HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 1 MAART 1933 HET TOONEEL. „HERMAN HEIJERMANS". DE DUISTERE CAST. Henk Bakker is dit jaar te Haarlem in trek. Dokter Bavino, De Ridder van den Kouse- 'oand en nu gisteren bij de tooneelvereeni- ging Herman Heijermans weer De Duistere Gast, het boertige spel. dat Bakker indertijd voor een openluchtopvoering heeft geschre ven. Bakker zoekt het in zijn Duistere Gast niet hoog, integendeel zelfs, hij blijft in deze klucht voortdurend erg laag bij den grond en ik vroeg mij tijdens de opvoering af niet alleen gisteren maar ook eenige jaren geleden bij de voorstelling van Cremer in het open lucht-theater te Arnhem wat nu eigenlijk wel het boertige in dit stuk was. Maar wan neer ik den gullen soms zelfs daverenden lach om mij heen hoorde moest ik bekennen, dat Bakker meer den smaak van het publiek der dilettanten-voorstellingen weet te peilen dan Ik. Men moge het betreuren, dat hij zich in zulke kluchten voornamelijk richt naar dien smaak en hij zich geen hoogere eischen stelt dan enkel de menschen te laten lachen al Is het dan ook om de meest onmogelijke situ aties men moet toegeven, dat hij zijn doel bereikt. Gelachen is er ook bij de voorstelling van gisteravond, soms zelfs zoo oorverdoovend en zoo lang. dat heele zinnen van den dialoog niet meer te volgen waren. Wat wil je nog meer? zal men mij misschien toevoegen. Dat !s immers enkel het doel van zulke opvoerin gen; het publiek een vroolijken avond te be zorgen. En dan kunnen wij zeggen dat de vereenïging Herman Heijermans over het succes meer dan tevreden kan zijn. De lacheffecten werden meer bereikt door de dwaze situaties dan door spel en typee ring. maar daar leidt dit stuk ook wel toe. Hooge eischen stelt het niet aan de spelers, al herinner ik mij van de opvoering indertijd van Cremer. dat vooral van Kees Stronk en Arie Knol nog wel iets anders te maken is. Maar toen speelde men de klucht onder regie van den schrijver en had Bakker zelf de rol van den bóeren-burgemeester op zich geno men. De heer C. Poppen heeft zeer zeker ook veel plezier van deze rol gehad, doch wij zagen wel wat te weinig in dezen Kees Stronk, dat hij altijd gewoon was geweest met een zijen pet en op klompen te loopen. En juist de boer in dezen burgemeester is het grappige effect van deze rol. Maar ook zoo gespeeld had de 'neer Poppen, daarbij gesteund door den heer Schiffer als Arie Knol en veldwachter, de lachers op zijn hand. De heer Schiffer wordt altijd aangewezen voor de komische rollen bij Heijermans en zijn spel laat geen twijfel er aan, dat hij zich volkomen bewust is komiek te zijn. Hij ver trouwt daarop blijkbaar zelfs zoo, dat hij veel aan den souffleur die gisteren meer te doen kreeg dan wensohelijk is overlaat. Knol wierp soms zulke angstige blikken naar het souffleurshokje, dat ik begon te ver moeden, dat daar de Moor in zat. Mevrouw de Kleyn was een fleurige Ma rianne. Zij speelde met opgewektheid en zag er in haar. boerinnepakje aardig uit. En dan moet ik ook den heer Gebe noemen, die vooral als de „Moor" succes had. Het tooneel met de Moor slaagde het beste, ook door het spel van Kees Stronk en Arie Knol die daarin het best op dreef waren. De andere rollen werden door de dames Kamp. Boerrigter en Schiffer en de heeren Meyer, Neuman en Westhof de eene met meer de ander met minder succes ge speeld. Het meest een „type" was de domme boerenknecht van den heer Meyer, van wie men zich alleen