De actie tegen de communisten in Duitschland. DUITSCHLAND WEER NAAR DE STEMBUS. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 3 MAART 1933 TWEEDE BLAD Reeds tweeduizend arrestaties. Onfvluchtingspogingen over de Lifhausche en Zwitsersche grens. yerkiezingsred.es van Goering en Hitier. Rijksdag bij het graf van Frederik dc Groote. BERLIJN, 2 Maart (V.D.) De eerste zit ting van den nieuw te kiezen Rijksdag zal zooals reeds in het kort is gemeld, plaats vinden in de garnizoenskerk te Potsdam. Het is niet de eerste maal, dat een Duitsch parlement in een kerk bijeenkomt, immers de nationale vergadering van 1848 en 1849 is gehouden in de Paulskerk te Frankfurt. De garnizoenskerk te Potsdam is gesticht in de jaren 17301736. De toren is 88 M. hoog. In deze kerk bevindt zich ook de groeve van Frederik Willem I en Frederik de Groote. In de garnizoenskerk hebben op 3 Novem ber 1805 Frederik Willem II cn Alexander I van Rusland hun bondgenootschap geslo ten. Op 24 October 1806 vertoefde Napoleon I aan het graf van Frederik de Groote en hier sprak hij tot zijn officieren de woor den: Wanneer die man (Frederik de Groote) nog zou leven, zouden wij vandaag hier niet staan. Een eerfeplaats hebben de vaandels van het eerste garderegiment te voet en van de grenadiers van Frederik *11. Tweeduizend arrestanten. RECKLINGHAUSEN, 2 Maart (Wolfbureau) In de actie tegen de communisten zijn in West-Duitschland ongeveer 2000 perso nen gearresteerd, terwijl een groote hoe veelheid drukwerken en schriftstukken in beslag is genomen. De politie te Heibronn, deelt mede, dat van 24 Februari tot 1 Maart een opslagplaats van springstoffen, welke niet ver van de brug over het Neckarkanaal is gelegen, is open gebroken en leeggeroofd. De daders hebben meegenomen 42 1/2 K.G. gelatin-donarit, 100 patronen en 5 rollen bruin-rubber-lont. De pakken bevonden zich in twee kisten. Be treffende de daders verkeert men in het onwetende. De politie heeft de zaak in-on derzoek. Donderdagochtend zijn veertig com munisten door de politie gearresteerd. Overal actie tegen de communisten. BERLIJN, 2 Maart. Het optreden tegen de communisten duurt onverminderd voort. Te Neurenberg is een groote hoeveelheid drukwerk in beslag genomen. De leider van den communistischen berichtendienst en leider van den illegalen Rood-Front-strij- derbond, zoomede de literaire leider konden worden gearresteerd. Ook te Coburg is een hoeveelheid druk werk in beslag genomen, zoomede een druk pers. Te Stuttgart zijn scherpe voorzorgsmaat regelen genomen ter bescherming van het Landdaggebouw. Communistische afgevaar digden mogen het gebouw niet meer bin nen. Te Westerburg zijn eenige communisten gearresteerd, die een brug in de lucht zou den hebben willen laten vliegen. Te Hamburg zijn tal van communisten o.w. buitenlanders, gearresteerd. Ook zou een aantal wapens in beslag zijn genomen. Bij communisten te Wittenberg heeft men een aantal partij-insignes der N.SJD.P. en S.A.-uniformen gevonden. In onderaardsche gangen hadden de communisten te Kottbus tal van wapenen, zoomede SA.-uniformen verborgen, welke in beslag konden worden genomen. In het industriegebied van Bovensilezië zijn tot nu toe 203 communisten gearresteerd. Thalmann naar Kopenhagen gevlucht? HAMBURG. 2 Maart (V. D.) Naar „Ham burger Nachrichten" verneemt, is de leider der K.P.D., Ernst Thaelmann, van Hamburg naar Kopenhagen gevlucht. 