Lichamelijke Opvoeding HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 17 FEBRUARI 1933 VEREENIGING VAN JONGE LIBERALEN. DE HEER W. LUBBERINK OVER MUITERIJ OF GEZAG? In gebouw de Nijverheid sprak Donderdag avond op uitnoodiging van de Vereeniging van Jonge Liberalen te Haarlem de heer W. Lubberink over Muiterij en Gezag. De heer Lubberink noemde den wereldoor log, de Russische en fascistische revolutie, de Aziatische reveil o.a. als behoorende tot de pe riodieke energie-ontladingen. De elementen haat en wraak zijn geheel gebannen uit sprekers gedachten en hij hoopt ook uit die van de regeering. Met zich te bepalen tot het be straffen van de muiters op de Ze ven Provinciën alleen bedriegen we onszelf en onze nazaten. Wat geschied is moet niet beschouwd worden als enkel feit, doch als be hoorende bij een reeks van feiten. Deze ont ladingen vernietigen oud geworden vormen en maken ruimte voor nieuwe. Onder gaat volgens spreker de phase van het rationalis me. In het politieke leven neemt het verstand de tweede plaats in. na den wil. De conse quentie van het rationalisme is gebleken te zijn de macht van het aantal. De massa treedt op als vormster van politieke, moreele en artistieke vormen. De leiders van thans zijn mandaatleiders. Nietsche noemde nihilismus de tijd, die over Europa komt, waarin men niet vraagt: waarheen. Op het oogenblik is men in het geestelijke werkloos zonder steun. De toe komst zal zijn. dat we aan het niet-verstan- delijke de voorrang zullen geven. Alles wat de splitsing van het volk bevor dert, moet vermeden worden. En dat kan, als de programma's uitgebannen worden en de mensch weer wordt een zelf-denkend indivi du. Volhardt men in het bekrompen secta- risme, dan voorziet spreker ih de gebeurte nissen in Europa gevaren voor ons volk. Wanneer de Jonge Liberalen zoeken naar een synthese, moet dat zijn, volgens spr., de gezagssynthese. Gezag is geen onderdruk king al moet het gezag soms de moed heb ben te onderdrukken. Gezag is ordenen, leiden en scheppen. Gezag is ordenen van menschelijk samen leven. De groote moeilijkheid is, dat over menschen, gelijke wezens, geregeerd moet worden. Vroeger was het gezag goddelijk, thans is het gezag de wil van de meerder heid. Sommigen zoeken het gezag in het ge- weid. Voor ons menschen is van belang, niet waar het gezag vandaan komt, maar op wel ken bodem het gezag moet groeien. En vol gens spreker ligt het in de waarachtigheid van de gezagdragers en in het vertrouwen van de gehoorzamenden. In het tegenwoordige gezag ligt zeer veel onwaars en onwaarachtigs. Het vertrouwen komt als de gezagsdragers waarachtig zijn. Hoe dat vertrouwen komt, wat men moet doen om dat te krijgen, die vragen moet ieder zich zelf stellen en beantwoorden. De groote leiders kwamen niet uit de stem bus. De liberaal eischt de vrijheid van han delen, omdat dan de groote figuren vooruit treden en de corruptie wegblijft. Het gezag is scheppen en de leider moet vrijheid hebben daarvoor: in fabrieken, in vereenigingen, enz. Als in de maatschappij het gezag wankelt, wankelt alles en raakt de massa stuurloos. Een groot gevaar bestaat ook nog in de angst van hen, die tegen revolutie zijn, om hun rechten te verdedigen. Als het goede gezag fgeen bruut geweld) weer komt. dan zal de welvaart ook weer komen. De daad in Indië kan een goede kant heb ben voor ons en het Javaansche volk. Als de leiders nu zien, dat het arbeidersbelang, het volksbelang, niet is de propaganda van de haat, dan zouden de gebeurtenissen het ge volg hebben dat alle Nederlanders de han den ineen slaan. De belangstelling voor dezen avond was groot. De vergadering stond onder lei ding van den heer K. F. H. Maas. ARROND.