HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 23 FEBRUARI 1933 STADSNIEUWS JUBILEUM J. KIEVIT. In aansluiting aan de mededeelingen in ons vorig nummer over het 25-jarig jubileum van den heer J. Kievit als gasfitter bij de Gemeentelijke Lichtbedrijven nog het volgen de: De jubilaris werd Woensdagnamiddag vijf uur per auto van z'jn woning gehaald en naar het huis in de Kruisstraat gebracht. Hier werd hij op hartelijke wijze gecompli menteerd door den directeur van het Gasbe drijf, den heer J. A. A. Ochtman. Vervolgens door den heer P. D. Holswilder, hoofdinspec teur. die den heer Kievit namens de ambte naren een vulpen aanbood; door den heer J. H. F. Baars, inspecteur; door den heer B. Kion, die namens de collega's een divankleed aanbood, en door den heer J. Wildschut als voorzitter van den modernen bond van Over heidspersoneel. De heer Kievit dankte voor de hem ge brachte hulde. JUBILEUM K. SAMSON. Het is vandaag 12 1/2 jaar geleden, dat de heer K. Samson in het perceel Gierstraat 44 zijn np zoo bekend geworden zaak in boter, kaas, eieren, fijne vleeschwaren en alle mo gelijke comestibles begon. Door zijn groote vakkennis en concurreerende prijzen kreeg hij al spoedig een uitgebreide cliëntèle, zoo dat 't perceel "van lieverleden voor hem teklein werd. Hij vond in het perceel Gierstraat 63 een veel ruimere gelegenheid om zijn zaak te drijven. Hier is hij nog steeds gevestigd. Vandaag lijkt zijn winkel echter meer op een bloemenzaak, want de jubilaris ontving van morgen vele bloemstukken, niet alleen van leverancier* fr mille en vrienden, maar ook van klant l die tevreden zijn over de kwali teit van zijn waren en over de keurige be diening. DE A.S. VERKIEZINGEN. De Federatie Haarlem van de S.D.A.P. houdt Dinsdagavond 28 Februari in het ge bouw van den Protestantenbond een ver kiezingsvergadering, waar de heeren Reinalda en Dr, Banning als sprekers zullen optreden. KENNEMER FOTOKRING. Woensdagavond hield de heer J. J. Hens uit Amsterdam voor een zeer druk bezochte vergadering een causerie over Leonardo da Vinei, diens leven en werken. Allereerst werd de jeugd van dezen grooten kunstenaar beschreven, daarna een verge lijking gemaakt met Rafaël en Michel Angelo, de twee tijdgenooten van Leonardo da Vinei, die te zamen met hem worden aangeduid als de drie sterren van Florence. De heer Hens maakte vergelijkingen tusschen de drie ty pen. die als" het ware in hun uiterlijk het karakter van hun scheppingen met zich om droegen, het forsche, stoutmoedige in de ge stalte van Michel Angelo wordt in zijn wer ken teruggevonden, Rafaël, aangeduid als het gelukkige genie, met zijn eenigszins vrouwe lijk uiterlijk, is de groote schilder van vrou wen Uguren, van zoovele beroemd geworden Madonna's, en tenslotte Leonardo da Vinei, met een weerschijn van geheimzinnigheid op zijn gezicht, een raadselachtige glimlach, die zich afspiegelt in vele zijner werken en wel het meest tot uiting komt in zijn „Mona Lisa", hot schilderij dat wel als het belang rijkste overblijfsel van Leonardo genoemd mag worden, dat hij zelf een zoodanige be- teekenis toekende, dat hij er zich niet van te scheiden wenschte en dat dan ook eerst na z'.in dood in het bezit van Frans I van Frankrijk overging. Spreker schetste Leonardo da Vinei als beeldhouwe". üls eersteling- onder degenen die zich met vliegtuigbouw bezig hielden, als bouwer van oorlogstuig, chemist, als archi tect en in al deze zaken als een genie zonder weerga, betreurde het verder