R VAM GUSTAV VASA HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAC 28 FEBRUARI 1933 -]-/V\/-|V Stralend blank staan de berijpte berken tegen de diep-blauwe vrieslucht, die hoog zich over de besneeuwde landen spant. On der hun lichtende poort gaan de menschen, die juist met extra-treinen uit Stockholm ol' Gothenburg, uit Karlsbad of Giivle of Fa lun gekomen zijn, op naar het dorp, waar do blauw-gcle vlaggen zijn geheschen, waar het feest wordt vandaag, nu in den vroegen mor gen, to ende sterren bleek naglansden en 't nog zoo'n graad of vijf-en-twintig vroor, bij don Vasu-stecn van Siilen de tientallen slci- loopers gestart zijn voor hun zwaren tocht door de wilde verlaten bosschen en over de bevroren rivieren, voor hun moelzamen kamp om 't snelst de negentig kilometer, die Salen van Mora scheiden, af te leggen, hun kamp om den groenen krans, dien een jong meisje in de oude kleurige dracht van het kerspel Mora den winnaar om den hals zal werpen, wanneer hij bij den houten klokkenstoel ach ter 't geel-witte kerkje het dorp binnenkomt. De eerste „Vasaloop" is ruim vier eeuwen geleden gehouden met drie deelnemers, Gus- tav Vasa en twee jongkerels van Mora. Te gen Kerstmis 1521 was de Zweedsche vrij heidsheld naar 't dorp aan de noordpunt van 't meer Siljan gekomen om de boeren te win nen voor den strijd tegen de Deensche over- heersching. maar ze durfden het niet aan en in een bitter kouden nacht was Gustav Vasa gedwongen een paar ski's te nemen en op de vlucht te gaan voor verklikkers, die hem aan de Denen wilden overleveren en toevallig wat hangt de geschiedenis van toevalligheden aan elkaar in de hooi schuur. waar hij den nacht doorbracht, hun snoode plannen bespraken. Doch na enkele dagen kregen de goede vaderlanders, die de boeren van Dalarnc altijd geweest zijn, be rouw en zij zonden twee snelle skiloopers uit om Gustav Vasa op te sporen en terug te brengen, opdat hij zich aan het hoofd van hun legertje zou kunnen stellen. In Salen, een gehucht bij de Noorsche grens, haalden zij hem in en toen dit feit in 1921 luisterrijk herdacht werd besloot de sportvereeniging Mora-Kamraterna voortaan telkenjare een „Vasaloop" te organiseeren. al zou de start om practische redenen niet in Mora maar in Siilen zijn. Want Salen is nog steeds een af gelegen gehucht in een woesten uithoek van Dalarne, een gehucht, dat weinige jaren ge leden nog zoo geisoleerd lag, dat de persfo tografen. die er het vertrek der skiloopers namen, vrijwel nimmer op tijd in Mora kon den zijn om den winnaar bij het passeeren van den eindstreep te kunnen fotografee ren, en bovendien wilden de menschen van Mora natuurlijk liefst zelf het profijt van een druk bezoek van belangstellenden bij den fi nish hebben. In nauwelijks twaalf jaren is nu de „Vasaloop" hét wintersportfeest van Zweden geworden, een glorieus festijn in 't hart van het juist in wintertijd zoo schoone Dalarne. waarheen telkenjare duizenden sportenthousiasten uit alle hoeken des lands komen, al moeten zij er ook vaak een uur of twintig voor in den trein zitten en al is er van den wedstrijd zelf eigenlijk niets te zien. Om tien uur vriest het in de zon nog zes tien graden, maar het is windstil en van de koude merk je vrijwel niets. De kerkklokken luiden en langs de wegen over de witte hel lingen komen de menschen in zwarte groep jes naar 't dorp. maar de meesten gaan de kerk voorbij, naar 't meer, waar kapitein Ahrenberg juist met zijn Junckers door de sneeuw stuift, of naar 't stationnetje, waar telkens weer een extra-trein met vlaggen en wimpels behangen binnenstoomt, of naai den hoek bij den klokkenstoel, waar op een groot bord de volgorde van de deelnemers bij de eerste controle. Mangsbodarna op onge