijke positie wordt bijv. ingenomen door de Nederiandsche Vereeniging van gros siers in Horloges, die den leden verplicht heeft geen zaken te doen met fabrikanten, die op de z.g. zwarte lijst zijn geplaatst. Deze zwarte lijst is zelfs internationaal ingevoerd. Aan een Commissie van Voorbereiding ls ten slotte opgedragen de mogelijkheid van samenwerking te bestudeeren. Uit de taak omschrijving stip ik slechts aan, dat de Com missie o.m. is opgedragen: een onderzoek in te stellen naar den omvang van het grossiers bedrijf hier te lande. Het is wel typeerend, dat zulks noodig is. Maar een feit is het. want officieele gegevens daaromtrent ont breken. MOLLERUS. Vrede opende de bijeenkomst, en ds. G. J. Duyvendak sprak een slotwoord met een op wekking lid te worden. Met gebed en zang werd de avond geopend en gesloten. De be langstelling was groot. FAILLISSEMENTEN. De Arrondissements Rechtbank te Haarlem heeft de volgende faillissementen uitge sproken op Dinsdag 14 Februari 1933: 1. J. Schilpzand Hzn., bloembollen- en zaadhandelaar wonende te Haarlem, Jacob Catslaan 2, doch zaak drijvende te HUlegom aan de Pastoorslaan 21, onder den naam Gebr. Schilpzand. Curator Mr. Dr. F. A. Bijvoet, alhier. 2. H. A. Akerboom, scheepsbouwer, wonen de te Lisse, Grachtweg 22. Curator Mr. J. II. J. Simons, alhier. 3. J. Vermey, schoenhandelaar, en koop man, wonende te Lisse, Kapelstraat 8. Curator Mr. K. A. F. J. Pliester Jr.. alhier. 4. HilbcTx, voorheen melkhandelaar, wo nende te Heemstede. Rijnstraat 58. Curator Mr. K. A. F. J. Priester Jr., alhier. 5. I. van der Werf. radio-technicus, wo nende te Haarlem, Rijksstraatweg 144. Curator Mr. W. G. J. Veenlioven, alhier. 6. H. L. J. van Elk. los arbeider, wonende te Haarlemmerliede. gem. Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Liewegje 4. Curator Mr. Dr. A. F. H. Schreurs, alhier. 7. A. G. van Elk, chauffeur, wonende te Haarlemmerliede, gem. Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Liewegje 3. Curator Mr. Dr. A. F. I-I. Schreurs, alhier. 8. P. C. Heemskerk, groenten- en fruit handelaar. wonende te Ilillegom, Meerstraat 22. Curator Mr. F. J. Gerritsen, alhier. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh. 9. P. Rosenhart, voorheen directeur van de N.V. Aannemings Mij. P. Rosenhart, wonende te Haarlem. Lorentzkade 54. Curatrice Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema Conradi. alhier. Rechter-Commissaris in dit faillissement Mr. M. A. van Rijn van Alkemade. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: 1. R. Vermeulen. wonende te Haarlem. Curator Mr. W. de Rijke, alhier. 2. H. Erkelens, bloemistknecht, wonend te Aalsmeer. Curator Mr. J. van der Vegt, alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van: 1. J. Nijssen.wonende te Haarlem. Curator Mr. A. Beets, alhier. 2. M. J. H. Giesbers, koopman wonende te Haarlem. Curator Mi'. F. J. Gerritsen, alhier. 3. P. H. Huigsloot, wonende te Roelof Arendsveen; Curatrice Mej. Mr. D. M. 't Hooft te Aals meer. 4. G. Olof, caféhouder, wonende te Haar lem. Curator Mr. L. G .van Dam. alhier. 5. C. J. Hoes. loodgieter, wonende te Lisse. Curatrice Mej. Mr. D. M. 't Hooft te Aals meer. 6. J. C.W. Kruining, stucadoor, wonende te Wijk aan Duin. Curator Mr. A. van Leyenhorst, alhier. 7. I. Stork, wonende t.e Zandvoort. Curator Mr. J. H. J. Simons, alhier. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: De Wolf, Bakenes- sergracht 7 rood, armbandhorloge; Israël, Saenredamstraat 92. idem: v. d. Kroft, Zon nebloemstraat 21. bril in etui: Darmeveil. Nagtzaamstraat 69. bus spinazie: Volsterman Dijkstra?.' 13, beursje; v. Arum. Dijkstraat 16 voetbaldiploma; Ketting. Sleutelsir. 