dat de kunste naar zich niet uitsluitend met zijn schilder kunst had bezig gehouden, allicht ware er dan meer van zijn werk overgebleven dan het vele onvoltooide dat ons thans rest. De aanwezigen toonden zich met het ge sprokene, dat met lichtbeelden verduidelijkt werd, ten zeerste ingenomen. KUNST AAN HET VOLK. Zaterdag 25 Februari, zal in den Stads schouwburg plaats hebben de voorstelling van „De duivel in de vrouw". In verschillende plaatsen van het land wordt dit stuk met succes gegeven. Hel werd sedert jaren niet gespeeld en wordt Zaterdag voor de vereeniging Kunst aan het Volk voor de eerste maal weer te Haar lem opgevoerd. Blijkens opgave in de Staatscourant kwam in de afgeUopen week te Haarlem een geval van typhus voor. VOORSTELLTN GVOOR WERKLOOZEN DCOR „HERMAN HEIJERMANS" Aangemoedigd door het groote bezoek van de kostelooze tooneelvoorstellingen in de maanden October en November 1932, heeft het bestuur van deze arbeiders tooneelver- eeniging besloten, om Donderdagavond 2 Maart wederom een tooneelvoorstelling te geven voor de werkloozen. Opgevoerd zal worden: ..De Duistere Gast", een boertig spel in vier bedrijven van H. Bakker. De opvoering geschiedt in den Schouwburg Jansweg. die wederom door den directeur belangloos is afgestaan. Op vertoon van werkloozenkaart kan ieder werklooze. kaarten bekomen op Vrijdag 24 Februari a.s. 's avonds van 7—8 uur bij de volgende adressen: Van zeggelenstraat 15, Dr. Schaapmanstraat 14; Frankenstraat 36, Rollandstraat 44 en Laurierstraat 4. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den In gang te 5 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath niet. Werkdagen: 's avonds te 7.15 uur. Zon dagavond te 7 uur. Alle diensten, alsmede Talmoed Torah. worden verricht in het Gemeentegebouw L Sfiingaardstraat 14. ARROND.-RECHTBANK. Oplichting. Een persoon, die reeds 6 maal voor op lichting en diefstal was veroordeeld, stond heden terecht, omdat hij op 10 Dec. te Zaandam in een winkel op een valscher. naam 2 overhemden, 2 dassen en. een paar handschoenen, en in een anderen winkel 2 heerencostuums op zicht had gevraagd en meegekregen nadat hij een naam en adres had opgegeven. Verdachte ontkende Ln de winkels te zijn geweest, maar werd beslist herkend. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat hij in den eersten winkel den indruk had ge wekt, dat de goederen voor een ander waren terwijl hij in den anderen winkel had op gegeven, dat de costuums hem beide aan stonden, doch dat hij niet direct over de kleur kon beslissen, vandaar dat hij vroeg ze even mee te mogen nemen. Toen de win kelier den opgegeven naam Zwart niet in het adresboek vond, zei verdachte, dat hij eerst 3 maanden in Zaandam woonde. Aangezien verdachte de goederen niet had betaald of teruggebracht, achtte de Offi cier van Justitie de oplichting bewezen en eischte 10 maanden gevangenisstraf, gezien ook het zwarte strafregister. De verdediger achtte het bewijs niet ge leverd en vroeg vrijspraak. Mocht de recht bank veroordeelen zoo refereerde pleiter zich aan haar beslissing. De prikplank. De rechtbank sprak den exploitant der prikplanken vrij. alzoo oordeelende, dat dit geen hazardspel opleverde. De automaat. De sigarenwinkelier, die in appel was ge komen van een vonnis der rechtbank voor het buiten zijn zaak aanwezig hebben van een automaat, zag zich schuldig bevonden, doch hem werd geen straf opgelegd. VEROUDERD MILITAIR STRAFRECHT. BEPALINGEN VAN 1814 NOG GELDIG. In Het