47 arrestaties in Breslau. BERLIJN, 2 Maart (V. D.) In Breslau zijn heden 47 leden en functionnarissen van links gerichte organisaties gearresteerd. Het vak- vereenigingshuis te Breslau is in den middag door de politie doorzocht In Frankenstein zijn acht communisten, waarbij een vrouw gearresteerd. In Freiburg (Silezië) en om geving van duizenden drukwerken in beslag genomen, en in totaal tien functionnarissen der K.P.D. gearresteerd. Te Schneidemuehl zijn vlugschriften, aanplakbiljetten e.d. in beslag genomen en een aantal socialistische functionnarissen in voorloopige hechtenis ge zet. De openbare gebouwen en vitale be drijven staan onder politiebewaking. Communisten vluchten over Li- tausche grens. KOWNO, 2 Maart. Sedert eenige dagen trachten talrijke personen uit Duitschland op illegale wijze de Litausche grens te over schrijden. De Litauschen grensbeambten zeggen deze personen dat zij Duitsche com munistische vluchtelingen zijn en dat zij zich op weg naar Moskou bevinden. Met het oog op de feiten heeft de Litausche minister van Binnenlandsche Zaken bevel gegeven tot verscherpte bewaking der geheele grens en 1 scherpe controle van allen die de grens willen overschrijden, aangezien de overheid vreest dat de vlucht der communisten uit Duitsch land een massaal karakter zal aannemen. Scherpe controle aan de Duitsch Zwitsersche grens. BAZEL, 2 Maart. In verband met de noodverordening ter bescherming' van Volk en Staat en de door de regeering van Baden afgekondigde verhoogde, alarmtoestand voor politie en gendarmerie is ook de bewaking- van de Duitsch-Zwitschersche grens van po litie en douane verscherpt,. De passen worden aan een scherpe controle onderworpen om verdachte elementen vluchten onmogelijk te maken. Bij verschillende huiszoekingen bij communisten in de grensplaatsen zijn druk werken en eenige wapenen in beslag ge nomen. Ook zijn verscheidene arrestaties ver richt. Schietpartij te Hamburg. HAMBURG, 2 Maart. Hedenavond had de NSDAP. een fakkeloptocht georganiseerd. Toen de stoet van den Billhomer-deich in de Billhorner-Roehrendamm aankwam, wer den plotseling van af een terras schoten ge lost. Op commando wierpen de nationaal- socialisten zich onmiddellijk op den grond. De fakkels werden uitgedoofd. De politie trad onmiddellijk handelend op, nadat versterking gehaald was. Met schijnwerpers werden de gevels belicht en onder vuur genomen. In to taal schijnen ruim 200 schoten te zijn geval len. Het aantal gewonden kan op het oogen- blik nog niet worden vastgesteld, daar deze grootëndeels door hun kameraden meegeno men zijn. Slechts een gewonde is door de po litie opgenomen. In aansluiting op deze gebeurtenissen wor den huiszoekingen gehouden op een aantal in de nabijheid gevestigde lokaliteiten. Men vond daarbij een groot aantal wapenen. De persafdeeling van de politie te Ham burg deelt mede: Bij den hedenavond door de SA. gehouden propagandaoptocht door Hammerbrook is het op de kruising van de Vierlanderstrasse-Bill horner-Roehrendamm en Lindley-st rasse ge komen tot een vuuroverval op den kop van den stoet. Er werd uit huizen geschoten. Een ongeveer 70-jarig man kreeg een doodelijke hoofdwonde, zittend aan het venster, verder kreeg een 29-jarig zeeman, die naar den op tocht stond te kijken een schot in zijn dij. De gewone politie heeft ingegrepen, het vuur beantwoorden binnen enkele minuten de or de hersteld. Op het dak van een huis zijn twee geladen karabijnen gevonden en in be slag genomen. Een aantal personen is gear resteerd. De propagandaoptocht kon na een korte onderbreking voortgezet worden. Het is niet tot verdere incidenten gekomen. Arrestatie van 13 Nazis. BREMEN, 2 Maart. In verschillende staas- deelen van Bremen is het tot