Na de Duitsche verkiezingen. DE BANKCRISIS IN AMERIKA. Bij voorkeur HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG TWEEDE BLAD 7 MAART 1933 In Hessen en Bremen grijpt de regeering in. Op tal van openbare gebouwen in hei Rijk is de hakenkruisvlag geheschen. Hevig vuurgevecht in Hamburg tusschen S.A. en communisten. Ingrijpen van het Rijk in Hessen en Bremen. BERLIJN. 6 Maart. Daar de opwinding on der de bevolking van Bremen, die is ontstaan door het niet aftreden van de Marxistische senatoren, het uitbreken van onlusten doet vreezen, heeft de Rijksminister van Binnen- landsche Zaken op grond van par. 2 van de verordening tot bescherming van Volk en Staat de bevoegdheden van de landsautori- teiten voor de Rijksregeering overgenomen, voor zoover handhaving van orde en rust dat noodig maakt. Dr. Markert is belast met de waarneming van de zaken van den politie- senator tot nader order. De Rijksminister van Binnenlandsche Za ken heeft verder op grond van het gevaar voor onlusten ex denzelfden paragraaf de bevoegdheden van de hooge landautoriteiten van Hessen overgenomen, voor zoover hand having van orde en rust dat noodig maakt. Regeeringsraad Mueller is tot nader order be last met de waarneming der zaken. Hakenkruisvlaggen op open bare gebouwen. KARLSRUHE, 6 Maart. Maandagochtend werd door leden van de NSDAP. op den toren van het raadhuis te Karlsruhe een haken kruisvlag geplant. Op het protest van den eersten burgemeester werd de vlag ingeno men en in de plaats daarvan een grootere Hakenkruisvlag geheschen. Do aanwezige S. A.-ledën zongen daarbij het Horst Wessel- lied en brachten heilwenschen uit op Hitier. Voorts werd de hakenkruisvlag geheschen op den toren van het slot. op het hoofdbu reau van politie, op het gebouw van de Ba- denschen landdag en op de brandweerka zerne. Per radio maakte het Staatsministerie de beschikking bekend dat het vlaggen op open bare dienstgebouwen met partij vlaggen ver boden is. Waar door overrompeling de vlag werd geheschen, moeten de partijvlaggen worden verwijderd. Voorts werden op de ge meentehuizen van Mannheim, Freiburg en Loerach de hakenkruisvlag geheschen. Ook de burgemeester van Loerach protesteerde. Hij heeft den gemeenteraad tot buitengewone zitting bijeengeroepen. Op den Noordoostelijken toren van het Rijksdaggebouw te Berlijn is gistermiddag een Hakenkruisvlag geheschen. Nadat het Rijks- dagbestuur hiervan was op de hoogte gesteld, werd op bevel van de huisinspectie de vlag weder verwijderd. Op de regeeringsgebouwen te Dessau is Maandagmiddag in tegenwoordigheid van den premier en eenige andere ministers de Hakenkruisvlag naast de zwart-wit-roode vlag geheschen. In de vroege morgenuren is op het gebouw van den Hessischen Landdag te Hakenkruis vlag geheschen, terwijl op het plein vóór het gebouw een zwart-rood-gouden vlag werd verbrand. Een sterke politiemacht patrouil leert door de straten. Ook in vele andere plaatsen wapperden de hakenkruisvlaggen van de openbare gebou wen. Het Rijksministerie van Binnenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat het gerucht, als zou de Rijksminister het hijschen van de Hakenkruisvlag op alle raadhuizen hebben bevolen, niet in overeenstemming is met de waarheid Telegrammen van Baden aan Iïitlcr en Frick. KARLSRUHE, 6 Maart (V.D.) Dc regee ring van Baden heeft den Rijkskanselier, Hitier. en den Rijksminister van Binnenland sche Zaken. dr. Frick dezelfde gelijkluidende telegrammen gezonden: „Door overrompeling is de hakenkruisvlag geheschen op het slot en regeeringsgebouw te Karlsruhe. Nationaal-socialisten beroepen zich op een instructie van den Rijkskanselier. De regeering van Baden heeft de verwijdering gelast. Teneinde bloedvergieten te voorkomen verzoeken wij instructie aan de nationaal- socialistische gouwleiding van Baden. Nazis eischen aftreden Badensche regeering. KARLSRUI-IE. 6 Maart. De nat.