-RECHTBANK. Diefstal van rijwielplaatjes. In den morgen van 5 Juni 1.1. werd ontdekt, dat onbekenden zich door verbreking van een ruit toegang verschaft hadden tot de ga rage van den heer Bakhuis aan den Zeeweg te Bloemendaal en van in die garage gestal de fietsen de belastingplaatjes hadden ge stolen. Aanvankelijk werden de daders niet ont dekt, maar een gevonden vingerafdruk was naar de politie te Amsterdam gezonden en toen eenigen tijd later twee jongens voor dief stal van rijwielplaatjes te Amsterdam waren aangehouden, bleek, dat de vingerafdruk van een hunner .was. Donderdag stonden de jongens alhier te recht. Zij bekenden op 5 Juni van Amster dam gekomen te zijn. elk voorzien van een nijptang, het raam verbroken te hebben, dooi de ontstane opening de garage binnen te zijn gegaan, waarna zij van eenige rijwielen de belastingplaatjes hadden gestolen, en die la ter verkocht. Ook bekenden zij. zich reeds eerder aan diefstal van rijwielplaatjes te heb ben schuldig gemaakt. De Officier van Justitie had een rcclassee- ringsrapport aangevraagd en omdat dit nog al gunstig was, eischte hij een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 9 maanden met 3 jaar proeftijd. De verdediger van een der verdachten pleitte ontslag uit het voorarrest, aangezien de andere verdachte zich ook op vrije voeten bevindt en de gewezen patroon van cliënt hem weer in dienst wil nemen, omdat hij over den jongen altijd zeer tevreden is ge weest. De rechtbank beschikte afwijzend op het verzoek en bepaalde de uitspraak over 14 dagen. Verduistering van een motorrijwiel. Op 8 Mei vervoegde zich bij een koopman te Velsen een hem onbekend persoon, die voorgaf een motorrijwiel te willen koopen; hij vroeg of hij een daar aanwezige oude motorfiets mocht probeeren. Dit werd toege staan. maar de man kwam niet terug en la ter bleek, dat het rijwiel was verkocht. Ver dachte was niet verschenen. Het Openbaar 1 Ministerie eischte een gevangenisstraf voor den tijd van 6 maanden. Heling. Daarna stond voor heling de persoon te recht. die het motorrijwiel voor f 7.50 had gekocht. Verdachte beweerde, dat twee personen zich bij hem te IJmuiden hadden vervoegd met verzoek het motorrijwiel te willen repa- reeren, op welk verzoek verdachte niet in ging, omdat hij vermoedde toch geen betaling- te zullen krijgen. De menschen, die het rij wiel hadden, boden het aan een bakker, die ook in de garage stond, te koop aan, eerst voor f 17.50, later voor minder om het ten slotte voor f 7.50 te laten. De bakker ging er niet op in en toen nam de garagehouder het rijwiel voor dien prijs. Verdachte vond dien prijs niet te laag. omdat het rijwiel zeer oud was en vol gebreken. Verdachte heeft het ve hikel opgeknapt, hij had aanvankelijk de be doeling het door zijn knecht te laten gebrui ken voor het doen van boodschappen, maar toen er een paar dagen later iemand in de garage kwam en het rijwiel wilde koopen, verkocht hij het voor f 30. De oorspronkelijke eigenaar, ook handelaar in motorrijtuigen, had er vroeger f 40 voor gegeven en er nog verbeteringen aan aange bracht. Verdachte houdt vol. dat het een waardeloos ding was en dat hij geboft heeft met er nog f 30 voor te maken. Hij had er. zei hij, geegn flauw vermoeden van, dat het rijwiel was verduisterd. De