niet kon begrijpen, dat" juist hij wist, dat er een „Moor van Venetië" bestond. Maar hiervoor was de schrijver en niet de acteur verantwoordelijk. Het tooneel zag er met dat boerenhuisje op den achtergrond alleraardigst en karak teristiek uit en een pluim verdienen de spelers van Heyermans ook wegens de korte pauzes tusschen de bedrijven. Wanneer nu nog het tempo wat vlugger wordt genomen, dan kan de opvoering er niet anders dan door winnen. Het is een sympathieke ge dachte van deze arbeidersvereniging die in ledental zóó vooruitgaat, dat de zaal bijna reeds te klein voor hun voorstellingen wordt om De Duistere Gast morgenavond voor de werkloozen te geven. En met groote waar deering maken wij hier ook melding van de bereidwilligheid der directie van den Schouw burg aan den Jansweg om haar gebouw voor dit doel geheel gratis af te staan. Terecht bracht de heer Schiffer den heer Kaart hier voor in zijn openingswoord hartelijk hulde en dank. J. iB. SCHUIL. MUZIEK R. K. Mandolineclub „Santa Lucia". In de 14 jaren dat dit gezelschap be staat hebben wij heel wat mooie uitvoeringen van Santa Lucia bijgewoond. Men zorgde steeds voor eerste klas medewerking op de concerten en kon de hooge kosten, die daar mee gepaard gingen, bestrijden uit de do naties, die rijkelijk binnenkwamen. Nu echter tijdsomstandigheden maakten, dat deze bron van inkomsten minder pro ductief werd, zou het peil der uitvoeringen (de medewerkingnoodwendig moeten dalen Hierin zagen eenige werkende leden aan leiding om Santa Lucia te verlaten. Voor directeur Hakkenberg van Gaasbeek, was dit een heele slag, hij zag plotseling de stevige fundeering van zijn ensemble be zwijken, de basinstrumenten vonden geen be dienaars meer, en het kostte hem heel wat hoofdbrekens om te maken, dat de stukken die gestudeerd waren, geschikt bleven om op een concert uit te voeren. De mooie fraseering, de heel goede dyna miek waren er ook nu nog: en in de eerst- gespeelde stukken van Uld^ werd het ge mis der bassen niet dadelijk zoo sterk ge voeld. Maar in de groote fantasie van Ma- ciocchi vermochten ons de guitaren niet ge heel schadeloos te stellen voor wat heen ging. Af en toe toonden leege kwarten in de harmonieën, welke een bres was geschoten in het eertijds stevige bolwerk. Evenwel, de leider is er de man niet naar om bij de pakken neer te zitten. En reeds op deze uitvoering bewees hij, hoe gezond optimis me veel vermag. Hij kwam n.l. voor het voet licht met de jonge leden van „K.J3." en dat op een wijze die doet voorzien, dat Santa Lucia binnen afzienbaren tijd weer even sterk zal worden als voorheen. De ..Toon- laddermarsch"', van ae hand van den heer Hakkenberg van Gaasbeek, werd door de novicen gespeeld op een wijze die enkel goeds doet voorspellen. Nieuwe bassisten zullen weldra hun intrede doen in de club en 't zou me sterk verwonderen, als Santa Lucia t.z.t. niet zijn vierde lustrum zou vieren. De uitvoering van Dinsdagavond in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw doet voor de toekomst veel goeds verwachten. Op de goede verzorging der muzikale voor dracht wees ik reeds, en den leider, die onder de minder gunstige omstandigheden zijn werklust behield, mogen we daarvoor open lijk lof brengen. Op een kleine onjuistheid na in de fantasie werden de partijen ook met vardigheid en nauwkeurigheid voorgedragen en voor de leiding was er bij de spelers als altijd veel attentie. Bij een volgende uit voering zullen wij zonder