STADSNIEUWS STA TEN-GENERAAL Afdoening der loopende zaken. Van ons Poolsfation op Groenland. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC 18 FEBRUARI 1933 ZESDE BLAD. (Zie ook elders in dit nummer.) NA DE MUITERIJ. vereen, „de narcis" TWEEDE KAMER. Schoon schip gemaakt. Alleen nog de Indischo en Surinaamsche begrootingen. Maandag de Interpellatie- Knottenbelt. Dan nog een interpellatie-Albarda. Maar wanneer? PROTEST VAN DE INTERNATIO NALE ROODE HULP. De afdeeling Haarlem van de Internatio nale Roode Hulp belegde Vrijdagavond in 't gebouw „Olympia" een protestvergadering tegen de wijze, waarop de Nederlandsche re geering gemeend heeft tegen de muiters op „De Zeven Provinciën" te moeten optre den. De voorzitter, de heer C. Roose, opende de druk bezochte bijeenkomst met een woord van welkom, waarna hij het doel van de verga dering uiteenzette. Allereerst verzocht hij den aanwezigen, een minuut op te staan om eerbiedig te denken aan de 23 mannen, die bij deze muiterij het leven hebben gelaten. Allereerst kreeg de Indonesiër Moestaffa het woord. Deze zei, dat de Indonesiërs nu al drie eeuwen lang gebukt gaan onder het Hollandsche imperialisme. Hij bracht den groet over van zijn bruine broeders aan het proletariaat in Holland. In deze drie eeuwen hebben de Indonesiërs niets anders dan honger en ellende geleden, inplaats dat hun beschaving, welvaart en ontwikkeling gebracht worden. De werkloozen in Nederland worden door de overheid gesteund. In Indië worden ze aan hun lot overgelaten. Als zij van de plantages naar de dessa's teruggestuurd worden, krij gen zij zelfs niet den geringsten steun. Velen slapen dan ook onder bruggen of in winkel- igalarijen. Sommigen stelen een skik wasch- goed op een erf, dat in de zon te drogen hangt. Zij laten zich dan door de politie grijpen en zijn heel blij, als zij een paar dagen hechtenis krijgen, want in de ge vangenis krijgen ze eten, wat ze dar buiten niet kunnen vinden. De Neder landsche regeering doet niets om verlichting te brengen. De regeering gaat steeds voort met bezuiniging, spoorwegarbeiders krijgen loon van een kwartje per dag. Vooral op het onderwijs wordt schromelijk bezuinigd. Spe ciaal daartegen groeit het verzet. „Dat noemt men nu ontwikkeling brengen in die onbe schaafde landen", aldus spreker. Met de leus: „Indonesië los van Holland! Op naar de internationale solidariteit!" ein digde spreker zijn rede. De heer B ij 1 s m a, een werkloos arbeider, deed mededeelingen over het eenheidscon gres van werkloozen, dat dezer dagen te Am sterdam is gehouden en waarbij volgens hem is gebleken, dat het eenheidsfront van het proletariaat begint te leven. Hij wekte de aanwezigen op, om evenals in Amsterdam ook te Haarlem huurdersstakingen te orga- niseeren en te protesteeren tegen het de monstratieverbod. Mr. P. van 't Hoff Stolk merkte op. 'dat de muiterij op „De Zeven Provinciën" het teeken is geweest voor een nieuw groot ver zet tegen de Nederlandsche regeering, die het aan spreker en zijn vrienden onmogelijk maakt om persoonlijk in Indonesië te zien, wat de heer Moestaffa zooeven verteld had. Spreker deed ook uitvoerige mededeelingen over de behandeling van de strafzaak tegen den communist Van B. te 's Gravenhage, die beschuldigd was den verkeersagent Baas al daar te hebben doodgestoken en waar hij als pleiter was opgetreden. Deze zaak is een zaak van het geheele proletariaat geworden, zei hij. Ook de zoak van „De Zeven Pro vinciën" moet