HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 28 FEBRUARI 1933 overgeplaatst r.aar het "tie Hegiment Infan- terie :e Harderwijk. Hij za! worden vervan- j gen door den heer Lemiijn, sergeant- I majoor-instructeur van de Schoolcompagnie van den Motordienst. HET „KERSTPROTEST" VAN DEN VROUWENVREDEBOND. DANK VAN HENDERSON. De afdeeling' Haarlem van den Alge- meenen Nederlandschen Vrouwenbond, heeft van den voorzitter van de Ontwapenings conferentie den heer Arthur Henderson in antwoord op het „Kerstprotest" dat deze afdeeling naar Genève heeft gezonden den volgenden brcef ontvangen: Hierbij dank ik u voor uw vriendelijk heid om mij het prachtige boek, dat de handteekeningen bevat, die uw organisatie heeft verkregen voor uw „Kerstprotest tegen den Oorlog", te zenden. Ik behoef u niet te zeggen met hoeveel belangstelling en sympathie ik uw verslag over de tentoonstelling,R die u organiseerde las, en kennis, nam van*uw vernuftige plan om op deze wijze een groot aantal hand teekeningen voor uw petitionnement te verkrijgen. Ik heb het boek onmiddellijk een eervolle plaats doen geven in de vitrines, die de an dere petities ook bevatten, die tot nu toe tot de conferentie gericht werden. Ik zal zien, dat de petitie zelf spoedig gedrukt wordt en verspreid onder de leden der dele gaties. Ik verzeker u nogmaals, hoe de leden der conferentie de poging, die u gedaan heeft ten gunste van de ontwapening zullen ap- precieeren en dat ik er van overtuigd ben, dat slechts de voortdurende steun van de publieke opinie het de regeeringen mogelijk zal maken tot de vereischte overeenkomst te komen. DE TSAAD-FTLM VAN TH. REG OUT. In ons vorig nr. is door een schrijffout de re censie van den heer H. G. Cannegieter over de Tsaad-film van Th. Regout onder het hoofd „Kunst aan het Volk" geplaatst. Deze film werd niet vertoond voor leden van deze vereeniging, maar voor die van de Volks universiteit. PERSONALIA. De heer G. J. F. Haaze, sergeant bij de Schoolcompagnie van den Motordienst te Haarlem, heeft te Amersfoort, voldaan aan liet examen voor sergeant-majoor instruc teur der infanterie. VRIJE HAARLEMSCHE SCHILDERSCHOOL De Vrije Haarlemsche Schilderschool, ge vestigd Kampersingeil 42 te Haarlem, zal ge opend worden op Woensdag 1 Maart 1933. De leiding der school berust uitsluitend bij den kunstschilder en graficus Jan Visser, die tevens de lessen zal geven. Er bestaat gele genheid zich te oefendn in het teekenen en schilderen (Gipsmodellen. Stillevens. Bloemen Figuur-) zoowel als tot het beoefenen der Grafische Kunsten. Etsen, Kopergravure, Houtsnede. Houtgravure, Lithografie). De lessen zullen gegeven worden Woensdag- en Zaterdagmiddags. VOOR DE BLINDEN. Zaterdag hield de vereeniging tot verbete ring van het lot der blinden in Nederland en Koloniën, afd. Haarlem en omstreken, hare jaarlijksche ledenvergadering, onder leiding van haren voorzitter, den heer G. J. Kroese. Het verslag van de secretaresse mej. C. A. Daam werd voorgelezen en goedgekeurd: de administratie van de penningmeesteresse, mej. A. S. Cool, was door een commissie na gezien en accoord bevonden. Het aantal contribueerende leden be draagt 170. Niettegenstaande de moeilijke tijdsom standigheden kan de vereeniging hare 38 blinden op verschillende wijze steunen door het verstrekken van levensmiddelen, klee- ren, brandstoffen, enz. Zes mannen zijn geplaatst op de gem. werkinrichting, de dames-bestuursleden zor gen voor werk voor de vrouwen. De bibliotheek word met 56 deelen braille uitgebreid. Het bijwonen van gezellige