Hei BeioHQtijkste Mislukte moordaanslag op Roosevelt. JAC. PH. CARO t Fleurop. 50e 'Jaargang No. 15230 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 16 Februari 1933 HAARLEM S DAGBLAD (KrectW: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOBRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR PF F R F ROOM en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEES'E DRUKKERIJ N V. Hoofdredeeteur: ROBERT ABON NEMEN I ENper week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden if 325, franco per post f335, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0.72J^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN1—5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclame» ƒ0.60 per rcgeL Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onre Groentjes (iederen dag) 1—3 regels 0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange Idem voor Abonnés op het Gelll. Zondagsblad: Levenslange ongesch ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. iktheid f2000.-, Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75—. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 16 Februari. Aanslag op Roosevelt. De mislukte moordaanslag, door den Italiaan Zingara gepleegd op den nieuwbenoemden president der Vereemgde Staten, Franklin Roosevelt, -heeft zekere beteekenis ofschoon reeds gemeld wordt dat de dader als een krankzinnige wordt beschouwd. Daders van dergelijke aanslagen worden, volgens tegen woordige opvattingen omtrent abnormaliteit, onveranderlijk als krankzinnigen beschouwd. En met reden, want ieder die in voldoende mate over gezond verstand beschikt, begrijpt: le dat een dergelijke misdaad, als die mocht slagen, weinig of geen politieke uitwerking zou hebben, omdat het slachtoffer onmiddel lijk door een zijner partijgenooten (i.e. door den vice-president) vervangen zou worden en 2e dat hij, door het plegen van zulk een daad, zijn eigen doodvonnis onderteekemt. Evenals de Fransche rechter den moorde naar van president Doumer verleden jaar ter dood veroordeelde, evenzeer zal de Ameri- kaansche rechter den dader van dezen aan slag niet sparen. Te minder omdat de bur gemeester van Chicago, Cermak, en ver scheidene andere leden van het gevolg van den president gewond werden. Overigens zou het dwaasheid zijn te ont kennen dat de neiging tot dergelijke wan daden zelfs in on evenwichtig en bijna nooit actief wordt, tenzij de algemeene maatschap pelijke toestanden ongunstig zijn. Nu blijkt dan ook al, dat Zingara tengevolge van de heerschende werkloosheid tot zijn daad zou zijn gekomen. Het schijnt lichtelijk on zinnig dat hij daar juist president Roose velt, die zelfs nog beginnen moet te regeeren, aansprakelijk voor zou hebben gesteld. Maar de man is abnormaal. Welke persoon zou men trouwens aansprakelijk kunnen stellen voor de werkloosheid in een geheel land? Er is, in de huidige tijdsomstandigheden, zelfs geen enkel bewind meer, van welke richting ook, dat zijn land van werkloosheid heeft weten te vrijwaren. De berichten uit Amerika zijn vandaag wel zeer ernstig. Behalve deze tijding van een aanslag op den nieuwen president wordt een zonderling verhaal gekabeld over het af branden van de St.-Paulskerk te San Fran cisco, met eenige belendende huizen, waarbij vier menschen zijn omgekomen en men als oorzaak brandstichting noemt, die een ge volg zou zijn van een conflict dat de pastoor had gehad met een „boksersvereeniging". Een derde ontstellende tijding is de fail- lissements-aanvrage van een groote auto mobielfabriek. de Willys-Overland. Dinsdag werd al gemeld dat een financieele crisis was uitgebroken in den staat Michigan, die de sluiting van 5S1 bankkantoren tengevolge had gehad. Als symptomen zijn al deze berichten zeer "ernstig. Zij bewijzen tezamen beschouwd, hoe ontwricht de toestand ook geworden is in de Vereenigde Staten. waar men Europa's