GEBOUW VAN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG IN VLAMMEN. UIT HET BUITENLAND Opzet vastgesteld. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAC 28 FEBRUARI 1933 TWFEDE BLAD Zittingzaal totaal vernield. Nederlandsch communist bekent den brand te hebben gesticht. BERLIJN. 27 Februari. (V.D.ï Maandag avond tegen negen uur is in het gebouw van den Rijksdag brand ontstaan, welke direct zulk een omvang aannam, dat de brandweer direct met tien voertuigen uitrukte. Nader meldt V. D.: De brand in het Rijksdaggebouw, reeds van verre zichtbaar, slaat hel uit. De vlam mentongen komen uit den koepel, welke dreigt in te storten, te voorschijn. De geheele omgeving van den Rijksdag is in verren om trek afgezet. Het schijnt dat de geheele Ber- lijnsche brandweer is gerequireerd om het vuur te bestrijden. Het verluidt dat er in het geheel vijf plaatsen zijn, waar de brand is uitgebroken. Het staat zoo goed als vast. dat sprake is van brandstichting. Even na tienen stond de halve zaal voor plenaire zittingen, zoomede de vroegere keizerlijke loge in brand. De zittingszaal zal wel geheel uitbranden. De crimineele politie zou vol gens nog niet bevestigde mededeelingen. een man die verdacht wordt den brand te heb ben gesticht, reeds hebben gearresteerd. De blusschingswerkzaamheden worden verge makkelijkt door de directe nabijheid van de Spree.Een zeer groot aantal slangen is door het geheele Rijksdaggebouw gelegd. De brand weer heeft op verscheidene plaatsen storm ladders opgericht ten einde den brand ook van buiten af te kunnen bestrijden. Betreffende den in het gebouw van den Rijksdag uitgebroken grooten brand wordt thans bekend, dat de vlammen op eenige plaatsen men spreekt van vier plaatsen zijn uitgeslagen. De brand zou gesticht zijn,. Eén groot aantal politiemannen heeft het Rijksdaggebouw in grooten omtrek af gezet. Duizenden kijklustigen zijn samenge stroomd. Met vuurmakers en petroleum gewerkt. BERLIJN, 27 Febr. Even na 11 uur heden avond heeft rijkskanselier Hitier tezamen met rijksdagafgevaardigde Goebbels het rijksdaggebouw verlaten. De vertegenwoor diger; van de pers werden tot den i'ijks- dag toegelaten. Overal lagen toen nog de slangen van de brandweer, daar in de zit tingszaal het vuur nog fel brandde dat ook de perskamer had aangetast. De wandelgan gen waren volkomen met rook gevuld. In de zittingszaal hing een dikke walm. waar van tijd tot tijd vonken door vlogen. De plaats van het presidium en de plaatsen der afge vaardigden zijn vrijwel geheel uitgebrand, evenals de tribunes. De brandweer zal nog vele uren werk hebben en nog veel water moeten geven. In de omgeving van de zit tingszaal staan de gangen voor een gedeelte onder water. Langs de muren vertoonen zich barsten, stukken muur zijn naar beneden gevallen. Enkele zuilen zijn door de hitte gesmolten. De koepel zelf is niet ingestort, wel het gla zen dak. De brandweer was er in geslaagd de twee voornaamste vuurhaarden te ont dekken, terwijl er verder talrijke minder be langrijke vuurhaarden bestonden. Het vuur is met vuurmakers en petroleum aangesto ken. Een der haarden bevindt zich in de on middellijke nabijheid van de kamer van den rijkskanselier. Deze plaats heeft men blijk baar snel kunnen blusschen. Het tapijt ver toont hier groote brandvlekken. Ook in het restaurant ligt een groote brandplek. Eenige telefooncellen schijnen eveneens te zijn ver woest. Wat de persooon van den eenen gearres teerden brandstichter betreft staat nog niets vast. Het verluidt, dat hij met een buiten- landsch accent zou hebben gesproken. Toen men hem zijn