-soc. gouwleider Koehler heeft een brief aan de Badensche regeering gericht, waarin hij het onmiddellijk aftreden der regeering en de vorming van een nieuwe regeering onder nat.-soc. leiding eischt. KARLSRUHE. 6 Maart (V.DA De Baden sche regeering. die is samengesteld uit Cen trum en Duitsche Volkspartij, heeft heden middag een kabinetszitting gehouden. Zij verklaart: ..De regeering is niet tegen het hijschen van de Hakenkruisvlaggen op staatsgebouwen op getreden. omdat zij bloedvergieten wilde ver mijden. Aan den eisch der nat.-soc. tot aftre ding Is geen gehoor gegeven. Men is echter geneigd in onderhandeling te treden over uitbreiding der regeering met dc N.S.D.A.P." Senatoren In Luebeck afgetreden. LUERECK. 6 Maart. Op bevel van den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken hcU de nat.-soc. Schroeder de leiding der p- Me in den staat Luebeck overgenomen. Vier soc.-dem. senatoren en een senator, lid van de Staatspartij zijn afgetreden. Op zoek naar voormaligen vice-president van politie. BERLIJN. 6 Maart. Naar de „Angriff" meldt. is een onderzoek ingesteld naar de verblijfplaats van den voormaligen v'ce- president van politie te Berlijn. Weiss. Hij heeft Zondagavond zijn woning veriaten en is sedert dien niet meer gezien. Hij wordt gezocht in verband met het feit, dat bij zijn broeder bezwarende documenten zijn gevon den. Hevig vuurgevecht te Hamburg. HAMBURG. 6 Maart (V.DA Hedenavond is het te dezer stede tusschen politie en na tionaal-socialisten eenerzijds en communis- tm anderzijds tot ernstige schietpartijen gekomen.. Om 22 uur 45 waren reeds 1 doode en 8 zwaargewonden, waaronder 3 politie agenten, gevallen. De communisten hebben het vuur geopend op voorbijtrekkende afdeelingen politie en S. A. Aanvankelijk dacht de politie door af zetten van straten en gebruik van meer poii- tie-agenten deze actie te kunnen tegengaan, doch toen dit niet hielp ging zij over tot ge bruikmaken van pantserwagens met machi negeweren en handgranaten. De geheele be schikbare politie van Hamburg werd aan de stedelijke grens geconcentreerd en met sta len helmen uitgerust. Bovendien werd de geheele S. A. zoowel uit Hamburg als uit het gebied van Altona gealarmeerd. Dezen mar cheerden in gesloten orde het tooneel van den strijd op. Naar verdere gewonaen wordt nog gezocht. Het is echter moeilijk door te dringen tot het terrein, aangezien ook de ziekenauto's van de daken af worden be schoten. Doorvoering van de verordening tot bescherming van volk en staat. BERLIJN, 6 Maart. Naar de officieele Pruisische persdienst mededeelt, heeft de commissaris van het Rijk voor het Pruisische ministerie van Binnenlandsche Zaken voor de practische toepassing van de verordening tot bescherming van Volk en Staat van 28 Febr. 1933 in een bijzonder rondschrijven de volgende aanwijzingen gegeven: Paragraaf 1 van de verordening voorziet in de opheffing van alle beperkingen in Rijks- en Landwetten voor de werkzaamheid van de politie. Braun's Zwitsersche reis. BERLIJN, 6 Maart. Van de zijde der regeering-Braun wordt medegedeeld: Het blijkt, dat de ministerpresident Braun, nadat hij zich met zijn auto bij Friedrichs- hafen over het meer van Constanz had la ten zetten om zijn vrouw naar Ascona te brengen, nogmaals naar Duitschland is te