HET HAARLEMSCHE STADSBEELD. ST. PATRICK'S DAY. UIT DE WERELD VAN DE FILM. Van alles en nog wal. ZIJN GASHOUDERS VEILIG? Hoe het eens was. Hoe hei geworden is. De Krulspoort. VICKY BAUM EN „MENSCIIEN IN HET HOTEL". Gedurende eenigen tijd werkte de Duit- sche schrijfster Vicky Baum als kamermeisje in een van de groote Berlijnsche hotels. Zij slaagde erin deze betrekking te krijgen, zonder dat iemand haar identiteit ver moedde. Hier kreeg zij indrukken en be studeerde personen, die zij later verwerkte in een roman, welke in alle talen der wereld vertaald is en een van de grootste suc cessen der laatste jaren genoemd kan wor den. Ook haar bewerking van den roman als tooneelstuk is een groot succes gewor den. Vicky Baum begon haar loopbaan als harpiste in een groot orkest. La-ter was zij redactrice van het Duitsche blad „Die Dame". Ze trouwde met een opera-dirigent en door hem maakte zij kennis met een be kende danseres, die algemeen herkend wordt in Grusinskaya een der centrale fi guren van haar boek. De personen van Dlrektor Preysing en Flammchen, de typiste zijn eveneens uit hel leven gegrepen. De situatie werd beschreven in de Berlijnsche dagbladen. Als kamermeisje ontdekte Vicky Baum verschillende interessante gegevens, die haar in, h^ar boek van pas,kwamen. Een eigenaardige opmerking, die Vicky Baum over het leven in een hotel maakte, is. dat kamermeisjes nooit door sleutelgaten kijken. Zij hebben het daarvoor niet alleen te druk, maar zijn ook te weinig geïnteres seerd in het leven om hen hoen, om zich die moeite te getroosten. In het boek geeft Vicky Baum een indruk van het leven in groote hotels. „Hoe lang hebt u noodig gehad om „Men- schen in 't Hotel'' te schrijven?,, vroeg iemand haar onlangs. „Over het schrijven heb Ik niet lang ge daan. slechts veertig dagen, maar de typen en den draad van de handeling had ik al meer dan zeven jaar in mijn gedachten. Dat is altijd mijn manier van werken, ik laat het gegeven langen tijd in mijn gedachten bezinken, maar als ik eenmaal begonnen ben met het uitwerken, wil ik het manus cript zoo spoedig mogelijk gereed zien. Zoo dra ik ga schrijven, sluit ik me op en werk dag en nacht door tot het klaar is. Misschien is dit niet de goede methode, maar het is de eenige manier, waarop ik het kan doen". ..Ik was pas zeven maanden in de Ver- eenigde Staten, toen ik met Edmund Gaul- ding begon aan de filmbewerking van „Menschen in 't Hotel". Zoodoende is mijn Engelsch eigenlijk een soort Holly wood - Amerikaansch. Een Engelsche, die ik een tijdje later ontmoette, kon haar lachen niet bedwingen, omdat lk voortdurend allerlei in haar ooren ongewone uitdrukkingen ge bruikte. Toen men haar vroeg hoe zij haar typen voor haar succesroman „Mensehen in 't Hotel'' verzamelde, vertelde zij: „Ik vind mijn materiaal overal. Krlnge- lein is een type. dat ik tweemaal beschreven heb. Ik zag zoo'n kantoorbediende ergens en schreef een kort schetsje over hem. Later heb ik het type meer uitgewerkt en in het boek verwerkt. Flammchen, de steno-typiste, werkte eens voor mij. toen ik een nacht in een hotel te Dresden doorbracht. Latei- dacht ik na over haar leven en zoo is zij in het boek opgenomen. Wat betreft Prey sing en de samenloop van omstandigheden, die leiden tot den moord op baron Von Gaigern, dit idee kreeg lk door een kranten bericht". Vicky Baum gebruikt een. oud model schrijfmachine, dat tamelijk langzaam werkt maar zij zegt. dat zij hleruoor in de gelegen heid is