ff 'IlTB 1 HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAC 23 FEBRUARI 1933 LAWNTENNIS. HET DAVISCUPTOURNOOI. VOORBEREIDINGEN IN NEDERLAND. Naar bekend is speelt Nederland voor de eerste ronde In het Daviscuptournooi van dit jaar tegen Polen, welke wedstrijden naar alle waarschijnlijkheid op 5, 6 en 7 Mei a.s. worden gehouden in Nederland. Naar wij vernemen komen voor het spelen der wedstrijden in de eerste plaats in aan merking de spelers Timmer, Mr. Diemer Kool, Koopman en Leembruggen. Voorts zijn I-Iughan, Karsten. Weber en Knottenbelt eventueel te beschouwen als reserves, die voor een der wedstrijden zou den kunnen invallen. De oefeningen der spelers zijn reeds begonnen. Timmer en Karsten zijn in Zuid-Frankrijk, de andere spelers trainen op de banen van Marlot te Den Haag en de Otabanen te Amsterdam. Dc tennisoefenmeesters Hemmes en Waas dorp zullen te Den Haag de oefeningen lei den, terwijl te Amsterdam de oefenmeester Ch. Goedraad aanwezig is. Om eenlge spelers op Internationaal peil te brengen, zijn tevens nog eenige jonge spelers bij deze training betrokken, n.l. Van Riemsdijk. Teschmacher en Quarles van Ufford. Naar wij voorts nog vernemen zijn onder handelingen gaande omtrent het engageeren van buitenlandsche trainers. De onderhan delingen met Najuch zijn afgesprongen, om dat hij dit jaar de Poolschc Daviscunploeg zal trainen, onze tegenstanders dus. Niisslein kan niet naar Nederland komen, daar hij nog steeds in Amerika vertoeft. Zeker is, dat zoodra het spelen in de open lucht mogelijk ls. de Duitscher Klcinschroth naar ons land zal komen om onze Daviscupspelers bij te staan tn de training voor den wedstrijd te gen Polen. VOETBAL. HET VOORLOOPIG NED. ELFTAL TEGEN SWINDON TOWN. DE HOLLANDERS WINNEN MET 8—5! LAGENDAAL. Ten aanschouwe van ongeveer 10.000 toe schouwers heeft het voorloopig Ned.-elftal Woensdagmiddag tc Rotterdam in een fraaicn wedstrijd met de wonderlijke cijfers 85 van de Engelsche derde klasse prof. ploeg Swindon Town F. C. gewonnen. Het Bondselftal heeft over het algemeen aan de verwachtingen voldaan; wanneer Van Male (die Van der Meulen verving) niet ccn paar fouten had gemaakt, zou de over winning voor de Hollanders nog grooter zijn geweest. Dat had niemand dan onverdiend kunnen noemen, want het verschil In kracht tusschen beide ploegen werd eigenlijk niet voldoende in drie doelpunten uitgedrukt. Wepster en Burg, die ieder een helft ge speeld hebben en Bonsema en Duynhouwer konden zich niet boven het middelmatige verheffen, maar de overige spelers hebben zich inderdaad kranig geweerd. Verreweg de besten waren Lagendaal, Wels en Pellikaan. Dat Wels opnieuw in het Nederlandsch elftal zal worden gekozen na zijn spel van dezen middag, mag wel als vaststaand worden aangenomen. Een verheugend verschijnsel was het zeker, dat Lagendaal. die in den wedstrijd tegen de Zwitsers in Amsterdam geen goed kon doen, niet alleen veel doelpunten maakte, maar ook in het veld zóó veel goeds liet zien, dat hij de hand had in nagenoeg alle doel punten. In dezen vorm is en blijft hij ontegenzeggelijk de beste midvoor van ons land. Een bij zonder fraaie partij heeft ook Pellikaan gespeeld, want hoe wel Anderiesscn en Van Heel goed op dreef waren was dc Longaman verreweg de beste uit de middenlinio. Weber en Van Run vormden weer een hechte verdediging; voor hen was het zeker jammer, dat Van Male een paar maal