ruggekeerd en Zondag te Contanz aan zijn stemplicht heeft voldaan. Hij heeft slechts voor den Rijksdag gestemd en niet voor den Pruisischen Landdag. Braun wordt weldra terugverwacht voor een bespreking der Prui sische ministers. De schooljeugd Woensdag vrijaf. BERLIJN, 6 Maart (V.D.) Dc officieele Pruisische persdienst deelt mede, dat de Commissaris van het Rijk voor het Pruisische ministerie van Wetenschappen, Kunst en Volksopvoeding, in verband met de histori sche gebeurtenis, de overweldigende over winning van het nationale front van Duitsch land, heeft bepaald, dat alle scholen in Prui sen welke onder dit ministerie ressorteeren, Woensdag 8 Maart gesloten zullen zijn. Fransche persstemmen. PARIJS. 6 Maart 'V.DA Bijna alle groote Parijsche bladen, die tot dusver com mentaar geleverd hebben op de verkiezings resultaten hebben hoofdzakelijk gesproken over de Duitsche binnenlandsche politieke consequenties. Wat de buitenlandsche poli tiek betreft verklaart de ..Intransigeantdat ieder Franschman zich afvraagt wat Hitier. die tot dusverre de facto en thans ook de jure de leider van Duitschland is. zal doen, aangezien er in het geheel geen nat.-soc. program bestaat, maar wel nat.-soc. eischen. De eerste eisch luidt het psychische en mo- reele herstel van Duitschland. gelijk dit in 1914 was. Er bestaat geen beter middel het Duitsche volk zijn leed te doen vergeten dan hem lust tot roem te geven en dat vooral moet Frankrijk vreezen. De Temps", welk blad niet minder dan 5 12 kolom aan de gebeurtenissen in Duitschland wijdt, verklaart, dat Hitier door zijn overwinning in staat is af te zien van een gewelddadigen coup d'état. Het blad ver gelijkt Hitler dan met Napoleon na diens terugkeer uit Egypte en met Mussolini. Wijziging in den stand der verkiezingen BERLIJN. 6 Maart (V. DA Volgens de cijfers, welke tegen den middag bekend waren, komt een kleine wijziging in den tot nu toe gemelde voorloopig officieelen uitslag. Het aantal mandaten waarover de S.P.D. in den nieuwen Rijksdag zal beschikken, zal niet zijn 120, maar 119, terwijl de Staatspartij inplaats van 5 zetels, zooals was aangenomen, 6 zetels zal bezetten. hechten de voedsel restjes zich vast in de spleten en hoekjes tusschen de tanden. Het is niet altijd ge makkelijk, deze daaruit te verwij deren. Maar als U Odol-tand- pasta neemt, valt het U licht Uw tanden grondig te reinigen. Goed verzorgde tanden doen steeds aangenaam aan. Tube 35 cent Groote Tube 60 cent (Adv. Ingez. Med.) Embargo op den export van goud en zilver. Overal gebrek aan baar geld. Uitgifte van noodgeld. W. H. Woodin. WASHINGTON, 6 Maart (Reuter). Presi dent Roosevelt heeft een proclamatie uitge vaardigd, waarbij een embargo wordt in ge steld op den export van goud en zilver, ter wijl het buitenlandsche naties verboden is goud te „earmarken", Roosevelt heeft verder de nationale „Bankholiday" verlengd tot Donderdag a.s. Woodin heeft verklaard dat de maatrege len van Roosevelt echter geenszins beteeke- nen, dat nu ook de gouden standaard wordt opgeheven, en dat een zoodanige interpre tatie een ernstige misvatting zou zijn. Door het embargo aldus wordt nader aan de Tel. gemeld, heeft de Federale regeering de absolute controle over de goudreserves van de Vereenigde Staten. De proclamatie mach tigt tot het opstellen van een regeling in zake de uitgifte van clearinghouse-certificaten, die gedekt zuilen zijn door de bankdeposito's. Deze clearinghouse-certificaten zullen tijde lijk als ruilmiddel dienst doen. De oppotting j van muntstukken of geld van welken aard ook, is verboden. Het embargo op