onder het tikken door te denken en haar gegevens verder uit te werken. REGISSEUR EDMUND GOULDING OVER DE MEDESPELENDEN IN MENSCHEN IN 'T HOTEL. De vijf hoofdpersonen zijn: de danseres Grusinskaya (Greta Garbo), Baron von Gai gern «John Barrymore). Flaemchen. de stenotypiste 'Joan Crawford), de directeur Preysing Wallace Beery), Kringeleln, (Lionel Barrymore) Behalve deze vijf hoofdpersonen worden voorname rollen gespeeld door Lewis Stone, Jean Hersholt 'en Rafaela Ottiano. Een dergelijke rolbezetting heeft voor de film een groote commercieele waarde, maar het was toch in hoofdzaak het gegeven, dat aanleiding was zoovele bekende artisten in een film bijeen te brengen. Eén hoofdpersoon op den voorgrond gebracht zou het gegeven, zooals het door Vicky Baum was opgebouwd, uit het verband gerukt hebben. Het stuk is gebaseerd op het karakterisee- ren van verschillende gasten in een hotel en de vijf voornaamste personen zijn alle even belangri.ik. Indien men het stuk omgewerkt had om één persoon naar voren te brengen, zou het speciale cachet geheel verloren zijn gegaan. Doordat de vijf voornaamste rollen door stars vervuld worden, moest ook bijzondere aandacht besteed worden aan de verdere rol- verdeeling. Voor de verfilming werden geen figuranten genomen .ieder, die op het doek te zien Is, beeldt een bepaald karakter uit en is een kort moment een belangrijk onderdeel van de geheelc actie. Zelfs de lange scènes waarop ingewikkelde bewegingen van de camera's te pas kwamen, werden vlot opgenomen. Ik geloof niet. dat de verfilming van ..Menschen in het Hotel" een revolutie in het verdeelen van rollen be teeken t.. daar slechts zeer weinig films een dergelijke rolverdeeling waard zijn. IETS OVER IIILDE HILDEBRANDT. „Ik ben werkelijk niet zoo'n „Biest", als ik altijd speel", zegt Hilde Hildebrandt glim lachend. Wij kennen haar van het witte doek als „het donkere punt" van een braven ge trouwden man wie herinnert zich niet haar amusante uitbeelding in „Het Slippertje." „In de film stoor ik alleen maar vluchtig" zegt zij. haar film-persoon karakterisee- rend „ik ben er alleen maar om door mijn onmogelijkheid brave vrouwen en meisjes hun braven man terug te geven". Zij zucht en lacht tegelijkertijd toegevend als over een ongelukkige tweelingzuster. Wanneer men dan bedenkt, dat zij in „Het schoone avon tuur" een klinkenden oorveeg aan Kurt Ves- permann moet geven, kijkt men tersluiks naar haar dameshandjes die den kop van haar mooien pekinees Coco streelen. „Coco. gedraag je alsjeblieft voornaam!" zegt zij tegen den hond, die bij de theetafel staat te bedelen. „Het vrouwtje gaat immers een prinses spelen!" Wij spitsen onze ooren. Zij vertelt ons, dat zij weldra bij Junkermann, den nieuwen directeur van het Schlosspark- Theater te Steglitz. Molnars ..Olympia" zal spelen. Men ziet met spanning deze prestatie tegemoet. Zij houdt van het tooneel sinds haar prille jeugd. Op haar achtste jaar be gon het al. In Hannover. Daar kwam in het huis van haar ouders, die gezeten burgers waren, een actrice op bezoek. N.u. en deze tooneelspeelster had ten slotte gelijk, wanneer zij reeds toen aan de ontstelde ouders voorspelde, dat de kleine Hilde aanleg had voor het tooneel. Van Hannover ging zij naar Berlijn. Naar Meinhard en Bernauer. En daar heeft zij sindsdien veel tooneel- en filmsuccessen mo gen boeken. Deze week zal men haar kunnen bewonde ren in De Onbekende Gast. Greta Garbo en John Barrymore in „Menschen in 't