KARSOTE STA TEN-GENERAAl ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Telefunken en Philips' Radio DE HAARLEMSCHE STRATEN EN HUN OORSPRONG. KARSOTE HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAC 23 FEBRUARI 1933 EERSTE KAMER. C.-H. Tweede Kamerfractie gekapitteld. Mogelijkheden voor Kabinetsvorming. Zonder de v.-d.? S.-D. niet mi- nistrabel geacht. Nog eens: De Zeven Provinciën. Is er nog geld genoeg? 22 Februari. De Senaat heeft vandaag zijn algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting voortgezet. Aan het eind van den middag gekomen konden we concludeeren, dat alle fractievoorzitters aan het woord zijn ge weest. We hebben gisteren de heeren Mendels en van Embden gehad, vandaag de Senato ren Lohman, Fock, van Lanschot en Anema. Daarna komen thans degenen, die meer de detailpunten zullen behandelen. De heer Hermans ondernam die detailwerkzaamheid vandaag de heer Oudegeest zal haar mo gen voortzetten. De heer Lohman heeft zijn rede aange vangen op een wijze, die de algemeene be langstelling wel vermocht te wekken. Immers de heer de Savornin Lohman. sprekende na mens de C.H. Eerste Kamerfractie heeft duidelijk doen gevoelen, dat die heele fractie de houding bij de motie-Boon door de C. H. Tweede Kamerfractie ingenomen, eenstem mig afkeurt. De heer Lohman zei 't niet aan genaam te vinden die meening naar voren te moeten brengen, maar hij meende, dat zoowel de regeering als het land rechten hadden op de uitspraak, dat wanneer de Eerste Kamerfractie had moeten beoordee- len wat de regeering wilde, zij eenvoudig met de Regeering was medegegaan. De heer Lohman <c. h.) meende, dat wel bezwaren konden gemaakt worden tegen het ontwerp, betreffende de rechterlijke organi satie, maar dat tegen elk bezuinigingsont- werp bezwaren geopperd kunnen worden, Z.i. had de c. h. Tweede Kamerfractie de regee ring moeten volgen. Hij wilde wel verklaren, dat in normale gevallen het stellen der ka binetskwestie over twee ton abnormaal zou zijn, maar thans sprak uit het afwijzend vo tum gebrek aan genoegzamen wil tot mede werking bij de Kamer. Dat gebrek was ook tot uiting gekomen bij het 30-opcenten-ont- werp. Het eenige bezwaar, hetwelk de heer de Savornin Lohman koesterde, was dat de regeering te laat gekomen was ze had reeds veel vroeger de conflictspositie moe ten stellen. Thans kon ze niet opnieuw bukken! Wat de oplossing van de conflictscrisis betrof wel de Kamerleden, die er vandaag over gesproken hebben mochten sterker spre ken of verzachtende omstandigheden aan voeren. allen voelden ze iets rammelen. De heer Fock (lib.) keurde de Kamerontbinding af hij zag thans een middel, dat maar al leen in de uiterste gevallen mocht worden toegepast, om een futiliteit, waarover de kie zers nooit uitspraak zouden kunnen doen. De heeren Lohman (c. h.) en van Lanschot (r.k.) en Anema (a. r.) nu ja, volgens de woorden van den eersten hoorden zij hun politiek geweten spreken, gedrieën kwamen ze tot de conclusie, dat er wat rammelde. Maar evenzeer geloofden ze, dat in de om standigheden van het oogenblik de gekozen oplossing de beste was. En ten slotte staats rechtelijk niet verboden. Zooals men ziet een negatieve uitspraak. Op dezelfde wijze werd de ontbinding op termijn gezien. De heer Fock (lib.) keurde ze af als een dwaasheid, een tegenspraak in zich zelve, de evenge- noemde drie heeren zagen er in het kiezen van het beste uit twee kwaden. Stagnatie in de werkzaamheden van het Parlement zou li.i. uit den booze zijn geweest. Dat er spoedig een nieuwe Kamer zou ko men werd door de rechtsche heeren zeer sterk bejubeld alleen willen we hier nog de opmerking maken, dat Prof. Lohman (c.h.) zich vergist in de doelstelling van de ontbinding. Volgens minister Ruys is de doel stelling een oplossing te verkrijgen voor dat conflict en is de vervroeging