Hst Befaaptiikste Ontwerp-omzetbelasting ingediend. Strandfooneel. Café-Restaurant „Du Commerce" TREIBGARSKY Opbrengst geraamd op ƒ60- millioen. 50e Jaargang No. 15238 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 25 Februari 1933 HAARLEM S DAGBLAD pirecüe,: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05. per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buitenspa&rne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN: i5 regels ƒ1.75, elke regel meer 0-35. Reclames 0.60 per regel Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1—4 regel» 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 030. elke rege] meer 0.10. uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f I 50.-. Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000—. Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-, Vetlies Wijsvingei f75.-. Verlies andere vinger f 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 25 Februari. 'Aandeelen Vickers stijgen! V. D. seint uit Londen: „Naar aanleiding van de berichten van de laatste dagen over de leveringen der Engelsche bewapeningsindustrie, consta teert de „Daily Express" dat de aandee len der bewapeningsfirma Vickers de laatste dagen aan de beurs zijn opgeloo- pen. Het blad vraagt zich af, waarheen de leveranties gaan, aangezien slechts een klein gedeelte rechtstreeks naar Japan en China wordt uitgevoerd. Volgens een mededeeling van het mi nisterie van handel zouden in de afge- loopen maand in 't geheel geen transpor ten van oorlogsmateriaal naar Japan en China zijn uitgevoerd. Het ziet er naar uit, dat de kleine mogendheden in het Verre Oosten de wapens bestellen, om ze daarna naar Japan uit te voeren. De Siameesche legatie te Londen gaf in een officieele mededeeling toe, dat zij tien tanks in Engeland had besteld, doch voegde er aan toe, dat Siam „een vreed zaam land" was. De „Daily Herald" publiceert eenige foto's uit een munitiefabriek bij Londen, waar men granaten van elk kaliber in lange rijen ziet opgesteld. De betrokken fabrieken hadden in den laatsten tijd weer vele munitie-arbeiders in dienst ge nomen, waarvan de meesten sedert den oorlog niet meer gewerkt hadden. Het blad weet te melden dat in de laatste twee maanden door een Engelsche firma 36 millioen geweerpatronen en door een andere firma meer dan 1000 machi negeweren naar het Verre Oosten zijn verzonden. De uitvoer van geweerpatro nen was in deze korte periode van 1933 driemaal zoo groot geweest als de geheele uitvoer van 1932, die 13 millioen patronen had bedragen, terwijl het aantal geëx porteerde machinegeweren in 1932 800 stuks bedroeg. Talrijke wapen- en munitietransporten naar China geschiedden uit Liverpool en andere Engelsche havens. Ook de uitvoer van explosieve stoffen naar China is in den laatsten tijd toegenomen". Deze allergezelligste mededeelingen vallen plezierig samen met de aanvaarding van het rapport-Lytton in Genève, waarbij alle mo gendheden zich tegen Japan's agressie hebben uitgesproken. U weet wie meneer Lytton is? Een Engelsche Lord, regeeringsvertegenwoor- diger, die prachtig kan fulmineeren niet al leen tegen Japan maar tegen alle bewape ning. En u ziet hierboven wat de Engelsche regeering tezelfdertijd toelaat. Intusschen legt zij brave verklaringen af dat zij den wa- penuitvoer wel zou stopzetten als de andere landen het maar deden. De andere zeggen natuurlijk hetzelfde. Maar Lord Lytton is het er misschien niet mee eens? oppert u. O neen? Waarom treedt hij dan niet onder luid protest terüg? En Sir John Simon, die ook zoo nobel over ontwapening kan praten en intijsschen ieder besluit ontwijken? En me neer Stanley Baldwin, die sinds zijn indruk wekkende rede tegen het luchtgevaar, op 11 November in het Lagerhuis gehouden, totaal onzichtbaar is geworden, geen mond meer heeft opengedaan, en geweigerd heeft zich in Genève te vertoonen, zoodat de Engelsche oppositiebladen vragen wat er eigenlijk met den sterken-man-in-de-regeering aan de hand is. Ziek? Geen zorg, hoor, hij verkeert in de beste gezondheid. Alleen maar een beetje zwijgzaam geworden. Dat slechte Engeland, zult u zeggen. Neen, dan wij, bewoners