HAARLEM'S DACBLAD DE MOORD OP DEN HEER ESCHAUZIER. Levenslang geëischt tegen oudsten verdachte. ACHT JAAR TEGEN ZIJN MEDEPLICHTIGE. De behandeling van de zaak in hooger beroep tegen den 32-jarigen technicus J. A. J. H. K. en den 20-jarigen kantoorbe diende J. G. W. P. wegens moord op den heer W. Eschauzier, gepleegd op 9 Mei 193) in een perceel aan de Prins Hendrikstraat te 's Gravenhage, is Dinsdag onder groote belangstelling voortgezet. Aanvankelijk worden, voordat de zitting wordt geopend, de verdedigers, mrs. Neder- veen en Bourller verzocht even in raadkamer bij het Hof te komen. Na een aantal minuten keerden zij terug. De Advocaat-Generaal, mr. J. A. de VLssrr vraagt alsnog den hoofdcommissaris te mogen hooren, om te informeeren naar een •ervaring omtrent een exemplaar van het weekblad „De Prins". De heer Van 't Sant deelt mede, dat hem door mr. Nederveen tijdens de besloten zit ting op 24 Februari een exemplaar van het weekblad „De Prins" van 11 Mei 1912 werd getoond, waarin het woord ,Xoe" voorkomt met een uitroepteeken met het woord Bina- tang, en wel in een artikel „Gedenkschriften van een oud-koloniaal". Mr. Nederveen wilde daarmee aantoonen. dat de verkla ring van mr. Lieftinck. een der getuigen, die in Indië goed bekend is. als zou het woord „Loc" nimmer met een uitroepteeken voor komen, onjuist is. (Ook op de aanteekening op het briefje uit het kalenderboekje kwam n.l. zooals men zich herinnert, dat uitroep teeken achter het woord Loe voor). Getuige heeft nu, waar hem bekend was, dat in het Huis van Bewaring allerlei tijd schriften ter inzage liggen, die ook K. daar heeft gelezen, evenals verscheidene boeken een onderzoek ingesteld en hij is toen tot de conclusie gekomen, dat het exemplaar van „De Prins" van 1912. voordien wél. doch thans niet meer atmwezig was in de biblio theek enan het Huis van Bewaring. Verdachte K. herinnert zich niet dat hij dat exemplaar heeft gelezen; wel kreeg hij verschillende tijdschriften en twee boeken per dag. De inspecteur van politie. Schmidt Craus. verklaart, dat hij gisteren in het Huis van Bewaring op last van den hoofdcommissaris een onderzoek naar de lectuur heeft inge steld. Verdachte K, heeft wel 5 boeken per week gehad, en verschillende jaargangen van tijdschriften. De jaargang van „De Prins" van 1912 kwam wel op de inventaris lijst voor, doch bieek thans niet meer in de bibliotheek aanwezig te zijn. Verdachte K.: Ik heb dien jaargang ter Inzage gehad na de vorige zitting van het Hof (1932), dus lang nadat het briefje te voorschijn was gekomen. Mr. Nederveen en Bouillier vragen wat men eigenlijk met dezen vragen bedoelt. Getuige Sprokkelzeef beambte in het Huis van Bewaring, verklaart dat verdachte K. hem een papiertje had laten zien met de mede deeling; „Van dit briefje zullen ze op kijken". Dat was één dag voor de zitting van het Hof. Mr. Nederveen: En, ik heb het mr. De Visser oen week tevoren al laten zien. Mr. de Visser; Dat kan hoogstens twee dagen tevoren zijn geweest. Mr. Nederveen: Ik heb nog 'n verrassing voor U: het was 3 maanden tevoren al in mijn bezit. President (tot verdachte): Hoe kwam u aan dat briefje? Verdachte K.: De verdediger had mij dit ter inzage afgestaan. Getuige Sprokkelzeef licht desgevraagd, nader toe. dat verdachte K. hem dat briefje een dag voor de terechtzitting toonde met ric mcdedcellng dat hij het van den ver dediger had ontvangen. Op een vraag van getuige of de directeur ervan wist, ant woordde K. ontkennend. Het verhoor loopt dan verder nog over de oorzaak van den dood van den heer Eschau zier, waarbij verdachte