teleurgesteld heeft. De Engelschcn hebben zeker niet slecht gespeeld, maar tegen dit .spel van de Hol landers waren zij niet opgewassen. Het Nederlandsch elftal was als volgt samengesteld Doel; Van Male (Feijenoord). Achter: Weber (Ado) cn Van Run (PSV.) Midden: Pellikaan (Longa), Andriessen (Ajax) en Van Heel (Feijenoord). Vóór: Wels (Unitas). Duynhouwer (Feijen oord), Lagendaal (Xerxes), Bonsema (Velo- citas) en Wepster (D.F.C.) De Hollanders ondernemen dadelijk ccnige gevaarlijke aanvallen; uit één daarvan ont slaat ccn hoekschop, waarop Bonsema over de lat schiet. Bij een volgenden aanval maakt Lagen daal den bal keurig vrij voor Bonsema; deze wacht echter te lang, waardoor de Engelsche doelman nog kan ingrijpen. Voortdurend vallen de Hollanders aan, waarbij eens een zeer hard schot van La gendaal rakelings over de lat gaat. Eerst na verloop van een kwartier komen de Engelschcn wat los, maar Weber en Van Run verdedigen zóó goed, dat zij weinig schietkansen krijgen. Na verloop van ongeveer 25 minuten leidt Wels een fraaien aanval in samenwerking met Lagendaal. Laatstgenoemde speelt het leder vrij voor Bonsema. die weinig moeite heeft om aan de Hollanders de leiding tc geven (10>. Kort daarop moet de Engelsche doelver- dedlger zwichten voor een schot van La gendaal (20). Even later verhoogt Van Heel de score tot 3—0. uit een strafschop. Nog vóór de rust scoren de Engelschci een tegenpunt, uit een kopbal van den rechts buiten. Na dc rust is bij het Nederlandsch elftal Wepster vervangen door Burg (Feijen oord). Het duurt niet lang of Lagendaal maakt uit moeilijke positie een vierde doelpunt voor de Hollanders (41). De doelpunten worden dan plots heel goed koop, want binnen enkele oogenblikken scoren achtereenvolgens Morris, Lagendaal en Quinn waradoor de stand 53 wordt. Dat zijn vier doelpunten in vier minuten. Holland wordt dan weer sterker; binnen enkele momenten brengen Burg en Bon sema den stand op 73. De Engelschen geven het nog niet op en wanneer Van Male een fout maakt, is het 74. Met een prachtigen kopbal brengt Lagen daal den stand op 8—4, waarna Brooks het vijfde tegenpunt scoort (85). VOETBAL IN ENGELAND. VOOR DEN BEKER (Vijfde ronde) Westham United—Brighton and Hove 10 Birmingham—Middlesbrough 30 Westham United en Birmingham spelen te gen elkaar op 5 Maart voor de laatste ronde. Voor de eerste klasse competitie werd nog gespeeld: BoltonPortsmouth 41 Derby County—Arsenal 22 BlackpoolEverton 2l Leeds UnitedSunderland 23 NIEUW WERELDSNELHEIDS RECORD. BIJNA 440 K M. PER UUR! lUALtULlti L.LtlIUl.l.l, ■Reuter seint uit New-York, dat de Engel sche autorenner Sir Malcolm Campbell er Woensdag in geslaagd is, op het strand van Dayston Beach zijn eigen wcreldsnelhcids- record belangrijk te verbeteren, dooi- het van 408,047 op 437,914 K.M. te brengen. Hij maakte op zijn eersten rit over de gemeten mijl een snelheid van 440,245 K.M. en voor beide ritten (heen en terug) een gemiddelde van 437.914 K.M. Het Persbureau Vaz Dias meldt nader: Campbell verklaarde, dat, indien dc weers omstandigheden beter waren geweest, hij nog een veel grooter snelheid had kunnen bereiken. Hij dacht niet. dat hij er in zou slagen zijn record te verbeteren. Hij heeft slechts gereden om de 50.000 toeschouwers niet teleur te stellen en heeft daarmede tot de middaguren moeten wachten, toen de dikke mist was opgetrokken. Tijdens den eersten rit in