bijeenkomsten en het bezoeken van de con certen op de Haarl. Orkest Vereeniging, waarvoor vrijkaarten gegeven worden, wordt zeer op prijs gesteld. Moge deze vereeniging in staat worden gesteld, de taak die zij op zich genomen heeft, naar behooren te blijven vervullen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Koedijk, Kanariestraat 86, autodop. v. d. Mey, Van Zeggelenstraat 37, doek met nummer en letter. De Jong. Groote Houtstraat 82. kinder- hoed. v. d. Ham, Van Keulenstraat 57, hand schoen. Nobels. Graafschapstraat 76. hond (reu). Stoelman. Chr. Huygensplein 15. kin derhandschoen. Venvey. Karei van Man der- straat 107. handschoenen. Kennel Ridder straat 11. hond (herder), kat."Meerman. Re- guüersstraat 37. kat 'bont). De Wilde. Gen. de Wetstraat 9. idem. Kalen. Parklaan 87. idem (zwart). Joustra, Garenkokerskade 29. idem (grijs). Jansma, Zijlstraat 59 r.. portemon- r.aie. v. d. Wateren, Karei van Manderstraat 56, pakje met papier en zeep. v. d. Bil, Oost Indtëstraat 52, portemonnaie. Van Zijp. Flo- resstraat 10. idem. Luten. Floresstraat 46, pak margarine. Steenkamp. Kolkstraat 24, riem van bagagedrager. Bleysberg, Berkheyde- straat 12 rd„ ring. v. Akkeren. Zijlstraat 89, gyrnn. schoenen, v. Deursen, Spoorwegstraat 22, actetasch. Jansen, Assendelverstraat 18. taschjc. Hoppenbrouwer, Elzennlein 10. idem. v. d. Bosch, Leidschestraat 93. bontkraag. School 17, Wilhelminastraat 43. heerenhor- loge. Schotanun. Kanariestraat 71. hand schoen. Vallenduk, 2e Hasselaerstraat 2, idem. -Mens. Graaf Willemstraat 2, hand schoenen. Siebeling. Teding van Berckhout- straat 15. handschoen. Prins. Kruisstraat 28 rd., idem. Wijkhuizen, Van 't Hoffstraat 86. hond. Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, idem: 3 katten. Kennel Fauna, Parklaan 119. 5 katten, v. Eede, Bakenessergracht 18, halskoralen. Klandennan, Papentorenvest 7rd„ lombardbriefje. Kupers, Faschenlaan 5 Bl'daal. ring. v. d. Heerden, Scholerveen- st.raat 7. riem. Hartog. Engelszstraat 25. sleu- «ötjes. aan rihg. v. d. Sluis Floresstraat 114. sierspel. Koeman. Rollapdstraat 52. vulpot lood. Hekster. Stormslraat 2. doos met ver bandmiddelen. Leguit. Kleverlaan 139, porte- monnaie. ANTI-OORLOGS COMITé. In het gebouw van den Protestantenbond hield Maandagavond het Anti-Oorlogscomité Haarlem een openbare protestvergadering tegen het dreigend oorlogsgevaar en het ge beurde op ,De Zeven Provinciën". Mej. Frenny de Graaf nam als eerste het woord. De Sovjet Unie is, aldus spr„ de eenige staat die bij de Ontwapeningsconferentie heeft getoond ernstig naar vrede te streven, wat door de andere staten werd ontkend, en ook zelfs door pacifistische vereenigingen. Spr. weerlegde de bewering als zou Rus land nationalistisch zijn. Alle arbeiders der geheele wereld zijn hun klassebroeders. Het Russische Roode Leger denkt er niet aan in andere landen mede te helpen de re volutie tot stand te brengen, tenzij de pro letarische bevolking dier landen dat zou wen- schen. .Waarom ontwapent de Sovjet Unie zelf niet?" vraagt de bourgeoisie, aldus spr. Dit is natuurlijk onmogelijk daar het interventie- gevaar (het gevaar dat men het communis tisch Rusland gezamenlijk zou aanvallen), nog steeds niet is geweken. Het Roode Leger is goed georganiseerd en volgens velen is het „een heerlijk gezicht te zkn hoe ze elk jaar beter gekleed en beter uitgerust £ijn". Achter het leger trekken de bewapende vrouwen en meisjes. Veelal niet-communisten zijn hierin opgenomen. (Aplaus). Men leert hun vooral de verdediging, niet in de eerste