schietpartijen gekomen in den loop waarvan twee personen zwaar en eenige andere licht gewond wer den. Door de politie werden 13 nationaal so cialisten geai'resteerd ten huize van een S.S. leider. „Strijd tegen den waanzin". BERLIJN, 2 Maart. Rijkskanselier Hitier heeft vanavond een verkiezingsredevoering uitgesproken, waarin hij in het bijzonder scherpe critiek uitoefende op het Marxisme en daarbij de slappe geesteshouding der so ciaal-democraten met voorbeelden uit den allerlaatsten tijd in het licht stelde. Het Mar xisme in de practijk. aldus Hitier, voortgaan de, is de beste weerlegging van het Marxisme in de theorie. Wanneer in een land als Rus land waar 8 pet. der bevolking in de steden woont en 92 pet. op het platteland millioenen menschen verhongerd zijn, terwijl dit land een korenschuur kon zijn voor een geheele wereld, hoe zou dan de uitvoering van het Marxisme eerst zijn in een land. waar nau welijks 35 pet. der bevolking en 65 pet. in de steden woont. Wij nemen den strijd tegen de zen waanzin op. Niet omdat wij voor het ka pitalisme geestdriftig zijn, want ik ben im mers zelf een kind van het volk. maar om dat wij het volk willen behoeden voor een nieuwe ontzaglijke teleurstelling. Wij hebben niet veertien jaren tegen deze misdaad ge streden om thans te capituleeren. Ons pro gram staat tegenover hun program van dwa ling en waanzin. Wij willen de gedachte der gemeenschap grondvesten. Wij hebben een kostbaar goed te behecrcn: het Duitsche Volk. Als Goering het voor 't zeggen had.... Rijksminister Goering heeft gisteravond te Berlijn in verkiezingsvergaderingen gespro ken. in het bijzonder over de actie der Rijks- regeering tegen het communisme Goering zeide o.m. dat wanneer het van hem zou af hangen de aanstichters van den brand in het Rijksdaggebouw tegenover het gebouw zouden worden opgehangen. De gevluchte communisten, onder wie de millionnair Muen- zenberg, zullen zoo lang wij leven niet meer naar Duitschland terugkomen Het buiten land wenscht spreker geluk, dat het het com munistische gevaar niet aan eigen lijf voelt. Wat wij ondernomen hebben, is geen politie actie, maar de strijd der natie tegen haar be lagers. Het moet gelukken de aanvoerders weg te werken en de misleiden terug te win nen. Goering besloot met de verzekering te geven, dat de noodverordening met gestreng heid zal worden toegepast, waar het de vei ligheid van natie en volk betreft. Incident bij radio-uitzending. STUTTGART. 2 Maart. Donderdagmid dag om kwart over drieën toen in een voor het publiek toegankelijke zaal Engelsche les werd gegeven, welke draadloos werd uitge zonden, werd een poging gedaan deze uitzen ding te storen. Een onbekend gebleven man stormde de zaal binnen onder het uitroepen van „Weg met Hitier; vrijheid!" De dienstdoende employé schakelde direct de microfoon uit en zette een achtervolging in. De dader vluchtte in een voor het gebouw gereed staande automobiel. De man is ont komen. Het. nummer van de auto is geno teerd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Verbod van vergaderen in het Saargebicd. SAARBRUCKEN2 Maart (V.D.) De re- geeringscommïssie heeft bepaald dat tot na der order alle openbare vergaderingen ver boden zijn. Dit besluit zal wel verband houden met den vrees, dat binnenlandsch politieke strijd in Duitschland ook op het Saargebied zou kunnen overslaan. Groot aantal arrestaties te Wuppertal. WUPPERTAL. 