2. hand schoen: Bureau van politie. Smedestraat 9. idem; v. d. Vlerk, Karei van Manderstraat 92, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. ken (Edelweiss) en boven dien geheel GRATIS Uw linnenkast aangevuld. Bij 2 pakken Edelweiss ad 14 cts. per pak ontvangt U een solide theedoek, bij 3 pakken Edelweiss twee flinke witte zakdoeken of een degelijke witte handdoek. idem; v. d. Schaaf, Bosch en Hovenstraat 3 idem; Kennel Haarlem. Regentesselaan 42, hond; Kennel Kleyst, Houtvaartpad, hond; i Bijster, Scheepmakersdijk 45. hond; Rood. Colensostraat 8 rood. handschoen; De Kin deren, de Clercqstr. 122, handschoen; Snoeks, Ged. Oude Gracht 116 rood, handschoen; Wastervat. Gierstraat 78 rood jongensjek ker: Broekhuyzen. Pieter Maritzstraat 30 rood, jongensjas; Ranger, Kleverlaan 176, portemonnaie; Kensen. Magdalenastraat 3. portemonnaie; Mooy. Haarlemmerliedestraat 8. idem; De Ruiter. Kloosterstraat 67. rijwiel- belastingplaatje; De Wolff. Hoogerwoerdstr. 58, regenpijpen; Dijkzeul, Vergierdeweg 144. sleutels; v. HeLivel. Kruisstraat 28 zwart, taschje met inhoud; Smit, Cronjéstraat 86, tafelkleed; Jansen, Leidschestraat 116, vul pen; Bureau van politie, Smedestraat 9, kin derwanten. INSPECTEUR H. OUDMAN 25 JAAR BIJ DE HAARL. POLITIE. In ons nummer van Maandag j.l. hebben we reeds in het kort medegedeeld, dat de heer H. Oudman, inspecteur van politie eer ste klasse, a.s. Donderdag 25 jaar bij de Haar- lemsche politie werkzaam is. De heer Oudman werd op 4 December 1884 in Groningen geboren. Hij genoot daar het middelbaar ondex-wijs en werd toen volon tair bij het commissariaat van politie te Har- lingen. Hier bleef hij anderhalf jaar. Op 16 Februari 1908 ging hij naar Haarleixi, waar hij benoemd werd tot adjunct-inspecteur. Commissaris was toen wijlen de heer Van Goor. Achtereenvolgens werd de heer Oud man hier bevorderd tot inspecteur tweede en derde klasse Aan hem is acht jaar lang de controle op de naleving van de bepalingen der Drankwet opgedragen geweest. Hij heeft vooral dit werk met groote liefde en met veel accuratesse verricht en van deze materie veel studie gemaakt. Zonder aanzien des persoons heeft hij op dit gebied gedaan wat zijn plicht was. De heer Oudman behoorde vijftien jaar geleden tol de oprichters van de Inspec- teux'svereeniging en van de afdeeling Haar lem van den Bond van lxoogere politie-anxb- tenaren in Nederland. Van laatstgenoemde organisatie is hij eenigen tijd voorzitter en penningmeester geweest. Thans verricht de heer Oudman den zoo- genaamden straatdiexxst. waar hij bij relle tjes en andere gebeurtenissen altijd kordaat en als het. moet ook stevig weet in te grijpen. Van half werk houdt hij niet. Vooral de ouderen in het korps zouden hierover kunnen meepraten. Meermalen zijn wij in de ge legenheid geweest te zien. welke een hooge opvatting hij van zijn taak heeft. Hij houdt van den politiedienst en hoopt hier, xxog vele jaren werkzaam te kunnen zijn. We hebben getracht hem te bewegen, ons eexx en ander van zijn werk te vertellen, maar hij wenschte dit niet te doen. Toch zal hij morgen wel ondervinden, dat hij en zijn werk bij velen gewaardeerd worden. Hij zal te zijnen huize aan den Kinderhuissingel 54 receptie houden eerst des morgens van elf tot twaalf en dan 's middags van half drie tot vijf uur. Wij wenschen den heer Oudman van harte geluk met dit jubileum. VERKEERSONGEVALLEN IN 1932. STATISTIEK VAN DE POLITIE. We ontvingen van de politie een statistiek van de verkeersongevallen in onze stad ge durende 1932. Hieruit blijkt, dat het totaal aantal ongevallen 1449 bedroeg. Er hebben elf ongevallen met doodelijken afloop plaats gehad. Gerangschikt naar de oorzaken hadden er plaats: door fouten van bestuurders van ver