I FILMNIEUWS. KAPLAMPEN en KRONEN HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 16 FEBRUARI 1933 MUZIEK Centraal Comité voor Werkloozen Groot Concert. Het waren ditmaal Mannekoor „Caecilia", Haarlem's Klein a-Capellakoor, Knapenkoor „Klein Caecilia", Solo-Mannenkwartet „Eu- phonia", alle staande onder leiding van den heer Nico Hoogerwerf. en voorts de dames H. Ludolph-Geysen (sopraan). Jo Immink alt; en Emmy van Eden (piano) benevens den heer Frits Mondriaan i koorbegeleidingdie zich welwillend beschikbaar hadden gesteld voor hei Ontwikkelings- en Ontspannings comité. Met recht mocht het dus een groot concert heeten, wat den werkloozen Woens dagavond in de nagenoeg geheel gevulde Ge meentelijke Concertzaal werd geboden, een vocaal concert met een rijk gevarieerd pro gramma. Wat „Caecilia" en Haarlem's Klein a Capel- lakoor ten gehoore gebrachten hebben we niet lang geleden op uitvoeringen dier ver- eenigingen gehoord, zoodat uitvoerige be spreking daarvan overbodig mag heeten. Toch willen we niet nalaten de uitstekende vertolking van het „Choeur des Romains" van Massènet Le memoreeren. Ook het „Choeur des Montagnards" van Boieldieu ging zeer goedbij ..Le Ménestrel" van denzelfden com ponist toonde het koor een geringe neiging tot zakken evenals bij ..Haec Dies" van Hoo gerwerf. In de koornummers uit Tannhauser had „Caecilia" den steun van Frits Mon driaan, die zich van de vooral in het eerste nummer zeer ondankbare taak om het orkest te vervangen op zeer lofwaardige wijze kweet. Het fraaie stemmenmateriaal van „Caecilia" kwam weer ten volle tot zijn recht en wekte de bewondering van het auditorium. In het fragment uit Tannhauser zongen mej. Corry Bijster en de heer Drogtrop met veel talent resp. de sopraan- en tenorsolo. De jongensstemmen van het Knapenkoor begeleid door mej. Truus Ligthart brachten met drie aardige liedekens een goed gekozen afwisseling. Ook dit koortje hebben wc nog kort geleden gehoord. Nieuw voor mij was het Solo-Mannenkwar tet „Euphonia", dat in zijn praestaties zijn naam eer aandeed: het was al welluidendheid deze vier mooie stemmen in fijne scha keering voort brachten. De zuiverheid hunner intonaties was voorbeeldig; slechts had ik gaarne een over 't algemeen iets grooter klankvolume gehoord, want ik vrees dat de fluweelzachte nuances niet overal in onze groote zaal hoorbaar geweest zullen zijn. De dames Ludolph-Geysen en Immink gaven in hun duetten goede samenzang ten beste; bij haar solovoordrachten klonk de sopraanstem in het middenregister wat dun; het geluid van Jo Immink, meer mezzo sopraan dan alt, bekoorde in alle liggingen; het vibrato had nog iets minder kunnen zijn. De laatste vier nummers van het program ma heb ik niet meer kunnen hooren; in één daarvan, de Wals uit Faust is evenals onlangs ook nog dc heer Korthout als solist opgetre den. Er was groote aandacht in de zaal en war me ingenomenheid met het gehoorde maakte zich telkens kenbaar. De dames Ludolph-Geysen, Immink en Van Eden en de heer Hoogerwerf ontvingen bloe men als blijken van erkentelijkheid. K. DE JONG. LUBITSCH' „TROUBLE IN PARADISE" TE ILAARLEM Het is een voor recht, wanneer men tusschen veel dat men in een wel willende stemming vergoelijken kan, ook eens een film aantreft, welke zelfs naar de strengste maatsta ven gemeten, be wondering afdwingt Aan de komst van Ernst. Lubitsch' „Trouble in Para- dise" is de roem Ernst