Bij Ruwe Handen Purol Na de brandstichting in het Rijksdaggebouw. JiÉilP -JL VICTORIA-WATER HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 1 MAART 1933 TWEEDE BLAD Noodverordening tegen het Communistische gevaar. Nieuwe onthullingen en arrestaties. Communisten voor den brand verantwoordelijk gesteld. Marinus van der Lubbedie den brand in het Rijksdag gebouw gesticht heeft. De Rijksregeering heeft Dinsdag besloten een noodverordening uit te vaardigen tot be scherming van Volk en Staat, welke de Rijksregeering vérgaande volmachten geeft. Bij paragraaf 1 worden tot verweer tegen communistische daden van terreur de arti kelen van de Rijksgrondwet, welke betrekking hebben op de waarborging der persoonlijke vrijheid, de persvrijheid, de vrijheid van ver gadering, huiszoekingen en in beslag nemin gen. buiten werking gesteld. Paragraaf 2 bepaalt dat de Rijksregeering de bevoegdheden der opperste landsautoritei- ten in zooverre tijdelijk kan waarnemen als in een land niet de maatregelen getroffen zijn tot herstel van de openbare veiligheid en orde. Op grond van deze bepaling kan de regee ring de uitvoerende macht in de landen op zich nemen. In verdere artikelen van de verordening wordt bedreigd met gevangenisstraffen, subs, hooge geldboeten, degene, die geen gevolg geeft aan sommaties de orde en rust te her stellen. Met den dood wordt gestraft degene die hoogverraad pleegt, giftmengt, brand sticht. aanslagen op spoorlijnen e.d. pleegt. Met den dood of tuchthuisstraf wordt ge straft hij die opwekt tot het dooden van den Rijkspresident of leden der regeering, even eens degene die zulk een daad zou bedrijven, voort degene die tot ernstig oproer opruit, met het wapen in de hand wordt gearres teerd, vrijheidsberooving pleegt om zich po litieke gijzelaars te verschaffen. De regeering verklaart dat door deze ver ordening de verkiezingsstrijd niet zal worden belemmerd, doch dat met het oog op het groote gevaar, dat bestaat met alle middelen moet worden opgetreden. De Rijkspresident heeft Dinsdagavond de door het kabinet voorgestelde verordening tot bescherming van Volk en Staat ondertee kend. De verordening treedt daarmede direct in werking. „Matelooze communistische terreur". De officieele Pruisische persdienst meldt: Het ministerie van binnenlandsche zaken van Pruisen deelt mede, in verband met de noodverordening van de rijksregeering tegen het communistische gevaar van heden, dat daarin voor vele misdaden bijzonder zware straffen worden vastgelegd om motieven van een volkomen bewezen groot en acuut gevaar. Door een onmenschelijk uitgedacht en zorg vuldig voorbereid systeem van matelooze communistische terreur zou Duitschland in den chaos van het bolsjewisme moeten wor den gestort. Moordaanslagen op de verschil lende leiders van volk en staat aanslagen op spoorwegen, vitale bedrijven en openbare gebouwen, vergiftiging van heele groepen speciaal gevreesde personen en het gevangen nemen van gijzelaars, van vrouwen en kinde ren van op den voorgrond tredende mannen moest vrees en ontzetting over het volk bren gen en lederen wil tot tegenstand van de bur gers verlammen. De commissaris van het rijk voor het Prui sische ministerie van binnenlandsche zaken zal binnen zeer korten tijd de documenten publiceeren, waaruit de noodzakelijkheid van alle genomen maatregelen blijkt. Er moet al leen nog een schifting worden toegepast van het buitengewoon omvangrijke materiaal en nog een laatste onderzoek met het oog daar op. dat door de publicatie de veiligheid van den staat niet nog meer in gevaar mag wor den gebracht. Lchmann ftussbueldt gearresteerd. BERLIJN. 