extréme politieke tegenstellingen niet heeft cn waar de klassenstrijd een vrijwel onbe kende zaak is. President Franklin Roosevelt komt voor 'een buitengewoon zware taak te staan in de grootste republiek der wereld, die tengevolge van den oorlog haar welvaart totaal verloren heeft, evenals de Europeesche staten, die eraan deelgenomen hebben, en die thans ge teisterd wordt door een ontzettende ont wrichting zoowel van de industrie als van den landbouw. Het blijft vooralsnog de vraag of deze president er in slagen zal een zoo grooten in ternationalen invloed te doen gelden, dat hij den internationalen opbouw kan stimuleeren die voor de geheelc wereld dc eenige kans op uitredding is. Het is mij volkomen bekend dat juist verschijnselen van het tegendeel, op ge forceerd ultra-nationalisme in tal van landen, zich op het oogenblik grif voordoen. Hetgeen voor velen, die iedere mode-van-het-oogen- blik volgen, reden genoeg is om te smalen op alle pogingen tot internationale toenadering, op Genève, op de Economische Wereldconfe- rentie-in-voorbereiding, op wat al niet. Wel nu, ik doe hiet mee. Het is wel makkelijk met de mode mee te praten, maar daar zijn wij hier niet voor Meer ruzie, meer internationale geschillen meer tolmuren, meer bewapeningzij maken den algemeenen toestand steeds slech ter. Om de stom-eenvoudige reden, dat al die staten voor hun welvaart onderling vah elkaar afhankelijk zijn. Nederland vaart in datzelfde schuitje, en het Nederlandsche geval is zelfs extra-onmiskenbaar. President Roosevelt is zoo gelukkig geweest, aan den moordaanslag van een gek te ontko men. Moge het een goed voorteeken voor het slagen van zijn regeeringsarbeid blijken te zijn. R. P. „ST. PAULS" TE FRISCO AFGEBRAND. BRANDSTICHTING DE OORZAAK? NEW YORK. 16 Febr. (V.D.) Gister is de St. Pauls kerk te San Francisco afgebrand, evenals verscheidene belendende perceelen. Vier menschen kwamen in de vlammen om. De pastoor van de St. Paulskerk had on langs een conflict gehad met een boksveree- niging. Als gevolg daarvan vermoedt men brandstichting. Chicago's burgemeester Cermak gewond. Nog vijf andere gewonden. Franklin D. Roosevelt. MIAMI, 16 Febr. (Reuter) Gisteravond heeft Roosevelt den burgemeester van Chi cago Cermak ontvangen. Bij zijn aankomst werden vijf schoten ge lost, waardoor Cermak ernstig in de borst werd gewond. Eerst dacht men, dat de aanslag tegen Roosevelt gericht was, doch men vermoedt thans, dat een aantal gangsters Cermak uit den weg wilden ruimen, die hen zooals be kend is, in Chicago ernstig bestrijdt. Nog in den loop van den nacht is Cermak geopereerd. In het geheel werden vijf schoten gelost, waardoor behalve Certnak, nog een recher cheur aan het hoofd werd gewond en twee vrouwen, een man en een jongen licht wer den gekwetst. Roosevelt heeft de slachtoffers in het zie kenhuis opgezocht. Niet op Roosevelt gedoeld. MIAMI (Florida) 16 Febr. (Reuter). In vervolg op de berichten over den aanslag op den burgemeester van Chicago, Cermak, wordt nader gemeld, dat Roosevelt, die eigen lijk onmiddellijk naar New-York moest ver trekken, eerst Cermak naar het ziekenhuis heeft begeleid. Een ooggetuige deelt mede, dat de schutter niet op Roosevelt, doch op Cermak mikte, die op twintig voet afstand van Roosevelt stond. Aanvaller gearresteerd. Dc omstanders grepen den aanvaller, die onmiddellijk door de politie werd overgeno men en in hechtenis genomen. De particuliere detective, die Roosevelt be geleidde werd aan het hoofd gewond. Zoodra Roosevelt de schoten hoorde, keer de hij zich om en bewoog de armen, om te toon en. dat hij niet gewond was. Onmiddellijk na den aanslag namen de politie-autoriteiten maatregelen om de be waking van den president en van het Witte Huis tc verdubbelen. Dc receptie had plaats in een tuin cn op het oogenblik van den aanslag liep Roose velt met een stok, welke hij niet kan