veer 28 kilometer van Siilen, aangegeven wordt. Moeder Stoltz uit Boden, die een reis van meer dan duizend kilometer achter den rug heeft, maakt aanteekeningen en opmer kingen. Ze is deskundige, d'r drie zoons be- hooren tot de beste skiloopers van Zweden, twee hunner trainen voor de kampioen schappen van de volgende week en Algon, die al ettelijke malen derde was in den „Va saloop" wordt door velen als gevaarlijkste concurrent van den favoriet Hiiggblad uit Umeö beschouwd. Maar er valt nu nog weinig van te zeggen en men maakt een kuier achter het dorp om, naar de Dalülv, die als een breed vlak sneeuwveld tussohen de bossohen ligt en zicli in de verte in al liet smetteloos wit van lage weiden verliest. Het wordt druk in 't dorp, dat officieel een „marktvlek" heet en als zoovele kleine plattelandsplaatsjes zelf weinig belangwekkends en karakteris tieks heeft. Winkels en woonkamers zijn tot provisorische cafétjes ingericht, waar men koffie en melk en boterhammen beter: belegde brooden kan krijgen, in de ho tels staat de „smorgasbord" gedekt met zijn ontelbare schotels en schalen, de „lotjes", de vrouwelijke landstormers. tappen op straat dampende koffie in groote kommen en op eiken hoek staat een man met warme worst jes of half-bevroren sinaasappels. En daar komen de troepen meisjes In skicostuum zin gend en lachend door dc straten gezwierd, daar rijden in vliegende vaart met luid ge klingel van bellen de arresleden met de dik in hun schapenpelzen gehulde landheeren, daar rammelen de groote vrachtauto's die sneeuw aanbrengen om de Kerkstraat voor de skiloopers begaanbaar te maken, en over het meer tusschen de blauwende hoogten zie je overal menschen te voet of op ski's of op de fiets zelfs, die allemaal naar 't feestende dorp koers zetten. En ondertusschen gaan daar achter de bosschen in 't noord-westen dc twee-en-vijL tig skiloopers over de witte velden, nu eens met stevige stooten van hun stokken een hoogte op, dan weer in suizelende vaart een helling af, steeds maar voort door het stille besneeuwde land. We weten hun volgorde bij Evertsberg, op veertig kilometer van Mora, en onder de menschen, die nu trappelend van de kou voor de groote borden saamgedron gen staan, heerscht spanning. Men be spreekt kansen en overweegt mogelijkheden en gaat weddenschappen aan. Het rapport van Oxbcrg, waar de skiloopers nog een goede vijf-en-twintig kilometer voor zich hadden, wordt bekend gemaakt en er laait een geweldig gebrul op, want een jongkerel uit Mora zit den favoriet op de hielen. Maar na een half uur blijkt hij weer achterop ge raakt te zijn, doch de spanning blijft en groeit weer met' de minuut, wanneer uit liet persbureau in de bewaarschool officieuse berichten over den stand bekend worden. Tegen eenen staan al een kleine tiendui zend menschen langs de strak gespannen lij nen in de Kerkstraat. De vlaggen en wimpels hangen slap neer, de zon staat laag boven Sollerön en toovert een wonderen glans op de sneeuw, de luidsprekers gooiden dave rende marschen over de baan en de man nen met warme worst en luchtballonnetjes schreeuwen zich schor. Op de eere-tribune staat gouverneur Ericsson met Lennart Ber- nadotte en diens jeugdige, in een sneeuw witte ijsberenpels gehulde ega te praten, moeder Stolz knoopt d'r gebloemde hoofd doek was vaster en een boscheigenaar in een pels van wolvenhuid, een type uit een verhaal van Selma Lagerlöf, netemt een nagel vol snuif maar vergeet zijn'vuurrooden zakdoek weer in den zak te stoppen, want op het zelfde oogenblik golft van daarginds bij den klokkenstoel een geschreeuw en een gejuich over de menschenmenigte, dat het de luid sprekers haast overstemt. Luchtballonnetjes gaan de hoogte in, er wordt gezwaaid met hoeden