I Fa. Cebrs. Vermeulen DE BILT. DE BRAND IN HET RIJKSDACCEBOUW. DEZE WEEK eindigt onze Reorganisatie-Uitverkoop HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAC 28 FEBRUARI 1933 LAATSTE BERICHTEN ,Was bedoeld als Communistische opstand en burgeroorlog. Groote verwoestingen, millioenen schade. Hevige tegenactie van de regeering. (Zie ook elders in dit nummer.) BERLIJN, 28 Februari (VD.) De of- ficieele Pruisische persdienst deelt mede: Maandag heeft brand gewoed in den Duitschen Rijksdag. De Rijkscommissaris voor het Pruisische ministerie van Binnen- landsche Zaken Rijksminister Goering heeft terstond na zijn aankomst op de plaats van den brand alle maatregelen getroffen en de leiding van alle werkzaamheden op zich ge nomen. Op het eerste bericht van den brand ar riveerden ook Rijkskanselier Hitier en vice- kanselier Von Papen. Ongetwijfeld heeft heeft men te doen met de ernstigste brand stichting die men tot nog toe in Duitsch- land heeft beleefd. Het onderzoek door de politie heeft uit gewezen dat in het geheele Rijksdaggebouw van de kelders tot in de koepels brandhaar den waren aangelegd. Zij bestonden uit teerpreparaten en brandfakkels die men in leeren stoelen of tusschen Rijksdagdruk werk aan deuren, houtbetimmeringen en andere gemakkelijk brandbare plaatsen had neergelegd. Een politiebeambte heeft in het donkere gebouw personen met brandende fakkels ge zien. Hij heeft terstond geschoten. Veiligheidsmaatregelen. De volgende verklaring is blijkbaar van minister Goering (Nat-Soc.) zelf afkomsig: Ter bescherming der openbare veiligheid zijn nog gisteravond alle openbare gebouwen en vitale bedrijven onder politie-bewaking gesteld. Politic-auto's patrouilleeren voortdu rend door de stadswijken die het meest ge vaar loopen. De geheele Schupo is ten volle gemobiliseerd. Ook de hulppolitie is aan het werk gesteld. Tegen 2 leidende communistische Rijks dagafgevaardigden die onder verdenking staan is een arrestatiebevel uitgevaardigd. De overige afgevaardigden en. functionarissen der communistische partij zijn in voorloopige hechtenis genomen. De communistische dag bladen, tijdschriften, manifesten en plakka ten zijn voor vier weken In geheel Pruisen verboden. Voor 14 dagen verboden zijn alle dagbladen, tijdschriften, manifesten en plak katen van de sociaal-democratische partij. Aangezien de brandstichter in zijn bekente nis heeft toegegeven in verbinding met de S.P.D. te hebben gestaan. Door deze beken tenis is het communistisch-sociaaldemocrati- sche eenheidsfront een openlijk feit gewor den. De regeering eischt var. de verantwoor delijke beschermers van de veiligheid in Prui sen dc maatregelen die door zijn plicht wor den bepaald om de staatsautoriteit op dit oogenblik van gevaar te handhaven. De noodzakelijkheid van de reeds eerder geno men buitengewone maatregelen, zooals de hulppolitie, enz. is door de laatste gebeurte nissen in vollen omvang bewezen. Dank zij deze maatregelen is de staatsmacht voldoen de gewapend om eiken verderen aanslag op den vrede van Duitschland en daarmede op den vrede van Europa te verhinderen, en het vuur van den opstand in den kiem te ver stikken. Rijksminister Goering eischt in dit ernstige uur van de Duitsche natie dc uiterste disci pline. Hij verwacht den krachtigen steun der bevolking, voor wier bescherming en veilig heid hij met zijn eigen persoon borg staat. Ongehoorde terreur. Het middengedeelte van het