STADSNIEUWS Spoor's geraspte Zwitsersche Kaas HAARLEMS DACBLAD DINSDAC 21 FEBRUARI 1933 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cu. per regel. voetballer veroordeeld. Voor den Politierechter. FEESTAVOND ST. RAPHAëL. Zondagavond hield de afdeeling Haar lem I (spoor) haar tweede feestavond in ge bouw St. Bavo die ook nu een groot succes was. De voorzitter de heer Veltman openden sprak in het bijzonder een woord van wel kom tot den zilveren jubilaris der afdee ling, den heer Joosten en den afgevaardigden van de afdeeling Hoofddorp. De voorzitter herdacht de verdiensten van den oud-voor zitter den heer De Rooy die wegens ernstige ziekte moest .aftreden, en die was benoemd tot eere-voorzitter. Eveneens roemde hij de verdiensten van den scheidenden secretaris, den heer Alleman. De voorzitter bracht de dank der afdeeling over aan de echtgenootcn van deze bestuursleden, en onder luide in stemming der aanwezigen werd den dames bloemen overhandigd. De familie Hofmann wist 't verdere van den avond de .aanwezigen te amuseeren en de bloemenhulde hun aan 't einde der avond gebracht was dan ook ten volle verdiend. Het muzikale gedeelte was in handen van het gezelschap de Paus en na afloop bleef men nog cenigen tijd gezellig bijeen. NATUURHISTORISCHE VEREENIG INC.. De heer J. P. Strijbos hield een lezing voor de afdeeling Haarlem der Nat. Hist. Vereen, over het onderwerp de Veluwe. Deze land streek biedt.*hoewel misschien geen enkel deel ervan als ongerepte bodem beschouwd kan worden, toch den natuurliefhebber veel schoons dat elders in ons land niet of nauwe lijks te vinden is, niet alleen aan vogels en zoogdieren maar ook aan landschappen. Bij zonder is er bijvoorbeeld het voorkomen en broeden van allerlei roofvogels, ook de groo- tere soorten, kort geleden nog overal vernie tigd. maar nu hier en daar weer met minder vijandschap aangezien, en soms zelfs met vreugde begroet. Prachtige foto's van land schappen, vogels, herten en vossen werden op het doek gebracht. Na de pauze konden de talrijke aanwe zigen de nieuwste films van den heer Burdet bewonderen, die de vervaardiger welwillend ter beschikking van den spreker hacl gesteld. Houtsnip, specht, mees, wespendief en hop zag n^en broeden of hun jongen voeren. Naar mate de natuur steeds verder van ons terug gedrongen wordt, neemt de waarde van dergelijke opnamen voortdurend toe. Het pu- pliek toonde zich zeer voldaan over den mooien avond. BURGERWACHT HAARLEM. Het Vendel Centrum van de Burgerwacht bericht ons dat ten vervolge van zijn inspec tietocht over de onderafdeelingen der bur gerwacht, de majoor C. L. Becking, comman dant der burgerwacht Haarlem, zich jl. Vrij dagavond bevond In de kazerne Kouden hom tot het inspeoteeren van bovengenoemd ven del, bestemd tot bezetting van het Stadhuis in geval de politic versterking behoeft tot herstel of bewaring van de openbare orde. Tn zijn bogroetlngsspeech wees de comman dant op den ernst van den tijd, op zich zelf reeds voldoende aanleiding tot het paraat zijn en blijven, waar de recente gebeurtenis sen ons het sein van den waarschuwings dienst doen hijschen ..wees op uw hoede". Nadat de commandant de diverse oefenin gen had bijgewoond deelde hij het vendel mede, met dankbaarheid tc hebben gezien, dat deze Stadhuisbezetting geheel voor haar taak berekend bleek en men met vol vertrou wen te dien opzichte de toekomst kan tegen gaan. waar bovendien met cnist gestreefd wordt naar de perfectionneering van uitrus ting en oefening. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Kroese, Paul Kru- gerkade 7 zw., actetasch; Boeré, Hooger- woerddwarsstraat 45 rood. bril: Glas, Zuid Polderstraat 126. beursje; Campfens. Goet- zeestraat 20. bankbiljet: Severijnse, Waldeck Pyrmontstuaat 20. 2 boorden: Roukema. Hc- dastraat 32, ceintuur; Kroonstuiver, Z. B. Spaarne 19. poederdoos; Bur. v. Politie, Smcdestraat 9, armbandhorloge; Velthuis. Kamperstraat 20 rd., handschoen; Reimc- ring, Wilhèlminapark 2, idem; v. d. Vlugt. Pleiadenstraat 25. idem; Lauwertsma. Zuid polderstraat 6, idem; v. d. Wal, Timorstraat 77. handbeschermer; v. Dijk, Allanstraat 78, hondenriem; Kennel Fauna, Parklaan 119. kat; Van Dijk, Allanstraat 78, koffertje; Vrenegoor, kruistochtstraat. 34. muts; Koc- lemij. Djambistraat 20. idem: Verbeek. Lau rierstraat 48. idem; Kwint, Pietenstraat 14 rood. nummerplaat; Bom. J. F, Helmerst'j. 23, penhouder; Bfos, Zijlstraat 61B. porte- monnaie; Bur. v. Politie. Smedestraat 9. idem: Kloots, Zomerluststraat 4. vulpotlood: v. Kampen. Archipelstraat 11, portemonnaie: v. Laar, Timorstraat 165, idem; Hooijen. Twijnderslaan 56. ring; Rookhuizcn. Linden- straat 30. rozenkrans; Bur. v. Politie. Sme destraat 9. rijwiel, rijwieltaschjc; Teerio. C. van Noordstraat 30. gymn.schoentje; Aar- dema, Borneostraat 18, spaarzegels; Tulle- naar, Zijlweg 10, tasch; Bur. v. Politie, Sme destraat 9, vloerkleedje; Molenkamp, Tey- lerstraat 43 rd., vat olie. Terug te krijgen bij: Van Dijkc. Allanstraat 78, bril in étui. Vencndaal, Korte Doelstraat 48 ceintuur. Tramremise. Soendaplcin. cape. Kruyt, Oranjeboomstraat 60, das. Heemskerk. Jansstraat 2 rd., deur van een kachel. Schaal- ten, Donkere Begijnhof 8 zw. schoolétui. Lus ken, Slachthuisstraat 85, hond. Groot,es, Thor- beckestraat 56. handschoen. Hommaert. Gene raal BOthastraat 7. handbeschermer. Dieren bescherming. Ridderstraat 11, hondje. Woutor- son, Djambistraat 30, muts. v. Leeuwen, Kleine Houtstraat 11. nummerplaat. Schaap, Frans Halsstraat 13 zw.. portemonnaie. Aufderheide. Berkenstraat 63. pak pansponsen. v. Wijk. Spaarnwouderstraat 62. rijwiel, v. d. Linden. Potgicterstraat. 41. rijw. belast, plaat je. Jansen. Korte Lakenstraat 7 rd. idem. Roest. Schouw tjesplein 1. shawl. Veelhuizen, Garenkokers- kade 44, idem. UITSLAG VEILING Donderdag is ln het Notarishuis geveild het huis Kenaustraat 5. Kooper werd de heer A. Meyer voor f 8800. Gemeld was f 3800. UITGAAN Dinsdagavond zal in den Jansschouwburg worden gegeven Het Prullcnmuseum, een sa- tyriek blijspel uit het schoolleven door De Jonge Spelers, met medewerking van de A.J.C. nut van 't algemeen. Maandagavond trad prof. W. Vogelsang, leider van het Kunst-historisch Instituut der Rijksuniversiteit te Utrecht, in het Gemeen telijk Concertgebouw als spreker op over het onderwerp: ..Het karakter der beeldende kunst in de 13de eeuw". Hij deelde mee te zullen spreken over de ontwikkeling dei- kunst die ligt tusschen twee polen, namelijk die van de kerkvaders in de eerste en tweede eeuw en van de schrijvers en philo- sofen In de dertiende eeuw. Daar tusschen ligt o.a. de ontwikkeling van de bouwkunst in Duitschland en Frankrijk. Hij wees op het verschil tusschen de decoratieve figuren van den Romeinschen beeldhouwer en schilder en die van den Christelijken kunstenaar. Dc figuren verschillen niet veel, maar we! de beteekenis. De Romeinsclie schilderkunst wist een oneindige ruimte af te beelden, van licht en donker. Dit is van invloed geweest op de Christelijke