plaats den aanval, uitgedrukt in het gezegde van Stalin: „Wij wenschen geen duimbreedte van de aarde van anderen, doch willen ook geen voet van de onze afstaan". (Applaus). In de pauze gaven zich 47 personen van de naar schatting ruim 200 aanwezigen op, als lid van het Antifo. Vervolgens sprak de heer Ko Beuzemaker. Volgens spr. is het geen onmogelijkheid dat er weer een wereldoorlog op komst is. Men geloofde aan den vrede van Versailles; te- gepwoordig weet men beter. De wapenindustrie kent winsten van 300 pet. Wie steekt dit geld in den zak? Dat zijn de aandeelhouders der wapen industrieën. als o.a. die van Vickers. Overal vindt men die stemming die op oorlog wijst; men verwacht complicaties. Hoe is dat mogelijk? 't Antwoord is in een woord te geven: crisis. De bombardementen in China zijn in vollen gang. Het jonge imperialistische Japan zoekt expansie, en wi'l het beste ge deelte van China veroveren. Maar Japan is niet de eenige! China is een brok van de wereld dat verdeeld moet worden om aan het kapitalisme een uitweg te bieden. Allen willen een deel: zoowel Engeland als Frankrijk, als de vijand van Japan: Ameri ka. Japan staat op het punt uit den Volken bond te. treden. Maar de houding van dezen Volkenbond was zoo. dat zij het streven van Japan in de hand werkte. Pas nu wordt de handelwijze van Japan afgekeurd. Japan wil nu met Nederland een non agressiepact sluiten. Het doel hiervan is echter dat Japan verzekerd kan blijven van de petroleumlevering uit Borneo, die het voor zijn oorlogsschepen als brandstof noodig heeft. Hoe Nederland ook beslist, het kiest al tijd partij; of die van Japan, of die van Amerika. Ons Indonesië kan dus niet neutraal blij ven. De Tederlandsche bourgeoisie bereidt zich daarop voor. Op defensie wordt niet bezuinigd, ofschoon de gages van het marine personeel wel worden verlaagd. In het licht der internationale verhoudin gen gezien is het gebeurde op „De Zeven Provinciën" zeer belangrijk. De vloot wordt onbetrouwbaar en wat moet men met zoo'n vloot in Indonesië beginnen? Men vreest de eenheid tusschen blank en bruin, welke eenheid op „De Zeven Provinciën" tot stand is gekomen, (applaus). Het is een feit van. enorme beteekenis (applaus). De wraak der bourgeoisie was bloedig; nog is die wraakneming gelukt, doch men zal spoedig revanche nemen, (applaus). lederen dag kan een opstand uitbreken; Indonesië is als een vulkaan. De arbeiders moeten zich plaatsen op het standpunt van de revolutie tegen den oor log. Elk symptoom hiervan moet men met gejuich begroeten, zoo ook het gebeurde op De Zeven Provinciën. Een motie tegen de houding der regeering bij liet gebeurde op De Zeven Provinciën, en tegen de gevangenhouding der man schappen als tegen die van alle politieke gevangenen werd met algemeene stemmen aangenomen. Een motie tegen de houding van Japan werd ook met algemeene stemmen aange nomen. TOONEELVEREENIGÏNG „DOOR INSPANNING UITSPANNING." Het bal-masqué Zaterdag 4 Maart door bo vengenoemde vereeniging gegeven wordt, be looft. evenals voorgaande jaren, een succes te worden. De zaal van den schouwburg Jans- weg zal schitterend verlicht worden. De dans muziek is van The Musical Lunatics, onder leiding van den heer Johan G. van Bommel. Verder zijn er een groot dans- en een loop orkest. Voor prijzen zijn een 25-tal voorwer pen aangekocht. VOOR DE SCHOLEN. In iiet Gem. Concertgebouw draagt Leo Straus Woensdagmiddag 8 Maart een pro gramma van Duitsche werken voor. dat spe ciaal leerlingen der hoogere klassen Gymna sium en H.B.S. zal