goud en zilver zal van kracht blijven tot Donderdag, wanneer de speciale zitting van het Congres zal worden bijeengeroepen. Woodin heeft verklaard, dat de Vereenigde Staten n'i e t den gouden standaard hebben opgegeven en dat een dergelijke interpretatie van de maatregelen een ernstige misvatting zou zijn. Hij voegde er aan toe, dat er op het oogenblik een toestand van „bevroren geld" bestaat. In dit verband wees hij op Zwitser land. welk land eveneens den gouden stan daard bezit, doch waar de export van goud is verboden. Deze proclamatie Is gebaseerd op de z.g. ..Trading with Enemy-Act", die in 1917 onder het presidentschap van Wilson werd aange nomen. Deze wet machtigt den president alle banken te sluiten en de regeering dc controle te geven over alle circulatiemiddelen. Het hoofddoel der wet is de bankdeposito's te beschermen en de enorme bijdragen aan goud en geld. die opgepot zijn, vrij te maken. De handel in vreemde valuta is in Amerika verboden. Tusschen de gouverneurs van verschillende staten en president Roosevelt zal een confe rentie plaats vinden. Amerikaansch geld stroomt Canada binnen en dit heeft reeds een stijging van den Cana- deeschen dollar tot gevolg gehad. In de afge- loopen twee dagen zijn millioenen dollars aan staatsfondsen naar Canada overgemaakt, ten einde cheques te dekken, in afwachting van het herstel van normale faciliteiten in de Vereenigde Staten. NEW YORK. G Maart (V.D.) Alle beurzen der Girokantoren in de Vereenigde Staten blijven gedurende de beursvacantie tot Don derdag gesloten. Bij beschikking van Roose velt wordt iedere verzending van goud. zilver en bankpapier naar het buitenland bestraft met boete van 10.000 dollar en gevangenis straf voor den duur van tien jaren. De bevolking heeft met het oog op de crisis betrekkelijk verstandig gereageerd hoewel zich in het dagelijksche leven tal van moei lijkheden voordoen. Trams, hotels en winkel zaken zijn voor een goed deel er toe over ge gaan tegen legitimatie chèques in betaling te nemen. Zelfs doen zich moeilijkheden voor. wanneer men biljetten van tien dollar wil wisselen. Het Clearinghouse maakt intusschen cli chés klaar voor het drukken van noodgeld. Ook worden bijzondere loketten In gebruik genomen voor de uitgifte van geld. Noodgeld zal verkrijgbaar zijn ten bedrage van 1 tot 20 dollar, teneinde tegemoet te komen aan het tekort aan baar geld. De drukpers der Amerikaansche circulatiebank werkt dag en nacht. Er is een voorstel ingediend om het goud gehalte van den dollar terug te brengen van 22 tot 16 grein. Inflatie onvermijdelijk? NEW-YORK. 6 Maart (V. D) De sneaker van het Huis van Afgevaardigden. Rainey. heeft verklaard, dat het nieuwe Congres Roosevelt alle verlangde volmachten zal ge ven. Rainey zeide verder, dat inflatie in een of anderen vorm onvermijdelijk is. Gebrek aan baar geld. NEW-YORK. 6 Maart (V. D.) Het gebrek aan baar geld doet zich overal voelen. Ook Amerikanen, die in het buitenland reizen, ondervinden de ernstigste moeilijkheden. De wisselkantoren verstrekken vreemde valuta met aftrek van 25 pet. in overeenstemming met de wettelijke voorschriften. De Canadee- sche dollar daalde in vergelijking met het Engelsche pond 17 12 punt. Ondanks de groo te spanning is de bevolking rustig; desniet- te min hebben de autoriteiten niet opvallende veiligheidsmaatregelen genomen. Nieuwe onderstaatssecre tarissen. WASHINGTON. 