AAN ALLEN. 't Is bij ons zoo vanzelfsprekend, dat het huiswerk door vrouwen wordt verricht, hoe wel 't heel flink is, dat onze jongens ook thuis de handen kunnen uitsteken. Handig heid op elk gebied komt altijd te pas. Dat hebben alle kampeerders zeker wel ondervon den. Een handige jongen geldt voor twee. evengoed als een handig meisje. Alle werk. dat gedaan moet worden, is ook waard om goed gedaan te worden. Als je zoo eens leest, wat er door verschil lende vrouwen in de wereld al zoo verricht wordt, dan schijnt 't wel of de Eskimo-vrouw de handigste van alle vrouwen der wereld is. Zij voedt haar kinderen op beheert de huis houding, naait, wascht, verstelt, maar maakt ook tenten, zeilen, booten, 't Is niet op te sommen, wat ze al zoo vervaardigt uit een dierenvel. Ook schoenen repareert ze met dierenvellen. Ze kauwt het vel zelve zacht en naait de zool met een beenen naald en een pees. Een Eskimo-vrouw schijnt een buitenge woon goed humeur te hebben. Ze zingt on der haar werk de vroolijkste liedjes. Ze heeft immers ook geen tijd om te mopperen. Er is altijd werk, 't zij buiten of binnen. Bij de jyerhuizing sjouwt ze met het meu bilair en vaak draagt ze op haar rug de jongste spruit, gewikkeld in een rendieren huid. Wat de mannen dan doen? Net, wat de Batavieren deden: op jacht gaan en zorgen voor hun onderhoud. Een Eskimo-vrouw houdt veel van haar kinderen. Ze kust ze niet als een Holland- sche moeder, maar wrijft haar neus tege'n de verschillende kleine neusjes aan. Ze spre ken ook niet van kussen, maar van neuzen. Bepaald hygiënisch leven de Escimo's niet. Zeep is er schaarsch en wordt daarom zel den gebruikt. De sterke tong van de moeder, die de huiden soepel maakt, dient vaak ook om haar kinderen schoon te likken. Kinderwagens bestaan daar niet, zoodat de baby's in dierenvellen worden gewikkeld en zoo op den rug worden genomen, als er bood schappen buitenstent moeten worden ver richt, of het gezin naar elders optrekt. De kinderen worden volgens de Montesso- ri-methode opgevoed. Het gezin is meestal vrij groot, dus ieder moet zich maar vlug zien te redden. Vooral de meisjes moeten al vroeg leeren aanpakken. Al spelende leeren ze het huishoud-materiaal kennen. Het allerbelangrijkste ding, waar ze mee om moeten gaan is de lamp. Deze bestaat uit een halvemaanvormigen schaal van spek steen en is gevuld met zeehonden-olie. De pit is van fijne mosstengels. Nu is. het een groote kunst om te zorgen, dat de lamp niet walmt. Dan moeten de meisjes al heel vroeg leeren, hoe de dierenhuiden bereid worden voor de diverse kleeren. Ze krijgen de eerste lés bij de poppenkleertjes. Een beenen naald en een zeehondenpees als draad is het ma teriaal. Ze moeten ook al vroeg leeren, het jongere zusje of broertje in den amant (den dierenhuid-zak) te leeren dragen. Als een meisje 16 jaar is. maakt ze voor zichzelf een lange jurk met een kinderzak op den rug. Ze leert nu ook nugluktak spe len. Een stuk mooi bewerkt been wordt met een hertenpees opgehangen aan de zoldering. Onder aan het been hangt een gewicht om het been op zijn plaats te houden. Dit heele gevalletje heet de nugluktak. Ieder krijgt een naald van been of hout in de hand. In 't midden van het been is een opening aange bracht. De kunst is nu om tegelijkertijd de naald in de opening te brengen. Men speelt om allerlei voorwerpen: gereedschappen, ver