Zuidelijke rich ting behaalde hij een gemiddelde uursnel heid van 273,556 mijl (440.152 K.M.) Nadat hij van banden had gewisseld reed hij in Noor delijke richting en bereikte een gemiddelde uursnelheid van 270.076 mijlen (435.518 K.M.) Aldus vestigde hij een nieuw wereld record van 272.108 mijlen, waardoor hij zijn eigen record verbeterde met meer dan 18 mijl. De ,.Bluo Bird", racewagen, waarmede Campbell thans zulk een fraai resultaat be reikte was dezelfde, waarmede hij vroegere wereldrecords heeft gevestigd. Deze was echter gereconstrueerd en uitgerust met Rolls Royce motoren, die ook door vliegtuigen welke aan den Schneider Cup hebben deel genomen, werden gebruikt. Hierdoor was hel aantal P.K. verhoogd van 1450 op 2500. Nadat Campbell de race in Zuidelijke lich ting had volbracht, informeerde hij naar der. gemaakten tijd. Zijn speedometer had 320 mijlen aangewezen, toen hij den afgebaken- den afstand passeerde. Beide bladen BILJARTEN KAMPIOENSCHAP HAARLEM EN OMSTREKEN. Ie kl. klein biljart. Dit tournooi wordt gehouden onder leiding van de B.V. „Excelsior" te Velsen-Noord. Woensdagavond heeft de opening plaats ge had. Begonnen werd met dc partij F v. d. Berg en M. v. d. Putten, beiden van ..Haarlem". Eerstgenoemde nam direct de leiding, doch tegen het einde kwam v. d. Putten vóór. Toch moest hij met gering verschil het onderspit delven. De uitslag was; pnt. brt. h.s. gem. F. v. d. Berg 250 52 23 4.80 M. v. d. Putten 241 51 37 4.72 Hedenavond voortzetting met twee partijen. W'ELRIJDEN. DE ZESDAAGSCHE TE STUTTGART. PIJNENBURG NOG STEEDS DE LEIDING Uit Stuttgart: Des middags was het vrij vervelend op de baan. Er waren ongeveer 2500 toeschouwers. Er gcbeui'de zoo goed als niet bijzonders, behalve eenige onbe- teekenende temporonden en uitlooppogingen, die geen resultaat opleverden. Om vier had het leidende peleton 2564.15 K.M. afgelegd. Evenals des namiddags was het ook in de avonduren zeer rustig. Bij het avondklasse ment waren slechts 2000 bezoekers in de Halle aanwezig. De sprints brachten geen leven in de brouwerij. Zij werden gewonnen door Richli, Goebel, Van Kempen, Pijnen burg, Richli, Pijnenburg. Richli, Pijnenburg, Van Kempen, Resiger. Buehler en Gïlgen. Te tien uur waren 2708.630 K.M. afgelegd. De stand hedenmorgen 6 uur bij de neu tralisatie was, nadat 2964.440 K.M. waren afgelegd: 1. PijnenburgRichli 825 p. 2. KilianPützfeld, 600 p. 3. TietzPreuss 442 p. Op 1 ronde: 4. GöbelHürtgen, 325 p. 5. FundaUmbenhauer, 322 p. Op 3 ronden: 6. Jan van KempenResiger 358 p. Op 4 ronden: 7. GilgenBühler, 195 p. 8. Altenburger-—Oestrelch 125 p. Door een valpai'tij werd het koppel Mouton •Warnbst door de wedstrijdcommissie uit de baan genomen. LUCHTVAART AMSTERDAMSCIIE AERO CLUB. De pas opgex-ichte Amsterdamsche Aero- club houdt Woensdag 8 Maart in het gebouw van het Muziek-Lyceum Albert Hahnplant- soen te Amsterdam (Zuid) een propaganda- avond, waar als sprekers zullen optreden de heeren Ex-nst Crone, voorzitter van bovexige- noemde club; C. Kolff, voorzitter van de Rotterdamsche Aero-club en M. A. G. van der Leeuw, die een voordracht, met lichtbeel den zal houden over zijn reis per sportvlieg- tuig naar Zuid-Oost-Afrika. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL LUCHTVAARTBERICHTEN R ij s t v o 1 g e 1: 22 te Bagdad Thuis reis. Kwartel: 22 te Jodpoer. Uitreis. H. O. V. CONCERT VOOR DE WERKLOOZEN Vrijdagmiddag half drie zal de H. O. V. haar derde concert geven voor de bij de Bestuur dersbonden aangesloten werkloozen. Aan dit concert zal de heer Jos. de Clerck (viool) zijn belangelooze medewei'king verleenen. Het programma, dat onder leiding van Ma- rinus Adam zal worden uitgevoerd, is als olgt: Ouverture „Le Barbier dc Sevilla" G. Rossini Suite uit de Opera „Carmen" G. Bizet i. Concert voor viool en orkest, g kleine terts a. Vorspiel; b. adagio; c. finale. Max Bruch Ouverture „Die Fledermaus" Joh. Strauss Friihlingsstimmen, Walzer Joh. Strauss Gedeelten uit de Operette „Die Lustige Witwe" Frans Lehar De K, R. O. zal dit concert uitzenden. HARMONIE „VOORWAARTS" De Harmonie „Voorwaarts" (dix\ de heer Jan Post) organiseert een bazar op Zaterdag 25 cn Zondag 26 Febr. in „St. Bavo" Smede- straat. Door B. en W. is vergunning verleend voor het gebruiken van ccn „rad van avon tuur". Er zal voorts een theetent. zijn en als bijzondere attractie een „looping the loop". :&£IDCtÊ a BRUD6-ERS Sa a< s /jout f T v Dousle/ <foTv .-Sn CREMER. WAT VROUWEN WILLEN. De artistieke leider van Cremer blijft zijn principe zooveel mogelijk werk van Hol- landschen bodem te geven getrouw. Voor de opvoering van gisteren had hij „Wat vrouwen willen" uitgekozen, een blijspel van Jean Stapelveld, dat indertijd onder den titel „Het Systeem Hahnemann" door het beroeps- tooneel is gespeeld. Stapelveld is waarschijnlijk aan dxt stuk begonnen met het plan een blijspel te schrij ven, maar hij is daar al heel spoedig in blij ven steken en heeft het toen maar in het kluchtige gezocht. En éénmaal in die richting voortgeduwd, is hij hoe langer hoe meer van zijn oorspronkelijk idee afgedwaald, zoodat zijn stuk in het laatste bedrijf puur klucht is geworden. Wat eigenlijk jammer is. Want ik geloof, dat Stapelveld met wat meer moeite en wat meer ernst van zijn gegeven wel dege lijk een goed blijspel had kunnen maken. Hij schrijft een vlotten, soms zelfs geestigen dia loog. hij heeft begrip van tooneel en hij heeft ook wel aardige ideëen. Zijn ongeluk is ech ter, dat het bij die ideëen blijft. Hij werkt ze niet uit. Daardoor wekt hij' verwachtingen op, die hij niet vervult. Dr. Eysten, de psychiater wil zijn vrouw homeopathisch van haar idee fixe namelijk dat hij haar ontrouw zou zijn genezen, maar wij merken van die ge neeswijze al heel weinig. Stapelveld werkt meer met sterke dan met kleine dosissen, en van het systeem Hahnemann blijft dan ook niet veel over. Maar het stuk biedt situaties, die. hoewel erg geforceerd, toch wel grappig zijn en het is vooral in het tweede bedrijf, dat de spelers gelegenheid krijgen tot komisch spel En die gelegenheid hebben de werkende leden van Cremer niet voorbij laten gaan. Het waren vooral de heeren Bakker en van der Meer, die zich in dit kluchtig blijspelletje konden laten gaan en het dan ook met succes deden. Bakker maakte van Jhr. Mr. Frits van Hoo- genvlucht een niais, die in caricaturale tee- kenihg niets te kort kwam. Het was heel duidelijk te zien, dat ook Bakker in het stuk van Stapelveld voorna melijk een klucht ziet. In dit kluchtige genre gaf hij iets heel vermakelijks. In het begin meende ik nog, dat hij wat over den schreef ging. maar in het dei-de bedrijf bleek het mij. dat zijn opvatting om van dezen advo caat een halven idioot te maken, volkomen gerechtvaardigd was. Th. van der Meer heb ik nooit beter gezien dan gisteren in de rol van