INGEZONDEN. DE BILT. GEWELDIGE AARDBEVING IN CALIFORNIE. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 11 MAART 1933 Honderden dooden, duizenden gewonden. Bevolking door paniek bevangen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. ONS EIGEN HUIS. Onder dezen titel verscheen in Haarlem's dagblad onlangs een artikel van R.P. van den volgenden inhoud: ..Zouden we nu niet eens kunnen uitschei den met ons voortdurend op de methodes van andere landen te beroepen? Velerlei po litikasters en zelfs onze staatslieden met de pootigste krachtsreputaties schijnen het niet te kunnen laten. Dr. Colijn heeft onlangs een rede gehouden waarin hij zich voornamelijk beriep op een gesprek dat hij vier jaar ge leden met meneer Mussolini gehouden had. Die zei: „binnen vijfentwintig jaar hebt u in Nederland de fascistische dictatuur ook". En dr. Colijn had daar toen wel om geglim lacht. maar nu vond hij het veelbeteekenend. De Italianen hebben het inderdaad ge slikt. Meneer Wijnkoop en meneer de Visser zweren bij een andere dictatuur. Zooge naamd: van het proletariaat. Eigenlijk: van meneer Stalin. In alle toonaarden verzekeren zij dat wij aan dit stelsel op geen enkele ma nier zullen ontkomen. De Russen hebben het inderdaad geslikt. Meneer Mussert houdt het op weer een andere dictatuur: die van meneer Hitier. Dit is het ingewikkeldste geval, want het is nog steeds een dictatuur-in-wording en er bestaat zeer gegronde twijfel, of meneer Hitler dan wel meneer van Papen, in samen werking met meneer Hugenberg, de baas is. Voorloopig schijnt het laatste nog het geval, vooral omdat de firma Von Papen-Hugen- berg de meeste en belangrijkste ministerpos ten bezet heeft. Overigens zijn deze heeren zeer overtuigde groot-kapitalisten, en is meneer Hitier krachtens zijn verleden en zijn program een anti-kapitalist. Het is allemaal heel Interessant, maar zou het niet aardiger zijn, gegeven het feit dat wij in Nederland ons eigen huis moeten be- heeren, het met onze eigen middelen te doen, zich aanpassend aan onzen eigen volks aard, cultuur, ontwikkeling? Zou het niet beter zijn zelf naar de beste oplossingen te zoeken, en ze te baseeren op de toestan den in ons eigen land? Die toestand lijkt voorshands nog in geen enkel opzicht op de diverse janboelen in Rusland, Italië en Duitschland die tot het vervaarlijke optre den van resp. de heeren Lenin Hater Stalin), Mussolini en Hitler leidden. Mag ik er bo vendien aan herinneren dat Rusland onge veer een eeuw in beschaving bij ons achter was 'en dat is nog niet bepaald ingehaald), dat het Italiaansche volk voor zoowat de helft uit analphabeten bestond, dat Duitsch land een na-oorlogsche ellende heeft door gemaakt waarvan wij nog geen tiende deel ervaren hebben en dat zoowel Duitschland als Italië en Rusland lamgeslagen waren door hun deelneming aan den Europeeschen oorlog. Is het overdreven te zeggen, dat al deze drie volken zekere geschiktheden bezit ten om met de ijzeren vuist geregeerd te worden, die het Nederlandsche volk zeer ken merkend mist? Nu zie ik weer dat minister De Geer, die ook als een man van krachtige maatregelen geldt, zijn Omzetbelasting toelicht met de verklaring dat dergelijke belastingheffing een zeer belangrijk onderdeel vormt van de budgetten in Frankrijk, Duitschland en Bel gië. Ook heel Interessant, maar alvast wat Frankrijk betreft een zwak bewijs voor de voortreffelijkheid. Het Franschc volk heeft namelijk een zoo ingekankerden afkeer van directe belastingen dat iedere Fransche re geering, die wil blijven leven, andere oplos singen toepast. En voor