kunst in de latere Jaren. Uit de ontwikkeling van de kunst van het begin van het Christendom af blijkt, hoe ver schillend de menschen over de kunst zijn gaan denken. Hoe primitief de kunst in het begin van het Christendom was, bleek uit eenige lichtbeel den. die het gesproken woord verduidelijkten, o.a. de voorstelling van de opwekking van Lazarus. Elke achtergrond en elke architec tuur op deze afbeelding ontbrak. Toch spreekt de afbeelding duidelijk genoeg. Vooral dc Christus-figuur was heel anders, dan zoo- als Hij in latere eeuwen is afgebeeld. De beeldende kunst was een levende illustratie voor hen. die vroeger niet lezen konden. Interessant was de ontwikkeling van de uitbeelding, zoowel op het gebied van de beeldhouwkunst als van de schilderkunst in den loop der eeuwen. Prachtige gevels en intérieurs van kerken en schilderstukken werden vertoond, waarbij de geleerde spreker telkens gelegenheid had te wijzen op den voortgang, die on het gebied der kunst heeft, plaats gehad. Hij had aan het slot van zijn rede dankbaar applaus in ontvangst tc nemen. EEN TRAP NA DEN WEDSTRIJD. Op 10 Januari van het vorige jaar werd een wedstrijd gespeeld tusschen „Zilvermeeu wen" en de „Heemskerkers" op het terrein aan den Nieuwendammerdijk te Amsterdam. Aan het einde van den wedstrijd werd de aanvoerder van de „Zilvermeeuwen" door een trap van een der „Heemskerkers" ern stig gewond. De trap zou opzettelijk zijn toe gebracht en de ..Zilvermeeuw'-speler dien de een klacht in. De politierechter veroordeelde den Heems kerker. een 34-jarïgen venter, tot twee maanden gevangenisstraf. In hooger beroep bevestigde het Hof conform den eisch van het OM. thans dit vonnis. KINDERVOEDING. De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat: Maandag 150 porties. Dinsdag 153 porties, Woensdag 136 porties, Vrijdag 146 porties, Zaterdag 136 porties. Overtonstraat: Maandag 163 porties. Dins dag 169 porties, Woensdag 160 porties, Don derdag 155 porties, Vrijdag 158 porties. Zater dag 140 porties. Byzantiumstraat: Maandag 102 porties, Dinsdag 109 porties. Woensdag 104 porties, Donderdag 103 porties, Vrijdag 109 porties. Zaterdag 100 porties. Bovendien werden dagelijks 68 porties ver strekt aan de scholen voor Buitengewoon Lager Onderwijs. AUTO GESTOLEN. Een bewoner van de Fiihrhopstraat heeft Maandag bij de politie aangifte gedaan dat zijn auto is gestolen. Thans vernemen we van de Haarlemsche politie, dat deze auto in Velsen teruggevon den is. De ongewenschte gast. Ongenoode gasten zet je buiten de deur, dit had de heer moeten bedenken, die in vroegere omstandigheden wellicht een graag geziene gast van de juffrouw was geweest, maar die de sympathie had verbeurd. Toen hij ongevraagd de woning der juffrouw bin nenging, vernam hij van de juffrouw, dat 't finaal uit was, hetgeen ze uitdrukte in deze weinige woorden: „mijn huis uit, alsje blieft". De heer nam die sommatie niet ernstig op. wilde blijkbaar trachten verloren sympathie te herwinnen en ging dus niet, waarop de sommatie herhaald werd. Waarom zag de goede man het hopelooze van zijn pogingen niet in? We verdiepen ons niet in gissingen, weten alleen, dat hij toch niet ging en toen werd een meisje uitgezonden om de po'ctie te halen. Nu drong het tot den man door. dat h--t ernst was geweest met de sommaties en hij wilde vertrekken, niet er op gesteld, dat de politie zich in zijn zaken mengde, maar thans sloot de juffrouw de deur, wat eigen lijk inconsquent is, want zij belette nu den man datgene