De Stemming in Duitschland. VICTORIA-WATER HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAG 3 MAART 1933 Genève. Voorstel tot verbod van wapen- uitvoer vindt instemming. Dc Volkenbondsraad heeft, naar aan de Tel. gemeld wordt, een geheime vergadering gehouden waarin gesproken werd over het Engelsch-Fransche voorstel een al gemeen verbod van wapenuitvoer naar Bolivia en Paraguay uit te vardigen. Alle leden van den Raad schijnen zich be reid verklaard te hebben aan dit verbod mede te werken. De Raad zal de volgende week een openbare vergadering houden om of ficieel een beslissing te nemen. Intusschen zal met Amerika reeds over legd worden in de hoop, dat ook dit land zich bij dit besluit van den Raad zal wil len aansluiten. Geen principieele beslissing in de Luchtvaartcommissie. De luchtvaartcommissie heeft gisteren haar beraadslagingen beëindigd over de met betrekking tot de burgerlijke luchtvaart te nemen maatregelen, waarvan de algeheele afschaffing der leger- en marine-luchtvaart zal afhangen. De debatten over de inter nationalisatie der burgerlijke luchtvaart werden beëindigd, zonder dat over het principe dezer afschaffing een stemming plaats vond. Er werd, aldus Reuter, een kleine commissie benoemd, die tot taak heeft, een rapport op te stellen, dat aan de hoofdcommissie der ontwapeningsconferentie zal worden voorgelegd. In dit rapport zullen nauw keurig de voorwaarden voor de afschaffing der militaire luchtvaart worden geformu leerd. Japan blijft in den Volkenbond. Premier Saito heeft verklaard, dat de ver wachtingen. welke de regeering in het Ja pansche leger heeft gesteld, reeds thans ten volle zim vervuld. Voordat de Volkenbond weer bijeen zal komen, zal de politieke toe stand in het Oosten in zooverre opgeklaard zijn. dat een interventie van den Volken bond niet meer noodig zal zijn. De Janan- sche regeering zal verder in den Volken bond blijven om mede te werken aan de belangen van den vrede. Het Japansche op treden in Jehol draagt geen aggressief ka rakter. doch is slechts teweeggebracht door den wensch naar orde in het Verre Oos ten. Anti-geweïdsvoorstel in de politieke commissie aangenomen De politieke commissie der ontwapenings conferentie heeft vandaag met 27 stemmen voor aangenomen den gewijzigden tekst van het Britsohe voorstel, dat de onderteeke naars van de overeenkomst plechtig zullen bevestigen, dat zij in geen geval hun toe vlucht zullen nemen tot geled, als in strument' van nationale politiek. Noorwegen. Mohwinkel vormt een Venstre Thans is het kabinet Monwinkel ge vormd. Vrijdag zullen de leden door den koning worden becedigd. Minister-president Mohwinkel neemt tevens de portefeuille van Buitenlandsche Zaken waar. Minister van Financiën is Lund, de nieuwe minister van Handel. Meling. Het kabinet is een Venstre-regeering. Polen, Alle universiteiten gesloten. Daar de nationalistische studenten een staking hebben geproclameerd om te pro testeeren tegen de wet. waarbij de universi taire autonomie wordt beperkt, zijn alle in stellingen voor hooger onderwijs te Warschau op last der autoriteiten gesloten. Studenten, die getracht hebben voor het universiteitsgebouw te betoogen, zijn door dc politie uiteengejaagd. Zuid'Amerika. Naar nieuwe verkiezingen? I-Iet Zuid-Afrikaansche parlement is naar Reuter uit Kaapstad meldt verdaagd. Ver wacht wordt, dat Hertzog na de nationale congressen van zijn partij, die deze maand in de vier provincies der Unie gehouden wor den. dc nieuwe coalitieregeering zal vormen, en dat hij dan onmiddellijk een beroep op het land zal doen. Amerika. 