twijfel kunnen vermelden dat reeds een deel onzer voor spelling in vervulling is gegaan. Behalve het jeugdkorps werkte mede een solo-mannenkwartet uit Amsterdam, in de uitvoering zijner stukken gelukkiger dan in de keuze van zijn naam. die zulke goede studieresultaten niet had doen verwachten. Met assitstentie van een uiterst slagvaardig pianist werden enkele Italiaansche en Hol- landsche kwartet-werken gezongen met veel voordracht en een zeer goeden klank. De tweede tenor droeg nog eenige Italiaansche soli voor, waarmee hij een uitbundig succes oogstte, en ook de bariton trad later als solist op, o.a. met een aria uit „Hérodiade". G. J. KALT. Ledenconcert der H. O. V. Het meest in 't oog springende kenmerk van het H.O.V.-programma van Dinsdag avond was de groote eenheid. Hier was geen spoor van bontheid: integendeel: er was uiterlijk en innerlijk verband tusschen de samenstellende deelen. De gelijkheid der hoofdtoonsoorten en de gelijksoortigheid der vormen mocht de uiterlijke overeenkomst be palen tusschen Mozarts Bauernsymphonie („Dorfmusikantensentett"), diens Klavier concert K.V. 459 en Beethovens Achtste; de innerlijke resulteerde uit den humoristischen inslag, die door alles liep, uit het ontbreken van alle zwaarwichtigheid. Alles luchtigheid en scherts, die slechts een enkel oogenblik in het heerlijke blazerstrio uit de Achtste voor innigheid plaats maakten. Toch weer verschillen in de beteekenis van dien humor en di§ luchtige scherts bij dé drie F-dur- werken: eerste de parodie, de goedige spot ternij. dan de luchtigheid als levensuiting, tenslotte het zich boven „d'ijdelheden hier beneden" verheffen tot een hoogte, waarop nog slechts een lach over het gedoe moge lijk is. Zóó ongeveer zag en hoorde ik de drie ge gevens. Er viel nog meer waar te nemen: de groote gelijkenis van het thematische mate riaal in de finales van de beide Mozart-wer- ken, die hier als bij toeval elkaar opvolgden. Lange tijd kan er tusschen beider compositie niet verloopen zijn, want de „muzikale scherts draagt het nummer 522 en Mozart werkte, naar bekend is, ontzaglijk snel. We hebben de kostelijke parodie hier reeds onder Van Beinum gehoord. Op een speciaal- humoristisch concert deed zij haar intrede. Ook zelfs in onzen tijd moet nog menige rake zet treffen en een lach verwekken, maar ik geloof toch dat we vele der door Mozart ge gispte fouten niet meer terstond als zooda nige voelen. Wie ergert zich nog aan de scheeve, asymmetrische perioden, aan de korte, onsamenhangende gedachten, aan de verkeerde harmonische gangen? We zijn heusch de laatste jaren wel wat anders ge wend! En we behoeven onze afstomping te gen de schending van wat eens als de streng ste regelen van reinheid en schoonheid gold, niet eens geheel op den kerfstok der ultra modernen te snijden, want het lijkt me niet onwaarschijnlijk dat Mozart, indien hij Beet hovens Achtste had kunnen hooren. daaï-r.i ook veel zeer bedenkelijk zou hebben gevon den. Zoo veranderen de tijden, en zoo zullen enkelen het merkwaardige slot der Boeren- symphonie als elk der muzikanten zich haast om zijn bier voor zijn dorstige keel te bemachtigen begroeten als een geniale voorspelling der polytonaliteit. Ik houd het er voor dat voor het Dorfmu- sikantensextet een kleinere bezetting der strijkers (hoogstens verdubbeling) meer overeenkomstig de bedoeling zou zijn dan de uitvoering door een geheel, zij het ook niet groot, orkest. De beide hoorns zouden dan