der verkiezing een gelukkige neven-omstandigheid. Prof. Lohman ziet de vervroeging der verkiezingen als doel. De heeren der rechterzijde we sommen nog eens op: Prof. Lohman, Mr. van Lan schot en Prof. Anema hebben zich natuur lijk ook uitgelaten over de inzet van de ver kiezingsstrijd, Het zal niet gaan over de al of niet opheffing van een aantal rechtban ken het zal gaan naar hun gevoelen, over de opvattingen, welke men koestert met be trekking tot het overheidsgezag. Dit cardi- nale punt is h.i. genoegzame grond voor sa menwerking na de verkiezingen, voor de vor ming van een kabinet dat homogeen is in beginsel, in zichzelf en met een Kamermeer derheid. Een breedcre basis voor het Kabinet? De heer Fock (lib.) meende dat daarvoor alle grond aanwezig is. Het nieuwe Kabinet moet zoo breed mogelijk zich in het volk fundee- ren, maar vooral parlementair zijn. De vrijz. dem. zouden voor zoo'n breed gefundeerd kabinet wel niet in aanmerking komen. Noch Mr. Fock, noch Prof. Lohman geloofde, dat de drie rechtsche groepen zouden kunnen tegemoet komen aan de eischen t. z. van ontwapening van de V. D. groep. En de in trede der liberalen in een nieuw kabinet, een nationaal kabinet dan, waarvoor Mr. Fock pleitte, achtte Prof. Lohman (c.h.) niet te verwachten, wijl in de Tweede Kamer Prof. Aalberse (r.k.) zich niet zeer vriendelijk je gens de liberalen had uitgelaten. Dat de soc. democratie in het komende ministerie vertegenwoordigd zou zijn deze gedachte wijkt hoe langs zoo meer terug. Geen der fractievoorzitters heeft ook maai de mogelijkheid verondersteld. De heer Fock dacht blijkbaar over de vrijz. dem. anders dan de rechtsche sprekers hij zag hun medewerking alleen afhangen van het pro gram, waarop een kabinetsformateur wilde in zee gaan. De heer Lohman wees er op. dat de ko mende regeering meer beteekenis zou krijgen om zijn program, dan wegens de personen die er in zouden zitten. Dat het komende kabinet het heel moeilijk zal hebben de heeren Lohman (C.H.), Van Lanschat (R.K.) en Anema (A.R.) hebben het evenals de heer Fock (Lib.) duidelijk doen ge voelen, door onderscheidene cijfers te ge ven. Vooral de financier Van Lanschot deed het. Hij wees op de tekorten welke de laat ste landrekeningen hebben opgeleverd, tekor ten welke verre overschreden wat er als tekort geraamd was. Hoe moet dat nu met de begrooting van 1934? Mr. van Lanschot zag de toekomst donker in. Al was er voor hope loosheid geen reden. Wat er tot nu toe tekort gekomen is. kan door leeningen gedekt worden. Mr. van Lan schot prees den heer de Geer. die de leeiiings capaciteit van ons land zoo hoog had ge houden. Maar de financieele positie van ons land zal niet op peil gehouden kunnen wor den door leeningen er zal dus veel door scherpe en nog eens scherpe bezuinigingen moeten verkregen worden. Hoe zal dat moe ten? de heer Van Lanschot waagde zich niet aan een voorspelling. Als maar, het koste wat het kost, inflatie wordt vermeden. De heer Van Lanschot sprak woorden van warme dank tot de ministers Verschuur en De Geer, die een zware taak hebben te ver vullen gekregen. Ook de heer Anema uitte dankwoorden. De gezagskwestie en de muiterij op De Ze ven Provinciën heeft natuurlijk ook veler harten bezig gehouden en waar het hart vol van is loopt de mond van over, dus werd er veel over gesproken. De sprekers van gisteren, die de algemeene kwestie hebben aangeroerd, hebben wat niet zal verwonderen gepleit voor een krachtig handhaven van orde en gezag De heeren'Lohman en Anema hebben daarop ge wezen, wijl anders het overloopen naar extreme groepen wordt in de hand gewerkt. Wat zoowel de C.H. Prof. Lohman verfoeide als de A.R. Prof. Anema. Beiden verklaar den zich tot principieele tegenstanders v.i n het zoeken van eigen recht. Van Fascisme wilden ze niet weten wijl dit een ver- zwakte