nogmaals ontkent, dat het de bedoeling was hem te dooden. Verdachte P. schetst, hoe hij den heer Eschauzier heeft verzocht bij K. op de kamer te komen. Nog in de ochtendzitting kan daarna het requisitoir beginnen. Requisitoir. Mr. J. A. de Visser, procureur-generaal, komt aan het woord. Spr. zegt, dat bij zaken als do onderhavige zoo licht het gevaar ont slaat., dat door allerlei tusschengebrachte dé tails de hoofdzaak uit het oog wordt verlo ren. Daarbij komt, de groote vertraging, die in de behandeling der zaak is gebracht, niet door de schuld van het Hof of van den Proc.- generaal, doch in dit geval door den verdach te K. zelf: het briefje. Het Hof kon niet anders doen. dan toen dit briefje werd geproduceerd, een onderzoek ge lasten naar de'echtheid. Ook in deze zaak is getracht het daarheen te leiden dat het slachtoffer werd betrokken in de oorzaken, en als zou de heer E. nalatig zijn gebleven, aan zijn verplichting jegens K. een verplichting, die nog wel f 100.000 zou beloopen, te voldoen. Spr. wenscht deze zaak ook op dezelfde rechtstreeksche wijze te bezien als do offi cier van justitie bij de rechtbank heeft ge daan. Op de kwestie van het briefje komt hij straks uitvoerig terug. Spr. wenscht de zaak achtereenvolgens aldus te beschouwen: eerst de kwestie der valsche kwitantie, daarna de tcnlastc legging vai\ moord, vervolgens den diefstal aan K. en de heling aan P. ten laste gelogd om dan zijn gevolgtrekkingen te ma ken. Wat de kwitantie betreft, die op 15 April 1931 door het jongetje Visser op order van K. bij Heldring en Pierson werd aangeboden, daarvan staat vast. dat deze was vervalscht. De verdedigers zullen dezen jongen niet kun nen wegredeneeren. Het staat vast. dat deze jongen op het Groote Kerkplein de kwitantie van K. In ontvangst heeft, genomen, voordat deze. die daarvoor een fooitje had ontvangen van K.. daarmee naar Heldring en Pierson was gegaan. Zoowel de portemonnaie als K. zelf zijn aan het hoofdbureau van politie door den jongen Visser later positief herkend. De portemonnaie, waaruit K. den jongen een kwartje had gegeven, had dezelfde patent sluiting, als de portemonnaie, die bij K.'s ar restatie in beslag werd genomen. En wat de persoonsherkenning betreft: Visser heeft op het politiebureau zonder aarzelen gezegd: Dat is de mijnheer van het Groote Kerkplein. De deskundige Dr. Hesseltnk heeft de en- dosseering verklaard als door K. te zijn ge schreven. Had hij nu maar anders verklaard, dan zou lui de verdediging daarmede uit een moeilijk parket geholpen hebben, want. K. ontkent, pertinent de kwitantie te hebben ycrvalscht. Wol zullen dc verdedigers zich WOENSDAG 1 MAART 1933 beroepen op de deskundigheid van denzelf den dr. H. die het briefje uit het agenda boekje verklaarde als door den heer E. ge schreven, terwijl ze in de kwestie der kwi tantie. diens deskundigheid thans moeten betwisten. Spr. is benieuwd te vernemen, hoe de verdedigers deze onderlinge inconsequen tie zullen verklaren. Verder zegt spr., dat verdachte K. door een briefje op de schrijf machine, dat uit Nijmegen zou zijn gekomen, getracht heeft mej. H. zijn kostjuffrouw, die wel eens uit zingen ging, te misleiden met een gefingeerde uitnoodiging aan de zange res om naar Nijmegen te komen op een be paalden dag. ten einde daar een concert te geven of aan een concert mee te werken. Doch mej. H. vond die uitnoodiging te mooi en ze is er niet ingevlogen. Spr. gelooft dan ook niet. dat deze verdachte K. niet in staat zou zijn een brief op de schrijfmachine te tikken. Verder zegt spr.. dat de heer Eschau zier, broeder van het