de belangstelling van de In ternationale Roode Hulp blijven houden. De regeering moet aansprakelijk gesteld wor den voor het werpen van de bom op dit schip en voor de onmenschelijke behandeling van ae bemanning. Van de regeering moet geëischt worden, dat de vertrouwensmannen van de Internationale Roode Hulp in Indië worden toegelaten, om de muitende matrozen te verdedigen. Deze organisatie wenscht de verdediging niet aan een advocaat van de S. D. A. P. toe te vertrouwen. Spreker oefende critiek op de Nederland sche regeering, die in Genève het luchtbom bardement bestrijdt, maar die er niet tegen opziet om een bom te laten werpen op een eigen oorlogsschip, tengevolge waarvan 23 dooden te betreuren zijn. Hij wekte de aan wezigen op om zich niet te bepalen tot het aannemen van protestmoties, maar om deel te nemen aan een massale proteststaking, die ten goede zal komen aan de muitende matrozen van „De Zeven Provinciën", want anders zullen ze ontzettend zwaar gestraft worden. Daarvoor is het noodig om de In ternationale Roode Hulp te maken tot een factor van beteekenis in den klassenstrijd. De voorzitter dankte de sprekers en las daarop eenige moties voor. Moties. In stemming werd allereerst gebracht een motie van de Internationale Roode Hulp, waarin geprotesteerd wordt tegen de bloe dige terreur op „De Zeven Provinciën". Men verklaart zich volkomen solidair met de op standelingen en belooft met alle ten dienste staande middelen den strijd te ondersteu nen tegen „de verdrukkers der heerschende klasse". In de motie van het Vrouwen-Strijdcomité te Haarlem wordt namens „alle strijdwillende vrouwen van Haarlem geprotesteerd tegen de bloedige onderdrukkingsmethoden van de Nederlandsche regeering inzake de vermoor ding van onze blanke en bruine kameraden op „De Zeven Provinciën". Vrijlating wordt geëischt van de gevangen kameraden, die protesteerden tegen de loonsverlaging en op heffing van het strafkamp aan den Boven- Digoel. Alle arbeidersvrouwen worden opge roepen om dezen strijd daadwerkelijk te steunen." Ook door de afdeeling Haarlem van de Communistische Partij werd een motie van ongeveer dezelfde strekking ingediend. Ver der een motie van het W. A. C. te Haarlem, waarin geprotesteerd wordt tegen het de monstratieverbod te Haarlem. Een sympathiebetuiging zal worden ge zonden aan de moeder van den om het leven gekomen tamboer De Bree te IJmuiden. In een andere motie van de Int. Roode Hulp wordt bij het Bulgaarsche gezantschap te Sofia geprotesteerd tegen de bloedige ter reur in Bulgarije en tegen den moord op den Bulgaarschen afgevaardigde Sabi-Dïmitrow. Alle moties werden aangenomen. In de bestuursvergadering is tot voorzitter van de Vereeniging ..De Narcis benoemd de heer H. Bader, te Sassenheim. GAS VOOR HAARLEMMERLIEDE ZAL GELEVERD WORDEN DOOR HAARLEM. Het is bekend, dat Haarlem gas gaat leve ren aan de gemeente Haarlemmermeer. De gemeentebesturen van Haarlem en Haarlemmerliede zijn thans ook tot overeen stemming gekomen voor het leveren van gas. Volgens deze overeenkomst zal Haarlem gas en gros leveren door middel "an een hooge drukleiding. Voor deze hooge druklei- ding is een vergoeding van 10 pet. per jaar verschuldigd, waarvan Haarlemmerliede 1/3 deel zal moeten betalen en Haarlemmer meer. welke gemeente ook gebruik maakt van deze persleiding, 2.3 deel. Hea distributienet met toebehooren en eveneens diverse kosten van huisaansluitin gen komen geheel voor rekening der ge meente Haarlemmerliede. Deze worden ge raamd op f 34.500. welk bedrag het Algemeen Burgerlijk Armbestuur bereid is ter leen te verstrekken tegen een rente van 4 1/4 pet. 