2 Maart (V.D.) In ver band met de acties tegen de K.P-D. zijn te dezer stede en in den omtrek 350 tot 400 communisten gearresteerd. Woensdagavond zijn te Barmen communisten samenge schoold. Zij werden door de politie uiteen ge jaagd. waarbij de menigte steeds opnieuw probeerde tegenstand te bieden. Stainpfer niet gearresteerd. BERLIJN. 2 Maart lV.D.i - Naar verduid! wordt het bericht in zake de arrestatie van den chef-redacteur van de ..Vorwaerts", Siampfcr. niet bevestigd. Stainpfer zou oor spronkelijk om verhoord te worden naar het politiepresidlum gebracht worden; hij werd echter in zijn woning niet aangetroffen. Rijksbanicrlid gedood. BREMEN. 2 Maart «V.D.) Van dc bij de botsingen van heden gewonde personen is in den loop van den avond een lid van den rijksbanier overleden. Hedenavond is het wederom tot botsingen gekomen waarbij ook eenige schoten zijn ge lost. Frankrijk. Daladier naar Engeland. Minister-president Daladier is volgens een Rcuter-bericht uil Parijs, van plan. deze maand een korte reis naar Engeland te maken. Duitschland. Nieuwe Stillhalte- overeenkomst onderteekend. De onderhandelingen met betrekking tot de vernieuwing van dc SUllhnUeovereenkomst voor de buitenlandsche schulden op korten, termijn der Duitsche landen en gemeenten, welke sinds 20 Februari j.l. te Berlijn zijn ge voerd onder voorzitterschap van den Londen- schen bankier A. Guinness zijn vandaag be sloten met de tcekening van een nieuwe over eenkomst. Aan de besprekingen is deelgenomen door „ministerialdirektor" Dr. Ruppel. staatsraad Dr. Lippmann uit Hamburg en wethouder Dr. Fuchs «Duitsche Stedendag' voor Duitsch land en voor dc crediteuren vertegenwoordi gers der crediteurencommissies uit Groot- Brittannië. Nederland cn Zwitserland. Het totaalbedrag der openbare schulden bedraagt ongeveer 200 millioen R.M. De nieuwe overeenkomst loopt tot 15 Maart, 1934. Bij de nieuwe overeenkomst is bepaald, dat in het nieuwe .,Stillhalte"-jaar slechts terug betaling tot een bedrag van 5"'. zal plaats vinden, welke in twee termijnen voldaan moet worden. De rentevoet is verlaagd van 6 tot 5".',. Den crediteuren wordt een afsluitprovi- sie vergoed van 1 8'Y. per kwartaal. De overige voorwaarden zijn overgenomen uit de vorige overeenkomst Einde der parlementaire democratie verwacht. Oppositie van alle propagandamiddelen verstoken. (Van een bijzonderen V. D.-medewerker). Zonder bijeen te zijn geweest voor het ver richten van parlementairen arbeid slechts het presidium werd benoemd is de Duit sche Rijksdag, die op 6 November van het vorige jaar werd gekozen, op 1 Februari jl. reeds weer ontbonden. Het was de eerste daad van den nieuwen Rijkskanselier Adolf Hitler, die op 30 Januari bij wijze van over rompeling door Rijkspresident Von Hinden burg werd benoemd en die onmiddellijk zijn kabinet tot stand gekomen in geheime onderhandelingen, waarbij de vroegere Rijks kanselier en tegenwoordige vice-Kanselier Von Papen grooten invloed heeft gehad, ge reed had. De verkiezingen voor den nieuwen Rijksdag werden uitgeschreven op 5 Maart, den kortsten termijn, die volgens de wet mo gelijk is. Adolf Hitler, leider der Nationaal-Socialis- ten en felle bestrijder van het Parlementa risme, vroeg het Duitsche volk vier jaar tijd om zijn program uit te voeren. Door de ver kiezingen op zoo korten termijn uit te schrij ven, rekende hij er op, in den nieuwen Rijks dag een meerderheid te krijgen, waarmede hij zou kunnen regeeren, zooals hij zelf het wenscht. Met hetzelfde doel is Hitier, zeer waar schijnlijk voorloopig, daar de samenwerking na de verkiezingen wel zal emdigen, samen gegaan met v. Papen en Hugenberg, den lei der der Duitsch-Nationalen. Sinds de ontbinding van den Rijksdag is in