naam vroeg, weigerde hij de zen te noemen. De vele plaatsen, waar de brand tegelijker tijd is uitgebroken wijzen er op, dat aan de brandstichting verscheidene personen moe ten hebben deelgenomen. De directeur van den rijksdag. Geheimrat Galle. heeft rap port uitgebracht over de ontdekking van den brand die tusschen 8 en 9 uur moet zijn uitgebroken. Geheimrat Galle wees er op. dat het in den rijksdag toegaat als in een duiven til, daar vele bezoekers, die een afgevaardig de willen spreken bij hem gebracht worden en dan zonder begeleiding door het gebouw kunnen dwalen. Van 8 tot 10 uur is het in den Rijksdag zeer druk geweest, daar om streeks dien tijd vele fractie-bureaux slui ten. vooral in dezen verkiezingstijd. Slechts één portaal was geopend. Er wordt een lijst bijgehouden van de bezoekers. Vanaf 10 uur worden regelmatig ronden gemaakt door alle kamers van den rijksdag. In het zeer inge wikkelde gebouw is het ieder, die zich wil verbergen, zeer gemakkelijk dit te doen. De door het vuur aangerichte schade is ontzaggelijk en loopt in de honderdduizen den. Het is de eerste groote brand in het Rijksdaggebouw. BERLIJN, 27 Februari Een uur voor mid dernacht leek het alsof het gevaar, dat het geheele Rijksdaggebouw door het geweldige vuur zou worden vernield, geweken was. Terwijl een half uur lang de vonken tot ver in den Tiergarten neerkwamen, lag tegen elf uur de koepel van den Rijksdag nog slechts in een donkerroode schemer. Intusschen zijn niet minder dan ongeveer 20 vuurhaarden ontdekt. Het waren groo- tendeeis hoopen lompen en houtwol, welke evenwel slechts ten deele in brand zijn ge raakt. Een gedeelte van den koepel is tegen kwart voor elf ingestort. De zittingszaal van den Rijksdag is een chaos. Groote hoeveel heden water zijn in de zaal leeggepompt. Overal liggen stukken verkoold hout en der gelijke voorwerpen verspreid. De als verdacht van brandstichting ge arresteerde man zou een Nederlandsch com munist zijn, die volgens de politie Van Der- ling zou heeten. Buitengewoon opmerkelijk is dat Maandag middag in het Rijksdaggebouw een commu nistische vergadering heeft plaats gehad. Het bericht van den brand had zich als een loopend vuurtje door de geheele stad verspreid. Duizenden personen begaven zich naar het terrein van den brand. De gearresteerde een Nederlandsch communist. Naar wij vernemen heeft de politie te Am sterdam gisteravond telegrafisch mededee- ling ontvangen uit Berlijn van de arrestatie van een der daders van de brandstichting in het Rijksdaggebouw. Deze gearresteerde is gebleken te zijn de Nederlander Marinus van der Lubbe. geboren te Leiden 13 Januari 1909, van beroep metselaar» en woonachtig te Leiden. In April 1931 heeft Marinus van der Lubbe een paspoort aangevraagd in Leiden, met de mededeeling, dat hij naar Rusland ging. Sindsdien heeft men in Nederland niets van den man vernomen. Hij was in Leiden een be kend communist. Hij bekende den brand te hebben gesticht. Hitler en Von Papen in het Rijks daggebouw. BERLIJN, 27 Februari. Rijkskanselier Hitier heeft zich direct toen hij van den brand hoorde, naar het Rijksdaggebouw be geven, ten einde zich persoonlijk te overtui gen van het vorderen der blusschingswerk zaamheden. Ook de president van den Rijks dag. Goering. en vice-kanselier von Papen houden zich in het gebouw op. De zaal voor plenaire zittingen was tegen half elf reeds geheel uitgebrand Het vuur vond gretig voedsel, daar de houtbekleeding, welke reeds 30 jaren oud is, geheel verdroogd is. In het bizonder aan de tribunes is groote schade aangericht, daar deze geheel uit hout zijn