hotel". DE KRUISPOORT. Door bereidwilligheid van een lezer zijn wij in staat thans een afbeelding te geven van de Kruispoort, een plaat die ook in het Gemeente-archief ontbreekt. Het is niet pre cies' vast te stellen van wanneer die teeke- ning dateert. Groenland schuwt Europa. Groenland verwijdert zioh elk jaar 36 meter van Noord-Europa. Dames, weegt u bij nieuwe maan! Bij nieuwe maan weegt de mensch min der, al zijn het dan ook maar een paar gram, dan gewoonlijk. Vervlogen rust Het Amerikaansche stadje Bournemouth telt 22.419 huisgezinnen waarvan er 21.030 een radio hebben. Wat een berekening Met het water, dat jaarlijks uit de wereld zeeën verdampt, zou nxen een bekken kunnen vullen, dat vijftienmaal grooter is dan de Oostzee. Ondanks rumba! In Kreischan (Duitschland) heeft een overgrootvader bij een danswedstrijd den eersten prijs gewonnen met een wals, waar mede hij reeds zestig jaar geleden (in 1873) furore gemaakt had. Een actie tegen vrijgezellen. Dezer dagen is een schip met 200 „bruiden" van Londen naar Australië vertrokken. Dit werelddeel is arm aan vrouwen. Stempel van echtheid. De Fransche politie beveelt schilders aan hun doeken van hun vingerafdruk te voor zien, om vervalschingen zoo goed als onmo gelijk te maken. De verheven Atlantische. De spiegel van den Atlantisch en Oceaan ligt twintig meter hooger dan die van den Stillen Oceaan. Lilian Harvey verhuist. Lilian Harvey heeft heel wat meegenomen £oen zij van Duitschland naar Hollywood vertrok. Behalve vier en zestig hoeden, be geleidden haar een kamerxneisje, een chauf feur, een costumière, een auto en zeven en veertig japonnen. Maar de Amerikaan. In Europa rooken de Belgen en de Oosten rijkers de meeste-sigaretten, maar de Ameri kaan is de grootste sigaretbenrooker van a-l- len. Een lekker hapje. Tennisrackets zijn het zonderlinge dieet van een insectje van ruim een halve centi meter lengte, en dat zioh pas in Engeland heeft laten zien. Verboden te.... spreken! In Lissabon zal het binnenkort vei-boden zijn om tijdens het oversteken van den rij weg te spreken. Een wetsvoorstel is reeds ingediend. Hoe dit punt nu is. St. Patrick is de patroon van Ierland en zijn feestdag, 17 Maart, staat bij de Ieren nog altijd in hooge eere. Van iedere vijf Ieren draagt er zeker één den naam van Pat, dien men in verschiiieixde hxxmoristisehe verhalen ook geregeld tegenkomt. Talloos zijn de legenden, die geweven zijn rondom het leven van den populairen Ierschen heilige doch met zekerheid is slechts weinig over hem bekend. Misschien is dit wel de reden geweest, dat de volksfantasie in haan- ver halen over St. Patrick waarheid en verdich ting allergemoedelijkst heeft verse nagel. Om te beginnen is men het er al niet over eens, waar hij werd geboren en evenmin in welk jaar. Engeland, Wales, Schotland en Frankrijk hebben al aanspraak gemaakt op den titel: geboorteland van St. Patrick. Vermoedelijk aanschouwde hij het levenslicht in Schotland en wel in het jaar 372 te Kil- patrick in Dumbartonshare. Toen hij zestien jaar oud was, werd hij op een kwaden dag door zeeroovers gevangen genomen, die hem naar Ierland voerden en hem daar als slaaf verkochten. Zeven jaar lang heeft hij er varkens gehoed, was daar door tevens in de gelegenheid de taal van het land te leeren en bekend te worden met de zedeix en gebruiken der bewoners. Ten slotte mocht het hem gelukken te ont vluchten en na veel wederwaardigheden het vasteland te bei-eiken, waar hij zich vestigde