nog opdringender en ongemotiveerder voor den dag komen. Intusschen hebben ze ons zeer geamuseerd, vooral met hun valsch duo in de Menuet, en zij hebben in de Acht ste getoond ook prachtig zuiver te kunnen blazen. Concertmeester Bijvanck speelde de vioolsolo m. i. iets te voorzichtig en te ge wild: ik stel me den primus van zoo'n boe- renstrijkje meer als een zelfbewusten dorps virtuoos, als een koenen ..Draufganger" voor. Het concert in F behoort niet tot de vaak gespeelde van Mozart. De innige toon. de cantabiliteit, die men in vele andere canta- biliteit, die men in vele andere concerten vindt, ontbreekt hier nagenoeg geheel. Daar entegen zijn er geestige en mooie combina ties in en in de finale zelfs een geduchte polyphonie. Maar eigenaardig is, dat al het compositorische moois aan het orkest is toe bedeeld en de solo-pianopartij meestal slechts herhalend of omspelend te werk gaat. In dien deze partij dan ook niet met het élan en de kernachtigheid, die het spel van Wil lem Andriessen kenmerken, vertolkt was. zou ze misschien geheel door die van het orkest verduisterd zijn. Andriessen echter "aist haar door rythmische en dynamische finesses voortdurend interessant te- maken. Dat hij muzikaal en technisch volkomen bo- van de opgave stond, spreekt van zelf. De orkestpartij sloot zich over 't geheel uit stekend bij den solist aan. Enkele onjuiste invallen waren in de verschillende werken te constateeren. individueele onachtzaam heden, waartegen elke dirigent machteloos is. Schuurmans leiding was pittig, afwisse lend en precies, en toont een voortdurende vooruitgang. Het tempo van de finale der Boerensymphonie leek me wat al te snel ge nomen overigens waren Schuurmans tem po-opvattingen zonder voorbehoud te onder schrijven. Dit concert werd door een groot audi torium bijgewoond en er heersc'nte een pret tige, geestdriftige stemming. K. DE JONG. CRISISCOMITé. Bijdrage personeel notaris X Ambtenaren Waterleiding afd. Haarlem LEZING Ds. F. CH. KRAFT Vrijdagavond houdt ds. F. Ch. Krafft in de Waa'.sche kerk een lezing die tot onderwerp heeft; „Goddelooze beweging". VOETBAL. ROODE DUIVELS—ZWALUWEN (4—1) VERDIENDE OVERWINNING VOOR DE BELGEN. Uit Brussel: Voor slechts 2500 toeschouwers had Dinsdagmiddag in het Heyselstadion de jaarlijksche wedstrijd plaats tusschen Roode Duivels en Zwaluwen, waarbij laatstgenoem den na een verdienstelijk gespeelde eerste helft tenslotte een 41 nederlaag te slikken kregen. Het was triestig weer; gedurende bijna den geheelen wedstrijd regende het. Het veld was daardoor moeilijk bespeelbaar: vooral in de tweede helft hadden eenige spelers er zicht baar hinder van. Te drie uur begon de wedstrijd. De volgende ploegen stonden tegenover elkaar: Zwaluwen Doel: Halle (Go Ahead). Achter: Haak (Stormvogels) en Ten Cate (Tubantia). Midden: Coermans Velox)Bas Paauwe (Feijenoord), en Andemach (Excelsior). Vóór: Hanse (R.C.H.), Blomvliet (Ajax). Looyschilder (SCH), Schoemaker (Quick Den Haag,, en Meeuwsen (Vitesse). Roode Duivels: Doel: Christiaens (Liersche S. K.) Achter: Van Poucke (Cercle Brugge) en Smellinckx (Union). Midden: Wouters (Tilleur)Kieoooms (Liersche S. K.