Rijksdagge bouw is geheel uitgebrand. De zittingszaal met alle tribunes en loges is vernield. De schade loopt in de millioenen. Deze brandstichting is de tot nog toe on- gehoordste terreur van het bolsjewisme in Duitschland. Onder de honderden centenaars opruiend materiaal die de politie bij de huiszoeking in het Karl Liebknechthaus heeft ontdekt, bevonden zich aanwijzingen voor de uitvoeringen van een communisti- schen terreur naar bolsjewistisch voorbeeld. Volgens deze aanwijzingen moesten re- geeringsgebouwen, musea, kasteelen en be langrijke bedrijven in brand worden ge stoken. Voorts waren aanwijzingen gegeven om bij onlusten en botsingen vóór de ter- reursgroepen, vrouwen en kinderen te laten loopen en zoo mogelijk zelfs politiebeambten Door het vinden van dit materiaal is dc systematische uitvoering van de bolsjewisti sche revolutie voorkomen. Sein tot burgeroorlog. Verdere medcdeelingen van de Pruisische regeering: Niettemin zou de brand van het Rijksdag gebouw het sein tot den bloedigen opstand en burgeroorlog zijn. Reeds voor Dinsdagmor gen 4 uur waren in Berlijn grootc plunderin gen op touw gezet. Het staat vast dat met don dag van heden dc terreur tegen allerlei personen, tegen het privé-bezlt, tegen lijf en leven der vreedzame bevolking zou beginnen, en de algemccne burgeroorlog zou worden ontketend. De commissaris van het Rijk in het Pruisi sche ministerie van Binnenlandsche Zaken, Rijksminister Goering, is tegenover dit groote gevaar met de scherpste maatregelen opge treden. Hij zou de staatsautoriteit onder alle om standigheden en met alle middelen handha ven. Geconstateerd kan worden dat de eerste aanval der misdadige krachten is afgeslagen. Dc toestand van hedenmorgen. BERLIJN. 28 Februari (V. D.) Tegen het aanbreken van den dag verzamelden zich in de omgeving van het Rijksdaggebouw groote groepen menschen, die echter spoedig weer doorloopen, aangezien reeds bij de Branden burger Poort de politieafzetting begint. Het eenige, dat aan den buitenkant van het gebouw van den brand zichtbaar is. zijn de vernielde ruiten van den grooten Rijksdag koepel, die bijna alle zijn gesprongen. Ove rigens ziet men alleen uit de afzettingen en uit het groot aantal politie-auto's dat er iets bijzonders aan de hand is. Den toegang tot het Rijksdaggebouw zelf is iedereen ver boden. Slechts de directeur van het gebouw en een inspecteur vertoeven in het gebouw. Ook de overige ambtenaren worden niet toe gelaten. Over den brand in het gebouw van den Duitschen Rijksdag komen nog de volgende telegrammen binnen: BERLIJN, 28 Febr. (Wolffbureau). Een rondgang door het Rijksdaggebouw omstreeks middernacht toonde aan. dat het restaurant niet geheel is uitgebrand. Daar kan men zien hoe de brandstichter te werk is gegaan. Hij heeft blijkbaar de gordijnen met benzine over goten en in brand gestoken, zoodat ook het meubilair en het buffet begonnen te bran den. In de prachtige voorhal, waarop de kamers van den Rijkskanselier, den president van den Rijksdag en van den minister van bui- tenlandsche zaken uitkomen, valt op hoe ge raffineerd de brandstichter in het werk is ge gaan. Eerst heeft hij een deur in brand gestoken, daarna een straaltje benzine over het tapijt laten vloeien naar een andere deur, opdat ook die in brand zou raken en door den trek zou het vuur aangewakkerd worden. In de vestibule heeft de brandweer vrijwel alles kunnen redden, maar er hangt een ondrage