zoover er directe belastingen be staan, worden ze in Frankrijk op de meest fantastische wijze ontdoken. Zoo is de toe stand hier niet. Men heeft in dit ons eigen huis met Nederlanders te maken en niet met Russen, Italianen, Duitschers, Fransehen Belgen of anderen. Economisch zijn alle lan den onderling afhankelijk van elkaar, en toenadering op dit punt is broodnoodig. Maar staatkundig dienen we vooralsnog voor de orde in eigen huis te zorgen. Niemand zal er ons bij helpen. Een slechte reputatie op dit punt hebben we geenszins. Van waar dan deze neiging om allerlei buitenlandsche paardenmiddelen, toe gepast in landen waar een janboel heerschte zooals we nog nooit gekend hebben na te praten? Een beetje oorspronkelijkheid en een beetje meer zelfvertrouwen zou den heusch geen kwaad kunnen. We zijn er, om zoo te zeggen, zelf nog. Alle respect voor de persoonlijke bekwaamheden van meneer Mussolini, maar wat weet hij van Neder land en de Nederlanders af, behalve dan dat hij een uurtje met dr. Colijn heeft gepraat, die heelemaal geen gemiddeld standaard type van den Hollander is? Een bedroefd beetje! Ik zie hem onze lieve jongetjes al op een rij zetten om ze volgens de Evviva Italia-methode te drillen voor het soldaatjcspelen die den Nederlander zoo buitengewoon kenmerkt. Neen, neen, we, zullen heusch zelf wat moeten bedenken en het komt mij voor dat ik niet de eenige Hollander ben die zich ergert aan al die geleende geneesmiddelen en geleende redevoeringen uit het buiten land", De tijd wordt rijp voor de menschen die zullen zeggen: „Wij hebben een eigen plan, zoo maar zelf bedacht, wij weten het zelf. en wij durven het aan". R- P. Waarom zou men niet mogen uitzien in het Buitenland naar een remedie voor ons zwaar zieke Vaderland? Wie ter wereld zou weigeren om een heil brengend serum aan een patiënt toe te dienen, omdat Franschman-„Pasteur" de uitvinder was? Wie weigert het gebruik van clectrisch licht, omdat Edison, de Ame rikaan. dc ontdekker daarvan is? Aangaande het aanpassingsvermogen van onzen Volksaard moet iedereen de grootste soepelheid wel erkennen: dat vermogen be wijst bijna grenzeloos te zijn. Wij die 80 jaren vochten tegen den „tienden penning" aan vaarden nu lijdelijk den tegenwoordlgen be lastingdruk en de manier van aanwending van die belastinggelden. Dat zegt alles. En. moeten we nu heusch wachten tot het in Nederland nog grootere janboel wordt voor en aleer plannen tot verbetering te overwegen en aan de hand te doen Moeten misschien eerst., evenals destijds in Italië, de roode vlaggen van „Ons Eigen Huis" waaien om dan, na voorzichtiglijk overwegen, commissies van onderzoek te benoemen? Is het niet beter om, zoolang dit nog mo gelijk is, te trachten het ergste te voorkomen en- te genezen het kwaad dat al zoo lang en zoo diep invrat? Zou niet het grootste deel onzer Neder landers veel liever worden bestuurd door een MAN, dan zooals nu, door een Regeering die dagelijks haar onvermogen opnieuw bewijst en waaronder gezag en orde straffeloos in woord en geschrift mogen worden onder mijnd? Kan men heusch eenig respect bewaren voor leiders van ons. die zich dagelijks door „Teun den Klepperman" en andere schreeu wers laten beleedigen? Is daarvoor onze ge roemde Vrijheid van Drukpers ontstaan, op dat internationale wroeters den Volksgeest regelmatig mogen vergiftigen? Is het niet eentreurige waarheid dat het Handelsblad dezer dagen moest schrijven: „dat het nu uit was met het beleedigen van „de Duitsche Regeering door onze Holland- „sche radio-omroepers en datnu alleen „nog maar onze eigen Hollandsche