'Buitengewone volmachten voor Roosevelt. Eenige Eerlijnsche bladen melden uit Washington, dat het Congres definitief heeft besloten president Roosevelt voor tewe jaar buitengewone volmachten te geven, waar door hij de bevoegdheid krijgt ingrijpende bezuinigingsmaatregelen te nemen en vooral op het bestuursapparaat belangrijk te be zuinigen. Ook de nieuwe failllssementswet en de wet tot regeling der landbouwhypotheken zijn definitief aangenomen. Toekomstig minister overleden De Amerikaanschc Attorney-General Walsh is tengevolge van een beroerte plotse ling overleden. Senator Walsh, die door president Roose velt was benoemd tot Attorney-General in het nieuwe kabinet is. zooals nader gemeld wordt, te Wilson overleden op doorreis van Havana naar Washington. Weer opstand op Cuba? Naar te New-York wordt vernomen schijnt op Cuba wederom een opstand te zijn uitge broken. Op het oogenblik wordt in het binnenland nog een guerilla- oorlog gevoerd, doch bin nen enkele dagen wordt een grootc uitbrei ding verwacht. Dc censuur op Cuba is zeer streng. Rainey voorzitter van het Huis van Afgevaardigden. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardig den heeft den democratischen afgevaardigde Rainey uit Illinois tot voorzitter gekozen. Roosevelt overweegt een noodwet ter garandeering der bankdeposito' s WASHINGTON. 2 Maart (V. D.) In het Witte Huis is heden een diepgaande gedach- tenwisseling gehouden tusschen Hoover en Roosevelt over noodmaatregelen tot bestrij ding van de bankcrisis. De toestand wordt algemeen zoo ernstig geacht, dat Hoover in tegenstelling met zijn tot dusver opgestelde plannen besloten heelt Zaterdag niet met het s.s. „Pennsylvania" te vertrekken, maar voorloopig nog verscheidene dagen in New-York te blijven. Uit betrouwbare bron verluidt, dat Roose velt en zijn medewerkers onder den ontzag gelijken druk van de crisis een noodwet ont worpen hebben, waarbij de bankdeposito's door de Amerikaansche regeering gegaran deerd zullen worden. Het voornemen bestaat, dat de noodwet nog door het oude congres binnen de laatste 48 uur van zijn bestaan zal worden aangenomen. Hoover zou zijn toe stemming tot dezen maatregel hebben ge geven. In het Witte Huis zal nog beslist worden over de wijze van garantie. Sommi gen verdedigen een volledige garantie tot aan een zekere maximumgrens, anderen daar entegen een garantie van 50 pCt. door de regeering voor alle deposito's. Roosevelt is de laatste dagen bestormd om een noodwetgeving met onmiddellijke wer king. Het totale bedrag der Amerikaansche deposito's bedraagt ruim 40 milliard dollar, toebehoorende aan ongeveer 43 millïpen be leggers in 19.600 banken. De crisis is overigens heden nog weer verscherpt. De katoenbeurs van New-Orleans is tot liet einde van dezo week gesloten. Tal van andere staten hebben de bank-holidays moeten verlengen. De democratische senator Mac Adoo, de minister van Financiën in het kabinet- Wilson, eischt tijdelijke sluiting van alle Amerikaansche affectenbeurzen. Portugal. Bloedige onlusten op de Azoren. Reuter meldt Uit Lissabon: Te Ponta Delgada op de Azoren hebben op nieuw onlusten plaats gehad, het leger her stelde de orde. ten koste van een aantal doo- den en gewonden. Alle autoriteiten en de comités van de na tionale unie zijn afgetreden. China. Staat van beleg in Hankau afgekondigd. Volgens berichten uit Hankau is daar Donderdag wegens de voortdurend toene mende communistische onlusten de staat van beleg afgekondigd. Alle communistische be toogingen zijn verboden. Veertig communisten zijn gegijzeld. Iedere legen de regeering gerichte uitspatting zal streng worden bestraft. Jehol geheel in Japansche macht? Volgens een bericht uit Lingjoean hebben naar Reuter verneemt de Japanners Soe Tao Ling bezet. Japansche vliegtuigen werpen bommen op den weg naar Lingjoean naar Ping