lijke brandlucht. Aan de verlichting mankeert niets. Alle lampen zijn aan. Vreesclijkc verwoesting Uit de wandelgang ziet men op het bin nenhof, waaruit nog steeds rookwolken opstij gen. De brand woedt nog in de kamers der pers en de ramen zijn witgloeiend. Verderop wordt de wandelgang vrijwel onbegaanbaar en ten slotte krijgt men een overzicht van de vergaderzaal, die een aanblik van vreeselijke verwoesting biedt. De geweldig groote zaal rookt en dampt van alle kanten. Het water staat er centimeters hoog en druipt van de kale wanden. Alles is door het vuur vernield. De prachtige zaal ziet er uit als een zwart gat. De oostzijde van het gebouw is door het vuur vernietigd, zij het niet in zoo hevige mate als het midden. Begaanbaar zijn dus al leen de West-, Noord- en Zuidvleugels. Optreden tegen communisten elders. KOENIGSBERG, 28 Febr. (Wolffbureau). 1-Iet Leninhuis alhier, waar de communisti sche „Echo des Ostens" wordt gedrukt, is door een groot politie-commando bezet. Een hoeveelheid schrifturen werd in beslag genomen. BRANDENBURG, 28 Febr. (Wolffbureau). Op aanwijzing van de Berlijnsche politie is op 26 plaatsen huiszoeking gedaan en een groote hoeveelheid pamfletten etc., alsmede een drukpers zijn in beslag genomen. Rijkskabinet bijeen. BERLIJN. 28 Febr. (Wolffbürtóu)Naar wij vernemen is het Rijkskabinet hedenochtend elf uur tot een bespreking bijeengekomen. Op deze bijeenkomst zullen de verdere maatrege len besproken worden. Gebouw van de Vorwaerts bezet. De geheele oplaag van de Communis tische „Berlin am Morgen" is in beslag ge nomen, evenals alle andere materiaal van de K.P.D. en de S.P.D. Even na middernacht bezette de politie ook de bureaux van de „Vorwaerts", het soc. democratische hoofdorgaan. De politie laadde twee vrachtauto's vol met materiaal, dat op het hoofdbureau nader zal worden onderzocht. S. P. D. wijst de beschuldiging af. BERLIJN, 28 Februari (V.D.) Het partij bestuur der S.P.D. publiceert een verklaring waarin wordt gezegd dat het verbod van de sociaal-democratische pers door geen wet en geen noodverordening wordt gedekt. De verklaring keert zich scherp tegen de ver onderstelling dat de S.P.D. ook maar iets te maken heeft met de brandstichters in het Rijksdaggebouw. Dc meening van Hitier. BERLIJN, 28 Februari (V.D.) Hitier heeft aan persvertegenwoordigers gezegd, da<t hij den brand wijt aan het steeds meer om zich heen grijpen van het communisme. „Wan neer deze geest slechts twee maanden Europa beheerseht, aldus zei hij. „zal Europa evenals het Rijksdaggebouw weldra in lichte laaie staan'". Buitenlandsche persstemmen. LONDEN, 28 Februari (VD.) Alle och tendbladen wijden kolommen lange artike len aan den brand in het Rijksdaggebouw. Algemeen is men van oordeel, dat men in Duitschland scherper maatregelen tegen het communisme zal nemen. PARIJS. 28 Februari (V.D.) De Fransche ochtendbladen geven lange beschouwingen over den brand in het Rijksdaggebouw. Van de Nazi's zelf uitgegaan? Dc Socialistische „Populaire" wijdt een artikel aan het geval, waarin het blad als zijn meening te kennen geeft, dat men hier te doen heeft met een Nationaal-Socialisti- sche als provocatie bedoelde manoeuvre, die het begin moet zijn van den sedert langen tijd aangekondigden Bartholomeusnacht te gen de elementen die vijandig tegenover ae regeering zijn gezind. Het blad schrijft, dat niemand zich door deze Nationaal-Socialis- tische manoeuvre zand in