en mutsen, de menseden dringen te gen de touwen. Dan springt Margit Nilsson, 't flinkste en sportiefste meisje van het dorp naar voren om den winnaar den groenen krans om den hals te werpen, heviger nog laait het gejuich op en snel nadert de ski- looper met lange stooten. Dan zwaait een roode vlag en dc omroeper vertelt, dat Hagg- blad uit Umea de negentig kilometer in den tijd van 5 uur, 57 minuten en 9 seconden heeft afgelegd. Nauwelijks een halve minuut later stuift nummer twee onder de eerepoort door, wat later komt de eerste Dalarnsche deelnemer, dan de eerste uit Mora en het ge juich is niet van de lucht voor er zoo'n vijf tien man binnen zijn. En dan merkt men hoe koud het toch eigenlijk is. Men haalt een kopje koffie of een worstje, men zoekt een cafétje op of trekt naar de bioscoop of gaat bij de school de ski's bekijken en bevoelen. En al.s de oude dorpskerk zich vult voor de feestelijke bijeen komst waarin het mannenkoor en Mora schoone liederen zal zingen en een der nota belen, „de vulkaan" geheeten. over „Mora en Hellas" spreken zal. blaast de stationschef al 't verstreksein voor den extra-trein naar Stockholm, die nagewuifd door meisjes in de bekoorlijke dracht van Mora wegstoomt tus schen de berkenbosschen aan den oever van het meer. dat gloeit in het rosse licht van de zon, die in het Zuid-Westen naar de blauwe lijn der hoogten zakt. Stockholm, Februari. NEDERL. NATUURHÏST. VEREENIGING. Ondanks de koude waren Zondag niet min der dan 50 leden der aid. Haarlem cn omstre ken van de Natuurhistorische Vereeniging 's morgens 9 uur te Zandvoort bijeengeko men voor een strand-excursie, onder leiding van den bekenden ornitholoog Jan P. Strij- bos. Het- bevroren strand bood een uitstekend terrein voor een stevige, opwekkende winter- wandeling. De eerste vondst betrof nog een kwalijk rie kende bruinvisch. Vele teerslachtoffers wer den gevonden en door den leider gedetermi neerd, o.a. zeekoeten, alken, meerkoet, zil vermeeuw, zwarte zee-eend. bergeend. Ook do vorst had slachtoffers gemaakt: rotgans, dorianrs. Waargenomen werden voorts: stonmnceuw. kapmeeuw, drieteenstrandlooper. zee-eenden. Met. den trein van 12.59 uit IJmuiden keer den de excurslsten huiswaart-s. HET TOONEEL HET SCHOUWTOONEEL. PEGGY, M'N KIND. Hoe lang is het al weer geleden, dat Emma Mox'el bij het oude ..Neêrlandsch" Peggy, m'n kind speelde met naast zich Rika Hopper als Ethel en Gimberg in de rol van den half idioten Alaric? Het werd een kasstuk voor de' Koninklijke Vereeniging en een groot per soonlijk succes voor Emma Morel. Het zal wel met de herinnering aan die gou den dagen van 't Neêrlandsch zijn, dat Het Schouwtooneel, nu het de beschikking heeft over een zoo pittig, levendig actricetje als Dogi Rugani. ook zijn geluk nog eens heeft willen probeeren met dit blijspelletje van Hartley Manners, dat onder de tooneel- stukken een zelfde soort plaats inneemt als een moppig meisjesboek onder de romans. Dat Dogi Rugani een allervermakelijkste en te gelijk snoezige Peg zou zijn, was te voorzien. Emma Morel gaf - voor zoover ik mij herin ner een wat rc'mster Peg. die zoo van het „land" kwam. Z was meer het natuurkind. In het begin bij dat allergeestigste spel bij haar entrée dachten wij, dat Dogi Rugani ook dienzelfden kant uit zou gaan, maar zij hield dit niet vol en gaf meer een wat gril lig, ongemanierd, maar toch zeer gevoelig kind. Het werd niet zoo zeer als van Emma Morel een creatie, maar een rol met mo menten. Het was van spel allervermakelijkst. met détails, die zooals bij het eerste verhoor van mevrouw Chichester, zelfs geestig genoemd kunnen worden. Haar spel was vol variatie; zeer levendig, spontaan en ook in haar manifestaties van Peg's onopgevoedheid