Regee- „ring mocht worden uitgescholden door die getolereerde instellingen?" Is niet onze Koningin nagejouwd door een paar internationalen,? Moet de rotte toe stand heusch nog erger worden? Misschien heeft R. P. gelijk en weet Mus solini weinig af van ons landje, Dr. Colijn echter des te meer van de toestanden in Italië en velen met hem. Van de vroegere janboel is het daar nu een welgeordende toestand geworden en een gestaag vooruit gaand land waar geen stakingen en uitslui tingen voorkomen, omdat die de natie ver armen. Vandaar de neiging van velen om te trachten ook van Nederland weer iets te ma ken. waarvoor men beter dan schaamte en medelijden kan gevoelen. Vandaar de actie van Ir. Mussert om ook in Nederland weer een krachtig Staatsbe stuur te krijgen, om te vechten voor het ze delijk en lichamelijk welzijn van het g e- h e e 1 e Nederlandsche Volk, voor herlevend zelfrespect en solidariteit tusschen alle klassen van Nederland. Wat kan een goed Nederlander daartegen hebben? Wij staan op een keerpunt en voor de keuze: óf: opbouwende reconstructie van onze politiek met behoud van het vroeger reeds bereikte goede voor onze arbeiders, óf: met hen samen onder te gaan in den donkeren stroom naar Moskou. Deze keuze zal niemand moeilijk vallen. A. MEINESZ. Bijschrift: De strekking van het artikel „Ons Eigen Huis" is geenszins, dat wij alles dat in het buitenland geschiedt als onbruikbaar voor Nederland zouden moeten beschouwen. De strekking is deze: laten we niet critiekloos aandraven achter hetgeen het buitenland doet, laten wij ons zelf blijven en rustig oor- deelen op grond van onzen eigen volksaard en onze eigen staatkundige ontwikkeling. Zulke misstanden als Italië en Duitschland voor het fascisme hebben gekend hebben wij nim mer beleefd. Het parlementaire stelsel heeft bij ons vele tientallen jaren van uitstekend, vruchtbaar bewind gekend. Gebleken is dat het door „extra-parlementair" bewind, door het regeeren zonder vaste meerderheid, ver slapte en tekortschoot. Is het nu niet logisch te zeggenWij moeten de oplossing zoeken in een nieuwe samenwerking van partijen waardoor een „working majority'' voor de volgende regeering gewaarborgd is. want in het ontbreken daarvan heeft de fout gelegen. Alleen door samenwerking kunnen wij onze kostbare vrijheden behouden. Laat de inzen der wel beseffen dat die vrijheden den Ne derlander zeer dierbaar zijn. en dat zij tot zijn eeuwenlange tradities behooren. „Wij willen niet den chaos, maar wij willen ook niet het fascisme", heeft een man als dr. Colijn eergisteren verklaard onder daverend applaus van de vergadering zijner partij. ,Wij willen op den hïstorïschen Nederland- schen grond in de juiste verhouding van ge zag en vrijheid een sterke regeering en een sterk parlement." En in 1914 sprak een man van geheel an dere politieke richting. Mr. P. J. Troelstra. dat bekende woord: „De nationale nooden overheerschen thans de nationale geschillen." Zou het niet beter zijn dit ook thans ten- volle te beseffen? Op 1 Augustus 1914 was er een Europeesche oorlog uitgebroken. Moet die er eerst wéér zijn, eer men de nationale noo den ziet en de handen ineenslaat? De inzender wil „een sterken man". Wij hebben er meer dan één mits de partijen hun een parlementaire meerderheid' geven. R. P. BALDADIGHEID. Geachte Redactie, Mag ik, door middel van Uw veel gelezen blad, aan dc politieautoriteiten en de directie van 1-Iout en Plantsoenen, even mededeelen, dat de aanplantingen, bij do Schoterbrug. op het Rozenhagenplein en langs den Klopper singel, veel te lijden hebben van