de oogen zal laten strooien. Niemand begrijpt, welke voordeelen de Communistische Partij van een derge lijke brandstichting zou kunnen hebben. Rijkskanselier Hitier, heeft wellicht de be doeling, den staat van beleg af te kondigen en de verkiezingen uit te stellen, wat het be gin van een bloedigen en vreeselijken bur geroorlog zou zijn. Ook de „Petit Parisien" acht het twijfelach tig, of de daders inderdaad Communisten zijn, doch wil een officieele verklaring af wachten alvorens zich een duidelijke voor stelling van de zaak te maken. Het „Journal" wijdt een beschouwing aan de zinspreuk op het Duitsche Rijksdagge bouw „Dem Deutschen Volke", die het blad een leugen noemt omdat de Rijksdag sedert de regeringsperiode van Bruening nog maar INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 Cti. per reget HOEDEN- EN HEERENMODEMAGAZIJNEN Gr. Houtstr. hoek Cr. Markt De nog resteerende goederen worden tegen uiterst lage prijzen uitverkocht. zelden het belang heeft gediend van het Duit sche Volk, waaraan hij gewijd was. Groote belangstelling BERLIJN, 28 Febr. (V.D.) Sedert het aanbreken van den dag verzamelen zich in de omgeving van het Rijksdaggebouw groote groepen menschen, die echter spoedig door loopen, aangezien reeds bij den Brandenbur ger Tor de politieafzetting begint. Het eenige wat aan den buitenkant van het gebouw zichtbaar is, zijn de vernielde ruiten van den grooten Rijksdagkoepel, die bijna alle ge sprongen zijn. Overigens ziet men alleen aan de afzettingen en aan het groote aantal po litie-auto's, dat er iets bijzonders aan de hand is. De toegang tot het Rijksdaggebouw zelf is iedereen verboden. Slechts de directeur van het gebouw Galle en een inspecteur ver toeven in het gebouw. Ook de overige ambte naren worden niet toegelaten. Vorwacrts-bezetting opgeheven BERLIJN, 28 Febr. (V.D.) In den afgeloo- pen nacht tegen half drie werd het gebouw van de sociaal-democratische „Vorwaerts" door een politiecommando bezet. Alle druk werken, niet alleen de „Vorwaerts" doch ook verschillende vakvereenigingsbladen als „Der Kommunal-Beamte", „Einigkeit" en andere bladen, die juist gedrukt waren, werden in beslag genomen en met vrachtauto's naar het politie-presidium overgebracht. In ant woord op de vragen van de „Vorwaerts"-re- dactie verklaarden de politiebeambten dat zij geen nadere mededeelingen konden doen en dat zij handelden in opdracht van het Prui sische Ministerie van Binnenlandsche Zaken. Vanmorgen tegen half zeven werd de bezet ting van het „Vorwaerts'-gebouw opgeheven. Reeds foto's te Londen LONDEN, 28 Febr. (V.D.) Enkele Londen- sche ochtendbladen publiceeren reeds vanmor gen draadloos overgebrachte foto's van den brand in het Rijksdaggebouw. De berichten over den brand vullen vele kolommen op de voorpagina's. Algemeen wordt het prachtige werk van de Berlijnsche brandweer geprezen, die door haar moed en offervaardigheid uit breiding van den brand heeft weten te ver hinderen. Men acht het zoo goed als zeker dat de brand door Communisten is gesticht en de pers veronderstélt dat de regeering thans een goede aanleiding heeft voor het nemen van scherpe maatregelen tegen het communisme. Dader geen Ncderlandsche communist? Uit Den Haag seint men ons: De voorzitter van de Communistische Partij Hólland, het Tweede-Kamerlid L. de Visser zei heden aan het Haagsch Correspondentiebu reau, dat hij den Nederlandschen communist v. d. Lubben, die bekend heeft