missen, tengevolge van de kinderverlamming, waar aan hij heeft geleden, en waarvan hij nooit geheel zal herstellen. Dc politie van Chicago heeft order gege ven, dat achttien inwoners van Chicago, die tc Miami verblijven, gearresteerd moeten worden en verder heeft zij besloten een raid te houden onder de gangsters. Naar nader wordt gemeld, is Cermak nog niet geopereerd, hij is slechts naar de ope ratie-kamer gebracht, waar zijn wond nauw keurig werd onderzocht. Tegen Roosevelt gedoeld. De dader, een zekere Singara, verklaarde op Roosevelt te hebben geschoten omdat zoo veel menschen bijna verhongeren. De dader krankzinnig? NEW-YORK, 16 Februari. (Reuter). Men vermoedt, dat de dader van den aanslag op Cermak, Zingara, krankzinnig is. Hij is sedert acht jaar lid van den bond van bouwvakarbeiders van New Jersey. Hij verklaart, dat, behalve de maatschap pelijke nood een maagkwaal hem op het idee van den aanslag heeft gebracht. Niettegenstaande dit, zal de politie toch haar maatregelen tegen de gangsters door zetten, aangezien niet vaststaat, dat de aan slag toch niet Cermak gold. Twee operaties. MIAMI, 16 Februari (V. D.) Na een Rönt- gen-onderzoek hebben dc doctoren nog in den loop van den nacht ingegrepan en Cer mak, den burgemeester van Chicago, geope reerd. Ook Mrs. Gill, de echtgenoote van den president van de Kracht- en Lichtcentrale van Florida, moest geopereerd worden. De toestand van de andere gewonden ^s redelijk. Reeds in Italië een aan slag beraamd. De dader Zingara verklaarde bij zijn ver hoor, dat hij altijd de rijken en machtigen had gehaat en hij had gehoopt, dat hij dit maal meer geluk zou hebben dan tien jaar geleden, toen hij in Italië een revolver had gekocht om Koning Victor Emanuel te doo- den. Door een merkwaardig toeval was toen echter hetzelfde gebeurd als thans, namelijk dat een dichte menschenmenigte hem had gehinderd bij de uitvoering van zijn plan. TWEEDE KAMER VRIJDAG BIJEEN. Interpellaties over Indië te wachten. De Tweede Kamer is door den president bijeengeroepen tegen aanstaanden Vrijdag. Dc voorzitter deelde de Kamer mede. dat hij zal voorstellen, te beginnen met Dinsdag 21 Februari, te beraadslagen over de begroo tingen voor Suriname en Nederlandsch- Indië voor 1933. De oproeping voor dc vergadering van Vrij dag zegt niets over een verzoek van de S.D.A.P, om de Kamer te doen samenkomen. Men kan er dus op rekenen, dat a.s. Vrijdag bij de regeling van werkzaamheden de S.D.A.P. een interpellatie over de gebeurte nissen met „De Zeven Provinciën" zal aan vragen (waarschijnlijk ook de communisti sche fractie) en dat over dat verzoek dan a.s. Dinsdag wordt beslist- Wanneer de Tweede Kamer doorgaat met vergaderen, zal zij toch niet langer bijeen zijn dan 15 Maart. Het is toch een gewoonte mee om de politieke zeden zuiver te hou den om uiteen te gaan vóór den dag der candidaatstelling. DE BLOEMENDAALSCHE RAAD. DE HEER A. F. KREIHER TREEDT AF. Eenigen tijd geleden heeft de heer A. F. Kremcr het wethouderschap neergelegd wegens aanstaand vertrek uit de gemeente, maar is toen Raadslid gebleven. Hij gaf toen echter reeds als zijn voornemen te kennen, om binnenkort ook als raadslid af te treden. Thans heeft hij hieraan gevolg gegeven. De opvolger op dc lijst van den Vrijheids bond. de heer C. Uylenhoed wenscht op het oogenblik geen benoeming tot raadslid, zoo- dat nu in aanmerking komt de heer R. Oudes te Arrdenhout. De heer Oudes deelde ons mede, dat hij zijn benoeming in beraad houdt cn binnen een week een besluit zal nemen. TIJDENS EEN CONCERT OVERLEDEN De eerste, draadloos van Bandoeng naar Amsterdam overgebrachte, foto van De Zeven Provinciën, genomen nadat de muiters zich overgegeven hadden cn het eskader het schip had bereikt. Woensdagavond omstreeks negen uur is de bekende zanger J. Ph. Caro tijdens het Ti- voli-concert te Utrecht, dat gewijd was aan Wagner en