's jaar, af te lossen in 30 jaren. Aan de hand van een door den deskundige opgezette rentabiliteitsberekening zal in Haarlemmerliede in geen geval de gasprijs hooger behoeven te zijn dan 12 cent per M3 voor gas .geleverd op den gewonen meter en van 13 cent per M3 voor gas geleverd over den muntmeter. TOT BEHOUD DER H. O. V. OP ZATERDAG 18 MAART EEN STRAAT COLLECTE. De laatste loodjes wegen het zwaarst! Maar daarom niet versaagd! Immers, over het tot dusverre bereikte re sultaat mogen wij niet ontevreden zijn. De kaartenverkoop had iets beter kunnen zijn, de opbrengst in contanten is ons bijzon der meegevallen. Maar, wij zijn er nog lang niet. Ons comité werkt door tot op den achttien den Maart, 's middags 5 uur, dan wordt de H.O.V.-actie onherroepelijk stop gezet. Op dien Zaterdag hebben Burgemeester en Wethouders onzer stad ons vergunning ge geven voor het organiseeren van een huis- en straatcollecte. Daarover zullen wij binnenkort nadere me dedeelingen doen. In ieder geval: op 18 Maart eindigt het destijds ingestelde Comité tot behoud der H.O.V. zijn bemoeiingen. Wij zullen ons dan met een eindafrekening tot het bestuur der H.O.V. wenden en onze taak is ten einde. Maar van dit oogenblik af tot 19 Maart is er nog zeer veel in het belang der H.O.V. te doen. Ik moge daartoe de Haarlemsche burgerij nog eens opwekken! Stuurt uwe bedragen, belt ons op voor den aankoop der bekende één-guldenskaarten, schrijft ons, dat u er daarvan één of meer dere wenscht te ontvangen, alles is ons wel kom ten bate der H.O.V. Tal van vereenigingen hebben ons gesteund door het organiseeren van collectes in be perkten kring, bij gelegenheid van concerten, tooneeluitvoeringen, bridge drives, danspar tijen en wat dies meer zij. Ons comité hoopt van harte, dat men deze voortreffelijke steunactie zal willen voort zetten. Op 18 Maart 1933 moeten wij kunnen rae- dedeelen: de Hulpactie voor onze H.O.V. is geslaagd! MOLLERUS, Voorzitter Uitvoerend Comité. jubileum h. oudman. In aansluiting op ons bericht van het ju bileum van den inspecteur H. Oudman kun nen wij nog mededeelen dat in den loop van den middag een deputatie van het bestuur van de algemeene vereeniging van gemeente ambtenaren in Nederland den jubilaris geluk wenschte. De voorzitter, de heer E. W. Goedhart sprak den heer Oudman op hartelijke wijze toe, en overhandigde hem namens de organisatie een houtsnede, voorstellende een uitzicht op de Gravensteenenbrug. Weinig versche proviand. Moeilijkheden met fotografeeren. Dr. T. van Lohuizen meldt ons: Aan een Donderdagmorgen ontvangen brief - telegram van onze expeditie in Angmagssalik is het volgende ontleend: Allen maken het wel. Het weer is daar de laatste 14 dagen uitstekend geweest. Er heerscht strenge vorst. Volgens getuigenis van de inwoners daar zijn de ijstoestanden nu beter dan in de laatste 20 jaar zijn voorgeko men. Dr. Tinbergen en zijn vrouw hebben daarvan partij getrokken en zijn met sleden in gezelschap van Eskimo's vertrokken naar hun nieuwe verblijfplaats Kumiut, waar zij het overige van den tijd zullen wonen voor het doen van biologische onderzoekingen. Onze expeditieleden zijn dus met hun vieren over in Angmagssalik en melden dat in het einde van Januari de vangst van zeehonden zeer matig was zoodat zij weinig versch vleesch konden