aldoor fijn. Het was een heel andere Pe: dan van Emma Morel niet zoo uit één stuk maar daarom niet minder amusant. Men zou haar voor zoover men dat van dit goe dige blijspel kan zeggen een moderne Peg kunnen noemen. En tenslotte viel er voor een zoo pétillante, fijne Peg ook veel te zeggen want moest zij binnen één maand niet het hart van een jongen lord veroveren? Peggy, m'n kind wei'd zooals te verwach ten was een groot persoonlijk succes ook voor Dogi Rugani'. die hoe langer hoe meer een geliefde actrice van het publiek begint te worden. Jettie van DijkRiecker was zeer goed als de koele, hooghartige Et-hel. Zij was vooral in I een knappe, aristocratische ver schijning, die op gelukkige wijze contrasteer de tegen de ongepolijste Peg. Mevrouw Van der Poll-Hamakers had in dit blijspel als me vrouw Chichester gerust nog wat stijver en ongeaakbaardcr kunnen zijn. Haar spel bleef wat vlak en kleurloos. Zij is niét alleen de moeder van Ethel maar ook van Alaric. waarvan Jacques de- Haas een type maakte even „gaga" als indertijd Gimberg het deed. De Haas had veel plezier van dezen niais, dien hij stevig kluchtig maar zeer vermake lijk speelde. Folkert Kramer vond het noodig van den veroveraar Christian Brent een soort marqué te maken, met een masker, dat- geen moment in rust was. Wanneer de heer Kramer een derde minder deed met wenkbrauwen, wangen, oogen en neus. zou hij zeker vijf maal meer succes hebben. Jaap van der Poll was een niet onsympathieke Jerry. Ezerman een notaris Hawkes, die naar onzen zin veel te weinig t-e doen kreeg, waardoor wij dezen pracht-acteur maar in twee en dan no; heel onbelangrijke scènes zagen. Aan het slot verscheen alleen Dogi Rugani op het tooneel; een bewijs, dat voor haar het succes was. Het publiek heeft haar allerhar telijkst toegeklapt. J. B. SCHUIL. In mijn kritiek over ..De Duivel in de Vrouw" stond te lezen, dat de oogen van An nie Verhulst konden „smelten" van verlan gen. Gelukkig voor haar oogen, is het zoo erg nog niet. Ik had geschreven „smeeken". J. B. S. EEN HAMLET- F-NSCENEERÏNG VAN HERMAN TEIRLINCK. In den Koninklijken Nederlandschen schouwburg van Antwerpen is een nieuwe ensceneering van Shakespeare's Hamlet in voorbereiding. Voor deze vertooning, waar voor groote belangstelling bestaat, heeft men de medewerking van Herman Teirlinck ver kregen, die uitgaande van de wijze waarop het stuk onder de spelleiding van den regis seur Charles Gilhuys rook nu weder zelf Hamlet) gespeeld wordt, den tooneelbouw etc. zal bepalen, met het inzicht, dat deze in zijn wisselingen, een begeleiding van het spel moet zijn. In overeenstemming met Teir- linck's bedoelingen zal de schilder Lode Seghers de décors en costuums ontwerpen. IIET BAL-MASQUé VAN „JACOB VAN LENNEP". Het bal-masqué van „Jacob van Lennep" heeft een tradiitie hoog te houden. En mis schien is er dit jaar wel hier en daar iemand geweest, die gevreesd heeft, dat de tijden wat afbreuk zouden kunnen doen aan oie traditie. Hoe schromelijk moeten zij hun vergissing bemerkt hebben, direct bij het binnentreden al. Welk een succes is dit gemaskerd bal van „Jacob van Lennep" weer geworden. Het had waarlijk niet beter kunnen zijn. Het is reeds lang gewoonte, dat dit carnavalsbal zich afspeelt in de zaal van den Haarlem- schen Kegelbond en deze zaal was zoo vol en zoo kostelijk versierd als ooit. Er was een champagnebar ingericht, er waren uitge breide maatregelen genomen voor kleedgelc- genheid en garderobe door het heele gebouw en van.de tafels in de zaal was er geen on bezet. Twee orkesten, een jazz-orkest en een Volendammer harmonicagezelschap troon den ln de zaal of wandelden er door, het was een voortdurende golving van muziek en deze muziek droeg de