UIT HET BUITENLAND Machtspolitiek in Duitschland. Ruwe handen HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 23 FEBRUARI 1933 TWEEDE BLAD Nieuwe protectionistische maatregelen door de Duitsche regeering aangekondigd, Druk der botercontingenteering moet worden gecompen seerd! Uit Genève: Voorstel van Nadolny bij de unificatie der legertypen. Pierre Cot ver dedigt oprichting van een internationale lucht vaartonderneming. Japan eischt terugtrekking der Chineesche troepen uit Jehol. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DUITSCHLAND. De staatssecretaris van het Rijksministerie voor Voedselvoorziening, von Roehr, heeft Woensdagavond per radio gesproken over de „boerenpolitiek" der regeering. Von Roehr verklaarde o m. dat de fundamenteele waan idee is, dat Duitschland lijdt onder overpro ductie. Veeleer bestaat slechts een ongezonde overproductie. Indien de voorziening met groente, fruit, eieren en wol grootenaeels uit het buitenland afkomstig is. blijkt dat de productiemogelijkheid voor den Duitschen landbouw ontzaglijk is. Het is niet waar dat in Duitschland geen werk is. De tot nu toe gevolgde wijze van prijsbepaling draagt de schuld aan de verkeerde productie. Von Roehr kondigde aan. dat Duitsche waren zullen worden gebruikt in plaats van buitenland- sche. Bijv. zullen de stoffen voor de unifor men der Rijksweer. Schupo, Rijksspoorwegen en de Posterijen vermengd worden met Duit sche wol. De papierindustrie zal Duitsche cel lulose gebruiken, de zeepindustrie Duitsche vetten. Waar zulks niet vrijwillig geschiedt, zal de nationale regeering tot dwangmidde len van staatswege overgaan. Zeer storend is, dat een aantal douaneverplichtingen moet worden nagekomen: bijv. t.a.v. het botercon- tingent, waaraan men tot November gebon den is. Von Roehr zeide ten aanzien van deze laat ste aangelegenheid: Zeer hinderlijk is het. dat wij een reeks verplichtigen op ons hebben moeten nemen, waarvan wij ons slechts geleidelijk kunnen losmaken. De ergste daarvan is de pas in den afgeloopen herfst gesloten overeenkomst be treffende de botercontingenteering. waaraan wij tot November zijn gebonden. Wij zullen zeer buitengewone maatregelen nemen om den door het botercontingent veroorzaakten druk op de melkprijzen op andere wijze te compenseeren. GENèVE. Woensdagmiddag zette Nadolny in de Hoofdcommissie der Ontwapeningsconferen tie het principieele standpunt der Rijksregee- ring nopens de Fransche voorstellen inzak*, unificatie der Europeesche-continentale le- gers. uiteen. Hij zeide o.m.: De Rijksregeering staat nog steeds op het standpunt, dat een systeem, dat allen staten veiligheid waarborgt, vooral moet bestaan in de vermindering der bewapening van de sterkst bewapende landen en een nivelleering der bewapeningen. De Duitsche delegatie is bereid te onder handelen over het Fransche plan. Zij .moet haar standpunt evenwel afhankelijk stellen van een aantal kwesties en heeft derhalve haar standpunt als volgt samengevat: aï Slechts legers met een zuiver defensief karakter zijn in overeenstemming met een systeem van veiligheid; b) om legers een defensief karakter te geven is het noodzakelijk dat in de eerste plaats die wapens worden afgeschaft, welke in het bizonder een offensief karakter dra gen en moet voor ieder leger het toe te laten oorlogsmateriaal worden vastgesteld: c) bovendien moeten de strijdkrachten der sterkst bewapende staten aanzienlijk worden verminderd en moeten de strijdkrachten van alle staten worden genivelleerd. Overzeesche strijdkrachten moeten eventueel als strijd krachten van het moederland worden be schouwd. Nadolny stelde ten slotte de hoofdcommis sie voor te besluiten voordat zij zich uit spreekt voor het principe der unificatie der legertypen: a) zelf onverwijld de kwestie der bizon- dere aanvalswapenen en de begrenzing van het toegelaten oorlogsmateriaal te regelen: bi de commissie voor de effectieven op te dragen de bepaling in zake de verlaging en de nivelleering der strijdkrachten vast te stellen volgens de principes van het plan- Hoover. In de Luchtvaartcommissie der Ontwape ningsconferentie werden de debatten over de controle en internationaliseering van de burgerlijke luchtvaart voortgezet. 