Officier acht schuldheling aanwezig, omdat verdachte begrepen kon hebben uit den lagen prijs en het optreden der verkoo- pers, dat iets niet in oi-de was. Eisch f 75 boete. Aangezien de verkooper niet verschenen is en verdachte prijs stelt op diens verhoor, wordt de zaak uitgesteld tot 16 Maart. Een Autobolsing op den Amstcr- damschen Straatweg. In den avond van 14 Augustus reden twee van Amserdam komende -auto's met vele andere in de richting Haarlem Ter hoogte van den molen haalde de voorste automo bilist uit om een voor hem rijdende auto te passeeren, waarbij hij in botsing kwam met een uit tegenovergestelde richting komend motorrijtuig. De schok was hevig door de groote snelheid, zoodat de beide wagens over den weg kwamen te staan en de andere wa gen uit Amsterdam er bovenop reed. De heer Pauli, die in een uit Naarden komend motor rijtuig zat, brak een arm. Dr. van der Laan, die den heer Pauli be handeld heeft, verklaarde, dat het letsel ernstig was en dat voor blijvende stijfheid groote vrees heeft bestaan. Een heer uit Amsterdam had zich nu te verantwoorden voor het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Een autorijder, die zich juist voor den aan- geredene bevond, verklaarde, dat verdachte zoo scherp had uitgehaald, dat hij zelf zijn rijtuig op de berm van den weg moest bren gen om niet. te worden aangereden. Terstond hoorde hij een klap en zag, dat de achter hem komende auto was aangereden. Deze getuige is niet te spreken over de houding van verdachte, die geen hand had uitgestoken om de gewonden te helpen, waartegen ver dachte zich verweert door te zeggen, dat hij zoo overstuur was, dat hij tot hulpverleenen niet in staat was. Hij verwijt getuige, dat deze hem uitgescholden had en gezegd: „ze moesten je doodslaan". In de auto van Pauli bevonden zich vier personen, die allen geblesseerd werden, doch het ergst was Pauli Jr. er aan toe, die den wagen bestuurde en dan ook zwaar licha melijk letsel had bekomen. Verschillende getuigen verklaren dat de snelheid van verdachte's auto zoo groot was, dat er- geen tijd was voor. uitwijken en dat het ongeluk niet zou gebeurd zijn, als verdachte niet te veel had uitgehaald. Schrok u? vroeg de verdediger Mi', de Bruyn Kops aan Pauli Jr.. een verklaring willende zoeken voor niet uithalen. Daar had ik geen tijd voor om te schrik ken, want toer. ik den wagen op me zag afkomen, zat hif meteen op dén mijnen, ant woordde getuige. Verdachte zegt op het oogenblik der pas seering 70 a 80 K.M. te hebben gereden, hij wilde een voorliggende auto voox-bij rijden, om dan weer in de file te gaan. Dit kon niet. zegt verdachte en daarom bleef ik op het midden van den weg. De president vraagt, hoe hij dan verklaart een auto. die rechts reed .te hebben aangere den, waarop verdachte zegt. dat hij er op rekende, dat Pauli naar rechts zou uit halen. Verdachte ontkent niet alle schuld, maar meent, dat hij toch niet onvoorzichtig heeft gereden. De Officier van Justitie is van meening, dat als iemand voorbij wil rijden en hij ziet. nat er geen kans is om in de file te komen, hij achter moet blijven en wachten. De Officier acht schuld aanwezig en eischt f 500 boeten of 100 dagen. De verdediger is van meening. dat Pauli nog wel had kunnen uitwijken. Dat hij dit niet gedaan heeft kan misschien verklaard wox-den uit zijn. zenuwachtigheid: spreker meent, dat een geroutineex-d autorijder wel licht niet aangereden zou zijn. Pleiter ver zocht clementie. Uitspraak over 14 