sieringen, kleeren enz. Als versnaperingen worden dan stukjes walvischspek gepresen teerd. Eskimo's zijn vredelievende menschen. Zei den is er ruzie onder hen. Er is groote eerbied voor oude menschen. De oudste vrouw van een stam wordt als raadgeefster van de jongeren beschouwd. Van kind af aan zijn de Eskimo's gewend om ouderen behulpzaam te zijn. De Eskimo's kennen geen bioscoop, schouw burg of andere festiviteiten. Ze zijn toch ge lukkig. En ze zijn buitengewoon gezond en sterk. Of 't komt van de koude, frissche lucht of het vele vet, is niet uit te maken, 't Is wel zeker, dat hun eenvoudige leefwijze een groote factor is voor hun blijmoedig leven W. B Z. EEN BUITEN ABC. 'A zijn de anemoontjes, die spoedig gaan bloeien, B is dë boterbloem, die later gaat groeien. C is de crocus hij kleurt al zoo mooi. D 't druifhyacintje In paars-blauwen tooi. E de els, die zijn katjes laat stuiven F de fazant, die 't voer pikt van duiven G de gans, die zijn lentelied kwaakt. H de haan, die de kipjes bewaakt I de iris, die eerst nog den zomer afwacht. J de Judaspenning met zilveren schotjes zoo zacht. K de kers, die een schat geeft van bloemen L 't Lieveheersbeestje, dat een beetje kan zoemen. M de maandroos, die de eerste is van haar familie. N de narcis, die soms ruikt naar vanille O de olm, die onze grachten mooi siert EP de perzik, die hier niet steeds tiert. R de reseda, die je nu zaaien moet. S de sering met haar geuren zoo zoet. T de trekvogels, die hier spoedig komen U de uiltjes, die nog liggen te droomen. V de vink, die zijn liedje al fluit W de wind, die den winter uitluidt. IJ de ijskar, die al klaar wordt gemaakt Z de zee, waar een ieder naar haakt. W. B.—Z. HET BASKISCHE SPEL. De Basken, die aan beide zijden van de Pyreneeën wonen en aan de Golf van Bis kaje hun vaderland hebben, zijn groote vrienden van dans, muziek en spel. Maar het liefst houden zij zich toch bezig met een eigenaardig soort balspel, dat ze „Pelote" noemen. Jong en oud speelt het daar en nooit schijnt het iemand te vervelen. Ze zijn er om zoo te zeggen, dusdanig aan ver slaafd dat ze er zonder bezwaar eten en drin ken voor laten staan. Het pelote-spel wordt voor een breeden en hoogen muur gespeeld, waarop bovendien nog een vangnet is aange bracht. Vóór dezen muur is een vierhoekig speelveld aangelegd, dat rechts en links is afgesloten, doch aan de toegangszijde is open gelaten. De spelers zijn in partijen verdeeld, een roode en een blauwe partij spelen tegen elkaar. Een speler werpt met de „Christera", dat is een uit stevig stroo vervaardigd bijna sikkelvormig werpwerktuig. Aan het andere einde van dit werptoestel bevindt zich een leeren zak, waarin de hand stevig is vastge- gespt. De speler werpt den bal dien hij in de hand heeft, uit alle macht tegen den muur en de tegenpartij heeft nu tot taak, den te rugkomenden bal op te vangen en in zijn loop te stuiten. En zoodra de tegenspeler den bal te pakken heeft, moet ook hij hem weer tegen den muur werpen. Zooals bij tennis, tellen punten voor beide partijen. Dit spel, dat niet alleen groote kracht, maar ook le nigheid en vlugheid vereischt, wordt gespeeld terwijl de toeschouwers zooals dat bij zuidelijke volken veelal gebruikelijk is hartstochtelijke weddenschappen aangaan. TIJGERS. We hebben zeker allemaal wel eens een kijkje genomen bij de verschillende dieren in