grootc en kleine kinderen? Dezer dagen moesten de in knop staande, vaste planten, op het Rozenhagenplein. het ontgelden. Kinderen liepen met hun handen vol afgerukte knoppen. De soms in de nabij heid wonende ouders zien het niet. of willen het niet zien! Zouden prikkeldraadafsluitingen misschien een afdoend middel kunnen zijn? Ik moet toegeven dat het de fraaiheid van de plant soenen niet verhoogt, doch nog beter dat, dan beschadigde gewassen. Hoogachtend, Him 9-3-'33. ABONNé. VOETBAL. MIDDELBURG—V. S. V. V.S.V. speelt morgen een vriendschappe- 1 ij ken wedstrijd tegen de club van dien naam. Zij komt uit met: Van der Wint. Van Zutfen. Van der Griendt. Den Boer. Ileijermans Sr.. He ij er mans Jr. de Wolf Jr.. Van Osch. de Wolf Sr., de Koning, Hillekamp. Long Beach het zwaarst geteisterd. LOS ANGELES, 11 Maart. 'V.D.) Califor nia is Vrijdagavond geteisterd door een he vige aardbeving, die haar centrum had na bij de badplaats Long Beach. Volgens de ontvangen berichten bedraagt het tot nog bekende aantal dooden 100. terwijl reeds meer dan 2300 gewonden zijn geteld. De eerste schok begon om 17.55 uur (plaatselijken tijd) dus omstreeks 2 uur vannacht Amsterdamschen tijd. en vervol gens hielden de schokken met korte onder brekingen bijna 2 uur aan. Het ergst geteisterd zijn de steden Long Beach en Compton. Ook Santa Barbara en San Diego hebben ernstig te lijden gehad. De aardbeving bewoog zich van het Noor den in Zuidelijke richting. Met tusschen- poozen van 5 a 10 minuten volgden vier bij zonder hevige schokken die groote schade aanrichtten. Amerikaansche slagschepen hebben zich onmiddellijk naar de Californi- sche kust begeven om assistentie te verlee- nen.1500 Marinesoldaten zijn aan Long Beach aan land gezet, om behulpzaam te zijn bij het opruimingswerk. President Roosevelt heeft den gouverneur van Californië een telegram van deelneming gezonden, waarin hij hem den steun aan biedt van de federale regeering te Wash ington. Gebouwen wankelden en scheurden. LOS ANGELES, 11 Maart. (V.D.) Bij de eerste schokken stortten te Long Beach reeds tal van huizen in en volgens ooggetui gen waren sommige stadsdeelen reeds na 20 seconden een groote puinhoop. In verschillende stadsdeelen brak brand uit. Er maakte zich van het publiek een on beschrijfelijke paniek meester. Juist in dezen tijd van den namiddag waren de winkelstra ten in het centrum der stad dicht gevuld met menschen, die in alle richtingen uiteen stoven om zich in veiligheid te brengen. Groote gebouwen begonnen te wankelen en te scheuren, vele winkelhuizen en eenige groote warenhuizen stortten in. Binnen eenige seconden stond het geheele verkeer stil. Bo vendien werd de toevoer van den eléctri- schen stroom verbroken, zoodat de straten geheel in donker waren gehuld. De berichten dat in de nabijheid van Long Beach groote olievelden in brand zouden staan, worden tegengesproken. 500 dooden, 3000 gewonden. Men schat het aantal dooden op 500 in geheel Californië en dat der gewonden op 3000. TIA JU ANA (Mexico). 11 Maart. (Reuter) Een hevige aardbeving heeft Tia Juana ge teisterd. Ook hier zijn talrijke personen ge dood. Nadere berichten ontbreken nog. Groote branden. LOS ANGELES, 11 Maart. (Reuter.) Van de aardschokken die Zuid Californië heb ben geteisterd was de schok van 21.19 uur Pacific tijd het hevigste. Hooge kantoorge- meldt: Hoogste barometerstand 772.7 m.M. te Dant- zig. Laagste barometerstand 748.1 m.M. te Reyk javik. en voorspelt zwakken tot matigen Oostelijken tot Zuid- Oostelijken wind. Helder tot licht bewolkt. Droog weer. Weinig verandering in