den brand in het Rijksdaggebouw te hebben gesticht, niet kent en nooit ontmoet heeft. Zelfs heeft hij dezen naam in communistische kringen nooit hooren noemen. Communistische partij zou ver antwoordelijk zijn. BERLIJN, 28 Febr. (V.D.) Te officiêeler plaatse is men nog zeer karig met het geven van inlichtingen daar nog steeds niet nauw keurig is vastgesteld wie dé feitelijke daders en wie de initiatiefnemers van de brandstich ting in den Rijksdag zijn. Naar verluidt zou het echter reeds vast staan dat de brand niet is aangestoken door ongeorganiseerde indivi duen van communistische levensopvatting, doch dat de K. P. D. als zoodanig voor de brandstichting verantwoordelijk zou zijn. Een kort na het uitbreken van den brand ver hoorde bewaarder van het Rijksdaggebouw verklaarde dat hij het communistische Rijks daglid Törgler en een anderen communist, Kuehne, samen met den gearresteerden da der Van der Lubbe had gezien. 80 a 100 arrestaties Vermoedelijk was het reeds een kwartier na het stichten van den brand. Er zijn 80 a 100 communisten gearresteerd. Andere vooraanstaande partij-functionarissen schijnen zich tijdig uit de voeten te hebben gemaakt. Koepel gespaard gebleven. BERLIJN, 28 Febr. (V.D.) In den loop van den ochtend verzamelden zich voor het Rijksdaggebouw vele afgevaardigden die zich naar hun werkkamer wilden begeven, doch ook zij werden niet toegelaten, aangezien in het gebouw een uiterst minutieus onderzoek van de kelders tot den koepel plaats vindt. Het onderzoek zal waarschijnlijk nog vele uren duren. In de plenaire zittingszaal smeult het vuur nog steeds, zoodat nog met twee stralen water wordt gegeven. De groote vergaderzaal is vol komen uitgebrand. Ook in de perskamers heeft het vuur groote schade aangericht. Sommige zijn eveneens uitgebrand zoodat men aanneemt dat ook hier een brandhaard was gemaakt. Het koepelgewelf is in zijn ge heel gespaard gebleven. Ook in de bureau ruimten van het Rijksdagbeheer heeft het vuur schade aangericht. De totale schade bedraagt verscheiden millioenen mark. Het gebouw. Het Rijksdaggebouw is in de jaren 1884 1894 door Wallot in renaissance-stijl ge bouwd. De bouwkosten bedroegen 22 Millioen Mark. De lengte van het gebouw bedraagt 132 M.. de breedte 88 M. en de hoogte tot do hoofdkroonlijst 27 M., terwijl de koepel die op het gebouw staat 75 M. hoog is. Op eiken hoek van het gebouw bevindt zich een toren ter hoogte van 46 M. Toegang tot het gebouw had men door een hoofdtrap, welke leidde naar de dwars van de groote zittingszaal gelegen wandelgangen. De groote zaal van het Rijksdaggebouw ligt in het midden van het gebouw en ontving haar licht uit den vergulden koepel. Aan de Oostzijde bevindt zich de ingang voor den Bondsraad en het Presidium, terwijl ook de vorsten hier vroeger het gebouw be traden. Aan de andere zijde van het gebouw is 'de toegang voor het publiek en de leden van den Rijksdag. Op de bovenverdieping van het gebouw bevinden zich bijna uitsluitend dc zittingzalen voor Commissies en dergelijke. Een tusschenverdieping geeft toegang tot de tribunes voor het publick. meldt: Hoogste barometerstand 778.2 m.M. te Janmayen. Laagste barometerstand 744.3 m.M. te Valencia. en voorspelt meest matigen Zuid-Oostelijken wind. Ge deeltelijk bewolkt, Droog weer. Om het vriespunt des nachts. Overdag lichte Lot matige dooi. Uit het Buitenland. STRENGERE VORST VERWACHT Terwijl de hooge drukking in het Noord- Oosten