opgetrokken. De geweldige koepel boven de zittingszaal, welke uit glas bestaat is reeds op verschei dene plaatsen kapot en dreigt in te storten. De zeer kostbare bibliotheek wordt met alle ter beschikking staande middelen beschermd evenals de wandelgangen. De politie doorzoekt het gebouw systema tisch. Dit kan uren en dagen lang duren, daar op alle verdieoingen. van kelder tot koepel, tallooze schuilhoeken zijn. De daad is begunstigd geworden door het feit. dat personen die zich op Rijksdagleden beroepen, gemakkelijk het gebouw binnen kunnen komen. Daarom is het mogelijk, dat nog verscheidene personen, die bij de brand stichting betrokken zouden kunnen zijn, zich ln het gebouw ophouden. De politie zal zoodra de brand gebluscht Is het personeel ondervragen. Zelfs personen die pers- en politieoenningen bij zich dragen, moeten zich legitimeer en. Naar verluidt staat het buiten twijfel, dat de brand in het Rijksdaggebouw met behulp van fakkels on de verschillende plaatsen is aangestoken. Een agent van de Schupo. die zich bii het uitbreken van den brand in de na bijheid van het rijksdaggebouw ophield, schijnt plotseling opmerkzaam te zijn gewor den op iemand, die met een fakkel in de hand achter de ramen van het gebouw liep Hii zou onmiddellijk od de snel voorbijschietende fi guur geschoten hebben. Of het schot doel heeft getroffen kon tot dusverre nog niet worden vastgesteld. Het staat in ieder geval vast. dat op verscheidene plaatsen van het Rijksdaggebouw het oplaaien van vlammen is waargenomen. DuitscblaTid. Strengere straffen tegen hoogverraad. Het Duitsche kabinet hield Maandag een vergadering naar Wolff uit Berlijn meldt, waarin het ontwerp werd afgehandeld eener verordening tegen verraad aan het Duitsche volk en tegen hoogverraderlijkc agitatie. Door deze verordening wordt een flinke ver zwaring der strafbepalingen wegens landver raad mogelijk gemaakt, terwijl de vervolging en de procedure versneld en vergemakkelijkt worden. Met straf bedreigd worden ook zij die in het buitenland berichten van dergelijken aard verspreiden. Verraad van militaire geheimen wordt eveneens strenger gestraft. Bij zeer ernstige gevallen van verraad kan thans de doodstraf worden uitgesproken, c.q. levenslang tuchthuis. Tot nu toe was het niet mogelijk lieden te vervolgen die documenten e.d. vervalschen om den inhoud ervan aan het buitenland te verraden. Thans kunnen ook zij een flinke straf oploopen. Voorts ziet de regeering er ook een ernstige benadeeling van Duitsche belangen in wan-, neer iemand in een buitenlandsche krant on juiste berichten lanceert om ze daarna onder bronvermelding van dat buitenlandsche blad in een Duitsche krant op te némen. Opruiing tegen den staat of tot staking in belangrijke bedrijven wordt voortaan met ge vangenisstraf bedreigd. Rothe Fahne thans tot 15 April verboden. V.D. meldt uit Berlijn, dat de ..Rote Fahne" wederom is verboden, ditmaal tot 15 April. Voorts deelt het W.B. uit München mede dat de „Miinchener Post", het orgaan der Münch. soc.-democraten tot en met 2 Maart verboden is. Voorts mag het ..Bamberger Volksblatt. het orgaan van Drelaat Leicht. der. leider van de Rijksdagfractie der Beiersclie Volkspartij, tot 2 Maart niet verschijnen. Op verzoek van Rijksminister Friek heeft het Beiersche mi nisterie van Binnenlandsche Zaken het blad namelijk voor den tijd van vier dagen ver boden. En uit Koningsbergen wordt gemeld, dat de regeeringspresident in Oost-Pruisen de sociaal-democratische dagbladen de ..Freie Presse" te Elbing en de ..Königsberger Volks- zeitung" te Koningsbergen met