6 Maart (V. DA Roosevelt heeft Moley. Wilbur, Carr en William Phi- lipps benoemd tot onderstaatssecretarissen in het Staatsdepartcmcnt. Griekenland, Een kortstondige dictatuur van generaal Piastiras. V.D. meldde gisteren uit Athene: De verkiezingen voor het Parlement op Zondag hebben den rechtschen partijen een onverwachte meerderheid gebracht. Volgens de jongste berichten zullen de T-saldaristen 128 zetels, de Venizelisten 108 en de Onafhan- kelijken 12 zetels in het nieuwe parlement hebben. Generaal Plastiras. die reeds in 1922 heeft medegewerkt aan de instelling der dicta tuur van generaal Pangaios, heeft gister morgen de militaire dictatuur laten afkon digen, waarna de regeering-Vcnizeios is af getreden. Een aantal politieke leiders o.a. Tsaldaris. zijn gearresteerd. Het geheele postverkeer is onder strenge censuur gesteld. Het. uitkomen van alle bladen is verboden. Nader meldt V.D.: Na de uitroeping van de dictatuur door generaal Piastiras, dreigde staatspresident Zaïmis af te treden. Hierop werd een be spreking gehouden tusschen Zaimis. Venize- los en Tsaldaris, waar besloten werd een dic tatoriale regeering onder generaal Othoneros zonder deelneming van de volkspartij, in to stellen. De militaire dictatuur van Piastiras is daarmede ten einde. Deze snelle ontwikke ling is te danken aan het feit. dat verschei dene garnizoenen hebben geweigerd Piastiras te steunen. De toestand in Griekenland is thans weer rustiger. De gebeurtenissen van den laa/tsten dag hebben verscheidene slacht offers geëischt. ATHENE. 6 Maart (V.D.) De uitzonde ringstoestand is na het overnemen van de regeering door Othoneros opgeheven. Gene raal Piastiras zal waarschijnlijk naar het buitenland vertrekken. Genève. Toepassing van de ontwape ning op de koloniale troepen. In de Hoofdcommissie heeft de Fransche minister van Koloniën S&rraut, een verkla ring afgelegd. Dc Hoofdcommissie lieefl op voorstel van Madariaga besloten, een com missie te benoemen, samengesteld uit dc vertegenwoordigers der koloniale mogend heden (Nederland heeft er ook zitting in' en Duitschland. die zich zal bezig houden mol de bestudeering van dc wijze, waarop dc al- gemeene ontwapeningsmaatregelen op de koloniale troepen kunnen worden toege past. Nadolny verdedigde dc stelling, dat de koloniale troepen, die zijn gestationneerd in het moederland of in de nabijheid van hel moederland, een integraal deel van de na tionale strijdkrachten vormen en derhalve in de algemeene ontwapening zijn begrepen. Verder verklaarde hij, dat Duitschland ver langt, in de bijzondere commissie zitting te Verdere uitbreiding der bankholidays. Staatssecretaris Huil heeft verklaard, dat de Amerikaansche regeering voorloopig dc behandeling der internationale problemen ter zijde zal stellen ten einde alle krachten in te spannen voor de verbetering van den fi- nancieelen toestand. De conferentie van de gouverneurs dei- bondsstaten heeft een besluit aangenomen, waarin volledig vertrouwen wordt uitgespro ken in de federale regeering en waarin vol ledige ondersteuning der afzonderlijke staten wordt toegezegd. President Roosevelt heeft de gouverneur- generaal van de Philippijnen machtiging ver leend de Philippijnen uit te zonderen van de bankholidays. Gistermiddag is een conferentie gehouden tusschen president Roosevelt en minister van financiën Woodin. waarbij de uitvoeringsbe palingen inzake 't noodgeld behandeld zijn Alles wordt in het werk gesteld om de Dins dag vervallende loonbetalingcn mogelijk te maken. Tot dit doel liggen in New-York 250 millioen dollar aan clearinghouse-certifica ten gereed. De speaker van het huls van afgevaardig den heeft te verstaan gegeyen. dat het on danks alle inspanning misschien noodzake lijk zal zijn de bankholidays nog verder uit te breiden. Het congres zal in zijn speciale zitting o.a. ook besluiten moeten nemen in verband met de herfinanciering van de half Maart vervallende Amerikaansche leeningen ten bedrage van 1 milliard dollar. In Londen geen dollarnoteering. LONDEN. 