den verliefden gymnasiast. Hij speelde dezen Dolly met echt jongensachtige allure, werkelijk komisch, zon der het er toch één oogenblik te dik op te leggen. Vooral in het tweede bedrijf met zijn ja, nee, ja. nee was hij allervermake- lijkst en ik zou, wanneer ik als lid van een jury deze voorstelling moest beoordeelen, aan dezen gymnasiast het hoogst aantal punten hebben gegeven. Zeer aardig was ook de raak getypeex-de kellner van Jac. Timmerman. De heer Tim merman gaf weer het bewijs, dat ook van een kleine rol iets heel goeds gemaakt kan worden. De heer Hirs moest Dr. Eysten zijn. een psy chiater, dien ik niet gauw tpt dokter zou ne men, evenmin als dat ik aan den advocaat van Hoogervlucht ook maar de kleinste zaak zou durven toevertrouwen. Ik zie Hirs altijd liever in type-rollen dan in een rol, waarin hij gewoon, natuurlijk spel moet geven. In zijn gebaren is zooals ook gisteren dik wijls iets hoekigs en gedwongens en zijn spel blijft voor een stuk als dit wat tc vlak en te eentonig. Eki Bouwer mocht in dit seizoen voor de tweede maal naar den naam Marijke luiste ren. De bakvisch Marijke lag haar echter be ter dan de getrouwde vrouw. Het was giste ren, of zij haar houding niet altijd kon vin den, vooral als zij staande moest spelen en zij was althans in het begin meer een meis je dan een getrouwde vrouw. Toch had zij ook heel aardige momenten zeer goed bij voorbeeld was zij in het tooneeltje met Frits op de crapaud en haar expressief gezichtje vergoedde dikwijls veel, als haar gebaar wel eens te kort schoot. In mej. Nonny Mooyman zagen wij een de butante. Evenals de meeste beginnelingen wist zij met haar armen en handen nog niet altijd x-aad, maar ook zij had evenals Eki Bou wer iets expressiefs in haar oogen, waar door zij toonde mede te leven cn in het spel op te gaan. En hoe dikwijls zien wij niet de butanten. die louter doode elementen in een vertooning zijn. Wanneer het tempo over het algemeen wat vlugger ware genomen Dolly gaf er door gaans het goede voorbeeld vandan zou dit de opvoering zeker nog ten goede zijn geko men. Maar ook zoo heeft zij succes gehad en het publiek vermaakt. Zij was ook zooals altijd bij Cremer goed verzorgd en voorbe reid, zoodat de bijval verdiend was. J. B. SCHUIL koren, die hier veel concerteeren. mede zou den profiteeren. Een enkel hiaat in het soldatenkoor was ook al weer het gevolg van het te kleine podium. Het vlugge walstempo daarentegen leek mij een te groote opgaaf voor de Excel- sior-mannen en hoewel dit ook bij de wals van Johann Strauss mijn meening was, ver zekerde men mij van betrouwbare zijde, dat op de repetities alles vlot van stapel liep. Jammer (ben ik geneigd te zeggen), te vlot te repetities geven maar al te vaak een min der goed geslaagde uitvoering.Of deed zich alweer de tegenstelling gelden tusschen het ruime repetitielokaal en het te ondiepe podium? Laat ik voorts vermelden, dat verder op den avond, waar de musici geen gedwongen houding hadden aan te nemen om de be wegingen van den dirigeerstok te kunnen volgen, alles keurig in 't gareel liep. F.n die oogenblikken werden door de aanwezigen naar volle waarde geschat. Zij gaven daar op ondubbelzinnige wijze blijk van. Het resteerende deel van den avond was voor rekening van het overbekend Rotter- damsch duettistenpaar; naast gezonde jolijt van den één waren er de levensliedjes (en goede!) van den ander. De laatste