kopbladen, voor den tijd van 27 Februari tot en met 5 Maart a s. heeft verboden. Het Centrum orgaan „Kreiszeïtung Hei'sberg-Guttstadt" is eveneens verboden van 27 Februari tot en met- 1 Maart a.s. Genève. Amerika wenscht samenwer king met de Commissie van T oezicht. Het departement van Buitenlandsche Za ken te Washington heeft volgens Reuter medegedeeld dat de Verecnigde Staten zul len samenwerken met de commissie van toezicht op Mandsjoerije. naar men weet be staande uit de commissie van negentien, Nederland en Canada. Het departement wijst er voorts op dat Amerika niet verzocht is deel te nemen aan deze commissie, wat trouwens onmmogelijk zou zijn zoo lang Japan daarin niet toestemde. Amerika zou op ernstige wijze met de commissie sa menwerken. maar zich niet in het algemeen verbinden. Het zal eventueel besluiten over de mogelijkheid van zijn medewerking. Koloniale troepen vallen buiten de ontwapeningsmaatregelen. GENèVE, 27 Februari (V D.) De Hoofd commissie der Ontwapeningsconferentie heeft Maandag met groote meerderheid van stem men besloten alle koloniale troepen uit te sluiten van de door de hoofdcommissie reeds goedgekeurde unificatie der legers binnen een systeem met korten diensttijd en beperkte troepencontingenten. De koloniale legers zijn door dit besluit practisch vrijgesteld van alle toekomstige ontwapeningsmaatregelen. De groote koloniale mogendheden Enge land. Frankrijk en Nederland hebben zich krachtig verzet tegen de opneming van ko loniale legers in de unificatie der legerstel- sels. Uitbreiding van het Kellogg-pact. In particuliere besprekingen is thans tus schen de vijf Locarno-mogendheden overeen stemming bereikt inzake een formule voor de door de Engelsche regeering voorgestelde ver plichtingen der Europeesche mogendheden om in geval van een conflict onder geen om standigheden over te gfaja tot gebruikmaking van geweld. De formule briedt de in het Kellogg-pact vermelde afzien van den oorlog uit tot een afzien van het gebruik maken van geweld van alle Europeesche mogendheden „in een of ander conflict". Noorwegen. Mowinkel met kabinets formatie belast. De Koning heeft Zaterdag Hundseid ont vangen. die hem mededeeling deed van het aftreden van het Kabinet. In den namiddag heeft de Koning Mowinkel. den leider der Venstre-partij, ontvangen die hoogstwaar schijnlijk een zuivere Venstre-regeering zal vormen. Amerika. Financieel schandaal bij de Nationaal City Bank? Charles E. Mitchell, president van de Na tional City Bank of New York is, naar wij gemeld hebben, gisteren als zoodanig afge treden en heeft ook zijn functies bij de on geveer 885 concerns en ondernemingen, die door de National City Bank worden gecon troleerd, neergelegd Het aftreden van Mitchell wordt in ver band gebracht met de onthullingen, die in de Commissie voor het Bankwezen van den Ame- rikaanschen Senaat omtrent de National City Bank zijn gedaan en die aanleiding zouden geven tot een groot financieel schandaal. Al vorens naar Washington, waar hij heden zelf door de Senaatscommissie zal worden ge hoord. te vertrekken, verklaarde Mitchell, dat hij de op hem geoefende critiek afwees. Als opvolger van Mitchell is tot president van de National City Bank of New York be noemd James H. Perkins, tot nu toe presi dent van de City Bank Trust Company. Wapenexport in de huidige zittingsperiode niet aan de orde. Er zal. naar Reuter uit Washington meldt, gedurende de huidige zittingsperiode van het Huis van Afgevaardigden geen enkele maat regel worden genomen met betrekking tot het voorstel van president Hoover om den uitvoer van wapenen naar