van de Bakermat/' van den Vrede! Een jaar geleden en een half jaar geleden heeft de Nederlandsche regeering, in antwoord op schriftelijke vragen over leve ranties aan zich-ten-oorlog toerustende Ame- rikaansche staten, medegedeeld dat zij geen bijzondere maatregelen ter verhindering van die leveranties wenschte te nemen. De mi nister van Binnenlandsche Zaken gaf in Sep tember te kennen, dat dergelijke leveranties het uitbreken van den oorlog volstrekt niet behoefden te verhaasten. Zij zouden het in tegendeel kunnen voorkomen! Nietwaar? Als gij den vrede wiltU dacht zeker dat dat standpunt verouderd was, gehoord de tallooze mooie phrasen van tegengestelde strekking in Genève, gezien het Kellogg Pact en de an dere plechtige geloften Allerminst. Gisteren zijn er weer vragen aan de regeering gesteld. Het zal wel veel helpen. Waar zijn trouwens de duizenden organisaties, die zich met adressen tot Den Haag richten om te protesteeren tegen wa penleveranties door de Bakermat? Nu? Zal het bij de verkiezingen blijken? Het schijnt dwaas optimisme dit te verwachten van een volk, waarvan iedereen toch al weet dat het tegen den oorlog isNet als de andere volken. Die zeggen dat namelijk ook allemaal. De aandeelen Vickers stijgen Het is schoon. Ik weet niet of de hoofddi recteur van de firma nog meneer Vickers heet, maar laten we hem maar zoo noemen. Ik zie hem thuis zitten met mevrouw Vickers en de kinderen, en verheugd wijzen op de beurspagina. Een bediende klopt, treedt binnen, biedt een lijst aan van een der tal looze Engelsche organisaties die Genève met adressen ten voordeele van Ontwapening overstroomen. „Natuurlijk hoor", zegt me neer Vickers glimlachend, en teekent zwierig zijn naam. Het spreekt vanzelf, dat mevrouw niet achterblijft. Waarom ook? Zoo'n utcvie, daar ben je natuurlijk theoretisch voor. Het hindert niets, en het is toch zeker niieit hun schuld dat, de Japanners China aanvallen, en de Peruanen Columbia (of omgekeerd) en de Paraguayanen Bolivia (of omgekeerd, i j- I/Microns trar» niemand. i wijs worden)! Weineen, hun schuld is het zeker niet. „Leveren jullie nu ook al gasbommen, en brandbommen en zoo?" vraagt mevrouw met de vriendelijke belangstelling, die een goede ega in het werk van haar man toont. „Neen kind", zegt meneer genoegelijk, „dat zou niet tactisch zijn. Daar wachten we nog wat- mee, voor als 't in Europa begint. Dat gas en die luchtbommen, daar moet je niet te snel mee zijn, zie je, want dat maakt geen goeien indruk op die stommelingen die nog geen oorlog hebben. Als de Japanners een heele Chineesche stad in een paar uur tïjds uitmoordden, of de Peruanen de Columbiaan- sche hoofdstad (hoe heet dat gat ook weer?) zouden ze allemaal wakker worden en mis baar gaan maken. We zouden last ermee krijgen. Ieder artikel heeft zijn seizoen haha!.... vraag het maar aan je mode winkels. (meneer lacht tevreden over zijn gelukkige vergelijking). Je moet de markt be grijpen, zie je, en weten te mênageeren „Oh ja?" zegt mevrouw verstrooid, en denkt aan haar bridgepartijtje van 's avonds. De mannen moeten niet te lang over zaken praten, 't wordt zoo gauw vervelend. Intusschen sneuvelen duizenden stakkers, aangevoerd door andere stakkers, in Jehol, in .Peru, in den Gran Chaco. Allemaal erg ver weg. maar er zijn aardige naburige pro bleempjes, en in Europa stijgt de- verdwazing met den dag. Het buskruitvat is heelemaal open, slechts een klein vonkje In Moskou zit de opper-geweldenaaT van het Roode Leger, meneer Stalin, en wacht. Hij ziet er neg tevredener uit dan meneer Vickers. De heele wereld speelt in zijn kaart. Weldra zal de schoone dag daar zijn, waar op hij ovei de rookende puinhoop die eens Europa was tegen het schamele restant van de dwazen zal kunnen oprukken. Dat hoopt-ie met grond. Ja. de conjunc tuur wordt best voor meneer Stalin. R. P. TOT REDDING VAN DE H. O. V. DE INZAMELING VAN HAARLEMS DAGBLAD. (24e lijst.) Collecte repetitie Hülegomsche dameskoor 8.75 Collecte Werkloozenconcert der H.O.V. 22.41 Vorige opgaaf 1564.09 Totaal 1595.2 PERSONALIA. Met ingang van 1 Maart a.s. is de heer Fr. B. van der Meulen te Haarlem benoemd