stemming. Welk een uitgela ten vroolijkheid heerschte er hier. A! danste, dan niet iedereen tegelijkertijd. de dans vloer zou het niet hebben kunnen bevatten wij zagen vrijwel niemand, die tenminste niet zong: jong en oud aan de tafeltjes en in de loopgangen, tot op het- voor kijkers ge reserveerde balcon toe. deed neuriënd mee. Niet gecostumecrden waren er maar weinig en dit pleit voor het balmasqué. Men had van de maskerade bijzonder veel werk ge maakt. In "net oogloopend door originaliteit was de groep der speenvarkens, en zij was bijzonder aardig uitgevoerd. In een grooten boerenwagen, met stroo en al werden de varkens binnengereden, bege leid door boeren en boerinnen niet alleen, maar ook door een veekooper. een slager. Deze groep kreeg den eersten prijs van de jury en men zong: De boeren hebben 't over wonnen. Volkomen verdiend inderdaad. Dan waren er ook weer de wielrenners van maar die zijn nu niet oor spronkelijk meer, al hadden zij veel succes bij hun publick van apachen, Indische prinsen, J. v- L.-menschen en andere variëteiten van het menschclijk ras. Opmerkelijk was de pinda-Chinees. Die zagen wij, wonderlijk ge noeg, niet op andere bals-masqués. Er was ook een paar gekomen met een groote vlieg machine, de PHM.A.G., blijkbaar het echt paar M. A. G. van der Leeuw dus. Bijzonder geslaagd en door de jury extra genoemd was ook de heer die de Weeldebelasting personi fieerde, verder zagen wij een verdien stelijke Charlie Chaplin, dames, die de vlieg- mail' tot onderwerp van haar costuum geko zen hadden en nog allerlei klassen en ver schijnselen der samenleving meer. met smaak en met humor in caricatuur gebracht. Het was te veel om op te noemen, er was ook moeilijk vat op te krijgen, voor het oog, omdat het zich voortdurend bewoog, omdat er vrijwel pas een oogenblik rust kwam, toen de welbekende heer Jac. van Maris, die natuurlijk voor een groot gedeelte weer de leiding had, het woord nam. om dit op zijn beurt aan rie jury te geven. Hij gewaagde van een uitstekende geslaagd feest, en wij zeggen hem dat na: het bal-masqué was echt Jacob van Lennepsch. De jury waarin de kunstschilders de hee- ren H. J. Wesseling en J. Josseaud en de re gisseur van Jacob van Lennep de heer Visser zitting hadden oordeelde als volgt: Groepen Speenvarkens. 4 matroosjes. 't Couvert. 't Rebelsche huisgezin. Regenboog. Koppel Pyn en Piet met helper 4 dames rood en wit. Paren: Carnaval. Sans atout De heer en mevr. v. d. Leeuw. Damspel. Mechanische mensch. Bloembollenvelden. Tyrolers. Dames: Pinguin. Haremdame, geel met groen Gramofoonplatendame. 125.000ste inwoner. Wit danseresje. Kniertje. Spaansche. Heer en: Omzetbelasting. Pindamannetje. Clown. Eereprijs postzak-luchtpost. Eereprijs: Sierpop. VROUW EEN ARM AFGEHOUWEN. AANVAL DOOR DRIE DRONKEN MANNEN. Te Lonneker is iemand, die in de deur van zijn woning stond door drie beschonken man nen aangevallen, omdat hij hun groet niet wilde beantwoorden. Het drietal volgde den man, die tot achter zijn woning vluchtte. De 39-jarige echtgenoote van den man, die op het rumoer naar buiten kwam en tusschen- beide wilde komen, kreeg van een der dronkaars een geweldige slag met een groot mes. Haar arm werd grootendeels afge sneden. Dank zij de tegenwoordigheid van geest van een in de nabijheid won enden veld wachter, die kwam toesnellen en de arm der vrouw afbond, is er kans dat zij nog in leven blijft. Het slachtoffer zal echter het lichaams deel moeten missen. In de woning van den dader, die door de politie is aangehouden, werd een bebloed mes gevonden. „BAD ZWOLLE". GROOTSCHE PLANNEN VOOR EEN RIV1ERSTRAND. De minister van Waterstaat heeft aan de N.V. Openluehtbad „Vechterstrand" vergun ning verleend tot het inrichting en