Tsjoean, waarlangs de Chineesche ver sterkingen trekken, op weg naar hun stellin gen westelijk van Lingjoean. Blijkens een bericht uit Sjanghai zou de in eenstorting van den Chineeschen tegenstand groote teleurstelling in China hebben ge wekt. daar men er zich rekenschap van geeft, dat door den val van Lingjoean. Jehol bij kans aan den vijand is overgeleverd. Er schijnt in de Chineesche gelederen wederom verraad voor te komen. Het heet dat generaal Soen Tien-jing naar de Japanners te Tsjifeng is overgeloopen, waardoor het zorgvuldig door Tsiang Soe-liang opgesteld defensieplan in de war wordt gestuurd. VULCANISCÜE UITBARSTING IN ECUADOR GUAYAQUIL (Ecuador) l Maart (V. DJ De vulkaan in de Andes Sumaco in de pro vincie Oriente is tot volledige werkzaamheid overgegaan. In grooten omtrek is een hooge rook- en vuurzuil zichtbaar. Op mijlen af stand zijn de schokken der uitbarstingen voelbaar. Ofschoon nadere berichten tot dus verre niet. zijn ontvangen kan men als zeker aannemen, dat de schade, die door deze uit barsting aangericht wordt, groot is. SCHEEPSBRAND IN HAMBURG. HAMBURG. I Maart (Wolffbureau). In den afgeloopen nacht is aan boord van de Hapag-liner Orinoco, brand uitgebroken vermoedelijk ontstaan door een vonk. welke van een lasch-apparaat is gesprongen. De brandweer bluschte het vuur in een uur tijd. AARDSCHOK IN WiiRTEMBERG. STUTTGART 1 Maart (Wolfbureau). In Wuertemberg is hedenochtend vroeg een aardschok geconstateerd. Veel schade schijnt echter niet te zijn aangericht. GROOT AANTAL BOLIVÏANEN GEDOOD. ASSOMPTION 1 Maart (Reuter). De regeering van Paraguay heeft het volgende officieele communique uitgegeven: In den sector Nanawa werd een heftige aanval der Bolivianen afgeslagen, die zich terugtrokken met achterlating van een groot aantal dooden. WEER EEN SPOORWEGAANSLAG IN IERLAND. TREIN YAN TALUD GESTORT. De personentrein van Belfast naar Lon donderry is Donderdag tot déraillement ge bracht. Een gedeelte van de rails was opge broken. terwijl de telefoon- en signaal verbindingen waren doorgesneden. De trein, welke een snelheid van ongeveer 50 K.M. had, is van den talud gestort. Nie mand werd gedood, wel zijn 30 personen min of meer ernstig gewond. VELDSLAG TEGEN SPRINKHANEN. GRATIS ZOUT VOOR DEELNEMERS AAN DE JACHT TUNIS, 2 Maart (Reuter). De geheele bevolking in het gebied van de oase van Tozeur is in actie om sprinkhanen te van gen. die in groote menigten door den wind uit het Noordelijk deel van de Sahara wor den gedreven. Aangezien gezoutc en geroos terde sprinkhanen voor de inlandsche be volking een groote lekkernij zijn. verschaft de regeering gratis zout aan hen, die aan de sprinkhanenvangst deelnemen. Men hoopt het aantal jagers daardoor zoo groot te maken, dat de sprinkhanenplaag wordt beperkt. DE WAPENSMOKKEL MET BELGIë. GENèVE MOET ER OVER BESLISSEN. Reuter seint uit Brussel: In den Senaat vroeg afgevaardigde de Graeve welke maatregelen de regeering denkt te nemen, gezien het voornemen van Nederland om bij Terneuzen nieuwe sluizen te bouwen, waarvoor België eenige compen satie zal geven. Minister Hijmans antwoordde hierop, dat de Belgische regeering de gevraagde com pensaties niet kon toestaan, waarom de on derhandelingen zijn afgebroken. Verder vroeg dezelfde afgevaardigde inlich tingen inzake de wapensmokkel uit België via Nederland naar Duitschland. De minister verwees naar de besprekingen, welke te Genève worden gehouden over den internationalen wapenhandel. LANGS DE STRAAT. Op jacht naar Griezel- Romantiek. 