afnam bleef die bij IJsland toene men. Op Groenland steeg de barometer tot boven 780 m.M. De depressie op den oceaan nam af en trekt Westwaarts terug. In Span je hield de drukstijging op zoodat de toe stand nog gunstig blijft voor Oostelijke win den en bij het opklaren van de lucht en af nemende windkracht de vorstkansen des nachts weer iets stijgen terwijl overdag de temperatuur ongeveer gelijk zal blijven aan die van vorige dagen. Op de Britsche eilan den en West Frankrijk viel vrij veel regen, maar thans neemt de regenkans daar af. In Duitschland is de lucht opgeklaard en in het Oosten de vorst weer toegenomen. Alleen in Noord-Scandinavië nam de strenge vorst nog af. Stormachtige winden in de omge ving van de Noordzee namen af, maar het stormt nog in de Iersche zee en bij de Farör. Barometer Stand van heden 762 m.M. Vorige stand 757 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. FEDERMANN, Opticien Groote Houtstraat 37 Telefoon 11059 Thermometer 28 Februari: Hoogste gisteren 44 F. Laagste heden nacht 33 F. Hoogste heden tot 12 uur 39 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 28 Februari. Bevallen 24 Februari: M. W. SernoJaakke z.; H. C. van MourikHaaxman. z.: 25 Feb.: A. M. DuwelGoldsmit, d.; E. A. A. Beren- dregtPodzus, d.; C. KoelmanBalm, z.; K. Kokvan Schaik, d_: E. Valsterde Graaf, d.; T. v. d. Voet—Wijnands, d.; 26 Februari: W. T. VeermanJohn, d.; J. KuvenerKos ter, d., M. DweelaardHalderman, d.; A. A. Jansen—van Riessen, d.; 27ë Februari: T. M. ZwaneveldVisser, z.; D. GieskeBruins, z. Overleden 25 Februari: K. Stam, 36 j., Ro- molenstraat; 26 Februari: H. T. Cloosterhuis, 76 j., Rustenburgerlaan: J. HielReks, 67 j., Korte Margarethastraat. HANNOVER. 28 Febr. (V. D.) Te Hannover zijn talrijke huizen doorzocht en hedenmor gen zijn reeds meer dan 140 functionarissen der communistische partij gearresteerd. Om trent het resultaat der huiszoekingen wor den geen mededeelingen gedaan. HANNOVER. 28 Febr. (Wolff). In Bielefeld is het gebouw van de sociaal-democratische „Volkswacht" bezet, en de deuren verzegeld. Rijksdaggebouw niet verzekerd. BERLIJN, 18 Februari (Wolff). Het ge bouw van den Rijksdag noch het gebouw van den Pruisischen Landdag zijn verzekerd te gen brandschade. De premie op deze gebou wen zou zoo hoog worden, dat dit een niet toegestane verhoogïng van de uitgaven zou zijn. Het Rijk zal dus zelf de schade moeten dragen, indien het althans niet mogelijk zal blijken een ander voor de schade aansprake lijk te stellen. Nog meer arrestaties. BERLIJN. 28 Februari (Wolff). In den loop van den morgen zijn 130 personen gearres teerd, meerendeels leden van de revolution naire vakvereenigingen. Een groote menigte bezwarend materiaal is in beslag genomen. Nieuwe noodverordening. BERLIJN, 28 Februari iWolff). De heden ochtend begonnen ministerraad zal nog lan gen tijd in beslag nemen. Op grond van de verschillende ontdekkingen van de laatste dagen zal een noodverordening worden uit gevaardigd tegen het communistische ge vaar. Deze noodverordening zal ingrijpende maat regelen tegen de persoonlijke vrijheid toe staan. Uit het onderzoek is gebleken, dat de leiders van de communisten onmiddellijk be trokken zijn bij de brandstichting en ook andere terreurdaden hebben voorbereid. Zelfs is gebleken, dat de communistische provoca teurs optreden in uniformen van politie, Stahlhelm, S.A. en S.S. In ieder geval verkiezingen. Van welingelichte zijde wordt medegedeeld, dat de verkiezingen in ieder geval zullen ge houden worden. Het herstel van het Rijks daggebouw zal ongeveer een jaar in beslag nemen. Er is nog niet vastgesteld, waar de Rijks dag zal vergaderen, tot het gebouw is her steld. LEIDEN. 