Volk wijdt mr. P. J. Mijksenaar een artikel aan het veroudei'de strafrecht dat o.a. op het marinepersoneel van toe passing is. De militaire strafvordering berust zoowel voor de land- als zeemacht, op voorschrif ten, die naar letter en geest nog grooten- deels gebaseerd zijn op wetten uit het jaar 1814. Voor de soldaten en de matrozen gel den nog heden ten dage respectievelijk de zoogenaamde .Regtspleging bij de landmagt" en „Regtspleging bij de Zeemagt". Beide eerbiedwaardige voorschriften zijn „gear resteerd bij Besluit van den Souvereinen Vorst der Vereenigde Nederlanden". Wel hebben sindsdien tallooze wijzigingen en aanvullingen plaats gevonden, hetgeen echter niet wegneemt, dat de geheele be rechting van militairen heden ten dage nog geschiedt door juridisch incompetente col leges en personen, volgens richtlijnen, die principieel verouderd zijn. Op een enkele uitzondering na, is het geheele vooronderzoek aan leeken overge laten, die slechts door korte of lange prac- tijk eenige ervaring verwerven. Hetgeen ten aanzien van een zoo delicate materie als een strafrechtproces de moderne straf- rechtwetenschap ten eenen male onaanvaard baar acht. Het was o.a. bij het bekende onderzoek in de zinkwit-affaire te Maastricht, dat op nieuw bleek, hoe uiteindelijk de beslissing, of al dan niet tot strafrechtelijke vervol ging van een militair zal worden overge gaan, berust bij de autoriteit, die op dat moment toevallig.... garnizoenscomman dant is. Bij de zeemacht is het een over eenkomstige autoriteit, eveneens een vol slagen leek, die een dergelijk gewichtig be- sluit neemt. Gaat in het burgerstrafrecht het gerech telijk vooronderzoek aan de dagvaarding vooraf (de éénig logische gang van zaken) nog steeds prefereert de militaire „rechts vordering" 'n omgekeerde volgorde. Daair gaat namelijk de verwijzing naar den krijgsraad aan het onderzoek door den militairen rech tercommissaris vooraf. Tallooze eigenaardige misstanden zou men nog kunnen aanwijzen, maar het zal voor ieder duidelijk zijn, dat een uit 1814 da teerend stelsel in geen enkel opzicht kan wedijveren met het moderne systeem, dat een rechtvaardige behandeling van de bur ger-verdachten sinds 1927 tracht te verze keren. Artikel 114 van de „Regtspleging voor de Zeemagt-' zegt kort. maar krachtig: Als raadslieden mogen indien de be schuldigde voor een Krijgsraad binnen het Rijk in Europa teregt staat worden ge kozen of toegevoegd Advocaten, binnen het Rijk de practijk uitoefenende en voorts voor eiken Krijgsraad Officieren bij de Zee magt, geen lid zijnde van den Krijgsraad. Officier-Commissaris, Fiscaal of Secretaris zijnde. Het staat er dus met zooveel woorden: de militaire zeeman, die buiten het Rijk in Europa verdacht wordt van eenig strafbaar feit is uitsluitend op uiteraard dileitantisch- juridischen bijstand van zijn officieren aan gewezen. Gezien het groote aantal verdachten, dat thans reeds de vijfhonderd heeft over schreden, is spoedig een massaal beroep te wachten van de matrozen, die dienstweigcr- den of muiterij pleegden, op den rechtsbij stand van officieren van de Indische oor logsvloot. Hoe zal hun standpunt, tegenover deze aanvragers zijn? Kunnen de minderen ver trouwen op hu'.p van officieren? Zullen deze in de uren van reactionnaire hoogconjunc tuur, bereid zijn. de daden te plaatsen in het juiste milieu en het kader der oorza ken? Of zal het overgroole deel zich beroepen op de laatste zinsnede van het aangehaalde de artikel en aan den