0.m. hield de Fransche minister voor de luchtvaart, Pierre Cot. een uitvoerige rede, waarin hij het. Fransche plan tot vorming van een internationale luchtvaartonderne ming uiteenzette, die de volgende drie pun ten tot taak zou hebben. 1. Uitsluitende internationaliseering der groote verkeers- en transportluchtlijnen van algemeen belang: 2. Deelneming aan andere internationale luchtverbindingen 3. Controle op de particuliere luchtlijnen. Cot achtte het natuurlijk, dat deze in ternationale luchtvaartonderneming haar statuten zou moeten bekend maken en duidelijk zou moeten publiceeren uit welke middelen zij onderhouden werd. zoodat alie mogendheden de zekerheid van werkelijke controle hadden. Daarbij was het echter noodzakelijk dat het vervaardigen van ma teriaal. dat geschikt zou zijn om civiele in militaire vliegtuigen te veranderen, ver boden werd. De nieuwe luchtvaartonder neming zou de souvereiniteit der civiele luchtvaart en haar ontwikkeling op geen enkele wijze mogen belemmeren doch in tegendeel moeten bevorderen. In aansluiting op de rede van Pierre Cot besloot de luchtvaartcommissie ondanks het verzet van Duitsche en Nederlandsche zijde, waar men steeds weer verklaarde dat men thans den weg der eindelooze onderhande lingen over bijkomstigheden zou inslaan, het in het Fransche plan neergelegde voor stel voor de internationaliseering van de civiele luchtvaart verder in behandeling te nemen. In .mmige kringen is men van meening dat de Fransche plannen weinig kans op internationale verwezenlijking hebben om dat de niet-Europeesche staten en in het bijzonder Sovjet Rusland en Japan de in ternationaliseering van de civiele lucht vaart beslist afwijzen. CHINA. Van de zijde van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken wordt medege deeld, dat het Japansche gezanschap de Chi neesche regeering gisteren met het oog op den gespannen toestand in Jehol in over weging heeft gegeven, de Chineesche troepen binnen 24 uren uit de provincie Jehol terug te trekken. Saito, de Japansche minister-president en Oesjida. de minister van buitenlandsche zaken, hebben Woensdag in den geheimen raad een uiteenzetting gegeven der gebeur tenissen. welke de Japansche regeering heb ben genoopt tot de beslissing uit den Volken bond te treden voor het geval de Vergade ring de aanbevelingen van den Volkenbonds raad zou aannemen. De zitting heeft meer dan twee en een half uur geduurd. In de zitting hebben de leden van den Staatsraad van de regeering opheldering ge- eischt betreffende den datum, waarop en den vorm, waaronder Japan uit den Volken bond zou treden, zoomede betreffende de quaestie, welke politiek Japan in de toekomst ter Ontwapeningsconferentie zal voeren, en ten slotte verdere opheldering betreffende de militaire maatregelen in Jehol. De Staatsraad heeft hierna met algemeene stemmen 't besluit der regeering eventueel uit den Volkenbond te treden, goedgekeurd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Doos 30 en 60ct. Genève. Norman Davis blijft leider der Amerikaansche delegatie. Roosevelt heeft naar Reuter verneemt Norman Davis uitgenoodiga de leider te blij ven van de Amerikaansche delegatie ter ont wapeningsconferentie en de tot dusver ge voerde politiek voort te zetten. Engeland. Oude kanonnen van Nieuw- Zeeland