waaraan medewerkten het Utrechtsch Stedelijk Orkest en het Toon kunstkoor, plotseling onwel geworden en overleden. De heer Caro was midden in een aria uit de „Fliegender Hollaender" en had juist de woorden „Nirgend ein Grab, niemals dei- Tod"gezongen, toen hij door een flauwte werd overvallen.Hij begon te wanke len, klemde zich aan de dirigentenlessenaaf vast en viel toen voorover van het podium in de zaal. Het publiek, noch de orkestleden hadden iets ervan bemerkt, toen hij door de flauwte werd overvallen. Hij werd onmiddel lijk naar de koffiekamer gedragen, waar toe geschoten dokters, die in de zaal aanwezig waren, slechts den dood konden constateeren. Vermoed wordt dat de heer Caro niet aan de flauwte, doch door den val overleden is. Het stoffelijk overschot is door den G. G. D. naai de woning van den heer Caro overgebracht. De tragische gebeurtenis vond plaats in tegenwoordigheid van mevrouw Caro en haar dochter en haar zoon. Het gebeurde verwekte in de zaal begrijpelijkerwijze groote ontstel tenis. Het concert werd onmiddellijk onder broken. Kort geleden is de heer Caro langen tijd ongesteld geweest waardoor hij genoodzaakt was gedurende een groote periode rust te houden. Dc ziekte was evenwel thans vrijwel overwonnen cn vooral op dit concert had de heer Caro zich buitengewoon verheugd. De overledene heeft zich op het gebied van den volkszang zeer verdienstelijk ge maakt. Hij was de laatste jaren leider van den Volkszang in Utrecht. Ook in den lande was de heer Caro zeer be kend door zijn optreden voor de radio en in vele oratoria. Over de droevige gebeurtenis vernemen wij nog uit Utrecht, dat het concert, waar Caro zong, zeer druk bezocht was. Met den heer Caro was soliste mevrouw Poolman-Meissner. Het concert was eerst kort aan den gang. toen het ongeluk gebeurde. Het orkest had de ouverture tot Der Fliegcnde Hollander ge speeld en het koor had gezongen. De heer Caro schijnt zich vóór het concert in het ge heel niet onwel gevoeld te hebben. Het po dium. waar hij afviel, is vrij hoog, er is geen orkestbak voor. zoodat hij in de zaal viel en daar bleef liggen. De ontsteltenis was. zooals te begrijpen valt, hevig. Er waren onder het publiek menschen. die onmiddellijk dc zaal verlieten. Sommige dames verloren een oogenblik het bewustzijn door den hevigen schrik Iedereen zag onmiddellijk den ernst van dc zaak in. Doktoren snelden toe en de heer Caro werd weggedragen. Nog voor de doktoren het resultaat van hun onderzoek bekend gemaakt hadden, werd hel concert reeds afgelast. Spoedig werd bekend, dat de heer Caro onwel geworden was door een be roertc, waarna dc val den dood verhaast heeft. De heer Caro heeft, in de koffiekamer ge bracht, nog enkele oogenblikken geleefd. Na liet. gebeurde bleven sommige menschen schreiend, het gezicht in de handen verbor gen, op hun plaatsen zitten. Dc lichten wer den gedoofd. Daar de orkestleden in hun spel verdiept waren geweest en de meeste men schen den tekst in het programma volgden, heeft niemand het onwel worden van den heer Caro zoo tijdig gemerkt, dat de val ver hinderd had kunnen worden. Toen hij viel ging een kreet van ontzetting op. Slechts enkele concertbezoekers schijnen reeds bij het begin van het concert den in druk gehad tc hebben, dat Caro matter was dan anders. Diep onder den indruk verliet het publiek de zaal. De heer Caro was hoofd van een openbare school te Utrecht en wijdde zich aan de muziek uitsluitend in zijn vrijen tijd Hij was in Utrecht zeer gezien en bemind. Jac. Philip Caro werd geboren te Utrecht op 11 September 1881. Het was zijn bedoeling bij het onderwijs te komen en hij ontving dan ook een opleiding in die richting. Zijn fraaie stem wist hij door ernstige studie te ont wikkelen. Hij werd een bekend baszanger. Hij creëerde o.a. Wrrlaam en Pimen in Boris Go- dounow. Ook aan de Matthaus Passion-uit voeringen nam hij altijd