een dierentuin of de dierenverzameling be zocht van een groot circus? Als ik zoo die uitheemsehe, wilde dieren aanzie, denk ik wel eens bij mezelf: Waarvoor zou je nu het meeste bang zijn? En aan vind ik den tijger nog weer veel verschrikkelijker roofdier dan een leeuw, al is die de koning der dieren. In grootte zal deze het winnen, ook is de leeuw moediger en bezit hij door zijn manen vacht een nobeler en breeder verschijning. Toch geloof ik dat in kracht, lenigheid en in mooie huidteekening de tijger hem de baas is. Let eens op die geweldige spierenbun dels in kaken, nek, schouders en voorpoot en. Daarmede velt hij zijn prooi neer en sleept dien weg in zijn bek. Een tijger, die zoo op zijn achterste pooten hoog tegen de tralies od staat, doet je denken aan een gevangen reus met breeden borst en zwaargespierde armen. In zijn open muil staan de scherpe snijtanden als ivoren beitels geplant, de vang tanden blikkeren als witte priemen, de kaken Staan gereed om toe te happen, te rukken en vaneen te rijten! Neen een tijger is wel het vervaarlijkste beest! De koningstijger wordt dan ook in zijn vaderland het meest ge ducht van alle wilde dieren. De meeste menschen denken dat dit va derland alleen in warme gebieden van Azië, om den evenaar ligt, doch ook in Siberië, China, Arabië en op de hoogvlakte van Ti bet hooren ze thuis. In Mantsjoerije, ten Noorden van China leven de langharige tij gers van het Noorden, thans in de oerwouden teruggetrokken en worden nog wel om hun bont gejaagd. Maar bij den aanleg van spoorwegen moest men daar Kozakkenregi- menten tegen deze dieren te hulp zenden om de werklieden te beschermen tegen de tal rijke aanvallen dezer tijgers. In onze Oost komen ze voor op de eilanden Sumatra en Java. Wel zijn de Indische tijgers grooter dan de Perzische en Chineesche: de mooiste en grootste koningstijgers komen voor in Ben galen. langs de boorden van de Ganges. Kijk de kaart van Azië maar eens na! Net als katten hechten tijgers aan een vaste woonplaats, in het gras der wildernis verschuilen ze zich liefst met hun drietal jongen, tot ze die met zorg groot gebracht hebben en afgericht voor hun jachtbestaan. Jonge tijgers zijn echt gulzige woestaards, ze zijn dol op tam vee en brutaal bij het rooven daarvan. Ook jagen ze op herten en wilde varkens, doch ook apen en pauwen vallen hun ten buit, zelfs kikvorschen wor den door hem verslonden. Soms valt er wel eens een tijger onder de scherpe slagtanden van een groot wild varken of wordt er een vermorzeld onder de logge, zware pooten van een olifant. Bij een aanval op in kudden le vende buffels moet hij ook wel eens met le digen muil aftrekken, want die stellen zich bij zijn nadering in gevechtsstelling op waar bij de stieren naar alle kanten front maken en hem met hun puntige horens afdeinzen doen. Klimmen kunnen tijgers niet, ook sprin gen ze niet graag van hoogten af, maar zwemmen kunnen ze zeer goed, zelfs over rivieren of stroomen. zoodat men zelf aan boord van een op stroom liggende boot. welke een Indische rivier opvoer in de wil dernis wel eens bezoek van een zwemmen- den tijger kreeg. Die bleef daar een poosje heer en meester aan dek want ieder was in kajuit, hut of vooronder snel weggekro pen voor zulk een bezoeker, dat snap je wel! Wat leven wij hier dan toch in een rustig landje, niet? ONZE BIBLIOTHEEK. (Opgericht 2 October 1928) Groote Houtstraat 93. (Bureau Haarlem s Dagblad) Rui lure n: Woensdags 4—6 uur n.m. Zater dags 24 uur nam. Inschrijving 15 ets. (inclusief volledige boekenlijst 1932 en opbergmap). Leesgeld: 2 ets. per deel van Woensdag Zaterdag of ZaterdagWoensdag. Correspondentie-adres: Emmastraat 36. O.B.