naar Japan. Reuter meldt uil Wellington: Onder een lading oud ijzer, te Auckland ingeladen op een vrachtboot naar Japan be vinden zich ook verscheiden oude Duitsche kanonnen op affuiten. Negen dezer kanonnen werden sedert den oorlog hier bewaard, doch omdat geen enkel openbaar lichaam in Nieuw-Zeeland ze als oorlogs-tropee wenscht te bezitten, zijn zij nu verkocht en zullen zij. naar beweerd wordt, in Japan gebruikt worden voor de ver vaardiging van nieuwe wapenen. De leider der oppositie in het Nieuw-Zee- landsche parlement. Holland, heeft een in terpellatie ingediend, waarin hij den eersten minister vraagt of het verschaffen van oor logstuig aan landen die vijandig tegenover elkaar staan een schending beteekent van het. Volkenbondspact. Hij stelt voor een protest in te dienen bij de Britsche regeering tegen het feit. dat Britsche fabrikanten munitie leveren aan China en Japan. Nieuwe minister van transport. Pybus, de minister van Transport, is nara Reuter seint, afgetreden. Hij zal zijn han delsbezigheden hei-vatten. Oliver Stanley, ondersecretaris van Binnenlandsche Zaken volgt hem op. Standpunt der regeering ten aanzien van den wapenuitvoer. Reuter verneemt, dat het huidige stand punt der Engelsche regeering ten aanzien van voorstellen tot het verbod van den uit voer van wapenen naar het Verre Oosten is, dat volgens de Britsche wet van 1931 betreffende het verbod van den uitvoer van wapenen, de uitvoer uit Engeland slechts kan geschieden met een vergunning der re geering. Wanneer een meer drastische con trole wordt gewenscht, is samenwerking met de Ver. Staten noodzakelijk. Het eenige mogelijke optreden in verband met het Chineesch-Japansche geschil is, dat de uitvoer van wapens naar beide landen wordt verboden. Japan produceert echter zelf wapens en China niet, zoodat dit denk beeld onuitvoerbaar is. Wanneer echter de Volkenbond een land tot aanvaller be stempelt. wordt de situatie natuurlijk an- dors. Om een uitvoerverbod effectief te ma- ken. moet de geheele wereld tot een der gelijk verbod overgaan en dit kan slechts geschieden onder aandrang van den Vol kenbond en met medewerking van de Ver. Staten. Uit Nanking wordt gemeld, dat de zegs man van het Chineesche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, da', een uitvoerverbod voor wapens tot Japan beperkt zou moeten blijven. China handelt uit zelfverdediging, aldus verklaarde hij. terwijl Japan een agressieven oorlog voert. Een gelijke behandeling van beide landen zou niet alleen onrechtvaardig zijn. maar zelfs neerkomen op hulp aan Japan, dat reeds tot de tanden gewapend is. Beslissing over centraal zelf bestuur in Indië aangehouden. Na een langdurig debat over de constiiu- tioneele hervorming van Ihdië verwierp het Lagerhuis met 297 tegen 42 stemmen een motie van den conservatief Page Croft. zeg gende dat de toekenning van centraal zelf bestuur aan Indië op bet oogenblik on raadzaam en vol met ernstige gevaren is. en er op aandringende, als eerste stap het zelfbestuur voor de provincies uit te brei den. Het Lagerhuis vereenigde zich vervolgens met een door Eustace Percy voorgesteld amendement o.m. zeggende dat het Lager huis het onwenschelijk acht. thans eeniger- lei verklaring te deen omtrent de politiek inzake de hervorming van Indië. Samuel Hoare. de minister voor Indië. die het amendement-Percv ondersteunde, pleitte voor opschorting van een uitspraak totdat het gedetailleerde regeeringsplan over een week wordt bekend gemaakt. Oostenrijk. De affaire Hirtenberg bijgelegd. Uit toonaangevende Fransche kringen ver luidt. dal een volledige overeenstemming over de regeling van de aangelegenheid-Hirtenberg is bereikt. De Oostenrijksche regeering zal opmerkzaam worden gemaakt op de bestaan de