slachtoffer, heeft er kend. dat de handteekening mooi was nage maakt. Mr. Bomiier: Volstrekt niet mooi! Mr. de Visser: De heer Bourlier, die lang zamerhand een groote ervaring in de beoor deeling van kwitanties heeft gekregen, zegt, dat de handteekening niet mooi was nage maakt. De kwitantie is echter bovendien aan geboden in een enveloppe van hetzelfde merk. waarvan K. eenige dagen te voren envelop pen had gekocht, blijkens getuigenverklaring. Voor spr. staat vast. dat K. deze kwitantie had vervalscht, hetgeen ook nog blijkt uit den naam op de voorzijde: Steinbach of Hein- bach. waarmede de kwitantie was ondertee kend en welke naam is terug te vinden in de relaties van K. Deze verdachte K.. die gehol pen door zijn knappen verdediger, weinig fouten maakt, heeft toen wel een fout ge maakt, want bij heeft niet geweten dat de heer E. bij Heldring en Pierson steeds per cheque en nimmer per kwitantie disponeerde Voorts heeft verdachte K. verklaard, dat hij na een conferentie met den heer E. op 9 Mei tusschen 2 en 3 uur is thuisgekomen, terwijl mej. H. zou hebben verklaard, dat K. dien dag thuis zou zijn gebleven. Op dit conflict tusschen twee verklaringen is verdachte niet willen ingaan. Spr. neemt in dit geval de ver klaring van verdachte als juist aan. K. heeft zelf meermalen verklaard dat hij zich ten koste van den heer E. wilde verrij ken o m. met de z.g. uitvinding. Niets dan geldzucht heeft hem tot zijn daad gedreven. Mr. J. A. de Visser, zijn requisitoir in den middag voortzettend, komt tot de eigenlijke tenlastelegging van den moord. Spr. geeft een kort overzicht van de feiten, hoe deze zich hebben toegedragen. 2e van de factoren van opzet om te dooden en 3e. van het motief tot de daad zelf. De heer E. is destijds door tusschenkomst van mr. Van Velzen in contact met K. ge komen naar aanleiding van de vinding van laatstgenoemde betreffende den verzoolba- ren klomp. In een contract dienaangaande was reeds vastgelegd dat de heer E. voor 1' 5000 het patent van K. zou verkrijgen. Mi nutieus was daarin het contract was ge- teekend tp 7 Januari 1930 alles vaetgelegd. De heer E. zelf ntemde het een hoog bedrag, hetgeen ook bleek uit de voorwaarden. Im mers. wanneer niet binnen twee jaar 100.000 verstelbare klompen, volgens de vinding van K., zouden zijn verkocht, dan zou de heer E. de f 5000 niet schuldig zijn. Diezelfde heer E. zou echter slordig-weg met 'n potloodje de erkenning van f 100.000 aan K. schuldig te zijn op een agendablaadje aebben neergeschreven. Spr. brengt verder onder de aandacht, dat het misdrijf tevoren in alle bijzonderheden was geregeld. Het pakhuis was gehuurd, de kist gekocht, de strop en het touw waren vervaardigd. P. moest door een of tweemaal bellen te kennen geven of de heer E. per taxi of per eigen auto in de Prins Hendrikstraat was gearriveerd. Dat K. op zijn kamer van den heer E. f 010 had ontvangen, heeft hij erkend, en er aan toegevoegd dat P. toen nog niet boven was Doch volgens getuigenverklaring van den chauffeur is de heer voor P. naar binnen gegaan. De werkelijkheid is echter aldus spr. dat K. de f 100 uit de portefeuille van den heer E. moet hebben gestolen, toen de heer E. reeds in de kist gebonden in het pak huis lag. Verdachten zouden den heer E. hebben willen bedwelmen; verdachten echter hebben den heer E. eerst gebonden en hem een prop in den mond geduwd, en pas later hebben zij hem met wat aether bedwelmd. Verdachte P. zou de opdracht van K. heb ben ontvangen om den heer E. 