in Gallic, het tegenwoordige Frankrijk. Hier werd hij eerst diaken, daarna pries ter- en vervolgens bisschop. Van Paus Clesti- nus I kreeg hij opdracht in Ieiiand het Evangelie te gaan prediken. Hierbij ondervond hij veel tegenwerking van de zijde der heidensche priesters, de Druïden, die bang waren him invloed op het volk te veiiiezen. Evenals de meeste ge loofsverkondigers stond hij voor de moei lijke taak de bevolking te winnen voor het Christendom en er bestaan vei-schillende le genden op welke wijze St. Patrick heeft ge tracht het vertrouwen van zijn nieuwe dis cipelen deelachtig te worden. Zoo zou hij jJr iiaartevisciLe :,SLaasleelijkerd". Sedert de vreeselijke ontploffing van de geweldige gashouder in Neunkirchen zijn er vele menschen die zich afvragen of er kans is dat een dergelijke ramp ook in Nederland, zou kunnen gebeuren. De meesten weten weinig of niets af van de inrichting van een gashouder, en dus is hun angst of bezorgdheid wel te begi-ijpen. Sommigen gelooven zelfs dat alleen reeds het afstrijken van een lucifer in dj nabijheid van den gashouder de grootst denkbare ontplof fing teweeg kan brengen. Maar dat is wer kelijk wel wat overdreven! Alsja als een gashouder vlam zou vatten (wat een onmogelijkheid is daar uie- mand in de nabijheid mag komen die lucifers e.d. bij zich heeft) dan zou hij werkelijk als een kolossale fakkel branden, maar de ont branding van gas alleen kan nooit een ont ploffing veroorzaken. Dat kan alleen wan neer het gas gemengd wordt met lucht, waar door het zoo gevaarlijke en gemakkelijk ont plofbare knalgas kan worden verkregen. En het spreekt van zelf dat alle mogelijke voor zorgsmaatregelen zijn genomen dat een der gelijk mengsel niet kan ontstaan. Er zijn twee types gashouders. De oudste soort is die welke rijst en daalt al naar ge lang de hoeveelheid gas welke hij bevat. De constructie is zoodanig dat twee of meer lif ten den houder op en neer kunnen doen be wegen, waarbij een watei-installatle zorg draagt dat alles hermetrlsch gesloten blijft. Het nieuwe type is zonder waterinstallatie, en menigeen gelooft dat deze constructie niet veilig is. Maar deskundigen zijn er van over tuigd dat het systeem dat hier toegepast wordt om de vorming van het gevaarlijke knalgas tegen te gaan, aan de hoogste eischen voldoet. De houder rijst en daalt ook niet. Hoe het dan mogelijk is dat er geen lucht komt op die plaatsen waar het gas geweken is. Daarvoor zorgt een groote zuiger clie zoo uitgebalan ceerd is dat hij aan het gas steeds den juis- ten druk geeft. De zuiger rijst als de gashou der met gas wordt gevuld en daalt als het gas wegstroomt. Bijzondere maatregelen zijn getroffen om te voorkomen dat het knalgas zich door naden of kieren toch zou kunnen vormen. Inderdaad is het een interessant feit dat in vele gashouders voge'.cjes hun nestje bouwen en daarmede bewijzen da', van lekkage geen sprake is. Sommige vogels, de duif in het bij zonder, geven er zelfs den voorkeur aan tegen gashouders te wonen. Wel een bewijs dat een gashouder lang niet zoo gevaarlijk is als velen wel vreesden Iei'land hebben gezuiverd van de vergiftige slangen, die er vroeger werden aangebrof- fen en den Ierschen bodem voor deze rep tielen ontoegankelijk hebben gemaakt. Even als in later eeuwen de rattenvanger van Hameln door zijn fluitspel al de ratten der stad tot zich zou hebben gelokt, die hem in optocht volgden naar de rivier, waarin zij alle verdronken, evenzoo zou St. Patrick