dagen. NATIONAAL-SOCIALISTISCHE BEWEGING. Naar wij vernemen is hier in Haax-lem op gericht de groep Haarlem en omstreken, van de Nationaal Socialistische Beweging, welke onder hoofdleiding staat van Ir. A. A. Mussert te Utrecht. Binnenkort zal een algemeene bijeenkomst worden gehouden voor leden, introducés en belangstellenden. De juiste datum zal later worden bekend gemaakt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cis. per regel. Is de gezondheid van Uw kind Ugeen stuiver per dagwaard? De voorteekenen van Etjgelsche ziekte zijn gemak kelijk waar te nemen. Het kind huilt gauw en Xs achterlijk met stareen Tooj>en. Geeft daar tegen den kleine van de vierde maand al „DOHYFRAL"-TABLETTEN. ,X)ohyfral"-tabletten bevatten gekristal liseerd vltamine-D. het eenige middel tegen Engelsclie ziekte. 'A a ',i tablet per dag is voldoende om Uw kind tegen genoemde ziekte te beschermen, terwijl het boven dien aan het gestel ten goede komt. „Dohyfral" zorgt voor een rechten rug, een stevig, gaaf gebit, en wapent dc constitutie tegen allerlei besmettelijke ziekten. ƒ2.75 per buisje van ^cnMorc 20 stuks; per buisje v. 10 stuks 1.50. N. V. Pharmaceutische Producten Mij. PHILIPS-VAN HOUTEN Heerengracht 270 Amsterdam Nederlandsch Fabrikaat Een oude kennis Dc „vooruit gang" van de lichamelijke school- opvoeding Geen geld en geen tijd Een eigen Gymnastiek- etablissement in een tuintje! „En vertel mij nu eens, hoe het hier in Holland met de lichamelijke opvoeding gaal. Je herinnert je toch nog wel, dat ik toen wij beiden nog officier waren in jouw klas een cursus van drie maanden heb mee gemaakt in gymnastiek en schermen?" „Ja, natuurlijk weet ik dat nog; je was zoo verschrikkelijk fanatiek, dat je in de morgen- rust van een kwartier nog een slachtoffer zocht om een partijtje sabel of degen met je te trekken, diep verontwaardigd was. dat iedereen er de voorkeur aar gaf dc rust te misbruiken om een kopje kcifie te drinken cn dan je troost maar zocht door wat oefeningen aan een paard te probeeren, die je nog niet volkomen onder de knie had en die je toch zoo graag in de perfectie wilde kennen". „Dat was toch een prachtige tijd cn die lust om steeds maar meer lichaamsoefeningen te doen. heeft mij eigenlijk tot nu toe niet meer verlaten. M'n fanatisme, zooals jij dat belieft te noemen, is nog precies even groot". „Maar die extra oefeningen in de rust aan het nooit steigerende gymnastische paard hebben je toch blijkbaar weinig voordeel op geleverd. want toen wij eenige jaren later als adjudant, leerlingen waren op eenzelfden cur sus bij de veld-artillerie in Ede, zouden wij eens met zijn allen een ietwat steilen heuvel nemen en ik herinner mij nog als den dag van gisteren, dat wij jouw ros zonder ruiter over den rand van den heuvel zagen komen. Het was kostelijk, dat saamhoorigheidsgevoei van dat intelligente dier, terwijl jij aan den voet van den heuvel het zand van je uniform stond te kloppen'". „Flauw, dat je mij daar nu nog eens aan herinnert; wij waren toch ook maar infan teristen".' .Daarom had .ie er juist op moeten blijven zitten: je wist toch ook wel, dat de bereden collega's het er graag op aan legden, ons van het „peerd" te laten tuimelen. Vandaar het voorstel om dien heuvel te beklimmen. „Jawel, maar ik had je eigenlijk willen zeg gen. dat ik overal, waar maar even de gele genheid bestond, mijn dagelijksche lichaams oefeningen heb gehouden". „Zoo, dat is de moeite waard. Er zijn er velen, die er aan beginnen, maar