'n tik met den gummistok le geven, zoodra deze zich zou bewegen, tijdens het halen van de kist, P. heeft dat aanvankelijk zelf erkend. Maar dat was een vreemde opdracht, want indien het de bedoeling ware geweest, den heer E. te dwingen tot onderteekening van een schuld bekentenis of chèque, dan hadden zij het moment, waarop hij even tot bewustzijn zou komen, moeten hebben toegejuicht en ge bruikt om hem tot teekening te nopen. Spreker gaat accoord met de tenlasteleg ging van moord en medeplichtigheid van doodslag, resp. ten aanzien van K. en G. Thans komt spr. tot datgene wat pleit voor de tenlastelegging van primairen moord. Blijkens het rapport van den deskundige dr. Rochot. is de heer E. overleden tenge volge van de prop in den mond. van het touw om den hals. dan wel van beide oorzaken te zamen. Vast staat, dat iemand met een prop in den mond op de wijze als hier is ge schied. niet. langer dan 5 minuten kan blijven leven. Heeft men ooit gehoord, dat iemand een strop om den hals was gedaan om hem even te bedwelmen? Nu kan de verdediging trachten twijfel te wekken, o.a. door de doodsoorzaak te betwis ten. Uitdrukkelijk hebben dc deskundigen echter verklaard, dat dood door schrik of hartzwakte moet zijn uitgesloten. Het huren van het pakhuis is voor spr. een voor verdachten zeer bezwarend feit. Spr. is daar eens gaan kijken en toen is het hem opgevallen, dat het een pakhuis met losse steenen op een zandvloer was. Welnu, is het niet zeer aannemelijk, dat zij een dergelijken vloer hebben uitgezocht om het stoffelijk overschot van den heer E. daaronder te be graven? Een dergelijk geval isi bekend uit een misdrijf, dat eenige jaren te voren te Amsterdam heeft plaats gehad. Het Hof zal moeten erkennen, dat we te doen hebben met een verdachte, die in elk geval in staat is een valsch briefje op te stel len met nabootsing van andersmans schrift. En ook dc verdediging zal dat moeten erken nen. Mr. Nederveen: Neen. Spr. heeft ook de vrouw van den verdach te K. willen hooren. doch deze vrouw heeft er voor bedankt. Zij toch zou om haar eigen man te verlichten en zonder zichzelf in ver denking te brengen, hebben kunnen getuigen hoe zij het briefje in het pak van K. had ge vonden. enz. Doch zij beriep zich op het ver- schooningsreeht ongetwijfeld haar recht en dat heeft een eigenaardlgen indruk gemaakt. Bovendien is het briefje valsch. omdat het niet aannemelijk is, dat dc heer E. een beschaafd man. schriftelijk het woord „ver domd" zou hebben gebezigd. Bovendien werd het woord „Loe" met een uitroepteeken ge- schreven, het geen niet gebruikelijk is in het Maleisch, terwijl dit evenals het woord „bina- teng" een scheldwoord beteekende. Mr. Lief tinck, oud-officier van justitie in Indië. noemde het fuselierstaai. Bovendien ver stond K. geen Maleisch. Maar wel is thans gebleken, dat een oud- exemplaar van „De Prins" met het artikel „Ervaringen van een oud-koloniaal" door Jar. Fuselier, in het Huis van Bewaring door ver dachte is gelezen. Ook komt op het briefje het woord „memo reer" voor. Datzelfde woord is in brieven van K. meermalen gebruikt "doch in de cor respondentie van den heer E. zelf heeft spr. het niet kunnen vinden. Ten slotte heeft K. opzettelijk een andere letter M. gebezigd, na dat hem op de overeenkomst tusschen zijn M en die op het briefje was gewezen. Ook het opsluiten van den heer E. in het pakhuis wijst op een opzettelijken moord. Of dachten de verdachten dat de heer E., indien hij in het pakhuis zou zijn bijgekomen, op den rand van dc kist zou zijn gaan zitten in afwachting van de terugkomst van K. of P., en zonder kabaal te maken en te schreeu wen; „Ik ben hier opgesloten en van mijn vrijheid