tot politie-agent te Amsterdam. De inbraak op de Botermarkt. Hoe de brandkast werd opengemaakt Zooals wij reeds berichtten heeft in den nacht van Donderdag opu Vrijdag een bruta- tale inbraak plaats gehad in het filiaal van de firma de Gruyter a'an de Botermarkt. De dief heeft zich toegang verschaft door middel van een valschen sleutel, en was toen in het bovenhuis. Na veel moeite gelukte het hem ten slotte met de brandkast in den kelder te komen. Daar begon hij te „werken". Onze foto toont duidelijk het vijftigtal gaatjes die hij naast elkaar in het ijzeren gedeelte van de brandkast heeft geboord (het onderstuk is van hout, doch de dief begreep wel. dat zich daar geen geld zou bevinden). Met behulp van een ijzerzaag voltooide hij het karwei. Dc buit was zooals bekend l 600 a f 700. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN U WEET HOE HET JN HOLL.4ND GAAT: De winter komt er dikwijls laat. Vaak breekt hij twee of driemaal los. Zorg dus voor brand van HOENDERDOS! (Te Zandvoort zal in dan a.s. zomer een openlucht theater worden geopend.) Lang bleef Zandvoort in den dommel, Daar 't haast geen attracties had, Maar nu wordt het frisch en wakker (Nam 't misschien zelf eens een bad?) In den loop der laatste jaren Brak de overtuiging baan, Dat een badplaats, om te slagen, Met haar tijd ook mee moet gaan, Toen dat eenmaal was begrepen, Toonde men zich ook paraat En niet angstig voor de waarheid, Dat de cost gaat vóór de baat- Als het jaar wat op wil schieten En de zomer komt in 't land, Zal er veel zijn te genieten Aan het mooie Zar.dvoortsch strand. En dan komen groote drommen, 'n Zee van zorgen met hen mee. Die zij vroolijk van zich spoelen In de zondoorstraalde zee. Heele golven van malaise Raken de bezoekers kwijt- Niet hun nattigheidgevoelens, In der golven nattigheid. Hield men 't hoofd net boven water, In de nooden van de stad, Zandvoort duwt hen nu er onder In zijn moedversterkend bad. En dan komen er attracties, Ter bekoring van 't geheel, Van het badzout in bet water. Tot het openluc.httooneel. Eerlijkheid gebiedt te zeggen, Dat ik wat verwonderd was, Toen ik van de nieuwe plannen, In die laatste richting las. Dat is toch, mocht ik zoo denken, Dubbel op, hoe heb ik 't nu, Is het strand niet reeds des zomers, Eén doorloopende revue? P. GASUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Luxe-Auto-VerhuurT sch,°TTp^ Cadillac en Buick Auto's, 10 ct. p. K.M. - Telef. 10105 - Zijlweg 9 Het gesprek van den dag i EN Z'JN ORKEST brandstoffen: „AERAM"! ZIE VERDER IN DIT BLAD Japan Maandag uit den Volkenbond? Delega tie verlaat de Assemblee. (Ie blad. Ie pag.) De stad Kailoc door de Japanners bezet. (2e blad, le pag.) Nieuw Japansch eskader voor Sjanghai. (2e blad. le pag.) Ingediend is een wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting van 1 pet. op den ver koop van alle goederen. (le blad, le pag.) In de Eerste Kamer heeft minister Ruys het beleid van de Regeering verdedigd en een beroep gedaan op dc medewerking der Kamer. (3e blad, le pag.) Bemiddelingspoging in het visscherijconfliet te IJmuiden zonder resultaat. (le blad, 2c pag.) ARTIKELENENZ. R. P.: Aandeelen Vickers stijgen. (le blad. le pag.) Jhr. dr. J. C. Mollerus. Achteruitgang in den uitvoer van groente en fruit. (2e blad. 2e pag.) Dr. Ir. Claudius Dornier: Luchtverkeer over zee. (3e blad, le pag.) Dr. W. G. N. van der Sleen: Een reis naar Nickerie. (5e blad, le pag.) K. de Jong: Radiomuziek der week. (5e blad, 3e pag.) K. de Jong: Concert der H. O. V. met mede werking van Jos. de Clerk. '5e blad. 3e pag.) J. B. Schuil: Het Tooneel: „De heilige prole tariër". (5e blad, 3e pag.) Uit de wereld van de film. (5e blad, 2e pag.) Bep Otten: Zwart of wit. (3e blad, le pag.) Het Haarlemsche Stadsbeeld. De Zijlstraat. (5e blad. 2e pag.) W. Sch.: Langs de rails. De juffrouw. (5e blad, 2e pag.). „De honderdste penning" wordt geheven van bijna alle verkoopen. Dan blijft er nog f20 millioen te kort De regeering heeft, ingediend een wetsontwerp tot het heffen van een omzetbelasting. Op deze pagina vinden onze lezers er uitvoerige bijzonder heden over. Er blijkt uit. dat de be