voermiddelen 647; door fouten van voet gangers 94; door gebreken aan vervoermid delen 23; tengevolge van den toestand van den weg (slippen, doorglijden e.d.) 130; door vee op den weg 3; door andere en onbekende oorzaken 552. Gerangschikt naar de gevolgen bedroeg het aantal ongevallen, waarbij personen ter plaatse van het ongeval zijn overleden, 5; de andere zes slachtoffers overleden later. Het aantal verkeersongevallen, waarbij per sonen werden gekwetst, bedroeg 395; het aantal gekwetste personen bij verkeers-onge- vallen. waarbij materieele schade is ontstaan 1224. Het aantal ongevallen waarbij èn mate rieele schade èn letsel is ontstaan bedroeg 175. Het aantal verkeersongevallen, gerang schikt naar de daarbij betrokken veiwoer- middelen wals als volgt: een tram met een tram 0. met vrachtauto 26, personen auto 37, motorrijwiel l, rijwiel 12, bespannen wagen 4. handwagen 1. z Vrachtautomet vrachtauto 31. personen auto 88. motorrijwiel 20. rijwiel 113. bespan nen wagen 9. met eexx vast voorwerp 46. Personenauto: met vrachtauto 88, met per sonenauto 132, met motorrijwiel 36, met rij wiel 311, met bespannen voertuig 26, met vast voorwerp 62. Motorrijwiel: met motorrijwiel 5. met rij wiel 56, met bespannen voertuig 2, met hand wagen 2, met vast voorwerp 5. Rijwielmet rijwiel 103. met bespannen wagexx 14, met handwagen 5, met vast voor werp 10. Bespannen voertuig: met handwagen 1, met vast voorwerp 2. Het aantal aan- of overrijdingen door een vervoermiddel was als volgttram- of bus passagier door een tram 1. door een vracht auto l, te zamen 2: voetganger door een tram 1, door een vrachtauto 22. door een personeixauto 47. door een motorrijwiel 12, door een rijwiel 42. door een bespannen wagen 3, te zamen 127. NIEUWS UIT INDIE. DE OVERSTROOMINGEN. NOG MEER SCHADE. Aneta seint uit Probolinggo, dd. 14 Febru ari Tengevolge van de overstroomingen is de stuw van de Soember Arab beschadigd. De irrigatieleiding is op verschillende plaatsen vernield. De regentschapsbrug over de Alas Toewa is weggeslagen. Het landhoofd van de brug van de Probolinggo Stoomtram is be schadigd. Het verkeer is niet gestremd. Het Binnexxlandsch Bestuur treft maatregelen tot verkrijging van geldelijken steun uit het Smeroefoxxds en andere foixdseix. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. UITVOERING VAN GEMEENTE WERKEN. EEN VERZOEK VAN HAARLEMSCHE ZANDRIJDERS. In dezen tijd van crisis en malaise, ge paard gaande met groote werkloosheid, is het een verheugend feit te kunnen consta- teeren, dat oxxs gemeentebestuur vele werken (vooral gi-onawerk) laat uitvoeren in zoo genaamde werkverschaffing, om werklooze arbeiders op deze manier aan werk te hel pen. Dat zoodoende hun gezinnen voor al- geheele vex-val worden behoed, is niet anders dan prijzenswaardig voor ons gemeentebe stuur te noemen. Doch hebben B. en W. ook een open oog voor de belangen van kleine aannemers? Ondergeteekenden. die allen voor eigen reke ning werken (zandrijdersi zijn in het bezit van eenige vrachtautos. Wij zijn ingezetenen van Haarlem, die nog trachten om zonder geldelijken steun te leven, maar hebben niet minder zorg dan arbeiders die langdurig werkloos zijn. Wli mogen toch wel van B. en W. verwachten, dat wij, als ingezetenen en belastingbetalers, in aanmerking komen, cm bij eventueele aanbesbeditxg van werkzaam heden te mogen inschrijven. Maar wat blijkt nu? Voor den aanleg van eeix nieuwe begraaf plaats in Haarlem-N. heeft de gemeente het zandrijwerk aan een groote firma uit Amster- danx gegeven. Had de gemeente dit niet door Haarlemmers kunnen laten uitvoeren? Nu is de gemeente begonnen met ophoo- gings en bestratingswerkzaamheden in den Zuiderpolder, achter de Teding van