deel. Voor hem werd „Vondels vaart" geheel op- lieuw bewerkt door Diepcnbrock en onder zijn leiding uitgevoerd met hot concertge- oouworkest. Later is het onder Cornelis uitge voerd met het Utrechtsch Stedelijk Orkest. Hij stond bekend bij zijn collega's als een aardige, eerlijke, hartelijke man. Caro heeft tevens veel gedaan tot bevorde ring van het zangonderwijs op de scholen cn Mislukte aanslag op Roosevelt. Chicago's bur gemeester Cermak gewond. (lc blad. lc pag.) I)e Belgische regeering Dc Broqueville afge treden. (2e blad, le pag.) De automobielfabriek Willys Overland failliet (le blad, 2e pag.) Een nieuwe overeenkomst van de Kleins Entente. (2e blad, le pag Tragische dood van den zanger Jac. I'll. Caro. (lc blad, lc pag.) Tien commissies bezig met het onderzoek naar het gebeurde op de Zeven Provinciën. (3e blad. 3c pag.) I)e Tweede Kamer komt Vrijdag bijeen. (lc blad. le pag.) Hel antwoord aar. mr. Slingenberg inzake stuiting van belastingheffing door Gcd. Staten. (3e blad. 3e pag.) Een plan van Dr. A. de Vletter voor bezuini ging op het middelbaar onderwijs. (le blad. 3e pag.) De heer A. F. Kremer gaat heen als lid van den Blocmcndaalschen raad. (le blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Aanslag op Roosevelt. (le blad. le pag.) Jhr. Dr. J. C. Mollerus: Dc koffiehandel in 1932. (2e blad. 2e pag.) Van onzen Londenschcn correspondent: Plan nen van dr Imperial Airways voor de inter nationale Luchtvaart. (2e blad, le pag.) Op weg naar de stembus. (3e blad, 2c pag.) K. de Jong: Concert voor de wcrkloozen. (3e blad, 2e pag.) daarbij veel zitting gehad in onderscheidene commissies op hot -jebied van zangonderwijs en volkszang. Hij is dc schrijver van een leer gang „Noten lezen en zingen HET CONCERT DER R.-K. ORATORIUM-VEREENIGING. DE HEER CAIJO VERVANGEN. Dc lieer Caro zou als solist medewerken aan de uitvoering van „Judas Maccabaus', oratorium van Handel, morgenavond in liet Gemeentelijk Concertgebouw, door de R.K. Oratoriumvereeniging te Haarlem. Dc R.K. Oratoriumvereeniging liceft aan mevrouw Caro het volgende telegram ver zonden: ..De R.K. Oratoriumvereeniging te Haarlem betuigt U en Uw kinderen haar innigste deelneming met het smartelijk verlies dat U heeft getroffen. HAGEMEIJER (voorz). VAN TETERING, (secr.)" De heer Caro zou met Jac. Urlus zingen, cn de baspartij in dc Judas Maccabaus vervul len. Het bestuur verzoekt ons te willen medc- deelen dat dc bekende baszanger Hendrik Koning uit Amsterdam zich bereid heeft ver klaard den heer Caro te vervangen, zoodat de uitvoering, waaraan groote voorbereidin gen zijn vooraf gegaan doorgaat, en een pieusc herdenking zal zijn van den voortref- felijken zanger die gisteravond op zoo'n tra gische wijze tijdens een concert tc Utrecht is gestorven. Bij den aanvang der uitvoering zal de heer Caro worden herdacht. Naar wij vernemen zal ook dc bisschop van Haarlem Mgr. J. D. J. Aengenent dc- uitvoering bij wonen. i Dc internationale organisatie van bloemisten cn blocmcn- winkeliers Fleurop. voor uil- irisseling van bestellingen voor bloemwerken, bestaat vijf jaar) Wou u vroeger bloemen sturen Aan een tante in Berlijn, Nou. dan moest u niet bekommerd Om een beetje moeite zijn. En een bos vergcet-mij-nietjes Aan een nichtje in Reykjavik, Kostte aan organisatie Menig moeizaam oogenblik. Echter, sinds een vijftal jaren. Is dat langer geen bezwaar. Ieder bloemrijk lid van Fleurop Brengt dat voor je voor elkaar. Daaglijks zegt men het met bloemen Van het een naar 't ander land, Ook al zou je dat niet denken Naar berichten uit de krant. Fleurop voor geheel Europa Is de tolk der bloementaal. Die in ieder land verstaan "wordt. Bloemrijk, internationaal. Fleurop. groei cn bloei nog verder, Zet voortdurend nieuwen knop. Help ons het met bloemen zeggen, Fleurop, fleur Europa op! CASUS.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1