Lubitsch. reeds voorafgegaan. De lofredenaars heb ben niet teveel gezegd. Zelfs na de ver wachting wekkende voorbereiding is deze film een verrassing. Het Rembrandt-theater zal morgen de pri meur van dit filmwerk voor Haarlem hebben. Het is mij niet duidelijk geworden, waarom men een Nederlandschen titel bedacht heeft, die heel slecht past bij den inhoud en boven dien misleidend werkt, wijl hier ook een too- neelstuk „De firma Adam en Eva" vertoond is, waarmee deze film niets heeft t.e maken. Waarom niet eenvoudig gesproken van „On rust in het Paradijs" of „Verwarring in het Paradijs" of iets dergelijks? Het Paradijs is natuurlijk ook. hier weer Eiets anders dan de groote wereld met haar schitterende hotels en paleizen en avondpar tijen in gala-toilet. En met haar romantisch amoureus avontuur. Het Paradijs na de zondeval. Nou en of!! Leugen en bedrog zijn in deze galante wereld de natuurlijke omgangsvormen geworden. Na de zondeval; anders kon er ook geen „trouble" zijn. De onrust ontstaat doordat de dramatis personae in dubbele functie optreden: als minnaars en als dieven. Gentlemen-dieven j dan naar vanzelf spreekt en geen ordinaire jongens van de vlakte. Het hart zit de vlugge vingers in den weg en de vlugge vingers het hart. Dat zien de gelieven, die als wereld- lingen van dezen tijd ook in hun minne- en gauwdievenspel de nuchtere zakelijkheid be lijden. ook zelf wel in. weshalve ze aan de idylle een eind maken. „Het had zoo heerlijk kunnen zijn!", zucht het vrouwtje. „Zoo mooi!", beaamt de man. Maar een minuut later heeft hij zijn sentimenteele aanvechting bedwongen en rijdt hij in een taxi met zijn compagnon in de boosheid een nieuw avon tuur tegemoet. Deze film verplaatst ons naar het amusan te tijdperk van den schelmenroman. Maar dit genre dan getransponeerd in de kunstvormen van onzen modernen tijd. Doch de geest is dezelfde gebleven van Gil Bias en Casanova. Prachtig is dc beheerschte humor van dit werk. welke zich zoowel in de spelers, als in den dialoog en dc montage openbaart. Het is alles even strak en droog; dc dwaaste si tuaties worden hier vanzelfsprekend. En het is alles even speelsch en luchtig, als een wijsje waarbij men de toetsen van den vleu gel nauwelijks aanraakt. Alles blijft op de zelfde hoogte; geen fortissimo of pianissimo. En het vlotte spel heeft een vaart, waarbij men geen tijd heeft om bij een bizondere pas sage stil te staan. Goedkoope geestigaards buiten hun weini ge trouvailles uit en leggen er al van te vo ren den nadruk op. Maar deze kunstenaar is zoo rijk, dat hij kwistig kan zijn met zijn geest. Hij lardeert niet met geestigheden, maar gebruikt geen ander materiaal. Het heele werk is een aaneenzijging van aardig heden. die men zotternijen zou noemen, als ze niet zoo fijn en delicaat waren toebereid. Echte humor onderscheidt zich slechts door een nauw merkbaar toetsje van den ernst Al deze dwaze zinnetjes, dwaze situaties en dwa ze voorvallen lijken zoo bedrieglijk op werke lijkheid en zijn juist door die nét daarbuiten vallende trekjes zoo absoluut, en principieel van dc werkelijkheid onderscheiden, dat men hier in een betooverde wereld aanlandt. Een eigen wereld met eigen wetten: de wereld dei- parodie. Een overzicht van den inhoud zou dit kunstwerk tekort doen. Want niet wat men vertoont, maar hoe men 't vertoont, is hier van belang. En begint men eenmaal aan het vertellen van het verhaal, dan zou men