naties, die in oor log zijn of met oorlogvoeren dreigen, te ver bieden. De Democraten hebben heden elke actie te dien aanzien tot de volgende zittingsperiode belet. De bankcrisis breidt zich uit. Met betrekking tot de bankcrisis in de Ver- eenlgde Staten is nader te melden, dat zeven groote banken in den staat Cleveland, alle banken in Indianapolis cn vijf banken te Acron (Ohio) hun uitbetalingen hebben te ruggebracht tot 5 pet. van de bij de bank gestorte deposito's. De burgemeester van Dayton (Ohio) heeft een moratorium voor den duur van drie da gen afgekondigd. Alle maatregelen zouden slechts van voorbijgaanden aard zijn. De beide op 14 dezer in déconfiture ge raakte groote banken in den staat Michigan. de First National Bank en do Union Guardian Trust Company te Detroit die door Ford zijn overgenomen betalen voorloopig 30 pet. op de oude rekeningen uit. Of later verdere terug betalingen mogelijk zullen zijn. schijnt de vraag. Het bestuur der Nationaal City Bank of New-York heeft James Perkijis tot opvol ger gekozen van den afgetreden president Mitchell. Perkins was tot nu toe lid van het presidium der City Bank Farmers Trust Com pany. een dochtermaatschappij van de Na tional City Bank. Zuid» Amerika. Weer een samenzwering in Chili? Volgens verschillende kranten zou de politie in Chili een groote revolutionnairc samenzwering hebben ontdekt, die zou zijn aangesticht door communisten te Monte video. die in het bezit van groote bedragen aan buitenlandsch geld zouden zijn. De opzet zou zijn, dat de revolutie op verschillende plaatsen tegelijk zou uitbreken. DIESELMOTOR TE NEUREN BERG ONTPLOFT. TOT NOG TOE DRIE DOODEX. NEURENBERG, 27 Februari iV. D.) In de goud- en zllverspinnerij Hirsch Sohn G.m.b.H. is hedenmiddag een Dieselmotor ontploft waarbij voor zoover tot nog toe be kend is drie arbeiders zijn gedood. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. NAAMSCHILD VAN DE „EMDEN" AAN HINDENBURG OVERHANDIGD. BERLIJN. 27 Februari (V. D. Rijkspresi dent Von Hindenburg ontving heden den gevolmachtigden minister der Australische regeering te Londen, de Right Honorable Stanley Melbourne Bruce, die in opdracht van de australische regeering 't naamschild van den Dultschen kruiser „Emden" die in een gevecht met den Australischen kruiser ..Sydney" in November 1914 onder ging, aan de Duitsche regeering terugbracht. In een uitvoerige toespraak wees Bruce op de be doeling van deze daad niet alleen als oen hulde aan de ridderlijke bemanning van de ..Emden". doch ook als een toeken van vriendschap van het Australische volk voor het. Duitsche. Rijkspresident Von Hindenburg dankte met hartelijke woorden zoowel het Australische volk als de Australische regee ring en sprak eveneens de hoop uit dat de vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen van duuxzamen aard zouden zijn. Behalve verschillende leden van de Rijks- regeering waren bij de plechtigheid o.a aan wezig de Britsche ambassadeur te Berlijn Sir Horace Humbold. de Britsche marine attaché Captain Hawes en de chef van de Duitsche max-ineleiding, admiraal dr. Raeder. EEN NIEUW WERK VAN PROF. ALBERT SCHWEITZER. Gisteren of vandaag zou prof. Albert Schweitzer weder naar zijn ziekenhuis te Lambarene in Afrika vertrekken, aldus lezen wij in het Handelsblad. Hij heeft thans zijn nieuwe werk over: ..De mystiek van den eer bied voor het leven" voltooid. Dit zal binnen kort bij Beek te München verschijnen. Op zijn terugreis naar Afrika gaan een arts, zijn assistente Mathïlde Kottmann en nog een pleegzuster mede. De verpleegster Marie Sé- crétan gaat niet weer mee. zij zal in den loop van dit jaar in het huwelijk treden met een neef van prof. Schweitzer. LIFT IN EEN MIJNGANG DEFECT GERAAKT. JOHANNESBURG. 