krijgen. Gelukkig konden zij melden, dat de vangst van zeehonden nu weer beter gaat en dat er volop vogels zijn. Zoo is dus het gevaar voor I gebrek aan vitaminen verdwenen. Over het aardmagr.etisch werk melden zij. dat zij nu de juiste lichtsterkte voor hun registrcerlampen hebben gevonden, die veel minder kan zijn dan eerst gedacht werd, zoo dat de vrees die vroeger geuit was. dat er een tekort aan die lampjes zou ontstaan, onge grond is gebleken. Zij achten den meegeno men voorraad ruimschoots toereikend. De snelle regrêtreering van de aardmagnetische storingen geeft sedert geruimen tijd moei lijkheden met het uurwerk. Het vorige telegram had reeds gemeld, dat de orkaan veel zout zeewater op hun pavil joens en antennedraden had gebracht. Zij melden nu, dat zij het paviljoen, waarin de variatie-instrumenten staan, na den storm afgewasschen hebber, en van een nieuwen in gang voorzien, daar het zout het buitendoek ernstig begon aan te tasten. Ook de lichtlei- ding naar het motorhok werd geheel nieuw gespannen, daar ook hier het zout ernstige oxydatie had veroorzaakt. Dit alles maakte dat de gewone dienst en het in orde en in stand houden van gere geld gebruikte werktuigen en instrumenten vrijwel alle aandacht vragen en dus op het oogenblik het waterstof-apparaat voor het vullen van pilootballons maar buiten gebruik is gesteld. Zij spreken echter de hoop uit, dat nu de dagen weer gaan lengen, zy dan tijd zullen vinden om er weer eens mee te expe rimenteeren. TRAMDéRAILLEMENT. Hedenmorgen te 9.50 uur is Ln de Anthonie- straat een tramwagen van de E.S.M. uit de rails geloopen. Een tramtrein, bestaande uit drie wagens, naderde uit de richting Am sterdam. De voorste wagen was juist den wis sel gepasseerd, maar bij het zoogenaamde „hartstuk" liep hij links uit de rails. De be stuurder wist den wagen nog vóór deze de leuning van de brug bij de Lieve Vrouwe Gracht genaderd was. tot staan te brengen. Gelukkig liep daar juist niemand over het smalle trottoir, zoodat persoonlijke ongeluk ken niet plaats hadden. Doordat de zware wagen dwars over beide trambanen kwam te staan, ondervond ook het tramverkeer uit de richting Haarlem vertraging. Het werd door overstappen onderhouden. Eerst te kwart over elf was het tramver keer weer hersteld. WAAROM DE KAMER ONTBONDEN WERD. De brief aan de Koningin. ER MOET EEN PARLEMENTAIR KABINET KOMEN. De „Staatscourant" van Vrijdagavond be vat thans het rapport van het Kabinet aan de Koningin over de ontbinding van de Twee de Kamer. In aansluiting met het onderhoud, dat de minister-president had met de Koningin deelt hij het standpunt van het Kabinet in de zaak der rechtbanken mee en de daarop gevolgde motie, waarin de regeering niet kon berusten. Hierdoor is een conflict ontstaan tusschen het Kabinet en de Tweede Kamer. Ln dezen tijd van ongeëvenaard groobe moeilijkheden van economischen en anderen aard acht het Kabinet zich niet verantwoord, Uwer Majesteit zijne portefeuilles ter be schikking te stellen. De eei'ige uitweg is ont- bjnding van de Tweede Kamer, waardoor het terrein geëffend kan worden voor de ver vroegde vorming van een parlementair Ka binet, dat in ons huidig tijdsgewricht zeker niet minder dan onder normale omstandig heden als het meest in overeenstemming met ons Staatsbestel moet worden geacht. De buitengewone tijdsomstandigheden lei den er mede toe, dat de Kamer behoort te worden ontbonden op zoodanig tijdstip, dat de nieuw gekozen Kamer onmiddellijk