28 Februari Met betrekking tot. den brand in het Rijksdaggebouw komen d" bladen met verdere bijzonderheden. Er w.nden steeds weer nieuwe namen bekend van personen die gearresteerd zijn. Zoo is de vermaarde pacifist en atheïst Lehmann Russbueldt. de stichter der Liga vor Menschenrechten. wien onlangs zijn buitenlandsche pas is ontnomen, gearresteerd Voorts behoort tot de gearresteerden de schrijver Egon Erwin Kisch. zoomede de afgevaardigden Kaspar Scholem. Schubring en de redacteur der Rote Fahne, Schneller en Ludwig Renn. Bizonder opmerkelijk wordt geacht dat de chauffeur van een taxi-auto, welke in de omgeving van het Rijksdaggebouw par keerde, in de middaguren een Nederlandsche auto heeft gezien. Deze auto is geen luxe wagen, maar een van verouderd model. Voorts wordt gemeld, dat een ruit is in geslagen van een ruimte, welke in het ge heel niets met den brand uitstaande heeft. De gearresteerde Nederlandsche commu nist, Van der Lubbe, is na een urenlang verhoor uitgeput. Hij is naar de politie- gevangenis overgebracht,, waar hij in slaap is gevallen. De geheele Schupo en Crimineele politie is gealarmeerd. De hulppolitie zou zijn op geroepen. Communistische plannen voor gewelddaden. BERLIJN, 28 Februari Naar de poli tieke politie ter oore is gekomen, zou de communistische partij voornemens zijn op den dag der Rijksdag verkiezingen, althans op den dag tevoren of er na overvallen te plegen op leden van nationale organi saties, in het bizonder van S.A. en S.S. en daarbij eventueel bewapende leden dezer organisaties zonder pardon door gebruik making van geweld van wapenen onschade lijk te maken. De geheele actie zou aldus worden doorgevoerd, dat de aanstichters zoo mogelijk niet als communisten zouden wor den erkend. Patrouilleerende politiebeamb ten zouden door bedreiging met schietwape nen gedwongen worden hun schietwapenen af te geven. Van politiewege zijn de noodige maatregelen getroffen. Torgler schuldig verklaard. BERLIJN, 28 Februari (V.D.) De ver ordening tot bescherming van Volk en Staat is uitgevaardigd na het rapport dat Rijksminister Goering Ditasdag in de kabinets zitting heeft uitgebracht betreffende het bij de communisten ontdekte materiaal. Dit materiaal zou het bewijs hebben geleverd, dat de communisten geheel systematisch daden van terreur voorbereidden. De re geering is tot de overtuiging gekomen, dat deze acties voor staat en volk een ontzaglijk gevaar vormen, waarom besloten werd direct handelend op te treden. Bij de in de kelders van 't Karl Liebknechthuis gevonden docu menten bevinden zich o.a. plannen voor de aanhouding van gijzelaars en wel van vrou wen en kinderen van zekere persoonlijk heden. De plannen zouden voorts nauw keurige aanwijzingen bevatten voor brand stichtingen in openbare gebouwen en in lichtingen bevatten betreffende terroristische groepen, welke op bepaalde plaatsen zouden worden opgericht. MPt de brandstichting in den Rijksdag is onomstootelijk het bewijs geleverd, aldus wordt verklaard, dat de communistische Rijksdagafgevaardigde! Torgler, zich met den gearresteerden brandstichter, zoomede met eenige andere personen gedurende eenige uren in het Rijksdaggebouw heeft opge houden. Dat de overige brandstichters niet gepakt konden worden, komt, naar de mee ning der bevoegde instanties, doordat zij ontkomen moeten zijn door de onder-de- grondsche verwarmingsleidingen, welke leiden naar het paleis van den Rijkspresident. Het rapport van