vlootvoogd mede- deelen, dat zij „niet bereid zijn zich een toevoeging als raadsman te laten welgeval len Aldus de in het nauw gedreven minderen overlatend aan een rechtsgang, waarvan zij de juridische moeilijkheden en mogelijk heden op geen stukken na kunnen doorgron den? Terwijl, zcoal niet in de tropen, dan toch in ons !?r.d. raadMeden bereid zijn ren de verdachten de hulp te verleer.en, die ieder, die eenig begrip heeft van modern? procesvoering, natuurlijk acht. DE MOORDZAAK ESCHAUZIER VOORTGEZET. WAS DE SCHULDBEKENTENIS YALSCH? DRIE DESKUNDIGEN HET ER OVER EENS. Behalve de 42 getuigen a charge zijn in de moordzaak Eschauzier nog 11 getuigen a dé charge opgeroepen. Het begin van het getuigenverhoor ging Woensdag over de vraag of de heer Eschau zier in zijn kunstgebit gestikt kan zijn. De geneesheer, die de prop uit den mond van het slachtoffer heeft verwijderd, zei, dat het gebit toen niet meer aanwezig was. De oud ste verdachte heeft echter geen kunstgebit verwijderd. Eenige getuigen leggen nog verklaringen af over het inbrengen van de kist in liet pak huis. Door op het podium te gaan liggen de monstreert een der verdedigers, mr. Bour- lier. hoe het lijk in de kist lag. Waarom zijn vrouw, die het briefje met de schuldbekentenis van den heer Eschauzier in verdachte's vest zou hebben gevonden, ge bruik maakt van haar verschooningsrecht en niet gehoord wenscht te worden, kan ver dachte niet verklaren Een broer van den vermoorde, de heer P. Eschauzier. heeft den indruk, dat het briefje niet in haast is geschreven. De heer P. G. Visser, die jarenlang procu ratiehouder was bij den heer Eschauzier, zegt dat deze het briefje niet geschreven heeft. Hij had een mankement aan den rechterarm en kon daardoor niet vlug schrijven. Voor het bijschrift „in haast" was derhalve geen aanleiding. De verdediger mr. Bourlier achtte het ech ter onaannemelijk, dat iemand die een brief je vervalscht daaraan een bijschrift in Ma- leisch zou toevoegen. De heer W. J. Pabst, die kassier is geweest bij den heer Eschauzier. is van meening. dat de woordenkeus een andere was dan de heer Eschauzier gewend was te gebruiken. Een 23-jarige student, zoon van den ver moorde. acht het niet waarschijnlijk, dat zijn vader het briefje geschreven heeft, om dat deze zelden zijn naam voluit onder der gelijke briefjes zette, dit kostte hem door den toestand van zijn arm te veel moeite. De heer Ch. A. Blok, oud-assistentresident zegt dan. dat het Maleische onderschrift van het briefje niet de taal is van een beschaafd man, doch tavernetaai. Het woord Loe heeft een ongunstige beteekenis op heel Java. be halve te Batavia. Mr. Lieftinc-k, oud-rechter in Indië, die het briefje ook in de krant heeft gelezen, heeft den advocaat-generaal opgebeld, en hem het zelfde gezegd als de heer Blok. Het onder schrift beteekent: ..Jij ver beneden mij staand wezen, zou niet eerder kunnen antwoorden, vuil zwijn!" Getuige's overtuiging is. dat een beschaafd man als de heer Eschauzier dit niet kan geschreven hebben, te oordeelen naar vorm, stijl en inhoud. Mr. Bourlier: Ik laat mij toch ook wel eens in krasse termen uit. Mr. Lieftinck: Dan heeft er aan uw op voeding wat ontbroken. Nadat de heer Lieftinck verder heeft uit gesproken. ontstaat op de tribune applaus. De president: Dat kan ik hier niet toela ten. Rechercheur De Bont getuigt, dat bij de visitatie van verdachte het vest doorzocht is. maar geen briefje gevonden. Nadat nog een groot aantal getuigen ge hoord