's Avonds om een uur of twaalf stopte op de Weteringschans een rondslenterende auto en o.a. de letter die hij voerde wees zijn provinciale herkomst aan. Amsterdam heeft weinig straten, die om streeks die tijd zoo onaangenaam zijn door de verlaten breedheid, het saaie stille trot toir. de enkele late trams die ratelend langs rijden. Af en toe schiet een haastige taxi voorbij, met een lui-veerende vracht, huis toe. Een wit bandje schuift langs den trot toirrand, op zoek naar buit. Verder is alles leeg. Aleen ginds om den hoek staat een meisje met haar gezicht tegen den muur van een huis zoomaar wat" te huilen, waarover geen mensch zich verbaast. Natuurlijk moest ze juist hier staan huilen. Misschien niet niet eens om de leegheid van de straat, denk ik even later. Toen stopte naast me de auto met de pro vinciale letter, een gulrond hoofd steekt naar buiten, waarop de spanning van het oogenblik enkele zweetdruppels doet pare len, met plechtige stem in het volle bewust zijn van het romantische plan dat deze man op zich genomen heeft, vraagt hij: „Kunt u me zeggen, hoe ik het gauwste van hier naar de Jordaan kom?" Achter het raampje verschijnen opgewon den gezichten, half angstig, half genietend van onbekende wat griezelige dingen; twee vrouwen die dagelijks gewoon zijn eten te koken, thee te zetten, voor gestopte kousen en sokken te zorgen en al die dingen die een huishouding gezellig en ideaal plegen te maken en een beste brave man zich moe dig bewust van een avontuur, dat ze zullen doorstaan en dat jaren achtereen heete en koude herinneringen zal geven, herinnerin gen om bij te rillen Die achter het stuur herhaalt zijn vraag, op mijn wat verbaasde kijken: hoe hij het beste in de Jordaan komt. Waar of hij moet zijn In welk gedeelte, vraag ik. „Rechtuit en de Marnixstraat in is natuurlijk een mogelijkheid", maar dat hangt er toch heelemaal vanaf, waar ze moe ten zijn, zeg ik nog eens nadrukkelijk. De man aarzelt even, stapt dan naar buiten om zijn boordevol gemoed meer ruimte te geven, en zet uiteen: „We waren vandaag in Amsterdam, ziet u. naar een tentoonstelling. Ja. We zijn bij Tuschinski geweest, we hebben bij Kras ge geten en later bij Kempinsky een borrel ge dronken. Een fijne film. heerlijke visch en een best glaasje." Hij zweeg even en ik over dacht het. Russisch dat de inwoners van auto's met ..buitenlandsche" letters in Am sterdam plegen te spreken: Tuschinski, Krasnapolsky Kempinsky „En ziet u, nou wouen we eigenlijk nog ééns iets heel bijzondersnou wouen we eens iets van het nachtleven in de Jordaan gaan zien. Dat moet daar toch eh hij kuchte, keek veelbeteekenend en liet de rest discreet open. Ik zag op zijn gezicht visioenen van dron ken tafreelen. van apacheachtige wezens, warme gezichten, messen, petten en luid- keelsche liederen. Ik dacht aan de Jordaan om dezen tijd. aan de stille donkere smalle straatjes, de rustige grachtjes, hier en daar in de scheeve huisjes een licht raam alles armzaligheid, die wat intiems heeft gekregen Hoe ze zoo snel mogelijk naar de Jordaan kwamen? Een enkele nuchtere opmerking en de ze nuwachtige spanning zou van de gezichten verdwijnen. Maar wie zou zoo laf zijn en zoo makkelijk met de wildste romantiek waar toe een leven in staat blijkt, gaan strijken? Je maakt dus met eenvoudige woorden aan nemelijk dat het risico om daar met een auto te rijden te groot is, en dat het boven dien voor vreemdelingen en zeker in gezel schap van twee vrouwen onmogelijk is op dit uur nog de meest interessante plaatsen te vinden. Je blijft ernstig, ook als het ge zelschap een lichte romantische rilling krijgt en je waagt het pas even te lachen als de familie met de bravoyre van menschen die pas een vreeselijk avontuur hebben door staan. ijlings in de richting van het Rem- brandtplein verdwijnt om zich daar nog tot het sluitingsuur der café's aan roemruchte fantasieën over Jordaansch nachtleven