lasting. die een zeer belangrijke hef fing zal worden, xvelker opbrengst op f 60 millioen per jaar geschat wordt, gelijkelijk op alle klassen der bevolking 'drukt, daar zij geheven wordt tot l"ó van alle verkoopen van goederen, die hier te lande geschieden. Om gelijkstel ling met ingevoerde goederen te ver krijgen wordt de belasting ook als in voerrecht geheven. De inning zal ge schieden door plakzcgels op de fac turen. De minister stelt zich voor de belasting 1 Juli in te voeren, dc oude Kamer kan de behandeling voorberei den en de nieuwe er over beslissen. Nadat de staatsmiddelen met f 60 mil lioen gesterkt zijn. zal er in 1934 na verlenging van alle thans geldende crisismaatregelen nog een tekort zijn van f 20 millioen. Dc belasting wordt geheven naar buitcnlandsch voorbeeld. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot heffing van een omzetbelasting. De regeering verwijst in haar toelichting naar cie wetgevingen van Duitschland, Frank rijk en België, waar deze belasting een be langrijke plaats in de budgetten inneemt. De omzetbelasting wordt geheven van alle verkoopen van hier te lande in het vrije ver keer aanwezige roerende zaken, indien de levering in Nederland plaats vindt. Dit be ginsel, in art. 1 neergelegd, wordt in de vol gende artikelen nader uitgewerkt en gedeel telijk ook beperkt. De belasting is verschuldigd door den ver- kooper. De kooper is hoofdelijk voor de be lasting mede aansprakelijk. De belasting be draagt voor iederen omzet één ten honderd van den verkoopprijs der goederen. Zij wordt voldaan door middel van plak- zegels, ter waarde van de verschuldigde be lasting, op de factuur. Voorts wordt voorgesteld een gelijk invoer recht te heffen van roerende goederen, hier te lande ingevoerd voor verbruik binnens lands. Vrijgesteld van belasting zijn o.a. verkoo pen van brood, aardappelen, margarine en turf. Evenmin vallen onder de voorgestelde hef fing verkoopen van goederen in den groot handel, die naar den aard der overeenkomst niet tot gevolg hebben, dat de goederen wor den verplaatst, om in de onmiddellijke macht van den kooper te worden gebracht- De regeering raamt de opbrengst van deze nieuwe belasting op f 60 millioen per jaar. Invoering op 1 Juli zou dus aan het loopende jaar een bate van f 30 millioen doen toeval len, welke de regeering voor een sluitende re kening noodzakelijk acht. Voor het budget van 1934 oestaat evenzeer behoefte aan deze heffing. Het tekort op deze begrooting zal immers dan nog f 20 mil lioen bedragen. De regeering zou de schriftelijke behande ling van het ontwerp gaarne nog in deze zit ting zien geschieden. De nieuw gekozen Ka mer kan de belasting dan in openbare be handeling nemen. Aan de artikelen van het ontwerp ontlee- nen wij: Art. 1. Onder den naam omzetbelasting wordt een belasting geheven van iederen ver koop hier te lande in het vrije verkeer entrepot van binnenlandsche goederen daar onder begrepen aanwezige koopwaren en andere zaken, die uit waren aard als roeren de zaken worden aangemerkt indien de leve ring van de goederen in Nederland plaats vindt. Met verkoop wordt ten deze gelijkgesteld ruiling en voorts iedere andere overdracht onder bezwarenden titel, met dien verstande, dat ruiling als tweezijdige verkoop wordt be schouwd. Voor de toepassing van deze wet wordt on der verkooper mede verstaan degene, die in de gevallen, bedoeld in het tweede lid van dit artikel de goederen vervreemdt, terwijl onder kooper mede wordt verstaan degene, die in bedoelde gevallen de goederen ver krijgt. Het begrip omzet. Iedere overeenkomst krachtens welke over dracht van goederen volgen? dit artikel plaats vindt, wordt aangeduid als omzet. Art.2 Als omzet worden mede aangemerkt alle verplaatsingen van goederen door of van wege fabrikanten en groothandelaren uit hun fabrieken, werkplaatsen of opslag plaatsen naar hun winkels of andere ver- koops- of afleveringslokalen. waarin zooda nige goederen voor hun rekening recht streeks aan verbruiker plegen te worden ver kocht. Onderlinge verplaatsing tusschen be doelde verkoops- of afleveringslokalen wordt niet als omzet beschouwd. Voor de toepassing