Goering bevestigt voorts dat twee personen in het gebouw zijn gearres teerd, die hebben getracht te telefoneeren en de brandstichting te doen voorkomen als een daad van Rijksminister Goering. Bij het ver hoor dezer beide personen zou, volgens het rapport van Goering gebleken zijn dat zij in relatie staan met de SiP.D. en de sociaal democratische- pers. Het onderzoek duurt voort. Het oordcel van Moskou. De arrestatie der leiders van de' K. P. D. te Berlijn heeft, te Moskou groot opzien ge baard. Het wordt daarbij niet verheeld, dat de illegale leiding der partij, nog vrij uit gaat. De communistische organisaties in Duitsch land staan thans voor een groote verant woordelijkheid. De a.s. politieke gebeurte nissen moeten ten gunste van de K.P.D. uit vallen. Men is evenwel van meening dat de slag tegen de leiding der K.P.D. bij de a.s. Rijksdag verkiezingen een stemmenverlies ten gevolge zou kunnen hebben. Alle lokalen der K.P.D. in Berlijn gesloten. BERLIJN, 28 Februari. De politiepresi- dent heeft op grond van paragraaph 14 van de politieverordening van 1 Juni 1931 in het belang der openbare veiligheid en orde be paald. dat het sluitingsuur voor openbare ge- 1NGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Ct». per regel. legcnheden tot nader order middernacht zal zijn. De persafdeeling van het Berlijnsche po- litiepresidium deelt mede. dat Dinsdag in den loop van den middag op bevel van den poli- tiepresident alle lokalen der K.P.D. in het district Berlijn zijn gesloten. Naar V.D. van het politiepresidium te Stet tin verneemt is de tegen Dinsdagavond door de sociaal-democraten belegde verkiezings vergadering. waar de vroegere president van den Rijksdag, Loebe, zou spreken, verboden wegens het opleveren van gevaar voor de openbare veiligheid Hakcnkreuz-vlag op Karl Lieb knechthuis geheschen. BERLIJN, 28 Februari (V.D.' De „An- griff" meldt: Vanavond tegen half zeven werd op het Karl Liebknechthuis de Haken- kreuz-vlag geheschen. Een S-A.-stormtroep stond aangetreden voor het gebouw. De stormleider wees in een korte toespraak op de beteekenis van dezen dag en verklaarde, dat met het hijschen van de Hakenkreuzvlag op het Karl Liebknechthuis het werk van Horst Wessel in vervulling is gegaan. Mededeeling van de C.P.H. over Van der Lubbe. De Duitsche pers geeft het signalement van een v. d. Lubbe die te Leiden heeft gewoond en die beschuldigd wordt het gebouw van den Rijksdag te Berlijn te hebben in brand gesto ken. Medegedeeld wordt, dat hij lid zou zijn van de Communistische Partij Holland De C.P.H. deelt ons mede. dat een zekere van der Lubbe een tijd lang lid is geweest van den Communistischen Jeugdbond en van de C.P.H. te Leiden. Bijna twee jaar geleden onttrok hij zich door bedanken aan royement, dat door zijn optreden onvermijdelijk was geworden. Sedert dien heeft hi] de C.P.H. op allerlei wijzen door verwarring stichtend op treden. bestreden. Eind 1931 heeft hij nog in Enschedé gedu rende de textielstaking de C.P.H. en de sta kingsleiding bestreden. Het signalement uit de Duitsche persberich ten komt echter niet overeen met dat van bovenbedoelden persoon. Een van der Lubbe, die beantwoordt aan dit signalement, is ons niet bekend. Nog andere misdadige plannen van Van der Lubbe. De ..Berliner Lokalanzeiger" meldt, dat de gearresteerde dader van de brandstichting in het Rijksdaggebouw, van der Lubbe. bekend heeft ook nog een poging te hebben gedaan het Berlijnsche raadhuis in brand te steken. Zaterdagavond tegen 9 uur had hij een ven ster, dat toegang gaf tot de woning van den machinist, opengemaakt en een brandende vuurmaker naar binnen geworpen. De machi nist had spoedig daarop in een hoek de smeu lende massa met een emmer water gebluscht. Nederlanders betuigen hun ver ontwaardiging. BERLIJN. 