is over de mogelijkheid van contact tusschen verdachte en diens vrouw in het Huis van Bewaring, welke mogelijkheid niet komt vast te staan, komen de deskundigen aan het woord. Dr. C. J. van Ledden Hulsebos, scheikun dige te Amsterdam is tot de conclusie geko men. dat het briefje valsch is. Hij is huive rig het .schrift" te noemen, elk haaltje is geteekend. Met dr. J. Schrijver t-e Amster dam heeft hij 15 a 16 valschheidsteekenen opgemerkt. Het schrift van den heer Eschau zier toonde heel andere kenmerken. Het ging nl. na enkele trekken de hoogte reeds in. evenals een vliegmachine. Verder zegt get., dat in het bijzonder dc letter Z op het briefje geheel overeenkomt met de wijze waarop K. de Z placht te schrij ven en dat deze niet gelijkt op die van den heer E. Ook de wijze waarop de M is geschreven vertoont belangrijke verschillen met de M zooals de heer E. die schreef. Ook is K. nadat hem op dit verschil in het le rapport was ge wezen een andere M gaan maken, niet meer gelijkend op de M van het briefje, n.l. van 1 Nov. af. Verdachte K.: Dr. van Ledden Hulsebos vergist zich. Pas in het 3e rapport heeft hij dat verschil van dc M in het licht gesteld. Bovendien schrijf ik twee verschillende M.'s, zooals wel meer menschen dat doen. Voorts kan men in twee handteekeningen van den heer E. eveneens 16 punten van ver schil aantoonen. Mrs. Bourlier en Nederveen zouden de des kundigen tegen elkaar willen hooren. Dr. Schrijver, arts te Amsterdam, zegt het briefie en ae rapporten en eontra-ranporten nauwkeurig te hebben bestudeerd. Hij heeft ook kennis genomen van de wijze waarop dp deskundigen elkaar in de haren hebben ge zeten. Zijn conclusie is. dat het briefie valsch is en dat het is opgesteld door K. Men heeft er zelfs buitenlandsche schriftkundigen bijge haald alsof het hier een buitengewoon moei lijk geval gold. Spr. heeft zich afgevraagd hoe het mogelijk is, dat sehriftdeskundigen een stuk echt verklaren, dat hij reeds na korte studie voor een falsificaat moest houden. Hi| ziet de ooi-zaak in het feit. dat men het schriftdeskundig onderzoek opdraagt aan een mensch, die het vermogen mist. het schrift te zien in zijn geheel als neerslag van een usycliische werkzaamheid, die door de schrïif- beweging wordt overgebracht. Spr. meent, dat dr. Hesseling en dr. Van Wageninch het schrift niet aldus vermogen te zien en het briefie beschouwen als een aaneenrijging van schriftvormen, waarmee zij uiteenscheuren wat aan de schriifbeweging als het ware bü- eenbehoort. Daarbij volgt dr. Hew'hlt nog d° funeste uitknip- en ooplakmethode. waar mee hü ook anderen belet, het schrift als een gpbrei te z'en, Mr. Bourlier: U valt uw mede-deskundigen, die hier nog niet aanwezig zijn. persoonlijk aan. Mr. de Visser: Straks kan dr. Hessellnk dez°n deskundige vieder afkammen. Dr. Schrijver, voortgaande en zeggend, dat z',-n betoog a1^ *>en geheel" mo°t wm-ipri be schouwd. zest dat in het briefie w<vdt ge- zend: d-ri gaat mij verd ergeren" d"or iemand die lang vergeefs heeft eewaebt. Zoo Iemand verkeert ln den toestand van affect en produceert in dien toestand schrift, waar aan men de sterke gemoedsbeweging duideliik kan zien. Hier hebben wij reen affect-schrift, niet eens ..schrift", maar het product van teekenen. Get. acht de verklaring van de hec-pn jiToccoiipk en Van Warr,,rtin<*Vi in hun "-ot-fr-™ aic zo'^e viPen de h°er F"*hau- z'-r met .zorg en toewijding" geschreven hebben. een onbewezen hypothese. De „ver domde ergernis" en de „haast" daarentegen zijn vaststaande feiten. Het briefje is valsch in de kern en in de elementen en het bevat een heele reeks tegen natuurlijke lettercon- structies. Spr. sluit zich aan bij het oordeel vi'.n dr. Van Ledden Hulsebosch, dat K. het briefje heeft geschreven. Verdachte K. meent, dat dr. Schrijver niets heeft, aangetoond en dat hij de graphologi- sche kwestie nauwelijks heeft aangeroerd. Dr. Schrijver zegt. Inderdaad voornamelijk de psychologische zijde van het vraagstuk te hebben nagegaan en oefent voorts critiek op het oordeel en het werk van dr. Saudeck. volgens wien het briefje echt is. Mr. Nederveen vraagt of de schrijver niet ln 1926 een circulaire heeft mede-onderteekend met het doel, dr. Saudeck hier te lande te in- troduceeren en zijn studie hier te laten do- ceeren. Dr. Schrijver: Inderdaad, maar dit is een persoonlijke aangelegenheid, terwijl ik sinds dien tot de erkenning ben gekomen, dat dr. Saudeck op z'n zachtst gezegd „dc schrift expertise niet beheerscht". Vervolgens wordt gehoord de heer K. Wer.- zel. Justiz-ober-inspector aJ>. te Hamburg (waarbij de heer H. Flaumenhaft. beëedigd vertaler, als tok aanwezig is). Deze komt ln een gedetailleerd betoog eveneens tot de con clusie dat het briefje valsch is. De letters, door den heer E. geschreven, dragen geheel andere kenmerken dan die op liet briefje voorkomen. Spr. heeft dit microscopisch on derzocht. en daarbij zeer vele verschilpunten aangetroffen. O.a. is het hem opgevallen, dat bij een handteekening van den heer Eschauzier de streep vlak onder den naam stond en dat op het briefje de streep daarvan is verwijderd. Verder houdt spr. uitvoerige beschouwin gen over de lettervormen enz. Verdachte K. die op het podium dicht bij den deskundige het betoog nauwkeurig heeft mogen volgen zegt. dat in het dossier brieven van den heer Eschauzier voorkomen, waarbij de streep in de handteekening wel een 1 2 c.M. is verwijderd van den naam. ter wijl die op andere plaatsen er dicht onder staat In het- blaadje ls de afstand 2 milli meter. Mi-. Bourlier: De lieer Wenzel heeft het dossier niet ter inzage gehad. De heer Wenzel handhaaft zijn meening. (Er ontstaat lntusschen een gemoedelijke gedachtenwisseling in de Duitsche taal tus schen den heer Wenzel en verdachte K.). Te zes uur wordt de zitting geschorst tot hedenochtend tien uur. De tweede dag der behandeling voor het Haagsche gerechtshof van de strafzaak tegen de beide verdachten van den moord op den heer Eschauzier werd wederom door een groot aantal belangstellenden bijge woond. In de zaal was echter veel minder publiek aanwezig dan Woensdag. De zitting ving aan met verhoor van den deskundige van de verdediging Dr. W. F. Hesselink, uit Arnhem, die uitvoerig betoog de en met behulp van een microscoop trachtte aan te toonen. dat het bewuste briefje wel door den heer Eschauzier zou zijn geschreven. Tijdens dit verhoor deed zich een klein incident voor toen de deskundige a charge Dr. Schrij ver tusschenbeide wilde komen en hardop een opmerking maakte waartegeni de verde diging protesteerde. De president legde den interrumpant het zwijgen op. De tweede deskundige Dr. van Waegeningh uit Maastricht, komt eveneens tot de con clusie dat het bewuste briefje niet door verd. is geschreven. Uitvoerig toont getuige met een reproductie aan dat verdachte niet in staat is dit schrift zoo te produceeren, Bo vendien maakt het. volgens deskundige, geheel den indruk achter elkaar vloeiend en regelmatig te