beroofd". En dat nog wel in een zoo gehoorig pakhuis, dat de bovenbewoonster de bananen in een dergelijk pakhuis er naast kan hooren vallen! Nog herinnert spr. aan een verklaring, door dr. Scholtens in de geheime zitting- gedaan, dat de heer E. reeds op de kamer van K. moet zijn gestorven. Spr. komt nu tot de tenlastelegging van P. Deze verdachte heeft niet de lijdelijke rol gespeeld, die de verdediging hem toedenkt. Veeleer is hier sprake van mededaderschap. Deze verdachte P. heeft tezamen met K. den heer E. aangevallen en zij hebben hem samen in de kist gebonden en naar het pakhuis gebracht en naar het pakhuis gebracht. De heer E. was in de kist niet gelegd, doch gestampt. Verdachten hebben het kostbaarste wat iemand bezit, aan den heer E., den weldoener van één hunner, ontnomen. Zij hebben op afschuwelijke wijze uit roofzucht den moord gepleegd. Gelukkig is in dezen tijd, waarin een men- schenleven niet meer zoo in tel schijnt, dit misdrijf in den lande met grooten, algemee- nen weerzin vernomen. De eisch. Spr. heeft rustig naar verzachtende om standigheden gezocht, doch hij heeft er niet één kunnen vinden. Hij acht bewezen, dat verdachte K. schul dig is aan moord, diefstal en valschheid in geschrifte, en vraagt te dier zake K.'s ver oordeeling tot levenslange gevangenisstraf. Verdachte P. acht hij schuldig aan moord en heiing en spr. eischte diens veroordeeling tot acht jaren gevangenisstraf. Beide verdachten hooren dezen eisch blijk baar kalm aan. Op een vraag van den presi dent of zij nog iets in het midden hebben te brengen, antwoorden beiden ontkennend. Verdediging. Het woord is thans aan mr. Nederveen uit Roermond, den verdediger van verdachte K. Deze schetst met eenige woorden van alge- meenen aard de taak der verdediging, die zoo geheel anders is dan die van het O.M., dat de vertolker is van de afschuw van het publiek, waartegenover de plicht der verdediging is te zoeken naar alles, wat den verdachte in een gunstiger licht kan plaatsen. Als zoodanig heeft de verdediger hoogere idealen voor te staan dan het O.M. Toen de heer E. verdwenen was op 9 Mei, heeft K. eigener beweging aan de politie in lichtingen verschaft. Van een verdenking van moord was geen sprake. Wat het gevonden briefje aangaat, pleiter heeft dit onmiddellijk toen hij het in handen kreeg, aan het Hof afgestaan met het verzoek dit te laten onderzoeken door denzelfden des kundige, die door het O.M. was aangezocht, dr. Hesselink. die de endosseering op de kwi tantie verklaard had als door K. te zijn ge schreven, terwijl K dit ontkende. Deze loyali teit van pleiter heeft het O.M. beloond door thans de deskundigheid van dr. H. te betwis ten. Te ruim 5 uur wordt de zitting geschorst tot Donderdagochtend tien uur. JUBILEUM M. W. TJEPKEMA. Heden Woensdag is het 12 1/2 jaar geleden dat de heer M. W. Tjepkema bij de griffie van het Haarlemsche kantongerecht werd aangesteld. Dit feit werd op feestelijke wijze herdacht. Dc heer Tjepkema is echter reeds veel langer aan de rechterlijke macht verbonden. Op 1 September 1900 kwam hij aan het kan tongerecht te Enschedé .waar hij 6 jaar is geweest, daarna kwam hij aan de rechtbank te Amsterdam waar hij 14 jaar was. In 'dezen tijd kwam de verandering dat de heer Tjepkema rijksklerk werd; daarvoor was hij griffieklerk, aangesteld door den kanton rechter. Sedert 1 September 1920 is de jubilaris verbonden aan de griffie te Haarlem. Heden morgen werd hij gecomplimenteerd door den kantonrechter Mr. Del Baere die hem toesprak en het werk memoreerde dat de heer Tjepkema in den tijd die hij hier te Haarlem