28 Febr. (V.D.) Het bestuur van de Vereenlging van Nederlandsche Staatsburgers ..Hollandia" te Berlijn heeft het volgende telegram gezxmden aan Rijks president Von Hindenburg: ..Diep verontwaardigd over den misdadigen aanslag op het Riiksdaggebouw spreekt de Vereeniging van Nederlandsche Staatsbur gers „Hollandia" te Berlijn haar oprechte deelneming uit en betuigt haar sympathie met het Duitsche volk". Minstens tien daders. Tot dusverre heeft het onderzoek naar de brandstichting in het gebouw van den Rijks dag uitgewezen, dat alleen reeds voor hel aandragen van het ontstekingsmateriaal minstens 10 personen vereischt waren. Het staat buiten twijfel, dat de brandstichters zoo volkomen met alle bijzonderheden van het groote gebouw op de hoogte zijn geweest, dat slechts een jarenlang ongehinderd ver keer een zoo groote vertrouwdheid met alle vertrekken kan opleveren. In dit verband bestaat dan ook ernstige verdenking '.egon de afgevaardigden van de Communistische partij, die vooral in den laatsten tijd veel vuldig om de meest verschillende redenen in den Rijksdag bijeenkwamen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat drie ooggetuigen eenige uren voor het uitbre ken van den brand den gearresteerden Ne derlandse hen dader in gezelschap van Torg ler en Koenen in de gangen van den Rijks dag hebben gezien. Een vergissing in dezen acht men uitgesloten. Daar verder de ingang voor de afgevaardigden van den Rijksdag om 8 uur des avonds wordt gesloten en de com munistische afgevaardigden Torgler en Koe nen zich om ongeveer half negen hun klecrcn op hun kamer hebben laten brengen, waarna zij eerst tegen 10 uur door een anderen uit gang het gebouw hebben verlaten, bestaat ernstige verdenking tegen deze beide com munisten. In dien tijd is de brand nl. aange stoken. Uitbreiding der actie tegen K.P.D. en S. 1'. D. BERLIJN. 28 Februari (V.D.) Uit het geheele Rijk komen berichten binnen van huiszoekingen bij K.P.D. en S. P. D. waarbij tal van documenten en brochures in beslag Van dc fraaie zittingszaal bleef weinig meer dan rookende puihhoopen over. zijn genomen. Voorts wordt gemeld, dat eeni ge personen zijn gearresteerd, terwijl uit eer. groot aantal plaatsen wordt gemeld, dat hulppolitie in dienst is genomen. S.A.P.-lcider gearresteerd BRESLAU. 28 Febr i.V.D.> Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, is Dinsdag de leider der Breslausche Socialistische Arbei derspartij. Dr. Eckstein gearresteerd. Be treffende de motieven bon niets worden me degedeeld. Goering en Hitler voor de radio. Rijksminister Goering zal heden Woens dagavond om half acht in opdracht van de Rijksregeering het woord voeren voor alle Duitsche zenders over de noodverordening van de rijksregeering van heden tegen 't com munistische gevaar. De Rijkspropagandaleiding der N.S.D.A.P deelt mede. dat in verband met de brand stichting in het Rijksdaggebouw en de ont dekte omwentelingensplanuen der K.P.D. Rijkskanselier Hitier Donderdagavond om halfnegen voor de microfoon zal spreken over het „Wereldgevaar van het bolsjewisme". Genève. Clausule der politieke com missie tegen het gebruik van geweld. Dinsdagochtend is naar Reuter uit Genève verneemt een comité uit de politieke com missie van de ontwapenings-conferentie bij eengekomen. ten einde te spreken