>. en Declercq (Antwerpen i. Vóór: Torfs (Daring), Saves tCercle Brug ge), Desmet tUccle), Provo (Lyra) en Franckx (Lyra). De Hollanders zijn het eerst in der. aanval; Hanse lost eenige schoten op hot Belgische doel. Als Desmet doorbreekt krijgt Torfs een uitstekende kans, doch deze schiet ver over. Even zijn de Roode Duivels dan wat meer in den aanval, doch onze voorhoede weert zich kranig; zij is voortdurend gevaarlijk voor de Belgische backs. Een vrije trap tegen Kie- booms even buiten het strafschopgebied wordt door Paauwe keurig genomen, maar Christiaens weet den bal tot hoekschop te verwerken, die achter gaat. Eenige hoek schoppen op het Zwaluwen-doel hebben ook al geen succes. Aan den anderen kant zien wij den Hagenaar Schoemaker voor open doel over schieten. Dan komt het eerste Belgische doelpunt. Bij een uitval der Roode Duivels keert Halle vallende het leder, Provo is er bij en heeft geen 'moeite om den bal in het verlaten doel te schieten. (10). Er zijn dan 22 minuten gespeeld. De Belgische keeper voorkomt vervolgens een bijna zeker doelpunt, als hij zich voor de voeten van Blomvliet werpt en zoo een mooie kans van den Ajaxied om tegen te scoren, verloren doet gaan. De aanvallen der Zwalu wen zijn meerendeels goed opgezet, doch voor doel is men de kluts kwijt. Toch krijgt men de kans van den dag, als Van Poucke na on geveer veertig minuten een doelpunt niet an ders kan voorkomen, dan door den bal uil het doel te slaan. De strafschop wordt echter zeer teleurstellend door Looyschilder naast geschoten! Na de rust regent het voortdurend. Dc vleugel Provo-Franckx is goed op dreef en vormt een voortdurend gevaar voor het Hol- landsche doel. Twee hoekschoppen op het Belgische doel leveren geen resultaat op. Na tien minuten komt dan de gelijkmaker. Als Smellinckx gepasseerd wordt, plaatst Schoe maker goed voor doel en Blomvliet schiet op eenige meters afstand van Christiaens den bal onhoudbaar in. (11). Als weer afgetrapt wordt gaat de Belgische voorhoede er van door. Nog geen minuut la ter hebben de Roode Duivels door Saj-es de leiding heroverd. (2—1). Verwoed valt Nederland aan, maar doel punten komen juist aan de andere zijde: na 18 minuten is de stand reeds 3—1, als Franckx scoort op het moment, dat de IIol- landsche verdediging heel dom blijft staan in de verwachting, dat er wel gefloten zal wor den voor buitenspel. Het spel zakt daarna in; het zware veld doet zijn invloed wel gelden. Vijf minuten voor het einde maakt Desmet er dan nog 4—1 van, waarmede het einde komt. In de eerste helft was het een aantrekke lijke wedstrijd; toen waren beide elftallen aan elkaar gewaagd. Er werd vaak goed ce- eombineerd. Na de rust was de halflinie van de Zwaluwen veel minder dan daarvóór, met het gevolg, dat het geheele team een stuk minder speelde. In het doel was Halle uitstekend, terwijl ook de backs een behoorlijke partij hebben gespeeld. De halflinie was verreweg de min ste van de ploeg. De voorhoede was zeer snel. De linkervleu gel Meeuwsen-Schoemaker was het gevaar lijkst, vooral de Arnhemmer kan op een goe den wedstrijd terug zien. Bij de Roode Duivels sloot het samenspel beter. Ook hier was het linkerdeel van den aanval het beste. In de middenlinie was de Clercq de beste en als geheel was deze linie superieur aan de onze. In het doel heeft Christiaens goede din gen gedaan. DE H. O. V.-WEDSTRIJD. De volgende elftallen zijn gekozen om a.s. Zondag 5 Maart op het H. F. C.