weinigen, die het geregeld volhouden". „Ja. het is om het alleen te doen, niet zoo pleizierig; maar mijn vrouw heeft er trouw aan meegedaan. Je begrijpt, de slanke lijn! Ze was nog veel enthousiaster dan ik". „Hoe ls 't mogelijk!" „Ja, 't is toch zoo, maar iedereen zegt dan ook, dat wij er nog zoo jong en veerkrachtig uitzien en. naar mijn gevoel te oordeelen, heb ben ze gelijk. Nu moet je mij eindelijk eens antwoord geven op mijn vraag, want dat heb je nog steeds niet gedaan. De lichamelijke op voeding heeft hier zeker een enorme vlucht genomen?" „Ja en neen, hoe bedoel ie het eigenlijk? Wetenschappelijk zijn wij inderdaad veel vooruitgegaan: wij beschikken tegenwoordig over de uitgebreidste en meest leerzame vol gens wetenschappelijke methoden verkregen gegevens om de groote beteekenis van goed geleide lichamelijke opvoeding voor den cul- tuurmensch aan tc toonen. Ook de sport heeft zich enorm uitgebreid. Het aantal verecni- gingen wordt steeds gröoter. Maar de licha melijke opvoeding in haar kern, dat wil dus zeggen, de toepassing van lichaamsoefeningen in en door dc school als onderdeel van de totaal-opvoeding, is eigenlijk niet noemens waard veranderd. Ér zijn wel betere toestan den ontstaan door een verbeterde opleiding van de leerkrachten, maar de tijd, die voor lichamelijke opvoeding in het schoolplan be schikbaar is. is nog altijd even gering. Die is voor den leerling van de lagere school b.v. één les per week". „Wat zeg je daar? Eén les per week! Dat is toch zeker alleen maar hier of daar in een uithoek van het land?" ..Weineen, overal, behalve in Amsterdam; daar krijgen de leerlingen van de iagere scho len drie lessen per week. Wij hebben in Ne derland geen geld en geen tijd voor lichame lijke opvoeding. En als dan ook vandaag of morgen een Amerikaansche multi-millionair van Nederlandsche origine in zijn testament een fabelachtige som aan den Ncderlandschen staat zou nalaten op voorwaarde, dat die uit sluitend voor de lichamelijke schoolopvoeding zou worden worden aangewend, dan ben ik er zeker van dat die erfenis niet zou worden aanvaard, omdat de kinderen dan geen tijd genoeg meer zouden hebben om deelsommen VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE BOND. HET GEBEURDE MET ..DE ZEVEN PROYlNClëN De afdeeling Haarlem van den Vrijzinnig Democratischen Bond hield een drukbezochte ledenvergadering. De voorzitter Mr. L. G. van Dam opende de vergadering met een be schouwing omtrent he: gebeurde op de Zever. Provinciën. De jiustefeiten zijn ons niet be kend. zoodat het moeilijk is met beslistheid een oordeel te geven. Het is niet mogelijk thans na te gaan, of het werpen van een bom met de daaraan verbonden betreurens waardige gevolgen. werkelijk dringend noodig was, Men moet hierin voorloopig af gaan op de meening der marine-autoriteiten die het ons niet gemakkelijk hebben ge maakt vertrouwen te hebben in hun inzicht. Hoogst ernstig acht spr. het voorgevallene. Een groep schepelingen heeft na zorgvuldige voorbereiding door een tarten van het ge zag tegen dat gezag willen protesteer en. Daarbij moet men niet vergeten, dat het hier geldt personen, die vrijwillig hebben dienst genomen in een tak van dienst, waarvan het wezen in sterke mate discipline vordert. Uit het gebeurde valt de les te trekken, dat het ons onmogelijk is 'n oorlogsvloot in stand te houden. Wij kunnen onze schepen zelfs niet behoorlijk bemannen. De waardeloosheid dei- oorlogsvloot en de noodzakelijkheid der ver