over de formuleering van de clausule, welke betrek king heeft op het niet gebruiken van geweld. De door het comité aangenomen formule, welke thans aan de politieke commissie zal worden voorgelegd, luidt als volgt: ..Ten ein de dc ontwapening te bevorderen, den geest van vertrouwen onder de volkeren te ver sterken en nadrukkelijk het gebruik van ge weld onder alle omstandigheden te verbie den, zooals het Verdrag van Parijs den oor log verbiedt, bevestigen de regeeringen op nieuw. dat zij in geen geval naar geweld zul len grijpen, als werktuig van de nationale politiek." Deze verklaring komt overeen met de over eenkomst van de vijf groote mogendheden, welke deze op 11 December hebben gesloten De verplichtingen van het KeUoeg-pact wor den in zooverre uitgebreid, dol thans nadnik- keliik wordt verklaard, dat geweld ook als middel van de nationale politiek wordt ver boden. Amerika. Een onderhoud Huil Roosevelt over de schuldenregeling Coraell Hull, die Stirason na Roosevelt's bewindsaanvaarding als minister van Bui tenlandsche Zaken zal opvolgen, heeft, naar Reuter uit Washington meldt, een onderhoud gehad met den Franschcn gezant te Washing ton. Claudel. Naar in verband met deze ge- dachtenwisseling uit officieele bron wordt vernomen, zou Roosevelt bereid zijn. kennis te nemen van de Fransche opvattingen in zake een nieuwe regeling der oorlogsschul den. Voorts hebben Hull en de Brltsche gezant te Washington, Lindsay, memoranda gewis seld. waarbij door Huil cfe kwestie der oor logsschulden aan die der douanetarieven werd gekoppeld Ingrijpende maatregelen van Roosevelt tot sondering van het bankwezen verwacht. De regeering Hoover en de regeering Roose velt doen wanhopige pogingen om de finan- cieele golf van wantrouwen tegen te gaan. Dc Financial Reconstruction Corp. maakt be kend, dat zij alle middelen gebruikt om het banksysteem, dat het hard te verantwoorden heeft, te helpen. Na langdurige conferenties tusschen Mills en Woodin, verluidt, dat 9e regeering Roose velt een inflatie en andere radicale maatre gelen verwerpt en tracht door draconische maatregelen de staatsbegrooting sluitend t.e maken. Naar voorts verluidt zal Roosevelt bij zijn ambtsaanvaarding een boodschap publicee ren. waarin hij een grootsch wederopbouw- program voor het herstel van het financieele vertrouwen zal bekend maken. Het is mo gelijk dat het congres reeds twee weken na de presidentswisseling in een bijzondere zit ting zal bijeenkomen. De bondsstaten Delaware en Ohio en Penn sylvania hebben decreten afgekondigd, waar door dc bankinstellingen gemachtigd worden uitbetalingen naar eigen goeddunken te limi teeren. Engeland. Opzienbarende arrestatie van vier financiers. Do arrestatie van Martin Colcs Harman, een bekend financier, en drie leden van den Raad van Bestuur van Chosen Corporation, d.w.z. B. F. Conigave. H. II. Pounds en E. G. Changcat heeft groote sensatie gewekt in de financieele kringen te Londen. Ieder der ge arresteerden is op vrije voeten gesteld tegen een cautie van 2000 pond sterling. Morgen zal de zaak voor de rechtbank komen. Frankrijk. Mexico staat het eiland Clipperton aan Frankrijk af. De nieuwe Mexicaansche gezant te Parijs, Castillo Nagera, heeft, naar Reuter meldt, verklaard dat het rotseiland Clipperton in den Stillen Oceaan. 