te doen, wat zij zoo juist uit drukkelijk gevraagd had. Ze deed dat niet, omdat de oude vriendschap in haar hart weer ontwaakt was, neen, ze wilde den man als een corpus delicti aan de politie over leveren. En dat was 't nu juist, wat den man naar de pen had doen grijpen, om een bezwaar schrift op te stellen, nadat hij in de dag vaarding gelezen had. dat hij desgewild zoo danig geschrift kon indienen en hij wilde dit den rechter overleggen, doch moest verne men, dat hij er te laat mee was, wat niet erg was, want het was geen bezwaarschrift te gen de dagvaarding, maar een verweerschrift en dat mocht hij nu voorlezen, wat ook al weer overbodig was, want hij had 't net zoo goed kunnen zeggen. Nu was het de beurt van den rechter om de schijnbare tegenstrijdigheid op te lossen en den man aan het verstand te brengen, dat hij na de eerste sommatie wederrechte lijk in de woning was; dat hij een strafbaar feit pleegde door na de tweede sommatie niet heen te gaan en dat de juffrouw toon het recht had, hem gevangen te houden tot de politie kwam, omdat hij na de tweede som matie opeens in misdadiger veranderd was. Had je niet een borreltje gedronken? vroeg de rechter, ter vergoelijking van het misda dig gedrag. Neen, dat bittertje voor het eten was al lang bezonken en de man kon er niet over uit. dat uren later zoo'n bittertje nog waar neembaar was, wat een getuige beweerd had. Bittertje of niet, de Officier van Justitie vond den man schuldig genoeg voor f 20 boete, maar de politierechter achtte de schuld met tien gulden betaald. Een inbreker, die bofte. Een man, die met een vodden kar liep. zag oen huis. dat. naar 't scheen, door de bewo ners was ontruimd. Een meisje zag, dat de man een sleutel uit den zak haalde, daarmee de deur van het huis opende en bir.nen ging. Dat huis was nog niet geheel ontruimd, er stonden nog een paar emmers en ook lag er nog een pakje, waarin een paar theedoeken en een schoorstsenvalletje. Toen de dame, die het huis bewoond had, later weer in dat huis kwam om de achter gebleven goederen te halen, was het pakje weg en het schöorsteenvalietje werd later bij den voddenman gevonden. De voddenman zei. niet in het huis ge weest te zijn, waarop Mr. Drilsma, de ver dediger, begreep dat zijn cliënt daardoor zijn positie niet beter maakte, waarom de ver dediger met de verschoonende mededeeling kwam, dat de voddenman eigenlijk als in breker bekend stond en een negental vonnis sen had gehad, zoodat hij er met die repu tatie liever niet voor uit kwam met een valschen sleutel in het huis te zijn geweest. „Laten we daar maar over zwijgen", zegt pleiter, „want wat ik zeggen wou, is, dat verdachte eigenlijk niet gestolen heeft, want in een verlaten huis blijft altijd wat rommel achter, dat beschouwd kan worden als vogel vrij". De Officier van Justitie was van oerdeel, dat verdachte het schöorsteenvalietje ge stolen had, dat met ander niet waardeloos goed lag ingepakt; er was nog meer goed in huis en verdachte liad niet het minste recht het huis open te sluiten, 't Strafregister was voor het Openbaar Ministerie allerminst verschoonend en de eisch luidde drie weken gevangenisstraf. Mr. Drilsma hield vol, dat hier geen diefstal was, omdat het goed betrof zonder eigenaar en vroeg vrijspraak, waarmede de rechter accoord ging, zoodat de man, die met een valschen sleutel eens anders huis had geopend, bofte. Het mishandelde kind. Een meisje stond terecht, omdat ze haar twee-jarig kind mishandeld had. Die mis handeling zou