-LETTERWEDSTRIJD De tijd is nu zoowat genaderd, dat meer deren onder jullie de 18 letters en leestee- kens bij elkaar zullen hebben. Ik raad je dus aan: kijk eens welke of je nog mist. Je zult wellicht ook dubbele hebben en je weet, dat je die gemakkelijk in de Ruilrubriek van Onze Jeugd kunt ruilen. Daarbij heb ik gemeend jullie nog wat te moeten helpen en ontvang je1 lo. bij inlevering van 5 controle-stroo- ken (iedere keer als je "ruilt krijg je er een zonder letter krijg je één letter naar keuze 2o. bij aanbrengen van een nieuwen deel nemer ook één letter naar keuze. Beide gevallen zijn voor jullie gemakkelijk te bereiken. VOOR NIEUWE DEELNEMERS De voorraad boekenlijsten 1932 is zoowat uitgeput. Nieuwe deelnemers behoeven daarom van l Maart 1933 maar 10 ct. inleg- geld te betalen. De enkele lijsten, welke nog over zijn worden voor hen tegen betaling van 5 cent beschikbaar gesteld. EEN KLEIN NIEUWIGHEID JE Zooals jullie allemaal wel zult weten, het staat althans onder het reglement, wordt het grootste gedeelte van de opbrengst van leesgeld enz. besteed voor den aankoop van nieuwe boeken. Bijna regelmatig werd dit seizoen iedere maand een aanvulling ge plaatst. Ik wil daarin echter een kleine ver andering brengen. Ik verdeel jullie daarom in drie groepen en wel als volgt: Groep I: meisjes van 11 jaar en ouder. Groep II: jongens van 11 jaar en ouder. Groep ni: de kleinsten van 7—11 jaar. Ik kies jullie mogen meekiezen en als je een mooi boek weet. mij dat opgeven drie boeken; voor iedere groep één. Ik tel het totaal bedrag, dat voor den aankoop noodig is bij elkaar op en aan het eind van iederen ruildag leg ik de helft, de ouderen weten wel: dat is 50 pet., opzij. Zoo gauw nu het benoodigde bedrag bij elkaar is. be stel ik de boeken. Zoodoende is het dus mo gelijk. dat we in drie weken b.v. een nieuwe aanvulling kunnen opnemen. Is dat niet fijn? Maar nu spreken we dit af: Zorgen jul lie voor nieuwe deelnemers? Dan zorg ik voor nieuwe boeken. Afgesproken? Mooi. dan gaan we nu sparen voor: I. Joop ter Heul's problemen, door C. van Marxveldt. II. De A. F. C.'ers. door J. B. Schuil. III. Het huis: „De Gele Brem", door J Riemens-Reurslag. Hiervoor is noodig f 4.80. De volgende week vermeld ik de „afreke ningen" van 1 en 4 Maart. En nu allen aan 't werk. Het O. B. NIEUWE BOEKENSPAARPOTJE staat klaar. 40. Hetty Sinneker. Hoofmanstr. 66 11 j. 46. Corry Nieuwkoop, Zd. Buitensp. 6 r.. 11 jaar. 3. Helena Schous, G. Oudegr. 30, 9 jaar. 47. Marie Schous, Gierstraat 64, 8 jaar. (Nieuwe deelnemers ontvangen openge- komen nrs.) W. F. M. H. LAS SCHUIT, Emmastraat 36. Haarlem, 3 Maart 1933. Eerlijke vinders. Het vorige jaar werden te Parijs ruim 200.000 gevonden voorwerpen op de daarvoor bestemde bureaux bezorgd; hieronder waren 30.000 paraplu's en de voor werpen van waarde vertegenwoordigden een bedrag van 5 millioen francs. EEN KUNSTJE MET EEN SPEELKAART. Hoe men een bepaalde kaart uit een spel tc voorschijn kan halen. Men verzoekt iemand een getrokken kaart weder tusschen de andere kaarten tc steken en