vanging daarvan door een politiemacht, is duidelijk gebleken. Voorts blijkt wederom de vloot een bron en broedplaats van revolution - nair gevaar. Men bewapent de omverwerpers onzer maatschappij. Vele revoluties zijn be gonnen in leger of vloot. In het belang on zer beschaving moet deze bron van revolu- tionnair gevaar verdwijnen. De verantwoordelijkheid voor het gebeurde rust voor een deel op de regeering, die door een onduidelijke en ontactische salarlspoütlek ontevredenheid heeft verwekt en bij de vlootleiding. die de geest niet schijnt te heb ben begrepen. Een uitvoerig onderzoek naai de oorzaken der ontevredenheid is noodig. Maar in sterker mate rust ds verantwoor delijkheid voor het bloed, dat is gevloeid, op hen, die van de ontevredenheid gebruik hebben gemaakt voor politieke agitatie, op hen, die de geesten rijp hebben gemaakt voor muiterij en geweld. De wijze, waarop in Ne derland de sociaal-democratische pers de verstoring der orde en de aantasting van het gezag verheerlijkt, ondermijnt orde en recht. De sociaal-democraten hebben zich af gekeerd van de democratie: zij maken de geesten rijp voor het communisme. En dat in een tijd, waarin juist internationaal en nationaal de rechtsorde zoozeer versterking behoeft! Spr. acht de wijze, waarop de sociaal- democrateu zich de laatste weken tegen het gezag hebben gekeerd en waarop zij de mui ters als helden hebben overheerlijkt, een on verantwoordelijk spel. De democraten zullen een halt moeten toeroepen aan dc revolu tionaire actie der socialisten. De vrijzinnig democraten moeten van de regeering eischen, dat deze niet langer duldt, dat deze revo lutionaire actie door de radio wordt ge voerd. Op de vrijzinnig-democraten rust thans een zware taak. Nu de sociaal-demo craten den democratischen weg verlaten, zullen zij. die orde cn recht wenschen en een vooruitstrevende politiek langs democrat! schen weg. de vrijzinnig-democraten moeten steunen. Spr. vraagt van de democratische kiezers dat zij een halt zullen toeroepen aan revolutionaire tendenzen. De verslagen van den secretaris den heer W. P. J. Ente en van den penningmeester Mi-. J. van der Vegt werden goedgekeurd. Vervolgens werd een nieuw Huishoudelijk reglement met algemeene stemmen vastge steld. Het bestuur werd als volgt samengesteld: Mr. L. G. van Dam, voorzitter: H. Schuurman vice-voorzitter: W. P. J. Ente. van Nesstraat 39. 1ste secretaris; E. Geerts Wzn., 2de secre taris; A. Fibbe, penningmeester: mej. Dr. M. A. Thiel. presidente vrouwenclub; mevr. Stemler-Tjaden; D. J. A. Geluk en A. G. Boes. voorzitter, raadsfractie. Vervolgens werd uitvoerig gesproken over de voor de a.s. Kamerverkiezing te voeren propaganda. te maken. Ons volk in zijn geheel heeft nog lang niet het besef, hoe noodig en nuttig een methodisch geleide lichamelijke opvoeding hl ons cultuurleven is". „Ja. dat is nu juist zoo .typisch in Duitsch- land. Je weet. dat ik daar lang heb rondge zworven en het is mij steeds weer opgevallen dat daar de lichamelijke opvoeding in heel het volk leeft. Daar voel je echt het besef in alle lagen van de bevolking, dat gymnastiek en spel een ernstige zaak zijn, een zaak van de allergrootste beteekenis voor de geheele natie". „Het beste zal zijn. dat Ieder er zelf maar voor zorgt, dat hij zijn physieke krachten op pijl houdt en die van zijn kinderen tot ont wikkeling brengt". „Ik was toch al van plan dat te doen. Daarom zoek ik, nu ik weer in Holland kom wonen, een huls met een geschikt tuintje