zijn geschreven. UIT DE STAATSCOURANT. COMMISSARIS VAN POLITIE. Bij Kon. besiuit is aan D. A. Caspers. te Rotterdam op zijn verzoek eervol ontslag verleend als commissaris van politie in die gemeente, met dankbetuiging voor de door hem bij de politie bewezen diensten. DEPARTEMENTEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot hoofd commies bij de Dep. van Economische Zaken en Arbeid dr. J. L. F. van Essen, onder ge lijktijdige toekenning van eervol ontslag als commies bij het Dep. van Buitenlandsche Zaken. GEDELEGEERDE NED. REGEERING. Bij Kon. besluit is benoemd tot gedelegeer de van de Nederlandsche regeering bij 't 14e intern, oogheelkundig congres, dat in de maand April 1933 te Madrid zal worden ge houden. dr. J. van der Hoeve, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, voorzitter van dc afd. Natuurkunde" der Kon. Akademie van Wetenschappen. NOTARIAAT. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats Bergambacht. M. E. Versteeg, candidaat-notaris te Nijmegen; is benoemd tot notaris binnen het arron dissement Dordrecht, ter standplaats Oud- Beijerland. G. L. Bom, cand.-notaris te R ;t- terdam. UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbe middeling kwamen in den loop dezer week (383) 401 aanbiedingen in van werkzoeken den: te weten: (3339 grondwerkers: 18) 20 metselaars. «13» 14 schilders, '27» 31 timmerlieden. '13> 20 opperlieden. (100) 92 boemlstaröeiders (90» 95 losse werklieden «14» 13 metaalbe werkers. «9) 10 kantoorbedienden. (3» 3 bouwkundig teekenaars <4> 5 bakkers. (0) 2 stapkadoors. (64) 57 werkzaam in andere beroepen. De tusschen haakjes geplaatste geta'len zijn die der opgave van den vorigen week. In den week van 22 tot 27 Februari 1932 was het aantal werkloozen in totaal 263. MUZIEKAVOND OP „MEER EN BOSCH". Voor een zeer aandachtig en enthousiast ge hoor werd Woensdagavond j.l. een muziek avond gegeven op „Meer en Bosch" te Heem stede, door het Overvecnsch Dameskoor, onder dc uitnemende leiding van mej. Cor Igesz. Medewerking verleenden de dames Rie Tuyl Schuitemaker. zang. en Tilda Druijf. viool, ter wijl mej. Willy Schijf en de heer P. Zwaans- wijk de begeleiding op piano en orgel ver zorgden. Werken werden uitgevoerd van Pcrgolese. Zagwijn, Rubinstein. Dancla, a'Indy, Selts en v. Tussenbroek. De prestaties zoowel van solisten als van koor werden op hoogen prijs gesteld, hetgeen mede bleek uit de woorden van hartelijken dank, aan het slot gesproken door Br. Jonker. Solisten en dirigente werden met bloemen ge huldigd. Het was een avond waarop met vol doening kan worden teruggezien. FONDS VOOR ZIEKEMIUIS-VERPLEGING Dit fonds hield Woensdagavond een jaar vergadering. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter het ongunstige jaar 1932, waardoor, in hoofdzaak door het veelvuldig voorkomen van besmettelijke ziekten, het aan tal verpleegdagen dat in 1931 in totaal 3625 bedroeg, in 1932 steeg tot 4652 dagen, wat een der oorzaken is van een achteruitgang der financiën. Na verschillende conferenties met het gemeentebestuur en dokters, is bereikt, dat do kosten van besmettelijke ziekten geheel voor rekening van het fonds konden blijven, dank zij een zeer gunstige regeling met het gemeentebestuur. Het ledental steeg in 1932 van 5030 tot 5245. 226 personen moesten in ziekenhuizen verpleegd worden. Het jaarverslag van den penningmeester geeft aan dat aan contributie ls ontvangen 11159.35, aan gemeentelijke subsidie 3318, aan donaties 413.