over te geven. Terwijl dc Jordaan slaapt. Vr. S. (Bijzondere correspondentie) Na den Rijksdagbrand. Verkiezingsoverwinning voor Hitier-Hugenberg-Von Papen zeer waarschijnlijk. Zelfs rechtsche bladen achten schuld der socialistische partij aan den brand uitgesloten. BERLIJN, 1 Maart 1933. Verleden week Donderdag had een der groote bladen van het nationale blok een be richt met vetgedrukt hoofd over de halve breedte van het blad: „Politieke brandstich ting in Berlijn-Teltow. Een rijksbanierman in zijn woning overvallen. Het huis totaal uitgebrand. Negen families zonder dak". Te middernacht waren jongelui in Hitler's S.A.-uniforhi het huis binnengedrongen. Nooddruftig gekleed, vluchtten de bewoners. Enkelen sprongen uit de vensters. Onder de dagelijksche dood en lijstjes van neergeschoten nationaal-socis en communisten, een be richtje, dat wel even de aandacht trok, maar alweer vergeten scheen, toen heel Duitsch land opschrikte door het radio-bericht van de waanzinnige brandstichting in het Rijks daggebouw in den avond van den zeven-en- twintigsten Hornung (nationaal-Duitsch voor Februari). Een Hollandsche Sovjetman de brand stichter! De Vereeniging van Nederlanders in Ber lijn „Hollandia" telegrafeerde direct aan Hindenbrug haar verontwaardiging over deze misdaad en betuiging van haar sympathie voor het Duitsche Volk. Niet overbodig met het oog op de politieke onrijpheid van the German in the street in zijn vage begrippen van het buitenland, dat hij geneigd is. te be schouwen als een compacte massa vijande lijkheid. Wij hebben in den nacht den koepel van het Rijksdaggebouw zien gloeien. Onder de menigte toeschouwers, die op grooten afstand werd gehouden, gingen geruchten van kort sluiting, van brandstichting, van communis tische terreur. De menschen drongen zich om de Schupo's, die in alle gemoedelijkheid ver telden, wat ze hadden opgevangen van hun heen en weer ijlende collega's over de ver moedelijke oorzaak van den brand. Die Schu po's! Zij verdienen in alle opzichten den goeden roep, waarin ook hun Engelsche col lega's zich mogen verheugen. Dappere, vlug ge, beleefde kerels. Echte sportieve figuren. Maarals ze nu voor „Schutz-polizei" de afkorting Schupo gebruiken en de „S4?her- heits-polizei" Sipo noemen, hoe zullen ze dan de mannen moeten noemen ,die in deze dagen, vol politieke woelingen, zoozeer op den voorgrond treden, n.l. die van de Politische Pollzei? Een van die „politieke" vraagstukken, wier oplossing niet in conflict mag komen met den ernst dezer historische dagen. Bij het allerwege hartstochtelijk gedispu- teer der goê-gemeente over politieke vraag stukken van den eersten en van den hon derdsten rang is meestal de vuiststlag op den Stammtisch of op het hoofd van den oppo nent de eenige realiteit. Dit in allen ernst gezegd, bij het wijzen op ernstige en andere politieke vraagstukken, waarmee de massa omgaat als een vierjarig wereldburger met de houten letters van het a-b-c-spel. Deze politieke onrijpheid in Duitschland geeft elke Duitscher grif toe. Hij maakt, echter daarbij een uitzondering voor zichzelf. Het vuur in den Rijksdag belichtte voor de groo'te massa minder den algemeenen poll- tieken toestand dan dat het haar deed op schrikken voor het gevaar, dat „Duitschland" bedreigt. Duitschland! De Heimat! De natio nale regeering had bekend gemaakt, dat zij de plannen der Sovjets had ontdekt. Moskou had zijn aanhangers in Duitschland een ter rorisme bevolen, dat over heel het land ellen de moest brengen. Musea, kerken, regeerings- gebouwen moesten in vlammen opgaan, spoorbruggen opgeblazen.... Een Sovjet- agent zelf kwam de juistheid bewijzen: brand in het Rijksdaggebouw, voor een paar dagen brand in