interesseeren. ST. RAPHAëL. Woensdag 1 Maart houdt de afdeeling Haar lem I (Spoor) een vergadering in St. Bavo. Als voornaamste punt vermeldt de agenda een bestuursverkiezing; er is een vacature voor werkplaatspersoneel en een voor ver voerpersoneel. VOOROEFENTNGSIXSTr^UUT LANDSTORM De heer W. van t Zet. adjudant-onder officier instructeur bij den Vrij willigen Landstorm ter standplaats Haarlem, wordt FEESTAVOND UNIE AGENTEN. De Vereeniging van verkoopers van Unie Obligatiën vierde haar 7e Jaarfeest in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond. De voorzitter hield een korte rede. waarbij hij o.a. mededeelden dat de directie van de nieuwe Maatschappij, waarvoor thans ge werkt wordt, op dezen avond niet aanwezig zou zijn. omdat het dit jaar nog een Unie feest was. Vervolgens trad een keur van artlsten op de planken, welke allen een zeer groot succes oogsten. Harry Nyhuis. de conferencier, bracht er al spoedig de gezellige stemming in, waarna de mimiker Mr. Led Nor de aan wezigen in bewondering bracht door zijn creaties. Ook de man met het vraagteeken had succes en liet de zaal daveren door zijn geestige liedjes en mimiek. Dani Rond'l. het muzikalen sensatiewonder. moest herhaaldelijk terugkomen voor het luide applaus, dat hem ten deel viel. Ook vond een verloting plaats. De avond werd verder besloten met een groot bal. dat tot 3 uur duurde. INGEZONDEN MED EDE FLING EN a 60 Cts. per regel. Vergiftiging op groote schcal Het wen elde op zotder en deel van den landbouwer P. le Aallen van de ratten en daar ze voldoende voed sel konden vinden, meende hij dal daartegen niets ge daan kon worden. Eenigen tijd later schreei hij .'1 en einde raad probeerden we Rodent, met dit schitterende resultaat: 80 doode ratten. Dit resullaat bereikten we met slechts tién doosje Rodent van 50 cent." Of U last hebt van één of van honderd ratten. Rodent zat ze ab soluut uitroeien. Het trekt dit ongedierte onweerstaan baar aan en leidt ze zeker naar hun verderf. Ook muizen ontkomen niet aan Rodent. Koop nog heden een enkele doos a 50 ct. of een dubbele doos a 90 ct. en morgen zult U van rat en muis bevrijd zijn. O. a. bij alle dro gisten. Imp.: Fa. B. Meindersma, Den Haag. C 48 BINNENLAND (Zie ook elders in dit nummer.) HOE DE MUITERIJ BEDWONGEN WERD. Uitvoerig verhaal van een ooggetuige. MATROZEN OP HET ESKADER DACHTEN AAN SPEL. In de per luchtpost ontvangen Javabode geeft de hoofdredacteur van Aneta, die oog getuige was bij het bedwingen der muiterij nog de volgende indrukken: De voorzetting van de reis van het eskader van Tandjong Priok af ving aan even over 9 uur, toen de „Java", de „Piet Hein" en de „Evertsen" de reeds vertrokken onderzeeërs achterna gingen in de richting van Straat Soenda en nadat een laatste persoonlijk on derhoud met den eskadercommandant dooi de beide jagercommandanten was gevoerd. Toen het anker was gelicht en de schroef in beweging kwam ging een zucht van verlich ting en ontspanning van het voor- tot ach terschip, waar wellicht dieper en pijnlijker nog dan elders in de eerste plaats wordt verlangd een einde te maken aan den mui- terstocht. Telkens wordt de positie van het muitende schip geseind, waaruit blijkt, dat om 11 uur ..De Zeven Provinciën" de Mentawei Eilanden passeerde. De hoofdwet kzaamheden gaan rustig voort, zoodat ook hierdoor een tegen stelling ontstaat tusschen de inwendige on rust. het verlangen naar daden, de hoop op een spoedige bereiking van het doel en het zwabberen, koffiedrinken en lunchen. De „Java" is spoedig in Straat Soenda met