6 Maart (V. D.) De makelaars en commissionairs in vreemde valuta hebben be sloten vandaag in alle buitenlandsche munt eenheden te handelen, behalve in dollars. LONDEN 6 Maart (V. DA Op een vraag in het Lagerhuis heeft MacDonald geant woord. dat de Engelsche regeering met groote belangstelling de ontwikkeling der bankmoeilijkheden in de Vereenigde Staten volgt. Hij verklaarde verder, dat er voor de Engelsche regeering geen aanleiding tot een optreden bestaat. Na de korte sluiting van de Londensche buitenlandsche wisselmarkt volgde heden de heropening in alle valuta's uitgezonderd den Amerïkaanschen dollar. De heropening maakte in de city een geruststellenden in druk. De noteeringen waren echter over het algemeen nominaal. Voor Zuid-Amerikaan- sche valuta's werden geen noteeringen ge geven. De dollarhandel is stop gezet totdat te Washington plannen tot bestrijding van de crisis en heropening der banken worden aangekondigd Ook op Cuba ecu bankmoratorium. President Machodo heeft, volgens de Tel., een driedaagsch gedwongen bankmoratorium voor geheel Cuba afgekondigd. Op het eiland Portorlco is een bankmora torium voor drie dagen afgekondigd. Gedurende het moratorium op Cuba zuilen de beurzen gesloten blijven, terwijl, de trans acties in buitenlandsche deviezen eveneens opgeschort zullen worden. Geen dollarnoteering in Warschau. WARSCHAU, 6 Maart. Aan de beurs van Warschau stond de dollar vandaag niet ge noteerd. Alle banken staken "nun dollar transacties voor zoolang de beurzen in Amerika gesloten zullen zijn. De dollarkoers is inmiddels gedaald van 891 tot 961. Argentijnsche valuta op basis van den frank. LONDEN. 6 Maart (V. DA Naar uit Buenos Aires gemeld wordt heeft de Argentijnsche re geering in verband met de Amerikaansche bankcrisis besloten de Argentijnsche valuta te plaatsen op dc basis van den Franschen frank. hebben. Do vertegenwoordiger van Italië sloot zich bij het Duitsche voorstel aan. Na dc stemming verklaarde Sarraut. dat hij de deelneming van Duitschland in de commissie begroette. Bi> de oplossing van de geheele kwestie moet men het oog gericht houden niet op het heden, maar op een toekomstige ontwikkeling. Frankrijk ziet den dag komen waarop zekere Europeesche mogendheden, die thans nog geen koloniën hebben, aan het algemeene werk zullen deelnemen en wel speciaal aan het ontsluiten van groote ge bieden in Afrika. Duitschland» Rijksdag op 1 April bijeen. BERLIJN, 6 Maart (V.DA Morgen. Dins dag. zal het Rijkskabinet bijeenkomen, om evenals de Pruisische regeering, zijn stand punt te bepalen nopens het resultaat der verkiezingen. Volgens de grondwet moet een nieuw geko zen Rijksdag op zijn laatst 30 dagen na de verkiezingen, in dit geval dus op 4 April, bij eenkomen. De datum voor bijeenroeping hangt af van het officieele onderzoek van de verkiezings uitslagen waarmede eenige dagen zijn ge moeid. De bijeenroeping van den Rijksdag zal echter zoo spoedig mogelijk geschieden, zoo mogelijk zal men als datum voor de eerste zitting kiezen, den eersten April, den ge boortedag van Bismarck. Op dezen dag zal dan de Rijksdag te Potsdam voor do eerste maal bijeenkomen. De nat. socialistische af gevaardigde generaal Litzmann die 83 jaar oud is, zal ouderdoms-presldent van den nieuwen Rijksdag zijn, evenals van den nieuw gekozen Pruisischen Landdag. Engclan d. Algemeen accoord