als hij dat heeft gedaan, vertelt men hem, dat dezelfde kaart op bevel, langzaam of vlug, precies zooals men het wenscht, weer voor den dag zal komen. Hoe moeilijk dit kunststukje er ook uitziet, het is toch gemakkelijk tc volvoeren. Men heeft namelijk het spel van te voren ..be werkt". doordat men in twee kaarten op on geveer een derde van de hoogte een gaatje prikt en daar een dun elastiekje doorhaalt, dat aan de achterzijde wordt geknoopt. ::oo- dat het. niet terug kan schieten. Tusschen deze beide aan elkaar gebonden kaarten houdt men onopgemerkt den vinger. Als alles zoover is voorbereid, houdt men den ander het spel kaarten zoo voor. dat hij de getrok ken kaart steekt tusschen de twee kaarten die aan elkaar zitten. Dan worden de kaarten geheel in het spel gestooten. waardoor het elastiekje wordt gerekt. De kaarten worden stevig samengedrukt, opdat de ingestoken kaart, die immers tusschen de twee kaarten met het elastiekje ziet. er niet uit kan schie ten. Verlangt de ander, dat de kaart vlug voor den dag zal komen, dan houdt men de kaar ten plotseling heel los in de hand. moet het langzaam gebeuren, dan verminder je ook zeer geleidelijk den druk op de kaarten. Men kan ook voorspellen, dat de kaart, er naar rechts of naar links zal uitkomen, want door toe heeft men het spel slechts naar links of naar rechts wat steviger vast te houden. TWEE INTERRESSANTE PROEFNEMINGEN. Voor jongens en meisjes die van natuur kunde houden, gaan we nu een paar interes sante proefnemingen bespreken. De meesten van jullie welen natuurlijk wel. dat, als we olie in water gieten, de olie boven komt zwemmen en zich daar over de geheele op pervlakte van het water gelijkmatig uit breidt. Werpen we echter olie in s"piritus dan zal de olie zinken. Olie is namelijk lich ter dan water en zwaarder dan alcohol. Maar nu onze proefneming! We vullen een hoog. rond drinkglas half met water en de andere helft wordt heel voorzichtig bijgevuld met spiritus. Als we nu een druppeltje olie op den spiritus laten vallen, zal de druppel zinken tot aan het water en dan tusschen de twee vloeistoffen, water en spiritus blijven zweven, zooals we door het glas kunnen zien. Het merkwaar dige is, dat de oliedruppel niet uitvloeit, maar als een kogeltje zoo rond. blijft zweven. Als we heel voorzichtig te werk gaan cn langzaam aan meer druppels in het glas laten vallen, kan de oliedruppel zelfs de grootte van een kleine knikker bereiken. Het andere kunststukje is zeer gemakke lijk uit te voeren. Als we het bij onze vol gende goochelvoorstellin gebruiken, zullen we er veel succes mee oogsten. Je hebt er slechts een flinke glazen kom of wijd glas voor noodig, dat met water wordt gevuld. Er wordt vervolgens een hand keukenzout in het water gedaan en zoodra dit zich goed heeft opgelost, nemen we een versch onge kookt kippenei en doen dit, natuurlijk on beschadigd. eveneens in het glas. Tot verba van den toeschouwer zal het ei lustig blijven drijven en men zal niet begrijpen, hoe dat mogelijk is. WAAR LEEFT DE WILDE KAT? Heel lang geleden was de wilde kat ver spreid over geheel Europa en overal te vin den, waar woud is. Tegenwoordig is hij zeld zaam geworden en wordt nog slechts een heel enkelen keer door jagers in het Harz- gebergte gezien. In de geweldige wouden van Hongarije echter komt hij nog vaker voor, daar hij ginds zoo goed als niet