Berk- hQUtstraat. Ook nu blijkt weer. dat het zana- rijwerk is gegeven aan een aannemer uit Heemstede exx een aannemer uit Anister- dam. Nu zal men zeggen iedereexx wil graag werk hebben; volkomen juist, doch laat men voor gemeente-werken allereei-st de ingezetexien voorgaan. Amsterdam doet hetzelfde; een niet ingezetene vaxx Aixisterdam komt niet in aanmerking voor zandvervoer voor de ge meente Amsterdam. Heemstede handelt even zoo. Het is plicht van een gemeeixte eerst voor eigen iixgezeteixeix te zorgen. Laat men niet vergeten, dat wij als vracht rijders met zware exploitatie-kosten zitten, de meesten hebben een vrachtwagen (auto) in huurkoop. Lees onderstaande specificatie eens en ge zult constateeren, welke zorgen een kleine baas heeft. Aan aflossing f 120 per maand, wegen belasting f 8 per maand, verzekering f 15 per maand, stalling auto f 10 per maaxxd, af schrijving en reparatie f 80 por maand, alzoo per wagen f 230 a f 240 per maand, alzoo tatie-kosten. Wat daarboven verdiend wordt kan pas als loon worden beschouwd, waar dan nog af moet benzine en olie enz. Het is daarom niet meer dan billijk, nu er toch al zoo weinig werk is, dat de gemeente ook de belaxxgen vaxx de kleine aanxxenxers gaat behartigen, vooral als de gemeente, werken gaat uitvoeren in zoogenaamde werk verschaffing (d.w.z. om werklooze arbeiders in den nood tegenxoet te komen'. Laat aan de gemeente het rijwerk door ondergeteeken- den en hun collega's verrichten, dan wordt onze nood, ook eenigszins gelenigd. WU hopen dan ook dat het college van B. exx W. en de betreffeixde hoofden van tak ken van dienst, eeix open oog voor deze zaak zullen hebben. C. HEINS. G. VAN KOPEREN. J. J. VAN KOPEREN. C. HUIZING A E. HUIS. HET VERKEER OP HET PLEIN. Geachte Redactie. anderen geeft „om vooral goed uit te kijken enz." kan theoretisch geheel goed zijn en zal ook wel vooir het meerende..l betracht wor denmaar nu de praktijk: Ik kwam fietsende, uit de Lorentzstraat, stak recht de kruising Wagenweg-Dreef over, mijn hand recht voor mij uitstrekkende, daar nxede mijn richting aanduidende aan een van links komende auto. (ik meende dat deze den Wagenweg zou nemen, uit niets bleek het tegendeel'. Deze wist dus dat ik naar de Baan ging. toch trachtte deze wagen nog voor mij langs de Dreef op te schieten, zoo dat ik doorrijdende tegen den achterkant van de auto zou gebotst zijn. was ik niet zoo verstandig geweest om met deze auto een eind de Dreef op te ryden. Een heusclx niet denkbeeldig ongeluk was voorkomen! Deze kruising moet dus weg en dit kan ook nx.i. Ik geef hierbij nog een ander idee: men neemt den toegang voor auto's naar de Dreef weg, dus auto's Wagenweg heen. Dreef zoo xxoodig terug. Een vex-keersagent is daar xxiet overbodig, zal daar een der dankbaarste posten hebben. Laat de heer Scvcnhuysen met de ver- keerscomnxissie daar nog eens een praktisch onderzoek instellen. Ik blijf beweren dat de verkeersweg langs de Baan treurig ls. en dat deze toestand daar al veel te laixg duurt, vooral als men nog moet wachten „tot een blijvende toestand is geschapen". Laat men er alvast tijdelijk in voorzien. Dankend voor de plaatsruimte Hoogachtend, J. POORT Jzn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. verven in elke gewenschte kleur VERVERIJ EN CHEM. WASSCHERIJ Groote Houtstraat 5 a Telet. 