leefden we even gaarne mee als dat we ons in de sotternij van den eersten hebben verlustigd. En zoo is het den aanwezigen ook gegaan. G. J. KALT. MUZIEK Heemsfeedsch fanfarecorps „Excelsior" Het korps van gemeentelijk overheidsper soneel tc Heemstede gaf in de zaal van ..Dreefzicht" zijn tweede concert in dit seizoen. De gewoonte om met een enkel woord te openen konden we van onze Heem- sledenaren ditmaal meer dan ooit billijken: immers een tweede uitvoering in één seizoen vergt moed, maar allereerst vertrouwen in hen die de vereeniging welgezind zijn; voor zitter Van Pel vond tot vreugde van ..Ex celsior" dit vertrouwen niet beschaamd en zag daarin een reden, om in dit opzicht op timist te blijven in de moeilijke tijden die besturen van vereenigingen doormaken. Een voudig. oprecht, en in goed gekozen bewoor dingen: aldus mochten we dit openings woord, dat terstond contact bracht. kwalifi- ceei'en. Dan volgde het concert, waar in de eex-ste drie stukken de diligent Reinier van ?t Hoff zoo gelukkig was, dit contact blijvend te maken. Want waarlijk, de zuiverheid van Excelsior's musiceeren was frappant. De ouverture „Médée" was dynamisch mooi verzorgd en gaf blijk dat hier met ernst was gewerkt. De Faustfantasie, op één moment na, waarin de eerste bugle het contact met de leiding verloor, werd een lust voor het oor. Eigenlijk moet ik ook, bij een solo-passage voor de bassen, het te vlugge „naslaan" van het klein koper gispen, maar mag even min verzwijgen, dat het te kleine podium j daaraan schuldig is. Voor een groot deel der korpslcden zijn de bewegingen van den dirigeerstok haast niet te volgen. Een kleine uitbouw zou een wel kome verbetering zijn, waaiwan ook de zang- SCHILDERKUNST. Tentoonstelling Albert Loots in de R.K. Leeszaal. Het is alweer eenige jaren geleden dat de, toen nog zeer jonge Albert Loots een aan tal werken te Haarlem exposeerde in een kunsthandel en dat wij, daarover verslag uitbrengend, op zijn blijkbax-e vereex-ing van Matthieu Wiegman's werk wezen. Loots is inmiddels verder gegaan en al blijft hij mijns inziens toch immer tot de fanxilie be- hooren en al is er in zijn grootste werk hier, een „Annunciatie" zeer zeker die ver wantschap met de Wiegmannen aan te wijzen hij varieert zich zelf op gelukkige wijze en veiTast vaak door een pittige klare kleur die al de charme van jeugdig stevig werk bezit. De tegenkant van die goede eigenschap is dat hij soms te jeugdig onbezonnen te werk gaat en dat zijn kleur dan wel prettig, frisch maar niet overal bezonken en verant woord is. Om het kort te zeggen: Loots'' werk heeft voor mij veel sympathieks, ik waardeer er de haast jongensachtige durf en het schllderplezier van, wat mij den moed geeft er ook een rustiger rijpheid van te verwachten. Loots heeft den laatsten nazomer in Zuid- Fx-ankrijk gewerkt en uit Cagnes en Cannes levendige dingen meegebracht. Het strand gezicht met de figuurtjes is alleraai-digst, maar illustreert het best, wat ik daar juist schreef, het is pittig maar een beetje te wild. De landschappen 15 en 17 zijn al -bezonkener en werkelijk mooie dingen geworden. Aan den anderen wand hangt een studie van vroeger, een bloeiende vlierstruik die al dat luchtig onbezorgde heeft, waar ik op doelde en tegelijk van een groote aantrekkelijkheid is. Een voortzetting daax-van vindt ge in het landschap uit Arles. Fleurig en vx-oolijk als een bloeiend koolveld