hierin bostaan hebben, dat zij het kindje, omdat het zijn bedje had be vuild, naakt in een bak met koud water gestopt zou hebben om het daarna af te ranselen. Haar zuster had dat gezien en zich er aan geërgerd en de juffrouw van het bewaarschooltje, waar het kind overdag, was, had de blauwe plekken gezien. Verdachte ontkende dat het water koud was geweest en ontkende eveneens de vuist slagen; de blauwe plekken zouden het gevolg zijn van vallen; wél had zij het kind een paar tikken gegeven omdat het nog on zindelijk was. De Officier van Justitie sprak van een ont aarde moeder en vond de behandeling zoo minderwaardig, dat hij niet anders dan ge vangenisstraf kon vragen. Hierop barstte het meisje in tranen uit. zei. dat zij inder tijd in financieelen nood verkeerde en da: niemand haar de behulpzame hand reikte, wat haar zenuwgesteld had aangetast en wat oorzaak was geweest, dat zij hardvochtiger tegen het kind was opgetreden dan zij anders zou gedaan hebben. Nu ging het haar beter: zij werkte en t kind was overdag bij haar ouders. De politierechter was minder streng tegen deze ongehuwde moeder, zal 'n reclasseerings rapport aanvragen en hoopt een voorwaar delijke sctraf te kunnen opleggen. PROPAGANDACLUB ST, JAN. Men verzoekt ons te willen melden dat de aangekondigde cursusavond op 21 Februari niet kan doorgaan, daar Prof. Dr. A. Steger dien avond verhinderd is zQn rede te houden. De eerste cursusavond is nu bepaald op Dinsdag 28 Februari. 1SCHEEPVAARTBERICHTEN HALCYON LIJN. Stad Zaltbommel 19 v. Londen te Sunder land. Stad Dordrecht 18 v. Bona naar Velsen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Binnendijk. New-Orleans n. Rotterdam p. IS '5.45 n.m.) Lizard. Boschdijk. Philadelphia n. Rotterdam 18 (n.m.) van Newport News. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Ouderkerk (uitreis) 19 Februari v. Shang hai. Arendskerk (thuisreis) 19 Febr. v. Shang hai. Meerkerk (thuisreis) 19 te Marseille, vertr. 20 Febr. Serooskerk 20 v. Rotterdam te Antwerpen. Zuiderkerk (uitreis) 19 Februari van Suez. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Rictfontein 19 Febr. v. Beira te Rotter dam. Meliskerk (uitreis) p. 18 Febr. las Palmas. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk 18 van West-Afrika te Amster dam. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Gaasterkerk, 20. van Hamburg te Schie dam. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aldabi (thuisreis) 18 Februari van Bahia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Soekaboemï (thuisreis» p. 18 (3 n.m.) Kaap del Armi. Kota Baroe (uitreis) p. 18 (3 n.m.) Kaap del Armi. Baloeran. (thuisreis) p. 19 (2 n.m.) Kaap del Armi. Kota Nopan 19 van Batavia n. Rotterdam. Kota Agoeng (uitreis) 19 Febr. te Padang. Poelau Bras, uitreis van Genua 18 Febr. Poelau Laut. uitreis te Batavia 18 Februari. Poelau Tello, thuisreis van Port Said, 17 Febr. Joh. de Witt, uitreis van Southampton, 17 Februari. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Rieten dak door ratten vernield Hel rieten dak van een boerderij in de omgeving van Alkmaar vertoonde aan de binnenzijde groote gaten, die door ratten werden veroorzaakt. Ten einde raad nam de eigenaar een proef met Rodent, met het gevolg dat hij 's morgens tal van doode ratten vond en na dien tijd geen rat meer heeft gehoord of gezien. Eén doosje Rodent heeft hem voor honderden guldens repa ratiekosten gevrijwaard. Laat Uw eigendommen niet door dit schadelijke ongedierte vernielen. Maak met Rodent voor goed een eind aan de rattenplaag. Flet frèkt ratten en mm/en onweerstaanbaar aan. Koop nog heden een enkele doos a 50 cl. of een dubbele doos a 90 ct. en- morgen zult U van rat en muis bevrijd zijn. O.a. bij alle drogisten. Imp.: Fa. B. Meindersma, Den Haag C47 INCEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoorcbclijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. presidente. P. J. MULDER, secr.