werkzaam is, heeft verricht. Even eens waren tegenwoordig Mr. Bijl de Vroe en de griffier Mr. Liesker, de subs, griffier Jhr. Mr. Reigersman en de waarnemende griffier Mr. Haverschmidt. Namens de collega's sprak de heer H. Schemkes die enkele waardeerende woorden wijdde aan de humane wijze waarop de heer Tjepkema zoowel met het publiek als met de collega's omgaat. De heer Tjepkema weet de menschen die hier komen altijd op hun gemak te stellen, en ook de aan gename manier waarop de jubilaris altijd een prettige sfeer onder de collega's onder ling weet te bewaren, verdient een woord van lof. Van de kantonrechters en den griffier ontving de heer Tjepkema een zilveren aschbak en van de collega's en den deur waarder een prachtige ets. Het kantoor was met vele bloemen versierd o.a. was een bloemenmand van de kantonrechters aan wezig. ALG. NEDERLANDSCH VERBOND. Voor de afdeeling Haarlem en Omstre ken van het Algemeen Nederlandsch Ver bond hield de heer E. W-. Venema, leeraar aan het gemeentelijk Lyceum te Haarlem, voor een groot aantal toehoorders een boeiende inleiding over de afsluiting van de Zuiderzee, waarna vertoond werd de Zuider- zee-rolprent van G. Ralfs, te Harlingen. Jammer was het dat een te klein toestel de mooie beelden niet volledig tot haar recht deed komen. Na de rust deelde de voorzitter, Mr. Julius Hoog. nog mee. dat er hier ter stede weer een afdeeling Boekverspreiding is op gericht onder leiding van Ir. P. N. Max. Versprockweg 109. alhier, telefoon 16009. aan wien men dus de boeken of tijdschriften, bestemd voor de Nederlanders in den vreem de, kan zenden. N.O. G. ONDERWIJZERS PENSIONEEREN OP 60 JAAR? De Haarlemsche afdeeling van het N.O.G. hield een vergadering. De voorzitter deed uitvoerige mededeelin- gen over een onderhoud met den Wethouder van Onderwijs. In principe werd tot groepsvorming beslo ten. Ingediend werden 7 voorstellen voor de algemeene vergadering, die ampel werden besproken. Aangenomen werden de volgende: a. De vergadering besluite de Wet van het N. O. G. aan een grondige herziening te on derwerpen. b. De vergadering draagt het hoofdbestuur op zich te wenden tot de regeering inzake het vaststellen van een systeem voor afvloeiing van leerkrachten. c. De vergadering draagt het hoofdbestuur op (zoolang er geen rijksregeling is) de af- dee'lingen te adviseeren bij hun adviezen over afvloeien het systeem te volgen, dat door de algemeene vergadering als het meest ge- wenschte is aanvaard. Dit systeem is aldus: 1. Zij die het zelf wenschen. 2. De leerkrachten met 35 en meer dienst jaren. 3. De gehuwde .onderwijzeres-niet-kostwin- ster. 4. Zij die de minste dienstjaren hebben. d. De vergadering draagt het hoofdbestuur op, een krachtige actie te beginnen voor ver vroegde pensioeneering van de leerkrachten bij het lager onderwijs in dien zin. dat on derwijzers èn onderwijzeressen op 60-jarigen leeftijd of na 40 dienstjaren ontslag worde verleend. Dit voorstel beoogt werkgelegenheid te scheppen voor de tallooze jonge leerkrach ten die thans geen betrekking kunnen krij gen. e. De vergadering draagt het hoofdbestuur op een commissie te benoemen, die tot taak zal hebben te onderzoeken, de mogelijk heid van het vormen van een studiefonds voor leerkrachten, die uit financieele overwe gingen van verdere» studie moeten afzien. Bij de rondvraag kwamen o.a. ter sprake excursies, steunbeweging, het Haarlemsche Schoolblad, spelling enz. DE MOTORTOCHT VAN JAVA NAAR NEDERLAND. Men deelt ons nader mede, dat de heer B. J. A. Herweyer, die wij reeds als den bestuurder van het motorrijwiel noemden, waarmee