en van een bijna kin- dei'lijke onbevangenheid in de makelij. An ders, doch ook zeer waax-deerbaar zijn een paar Parijsche stadsgezichten, niet het mon daine, lachend Parijs, doch een paar gezich ten in de venveerde oude stad met eeuwen oude stukken muur en schoorsteenen, waar op roet exi vocht der tijden hebben inge werkt en ze een kleur als van verdorde mum mie-omwindsels gegeven hebben. Ondanks hun armelijkheid zijn ze van een eei'bied- waardig aspect, zulke brokken wereldstad met lang verleden, cn dat alles heeft Loots er wel in laten voelen. De Rue du Faubourg St. Jacques en de buurt rond de Porte d'Or- léans behooren niet tot zijn joligste, maar schilderlijk gezien wel tot zijn volledigste doeken op deze expositie. Over de figuurstukken die Loots laat zien, alle als studie of portret vaix meisjes en vrouwen bedoeld, zouden natuurlijk de zelfde opmei'kingen ongeveer te maken zijn. Toch dwingt hem hier het gegeven vanzelf tot groo ter zelfbeheersching. Hij voert dan inderdaad ook soms een kleur op tot haar hoogste capa citeit en laat dan hier en daar zien, dat hij ook een stuk „belle peinture" maken kan en het niet uit noodzaak bij vroolijk speelsch ge tik met blokjes kleur van inderdaad vaak chax-meerende naast-elkaar stelling behoeft te laten. Zoo de witte jurk van het meisjespor tret nr. 6, zoo nog wel meer mooie stukken hier en daar. Of de groote schilderij Annun ciatie geheel aan Loots' eigen intenties beant woordt; of hij er tevreden mee is of niet, kan noch mag ik beslissen. Mijn indruk is dat hier nog te zeer werk vaix anderen van invloed is, en de schilder nog niet over de geestelijke rijpheid beschikt om oorspronkelijk te zijn en te popelend van wezen is, om zich naar een traditie te voegen. Wij zien Loots liefst als een jong en begaafd maar nog ongebreideld talent waarvan men om zijn gezonden over moed, die de geur der jeugd aan zich heeft, verwachtingen mag koesteren. Maar die An nunciatie schilderij ruikt al een beetje duf, ondanks haar modernistische allure. J. H. DE BOIS PATER J. C. JEANNIN OVERLEDEN Op 15 Februari is na een kortstondige ziekte de bekende Fransche kenner van het Gregoriaansch, Pater Dom. J. C. Jeannin in het Benedictijner klooster te Hautecombe in Savoye, waar hij ox*ganist was, overleden. Dom. Jeannin werd 6 Februari 1866 te Marseille geboren. In Marseille studeerde hij muziek aan hét conservatorium. In 1889 trad hij toe tot de orde der Benedictijnen. Gedui'ende eenige reizen in Syrië en Mesopotamië, verzamelde hij zeer belang rijke gegevens omtrent Syrische en Chald- eeuwschc muziek. Zijn groote bekendheid verwierf hij evenwel door zijn studies over het Gregoriaansch rhytme, die in vele op zichten afweken van het tevoi-en algemeen aanvaarde inzicht op dit gebied van Dom. Mocquei'eau. Zijn artikelen verschenen in talrijke tijdschriften en zijn verzameld in verschillende uitgaven. Voor d^ ontwikkeling van de geschiedenis van het Gregoriaansch is zijn overlijden een groot verlies. WIENER OPERETTE „DER LIEBES- BEFEHL". Het Wiener Operette-gezelschap, dat eeni- gen tijd geleden hier veel succes mocht oog sten, zal op Woensdag 1 Maart in den Stads schouwburg Ier opvoering brengen de ope rette „Der Liebesbefehl" van Walter Kollo. Dc hoofdrollen in deze operet te zullen worden vervuld door Maria Karin, Ferdinand Mahir en Richard Miiller.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10