internationale bepalingen: de Fransche minister van buitenlandsche zaken. Paul Boncour. zal aan de drie ministers van bui tenlandsche zaken van de Kleine Entente een schrijven richten, waarin uitvoerig het ge heele verloop van de diplomatieke onderhan delingen lusschen Engeland. Frankrijk en Oostenrijk zal worden uiteengezet en waarin hun mededeeling zal worden gedaan van de getroffen regeling. De ministers van buitenlandsche zaken der Kleine Entente zullen dan het schrijven van Paul Boncour aan den voorzitter van den V. B -raad en den Kabinetschef van Musso lini. Aloisi ter kennisneming doen toekomen met de mededeeling, dat met het oog op de bereikte vriendschappelijke regeling geen be roep zal worden gedaan op den Volkenbond. Zuid'Affrlka. Ook de Columbiaansche consul te Calloa moet vluchten. Behalve het Columbiaansche gezantschaps gebouw te Lima is ook het consulaat van Columbia te Callao door eenige honderden Peruanen aangevallen. De consul kon zijn bezittingen redden en is naar Guayaquil gevlucht. Hoe de republikeinsche ambtenaren worden weggewerkt. Anonieme brief campagnes. Reeds honderden dagbladen geschorst. De strijd der vlaggen ook tusschen de regeeringspartijen. De Joodsche kunstenaars hebben afgedaan. (Van onzen Berlijnschen correspondent). BERLIJN, 20 Februari. Wat zich thans in Duitschland afspeelt, is voor den niet direct betrokken toeschouwer zeker in hooge mate belangwekkend. Het zoogenaamde nationalisme heeft de macht in handen en bindt een strijd aan tegen wat men met een leuze van deze tijden „het marxisme" noemt. Dit nationalisme is in hooge mate onverdraagzaam, en de gevolgen daarvan zijn, dat er in Duitschland reeds nu, na veertien dagen nieuwe regeering, een stemming heerscht, die op die in Italië, maar vooral op die in Sovjet-Rusland begint te gelijken. Onder de leuze „wie niet voor mij is, is tegen mij'' wordt een dwang uitgeoefend, die zich in de eerste plaatst uitstrekt tot die elementen in de officieele samenleving, die van het stadsbestuur afhankelijk zijn. Men heeft natuurlijk in de jaren der voorberei ding reeds op schrift gesteld, wie bij een ver andering van bestuur uit het leger der ambte naren en beambten in de eerste plaats ver dwijnen moest. Men volgde met groote aan dacht alle acties en alle uitlatingen van de machthebbers van toen, en schreef niet zel den in de organen der oppositie: wacht maar, lieve vrienden, als wij aan het bewind komen, zullen we bewijzen, dat we niets vergeten hebben. De tallooze mutaties, die we op het oogen blik meemaken zijn daarom niet alleen het gevolg van den op zichzelf verdedigbaren stel regel, dat een volkomen nieuwe regeering van absoluut andere richting als de republi keinsche kabinetten, die Duitschland twaalf jaren lang geregeerd hebben, op belangrijke posten vrienden en geen tegenstanders moet hebben, maar ook een uiting van wraak en vergelding, wat in verschillende markante gevallen in de pers der nationaal-socialister» ook openlijk wordt toegegeven. Maar ook in een deel van de Duitsch-nationale pers kan men in deze dagen lezen, hoe nog hun werk zaamheden uitoefenende republikeinen met name genoemd worden en met de duidelijke toevoeging: mijne heeren van de nieuwe re geering. deze man heeft indertijd dit gezegd en dat gedaan, hij hoort niet meer op zijn tegenwoordige plaats, en wij verwachten, dat hij Der omgaande vervangen wordt! Bieef het nu nog met zulke in het openbaar uitgesproken en met redenen omkleede aan duidingen. dan zou men er eerder vrede mee kunnen hebben. Maar het nieuwe systeem der groote opruiming brengt natuurlijk het on vermijdelijke gevolg met zich. dat de denun- cianten op grooten schaal aan het werk zlln en het klikken aan de orde van den dag is. In de eerste plaats