bij het weder beleven van het vermaak niets wil len missen, en men zou in geen zes kranten kolommen gereed komen. Te prijzen zijn naast den regisseur en den schrijver van het scenario ook de spelers, die met een wonderbare harmonie tusschen mas ker en stem de komische kracht tot het hoog tepunt voeren. Herbert Marshall als de gentle- man-boef en Miriam Hopkins als zijn hand langster; Kay Frances als het mooie rijke weeuwtje en het kostelijke span; de majooi- van Charlie Ruggles en dc markies van Edward Everett Horton, hoe blijven ze met de bijfiguren als de butler en dc directeur al len gestemd op denzelfden fijnen en zuiveren toon! In de amoraliteit, welke deze geschiedenis als de .stilzwijgende overeenkomst der heden- daagsche beschaving veronderstelt, ligt een moreele veroordeeling. Bij dieper doorzicht ontdekt men de persiflage, waarmee de film deze maatschappij hoont. In zijn luchtige en schijnbaar schuldelooze nonsensicaliteit is „Troub* in paradise" een sociale satyre. De deftige directeur, die de familie, van wier bedrijf hij aan 't hoofd staat, veertig jaar trouw en eerlijk heeft bediend, ontmas kert den schurk. Maar deze antwoordt dood bedaard: „Hoe oud bent u? Vijf en zestig! Dan zult u acht en zeventig zijn, als u uit de gevangenis komt!" Want, de schurk heeft den directeur ontmaskerd! Spelenderwijs be- gapt en ontmaskert men elkaar en men blijft evengoede vrienden. Dit pikante spel met de ondeugd heeft Lubitsch in deze amusante film met zijn onmogelijkheden mogelijk ge H. G. CANNEGIETER HEINRICH MANN EN KüTHE KOLLW1TZ UIT DE PRUISISCHE ACADEMIE GETREDEN BERLIJN, 15 Febr. (V.D.) Naar de „Daz" meldt zijn Heinrich Mann en Ka the Kollwitz uit de Pruisische Academie der Kunsten ge treden. De oorzaak van dit uittreden moet gezocht worden in het feit, dat beiden de op roepen der sociaal democratische en com munistische partij gericht tegen de huidige rijksregeering mede onderteekend hadden. BINNENLAND (Zie ook elders ln dit nummer.) OUD-BESTUURDER VAN MARINEBOND STAAT TERECHT. 18.000 TEKORT IN KAS. Een jaar gevangenisstraf is voor de recht bank te Alkmaar geëischt tegen den vroe- geren administrateur van een Marinebond, oud-wethouder van Den Helder, die fraude had gepleegd heeft ten nadeele van den Bond. tot een bedrag van f 18.000. Verdachte voerde aan. dat hij geen geld uit de bonds- kas heeft genomen, maar wel boekingen verzuimd heeft. Verdachte had geageerd te gen de werving voor de marine door de regee ring en daarvoor was veel geld noodig. De officier van Justitie laakte dit laatste in een vakbondbestuurder, maar de verdedi ger zei, hoewel geen sociaal-democraat, het toch te kunnen begrijpen, dat deze menschen het noodig hebben geoordeeld om jongelie den, die aangelokt worden tot de marine, over dc werkelijkheid in te lichten. DUIZEND MAN ONTSLAGEN. IN DE GRONAUSCHE TEXTIELINDUSTRIE. In de Duitsch grensplaats Gronau waar zich vele belangrijke textielfabrieken bevinden, is volgens het Handelsblad aan duizend man personeel van de spinnerij en weverij der fil-ma M. van Delden ontslag aangezegd. Ook vele Nederlandsche arbeiders uit Overdinkel en Glanerbrug worden door dit ontslag getroffen. BUSSEN IN PLAATS VAN TRAMS. VERANDERING IN DE BETUWE EN TWENTE. Naar het Handelsblad verneemt heeft de directie der Betuwsche Tramwegmaatschap- bij besloten met ingang van 22 Febr. alle stoom trams met uitzondering van enkele op markt dagen, te vervangen door autotractie. Tegelijk wordt het aantal diensten meer dan verdubbeld. De bussen zullen ongeveer om het uur rijden. Met 1 Maart wordt dc clcctrische tram EnschedéGlanerbrug .