Duitschland op politiek gebied veel gebeurd. Hitler, die ondanks alle tegenspi'aken in zijn kabinet moeilijkheden moet hebben ornaat de economische politiek van HugeiYberg nooit zijn volle instemming kan hebben, schijnt er niet zoo zeker van te zijn geweest, dat een niet-beinvloede verkiezing van leden van den Rijksdag, hem de gewenschte meerderheid en daarmede de mogelijkheid tot regeeren, vol gens zijn beginselen zou brengen. Om de ze kerheid van een meerderheid te krijgen, heeft hij in de korte periode tusschen de ontbin ding van den Rijksdag en de verkiezing van het nieuwe parlement, de vele maatregelen tegen de Communisten en, zij het niet zoo scherp, ook tegen de Sociaal-Democraten ge nomen. welke culmineerden in de Dinsdag en Woensdag jl. na den brand in het Rijksdag gebouw. afgekondigde noodverordeningen, waarbij feitelijk de burgerlijke staat van be leg over Duitschland is afgekondigd. Rijkspresident Von Hindenburg, in April van het vorige jaar herkozen met medewer king van de Sociaal-Democi'aten en het Cen trum tegen den candidaat Adolf Hitler, heeft niet alleen zijn vroegeren tegencandidaat op den eersten dag van zijn Rijkskanselierschap toegestaan den Rijksdag naar huis te zenden, nadat hij dit eenige dagen tevoren aan ge neraal Von Schleicher geweigerd had, doch heeft hem bij noodverordening feitelijk alle macht in het geheele Rijk in handen gege ven. aan welke zelfs de landen onderwoi-pen zijn. Alle Communistische en Socialistische bla den, pex-iodieken en zelfs aanplakbiljetten zijn verboden, of de distributie er van wordt door inbeslagneming onmogelijk gemaakt Ook tal van bladen van het Centrum kunnen niet verschijnen. De oppositie tegen de Duit sche regeex-ing beschikt derhalve juist in de laatste week voor de verkiezingen over geen enkel propaganda-middel om de kiezers te bereiken. De radio wordt uitsluitend voor de sprekers van de N.S.D.A.P., de Duitsch-Na tionalen en de Stahlhelm beschikbaar gesteld en zelfs redevoeringen van Dr. Bruening en Mgr. Kaas mogen niet worden uitgezonden. Tot een verbod van de Communistische Partij, van welker door de regeering, d.w.z. de Nationaal-Socialistexx, bezette Karl Lieb- knechthuis thaxis de Hakenkreuz-vlag waait, is het nog niet gekomen. De Duitsche regee- rixxg zal overwegen, dat bij een vex'bod voor de verkiezingen de meeste stemmen zullen overgaan op de sociaal-democraten. Overi gens zijn alle of de meeste Rijksdag-afge vaardigden van de Communistische Partij in arrest gesteld en zal hun herkiezing wellicht door de maatregelen, welke de Duitsche re geering op grond van dc jongste noodveror deningen tegen hen kan nemen, weinig be teeken is hebben. Het verbieden van de Com munistische partij, ook na de verkiezingen van 5 Maart, zal dan niet meer noodig zijn. Verkiezingen onder deze bijzondere omstan digheden kunnen, ondanks alle maatregelen der regeering, verrassingen opleveren. Hoe de uitslag ook moge zijn, deze Rijksdagverkie zingen zullen naar Hitier uitdrukkelijk heeft verklaai'd voor langen tijd de laatste zijn. In ieder geval zal Hitier volgens zijn verklaringen aan het bewind blijven. Er zal een nieuwe Rijksdag worden gekozen, doch na 5 Maart zal er voorloopig in Duitschland. naar het zich thans laat aanzien, geexi par lementaire democratie meer zijn. Dit beteekent het eixide van de periode in het bestaan van het Duitsche Rijk, die aan gevangen is met de verkiezing van de Natio nale Vergadex-ing in 1919 nadat aan het ein de van het jaar daarvoor de republiek was afgekondigd. Sindsdien hebben zeven maal verkiezingen voor den