aan vervolgingen is blootgesteld. Daar kan de gevaarlijke roover en vijand van alles wat er in het bosch leeft, naar hartelust jagen. De enkele, door de regeering aangestelde boschwachiers, bekommeren zich niet te veel om hem. ook al. omdat zijn vel vrijwel waardeloos is en zoolang hij dus den vogel stand maar niet te veel schade berokkent, wordt, hij tamelijk met rust gelaten. De wilde kat wordt tot 80 c.M. en schrikt er zelfs niet voor terug, om reekalfjes aan te vallen en ze vanuit êen boom tc bespringen. Maar zeer zelden zal het iemand gelukken, den roover te zien, omdat hij tot de schuw- ste dieren behoort. Er wordt wel eens be weerd, dat men ze in het woud gemakkelijk kan ontmoeten, doch in den regel gaat het dan niet om den echten wilden kat, maar om een gewonen huiskat, die in het bosch verwilderd ls. Ook deze kunnen, in vrijheid le%'end, groot en sterk worden. Het beste kan men den wilden kat lokken als men vermoedt dat er een in de buurt Ls door het geluid van een haas of konijn na te bootsen. Want deze dieren vormen zijn lie velingskostje. Maar zelfs, al ziet een jager zoo'n kat. dan is het bijna onmogelijk hem te schieten. Zijn donkerbruine kleur steekt haast niet van de omgeving af. waardoor het zelfs voor een ervaren jager uiterst moeilijk is, aan te leggen. HOE OUD IS HIJ? !loe men dc verjaardag van ccn ander kan berekenen. Jc kunt met gemak den verjaardag van elk van je vriendjes en kennisjes berekenen, alsje het kunstje maar kent! Je behoeft hem namelijk slechts een klein rekensom metje op te geven. En om het nog wat ge- hcimzlnnigcr te maken, ga je dan niet naast je vriendje zitten, maar tegenover hem, niet zoo dicht in zijn buurt. Dan kan het spelle tje beginnen. Jc zegt tegen hem: „Schrijf de maand waarin jc geboren bent. als getal op (dus: Januari l. Februari 2. Maart 3. enz.» Schrijf achter dat getal twee nullen en tel daarbij den dag van jc geboorte. De som hiervan ver menigvuldig je met 2 en tel er dan nog 5 bij. Zet daar nog een nul achter en te! er 23 bij. Vermenigvuldig met 5 cn tel daar je leeftijd bij. de voile jaren. Trek er nu 365 af en noem mij dan de uitkomst. De twee laatste cijfers van dit getal geven aan hoe oud je bent. de twee daarop volgende noemen den dag en de laatste cijfers de maand van je geboorte." Dat komt altijd uit. hier is het. voorbeeld: Do datum is 2 Februari 1920. Men heeft dan te rekenen als volgt: 2 (Februari» en twee nullen is 200: 2 bijtellen ls 202 maal 2 is 404 en nog 5 daarbij is 409 Met de nul die daar nog achter komt. maakt dit 4090. waar bij nog 23 wordt opgeteld, is 4113. vermenig vuldigd met 5 is 20565. Bij dit cijfer wedt nog dc leeftijd geteld '13» zoodat rnen 2'»578 krijgt. Wordt hiervan 365 afgetrokken, dan krijgen we 20213. We houden dus over 2 (maand). 02 'dagi en 13 «leeftiid». Dit is maar één voorbeeld, maar natuurlijk kun je hot met eiken leeftijd op deze wijze berekenen W. MAZUR. SLEDEHONDEN. Er ligt zoo'n geweldig groot landgebied op het. Noordelijke halfrond, dat behoort tot de poolstreken. Je moet eens kijken op wereldkaart of globe en schatten het hoe veelste gedeelte van al het vasteland boven den poolcirkel is gelegen. Dal is gebied van sneeuw en ijs en wat daaraan ten zuiden grenst, heeft ook langdurige en strenge win ters door te maken. Tot voor kort en tijd was daar enkel de slede, bespannen met honden of