28 Februari. Omtrent den dader van de brandstichting in het Rijksdagge bouw te Berlijn vernemen wij nog "de vol gende bijzonderheden: M. van der Lubbe is geboren op 13 Januari 1909, als zoon van een rondreizend koopman. Zijn optreden in Leiden dateert van 1928. Hij was gedurende eenige jaren beheerder van het z.g.n. Leninhuis te Leiden, en is enkele jaren lid geweest van de C.P.H. (Comm. Par tij Holland) en is daarna overgegaan tot de groep van internationale communisten. Van der Lubbe is eenige malen veroor deeld wegens verzet en vernieling en heeft de Leidsche politie vooral bij de werkloozen rel letjes in 1930 veel last bezorgd. In 1931 ver kreeg hij een paspoort voor het maken van een wereldstudie- en sportreis, welke hij zou maken met den Leidschen communist Hol- werda. Hij heeft het echter niet verder dan Berlijn gebracht. Na zijn reis is hij naar Leiden teruggegaan, en is daar het laatst drie weken geleden ge weest toen hij in een kliniek een oogbehan deling heeft ondergaan. Van der Lubbe werkte 's zomers te Heemstede. Nader vernemen wij nog uit Leiden dat v. d. Lubbe metselaar van beroep is en des zo mers doorgaans werkzaam is bij een bollen- kweeker in Heemstede, 's Winters nam hij zijn intrek in de Bouwelouwesteeg 32 waar het „Leninhuis" is gevestigd, een communis tisch. centrum. Op zijn reis is hij door de Duitsche politie als ongewenscht vreemdeling over de grens gezet. Hij staat bekend als iemand die graag de batteert doch velerlei communistische theo rieën dooreen haspelt. Volgens par. 307 van het Duitsche Wetboek van Strafrecht staat op dit misdrijf een maxi mumstraf van 10 jaar. en indien oproer blijkt levenslange gevangenisstraf. AMSTERDAMSCHE BEURS dinsdag 28 februari 1933 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANSvy^EENïGÏNG KANTOOR HAART.EM 130 2.30 Staatsl. Binl. 4 1/2 pCt. Nederl. 1917 5 pet. Ned. 1919 4 1/2 pCt. Nederl. Indië 1930 II.. Staatsl. Buitl. 5 1/2 pct-Duitschl. •4en 1930 (Youngleen) 7 pet. Duitschl. 1924(Dawesleen) Scheepv. Mij en. Oude Vaart Oude Boot 12 Scheepv. Unie 48 Stoomv. Mij Ned. 49 Industrieën Binl. Accoustiek 2% Alg. K.zijde Unie 274 AJN.I.E.M. (Nat. Bezit) 183 v. Berkei's Patent 52 Nederl. Ford 100 Ned. Ind. Gas (Nat. Bezet)! Gem. Bez. Philips 104 Unilever N.V, 974 Industrieën Buitl. Anaconda Copper 5% Associated Gas Bethlehem Steel 114 Centr. Publ. Serv. 3/a Cities Service 2 H General Aviation 3% Intern. Nickel 7 Nevada Copper.. 4% North Amer. Cy. 18?i U. S. Steel 243/8 Banken Binnenl. Koloniale Bank.. 56 Cert. Handel Mij. 584 Indische Bank 52 Banken Buitenl. DeutscheReichsb. 3 Fransche Ban- Petrol. Mij. Binl. Kon. Petroleum 136 1364 134 77 Petroleum Buitl. Continental Oil.. 4-6 - Cultuur Maatsch H. V. A 167 Java Cultuur.... - N. I. S. U Vorstenlanden Mijnbouw Mij. Alg. Exploratie.. 170 11 Tabak-Ma a tsch Deli Batavia Ta- 143 Deli Maatsch. 116*4 - Senembah 126 Rubber Maalsel). A'dara Rubber.. 493/8-494 Deli Bat. Rubber 20 Ned. Ind. Rubber Ver. Ind. Cultuur Spoorw. Bultoni, CommWilwaukee 14 - Missouri Kansas 63/6 Wabash Railway 1*4 Union Pacific 65*4 Prolongatiekoers 1%

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 2