hij den tocht van Java naar Ne derland gemaakt heeft, uitsluitend den motor gereden heeft. De heer A. G. Aukes heeft hem daarbij niet afgelost, doch uit sluitend als passagier meegereden. DER LIEBES BEFEHL. De opvoering van de Wiener Operette „Der Liebes Befehl", die hedenavond in den Stadsschouwburg zou plaats hebben, gaat niet door. DE WERKLOOSHEID. Dinsdagavond 7 Maart houdt de afdeeling Haarlem van den Vrijheidsbond (Gemengde afdeeling en Vrouwengroep) in de „Nijver heid" een vergadering waarin dr. I. H. J. Vos, lid der Tweede Kamer, een lezing zal houden over „hoe de liberalen staan tegen over het vraagstuk der werkloosheid. OUD-WETHOUDER VEROOR DEELD. WEGENS VERDUISTERING VAN BONDSGELDEN. De Alkmaarsche x'echtbank heeft den 50- jarigen oud-wethouder van Financiën der gemeente Den Helder, wien ten laste was gelegd het verduisteren van vereenigings- gelden tot een bedrag van 18.743.07 ten nadcele van den Bond van korporaals van de Koninklijke Nederlandsche Marine, waar van hij administrateur was. veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van zeven maanden preventieve hechtenis. De eisch was éénjaar. AMELAND NIET MEER GEÏSOLEERD. Dc motorbarkas van den Rijksveerdienst heeft na een reis van 24 uren, Maandagnacht Ameland bereikt met de post van Zaterdag en Zondag. De barkas is heden weer uitgeva ren en het is gelukt den steiger te Holwerd te bereiken, ondanks den nog lagen waterstand op de Wadden. CONTINGENTEERINGEN VERLENGD Eenige contingenteeringen, die 1 Maart afliepen zijn verlengd. De invoer van kousen en sokken wordt be perkt tot 100 pet. van het aantal dozijnen paren, dat gemiddeld in 10 maanden van 1930 en 1931 is ingevoerd. Deze contingen- teering loopt af 31 December 1933. De contingenteering van den invoer van tafel- en servetgoed is ongewijzigd voor 6 maanden vernieuwd. De contingenteeringen van den invoer van naaigaren en tapijten zijn eveneens onge wijzigd vernieuwd, echter voor den tijd van 10 maanden. Het contingent voor kousen en sokken is verminderd. In plaats van 90 pet. der waarde is gekomen 100 pet. dor hoeveelheid, gere kend over het basis-tijdvak. FASCISTEN WILLEN OOK UITZENDEN. Ten overstaan van notaris A. C. van Mou- rik Broekman is te 's-Gravenhage verleden de acte van oprichting van de Nederlandsche Fascistische Radio Omroep (NEFRO). Het bestuur bestaat uit de heeren: H. J. de Jonge, koopman, te Wassenaar, voorzitter; G. C. de Clercq. namens de Nationaal Socialistische Beweging. Oudegracht 35. Utrecht, secretaris; D. G. M. de Vries, particulier te 's-Gravenha ge. penningmeester: P. Marseille, namens den Fascistlschen Bond „de Bezem". Het bestuur heeft zich tot het verkrijgen van zendtijd met een request gewend tot den minister van Waterstaat. INGEZONDEN MEDEPFFT TNGEN a 60 Cts. i>t roe;!. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 cis. en oranjezakjes van 2 labl. a 10 cts. ROEIEN. JAARVERGADERING „HET SPAARNE". Onder voorzitterschap van den heer G. N. Cieremans hield de Roei- en Zeilvereeniging Het Spaarne Dinsdagavond haar jaarlijksche algemeene vergadering in het clubgebouw. Een 40-tal leden was aanwezig. Goedgekeurd werden de jaarverslagen van de secretaresse, mej. F. Polderman, en van den penningmeester, den heer H. Meyer. De algemeene toestand van de vereeniging is ge zond, maar op de noodzaak van een voort gezet uiterst voorzichtig financieel beleid en de toepassing van verdere bezuinigingen werd door den penningmeester gewezen. Bij de bestuursverkiezing werden in de va catures, ontstaan door bedanken van mej. N. de Jong en de heeren G. M. Bais en