(grens) veranderd in een autobusdienst. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. TANDSTEEN VERWIJDEREN kan alléén Uw tandarts. Tandsteen wordt voorkomen door het regelmatig gebruik van CHLORO- DONT-TANDPASTA. Een proef overtuigt. Per tube 35 cent. STUITING VAN BELASTING HEFFING DOOR GED. STATEN. ANTWOORD AAN MR. SLINGENBERG. Op vragen van het Eerste Kamerlid mr. M. Slingenberg of het den minister bekend is dat Ged. Staten van Noord-Holland voor tal van gemeenten in dit gewest voor 1933 de heffing hebben gestuit van de personeele belasting? II. dat deze stuiting ook plaats heeft ten aanzien van belastingen, waarvan de desbe treffende verordening bereids de Koninklijke goedkeuring heeft verkregen, zooals b.v. ten aanzien van de gemeente Haarlem het ge val is? III. Is de minister met den ondergeteekende van oordeel, dat de stuiting van een reeds goedgekeurde belastingheffing geenszins is een maatregel van orde (zie het antwoord op de desbetreffende vragen van den heer Mar- chant) doch een handeling, in strijd met art. 273 der Gemeentewet, voorschrijvende, dat tegen den wil der gemeentebesturen alleen een wet de verordening betreffende de hef fing van plaatselijke belastingen kan schor sen of vernietigen? IV. Is de minister niet ook van oordeel, dat door dezen maatregel groote schade kan worden toegebracht aan de gemeenten, waar het onderzoek van Gedeputeerde Staten om trent de gemeentebegrootingen in den regel zes maanden vordert en gedurende dien tijd de beschrijving van de kohieren dient te blij ven rusten? V. Is de minister bereid deze schade aan de gemeenten te vergoeden of is zijn excel lentie van oordeel, dat de gemeenten ook de zen last dienen te dragen? VI. Is het den minister van financiën be kend, dat de stuiting van dc heffing der per soneele belasting groote stagnatie in het werk veroorzaakt op de belastingkantoren, die in de periode 1 Januari1 Mei de per soneele belasting regelen, ten einde 1 Mei van het dienstjaar te kunnen aanvangen met de regeling der Rijksinkomstenbelasting en Gemeentefondsbelastïng? VII. Is de minister van financiën dan ook niet van oordeel, dat ook het Rijk door de vertraging in de heffingen schade zal lijden, doordat de kohieren der Rijksinkomstenbe lasting en Gemeentefondsbelasting later ge reedkomen als gevolg van de stuiting? heeft de minister van binnenlandsche za ken, mede namens den minister van finan ciën, geantwoord: I en II. Deze vragen worden bevestigend beantwoord. Inmiddels is de stuiting van be lastingen, in vraag n bedoeld, in vele ge meenten (waaronder Haarlem) opgeheven. III. De regeering blijft den maatregel zien als een afspraak tusschen administratieve in stanties, om tijdelijk en niet dan in het belang van een geregeld verloop van admi nistratieve werkzaamheden de uitwerking van een belastingverordening te doen wach ten: gelijk ook het geval zou kunnen zijn. indien de belastingadministratie alwetend ware en dan uiteraard niét ging voorberei den de heffing, waarvan zij weet. dat er zeer binnenkort wijziging te wachten is. Het le ven van de verordening zelf wordt niet aan getast. Strijd met art. 273 der Gemeentewet, waar het juist gaat om het leven der veror dening, kan de regeering dan ook