Rijksdag plaats gehad en wel in 1920, Mei en December 1924, 1928, 1930 en Juli en November 1932. De Socialisten die in de Nationale vergadering ongeveer 38 pet. van de kiezers achter zich hadden, za gen ook door de stichting van de Onafhan kelijk Socialistische Partij het aantal bij de Rijksdagverkiezingen in 1920 op hen uitge brachte stemmen dalen tot ruim 22 pet. Een nieuw hoogtepunt bereikte zij bij de verkie zingen in 1928, toen zij 30 pet. van het totaal aantal uitgebrachte stemmen kregen. Dit pex-centage daalde bij de laatste verkiezin gen in November jl. tot 21 pet. De buiten gewone groei van de Nationaal-Socialislen. die in December 1924 voor het eerst aan de verkiezingen deelnamen, begon in 1928, toen zij nog slechts 3 pet. van de kiezers achter zich hadden. Dit percentage steeg in 1930 tot 18 pet. in Juli 1932 tot ongeveer 38 pet- om bij de verkiezingen in November jl. té da len tot ongeveer 33 pet. De ontwikkeling van de politieke partijen In Duitschland gedurende de thans geëindig de „democratische periode" is duidelijk te zien op de hierbij afgedrukte grafische voor stelling van de percentages van het aantal stemmen, dat de verschillende partijen bij de in deze periode gehouden verkiezingen op zich vereenigden. Een van dc maatregelen, die de tegen woordige Duitsche ïregeering heeft genomen in verband met de verkiezingen op 5 Maart, a.s. is een sterke beperking van het aantal partijen en groepen, die aan do verkiezingen zullen deelnemen. Evenals in Nederland na men tot voor kort vele partijen en groepen aan de verkiezingen deel. waarvan de meeste niet voldoende stemmen op zich wisten te vereenigen om zelfs ook maar een zetel in den Rijksdag te verkrijgen. Bij de laatste verkiezingen in November bedroeg dit aan tal partijen en groepen 28. terwijl slechts 13 daarvan een of meer zetels in den Rijksdag kregen. Door het bemoeilijken van het indie nen van candidatenlijsten ,is het aantal par tijen en groepen, dat Zondag a.s. aan de ver kiezingen zal deelnemen, tot ongeveer de helft teruggebracht. Dc samenstelling van den laat- sten Rijksdag en Pruisischcn Landdag. Hieronder laten wij volgen de samenstel ling van den Rijksdag en den Pruisischcn Landdag voor de jongste ontbinding en de op de partijen bij de vorige verkiezingen uit gebrachte stemmen met tusschen haakjes dc percentages van de totaal-aantal uitgebrach te stemmen: Partijen: zetels: stemmenaantal: N.S.D.A.P. 196 11.737.015 (33.1) S.P.D. 121 7.247.959 (20.4) K.P.D. 100 5.980.163 (16.9) Centrum 70 4.230.644 (11.9) Zwart-Wit-Rood 52 2.959.051 8.3) DNVP) Boierschc Volkspartij 20 1.095.427 3.1) Duitsche Volkspartij 11 661.794 1.9) Chr. Soc. Volksdicnst 5 403 674 1.2) Staatspartij 2 10) Duitsche Boerenpartij en 3 0 1) Thur. Landbond 2 0.2) Duitsch Hann. Partij 1 0.2) Economische Partij 1 Partijen zetels: stemmenaantal: N.S.D.A.P. 162 8.007.384 (36.3) S.P.D. 93 4.675.173 (21.2) K.P.D. 57 2.819.763 <12.8) Centrum 67 3.371.932 (15.3) Zwart-Wit-Rood 31 1.524.230 6.9) (DNVP) Duitsche Volkspartij 7 330745 1.5) Chr. Soc. Volksdicnst 2 1.2) Staatspartij 2 1.5) Duitsch Hann. Partij 1 0.3) Soc. Rep. Partij 1 Bij dc a.s. verkiezingen hebben dc Econo mische Partij voor den Rijksdag cn de Soc. Rep. Partij voor den Landdag geen eigen lijsten meer. Het aantal kiezers voor den Rijksdag be droeg op 6 November 1932 44.372.652. waar van 80.6 pet. aan de verkiezingen heeft deel genomen: bij de verkiezingen voor den Prui- sischen Landdag op 24 April 1932 is 82.! pet. der kiezers opgekomen.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5