M. de Zwart bij acclamatie gekozen de door het be stuur voorgestelde candidaten: mej. M. Thijs- sen en de heeren Erpens Royaards en J. Tijm. De overige aftredende bestuursleden werden aollen herkozen. Aan een vijftal leden kon namens den Ned. Roeibond de gouden medaille voor de Vaar- digheidsproeven (voor geslaagde proeven af gelegd in vijf afzonderlijke jaren) worden uit gereikt. Tot deze vijl behoorde de heer H. Cox, die de eerste roeier in Nederland is die de gouden medaille voor de tweede maal be haalde. Ter vergadering werd verder een aantal huishoudelijke aangelegenheden afgedaan. HEEMSTEDE AANRIJDING Dinsdagmiddag werd de heer W., wonende alhiere door een auto op de Heemsteedsche- dreef aangereden. De bestuurder van de auto is doorgereden. De aangeredene is naar dc Mariastichting te Haarlem vervoerd. De poli tie onderzoek deze zaak. TRAM UIT DE RAILS Dinsdagavond raakte de electrische tram HillegamHaarlem bij het afrijden van de Glipperbrug uit de rails. Het duurde circa 1uur eer de tram weer op de baan was, wat omdat op dit punt en kel spoor ligt, nogal eenige vertraging gaf. HEEMSTEEDSCHE ORATORIUM- VEREENIGING. Bovengenoemde vereeniging geeft op Vrij dagavond 3 Maart een concert in het gebouw van den Ned. Protestantenbond aan de Post- laan te Heemstede. Medewerking wordt ver leend door het Santpoortsch Dubbel Gemengd Kwartet en het Dubbel Mannenkwartet „Harmonie". IJMUIDEN MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.65 Griet per 50 K.G. f 55—f 30 Tongen per K.G. f 1.40—f 0.90 Groote schol per 50 K.G. f 13 Middelschol per 50 K.G. f 26—f 24. Zetschol per 50 K.G. f 31—f 28 Kleine schol per 50 K.G. f 31—f 11.50 Bot per 50 K.G. f 6—f 5.50 Schar per 50 K.G. f 12—f 5.60 Rog 20 Stuks f 37—f 17 Braad schelvisch per 50 K.G. f 17f 16 Kabeljauw pe rl25 K.G. f 36—f 35 Gullen per 50 K.G. (groote) f 12 Gullen per 50 K.G. (kleine) f 10 Leng per stuk f 1.70 Wijting per 50 K.G. f 9—f 7 BESOMMINGEN. Loggers: KW 14 f 890; KW 110 f 860; KW 74 f 1500. Kotter: E 549 f 840. Beuger: VI 80 f 1540 DE REEDERSVEREENIGING. Naar wij vernemen heeft sedert korten tijd de laatste reederij ter plaatse, die nog niet lid was van de Reedersvereeniging, n.l. do heeren Blok Bax, reeders van de „Leentje Elisabeth", zich als lid van deze vereeniging aangemeld, zoodat thans alle IJmuidenschc reeders bij de Reedersvereeniging zijn aange sloten. MARKTNIEUWS BEVERWIJK. Noteering van 27 Februari 1933. Spinazie per kist f 0.80—f 1.20. Andijvie per kist f 0.90f 1.10. Koolrapen per zak 95 ct. Wortelen per kilo 3—4 ct. Bieten per kilo 3 ct. Ramenas per 100 1' 5f 7. Schorseneeren per kilo 810 ct. Aardappelen klei per kilo 35 ct. Idem zand per kilo 5 ct. Spruitjes per kilo 1931 ct. Boerenkool per bak 6080 ct. Roode kool per 100 f 3f 6. Savoije kool per 100 f 4f 6. Bloemkool per krat f 2.25. Uien per kilo 45 ct. Prei per kos 810 ct. Rabarber per 100 bos f 20f 22. Pieterselie per bos 9 ct. Selderie per bos 5—6 ct. Appelen per kilo 1828 ct. Peren per kilo 24 ct. J Brusselsch lof 1422 ct IJSVOGEL, 27 te Jodpoer. Thuisreis. PELIKAAN 27 te Dj ask. Uitreis. Purmerend, 28 Febr. COÖP. CENTRALE EÏERVEILING Aanvoer: 60.000 eendeneieren f 2.95f 3. Aanvoer: 120.000 kipoeneieren: 7080 KG. f 3.40—f 4.50; 65—66 KG. f 3.10—f 3.40; 63—64 KG. f 3—f 3.2u, 60—62 KG. f 2.80—f 3.10; 5859 KG. f 2.70—f 3. 56—57 KG. f 2 60- f 2.80: 53—55 KG. f 2.40—f 2.70; 50—52 KG. f 2.30—f 2.50. Oude kippen prijs per stuk f 1—f 1.50; jonge hanen f 0.90—f 1 40. Oude kippen per kilo f 0.55—1 0.60; jongO hanen f 0.75—f 0.85,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 12