niet ont waren. Toegegeven zij, dat misschien het gebruik van het woord „stuiten" aan de be paling den schijn van te zijn een rechtsregel heeft gegeven, een karakter dat daaraan nochtans geheel vreemd is. IV en V. Indien in aanmerking wordt ge nomen. dat: lo. het onderzoek van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland omtrent de gemeen tebegrootingen minder tijd vordert dan in de vraag is aangegeven (van 112 gemeente begrootingen zijn thans 30 goedgekeurd en 46 met opmerkingen aan de gemeentebestu ren teruggestuurd); 2o. goedgekeurde verordeningen door Ge deputeerde Staten voortaan buiten de stui ting worden gelaten, gelijk onder I en II is medegedeeld, en 3o. de uitkeering van door het Rijk ten behoeve van de gemeenten geinde belastin gen geen moeilijkheid ondervindt, omdat zij blijft geregeld naar de op het oogenblik van vaststelling der uitkeering geldende belas tingverordeningen, kan van groote schade geen sprake zijn en is voor overweging van vergoeding daarvan van geen plaats. VI. Dit is den minister van financiën niet bekend. Tot dusver is hem geen klacht van dien aard ter oore gekomen. Eenige stagna tie in de naaste toekomst is denkbaar, maar zij zal minder groot zijn dan indien, zooals vroeger herhaaldelijk is voorgekomen, de op centen in de gemeenten nog verhoogd wor den. nadat het voorbereidend aanslagwerk reeds verricht is. Juist om deze stagnatie te temperen, is de nieuwe regeling ingevoerd. Deze laatste zal een geregelden gang van zaken bevorderen. Hierbij behoort ook niet vergeten te worden, dat de opschorting in bepaalde gemeenten niet belet, dat de aan slagen ook in die gemeenten bereids tot en met de hoofdsom worden berekend, zulks dank zij paragraaf 4 van artikel 31 duodecies van de wet op de personeele belasting. VII. Deze schade zal niet groot zijn. Voor zoover zij er zijn zal, vloeit, zij voort uit de gelegenheid, die aan de gemeenten geboden wordt om nog op het laatste oogenblik haar belastingheffing met haar behoeften in over eenstemming te brengen. Werd die gelegen heid afgesneden, dan zou dit voor de belas ting administratie eenvoudiger zijn. Nu die gelegenheid gehandhaafd wordt wat voor al in deze tijden onvermijdelijk is is de ontworpen regeling voor de belasting-admi nistratie de minst schadelijke. ZWOLLES KLOOSTER WORDT HERBOUWD Naar de Standaard verneemt, is thans defi nitief besloten tot herbouw van het afge brande Dominicaner klooster te Zwolle. MISDADIG AUTORIJDEN. In de binnenstad van Groningen heeft een auto, die met woeste vaart bochten cou peerde en foutief nemende, rondreed, aan merkelijke gevaren opgeleverd. Twee agen ten, die de auto wilden tegenhouden, konden nog ternauwernood opzij springen. Later is in een garage een 16-jarig jongmensch aange houden, dat met inmiddels gevluchte vriend jes gereden had. Hij had geen rijbewijs en moest den wagen schoonmaken, onder uit drukkelijk verbod van den eigenaar om cr mee te gaan ryden. De jongen is opgesloten. TERAARDEBESTELLING BART KREEFT. VAN AMSTERDAM, 15 Febr. (V.D.) Heden morgen is het stoffelijk overschot van den acteur Bart Kreeft uit den Stadsschouwburg waarin de doode onder veel bloemen, kran sen en andere bloemstukken op de baar stond, ten grave gebracht. De hall van den Schouw burg was tot een rouwkapel ingericht. Rond om stormen zeer vele collega's, vrienden en bewonderaars van den gestorven acteur. Dc wethouder voor de Kuustzaken