exploi- teeren van een badgelegenheid, een strand bad. in de Overïjselsche Vecht, bij Zwolle, tus schen de Berkummerbrug en het Haesterveer. In de afgesloten bocht van de Vecht zullen twee baden kdmen; samen (inclusief het wa teroppervlak) zullen deze ongeveer 100.000 M2 groot Zijn. 52.000 M2. land bestaan resp. uit 25.000 V'2. strand van zuiver rivierzand en 27.000 M2. grasvlakten. Aan oeverlengte zal circa 1300 M. beschikbaar zijn. In het centrum zal een verhoogd theehuis met ruime terrassen gebouwd worden. Verder zal er een jachthaven, met verhuur van ka no's en booten komen. Wegens normalisatiewerkzaamheden aan de Vecht zal in Mei van dit jaar alleen het Noorderbad geopend worden, en het Zuider- bad in 1934. Er zal gemengd gezwommen en gezonnebaad kunnen worden. Met het graven van het bassin voor onge- oefenden, het aanleggen der stranden en zonnebaden en het egaliseeren van het ter rein is reeds eenige weken geleden een aan vang gemaakt. Het grondwerk wordt onder leiding van de Ned. Heidemij. door werkloo- zen uit Zwollerkerspel uitgevoerd. UITBREIDING VAN TAXISTANDPLAATSEN TE AMSTERDAM. Volgens liet Handelsblad is bij wijze van proef sinds Maandag aan chauffeurs van sta tion neerende auto's te Amsterdam toegestaan met hun wagens op 85 verschillende punten van de stad met een door de politie vastge steld aantal auto's, te stationneeren; in to taal heeft deze vergunning betrekking op 256 wagens ONOPGEHELDERDE AANRIJDING. In den avond van 25 dezer werden op den Haarlemmerweg te Amsterdam op eenigen af stand van den Hoofdweg, twee personen een jongen en een meisje ih bewusteloozen toestand aangetroffen, met een motorrijwiel in hunne nabijheid. De bestuurder van een auto moet verklaard hebben, dat het rijwiel met zijn auto in aan raking was geweest, terwij! een dame getuige van de aanrijding was. althans zou haar het signalement van de auto bekend zijn. Den bestuurder en de dame. zoowel als eventuee- len anderen getuigen, wordt verzocht, zich in verbinding te stellen met het politiebureau Mamixstraat 148 tot het verstrekken van in lichtingen., BESTUURSFUN^rn-S BIT HET NATUUR- RESERVA AT. Maandagmiddag is te Amsterdam onder voorzitterschap van mr. dr. A. Röell, commis saris der Koningin in Noord-Holland, een be stuursvergadering gehouden van de stichting het Gooische Natuurreservaat, waarin de heer J. J. Klaarenbeek, burgemeester van Blari- cum, tot secretaris der stichting is benoemd en ir. B. Burdet uit Bennekom tot rentmees ter. Berioten is vin de gemeente 1!;'im twee lokalen van het voormaiige raadhuis te huren, waarin de kantoren der stichting zul len. worden gevestigd. JONGETJE GEDEELTELIJK VERBRAND. BIJ BRAND IN EEN BOERDERIJ. Maandagmorgen, ontstond brand ln de kapitale boerderij van den heer Looiers op Ussen te Oss, meldt het Handelsblad. Door den krach tig en wind greep het vuur zeer snel om zich heen. De bewoners, die den brand eerst bemerkten toen alle uitgangen versperd waren, konden met de grootste moeite door oan|won,enden> worden gered. Een drie-jarig jongetje bekwam echter zware brandwonden. Zijn toestand was des middags levensgevaarlijk. De geheele boer derij ging in vlammen op. De inboedel en het vee werden een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. WIE MOETEN OMZET BELASTING BETALEN? EEN PAAR OPHELDERINGEN. Het Handelsblad vestigt er de aandacht op, dat volgens het ontwerp omzetbelasting alle tusschenschakels in het verkoopproces de 1 pet. betalen moeten. Eerste betaler van de belasting zal dus bijv. zijn de fabrikant, die goederen levert aan den groothandel. Wanneer deze groot handel levert aan een grossier dan zal die groothandel op zijn beurt 1 pet. van den verkoopprijs als omzetbelasting moeten be talen. 