vorm van revolutie is en de volksvrij heden er door in het gedrang komen. En Mr. Van Lanschot zeidc geen dictatuur te wen- schen van den enkeling, of van het proleta riaat, De heer Lohman wilde wat minder doen demonstreeren. Voorts werd van alle zijden het gebeurde in Indië besproken en door de lib,, a.r., c.h. en r.k. woordvoerders volledig en principieel afgekeurd. Dat er met de mui ters niet werd onderhandeld, vond algcheele instemming. De bom, die noodig was, is be treurenswaardig. Helaas vervolgde Prof. Lohman was er de „verdammte Pflicht". Deze uitspraak de heeren Anema en Fock en Van Lanschot namen ze alle voor hun re kening, gelijk zij achter de regeering stonden, toen deze wat het ook kostte een eind aan de muiterij maakte ging bij alle woord voerders vergezeld met het uitspreken van medelijden met de slachtoffers, waaron der er waarschijnlijk waren, die niet zoo heel schuldig zijn geweest. Vooral de heer Fock heeft er zijn verheu genis over uitgesproken dat niet alleen on der de Indische schepelingen muiterij was uitgebroken, dat zelfs de leiding genomen was door de Europeanen. Anders immers had het gebeurde een heel ander en veel betreu renswaardiger effect gekregen. Werd de muiterij onvoorwaardelijk afge keurd .-mqt. Het uitspreken van verwon dering dat verschillende de regeering en de muiters als gelijke partijen beschouwden aan de andere zijde werd duidelijke twijfel uitgesproken aan het beleid en de kracht der hoogere Marineleiding. Er werd op gerekend dat ook daar na onderzoek gestraft zou worden, die, welke straf verdient. En tenslotte werd aangedrongen op ver wijdering van onbetrouwbare elementen. De heer Hermans (S.D.i zag door de regee ring de gemeentelijke autonomie telkens v.eer aangetast, waartegenover hij de meening ver dedigde, dut de gemeenten baas moesten 2ijn in eigen huis. Heel wat minder vriendelijk jegens de re geering klonk de critiek van den heer Her mans op het gebeurde met De Zeven Pro vinciën hij uitte zijn ergernis en diepe droefheid om de gevallenen. Een gebeurtenis, die zoo scherp afstak tegen het ideaal dc-r S. D. A. P., dat hij aangaf met een herinne ring aan de 7e Symphonie van Beethoven: „Alle Menschen werden Briïder". De heer Oudegeest begaf zich geheel in financieele beschouwingen. Deze sociaal democraat geloofde, dat de regeering niet voldoende vooruit ziet, niet voldoende mee gaat met. de structureele veranderingen, welke zich thans z.i. in het economisch leven voltrekken. Er is geen geld werd algemeen gezegd. De heer Oudegeest betoogde, dat er nog geld genoeg is om een heffing in eens van 1% te wettigen. Wanneer betoogd wordt, dat het geld thans zoo buitengewoon moeilijk is los te krijgen, dan wees de heer Oudegeest er op. dat er zooveel meer briefjes van 1000 wor den uitgegeven, dan voor de crisis, terwijl er dan toch minder behoefte aan moet zijn. Worden ze in de oude kous gestopt? Maar dan is de 1".'. toch ook gemakkelijk los te maken? Morgen zet de heer Oudegeest zijn rede voort. TWEEDE KAMER. De Indische begrooting aangesneden. In den Senaat was er groote, overgroote be langstelling. Veel publiek aan alle kanten. Daar de centrale politieke discussie. Aan den overkant van het Binnenhof, alwaar de In dische begrooting besproken werd, was de rust en de stilte als van een tropischen avond. Weinig leden van dc ten doode opgeschreven Kamer, wemig publiek schaars gezaaid. Wijl ook de Eerste Kamer op onze ruimte heeft beslag gelegd zijn we over het gebeurde in de Tweede Kamer kort. De heer Cramer <s. d.) klaagde vooral, dat de minister zoo heel gemakkelijk zijn wil tegenover den Volksraad doordrijft. De heer Cramer had behalve deze critiek op den mi nister nog wel meer in zijn klachtenboek. maar onthield den heer de Graaff toch niet de hulde van veel omvattende kennis en toe wijding. Aan critiek