de heer E. Boekman, legde namens het gemeentebestuur een krans neer. Namens de Maatschappij Apollo, waarvan Kreeft voorzitter is geweest, heeft eerst de heer W. Hunsche een kort woord gesproken. Na hem trad onder sterke ontroering van de aanwezigen Aug. Klehl naar voren, die als vriend sprak. Daarna heeft Jean Janssens zijn eersten directeur een dankbaren laatsten groet gebracht. Intusschen hadden zich buiten de belang stellenden rij en-dik opgesteld en tegen 11 uur verliet de stoet den Schouwburg. Tegen half elf schaarde zich reeds langs de trottoirbanden het publiek, dat tegen elf uur was aangegroeid tot oen groote menigte Rijen dik stonden de belangstellenden tot aan dc brug over de Singelgracht. De politie, onder ieidlng van commissaris Hulseboom hield het publiek op de trottoirs om het verkeer te kunnen laten doorgaan. Om 11 uur gingen de hekken van dc pe ristyle open en reed dc lijkwagen, met bran dende omfloerste lantaarns, voor. Tegen kwart voor elf zette de rouwstoet zich in be weging. Achter den rouwwagen volgde een open landauer met dc vele kransen. Langzaam werd de weg via de Stadhou derskade naar de begraafplaats Zorgvlied in geslagen. Overal stond publiek langs den weg. eerbiedig groetende. Ook op de begraafplaats „Zorgvlied" was er zeer veel belangstelling van vrienden van Bart Kreeft, van bewonderaars van zijn kunst, alsmede uit dc verschillende levens kringen, waarin hy zich bewogen heeft. Uit de toonee'.spelerswereld zagen wij o m. Louis de Vries. Magda Janssens. Emma Mo rel. Rika Hopper. Louis Saalborn, den heer Janse Kok, administrateur van het gezel- schap-Saalborg en den heer Bendien. verte genwoordiger van den Stadsschouwburg. Te half één arriveerde de droeve stoet op „Zorgvlied". Terwijl de met een zwart kleed bedekte kist. waarop enkele kransen en bloem stukken lagen, door de dragers de aula werd binnengedragen, speelde het orgel het Largo van Handel, dat, toen de groote schare van bloedverwanten en vrienden toegang kreeg tot deze kille ruimte, gevolgd werd door een Litanei van Schubert. In de aula werd niet gesproken. Toen de kist naar het graf werd uitgedragen fungeer den als slippenriragers de heeren Tourniaire. Van Hoven. Kiehl en De Hartogh. Ook om het graf. in de omgeving waarvan men voor een afzetting had zorg gedragen, stond een groote schare belangstellenden. Nadat de kist was neergelaten en een schat van kransen en bloemstukken om het graf was neergelegd, was het de oude Kiehl, de laatst levende der drie K.'s, die naar voren trad om namens Desirée Pauwels, met wien de overledene in 1909 het directeurschap van het Rembrandttheater op zich nam, als laat ste hulde aan een samenwerking van vele ja ren, een bloemstuk op het graf tc leggen. En dan nog, zeide de diep ontroerde Kiehl. terwijl hij den bloemenrfjkdom met een tuil seringen vermeerderde. een laat ste groet van mij, je oudste kameraad. Rust zacht. Nadat ook nog dc heer Hartogh als intiem vriend een bloemstuk had neergelegd, sprak, ir. Docen, een der'bestuurderen van de Roei en Zeilvereeniging „Dc Amstel", waar de overledene zoo langen tijd een gezien gast is geweest, namens vele vrienden een kort woord van afscheid aan een trouw vriend en goe den kameraad. Louis Saalborn was dc laatste spreker. Nu iedere officieelo vertegenwoordiging zeide hij ontbreekt, voel ik mij gedrongen, namens den tooneelspelersstand een woord van warmen dank te spreken. Wij