in hare plaats kan treden. Op dezen zelfden grond behoort ook de zitting van de Staten- Generaal te worden gesloten op een tijdstip, aan die ontbinding onmiddellijk voorafgaan de. Het is toch wenschelijk. dat ieder oogen blik het Kabinet met het oog op maatregelen, waarvan de totstandkoming geen uitstel ge doogt, een beroep op de medewerking van de. Volksvertegenwoordiging kan doen. Op grond van het bovenstaande veroor looft de Raad van Ministers zich zeer eer biedig ingevolge de machtiging, op 14 Fe bruari jl. door Uwe Majesteit mondeling aan zijn voorzitter verleend, hierbij ter bekrach tiging aan te bieden een ontwerp-besluit, strekkende tot sluiting van de zitting van de Sta ten-Generaal op 6 Mei e.k., alsmede tot ontbinding van de Tweede Kamer met 8 Mei e.k., onder vaststelling van den 15cn Maart voor de candidaatstelling van de verkiezing van de leden der Tweede Kamer en bepaling van den 9den Mei als den dag van de eerste samenkomst van de Eerste Kamer en de nieuw verkozen Tweede Kamer. 's-Gravenhage, 15 Februari 1933. De Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, Voorzitter van den Raad van Ministers, Ruys de Beerenbrouck. De Tweede Kamer is vandaag bijeen ge weest om de werkzaamheden te regelen. De Kamer heeft met vrij algemeene in stemming besloten van de agenda, welke de Kamer nog op 9 Februari tot leiddraad had voor haar toekomstige werkzaamheden, alles af te voeren, behalve de Surinaamsche en de Indische begrootingen. Met vrij algemeene instemming, d.w.z. met 792 stemmen. Twee stemmen: de commu nistische. Deze heeren achtten 't niet in over eenstemming met „de waardigheid der Ka mer" thans met de Regccring in beraadsla ging te treden, nu deze de Kamer ontbinden wilde. Zulks verhinderde echter niet, dat la ter in de korte vergadering de heer de Visser een interpellatie-verzoek indiende, bij welke inconsequentie Mr. Mar chant dan ook den vinger legde. De communisten gingen verder zij wenschten een motie van wantrouwen en, door de aanneming daarvan, de regee ring naar huis te sturen. Om goede regelen bekommeren de communisten zich niet veel hoe wil men nu de regeering naar huis sturen, terwijl diezelfde regeering de Kamer reeds ontbond? Nadat de voorzitter had ge zegd, dat tijdens een regeling van werkzaam heden geen moties kunnen worden ingediend, hoorden we van de communistische motie niets meer. Zij was verdwenen. De Kamer bleek dus bereid om de Suri naamsche en de Indische begrootingen met de Regeering te behandelen. Het voorstel daartoe werd doorkruist, mis schien is "t beter te zegen, dat daarmede parallel liep een verzoek van den heer Knot tenbelt om de regeering te Interpelleeren over het Kon. besluit met betrekking tot de Ka merontbinding en de verhouding, die daar door tusschen de Kamer en de Regeering is ln het leven geroepen. Over dit verzoek werd oogenblikkelijk be slist. Het verzoek werd toegestaan. Duidelijk is 't, dat deze interpellatie moest voorafgaan aan de behandeling der Suri naamsche en Indische begrooting. Immers het zou vreemd geweest zijn een begrooting LANGS DE STRAAT. De Kiekers. Er was weinig menschenkennis voor noodig om in de drie gestalten, die door de straten van deze goede, oude stad hun langzame schreden richtten, vreemdelingen te onder kennen. Het lust mij niet hier in détails te treden over de kleeding van den man. noch over die zijner dames, van wie er één blijk baar zijn vrouw, de andere vermoedelijk zijn dochter was. De