gaan de kleinere steden en de dorpen, waar men elkander eerder kent en haat, tut het minderwaardige stel sel van het aanbrengen over. Tienduizenden anonieme brieven moet de post in deze tijden verzenden, die zeker de minachting oogsten van de nieuwe heerschers. maar die nu een maal geschreven zijn en vaak in handen ko men van ondergeschikte aanhangers der tegenwoordige regeeringspartijen, die maar al te gaarne misbruik maken van de op deze wijze in hun bezit gekomen ware of onware gegevens om hun persoonlijke vijanden uit den weg te ruimen. De oppositioneele pers kan zich daartegen nauwelijks verzetten, omdat zij eiken dag ge vaar loopt om vaak luttele opmerkingen drie. zes. tien_ dagen en bij herhaling tot zes maanden verboden te worden, een risico, dat wellicht dappere redacteuren, maar zeker niet de meeste in de eerste plaats als zaken- menschen denkende uitgevers op zich willen nemen. Met het gevolg, dat een groot deel van de republikeinsche pers In Duitschland reeds kleurloos geworden is, en desondanks reeds honderden bladen voor korter of langer tijd verhinderd zijn te verschijnen, en dat nog wel In de weinige weken, die aan de verkie zingen van den nieuwen Rijksdag voorafgaan. En toch bevindt zich Duitschland naar veler meening nog in een soort van over gangstijd. Men verwacht hier. dat de halve dictatuur, waaronder de menschen binnen de Duitsche grenzen op het oogenblik leven, na de verkiezingen van 5 Maart tot een werke lijke partijdlc-^atuur zal overgaan, waarbij men nog in het midden laat, of zulk een dic tatuur dan uitsluitend door de Hitlerbewe- ging zal uitgeoefend worden, dan wel of liet tegenwoordige bondgenootschap met de Duitsch-nationalen van langen duur zal blijken. Het arme Duitschland is sinds de revolutie van 1918 niet meer tot rust gekomen, en zelfs nu, onder de zooeven begonnen heer schappij van de groepen die zich als bij uit stek nationaal beschouwd wenschen te zien en die zich zelfs ..nationale concentratie" noemen, is de verdeeldheid nog even groot als in vorige jaren. Men vergist zich, als men meent., dat nu bijvoorbeeld aan den strijd der vlaggen een einde gekomen is. Zelfs in het kamp der nieuwe regeering blijft men aan twee verschillende vlaggen vasthouden. De nationaal-socialisten hebben hun bekende roode vlaggendoek met in het midden deri witten cirkel waarin het zwarte swastika- kruis. De Duitschnationale ministers regee- ren onder de zwart-wit-roode vlag van het vroegere keizerrijk, het Centrum marcheert onder het zwart-rood-goud. dat in de grond wet van Weimar verankerd werd. de sociaal democraten hebben naast deze kleuren hun roode vanen behouden, en de communisten loopen bij betoogingen onder hun roode vlag gen met de sovjetrussische teekenen. terwijl we ten slotte nog de witte vlaggen van den Jungdeutschen Orden met hel zwarte kruis der ..Deutschritter" te vermelden hebben. Zal straks een strijd om zwart- wit-rood of Hakenkreuz ontbranden? En zal dat het teeken zijn voor een afrekening tus schen de zoogenaamde broeders van Harz- burg, die op het oogenblik gezamenlijk Duitschland beheerschen? De groote opruiming bepaalt zich volstrekt niet tot de politiek en wat daar (als het vak- vereenigingswezen en het tariefwezen) on middellijk mee samenhangt. Ook op de ter reinen van radio en kunst wordt opgeruimd met een ijver, die bewijst, dat de nieuwe re geering het volk voor voldongen feiten wil stellen, voordat de massa's volgens Hinden- burg's wensch door middel van het stembiljet „tot de nieuwe regeering stelling genomen hebben". Men wil doordijven. dat straks op alle posten, die invloed op de kunst en op haar verbreiding door de radio invloed kun nen uitoefenen, mannen staan, die met huid en haar aan het nationalisme verkocht