inzake wapenembargo niet te wachten In het Lagerhuis op een vraag antwoor dend nopens hot embargo op den uitvoer van wapens zelde de minister van buiten landsche zaken Sir John Simon, volgens Reuter, dat niets een algemeen accoord doe i voorzien hetgeen, aldus de minister, ons land in een positie brengt waarvan wij het voort duren niet kunnen toelaten. Dc qua est ie zal deze week door Mac Donald te Genève liet eerst, ter sprake worden gebracht. Simon herhaalde zijn vroegere verklaring dat ieder duurzaam accoord te deze zake al gemeen moet worden aanvaard. Oostenrijk. Bijeenroeping van het parle ment onmogelijk gemaakt. Voor de eerste maal In dc geschie denis van het Oostenrijksehe parle ment hebben in de zitting van Za terdag van den Nationalcn Raad alle presi denten van het huis hun functies neergelegd, waarmede de zitting werd gesloten. Daardoor is er thans niemand die volgens de geldende bepalingen den Nationalcn Raad zou kunnen bijeenroepen. Wat thans zal ge beuren is nog niet zeker. China. Groote Chineesche verliezen. Chineesche troepen die trachten de berg passen van Koepeikom en Haifengkow te be reiken werden naar V.D. uit Peking seint, Zondag door Japanschc troepen gebom bardeerd waarbij zij meer dan 1000 man ver loren. blijkens hier ter stede ontvangen be richten. Meer dan 1000 man troepen van tweo brigades van maarschalk Tsjang Su Jang werden gedood, gewond of worden vermist. Het Japansche bombardement had ten doel Chineesche troepen-concentraties aan die zijde van de twee bergpassen welke in Jehol ligt, onmogelijk te maken. De Chineesche troepen die in Jehol zijn achtergebleven wor den op systematische wijze teruggedreven. Maarschalk Tsjang's brigades hebben van hevige koude te lijden. Zij bestaan uit onge veer 20.000 man. BRITSCH STOOMSCHIP LIJDT SCHIPBREUK. OPVARENDEN NIET ALLE GERED? HONKONG. 6 Maart (Reuter). Het Brit- sche stoomschip „Antung" heeft op de hoogte van de landtong Moebce schipbreuk geleden. Het schip wordt als verloren beschouwd. Het stoomschip „Anhui" heeft 286 passa giers en 50 man van de equipage aan boord genomen; 114 passagiers en 55 leden der be manning zijn in de reddingbooten gegaan. Het Britsche oorlogsvaartuig „Folkestone" is op zoek naar deze booten. Tot dusver staat nog niet vast hoeveel menschen bij deze schipbreuk zijn omgeko men. GENERAAL VON STÜLPNAGF.L OVERLEDEN Volgens een Wolffbericht uit Berlijn is al daar gestorven generaal Edwin von Stülp- nagel, leider van het Rijkscuratorium inge steld om de opvoeding in lichamelijken en zedelijken zin van de Duitsche jeugd en de centralisatie van dc jeugdbeweging te bevor deren. AGENDA. Stadsschouwburg. WilsonsplcinVolks voorstelling van „De comedie van het ge luk". 8 uur. Gebouw „De Nijverheid": Openbare ver gadering Liberale Staatspartij „De Vrijheids bond". 8 uur. Hotel „Lion d'Or": Alg. jaarvergadering van aandeelhouders N.V. Mij. tot Expl. van Onroerende Goederen „Door Eendracht Sterk' 9 uur. Gebouw „Caecilia": Rede van P. van Oos- sanen over den doop. 8 uur Gemeentelijke Concertzaal: Concert H.O.V. Luxor Sound Theater: „Mensehen in 't Hotel.' 8.15 uur. Palace: „Strafsache Von Geldern". Too neel: Son Rethel. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „F. P. 1 antwoordt niet...." 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 8 MAART Stadsschouwburg. WilsonsplcinHartvelt- kwartet voor „Kunst aan het Volk 3 15 u. Gebouw „De Nijverheid": Openbare lezing door H. M. van Bemmel. 8 uur. Statenzaal. Prinsenhof: Vergadering van den Gemeenteraad. 1.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5