om er dagelijks met mijn vrouw en de kinderen een half uurtje lichaamsoefeningen te doen. Ik wil er dan een aardig grasveldje in laten aanleggen, waar wij in badpakken naar har telust kunnen oefenen". „Nu. dan mag je wel oen villa met minstens een H.A. grond huren". „Waarom? Zooveel ruimte heb ik daar toch niet voor noodig? Ik wil een aardig huis In een nieuwe wijk hebben met een gewoon tuintje". „Neen, veel ruimte heb je er niet voor noodig. Maar je buren zullen er zich mee be moeien en gaan klagen, eerst bij den huis baas en later „hooger op". Want zij zullen zich te ..fatsoenlijk" achten om naast zoo'n familie tc wonen, die de heele buurt door hun misdragingen in opspraak brengt. En dc hulsbaas zal je dringend verzoeken, dit snood bedrijf te staken, omdat de andere huurders gedreigd hebben te zullen gaan verhuizen. Je kunt een nette buurt zoo maar niet in aan zien naar beneden halen, dat gaat niet". ..En toch zal het gebeuren: wie het niet zien wil. moet er dan maar niet naar kijken". „Dat is het juist. Die kijken er het meest naar. door de gordijnen natuurlijk, zoodat je denkt dat niemand er notitie van neemt. Maar schande zullen ze van je spreken, wees daar maar zeker van". „Nu. dat waag ik er dan maar op. Kom je eens kijken en meedoen als het zoover is? Ik zal je waarschuwen als alles in orde is. Tot ziens, adieu!" H. L. WARNIER OPMERKINGEN VAN LEZERS. GEMIS AAN EEN VOETPAD. abonné vestigt de aandacht op het on gerief dat zoowel voetgangers als wielrijders ondervinden van hei feit dat er geen voetpad is tusschen de Paviljoenslaan en den eersten grindweg. Wanneer men van den Kleinen Houtweg naar de tramhalte in den Hout wil. komt men er niet toe. aldus inzender, eerst den rijweg over te steken om op het linker voetpad te loopen en dan later den rijweg ten tweede male over te steken om naar de halte te gaan. Men houdt rechts en loopt dan op liet fietspad. Men behoeft slechts het gedeeltelijk be staande voetpad door te trekken om de ge- wenschte verbeteringen te verkrijgen. INGEZONDEN M KDEDKELINGEN a 60 Cts. per regel. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dc kopij den inzender niet teruggegeven. HET LEED EENER TER DOOD VEROORDEELDE VROUW. De persdienst van de Internationale Anti- Militaristische Commissie deelt mede. dat Heinz Kraschitzki ln „Die Frau lm Strat" onder den titel „Tcrrcchtstellins is moord" het volgende schrijft: Vrceseüjk is de terechtstelling op den elec- trischen stoel. Vroe.-clljk nog ze langen tijd voor oogen te hebben. In dc stad Columbia in den staat Zuid- Carolina zit in de gevangenis mevrouw Beatrice Fergaison Snipes. Ze heeft een politic-agent doodgeschoten. Ze deed het, naar het inzicht van de twaalf gezworenen, voor wie zij zich moest verantwoorden, met voorbedachten rade. zoodat ze wegens moord ter dood veroordeeld werd. Naar de mecnlng van haar vrienden echter deed zij het in een toestand van groote nerveuse opwinding, zooals die tijdens zwangerschap bij zwakke vrouwen vaak voorkomt, zoodat zij niet ten volle verantwoordelijk kan worden gesteld. Mevrouw Snipes zal nog tamelijk lang moeten wachten vóór ?fij op den electrischen stoel zal plaats nemen. Want dc gezworenen hebben slechts haar ter dood veroordeeld, niet het kleine ongeboren wezen. En dus heeft het gerecht bepaald, dat de vrouw niet zal sterven vóór zij haar kind het leven heeft geschonken. Het noodlot van de vrouw zal zich waarschijnlijk als volgt voltrekken: Zij zal zitten in haar kleine cel