de beide jagers achter zich aan. Bij nadering van den Krakatau worden drie Fokkers gesignaleerd, die blijkbaar van de zijde van het leger ter versterking naar Su matra vliegen. Zij verdwijnen als stippen aan den horizon om een eenheidsindruk achter te laten bij het voortspoedend eskader, dat even na zes uur Anak Krakatau. het nieuwgevorm de eiland, is gepasseerd. Het oprollen van de dektenten, het signaal voor gewapend appèl, het gevechtklaar maken van het schip door inneming van roeibooten en wegruimen van obstakels, die de kanonbeweging kunnen be lemmeren. houden, alsof dit noodig ware. de aandacht op het steeds naderend actiemo ment geconcentreerd. Straat Soenda ligt nu achter ons. Ook het eskader gaat dus nu dezelfde Sumatrakust volgen, waarlangs sedert Zondag „De Zeven Provinciën" in tegenovergestelde richting vaart. Zoo vervolgde het eskader zijn reus om te gen elf uur te stoppen toen de Vlakkehoek reeds gepasseerd was en de berichten om trent de positie van de „Zeven Provinciën" wederom den eskadercommandant hadden bereikt. Gedurende dezen nacht kwamen de torpe dojagers even langszij, ten einde de laatste instructies door middel van vonkende licht seinen te wisselen. Fantastisch was het schouwspel dezer jagers, wier lichten in mor- seteekens de laatste instructies door den nachtelijken hemel overbrachten en wederom maakte zich van velen het gevoel meester, alsof „dit alles niet waar kon zijn". De jagers namen wederom hun vroegere positie achter den kruiser „Java" in, waarop met een zesmijlvaart het doel tegemoet werd gestoomd. Aldus was de situatie om twaalf uur middernacht van Donderdag op Vrijdag. Vrijdagmorgen te 4 uur ging het eskader voort de reis te vervolgen, waarbij het maan licht en de sterrenbeelden Zuiaerkrans en Orion duidelijk zichtbaar waren. Tegen 5 uur wordt het tempo van de kruisvaart omgezet in de hoofdvaart, hetgeen zeggen wil, dat nu de economische beginselen geheel worden verlaten en gepoogd wordt alle snelheid tilt de „Java" en het eskader te halen Nog steeds varen de „Java", de „Evertsen" en de „Plet Hein" in gelijke richting en gelijke formatie. Om halfzeven leest de commandant van de „Java" tegelijk met de commandanten van de „Evertsen" en de „Piet Hein" een verkla ring voor, waarbij de staat van beleg wordt afgekondigd en ae toestand van oorlog is in getreden. Ieder gevoelt de ernstige beteke nis van dit moment, te meer omdat intus- schen aan stuurboord een schip gesignaleerd wordt, dat verdacht Yeei lijken moet op de „Zeven Provinciën", hetgeen later bevestigd word:. Te halfzeven vang: de achtervolging van de „Zeven Provinciën" aan, die inderdaad aan de kim aanwezig was en door de „Erida- nus" wordt vervolgd. Ook op het seindek worden juist de krijgs artikelen voorgelezen, die op den oorlogstoe stand betrekking hebben. Tegen half acht is de situatie van bijzonder belang door de komende gebeurtenis. De kwestie is. dat de „Zeven Provinciën" wordt achtervolgd door de ..Eridanusen c.e ..Gou den Leeuw terwijl de kruiser en de beide jagers een omtrekkende beweging maken. Met het oog op het scherpe zonlicht en de nieuwe positie, wordt thans ook bakooord ge reed gehouden voor het afvuren der kanon nen. weshalve de tenten opgerold worden en de sloepen binnengehaald. Diverse kijkers geven ons een scherper beeld van de situatie De „Zeven Provinciën" blijkt nog altijd on der Nederlandsche vlag te varen. Kleine bijzonderheden tyoeer«m overigens het grimmig doel onzer expeditie. Zelfs op het zoo rustige seindek hanger, verbandzak- jes, zooals