27 Febr. (Reuter). Door het defect geraken van een lift in een 2000 meter diepe mijnschacht zijn heden twee blanke mijnwerkers en twaalf inlanders om het leven gekomen. Men gelooft dat het ongeluk veroorzaakt is door het weigeren van de electrische rem. EEN SPOORLIJN DOOR DE SAHARA? IVETSVOORSTEL-LAMOUREUX REEDS IX BESPREKING. Verbod van wapenuitvoer naar China en Japan. Besluit der Engelsche regcering. Op internationale regeling aangedrongen. LONDEN. 27 Febr Reuter Bij de heden lxi het Lagerhuis gehouden debatten over den toestand in het Verre Oosten kenschetste Lansbury. de leider der oppositie, de regce ring van stroomannen in Mandsjoerije als de meest cynische miskenning, door Japan, van de pleehtigste Volkenbondsverplichtingen. Wil de Volkenbond toonen dat hij doeltref fend is. dan dient hij in de toekomst sneller in zijn optreden te zijn. De oppositie verlangt van de regeering een onverwijld verbod tot uitvoer van wapenen naar Japan, verder eenzelfde verbod wat be treft financiering, het verleenen van credle- ten. het zenden van oorlogsmateriaal en ka toen en van alles wat Japan bij zijn cynische oorlogsvoering zou kunnen helpen. In antwoord op Lansbury's rede. die een uur had geduurd, deelde Sir John Simon, de minister van buitenlandsche zaken mede dat de regeering met ingang van Maandag en in afwachting eener internationale regeling geen vergunningen meer zou afgeven voor den uitvoer, naar China noch naar Japan, van alle artikelen, welke worden genoemd in de verordening inzake het uitvoerverbod van wapenen van 1931. Het embargo ls niet van toepassing op reeds gesloteix contracten, die geëerbiedigd moeten worden. Simon legde er vervolgens den nadruk op. dat het embargo op wapenen slechts door een internationaal accoord doeltreffend cn defi nitief zou kunnen worden toegepast. In den loop zijner verklaring zcide Simon, dut Groot-Brittannië goede vrienden wcnscht te blijven met China en met Japan, doch er kan geen enkele twijfel bestaan of Japan's actie is niet in overeenstemming met het pact van den Volkenbond. Japan wil zelf recht bedeelen, doch het Covenant verbiedt dit. Nochtans aldus Sir John - zou men Japan ernstig onrecht aandoen als men hier bij halt hield en niet zou erkennen dat de po sitie van Japan groote conxpllcatles met zich brengt, dat Japan groote beproevingen heeft te doorstaan, en dat het te doen heeft met een buitengewoon moeilijken buurman. De juridische positie van Japan in Mandsjoerije b v. is volkomen exceptioneel in de wereld historie. Ten slotte verklaarde Sinxon. dat Groot- Brittaxxnlë over de middelen beschikt om het embargo door te zetten, doch de meeste an dere landen hebben dit niet. De Britsche re gcering heeft onmiddellijk een onderzoek In gesteld bij een half dozijn landen, die wape nen vervaardigen. Geen enkel definitief ant woord werd ontvangen. Sir Herbert Samuel, de liberale leider, vreesde dat het rechtstreeks effect van het voorgestelde embargo nadeelig voor de belan gen van China zou zijn en vroeg om inlich tingen over de loopende contracten Indien deze van dien aard zijn dat zij Japan in staat zouden stellen nog gedurende maanden of jaren groote hoeveelheden wapenen uit Enge land te betrekken, geloofde hij dat het gewe ten der natie zou aandringen op stappen om een einde aan de contracten te maken. Sir Austen Chambci'laln zcide dat in vex-- band met de provocatie, waaronder Japan te lijden heeft, zijn sympathie van meet af