aanduiding dat zij Ameri kanen waren mage voor u. intelligente, ge noeg 2ijn. Alleen mag niet worden verzuimd hier te berichten over hun fototoestellen, want zij vormden een wezenlijk onderdeel van hun uitrusting, evengoed als van dat wat ik te verhalen heb. Het gebeurde dan, dat deze lieden, zonder bekommernis om wat rondom, vóór of achter hen plaats greep, midden op den weg bleven staan en elkaar aanwezen de vele opmerke lijke dingen, die wij dagelijks voorbij loopen. maar die deze goede oude stad toch bezit en die daarom door Amerikanen worden ont dekt. En bijna op hetzelfde oogenblik. als één van de drie weer iets zeer gezelligs had aan gewezen. richtten zij dan gezamenlijk hun fototoestellen hoog en kiekten. eenmaal. tweemaal, driemaalHet buitengewone was het gelijktijdig verrichten dezer hande ling, welke natuurlijk door en door Ameri- kaansch was, en daarom zoo belangwek kend Intusschen had men zich ter dezer stede nog niet voldoende aan dit optreden kunnen gewennen, met het gevolg, dat er eenige hartige woorden gezegd werden telkens als de drie. in het midden der straat, liet verkeer in de war stuurden. De bakker had zijn hart gelucht, de melkboer had er het zijne van gezegd en de chauffeur van een vrachtwagen had. toen hij op het nippertje hun leven redde, iets geroepen over stomme idioten. Het effect ervan was verrassend. Bij elk woord, dat hun werd toegeroepen, glimlach ten deze drie dankbaar, in de volle overtui ging. dat het hier een aanmoediging gold van hun edele kiekkunst. Zelfs de meer barre woorden van den vrachtkar-chauffeur be groetten zij met vriendelijk knikken, en geen wederscholdwoord ontsnapte hun lippen. In tegendeel wuifde de jongste vrouw den chauffeur vrijmoedig-Amerikaansch toe. En nog zouden zij naar hunne wigwams zijn teruggekeerd in de blijmoedige meening, dat Holland zoo aardig en elke bewkoner er allervriendelijkst is. indien de oudste vrouw niet nóg een ontdekking had gedaan. Het to gaan behandelen, dus mot de regeering ln contact to treden, wanneer een interpel latie-aanvrage de precieso positie bij c v. be raadslagingen nog ln helder licht moot gaan stellen. Nu moot de regeering Dinsdag ln de Eerste Kamer zijn voor de Ryksbegrooting en daar om ral de Tweede Kamer a.s. Maandag over de Interpellatie-Knottenbelt beraadslagen. Maandag zal de Kamer ook beslissen over twee. eveneens vandaag irgediende, interpel latie-verzoeken. De eerste is van den heer Albarda, die vragen stellen wil over het ge beurde op de Zeven Provinciën. De tweede van den communist, die vragen wil stellen over „de bloedige onderdrukking van het verzet op „De Zeven Provinciën", over des heeren de Vissers toelating in Necterlandsch- Indlë, waarbij hij zich dan wil doen verge zellen van een rechtsgeleerde van „de Intern. Roode Hulp", Het zou ons zeer verwenderen, wanneer deze Interpellatie werd toegestaan. Die van den heer Albarda heeft uiteraard meer kan sen. Maar nu is er een moeilijkheid. De heer Albarda wil over ..de Zeven Provinciën" spre ken vóór daarover in de Eerste Kamer wordt gediscussieerd. Maandag is gereserveerd voor de interpellatie-Knottenbelt. Hoe moet dat nu niet de Eerste Kamer, die Dinsdag ver gadert? Kan de heer Albarda zijn zienswijze doorzetten om te interpelleeren vóór de Eer ste Kamer beraadslaagt? De Senaat zal ech ter zijn vergaderingen niet uitstellen. Of zal de regeering zich splitsen de minister president in den Senaat en Dr. Deckers in de Tweede Kamer? Maar