en wachten op de twee groote gebeurtenissen die het leven haar nog zal brengen, op geboorte en dood. Zij verheugt zich op het kind. „Ik wil mijn kind", zolde zij tot een bezoeker, ..ik mag niet bezwijken. Ik moet mij flink houden voor mijn kind, om zijnentwil zal ik dapper zijn". De vrouw is nu 29 Jaar. Het ls niet haar eerste kind. Twee knaapjes uit haar eerste huwelijk zijn jong gestorven. En haar doch tertje stierf in 1932. Geen van haar kinde ren heeft zij zien opgroeien. En ook het vierde kind, dat zij aanstonds ter wereld zal bren gen. zal ze niet zien opgroeien. Zij zal zijn eerste kreten hooren. Dc genadige rechtbank staat haar nog moer gunsten toe. Zij mag het kind voeden. Drie maanden lang. Maar dan Dan komt de dag. de vreeselijke dag: dien ze reeds thans dagelijks voor oogen heeft en zich uitbeeldt. De dag. waarop ruwe man nen haar cel zullen betreden, om haar te halen. Nog eenmaal mag zij dan haar kind in haar armen nemen, mag zc dc kleine vingertjes kussen cn in de oogen kijken, waar aan dc wet niet vergaint, dat ze ooit met be wustzijn in de oogen der moeder zullen zien. Dan moet zc zich losrukken en de mannen volgen, die haar op het folterwerktuig der Amerikaansche Justitie zullen binden, en haar den doodenden stroom door het lichaam tc jagen. Oog om oog, tand om tand. Waarlijk? Wordt het onschuldige kind niet gestraft? Men ontrooft hem zijn moeder. Is dat niets? Heeft het geen recht op zijn moeder? In de eeuw van het kind wordt zoo vaak gesproken over de grote beteekenis van den zielstoe stand der moeder in den tijd voorafgaande aan de geboorte, met het oog op het karakter van het kind. Doet men werkelijk op deze wijze het onschuldige kind niets aan van het geen men de moeder thans aandoet? En deze moeder zelf? Zij heeft een mensch ge dood. zeker. Maar de politieagent, dien zij doodschoot, heeft zeer zeker in de verste verte niet de martelingen behoeven door te maken, die deze vrouw maandenlang moet vedragen. En wanneer zij hem inderdaad met voorbedachten rade heeft gedood, wat beteekent dit „met voorbedachten rade" in vergelijking met dc koude, wcloverdachte en geraffineerde wreedheid, waarmede hier de justitie het misdrijf bgaat. dat zij straffen wil: een mensch met voorbedachten rade dooden? Ook de terechtstelling ls moord! En dat gebeurt thans, in dc „eeuw van het kind", in het land van het vrijheidsbeeld ln naam der gerechtigheid! Wat zei Nietzsche ook weer? „Wijst mij toch da gerechtigheid, die ieder vrijspreekt, behalve de rechters!" Om Sacco on Vanzctti van den electrischen stoel tc redden ontstond een wereldbeweging. De veroordeelde negerjongens van Scotts- borough werden door de macht der openbare meening voor den electrischen stoel bewaard Frau Beatrice Ferguson Snipes is schuldig volgens de wet. Neemt niemand het voor haar op? Waar blijft het wereldgeweten, waar blijft de vrouwenwereld? Tot zoover dit bericht. Het spreekt voor zichzelf. Wat die vrouw deed praten wij niet goed, doch ons geheeie hart komt In feilen opstand tegen de wijze waarop zij wordt behandeld cn gestraft. Bekende personen In de Vrouwenbeweging voelen zich met ons gedrongen al het mo gelijke te doen om deze terechtstelling te verhinderen. Bewijzen van instemming en plannen van actie voor Nederland worden gaarne !n ontvangst genomen en behandeld door het Vredesbureau Haarlem. W. A. v. Sonsbeek, Langcndijkstraat 13, Tel. 17021. HET VREDESBUREAU 1LAARLEM.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7