zijn. Het gevolg daarvan is nu reeds, dat we ln onze luidsprekers bijna uitsluitend regee- ringspropaganda te hooren krijgen en 'dat internationale stroomingen, die wellicht in vorige jaren een al te ruime plaats in de programma's innamen, niet meer aan het woord komen. Dichters, schrijvers, componis ten van de zoogenaamde „moderne richting", persoonlijkheden als de gebroeders Mann, als Paul Hindemlth, als Kathe Kollwitz. hebben uitgespeeld. Wie ook maar in de verte ver dacht wordt sympathie te koesteren voor nenkort in Duitschland geen droog brood meer sociaal-democre^ie of communisme, zal bin- verdienen kunnen. Wie bovendien nog Jood ls. kan zijn matten wel oprollen. Het is juist, dat vooral dc Joden sinds 1918 in dc Duitsche kunstwereld een rol van over- groote beteckenis en omvang gespeeld heb ben. Onder de dichters, componisten en voor al tooneelschrijvers en spelers is zeker 80"i van Joodschen bloede, en men moet toegeven, dat zij veel geniaals gepresteerd hebben, dat de kunst, die uit Duitschland kwam. een groote internationale reputatie heeft bezorgd. Maar deze Joodsche kunst was aan den ande ren kant in sommige gevallen van lager orde. van een vrijheid, die tot bandeloosheid werd. die voor niets, ook niet voor het platte en het gemeene en vooral het speculeeren op lage sexueele hartstochten terugschrikte en daar om al die elementen van zich afstootte, die christelijk en Duitsch voelden, en daarbij hunnerzijds wellicht groote artistieke ver diensten over het hoofd zaken. Het „l'art pour l'art" heeft onder het nieuwe régime in Duitschland uitgespeeld. Een nationale kunst wordt thans bevorderd, met- alle goede, maar ook alle dreigende eigenschappen van zulk een staatsinmenging, die we hier uit de tijden van Wilhelm II nog al te goed ln herinnering hebben. H. v. B. De Columbiaansche gezant, die zooals be kend de wijk genomen naar Ecuador deelde nog mede. dat de ..dc in de legatie te Lima aangericht, circa 50.000 dollar be draagt. terwijl bovendien alle juweelen van zijn vrouw verloren zijn gegaan. Amerika. Gelijke behandeling van Frankrijk bij de schuld enkwestie. Van welingelichte Fransche zijde wordt medegedeeld, dat de laatste bespreking tus schen Roosevelt en den Franschën ambassa deur Claudel, te Washington, een bevredigend resultaat heeft opgeleverd ten opzichte van de verdere behandeling van de Fransch- Amerlkaansclie schuldenkwestle. Roasevelt zou den Franschën ambassadeur verzekerd hebben, dat de Fran sch-Ameri kaansche schuldenkwestie parallel zal wor den behandeld met de a.s. Engelsch-Ameri- kaansche onderhandelingen. Verder zou Roo sevelt uitdrukkelijk de verzekering hebben gegeven, dat do Amerikaansche regeering Frankrijk op dezelfde wijze behandelen zal als de overige staten-schuldenaren. PROVOCATEURS IN DE NAZIGELEDEREN? STRENG ONDERZOEK NAAR DE INCIDENTEN TE KREFELD GELAST. In een telegram aan de Centrumpartij heeft minister Goering naar het W. B. meldt verzekerd, dat hij een streng onderzoek zal instellen naar de gebeurtenissen te Crefeld, en dat hU maatregelen heeft genomen om iets dergelijks in het vervolg te voorkomen en dc door de politie toegestane vergaderin gen mogelijk te maken. Goering deelt dan mede bewijzen te heb ben. dat zich groepen provocateurs hebben gevormd met het doel in dc N.S.D.A.P. en andere organisaties provocecrend op te tre den. de eenheid der nationale verbonden te verstoren en botsingen met de politie te ver oorzaken. waarmee men het aanzien van de N.S.D.A.P. en dc Stahlhelm wil verkleinen. Er zijn voldoende bewijzen aanwezig, dat communisten den laatsten tijd in uniformen van dc S. A. of andere nationale organisaties daden van terreur hebben verricht. Het is natuurlijk zeer moeilijk de communistische agenten, spionnen