-penningmeester. HAARLEMSCHE STRAATNAMEN. De heer L. Middelhof schrijft ons; In het stukje onder dit opschrift in uw blad van j.l. Zaterdag is blijkbaar een vergissing of een drukfout ingeslopen. Een Gangulphur.- kerk te Haarlem in het jaar 250 is niet be staanbaar. Gangulf toch kwam pas in 695 in ons land. in gezelschap van den Frankischen geloofprediker Wulfram. Trouwens de prediking van het Christen dom bereikt pas in het midden van de 4e eeuw onze Zuidelijke grenzen (343. Sint Ser- vatius wordt bisschop van Tongeren, welke zetel hij niet lang daarna verplaatst naar Maastricht.) Het alleroudste kerkje in Noord- Nederland ten N. van de groote rivieren (St.- Maartenskerkje tc Utrecht i.-da teert van pl m. 550. (Dr. J. H. llolwcrda: Ncdeflarid's vrccV stq, geschiedenis pag. 260). En onomstootclijk vast staat dit nog niet eens. PROPAGANDAAVOND DER I. O. G. T. Wie binnenkwam bij Brinkman» boven, Zaterdagavond, in de Kroonzaal w.aar de Loge Plaats voor Allen van de Internationale Orde van Goede Tempelieren een propaganda feestavond hield, kreeg den indruk van een bijzonder geslaagde bijeenkomst. Er heerschte een prettige, bijna uitgelaten stemming! en terecht. Wanneer de heer J. van Dam, een der onvermoeide propagandisten voor ge heelonthouding te Haarlem, in zijn propa- ganda-rede de vraag stelde, of deze avond op zich zelf niet reeds een mooie propaganda was voor de geheelonthouding, omdat hij bewijst, dat men om gezellig en feestelijk bij elkaar te zijn alcoholica kan missen, dan moeten wij daar ja op antwoorden. Het was, nadat de voorztter van dc feestcommissie, de heer J. H. Immel openings woorden had gesproken, waarin hij eraan herinnerde,, dat de loge 19 jaar bestaat, aan een tweetal dames en 'n heer. die zich daar toe welwillend beschikbaar hadden gesteld, overgelaten om den bezoekers te onderhou den er is geen beter bewijs vour de capaci teiten, waarmee zij dit gedaan hebben dan de stemming in de zaal zelve, Er zijn caba retliedjes voorgedragen, cr is gedanst, en dit alles op een waarlijk niet ongeschoolde manier. In het bijzonder willen wij noemen de voordracht; genaamd De Geschiedenisles, welke een uitbundige vreugde aan het pu bliek ontlokte. Het was inderdaad zeer geestig en goed voorgedragen. Het cabaretprogramma is be sloten met een tooneelstukje van propa gandistische strekking, „Zijn systeem", dat eveneens tot bijzonder succes leidde. Verder is er gekiend en muziek gemaakt door de Ramblers, men had langdurige per missie en kon dus tot laat in den nacht blijven dansen. De heer Van Dam Jr. is met veel talent als conférencier opgetreden. Aan de rede van den heer Van Dam Sr. lag ten grondslag, (kon het dezen avond ook anders), dat. hij het niet wilde hebben over het alcoholleed, maar over het voorrecht geheelonthouder tc zijn. Hij herinnerde er aan. dat de regeering niets minder dan de Ridderzaal te 's-Gra- hage heeft beschikbaar gesteld voor de Inter nationale zitting der Orde van 29 Juli tot. 5 Augustus, dit jaar, Al kon de heer Van Dam dan in het algemeen niet zoo enthouiasl zijn over