van het eerste lid wordt de fabrikant of de groothandelaar als verkooper en het hoofd of de beheerder vari het verkoops of afleveringslokaal als kooper van de goederen aangemerkt. Art. 3. Als omzet wordt niet beschouwd het afstaan door leden van een coöperatieve ver- eeniging aan die vereeniglng, van goederen, welke bestemd zijn om. al dan niet. na bewer king of verwerking in het bedrijf van de ver eeniglng, door deze te worden verkocht. Hoe geheven wordt. Art. 4. De belasting bedraagt voor lederen omzet één ten honderd van den verkoops prijs der goederen. Bij omzetten, welke niet zijn overeenkomsten van koop en verkoop, treedt in de plaats van den verkoopsprijs het bedrag in geld. dat de goederen bu verkoop onder normale omstandigheden zouden op brengen. Onder verkoopsprijzen is te verstaan het zuivere bedrag, dat door den kooper aan den verkooper moet worden betaald. De belasting wordt berekend over veel vouden van tien gulden, met dien verstande dat onderdeden van een tiental guldens voor een geheel tiental worden gerekend. Wie betalen moet. Art. 5. De belasting is verschuldigd door den verkooper. De verkooper is hoofdelijk voor de belasting mede aansprakelijk. Voor zoover de belasting verschuldigd is door een commisslonnalr kan deze de be lasting verhalen op zijn commissiegever en heeft hij deswege het voorrecht genoemd in de artt. 80 e.v. van het Wetboek van Koop handel. Geen belasting is verschuldigd wegens om zetten door personen, die niet in hun be roep of bedrijf handelen, indien de verkoops prijs niet meer is dan honderd gulden. Geen belasting ingevolge dit hoofdstuk is verschuldigd indien verkoop van goederen geschiedt door den Staat, een provincie, een gemeente of een ander publiekrechtelijk lichaam. Voldoening door plakzcgels. Art. 6. De volgens dit hoofdstuk verschul digde belasting wordt voldaan door middel van plak/egels ter waarde van de verschuldig de belasting, welke de verkooper aan de fac tuur hecht en daarna voor herhaald gebruik ongeschikt maakt. Bij algemeenen maatregel van bestuur wor den bepalingen vastgesteld omtrent vorm. kleur en waarde van de zegels, de wijze van verkrijgbaarstelling en de wijze waarop de zegels moeten worden gebruikt, en voor her haald gebruik ongeschikt moeten worden gemaakt. Art. 7. De Verkooper. die wegens een omzet van goederen belasting verschuldigd is. is verplicht aan den kooper een van het ver- eischte zegel voorziene factuur uit te reiken, waarin zijn vermeld: dagteekening van den omzet, namen en woonplaatsen van verkoo per. kooner. aard en hoeveelheid van de ver kochte of op andere wijze vervreemde goe deren en den verkoopsprijs. De verkooper Is verplicht een dubbel van de uitgereikte fac tuur te bewaren. Dc nadere voorschriften ter uitvoering van het eerste lid van dit artikel worden bij alg. maatregel van bestuur vastgesteld. Invoer. Hoofdstuk H. Art. 8 luidt o.a.: Hij. die koop waren of andere goederen als bedoeld zijn in art. 1, hetzij rechtstreeks, of over entrepot, hier te lande invoert met bestemming tot ver bruik binnenslands, is op grond van den in voer van die goederen een bijzonder invoer recht verschuldigd ten bedrage van het in art. 4 genoemde percentage over de waarde der goederen. Vrijstellingen. In hoofdstuk III zijn bepalingen opgeno men omtrent vrijstelling en teruggaaf van belasting. Zoo bepaalt art. 9 dat vrijgesteld van be lasting overeenkomstig hoofdstuk I zijn: 1. Verkoopen van brood, aardappelen, margarine en turf. 2. Verkoopen aan den Staat, aan provin ciën, gemeenten en andere publiekrechtelijke lichamen. 3. Verkoopen van goederen rechtstreeks aan particulieren, voor zoover deze de goe deren kennelijk voor persoonlijk gebruik aan schaffen. 4. Verkoopen van goederen in den groot handel, die naar den aard der overeenkomst niet tot gevolg hebben dat de goederen wor den verplaatst om in de onmiddellijke macht van den kooper te worden gebracht. 5. Verkoopen van goud, gemunt en in baren, alsmede van munten In zilver of on edel metaal van het rijk of de overzeesehc gewesten. De onder 3 van het eerste lid genoemde

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1