aan geheel aan de zijde van Japan was geweest, doch dat deze. naarmate do toestand zich ontwikkelt, afneemt. Geen natie ter wereld, hoe machtig ook, kan het oordcel van Genève verwaarloozen. NOODLOTTIGE BRAND IN EEN ELF DOODEN. PORT SAID, 27 Februari iReuter) Bij ceix brand in het dorp Karpouti zijn elf personen om het leven gekomen: 150 personen werden dakloos. ERNSTIG ONGELUK TE OPORTO. OPORTO, 27 Februari 'Routen BU manoeuvres in de haven van Leixoes is een sloep tegen de wal-schociïng geslagen. Drie lixzittenden verdronken, zes anderen werden gewond. PARIJS, 27 Febr. (Reuter). Besprekin gen zijn geopend over het wetsvoorstel van Lamoureux, dat deze had ingediend, voor hij als minister voor de begrooting tot het ministerie-Daladier toetrad, betreffende den aanleg van een spooi-weg door de Sahara. In het voorstel wordt gezegd, dat het niet aangaat de uitvoering van dit werk nog langer uit te stellen, wil men althans de eco nomische en sociale toekomst van Fransch- Afrika niet in gevaar brengen. Het wetsvoorstel wordt door niet minder dan 226 afgevaardigden van alle partijen ge steund en binnenkort zal het in behandeling worden genomen door de Kamercommissie voor Koioniën en protectoraten. GROOTVORST ALEXANDER OVERLEDEN. NICE. 26 Febr. 'Havas). Grootvorst Alexander van Rusland is in zijn villa te Ro- quebrune overleden. De overledene, een neef van Tsaar Nlcolaas II. was in 1866 geboren, was tijdens het kei zerschap in Rusland, admiraal bij de marine. Sedert de revolutie woonde hij in Parijs of ln Zuid-Frankrijk. HEVIGE GEVECHTEN. MOEKDEN. 27 Februari 'VD.) Het Ja- pansche oppercommando deelt mede. dat bij Tsjiping hevige gevechten zijn geleverd. Het stadje Sjawa viel na een hevige beschieting door de artillerie tenslotte in Japaneesche handen. De strijd om Tsjiping wordt voort gezet. In een andere richting hebben de Japaneezen tijdelijk de stad Mogi bezet. Gisterenavond slaagden de Chineezen er in, de stad te heroveren. Ook hier worden de gevechten met groote hardnekkigheid voort gezet. Uit Peking wordt gemeld dat het Chinee- sche ministerie van oorlog mededeelt, dat de steden Kailoe. Nanling cn Kaoyan geheel zijn verwoest. Dc Chineeschc en Japansche verliezen zouden zeer groot zijn. TOESTAND VAN CERMAK WEER BETER? MIAMI, 27 Februari (Reuter) Cermak bevindt zich op het oogenblik vrij wel, de longontsteking is echter de laatste compli catie welke ls opgetx-eden. ACENDA. Heden: DINSDAG 28 FEBRUARI Stadsschouwburg. Wilsoxxsplcin: Volks voorstelling van .,Dc reis van Noach op dc wateren" door dc N.V. Amsterdamsche Too- neelvereeniging. 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Concert H. O. V., 8.15 uur. Hotel „De Leeuwerik": Jaarl. Alg. verga dering N.V. Mij. „De Toekomst", Mij. tot exploitatie van onroerende goederen. 8 uur. Palace: Onder valsche vlag. Toonccl: „2 Willards". 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Een auto en geen geld; en De vroolijke bandiet. 8.15 uur. Rc-mbrandt Theater: Ich will nicht wissen wcr du bist. Tooneel: 6 Maschinos. 7 cn 9.15 uur. WOENSDAG 1 MAART Stadsschouwburg. Wilsonspleln: Opvoering van de Wiener Operette „Der Llebes Befehl." 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Voordracht oefening vioolleerlingcn van J. C. Tuin. 7.15 uur. Gebouw St. Jozefsgezellen: Volkszang. Hemonstrantsche Kerk: Dr. W. Banning over: ..Do strijd voor de democratie'3 15 u. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrij. Bioscoopvoorstellingen 's middags cn des avonds. VEERTIEN MIJNWERKERS VERONGELUKT. DORP.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5