-terrein te spelen ten bate van dc H. O. V.: V. S. V.: Van der Wint. Van Zutfen, Van der Griendt, Kraak. Heijermans, Sr., Heijermans Jr., H. de Wolf, U. de Wolf, Karrevelt. D. de Koning, Hillekamp. WERKLOOZEN J. v. d. Spek, S. v. d. Laan, Kok, Riethof, v. d. Steen, A. de Vries. J. v. d. Berg. F. v. d. Valk, Krom, Prevost Sr. v. d. Urk. Keurelftal. Het begint 's morgens elf uur. FRANKRIJK B— NEDERLAND B Het Fransche B-elftal, dat op Zondag 5 Maart a.s. te Le Havre tegen Nederland B uitkomt, is thans definitief als volgt samen gesteld: Doel: Postel (H. A. C.) Achter: Cottenier (R. C. Roubaix) en Zehrer. (E. S. Hayange). Midden: Lechanteux 'R. C. Roubaixh Verriest (R. C. Roubaix) of Toufflait (Stade Rennais) en Desrousseaux (U. S. Tourcoing'» Vóór: Tallls (F. C. Roueiri. Illiet (Amiens F. C.J. Nicolas (F. C. Rouen), Rio (F. C. Roueni en Lherminó iF. C. Rouen). Invallers: Le Foil (Stade Havrais», Schus ter (stade Francais), Houvvet (H. A. C.) Francois (R. C. Lens) en Gerolami (Stade Francais). Het elftal bestaat geheel uit amateurs. DE WERELDKAMPIOEN. SCHAPPEN 1934. DE INSCHRIJVINGEN GESLOTEN. 26 LANDEN NEMEN DEEL. Uit Zürich: Dinsdag is de Inschrijving voor de deel neming aan het tournooi om het wereldvoet balkampioenschap gesloten. In totaal hebben bij het secretariaat van de F. I. F. A. niet minder dan 26 landen ingeschreven, een zeer groot aantal. In de laatste dagen kwamen nog de in schrijvingen binnen van Littauen, Luxem burg. Vrijstaat Ierland, Polen. Egypte. Bra zilië. Zweden en Chili. Naar men zich herin nert heeft Nederland reeds geruimen tijd ge leden ingeschreven. Alle belangrijke voetballanden der wereld zullen dus deelnemen, met uitzondering cel-ter van Argentinië en Uruguay. Naar verluidt, zou ook nog na 28 Februari de mogelijkheid open blijven voor diverse landen om alsnog in te schrijven. CRICKET IN AUSTRALIë. ENGELAND WINT Zooals verwacht mocht worden heeft En geland 2onder veel moeite tenslotte den vijf den en laalsten toetswedstrijd nog gewon nen. zoodat de eindstand van de reeks 41 in het voordeel der Engelschen is. Er waren nog 168 runs noodig voor dc tweede Engel- sche innings en deze zijn gemaakt voor het verlies van slechts twee wickets, die van Jar- dine (24en Leyland (Cri Hammond bleef met 75 not out en Wyatt met 61. Men mag nu concludeeren. dat liet vooral de Engelsche bowlers en onder hen in het bijzonder Lanvood zijn geweest die deze overwin ningen op de Australiërs mogelijk hebben gemaakt. SCHAKEN. SIMULTAAN-SéANCE K. KROONE. Maandagavond 6 Maart komt de lieer G. Kroone simultaan spelen in de schaakclub Haarlem-Noord, café Burgers Frans Hals plein. LAWNTENNIS. HET INTERNATIONAAL TOURNOOI TE MONTE CARLO Uit Monte Carlo: Maandag is alhier het jaarlijksch tour nooi begonnen, georganiseerd door de Coun try Club de Monte Carlo. Naar men weet zijn hier ook de wedstrijden aan verbonden voor de Butler trophy (heerendubbelspel) en Beaumontbeker (Damesdubbelspel). De uit slagen van den eersten dag zijn: Heerenenkelspel Teschmacher slaat Benedict 6—4, 6—3. Timmer slaat Fritz 6—2, 61. Medecin slaat Westmacott 6—2. 6—4, Lund slaat Szekely 64, 62. Palmieri slaat Jaillardon 62. C0. Fisher slaat Grioni 6—2, 6—1, Droj- tomski slaat Mercier 62. 62. Durall slaat Gittings 6—4, 1—6, 6—4. Damesenkelspel: Mme Mathieu slaat Mme Feret-Dutart 6—0, 61, Miss Hewitt slaat Mme Smigrol 6—0, 6—2. In het heerenenkelspel komen o.m. uit Timmer. Karsten. Teschmacher. Austin. Aeschlimann. Ollif. Von Kehrling, Fischer, Rogers, Gaslini, Maier. Von Cramm. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. Eerste klasse klein biljart. Deze wedstrijden zijn Dinsdagavond in het clublokaal van „Excelsior" te Velsen-Noord voortgezet. D. J. Metz en J. Steffers gingen aanvanke lijk met tamelijk goed spel gelijk op. Daarna raakten beiden er wat uit. J. Steffers her stelde zich het eerst en wist tenslotte onbe dreigd te winnen met den volgenden uitslag: pnt. brt. li.s. gem. 205 49 19 4.18 250 49 14 5.10 D. J. Metz J. Steffers De tweede partij liep eerst voor beiden zeer ongunstig, doch bleef spannend. Op het ein de liep J. Steffers uit, daar M. v. d. Putten bleef sukkelen, zoodat het einde kwam met tamelijk groot verschil. De uitslag luidde: J. Steffers 250 M. v. d. Putten 189 28 18 5.10 3.93 Heden Woensdagavond worden weder twee partijen gespeeld. DAMMEN. ALGEMEENE VERGADERING „HAARL. DAMCLUB". Maandagavond hield de „Haarlemsche Damclub" een algemcene ledenvergadering. Te half negen werd de vergadering door voorzitter J. W. van Dartelen geopend. Hij memoreerde dat de „Haarl. Damclub" haar 26ste verceniglngsjaar zeer fraai had Ingezet in het district Noord-Holland; P, J. van Dar telen was in den wedstrijd om het persoon lijk kampioenschap van Nederland Zondag jl. zeer fraai begonnen met een overwinning op cien Nederlandschen kampioen J. H. Vos en een gelijk spel tegen den kampioen van Am sterdam F. Raman. Het reglement voor de wedstrijden öm de persoonlijke kampioenschappen van Haarlem kwam hierna in behandeling. Na uitvoerige discussie werd dit reglement met algcmecne stemmen goedgekeurd. Door den heer F. W. de Pater werd aan de commissie dank gebracht voor haar uitste kend werk. Voor de a.s. jaarvergadering van den dis- trictsbond Noord-Holland werden geen voor stellen ingediend. Voor dc verschillende bestuursfuncties in den districtsbond bleek niet veel liefhebberij te bestaan. Dc heeren J. W. van Dartelen en J. P. van Eijk bedankten voor de functie van voorzitter van den districtsbond. Na uitvoe rige discussie werd tenslotte besloten den heer J. Wielenga candidaat te stellen voor de functie van penningmeester en de heeren Th. Wesselman en I. Ravensborgen voor de functie van commissaris. Als afgevaardigden naar de a.s. algemcene vergadering van den districtsbond werden aangewezen de heeren J. Wielenga en Th. Wesselman en I. Ravensbergen als plaatsver vanger. COMPETITIE NED. DAMBOND. „HAARL. DAMCLUB" III CLUBKAMPIOEN 3 c KLASSE. Door de overwinning van de Damclub ..Krommenie" I op de Damclub „Zaandam" III >12—81 heeft de „Haarlemsche Damclub" III thans definitief beslag gelegd op het 3de klasse clubkampioenschap van het district Noord-Holland. Thans hebben dus de ..Haarlemsche Dam club" I, n en in allen het afdeelingsclub- kampioenschap. resp. der hoofdklasse, twee de- en derde klasse van den Neder!. Dam- bond (district Noord-Holland) behaald. VOLKSUNIVERSITEIT. Men verzoekt ons er melding van te ma ken. dat het Doopsgezind Zangkoor, onder leiding van den heer Jac. Zwaan, zijn belang- looze medewerking verleent op den Willem van Oranje-avond van de Vu.n... universiteit op 11 Maart e.k. Er zullen een aantal oud- Hollandsche liederen ten gchoorc worden ge bracht. De feestrede wordt uitgesproken door Dr. N. Japikse, directeur van hel Archief van II. M. de Koningin. Iedereen heeft vrijen toe gang. De heer Vcrkruyscn zal zijn lezing met film vertooning. Milaan, Padua en Verona in- plaats van op 25 Maart op Zaterdag 18 Maart a.s. houden. SOEFIBEWEGING. Men schrijft ons: In Maart zuilen Miss G. S. Llovd uit Lon den en de heer Musharaff Khan uit Brus sel een voordracht houden voor het Centrum Haarlem der Soefi-beweging. Miss Lloyd, die als internationaal hoofd der Geestelijke Ge- nezingsafdeellng