'Daarna zal de grossier de belasting weer moeten betalen, wanneer hij de goede ren levert aan een winkelier. Maar bij den winkelier houdt het dan toch ook op. Deze behoeft niet te betalen bij verkoop aan lede ren klant. Er is rekening gehouden meit de omstan digheid, dat fabrieken leveren direct aan particulieren, hetgeen dikwijls als een voor deel wordt gepropageerd. Deze wijze van verkoopen zal echter wel degelijk onder de nieuwe belasting vallen. Zullen de particu lieren geen zegel voor de omzetbelasting aantreffen, in laatstgenoemd geval zal zulks wel geschieden. Volgens deskundige instellingen zal voorts een handelsagent, die van een fabriek waren koopt en die bij winkeliers verkoopt, voor de laatste handeling één pet. omzetbelasting moeten betalen. Heeft hij uitsluitend goede ren in consignatie, dan valt de handelsagent niet onder de bepaling van de nieuwe be lasting. Ook bij levering van fabrieken aan haar filïanen moet de belasting betaald worden. Evenzoo gaat het bij coöperaties. Niet be hoeven echter te betalen, de leden, die aan coöperatieve vereeniging leveren. HET AUTO-ONGELUK BIJ AKEN. SLOWAAKSCHE SLACHTOFFERS. Omtrent het auto-ongeluk dat Maandag morgen te Kohlscheid bij Aken is geschied, vernemen wij nader, dat het plaats had nabij de spoorwegkruising op den weg Heerlen Aken. In de auto, welke afkomstig was uit Heerlen, waren vier personen, twee dames en 2 heeren, gezeten woon^ihtig daar ter plaatse. Zij waren van Slowaaksche nationo- liteit en geen Nederlanders, zooals eerst ge meld was. De auto botste door tot nu onverklaarbare oorzaak tegen een steun en daarna tegen de steenen leuning van een brug. De wagen werd vrijwel geheel vernield. De naast den. bestuurder gezeten heer werd dood uit den ingedrukten wagen te voorschijn gehaald. De bestuurder zelf bekwam geen letsel. Van de beide achter in den wagen zittende dames werd één zeer ernstig gewond, terwijl de andere een schouderfractuur bekwam. De gewonden zijn naar het ziekenhuis te Aken vervoerd. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Bilderdijk, Rotterdam n. New-York p. 25 Lizard. Damsterdijk, Rotterdam n. Vancouver, 26 (n.m.) te Londen. Dinteldijk, Rotterdam n. Vancouver 25 (n. m.) te Cristobal HALCYON LIJN. Vredenburg, Oxelosund n. p. 26 Bruns- buttel. Stad Arnhem Rotterdam n. Genua 26 van Oran. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nieuwkerk (thuisreis) 27 v. Genua. Rietfontein 27, v. Hamburg naar Amster dam. Nijkerk (uitreis) 27 te Antwerpen. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (uitreis i 26 v. Santa Isabel. Maaskerk26 van Hamburg te Amsterdam. HOLLAND—OOST-AZIc LIJN Arendskerk (thuisreis) 26 v. Manilla. Ouderkerk (thuisreis) 26 te Kobe. Serooskerk 27 van Hamburg te Rotterdam. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Gaasterkerk (uitreis) 26 van Duinkerken. Grootekerk (thuisreis) 25 van Port Said. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerkthuisreis) 26 v. Hamburg. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Tapanoeli (uitreis) pass. 27 (2 v.b.) Oues- sant. Baloeran 27 v. Batavia te Rotterdam. Dempo (uitreis) 27 te Belawan. Indrapoera (thuisreis) 26 (1 mm.)1 v. Sabang. Sibajak (uitreis) p. 26 (10 n.m.) Finisterre. Kota Baroe (uitreis) p. 25 (2 n.m.) Perim, Kota Pinang (thuisreis) 26 (2 v.m.) van Port Said 1 (v.m.) te Napels verwacht. Kota Agoeng 26 v. Rotterdam te Batavia. Kota Nopar (thuisreis) 25 v. Belawan. Kota-Tpjandi, Bremen n. Rotterdam 26 te Rozenb. Soekaboemi (thuisreis) p. 26 (12 midd.) ROTTERDAM -ZT7ID-AMFRTKA LIJN. Aldabi (thuisreis) 26 v. St. Vincent. Alcyone (thuisreis) 25 v. Santos. Alchiba .(uitreis) p. 25 Beachy Head.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10