zullen beide Kamers den verantwoordelijken minister niet in hun midden willen zien? We zijn benieuwd, hoe dat loopen gaat! De Kamer schijnt voornemens vooral werk te maken van de algemeene beschouwingen over de Indische begrooting. maar de afzon derlijke ordonnanties titans zeer summier tc bespreken. INTIMUS. was een jongetje, laten we *n Jantje noemen. En het was dan Jantje, die met zijn poovere kleertjes aan, met zijn vingertje peuterend diep in zijn neusje, met zijn koude toetje en met zijn verwonderde vraagoogjes, het nieuwste slachtoffer dreigde te worden van dezen kiekers. Want nauwelijks hadden zij hem gezien, of weder gelijktijdig richtten zich drie lenzen op dit peutertje. maar nu hadden zij, voor het eerst, mnder succes. Bliksemsnel keerde Jantje zich om en zou er vandoor zijn gegaan, als de Jóngste vrouw, vlug als een Amerlkaansche haas. Jantje niet bij zijn klassen had gepakt en hem nu begon toe te spreken. Nu verstond Jantje ongetwijfeld vloeiend Engelsch. maar Amerikaansch verstond hU niet. Het was een fout in zijn opvoeding, maar het was nu eenmaal zoo on dit was de reden, dat het peuterige kleutertje zijn vin gertje uit zijn neusje trok. om een keel op te zetten van wie zingt daar? De drie lachten. De oude Janathan lachte zelfs luid. Amerikaansch. niet alle geluiden en bijgeluiden uit het bas-register van een bioscoop-orgel, gesecondeerd door de helle tonen der vrouwen. Het klonk niet kwaad, werkelijk niet. maar op Jantje had het niet de minste «node eik, zoo te zegccn niet aan. Het peutertje lachte niet mee. Het schreeuwde, als één dier ongeluk kige speenvarkentjes. waarvan wij den mond vol hebben. Bij de Amerikanen kwam twijfel zc keken elkaar aanwas dit nog een vreugdevol gehuil, of O. moeder! schreeuwde het joch. En toen kwam de moe van het peutertje verschrikt haar behuizing uit. Ze overzag met één blik de situatie. Ze werd een vuurkool, ze brieschte en smeet er woorden uit, welke zelfs deze naieve kiekers wakker schudden, zoo wakker, dat Jonathan Internationaal be gon te spreken en naar zijn portemonnalc greepHet miste de uitwerking niet. Jantje zweeg als een muisMoe zei, dat hij moest lachen En zoo kwam het in orde. maar de kiekers moeten dc straat verlaten hebben met een illusie minder. En nu hadden ze nog niet eens verstaan, wat de bakker, dc melkboer en de chauffeur hadden beweerd TON RUYGROK. CONGRES R.-K. MIDDENSTANDSBOND Het eerstvolgende congres van den Nedcrl. R.-K. Middenstandsbond zal, volgens de N. R. C. gehouden worden te Breda op 10, 11 en 12 October. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN Binnendijk New York naar Rotterdam 16 (1.15 v.m.) 1000 mijl Z.Z.W. van Scllly. HALCYONLIJN Stad Vlaardingen 17 v. Narvik tc Vlaar- dlngen. HOLLAND—AFRIKA LIJN Rietfontein (thuisreis) 17 tc Antwerpen. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN Arendskerk (thuisreis) 17 te Shanghai. HOLLANDBRITSCII-INDIë LIJN Streefkerk (thuisreis) 17 te Antwerpen. ROTTERDAMSCHE LLOYD Blitar 17 van Liverpool te Rotterdam. Baloeran (thuisr.) 21 (7 v.m.) tc Marseil le verwacht. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Aldabi (thuisreis) 17 van Bahla. LUCHTVAARTNIEUWS. Havik 17 te Rome. Thuisreis. Kwartel 17 te Athene. Uitreis. Dc Parijschc ver keer sautariteiten gaan maatregelen tegen hel straatrumoer nemen. Er worden nu op dc boulevard nauwkeurige opmetingenvan de ver schillende geluiden gedaan.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 19