op den G.G. deed de heer Cra mer 't ook niet ontbreken. Beschouwt de heer de Jonge Indië niet te veel als een N.V.. bo vendien onkundig van wat er in de Indische volken leeft? Vooral had de s.d. afgevaardig de bezwaar tegen de z.i. drastische bezuini gingen bezuinigingen echter niet op de gezagsmiddelen. De heer Cramer verwierp de besparing op de salarissen der Indische ambtenaren, zon der voldoende overleg, zonder progressie of degressie, verwierp de onderwijspolitiek, en de welvaartspolitiek der Indische regeering. Waarbij wel op den Europeeschen export, niet op de inlandsche nijverheid wordt gelet. Werkloosheid en crisis doen de bevolking lijden, waaraan niet genoeg door de regeering wordt tegemoetgekomen, de regeering, welke INGEZONDEN MEDF.DEELINGEN a 60 Cts. per regel. C. C. KROUWELS TEL. 14024 KONINGINNEWEG 6 alleen inaar onrust kan verwekken en de vrij heid belemmeren. De heer Cramer heeft een motie ingediend, waarin hij vraagt om onmiddellijke afschaf- iing van alle interneeringskampen. internee- ringen en exhorbitante rechten. Tweede sprekei was de heer van Boetzelaer van Dubbeldam (c.h.) Deze achtte den tijd voor critiek op den G. G. nog niet gekomen. Bovendien overheersclien de financieele zor gen alle andere. Dit noopt er toe, dat er wel eens van de adviezen van den Volksraad wordt afgeweken, wat toch niet tot conflic ten behoeft te voeren, wanneer maar nauw keurig onderscheiden wordt tusschen de roe ping der regeering en de taak van den Volks raad. De heer van Boetzelaer, voorts wijzende op de groote beteekenis der groote bedrijven voor Indië, vroeg om een economische her- oriënteering. Als zoodanig waardeerde de heer van Boetzelaer dc bevordering der rijst cultuur. Hij achtte het kweeken van reserves in Indië noodzakelijk en het streven naar een algemeen lager levenspeil, al zal de ver arming der bevolking steeds een sterke rem aanleggen. Hierbij is ook te letten op een goede voedselvoorziening. Ook pleitte de heer van Boetzelaer voor groote voorzichtigheid' met betrekking tot de financieele politiek en voor rust en vastheid in de salarieering. De decentralisatie van het bestuur moet op den duur tot versobering leiden. De heer van Boetzelaer verwierp de ge dachte. dat 't ons land te doen is Indië er onder te houden. Prof. Eerdmans (lib.) sprak ongeveer in gelijke richting, toen hij het verkeerd achtte, wanneer laatdunkend gesproken wordt over het hebben van overzeesche gebiedsdeelen. Bovendien wil de hoogleoruar niet vergeten, wat Nederland voor Indië heeft gedaan. Voorts vroeg hij de regeering te letten op de Nederlandsche economische belangen. De liberale afgevaardigde had er bezwaar tegen, wanneer onze cultuur eenvoudig aan de inheemschen wordt opgedrongen. Tegen het toelaten van zending en missie op Bali had hij groot bezwaar. Ten slotte voerde de heer Feber het woord voor de R.K. fractie. Ook hij pleitte voor goe de financiën en wanneer weer eenmaal de goede lijn aanwezig Is voor het kweeken van reserves. Thans is 't de juiste tijd uit te maken wat er nu precies noodig is, waarop men tel kens weer moet kunnen terugvallen. De r.k. Indische specialiteit drong de regee ring naar het opzetten van een Indische volkshuishouding door Indische kleinbedrij ven. INTIMUS. STADSNIEUWS MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID. ON1SEFERKTF, VRIJHEID OF MEER GEBONDENHEID? Het departement Haarlem van de Neder landsche Maatschappij voor Nijverheid en Hendel hield Woensdagavond in de boven zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw een bijeenkomst, waarin Dr. E. J. Tobi uit Den Haag en Jhr. Dr. J. C. Mollerus een voordracht hielden over "t onderwerp: „Pro blemen van den middenstand: terug naar onbeperkte vrijheid of verder naar meer ge bondenheid?" De voorzitter, Jhr. F. Teding van Berk hout, sprak een kort