tempera tuur. Thermometer 11 Maart: Hoogste gisteren 57 m.M. Laagste heden nacht 41 F. Hoogste heden tot 10 uur 50 F. Barometer Stand van heden 765 m.M. Vorige stand 765 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. FEDERMANN, Opticien Groote Houtstraat 37 Telefoon 11059 BUITEN-THERMOMETERS ALLEEN ZIJLSTRAAT 97 OPTICIENS (Adv. Ingez. MedJ BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 11 Maart. Bevallen S Maart: M. Gerritsenvan Duijn z.; I. WesseliusSpaargaren, z.; 9 Maart: M. C. Makkes van der Deijl—van Berloo, d.; J. C. FictoorDuk, d.; J. M. van Keulen Grund, z.; 10 Maart; A. M. de Vries—Aarts, d.; H. H. DerksenWeber, z.; A. de Gier Mulder, z. Overleden 8 Maart: F. A. Dekker. 65 j., Z. B. Spaarne: H. Visser, 26 j„ Gasthuis- vest; 9 Maart: A. Burgerde Kooter; J. Drost, 76 j., Leidschcvaart; C. M. Kerllng, 83 j„ Koninginneweg. bouwen stonden 10—20 minuten op hun grondvesten te wankelen. Door de aardbe vingen zijn talrijke branden uitgebroken, vooral in het Zuidelijk deel van Los Angeles en in de petroleumopslagplaatsen. De bevol king werd door een ware paniek aangegre pen en r^nde als waanzinnig door de straten. Het aardbevingsgebied is ongeveer 6000 vierkante mijlen groot. Californië is in de eeuw eveneens door een hevige aardbeving geteisterd nl. in 1857 toen eveneens belang rijke schade werd aangericht. De vloot te hulp gevaren. De Amerikaansche vloot, die voor een groot deel te San Pedro lag is opgestoomd naar Long Beach waar zij hedenmorgen ver wacht wordt. Dan zullen matrozen voor hulpverleening ontscheept worden. Volgens een te San Diego uit Long Beach opgevan gen draadloos bericht schijnt de geheele kust in vlammen te staan. Te Long Beach zouden 62.000 huizen verwoest zijn. In de straten zijn auto's onder het puin bedolven. LOS ANGELES. Volgens een mededee- ling van de politie zijn te Long Beach al leen 500 personen tengevolge van de aardbe ving om het leven gekomen. De politie heeft draadloos om doktoren, ambulances en ge neesmiddelen te zenden. 800 soldaten zijn met spoed naar de geteisterde streken ver zonden. 500 doktoren aan 't werk Ongeveer 2000 matrozen en soldaten zijn tot hulpverleening naar het aardbevingsgebied afgezonden, waar reeds meer dan 500 dokto ren werkzaam zijn. LOS ANGELOS, 11 Maart 'Reuter) Te Compton zijn 12 personen om het leven ge komen. Alle huizen zijn geheel verwoest of zwaar beschadigd. Te Watts is het hoofdbu reau van politie ingestort, waardoor drie po litiemannen werden gedood. Te Long Beach zouden volgens dit bericht tot dusver 100 per sonen gedood zijn. Het moderne clubgebouw is geheel verwoest. Het bekende Stillmann- hotel en andere groote gebouwen zijn zwaar beschadigd. De politie schat het aantal der alleen 'te Los Angeles gewonde personen op 1500. Paniek in Hollywood Ook in Hollywood heeft de aardbeving groote schade aangericht. Honderd filmartis- ten renden met hun directeuren de straat op zoodra de filmateliers begonnen te wankelen. Per radio zijn alle oud-strijders opgeroepen om deel te nemen aan de reddingswerkzaam heden en het transporteeren der gewonden naar de ziekenhuizen. Naar Reuter uit San Pedro verneemt zouden twee tanks van de Union-Oil Cy. aldaar in brand staan. Ook uit Long Beach worden petroleumbranden ge meld. Automobilisten die uit Long Beach te Wilmington aankwamen verklaren dat zij in de straten talrijke dooden hebben zien lig gen. Vlammenzee achter een rookwolk In Wilmington kan men boven Long Beach een reusachtige rookwolk zien hangen waar achter een groote vlammenzee zichtbaar is. Prof. Einstein had juist het