door trommelgeroffel alle vergiftige slangen van den Ierschen bodem hebben doen verdwij nen. Waar de dieren gebleven zijn, vertelt de geschiedenis echter niet. Deze Iersche geloofsverkondiger zou ook degene geweest zijn, die den bewoners van het groene eiland de kunst van distilleeren heeft geleerd en d.e naam „poteen", de clan- distien gestookte Iersche whisky, zou zijn naam ontleenen aan St. Fa trick. In hetzelfde vei-band draagt hij ook den bijnaam van „dronken heilige"! Deze verklai'ing is ech ter onverdiend, want hij wordt steeds ge noemd als een promotor der matigheid en in het jaar 445 beval hij zijn leerlingen zich te onthouden van drinken gedurende den dag totdat de klok voor het avondgebed had geluid. Het klaverblaadje, het bekende Iersche embleem, wordt ook aan hem toegeschreven en wel op deze wijze,, dat hij eens. pre dikend over de Heilige Drievuldigheid, deze plant als voorbeeld gebruikte, daar zij drie blaadjes op één stengel draagt. Vei-schillende plaatsnamen houden de her innering aan St. Patrick levendig. De vol gende legende geeft hiervan een voorbeeld. Eens doopte de geloofsverkondiger een heidenschen hoofdman. Met het ccg op het moeilijke terrein had hij een staf bij zich met ijzeren punt. Hij had echter niet be merkt. dat hij tijdens de plechtigheid dezen staf geplaatst had boven op den grooten teen van den doopeling, want deze verdroeg de pijn zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken. Hij wilde geen blijk geven nog: niet voldoende met de Christelijke gebruiken op de hoogte te zijn, want de bekeerling was overtuigd dat deze onaangename ceremonie een onderdeel vormde van zijn nieuwen gods dienst! De plaats nu, waar eenmaal het bloed vloeide uit den grooten teen van den heiden schen hoofdman, werd sinds dien tija Struthfuil (stroom van bloed) genoemd. Deze legenden uit het leven van den po- pulairen heilige van Ierland zijn weer eens een voorbeeld hoe moeilijk het dikwijls is, de waarheid van de fantasie te onderschei den, doch tevens leveren zij het bewijs, welk een voorname plaats St. Patrick in de harten der Ieren bekleedt. W. S. TEGEN MIJNGASEXPLOSIES. Een alarminstallatie. Een Fransch ingenieur heeft een apparaat geconstrueerd, waardoor mijnexplosies van te voren worden aangekondigd. Hot apparaat heeft een electrisch contact, dat door een ge makkelijk smeltbaren, of beter: gemakkelijk brandbaren draad verbonden is, met een substantie die begint te gloeien zoodra ver dachte gassen optreden. Door smelten of ver branden wordt de draad dan oogcnblikkelijk vernield, wat ten gevolge heeft, dat het con tact in werking treedt en de stroomkring ge sloten wordt. Op hetzelfde moment weer klinkt de alarminstallatie .zoodat nog vroeg genoeg maatregelen tot afwending van het gevaar kunnen worden genomen. De vele proeven, die reeds zijn genomen, hebben be wezen, dat het aparaat zeer betrouwbaar werkt. APHOKISMEN. In het leven wordt veel meer gekeken naar lieden, die het beter hebben dan naar lieden die beter zijn. Quaesties van smaak noemen wij meestal datgene, wat ons niet smaakt. Als ik een geheim verzwijg, is het mijn gevangene; openbaar ik het, dan ben ik zijn gevangene. Men kan ook toegeven, om gelijk te blij ven hebben. Gelijk elk van binnen gesteld is. zoo oordeelt hij uitwendig. De waarheid is machtig, en vaak machtig schaarsch. Veronachtzaam de kleinigheden niet! Een muskiet is lastiger dan een olifant.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 16