en provocateurs vóór hun daden te ontmaskeren, doch thans heeft het dept. van binnenl. zaken een specialcn dienst tegen deze elementen ingesteld. Tevens is last gegeven, dat leden van natio nale bonden, die zich niet aan de strenge en duidelijke bevelen hunner leiders houden, ter verantwoording zullen worden geroepen en uit de bonden zullen worden verwijderd. Het bruine hemd der S. A. en liet veldgrijs van de Stahlhelm is een eerckleedij. die den drager verplicht tot een voorbeeldige disci pline bij den wederopbouw van het Duitsche vaderland. Goering verlangt ten slotte, dat de opposi tionele partijen niet door provoceerende redevoeringen in hun vergaderingen gebeur tenissen zooals die te Crefeld uitlokken, en hij verzoekt het gebeurde niet bovenmatig op te blazen, waardoor de politieke strijd maar wordt verscherpt en de orde gestoord. CREFELD. 22 Fcbr. Van de zijde van de Centrum-partij te Crefeld wordt medege deeld. dat oud-Rijksminister dr. Stegerwald, die in een verkiezingsvergadering van het Centrum door politieke tegenstanders tegen den grond werd geslagen, slechts eenige bul len en schrammen heeft opgeloopen. Goering heeft zich ook gericht tot de S.S., de S.A. en de Stahlhelm. Zooals ik u mijn volle vertrouwen schenk, zoo zegt Goering o.m.. moet ik van u. kame raden. verlangen, dat gij mij even onvoor waardelijk uw vertrouwen schenkt. Daar gij het zijt, die mij bij mijn geweldig werk moet helpen, moet. ik ook van u eischen. dat gij de vervulling van mijn taak op elke wijze steunt. Daarom verzoek ik u als kameraad, dat gij thans het Duitsche volk bewijst, dat discipli ne. trouwe plichtsvervulling en kameraad schappelijkheid de voornaamste mannelijke deugden zijn. Van buiten af kan geen tegenstander u raken. Thans tracht hij door agenten, spion nen en provocateurs uw aanzien in gevaar te brengen. Ik weet. dat gij zelf de minderwaar dige elementen in uw gelederen zult. vinden het bewijs van hun schuld zult leveren, en hen zult verwijderen. Kameraden, hier is de grootste waakzaamheid geboden. Sluit u nauw aaneen en weg met dengenc. die niet volkomen met lijf en ziel bij u behoort. Door discipline en uiterste plichtsbetrachting moet gij bewijzen, dat gij zijt geroepen Duitsch land te vernieuwen. Verbod van de „Rheinische Zeitung" opgeheven. De „Rheinische Zeitung" deelt mede dat. het verbod, dat op 4 Februari 1933 tegen dit blad voor den duur van drie dagen was uit gevaardigd. eergisteren door de Vijfde Kamer van het Rijksgerechtshof als ongegrond is op geheven. De kosten van het geding komen voor rekening van den staat Pruisen. ..Die Tribune" verboden. Een Wolffteleeram uit Berlijn meldt, dat het periodiek „Die Tribune" tot 20 Augustus ls verboden. GLADBACH. Politiebeambten hebben In het gebouw van de Rheinische Druckerei een huiszoeking gedaan en een groote voorraad strooibiljetten, die door de Rijkswcrkgemeen- schap van Centrum-kiezers waren uitgegeven alsmede 30.000 Centrumbrochures ln beslag genomen. De inhoud der brochures en mani festen zou in strijd met de Rijksverordening tot bescherming van liet Duitsche volk zijn. AGENDA. Heden: DONDERDAG 23 FEBRUARI Ged. Oude Gracht 79: Ds. G J. Waarden burg: Ibsen's ..Keizer en Galilecër". Luxor Sound Theater: „Atlantide, hcer- scheres van Atlantis 8.15 uur. Palace: „Wie sag ich's mclncm Mann?" Toonoel: Les trois Matas. 7 on 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De firma Adam en Eva". Tooneel: Madiah en Chaudry Kaly. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. VRIJDAG 24 FEBRUARI Stadsschouwburg: N.V. Amstcrdamsche Tooneelver. „Circus Knie.' 3 uur. NassaupleinTheosofische Vercënlging. Lezing Ko Borsten. 8.10 uur. Bioscopen. Nieuw programma.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5