—. aan diverse vergoe dingen 875.80 en aan rente 91.24. totaal 15.857.39 en aan uitgaven voor verpleging 15081,50. incasso 1030.30 en aan diversen 450,07.'j. Er is diis een nadeellg saldo van 704.48 l 2, waardoor het saldo van l Januari 1932 van 3535,31 terugliep tot 2830,82 De aftredende voorzitter de heer H. Kok kelkoren en de commissaris de heer A. A. Leuven werden bij acclamatie als bestuursle den herkozen. IJMUIDEN MARKTPRIJZEN. Tarbot per K G. f 1.60—f 1.40 Griet per 50 K G. f 55—f 25 Tongen per K.G. f 1.60—f 0.70 Groote schol per 50 K.G. f 19f 17 Middelschol per 50 K.G. f 25—f 23 Zetschol per 50 K.G. f 31—f 17 Kleine schol per 50 K.G. f 29—f 9.50 Bot per 50 K.G. f 7—f 4.50 Schar per 50 K.G. f 15f 7.10 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 17.50-f 13.50 Kabeljauw per 125 K.G. f 66— I 50. Gullen per 50 K.G. (groote) f 9—f 7 Gullen per 50 K.G. (kleine) f 9f 5.40 Leng por stuk f 2 BESOMMINGEN. Motorloggers: Sch 95 f 760. Sch 25 f 1090. Sch 4 f 500. KW 154 f 440, KW 24 f 720, KW 34 f 1060. KW 48 f 1000. KW 173 f 810. Kotter: E 329 f 570. Stoombeuger: VI 197 f 1060. SPORT EN SPEL VOETBAL. ROODE DUIVELS—ZWALUWEN. .WIJZIGING IN DE ZWALUWEN-PLOEG.. DEN HAAG, 23 Februari (V. D.) In verband met de ontmoeting Frandkrijk B- Nederland B ls het Zwaluwen-elftal, dat a.s. Dinsdag te Brussel tegen dc Roodc Duivels uitkomt, als volgt gewijzigd: Doel; Halle (Go Ahead). Achter: Haak (Stormvogels) en Ten Cate (Tubantla). Midden: Cocrman (Velox). Bas Pauwe (Fcljenoord) en Ande.rnach (Excelsior). Vóór: Van dor Sloot (D.H.C.), Blomvlict (Ajax). Loogschildcr iS.C.H.». Schocmakcr (Quick» on Mecuwsen (Vitesse). Reserves: De Korver (D.F.C.). K. v. d. Broek (Xerxes), en Smelt (Excelsior). SCHAATSENRIJDEN. NIEUW WERELDRECORD. 1500 METER DAMES. Uit Hclslngfors: Tijdens de Finsche kampioenschappen in het hardrijden ver beterde Mej. Lesche het wereldrecord voor dames over 1500 Meter en bracht het op 2 minuten 57.7 sec. 1-Iet oude wereldrecord stond op naam van de Noorsche rijdster mej. Lie met een tijd van 2 min. 58.7 sec. Mej. Lcsche werd Finsche kampioene. HENGELEN UITDAGINGSWEDSTRIJD 'T BAARSJE—II. 11. B. Bovengenoemde vereenigingen houden a.s. Zondag een grooten wedstrijd op witvisch in de Lcidschc Vaart, richting Hillegom. Er wordt drie maal een uur gevischt. De ver eeniging, die het grootste aantal vischjes heeft gevangen, komt in het bezit van den beker, beschikbaargesteld door „t Baarsje" Tevens zijn er vier draag-medaillcs ge schonken door beide vereenigingen voor „den held van den dag" en voor hem die de grootsten visch vangt. Er bestaat voor deze wedstrijd veel animo. Het vertrek is bepaald a.s. Zondag om zes uur van de Groote Markt per Brockway- bus. HANDBAL. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. CONCORDIA—RAPIDITAS II. (Dames). Zondagmorgen zal deze wedstrijd ge speeld worden op het voormalige E.D.O.- terrein aan de Kleverlaan. Uit onderstaanden competitiestand is wel te zien, dat wil Concordia nog kans heb ben op het kampioenschap zij moet winnen; bij gelijk spel is Rapidilas reeds kampioen van den Kennemer Turnkring. gesp. gew. gel. verl. pt. v.-t. gem. Raplditas I 4 4 0 0 3 15—0 2.— Concordia 4 2 0 2 4 64 1. Raplditas II 3 0 1 2 1 1—7 0.33 B. G. V. 3 0 1 2 1 2—13 0.33 CONCORDIA 2RAPIDITAS 2. (Hcercn). Eveneens op het voormalige E.D.O.-terrein spelen Concordia II en Raplditas II een competitie-wedstrijd, die de vorige week uit gesteld was.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11