rendieren het ccnlge vervoermiddel. Noord Rusland, Siberië. Labrador. Noord-Canada, Aljaska en was nauwelijks ontoeganke lijker en onherbergzamer land tc bedenken! Toch wonen daar heel wat menschen. die leven van de jacht op bont leverende dieren, jagers en vlsschers in de vischrijke wateren van het hooge Noorden. Ook walvischvaar- des verbleven er. de bodem is rijk aan aller lei metaalertsen cn steenkolen. Rijke goud landen als Aljaska trokken vele goudzoekers en aan de grenzen van het poolgebied vindt men overal nederzettingen, waar de be woners der Noordelijke streken hun pro ducten verhandelden tegen alles wat. hen ontbreekt, daar ver van dc dichtbevolkte staten der gematigde luchtstreek. Tegenwoordig kunnen vliegtuigen binnen enkele dagen de hoofdplaatsen in het Noorden bereiken, over afstanden waarover men vroeger reizen van weken of maan den moest ondernemen, langs schier onbe gaanbare wegen en blootgesteld aan sneeuw stormen. bedreigd door wolventroepen, steeds afhankelijk van het uithoudingsver mogen van mensch en trekdier beide. Met tal van nederzettingen in het Amerikaan- sche poolgebied bestaat tegenwoordig ge regeld vllegtuigverbinding. doch de trap pers en vlsschers leven verspreid over de onmetelijke groote gebieden en altijd nog blijft voor hen de met honden bespannen, geladen slede het vervoermiddel, waarachter dc mensch op sneeuwschoenen het grootste deel van den weg loopend heeft af te leg gen, om telkens de slede in evenwicht te kunnen houden op oneffen terreinen, wat groote Inspanning vergt. Op de vlakke toendra's van Rusland en Siberië, bij de Finnen en Lappen bezitten de getemde en gefokte rendieren groote waarde als slede- gebied. welke met hun platte horens de sneeuw wcgschoffelen kunnen om de daar onder groeiende mossen en kruipwilgen als voedsel te kunnen vinden. Als slachtdier levert hun vleesch een krachtvocdsel voor den winter, terwijl de Eskimo's en Indianen van het hooge Wes ten aangewezen zijn op zeehonden en walvischspek of traan, bevroren visch en wat de Jacht hen oplevert. In de poolstreken, waar letterlijk niets groeit, deelt de slede hond het dierlijke voedsel van den mensch. Van en naar de meest Noordelijk gelegen- stations cn factorijen wordt de post over honderden mijlen afstand vaak met groote spannen sledehonden vervoerd. Natuurlijk lijken de daarvoor gebezigde hondenrassen weinig op onze huisdieren. Ze komen in aard en uiterlijk veel meer de wolven, hun wilde voorouders, nabij, doch ze bezitten dan ook dezelfde groote kracht en hun taaie uithoudingsvermogen. Geen poolreiziger, die uitgepraat raakt over zijn sledehonden en niet do onschatbare diensten hoog waardeert van deze onmis bare en bij goede behandeling, zeer trouwe helpers van den mensch ln streken, waar alleen geharde en sterke wezens met taaien wil en volharding slagen kunnen. G. DE GR. EEN MALLE VRAAG De meester was bezig de kinderen tlen- deelige breuken te ie' ren. In het tcgir. wil de het riet erg vlotten, er. vooral Henkic, een met al te snugger ventje, ken het maar niet snappen. Tenslotte verloor de meester zijn geduld een beetje en zei: „Henkle. ga jij eyen naar den drogist en vraae een dub beltje verstandpoeder." Ook hiervan begreep Henkic dc mop niet en zei: „goed meester, maar moet Ik er bij zeggen, dat het voor u is?"

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 19