openingswoord. Hij heette vooral de vertegenwoordigers van de Haarlemsclie Handelsvereenigingen en van de Christ. Middenstandsvereeniging welkom Hij gaf daarna het woord aan D r. Tobi, die al dadelijk meedeelde dat hij een voor stander was van meer gebondenheid. De twee grootste problemen, waarmee de midden stand te kampen heeft, zijn het teveel aan winkels en de ..omloopssnelheid" van de win kels. Van het standpunt van den consument gezien kunnen er nooit teveel winkels zijn. Toch moet men letten op de uitwerking van hot te groot aantal winkels. De geleerden („daar reken ik mij zelf niet onder!", zei spreker) zijn het er over eens, dat er een teveel aan winkels bestaat. Het aantal win kels in Nederland is zelfs ontstellend groot. Dit is een gevolg van de groote crisis, waar onder de maatschappij tegenwoordig te lij den heeft. Uit hem toegezonden jaarversla gen van Kamers van Koophandel is hem ge bleken, dat door de werkloosheid de winkels als paddenstoelen uit den grond verrijzen. En het is te begrijpen, dat wanneer iemand werkloos raakt en niet om steun wil aan kloppen, hij "t wel eens met een winkeltje wil probeeren. Als de werkloosheid verdwijnt, zal ook het aantal winkels wel weer kleiner worden. De omloopssnelheid blijkt uit het feit. dat per maand in ons land 400 kruide nierswinkels verdwijnen, maar dat er 430 voor in de plaats komen. Dit acht spreker een bedenkelijk verschijnsel. Dit kost aan de gemeenschap veel geld, wat we later op ons belastingbiljet terug vinden. Het teveel aan winkels leidt tot prijs- knoeien en tot al klinkt dit paradoxaal prijsverhooging. De tegenwoordige economi sche school adviseert om daar niets tegen te doen en het te laten uitzieken. Daar is spre ker het niet mee eens. Wie 's morgens eens uit raam kijkt, kan een groot aantal sla gersjongens. kruideniers en melkboeren zien. Men begrijpt dat dit groot aantal bezorgers veel geld kost. Dat is de oorzaak van de prijs verhooging. En dat is een nadeel voor de maatschappij. Een eerste eisch om aan dit euvel paal' en perk te stellen, is het niet meer toelaten van elkeen tot een zekere branche, want er komen te veel onvakkun- digen en onkapitaalkrachtigen. De vestiging moet niet in handen gegeven worden van alleen belanghebbenden, maar ook aan een zoogenaamde georganiseerde distributie. Men moet zich daarvoor verstaan met dabrikan- ten, grossiers en detaillisten dit zal een goed bestrijdingsmiddel van de omloopssnelheid blijken te zijn. Het uitzieken laat de euvelen maar voortbestaan. Jhr. J. C. Mollerus Is van meening, dat Dr. Tobi zijn stelsel theoretisch goed in el kaar heeft gezet, al heeft hij zelf gezegd dat er veel practische bezwaren aan verbonden zijn. Moeten wij komen tot een gebonden heid. zooals door Dr. Tobi is bepleit, of tot een zekere mate van vrijheid? Bij beide stel- WAKMOES STK AAT. Een straat, die. van den kant der Anogang gezien, zoo prachtig door onze aloude St. Bavo wordt afgesloten. Gelukkig bestaat hier niet meer het gebod, dat op 16 Februari 1560 door de stedelijke regeering werd uitgevaar digd. Dit gebod hield in „dat die met war moes. salade en andere eetbare waeren ter markt komen, niet zullen staen over de witte riggel of stcenen in de Warmoesslraat". Dc straat was namelijk over de lengte ge halveerd door een regel witte steenen. De eene helft kon worden gebruikt voor de markt, terwijl de andere helft voor het ge wone verkeer vrij moest blijven. Het is er nu zóó druk geworden, dat het éénrichtings verkeer moest worden ingevoerd. Hier was van oudsher de verkoopplaats van groenten. Daarom heeft de straat den naam van War moesstraat gekregen. Maar in den loop der eeuwen heeft zij verschillende namen gehad, o.a. dc Vleeschhouwerstraat. de Halstraat on de Kerkstraat. In 1628 werd zij genoemd „de Kerckstraet op dc Beuk" en in 1646 de „Kerck ofte Warmoesstract". De naam Hal straat en Vleeschhouwerstraat kreeg /ij zeker wel naar aanleiding van de Vleeschhal. het prachtige meesterwerk van Lieven de Key, die in 1385 op den hoek van de Spekstraat gebouwd werd. De naam Vleeschhouwer straat wordt reeds genoemd in een acte van het jaar 1394. betreffende de opdracht van Jan Poyzo aan Jacob IJsobrantssoen van een rente, gevestigd op een huls In deze straat. seis zijn echter graden. Spreker wil toegeven dat hij in zekere mate voor gebondenheid is. De grootwerkgevers in ons land zijn niet te beschouwen als de laatste schakel van het distributieproces. Zij mogen dus niet dienen als de „kop van Jut", waarop de consument hameren kan. Men moet het vraagstuk van het oogpunt van den middenstand bekijken. De middenstander pleegt d 1 e artikelen aan den consument te verkoopen. waarop hij het meeste provisie kan verkrijgen Bij hem geldt niet de kwaliteit van het artikel, maar de grootte van de provisie. Het stelsel van Dr. Tobi is theoretisch wel mooi. maar in de praetijk loopt het op niets uit.. De midden standers voelen niets voor organisatie. Dit is herhaaldelijk gebleken. Het zou alleen kunnen gebeuren wanneer de wetgever er bij betrokken wordt: wanneer het van boven af komt. Een groot percentage van de mid denstanders in ons land wil van organisatie niets weten. Het stelsel van Dr. Tobi kan dus geen redelijke kans van slagen hebben. De invoering van een georganiseerde distri butie zal tot groote moeilijkheden leiden. De middenstand in ons land is er nog niet rijp voor. Het is zeer gemakkelijk om te ko men tot een gesloten bedrijf, maar spreker vreest verstarde distributiemethoden. Wij moeten gaan in de richting van spe cialisatie van het middenstandsbedrijf. Er moet komen een goed gefundeerde midden standsonderneming om te concurreeren tegen de warenhuizen. Hij waarschuwt tegen d^ afsluiting van de distributie, zooals Dr. Tobi dit wil. In de typografie begint men ook al te vreezen, dat de prijzenafspraak «schep ping van prof. Veraart) on den duur niet meer te handhaven is. Dit lijkt op een fiasco te zullen uitloopen. De menschen, die druk werk noodig hebben, zullen zelf tenslotte willen uitmaken, welken prijs zij daarvoor betalen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door een paar aanwezigen ge bruik gemaakt. Zij werden door beide spre kers beantwoord. De voorzitter bracht hun een vriendelijk woord van dank. TOURNEE HENNY PORTEN. Naar ons impressario Ernst Krauss mede deelt, zal Henny Porten en haar ensemble 10 Maart in den Stadsschouwburg te Haar lem optreden. OUDERAVOND SCHOOL 38. Dinsdagavond is een zeer geslaagde ouder avond gehouden in school 38 aan den Rijks straatweg. Als één der agendapunten stond vermeld: „eeen voordracht over de Open- luchtschool in Haarlem-Noord". De heer Brouwer onderwijzer aan deze school, vertel de op boeiende wijze van het leeren en leven op zij nschool geïllustreerd door lichtbeel den van de verrichtingen, der leerlingen en de Inrichting der school. Een hartelijk ap plaus toonde den dank voor 't gehoorde. Jammer was 't dat de ouders niet allen ge komen waren; ze hebben veel gemist. Voorts dient vermelding dat de oudercommissie zich duidelijk uitsprak voor aansluiting bij den Cenlralen Ouderraad. De contributie hiervoor zal door de ouders worden opgebracht. Even- tueele onkosten voor sprekers uit andere ste den. zullen ook hieruit kunnen worden be streden. Dan was er een voorstel van de commissie inzake een adres aan Burgemeester en Wet houders. betreffende kindervoeding. Dit adres vergezeld van een memorie van toelichting luidde als volgt: Door dc meer dan slechte tijdsomstandig heden zijn er op school 38 ruim 40 leerlingen, aan wlen een warme maaltijd wordt ver strekt. De kinderen moeten echter daarvoor aan den Rijksstraatweg, naar 't