10771 DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk cn ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten ivorden geadresseerd aan dc Redactie. Groote Houtstraat 'J3. met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antivoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie- geheim RECEPTEN. VRAAG: In ccn mantel van goede bruine wol ls ccn menlcvlek (z.g. doodekop): Ik heb vor- schlllcnde middeltjes gebruikt, maar de vlek blijft. Wat moet ik doen? ANTWOORD: Lep den mantel enk*! en glnd- uit met dc vlek naar boven op con schoenen dubbelgevouwen doelt. Doop dan ccn ander schoon doekje In gewone. onverdunde ammonia en bot claarmco do vlok uit, Als do vlok wet: ls, dodelijk mot ruim koud water alle ammonia er goed uitspoelen, waarna bij met dro«e doeken wat droog bet. om te voorkomen dat zich krlnsen vormen. VRAAG: Mijn aardappelen zijn een tikje be vroren. Mot schillen bemerkt men niets, maar er ls een zoete smaak nan. IIoo Is die wen to krijsen? ANTWOORD: De zoete smaak kunt gij weg- krljKOu door dc aardappelen tijdons het koken eenige koeren af te gieten en er telken.-- nieuw kokend water op te doen. VRAAG: 1. Ren wit crêpe de Chlnc krnngjo vnn mijn mantel is vuil geworden door mijn hals, 11 oe krijg Ik dal schoon? 2. lloo kan Ik eon wit wollen hoekje seboon- nmkon? ANTWOORD: 1. Torn hot kraagje vnn don mantel af m doe liet ln oen schoon jampotje, dat zoover met benzine gevuld wordt, dat het kraagje ruim onder stuat. Sluit dan goed af cn schud het even. Ilaal hot er na 5 minuten uit en hang het buiten In de schaduw op een sohooncn doek te drogen. 2. Roer op een ateenen bord magnesia en ben zine tot een dikke, vloeibare pap. Smeer het hoedje hier geheel mee ln cn laat bulten ln .do schduw op een sohooncn dook stil drogen. AiS het goed droog Is, uitkloppen en met sohooncn borstel nnschulcren. Relde behandelingen moeten bulten ln de scha duw geschieden en vooral geen vuur of licht In de nabijheid! Ook het droge magueslapoedor la Uiterst licht ontvlambaar! PLANTEN. VRAAG: Mijn Camelia heeft ieder Jaar veel bloemen, ook nu staat zij mooi. Maar nu komen op de bladeren gomdrtippefe, zonder dit ik do oorzaak kan opsporen. De bladeren worden dan bruin en vallen af. Wat kan Ik daartegen doen? ANTWOORD: Hoewel wij het niet zeker kun nen zeggen, vermoeden wij dat het roeatxwnm ls die de bladeren bedekt en doet afvallen. Is dit Juist, dun kunt gij ze bespuiten met XI. All of Pliytophlllne belde verkrijgbaar bij handelaars In tulirbouwartikdcn. Ook kunt gij de bladeren afwajMSchcn met zeepwater van groene zoop, waar in oen scheut spiritus ls gedaan. Dit moot oentgo keuren herhaald worden. VRAAG: In een bruin, echt peau do Su&de da im.. j isjo zijn bij hot :-<haataenrlJdcn vlekken ge komen. Hoc kan lk dat weer opfrisschen? ANTWOORD: De vlekken stevig afwrijven niet schuurpapier no. 00 (geen achuurlinnen). BELASTINGZAKEN. Vergun my nog een enkel woord over de verkeersaangelegenheid op het bewuste punt. Voorop dient gezegd dat het mij niet te doen is een breedvoerige discussie hierover te ope nen (integendeel: dit ls mijn laatste woord), ik beoog alleen het algemeen belang. De heer Slaixsky is het met mij eens, dat de toestand daar verre van goed is, terwijl de heer Sevenhuvsen beweert dat. ..de verkeers regeling deugdelijk is gebleken". Iets is toch in leder geval niet in orde. daarom lijkt het mij noodzakelijk. ..de put te dempen voor het kalf verdronken ls". De raad dien dc heer Sevenlxuysen mij en VRAAG: Ik ben gehuwd en heb 2 kinderen. Mijn Inkomen Ls 2730.—. Hoeveel schoolgeld moot Sk betalen voor een jongen van S Jaar, die eer. bijzondere lagere school bezoekt? ANTWOORD: 15.Hierbij wordt opgemerkt dat 't schoolgeld voor den cursus 1932/33 wordt berekend naar he tlnkomen, waarvoor gij over het belastingjaar 1931/32 zljt aangeslagen. RECHTSZAKEN. VRAAG: Als ln een week woning d«- waterlei ding door vorst springt, voor wlen zijn dan do ka-ten van herstelling? Er ls geen huurcontract. ANTWOORD: Voor rekening van den huurder,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7