van de Soefi-beweging een tournee door ons land maakt, zal op Maan dagavond 6 Maart ln de zaal van ..Tot Nut van 't Algemeen". Lange Veerstraat een lezing houden over het onderwerp „De mensch meester over zijn lot". Dc heer Musharaff Khan zal op Donderdag 23 Maart In dezelfde een muzikale voor dracht (zang) geven van Oostersche muziek. De heer Musharaff Khan streeft ernaar door zijn zang en citerspel dc Oostersche muziek nader bekend te maken in het Westen. Als broeder van den Soefi-mysticus en musicus Murshid Inavat Khan en als kleinzoon van den vermaarden Indischen musicus Mauia Bux. werd hij van jongsaf geschoold in de verschillende takken van Oostersche muziek. Beide voordrachten worden in de Engelsche taal gehouden. Er wordt echter gezorgd voor een vertaling in liet Hollandsch. Deze beide avonden zullen het slot vormen van de reeks wlntcrlczingen. welke de Soefi-Beweging hier ter stede organiseerde. WEER EEN POGING TOT INSLUIPING Maandagavond heeft een inbreker gepoogd zijn slag te slaan in het perceel Elndenhout- straat 49, bewoond door Mevrouw D.. die uit- stedig was. De man was door inklimming door een keukenraam ln de keuken gekomen, maar verder kwam hij niet .omdat de deur aan de gangzijde gesloten was. Er wordt dan ook niets vermist. MOTORENFABRIEK „UITGEKOCHT". De N.V. Electromotorenfabrlek „Dordt". te Dordrecht heeft de geheele afdeeling electro- motorenbouw van de N.V. ..De Vcreenigde Ijzerfabrieken ..Dc Vijf" te Doetinchcm, overgenomen. Dc productie daar ter plaatse wordt geheel stop gezet. PROF. MR. DR. LEO TRIEBELS OVERLEDEN Dinsdag is te Nijmegen overleden prof. mr. dr. Leo Triebels. hnogleeraar ln de bedrijfs leer en de sociale wetgeving aan de R.K. Han- delshoogeschool te Tilburg In 1874 werd dc overledene te Amsterdam geboren. Hij was er eerst werkzaam als rechtskundig adviseur van eenige groote Nc- derlandsche firma's. In 1930 werd hij be noemd tot hoogleeraar aan de R.K. Handcls- I-Ioogeschool, te Tilburg. SCHEEPVAARTBERICHTEN (Zie ook elders ln dit nummer.) K. N. S. M. Achilles 27 van Faro naar Barcelona. Ajax 26 te Gdynia. Ariadje 25 van Lissabon naar Amsterdam. Aurora 27 te Alexandria. Bodegraven 27 te Liverpool. Brion 27 13 uur 30 Dungeness gcp. 28 te Amsterdam. Calypso 27 te Rotterdam. Ceres 27 Gibraltar gcp. Crijnssen 27 van Amsterdam n. Hamburg. Deucalion 27 te Bourgas. Merope 27 9.30 uur Dungeness gep. Nereus 28 te Amsterdam. Oranje Nassau 26 van Curacao naar Pto. Cabello. Orpheus 27 van Gravosa naar Bari. Stella 27 van Valencia naar Amsterdam. Piuto 26 te Muscl. 27 van Musel naar Oporto Theseus 27 te Amsterdam. Ulysses 27 te Messina. Vulcanus 27 van Savona naar Genua. 27 te Genua. Colombia 27 18 uur Flores gep. (thuisk.) HOLLAND—AMERIKA LIJN. Damsterdijk, Rotterdam n. Vancouver 28 (5 n.m.) van Londen. Statendam (toeristcnvaart) 28 (6 n.m.) te Port Said. HOLLANDWEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk 28 van Amsterdam n. West- Afrika. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk 28 van Calcutta te Rotterdam. HALCYON LIJN. Stad Dordrecht, Bona n. Velsen pass. 27 Ouessant. Stad Arnhem, Rott. n. Servola 20 v. Oran. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Orania (uitreis) 27 Febr. van Rio de Janeiro ROTTERDAMSCHE LLOYD. Soekamoeml (thuisreis) p. 28 '3 n m.) Dover Sibajak i uitreik 23 Februari van Gibraltar. Kota Nopan (thuisreis) p. 22 (8 v.m.) Pt de Galle.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11