670 mijl van de Mexi caansche kust, definitief door Mexico aan Frankrijk zal worden afgestaan. Deze door de Mexicaansche commissie voor Buitenlandsche Zaken genomen beslissing behoeft nog slecht dc ratificatie der Wet gevende Vergadering. In 1908 werd dc koning van Italië aange wezen om als scheidsrechter op te treden in dc strijdvraag om het bezit van het eiland, doch In Februari 1931 gaf hij pas een be slissing. Het eiland, dat genoemd is naar den bc- ruchten Engelschen zeeroover. John Clipper- ton, is Mexico's ccnig koloniaal bezit. In 1858 clsehten de Fransehen het bezit van het- ciland op: in J897 werd het bezet door Amerika en daarna door een Mexicaansche kanonneerboot opgeëlscht door Mexico, dat het thans definitief aan Frankrijk wil af slaan. Italië. Een onderhoud Hitier Mussolini? Volgens de correspondent van de Petit Parisien te Genève zullen Hitler en Mussolini een onderhoud hebben tusschen 20 en 25 Maart, vermoedelijk tc Rome. Natuurlijk zal dit onderhoud slechts plaats hebben, aldus dc correspondent, indien de verkiezingen in Duitschland een voor Hitier gunstig verloop hebben. Japan. Het Britsche uitvoerverbod van wapenen. Reuter meldt uit Tokio: Het bericht van het verbod van wapen uit voer naar China en Japan door Engeland, heeft hier weinig indruk gemaakt. Japan heeft voldoende voorraad en de eigen wapenindustrie is voldoende omwik keld om voorloopig aan de behoeften te vol doen, zoodat Japan niet ernstig wordt getrof fen. Indien echter dit verbod alleen Japan zou hebben gegolden, zou de publieke opinie ernstig verontwaardigd zijn geweest. China. Japansche colonnes stuiten op heftigen tegenstand. Dc provincie Jehol. het Chinccsch-Japanschc gevcchtsfront. Volgens Japansche mededeelingen rukken dc Japansch-Mandsjoerijsche legerscharen In vijf colonnes over het geheele front van Jehol op. Hot offensief van de Japansche troepen ten Zuid-Westen van Tsjaojan is tot -.taan gekomen door hardnekkigen tegenstand in de streek bij Tsjamaotsjan. Er zijn verster kingen derwaarts gezonden. Volgens Chincesche berichten handhaven dc Chineesche strijdkrachten hun stellingen in de linie Tsjaojan ondanks de lievige aan vallen der Japanners. Het Chincesche opp: r- bevel heeft besloten ernstige» tegenstand te bieden te Tsjifin. Linkan en Tsjente. Volgens dezelfde berichten zou een brigade Mand- sjoerijschc troepen van 5000 man zijn over- geloopen naar dc Chlneezen. Wordt China van buiten af geadviseerd Te Dairen heeft men den indruk, dat uit rie wijze van strijden der Chlneezen blijkt, dat zij dc adviezen van buitenlandsche militaire raadgevers opvolgen. Van Chincesche zijde wordt gemeld, dat de Japansche opmarsch definitief tot staan is gebracht, zoodat men in de eerstvolgende dagen bloedige en verbit terde gevechten verwacht. Gelijk tot dus verre steeds het geval was gaat ook thans iedere nieuwe Japansche aanval gepaard met een geweldig luchtbombardement. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. OBEf|LAHN9?CIN NATUURLIJK BRONWATER NEDERLANDSCHE MIJ. opttrichl 1887 AGENDA. Heden: WOENSDAG 1 MAART Gemeentelijk Conrcrtgebouw; Voordracht oefening vloollcerlingcn van J. C. Tuin. 7.15 uur. Rcmonstranlsche Kerk: Dr. W. Banning over: „Dc strijd voor dc democratic'8.15 u. Gebouw St. Jozcfsgczcllcn, Jansstraat 59: Volkszangavond. Palace: Onder valsche vlag. Tooncel: „2 WlUards'. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Een auto en geen geld; en De vroolijke bandiet. 8.15 uur. Rembrandt Theater: Ich will nicht wissen wer du bist. Tooneel: 6 Maschinos. 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 2 MAART Stadsschouwburg: N.V. Het Schouwtooneel ..De Doofpot". Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum. Spaarnc 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5