overal op de schepen. Wij dispu teeren aan de hapd van kijkers of de ..Ze ven Provinciën." twee schoorsteenen of één heeft bijstaan, doch constateer- n intusschen. dat het muitend schip steeds zijn weg blijft vervolgen. Tegen 8 uur vermeerdert de tril ling van hel schip, terwijl het boegwater ver der het bewijs vormt van de vermeerderde vaart. Tusschen 8 uur op welk moment het stoomschip op 3 streken wordt gesignaleerd en wij 9309 meter van de „Zeven Provinciën" verwijderd zijn en half negen doet zich weinig voor, zoodat wij ons afvragen, wan neer het moment van actie zal aanbreken. Deze vraag wordt om tien minuten voor negen beantwoord door de aankomst van vier vliegtuigen, die naar het operatie-terrein vliegen in de formatie van 3 en 1. Wij kun nen de vliegmachines niei herk urnen. doch. meenen 3 Dor uiers en éér. zoogenaamd T- vliegtuig te herkennen, dat speciaal aange wezen is voor het bomwerpen. De afstand verhindert nauwkeuriger observatie. De vliegtuigen doen voorloopig niets en wij gaan met den kruiser een langzamer tempo aannemen. De matrozen merken langs hm neus weg op. dat blijkbaar een spelletje wordt gespeeld, doch later blijkt, dat dit dezelfde vergissing is. die ook aan boord van „De Ze ven Provinciën" is gemaakt, toen de somma tie werd ontvangen. Dadelijk na den treffer begon het, radio station van „De Zeven Provinciën" dringend en veelvuldig te seinen „Geef mij over", ter wijl de witte vlag werd geheschen en de witte vlag ook op het tentdek werd neergelegd, het geen een aanwijzing was, dat een nieuwe aanval door de vlieg'»'""* De bom viel, toen de vier vliegtuigen zich op 7C0 Meter hoogte boven „De Ze.cn Pro vinciën" bevonden. Een geweldige rookont wikkeling was waarneembaar, terwijl door het spoedig uitslaand vuur niet anders w:r gedacht dan dat brand was ontstaan door den voltreffer. Het transport der gewonden. Zoodra wij vernemen, dat de „Piet Hein" full speed naar Priok zal stoomen, verzoeken wij den eskader-commandant te mogen mede reizen, ten einde aldus belemmering van het zwaar bezette radiostation te voorkomen en de publicatie der feiten te bevorderen. De commandant willigt ons verzoek in. Vijf mi nuten later brengt een motorsloep ons naar de „Piet Hein", welke onder commando staat van J. B. de Meester, die op de brug uitziet naar de zwaar gewonden. Een halfuur later zijn deze aan boord, waarop wij met volle kracht naar Priok stoomen met een vaart van 25 mijl. die ons tegen 8 uur in Priok kan brengen. Vreeselijkc aanblik. In een open sloep worden de gewonden aangevoerd, het gelaat met zakdoeken be dekt. genaaid in de bekende bruin zeildoeken overkapping, terwijl de bebloede beenen on der het dekkleed uitsteken. De sloep nadert snel. Acht stille figuren liegen daar naast elkander. Den jongen blonden matroos, die dit transport verricht komen de tranen in de oogen en ieder ziet bij nadering van deze sloep met zwaargewonden de wreede werke lijkheid scherp voor zich. Doch spoed is hier hoofdzaak. Met beleid worden de ijzeren draagbaren opgeheschen, terwijl twee doktoren voor de onmiddellijke opname zorg dr""en. De nood verbanden zijn reeds op de „Zeven Provin ciën" gelegd. De doodenlijst op de „Piet Hein" stijgt elk uur. Tusschen een en 6 uur heden middag zijn reeds vier Inlandsche zwaarge wonden gestorven, terwijl voor liet leven van een marinier wordt gevreesd. Het totaal aan tal gewonden op de „Piet Hein" Is thans nog zes, waarvan vijf inlanders. Voorts is een licht gewond officier aanwezig. Terwijl wij hier ons verslag maken, wordt