brengen hier een blij leven ten grave, een man ook. die een toonbeeld was van eenvoud en tevre denheid en die den tooneelspelersstand op waardige en grootsche wijze heeft gediend. Wij zullen Kreeft nimmer vergeten. De zoon van den overledene dankte voor de belangstelling. Diep onder den indruk verlie ten allen de begraafplaats. DE OPRUIERIJ TE ROTTERDAM. Het Zaterdag te Amsterdam gearresteerd raadslid A. Menist en twee partijgenooten zijn naar het huis van bewaring overge bracht en ter beschikking van de justitie ge steld, ter zake van opruiing ln geschrifte, door het doen verspreiden van strooibiljetten voor een vergadering, welke Zaterdag is ge houden. Op deze biljetten werd o a. opgewekt lot feitelijk verzet. Woensdagavond werd in het Verkooplokaal een protestvergadering gehouden. VOORTSCHRIJDENDE AUTOMATI SEERING DER TELEFOON. Blijkens het driemaandelijksch bericht der P.T.T. zullen in het eerste kwartaal van dit jaar automatische telefooncentrales in dienst gesteld worden te Enschedé, te Wageningen en te Wormerveer. DE HONDERDSTE GEREGELDE POSTVLUCHT. HEDEN VERTROKKEN. Heden is het 117de vertrek geschied van een vliegtuig uit Amsterdam naar Neder- landsch-Indië. In deze 117 vluchten zijn ook alle proefvluchten gerekend, welke van 1924 af hebben plaats gehad, zooals de vlucht van Van der Hoop. de vlucht van Geyscndorffer en Scholte, die van Koppen met de Postduif enz. Sedert de opening van den regelmatigen dienst op Indlë op 25 September 1930 (14 daagschen dienst tot 1 October 1931, daarna wekelijks) is echter de vlucht van heden de 100ste, welke in regelmatig verkeerd wordt uitgevoerd. VIJFTIG PAARDEN BIJTIJDS GERED. Dinsdagnacht heeft een felle brand ge woed in de stallen van de boerderij van den heer Koot te Rotterdam. De zolder, waarin een groote partij hooi was opgestapeld, is ge heel uitgebrand. Het dak werd vernield. De aangrenzende houten opslagplaats liep ge vaar. De brandweer rukte met groot mate riaal uit. Na geruimen tijd slaagde zij er in den brand tot den zolder te beperken. Vijftig paarden konden bijtijds in veiligheid ge- bracht worden. TIEN COMMISSIES MET ONDERZOEK BEZIG. Raad van Indië in buiten gewone vergadering. NAMEN DEK GEVANGEN IIOLLANDSCIIE MUITERS. BATAVIA. 15 Februari (Aneta) De lijst der Europee-sche marinoschepclin- gen, die zich op Onrust in arrest bevinden, vermeldt de volgende namen; De seinersmaat J. B. Mervel, do matrozen- konstabel L. Schouten. H. J. Hassing, de kor poraal-monteurs H. C. Everhard. G. D. Krlj- tenburg. de matrozen der lstc klasse J. Snocy J. Sturm. G. Pasman. W. dc Jonge, L. J. Snijders, de korporaals-machinisten B. van Leeuwen. W. Tiggelaar. M. Boschart. M. Dooyc weerd. de korporaal-stoker G- F. Dannau. de stokers-olieman C. A. Vermeulen. F. J. B. Verschuur. W. Snel 'deze is nog aan boord van den ..Gouden Leeuw", gewond». P. A. Peters, de mariniers der lstc klasse C. Hols- wilder. J A. C. van der Laak. G. Heiwegen, A. W. Hordijk. A. de Graaf. L. H. Blegstraa- ten. J. M. van Hoven, de mariniers der twee de klasse J. Koring. J. D. Smit. A. M. Stef- fens, H. van Putten. J. den Besten. J. den Boer. de matroos der 3de klasse L. van Schaik de matroos der lstc klasse A. van Itcrson. Over het inmiddels begonnen onderzoek kan nog worden gemeld, dat verschillende commissies van onderzoek gelijktijdig ar beiden. Deze commissies zijn een vijftal, dat te Soerabaja de aldaar plaatsgevonden