schoolge bouw in de Overtonstraat. loopen. Daartegen hebben de betrokken ouders ernstige bezwa ren. Gaarne zouden zij zien. dat hun kinde ren. die voeding in eigen schoolgebouw, ver strekt werd onder toezicht en leiding van eigen onderwijzers. Bij de behandeling der gemeente-begrooting werd door den heer Reinalda een motie ingediend, decentralisatie in de kindervoeding en waar noodig des morgens een ontbijt te verstrekken. Deze mo tie werd door het college van B. en W. over genomen. Ondergeteekenden verzoeken uw college beleefd, in opdracht van de ouders van school 38. 't daarheen te willen leiden, dat die mo tie zoo spoedig mogelijk wordt uitgevoerd. INGEZONDEN MT.DEDEFI INGEN a 60 Cts. per regel. STOPT DE VERKOUDHEID ALS BIJ TOOVERSLAG. Inademen - dat is alles. In korter tijd dan elk ander middel, zal KARSOTE U van Uw hoofdverkoudheid be vrijden. Het maakt Uw neusgaten vrij en ver wijdert vastzittend slijm uit neus en keel. Sprenkel slechts 10 a 15 druppels KARSOTE het nieuwe, wetenschappelijke inhalatie-mid del op Uw zakdoek en adem diep dc damp in. Deze verfrisschende, bacterle-doodende dampen verspreiden zich in Uw ademhalings organen en houden verdere ontsteking tegen. Uw verkoudheid is bijna onmiddellijk verdwe nen. Uw neus is geopend, ge ademt ge makkelijk. Fig. 1 toont dc bacteriën bij 't begin van de aandoening. Fig. 2 toont de geweldige toename der bacteriën na 24 uur. Flg. 3 hoe in minder dan 10 minuten de KARSOTE-damp alle bac teriën volkomen vernietigd heeft. is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 PER FLACON ZAKFORMAAT en 1.50 per flacon (2 x de kleine maat). R.K. BAKKERSPATROONS. Men schrijft ons: De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ned. R.K. bond van brood-, koek- en banketbakkerspatroons, hield eon ledenver gadering in café-restaurant Brinkmann. Het voornaamste punt der agenda was de besperking van het saneeringsplan. Nadat dc voorzitter het contract had voorgelezen, werden verschonende vragen gesteld. De belangstelling voor dit onderwerp was zoo groot, dat de geheele avond met de be handeling daarvan gemoeid was. De voorzitter beantwoordde de vele vra gen zoo volledig mogelijk. Algemeen was men er van overtuigd dat de chaos welke thans ln het bedrijf heerscht voor velen zeer nadeelig is. Allen waren er mede van overtuigd dat de oneerlijke concurrentie uit den weg ge ruimd moet worden. De voorzitter gaf dan ook den raad aan hen die op 't oogenblik het laagst met hun prijzen zijn. van nu af hun broodprijzen iels te verhoogen, opdat wanneer de sa- nceringscommlssie gaat werken, dc sprong voor hen niet zoo groot zou zijn. Dit is temeer noodig omdat na 28 Febru ari het percentage der binnenlandsche tarwe verhoogd wordt en daardoor onher roepelijk ook de prijs van het meel moet stijgen. MAATREGELEN GENOMEN. In ons vorig nummer namen wij een inge zonden stukje op van een abonné die klaag de over lang wachten bij Maatschappelijk Hulpbetoon. Toen hij namelijk voor het eerst zijn steun in ontvangst moest nemen, ston den er namelijk 200 a 250 personen die ge holpen moesten worden. Ons wordt thans van bevoegde zijde mede gedeeld. dat er reeds maatregelen genomen waren om zulke opstoppingen te voorkomen, zoodat zij niet meer kunnen voorkomen. JULIUS SUSAN GEHULDIGD. In „Carré" te Amsterdam is bij de opvoe ring van „In 't Witte Paard" de kapelmees ter Julius Susan, die ofschoon eerst 37 jaar oud. 25 jaar musicus is, gehuldigd. De leider van het operette-gezelschap, de heer Alex. Blunnlnk, heeft den heer Susan toegespro ken en een geschenk ln geld overhandigd. Sylvain Poons gaf een horloge namens de artisten. Verder spraken nog vo!^ anderen, o.a. de heer Elias van Praag, voorzitter van het feestcomité, die een telegram voorlas van wethouder Boekman.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7