het groote Stads-slot, dat tot mu seum is ingericht! Men moet de psyche van het Duitsche volk kennen, om te begrijpen, dat menig Duitsch sociaal-democraat en menig Duitsch communist bij Hitler's groote revolutie-rede van 30 Januari in hun vuistje hebben gesnikt van ontroering" om den op bloei van 'net dierbare Duitsche vaderland, die hun zoo overtuigend in uitzicht werd ge steld. Terecht zei Hitier, toen hij Dinsdag morgen de ruïne van de groote Zittingszaal in het Rijksdaggebouw zag: „deze daad werd het communisme door een ongelukkigen geest ingegeven." Gedurende zijn Münchener tijd heeft Hitier vele sociaal-democraten en communisten voor zich gewonnen en ingelijfd bij zijn troe pen. Zijn onverwacht optreden als rijkskan selier heeft anderen geïmponeerd, die uit de gelederen van links naar hem kwamen overge loopen. Dat de brand In het Rijksdaggebouw hem. althans de nationale regeering. een ab solute meerderheid bij de verkiezingen zal brengen, wordt nu zeer waarschijnlijk ge acht. Zij. die alleen maar hoorden van den brand, zullen in hun verbeelding een vuurpoel heb ben gezien afschrikwekkender dan wat de menigte zag op den Platz der Republik: den machtigen gloeienden koepel, geen vlammen, geen rook. De schade van den brand is voorloopig op enkele millioenen geschat. Maar de kwade gevolgen van den waanzinsdaad keeren zich uitsluitend tegen de aanstichters. De jeug dige brandstichter, die slechts met een broek bekleed, In den steek gelaten door zijn tra wanten, geen uitweg wist te vinden uit het gebouw, beweerde, dat hij niet alleen met de communistische partij in verbinding stond, maar ook met de sociaal-democraten. De regeering schijnt dit direct als waar te heb ben aangenomen. Maar zelfs bladen uit het rechtsche kamp protesteeren hiertegen. De sociaal-democratische partij in Duitschland is een partij van orde. Welke fouten, missla gen en zonden haar ook worden toegeschre ven. nooit, c-ok niet in de revolutiedagen van 1918 heeft zij zich schuldig gemaakt aan daden van geweld tegenover den burgerlij ken landgenoot. Met kracht en beleid heeft zij de oproeren der Spartakisten onderdrukt en anarchistische woelingen onmogelijk ge maakt. Het is niet aan te nemen, dat haar aanhangers ook maar in de verste verte in verband kunnen worden gebracht met bolsje wistische terreur. Ook velen hunner zullen Zaterdag een kijkje gaan nemen als de propaganda voor Hitler's regeering haar hoogtepunt bereikt. Reeds lang is alles, wat niet pro-Hitler is op den achtegrond gedrongen. De Hitlertroepen hebben het veld en de straat voor zich vrij. In alle Duitsche steden en dorpen zullen op pleinen en markten luidsprekers worden op gesteld. Hitier zal spreken in Berlijn en ,.50 millioen" Duitschers zullen hem hooren. Er zal muziek zijn en gezang en illuminatie met ik weet niet hoeveel honderdduizend flam bouwen H. L. WIJNKOOP OVER v. d. LUBBE. STAAT ZIJN IDENTITEIT VAST? VANMIDDAG VRAGEN IN DE KAMER Het lid der Tweede Kamer D. Wijnkoop (comm.) is voornemens heden aan de re geering de volgende vragen in het vragen uur te stellen: 1. Is hat de regeering bekend, dat de Nederlandsche gezant te Berlijn j.l. Dinsdag zijn leedwezen heeft betuigd aan de Duit sche regeering over de mededeeling, dat een Nederlander betrokken zou zijn bij de brand stichting in het Rijksdaggebouw te Ber lijn? 2. Heeft de gezant voor het verrichten van deze daad enkel gesteund op een mededee ling van Duitsche autoriteiten, of heeft het gezantschap zich te voren door persoonlijk contact met den beschuldigde ervan over tuigd: ten eerste, dat de man een Neder lander is, ten tweede dat het inderdaad de in de berichten genoemde Van der Lubbe is? 3. Is het den minister bekend, dat tot nog toe geen portret van den beschuldigde door de Duitsche autoriteiten is gepubliceerd, ter wijl het signalement in de pers niet over eenkomt met den blijkbaar aan de Neder landsche politie bekenden Van der Lubbe uit Leiden, waarvan is vastgesteld dat hij in geen contact tot de Communistische Partij staat? 