de scheepsdokter Franssen telkens ontboden omdat opnieuw ernstig gevaar dreigt en reed viermaal heeft hij vergeefs de laatste redmid delen toegepast, nu eens bestaande uit een kamferinjectie, dan weer uit ingrijpen op andere wijze. De „Piet Hein" voer dus met vier nieuwe dooden Priok tegemoet, steeds ruim 20 mijl vaart houdend. (Tel.) NATIONAAL GEDENKTEEKEN OP CURASAO. Ter gelegenheid van het 24 April op Cura cao en op de andere eilanden van ons gebied in de West te houden nationale feest van de herdenking van Willem van Oranje, wordt te Curagao een gedenksteen onthuld. Deze steen wordt, naar men aan de N.R.C. meldt, bevestigd tegen don muur van het fort. Het feestcomité te Curagao gaf tot het maken van den steen opdracht aan den heer H. P. Euwens te Nijmegen, in wiens steenhouwerij en atelier van marmerwerken thans de laat ste hand er aan wordt gelegd. 50.000 WF.RKLOOZEN TE ROTTERDAM Te Rotterdam zijn. naar wij in de Tel. lezen bijna 50.000 werkloozen. KAPITEIN RU HAAK GAAT RUSTEN. Naar wij in de Tel. lezen is kapitein G. H. Ruhaak van de „Baloeran" van de Ro:- terdamsche Lloyd met pensioen gegaan. Hij is van zijn laatste reis binnen gekomen. SCIIOORSTEENPROPAGAXDA. Op een schoorsteenpijp van de vuilver branding in Den Haag Is in den nacht van I Zaterdag op Zondag. ter hoogte van 30 M geteerd: S.K.I. Communist. De nachtwaker op het terrein heeft blijk baar niets bemerkt. HERMAN HEUFF-TENTOON- STELL1NG IN DEN H:\AG. DE KONINGIN KOCHT EEN SCHILDERIJ. De heer Albert Vogel heeft Zaterdagmiddag een tentoonstelling van werken van den blind geworden Ileemsteedschen schilder Herman Heuff. in de Kon Kunstzaal Kleykamp. te 's-Gravenhage, in tegenwoordigheid van een talrijk publiek geopend. Hij hield een rede waarin hij er aan herinnerde, dat de om standigheden. waaronder de schilder Heuff exposeert, zeer bijzonder en zeer droevig zijn. Wat men thans aan de wanden ziet. zijn de laatste scheppingen van dezen kunstenaar, aldus het verslag in de N.R.C. Iedere kunstenaar wil, neen. moet getuigen. Dat is zijn onweerstaanbare clrang, daarvoor leeft hij. daarvoor werkt hij cn meer dan iets anders ter wereld bemint hij zijn kunst, welke hem tot dat getuigen in staat stelt. Lichamelijk en maatschappelijke ellende zijn niet bij machte, dien scheppingsdrang te dooden. Was niet Milton blind, werd onze begaafde schrijver Van Genderen Stort niet blind0 Zijn er niet vele componisten .zangers en andere kunstenaars blind? Hoe zwaar dit ongeluk hen ook drukt, toch vinden rij ver goeding in hun scheppenden arbeid. Maar de schilder, die blind wordt, is veel dieper te beklagen, want hij put zijn kunst uit den aanblik van de hem omringende wereld In al haar verschijningsvormen cn wanneer zijn hand het penseel niet meer kan leiden, ver lamt hij geheel in machteloosheid. Hij gaat het eenige middel ontberen om te getuigen van wat in hem leeft. Eén troost blijft Heuff. Zijn innerlijk leven, al kan hij het niet meer openbaren aan anderen, zijn geestelijk leven, zijn besef van ons doel hier op aarde, zal nog verdiept worden. En hij zal ten koste van dit zware oifer groeien tot een nog grooter mensch. Moge hem dit schragen in zijn ongeluk. De heer Vogel heeft daarna dank ge bracht aan den heer Kleykamp. voor het af staan van de zaal en aan de schilders en schilderessen, die voor deze tentoonstelling werken hadden afgestaan. Vervolgens heeft de heer Vogel de schets „De donkere kamer", van Herman He ij er - mans, voorgedragen. De koningin heeft op de tentoonstelling een werk van Heuff aangekocht. DE