regeer in gsmedewerking, uitgezon derd in Amerika. Waar de mensch opium en morphine ver werpt, acht hij alcohol toelaatbaar en zeer gewoon, maar spreker wil waarschuwen niet voor het laatste glas, maar voor' het eerste. De Goede Tempelieren leggen niet alleen de belofte af. niet tc zullen drinken, maar ook niet te zullen schenken. En daarmee wentcien zij een zware verantwoordelijkheid van hun schouders. Wij leven in een zeer bijzondere tjj'dsge- wrlcht, wij voelen allen, dat er op komst is iets anders, een nieuwe tUd. Hoe zullen wij staan tegenover dien nieuwen tijd?. De ge heelonthouders dragen in zich om de heer lijke gedachte, dan zij daarin een voorbeeld kunnen geven aan anderen. Daar om vraagt spreker den nict-geheelonthou- ders: Treedt toe in onze rijen. De heer Van Dam besloot met te zeggen, dat hij hoopte, dat, indien volgend jaar het 20-jarig bestaan gevierd wordt, hij velen mocht toespreken, als geheelonthouders, van hen, die dit op het oogcnbllk nog niet zijn, JUBILE. Woendag 22 Februari zal het 25 jaar gele den zijn, dat de heer J. Kievit, Zomerkade 105, als gasfitter in dienst trad bij de gem. Lichtfabrieken te Haarlem. VEILINGEN. Maandagavond werden in het Algemeen Verkooplokaal geveild; No. 1 Huis, Rijksstraatweg 248. H. I. van Goor f 3200. No. 2 Villa Wakerkade, hoek van Merlen- laan te Heemstede, H. van Dam en Zonen q.q. f 21.200. No. 3 Huis, Kleverlaan 251, Hopman q.g. f 8500. No. 4 Woon- en winkelhuis Soendastraat 9. A. Tli. Joosten f 6300. No. 5 Heerenhuis, Westcrhoutpark 23. Op gehouden. No. 6 Huis. ingericht tot koffiehuis, Gen. Cronjéstraat 139, J. J. I-Iayc f 14.400. No. 7 Villa Erica, Bloemcndaalscheweg 140 H. Polak f 16275. No. o Heerenhuis mot garage, Raadhuis plein 7, 1e Heemstede. N. Giebels f 17.100. JAARVERSLAG VAN „UNION". Dezer dagen, werd door de „Union" in het clubhuis aan de Damstraat 19 te Haarlem, de jaarvergadering gehouden van de afd. Haar lem. onder leiding van Mevr. M. Bierens de HaanWaller. Er werd verslag uitgebracht over de gebeur tenissen in het vereenigingsjaar. Het aantal leden is weer gestegen tot 104. wat tot groote dankbaarheid stemt. De beide secretaressen, mevr. C. E Fabius Adèr en mevr. E. van SchelvenWilde had den geen gelegenheid meer het werk voort te zetten en wilden als zoodanig aftreden. Voor- loopig werd gekozen mevr. E. PlateMuysson te Haarlem. Uit het door mej. Knottenbelt uitgebrachte jaarverslag, over het „Emmahuis" te Haar lem bleek dat er in het afgeloopen jaar 329 gasten hebben gelogeerd, met 1497 logeer- nachten. Hierbij was een groep Duitsche meis jes. hier tijdelijk op een fabriek werkzaam. Het „Emmahuis" heeft te kampen met eeuc subsidievermindering van f 350. Uit het, over het „Jeugdwerk", uitgebrachte verslag, bleek, dat dit werk gestadig voort gaat onder voortreffelijke leiding van mej. ten Boom. Ook de familiei dc Milde, uit het clubhuis, komt een woord van dank toe. Het werk onder de Duitsche meisjes is ge leidelijk over gegaan in handen van den Duitschen prdikant., Pfarrer P. Kaetzke en van zuster Hildegard. Dit verslag werd uitgebracht door mevr. L. Toulon van der Koog—Braam. Het bestuur der ..Union-' houdt geregeld contact met dit werk. Naar aanleiding van het door mevr. E. Bul ten—Hofman. uitgebrachte jaarverslag over het vooedUwerk der afdeeling. blijkt, dat het voogdijkind der afdeeling veel zorgen geeft. In het afgeloopen jaar ontving de vereeni- ging een verzoek van een der „Buurthuizen" in Drente om betrekkingen te zoeken voor dienstmeisjes. Deze vraag werd doorgegeven aan den ..Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn", in verband met an dere plannen, die deze vereeniging reeds maakt. Er is namelijk in Haarlem behoefte aan dagmeisjes. Een belangrijk onderdeel van het werk der vereeniging is voorts het informeeren naar de werkgevers en de werkgeefsters der meisjes. Inderdaad een werk dat veel tact vraagt. Hot bestuur ondervond hierbij grooten steun van de zijde der Haarlemsche politie. De penningmeesteresse wees in haar jaar verslag op den lang. niet rooskleurigen toe stand der financiën. Het doel der vereeniging is: „zich de belang- gen aan te trekken van elk jong meisje dat raad of leiding noodig heeft, zonder onder scheid van nationaliteit, kerkgenootschap, be roep of stand". VEREENIGING VAN JONGE LIBERALEN. De Vereeniging van Jonge Liberalen ls voor nemens a.s. Donderdag 23 Feb'-uari. ter ge legenheid van d? Willem van Oranjeherden king. een bijeenkomst te houden in „De Kroon". De heer W. G. de Bas, gep. majoor der onbereden artillerie te Utrecht, heeft zich bereid verklaard een lezing te houden over: „Willem de eerste, Prins van Oranje", aan de oudercommissies. Het is hard noodig, vooral gezien de hand over hand toenemende reactie, dat de ouder beweging actiever optreedt, dat de oudere zich beter aaneensluiten, ten einde bij voor komende gelegenheid sterker te kunnen op treden. De secretaris van de Landelijke Centrale van oudercommissies is bereid om op 24 Fe bruari in Caecilia Jansstraat 48 om 8.15 te komen spreken over: „De beteekenis en or ganisatie der ouderbeweging". Wij hopen dat velen op deze vergadering aanwezig zullen zijn en dat zij willen mede werken dat deze vergadering goed slaagt. Toont u belangstelling in de ouderbeweging. Het bestuur van de Centrale.. Ouderraad, L. G. v. d. MIJE, Secretaris. het brokkenhujs. (Beeksteeg 12, tel. 15813). Het Bestuur van bovengenoemde instelling kan met vreugde mcdedeelen, dat het beroep op de ingezetenen van Haarlem en Omstre ken onlangs in dit blad gedaan om gedragen kleeding, schoeisel, beddegoed etc. gelukkig niet te vergeefs is geweest. Velen gaven hier aan gehoor door een briefkaartje te zenden aan het adres Beeksteeg 12 of ons telefoon nummer 15813 op te bellen met de mededee ling dat er iets kon worden afgehaald voor de noodlijdenden, die het vooral in de koude- periode hard te verantwoorden hadden. Hier door konden de dames op de uitdeelmiddagen gemiddeld een 30 gezinnen helpen en zoo doende weer een steentje bijdragen tot leni ging van den nood. Voorts ontvingen wij eenige giften die werden aangewend voor ver strekking van brandstoffen aan gezinnen dlc hiervoor het meest in aanmerking kwamen. Voor deze belangstelling en medeleven met ons werk, zeggen wij gaarne aan allen die ons steunden hartelijk dank. Hoewel, naar wij hopen de ergste koude voorbij is. is de nood nog verre van gelenigd, hetgeen wel blijkt uit de vele brieven, die wij dagelijks ontvangen en waaruit blijkt, hoe dien treurig het in vele gezinnen gesteld is. Terwillo van d^ze gezin nen meent het bestuur goed te doen maar weer op hetzelfde aambeeld te hameren en vriendelijk te vragen aan hen die daartoe in staat 2ijn. helpt en steunt ons. Schenkt ons wat gij niet meer gebruikt of. noodig hebt en helpt zoodoende mede een zonnestraaltje te brengen in tal van arme gezinnen die zulks noodig hebben. Het Bestuur van het Brokkenhuis: A. v. MARSELIS HARTSINCK.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6