dienst- weigertngsgevallen onderzoekt, zeven com missies. die op Onrust een onderzoek terzake van de muiterij instellen en drie commissies die zulks doen aan boord van de „Zeven pro vinciën". Naar wij nader vernemen, zijn aan deze commissies verscheidene ambtenaren van het Inlandsch B. B -corps toegevoegd, terwijl van Bestuurswege een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheid van aansporing tot dienstweigering en muiterij bij dc Marino door buitenstaanders. De leider der navigatie De vcreeniging van technici der Kon. Ma rine heeft in een ledenvergadering te Den Helder op 13 Februari een motie aangenomen welke gebaseerd was op: ..persberichten, dat zou zijn gebleken dat de navigatie aan boord van de ,.De Zeven Provinciën" door Euro- peeschc onderofficieren zou zijn geleid". Aneta stelt er prijs op te verklaren dat de Aneta-telegrammen dit bericht niet hebben geleverd, maar dat het afkomstig is uit een telefonisch verslag dat een der bladen van een correspondent ln Indië heeft ontvangen. Er is Aneta niets van bekend dat de navi gatie aan boord van de „De Zeven Provin ciën" door Europeesche onderofficieren zou zijn geleid. Raad van Indic bijeen. BATAVIA, 15 Februari (Aneta) Hedenmorgen is een buitengewone verga dering gehouden van den Raad van Ncd.- Indiê. Deze vergadering werd voorgezeten door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië. terwijl eveneens aanwezig waren de Com mandant der Zeemacht In Ned.-Indië, dc Commandant, van het Leger in Ned.-Indië, de algemeen secretaris, dc directeur van het Departement van Justitie, de directeur van het Departement van Blnnenlandsch Bestuur en dc Procureur-Generaal bij het Hoogge rechtshof van Ncd.-Indië. In deze vergadering is dc algemeenc si tuatie besproken. Nog een betuiging van trouw. SOLO. 15 Februari (Aneta). Het Hoofdbestuur van dc Vereeniging van Europeesche mindere Militairen, heeft, na mens de leden van die organisatie, een tele gram gezonden aan den Gouverneur-Gene raal van Ned. Indie, waarin het voorgeval lene betreurd en de aanhankelijkheid en trouw der Europeesche mindere militairen aan de Regeering wordt betuigd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. C. C. KROUWELS TEL. 14024 KONINGINNEWEG 6 MARKTNIEUWS GROENTEMARKT TE HAARLEM Op de op 15 Febr. alhier gehouden groen- tenmarkt waren aangevoerd en verkocht: Brusselsch lof 16—26 cent per KG. Veldsla f 0.60—I 1 per KG. Knakpeen 8—10 cent per KG. Andijvie 45—90 cent per kist. Boerenkool 4075 cent per kist. Gele kool f 0.60—f 1.10 per kist. Groene kool 50- 70 cent per kist. Spruiten f 1.50—f 2.25 per zak. Knolselderij 310 cent per stuk. Roode kool 512 per stuk. Selderij 820 cent per bos. Prei 310 cent per bos. Pieterselie 415 cent per bos. BEVERWIJK. Op de op 15 Febr. alhier gehouden groen- tenmarkt waren aangevoerd en verkocht: Spinazie per kist 75 cent. Andijvie per kist f 0.95—f 1.15 Koolrapen per zak 90 cent. Wortelen per KG. 2—3 cent. Bieten per KG. 34 cent. Aardappelen klei per KG. 3—6 cent. Idem zand per KG. 6 cent. Spruitjes per KG. 7—18 cent. Boerenkool per bak 28—38 cent. Roode kool per 100 f 2—f 7. Savoye kool per 100 f 3—f 6. Bloemkool per krat f 1.80. Uien per kilo 4 1/2 cent. Prei per bos 37 cent. Rabarber per bos 16—22 cent. Selderie per bas 6 cent. Appelen per kilo 22 cent. Peren per kilo 18—20 cent. JYit lof 1424 cent per kilo

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11