VERVALSCHTE SCHILDERIJEN. VERVOLGING IN DE AFFAIRE-CHAXTEROU Voor de bekende affaire van de valsche moderne Fransche schilderijen, die te Am sterdam werden geveild, heeft zich te Brus sel een commissaris van politie uit Amster dam in verbinding gesteld met het gerecht, meldt de Tel. De schilder R. Dubois alias Chanterou. en dr. J„ die de schilderijen liet veilen, werden ondervraagd. Dr. J. hield zijn goede trouw staande, ter wijl Chanterou verklaarde, de doeken op de „Marché aux Puces" te Parijs te hebben ge kocht. Het Brusselsch gerecht heeft besloten zijn onderzoek in deze kwestie voort te zetten. Het. zou besloten hebben vervolgingen in te stellen wegens vervalschlng en het gebruik maken daarvan. DE WERELD WIL BEDROGEN ZIJN. EN EEN KWAKZALVER WOONT OP EEN LANDGOED. Een kwakzalver. „De Zwolschc wonder dokter". wiens uitgebreide praktijk hem ver oorloofde zich op het landgoed „Bcrkcnhove" te Zwollerkerspel te vestigen, is op zijn ver zoek eervol ontslagen door de Nederlandsche Spoorwegen. Hij had te vergeefs herhaalde pogingen gedaan om afgekeurd te worden. ..De Zwolsche wonderdokter" was bankwer ker aan de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen, lezen wij in het Handelsblad. COMITé VOOR DE OPENBARE SCHOOL. Zaterdagmiddag hield het „Landelijk Co mité voor de Openbare School" In het Park hotel te Amsterdam een vergadering voor af gevaardigden van aangesloten comités. Hoe wel niet alle comlté's vertegenwoordigd wa ren, was de vergadering goed bezocht. De voornaamste punten van de agenda wa ren: de Inleidingen door den heer P. v. Thuyl over de werkwijze van het Amsterdamsche comité en door Mr. Warburg over die van het comité te Groningen. Bij de bestuursverkiezing moest voorzien worden in de plaats, die door hot aftreden van den voorzitter, den heer J. J. Feringa, open kwam. Als eenig candidaat was ipgoge- ven de heer B. de Jong. voorzitter van het Amsterdamsche comité. Deze werd dan ook tot voorzitter gekozen. In de andere vacature werd voorzien door de verkiezing van Mr. Warburg uit Groningen. De hoeren Van Thuyl (Amsterdam), Kuling 'Haarlem) en Lu ley n (Vlissingen) werden respectievelijk als secretaris-penningmeester en commissaris herkozen. De verslagen van secretaris en penning meester werden, evenals de begrooting. goed gekeurd. Aan het eind van de vergadering is van verschillende kanten den h°er Feringa dank gezegd voor het door hem verrichte werk. VREDESPROPAGANDA-AVOND TE AMSTERDAM. Maandag 13 Maart zullen verschillende samenwerkende vredesorganisaties ln den Stadsschouwburg te Amsterdam een Vredes- Propaganda-avond houden die zal worden geopend door mevrouw V. Ramondt -Hirsch- mann. Sprekers zijn: Ds. N. Padt uit Zand- voort en mevrouw W. A. L. Ros—Vrijman van Den Haag. Zang en declamatie van den heer W. Snoeks en mejuffrouw Mirte Wijnsouw. Na de pauze wordt het symbolisch vredesspel „Bezinning" opgevoerd door Tilly Sylon en haar dansensemble met medewerking van het orkest der Haarlemsche Orkestvereeni- ging onder leiding van Marinus Adam. Op 11 November 1931 werd dit Vredesspel voor de eerste maal met groot succes opge voerd. De volgende corporaties werken aan dezen avond mede: Algem. Ned. Vrouwen Vrede bond, Arbeldsgroep van Doopsgezinden tegen den Krijgsdienst. I.O.G.T., Intern. Vrouwen bond voor Vrede en Vrijheid. J. V. A Ka- holiike -T. V. A.. Kerk er. Vred" ->r- bond: Kring Amsterdam der Noolt-Mecr- Oorlog-Fcderatio. Ned. Ver. voor Vrouwenbe- langen eu gelijk Staatsburgerschap.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7