4. Is het waar, dat de Duitsche autoritei ten bij het Nederlandsche gezantschap te Berlijn tot dusverre geen enkele informatie over den zooeven genoemden beschuldigden Nederlander hebben ingewonnen? 5. Is het de regeering bekend, dat bij de arbeiders, zoowel hier te lande, als in het buitenland, de overtuiging bestaat, dat men in het gegeven geval te maken heeft met een provocatie van nationaal-socialisten, met het doel de Communistische Partij te ver nietigen en de arbeidersklasse te terrori- seeren? VERRUIMING VAN VERKOOP OP OP ZONDAG. WEL TE MAASTRICHT EN NIET TE AMSTERDAM? Het Raadslid Dr. I. H. J. Vos heeft de vol gende schriftelijke vragen tot B. en W. ge richt: Is het B. en W. bekend, dat de Minister van Economische Zaken en Arbeid zijn goed keuring heeft gehecht aan een regeling van de winkelsluiting op den Zondag te Maas tricht. waarbij het aan alle winkeliers is toe gestaan hun winkel van 10 tot 4 uur ge opend te hebben? Vinden B. en W. in deze omstandigheid geen aanleiding zich tot den Minister van Economische Zaken en Arbeid te wenden, teneinde alsnog een verruiming van den ver koop op Zondag in Amsterdam te verkrijgen met name van de winkeliers in brood, ban ket, chocolade en suikerwerken, visch en INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. OBERL AH H STÉIN NATUURLIJK BRONWATER. NEDERLANDSCHE Mij. fruit, sigaren, de slijters, de vergunninghou ders en de Joodsche winkeliers? Ook heeft dr. Vos gevraagd of met het oog op den internationalen voetbalwedstrijd Zon dag ontheffing wordt verleend, STRAF VERZWAARD. Het Gerechtshof te Arnhem heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak tegen een Oost-Indisch militair te Putten, die op 25 October van het vorige jaar zijn 80-jarigen mede-kostganger met een dolk dooclelijk had gewond, en hem conform den eisch van den procureur-generaal veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf. Verd. was door de rechtbank te Zwolle tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. KRONIEK DER MOLENS Onder Noordbroek (Groningen)) wordt de watermolen van het waterschap „Water- kampen", een mooie spinnekop-windmolen, afgebroken (Msb.) DE 32STE VEROORDEELING. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde Donderdag een 55-jarig los-werkman wegens diefstal tot vier maanden gevangenisstraf. Het was de twee-en-dertigste maal. dat deze verdachte werd veroordeeld. Hij heeft reeds zes-en-dertig jaar van zijn leven bin nen de gevangenismuren doorgebracht. VARKENSCENTRALE HEEFT EXPORT VARKENS NOODIG. De Nederlandsche Varkenscentrale deelt mede: In het najaar 1932 heeft de mogelijkheid bestaan om varkens, welke toentertijd een gewicht hadden van 75 tot 125 K.G.. aan de Nederlandsche Varkenscentrale op te geven voor levering op een nader aan te geven tijd stip, tegen een gègarandeerden prijs van 15 ct. per pond levend gewicht. Een groot gedeelte der ingevolge deze rege ling opgegeven varkens is op dit oogenblik reeds door de Nederlandsche Varkencentrale afgenomen. Het ligt in de bedoeling het afnemen van het overgebleven gedeelte alsmede van een groot gedeelte van de reeds lang bij de Ne derlandsche Varkenscentrale opgegeven zwaardere varkens uiterlijk medio Maart te doen geschieden. De afgenomen varkens zullen niet in het binnenland worden geplaatst, doch zijn ge heel voor export bestemd.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6