California insti tuut te Los Angeles verlaten toen de aard beving plaats had. Hij en zijn studenten zijn in veiligheid. HONGAARSCHE PREMIER WILDE DUELLEEREN. DIET DEN LEIDER DER OPPOSITIE. BOEDAPEST, 10 Maart. (Reuter.) De Hon- gaarsche minister-president Gömbös heeft, ofschoon duelleeren bij de wet verboden is. een uitdaging gezonden aan den leider dei- oppositie in het parlement. Eckhardt, we gens in een oppositie-blad verschenen per soonlijke critiek op den minister. Eckhardt heeft thans zijn verontschuldiging aange boden en verklaard, dat de opmerkingen niet bedoelden de persoonlijke eer van den eer sten minister te krenken, zoodat de zaak op vriendschappelijke wijze geregeld is. Den laatsten tijd hebben verscheiden uit dagingen tot duels onder parlementsleden plaats gehad ten gevolge van verhitte de batten. OUDERAVOND SCHOLEN 34 EN 35. Donderdagavond hadden de oudercommis sies van bovengenoemde scholen aan de Overtonstraat weder een gecombineerde ouderavond belegd,, waarop de heer P. van Tongeren. Inspecteur van politie, een cause rie zou houden, verduidelijkt door lantaarn plaatjes. Dit heeft hij ook eenigen tijd gele den gedaan. Zooals gewoonlijk op deze scholen, was ook deze ouderavond weer goed bezocht; de heer v. d. Weijer, Inspecteur van het Lager Onder wijs te Haarlem, gaf door zijn aanwezigheid blijk van belangstelling. De voorzitter, de heer Van Leeuwen, hoofd van School 34, opende de bijeenkomst met een woord van welkom en een korte inleiding, waarna de heer Van Tongeren op een aange name, bevattelijke wijze het verkeersvraag- stuk besprak, een en ander op een school bord verduidelijkend, zoodat de aanwezigen een juist inzicht van een en ander konden krijgen. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door verschillende aanwezigen gebruik gemaakt; zij werden door spreker en een collega, die mede aanwezig was, beantwoord. BEGRAFENIS F. A. DEKKER. Hedenochtend vond op de Algemeene Be graafplaats aan de Kleverlaan de teraarde bestelling plaats van den heer F. A. Dekker, in leven gedurende een lange reeks van jaren verbonden aan ons blad. De heer P. W Peereboom, lid der directie van Haarlem's Dagblad sprak een woord van afscheid en getuigde voor een laatste maal van waardeering voor de boven allen lof ver heven toewijding en werkkracht door den thans overledene bij het vervullen van zijn taak betoond. De zoon van den overledene richtte woor den dank tot de directie van Haarlem's Dag blad en met een dankwoord voor de bewezen belangstelling werd deze eenvoudige plech tigheid besloten. JUBILé GEERTRUIDA CARELSEN EEN HULDIGINGSCOMITé BENOEMD. Een aantal vrienden van Amy Geertruida de Leeuw, bij de tallooze lezers van haar artikelen en boeken bekend en geëerd als Geertruida Carclscn, heeft zich in een co mité vereenigd, om deze begaafde sympa thieke vrouw, als mensch en als schrijfster, op haar 90stcn verjaardag '10 April a.s.) een waardige hulde te bereiden, en wekte in een rondschrijven alle belangstellenden tot medewerking op. In de eerste plaats door de uitgave tot stand te helften brengen, bij H. D. Tjeenk Willink en Zoon te Haarlem, van den 2den bundel „Herinnering" waarvan de le in. 1928 met veel waardeering door publiek en pers ontvangen is. De heer K. J. L. Alber- dingk Thijm (Lodewijk van Deyssel) heeft toegezegd, als eerevoorzitter der Huldigings commissie de jubilaressc het le exemplaar van haar nieuwe boek aan te bieden. Tot een beperkt aantal worden genummerde pracht exemplaren, beschikbaar gesteld, van de handteekening der schrijfster voorzien. Voorts door een feestelijke bijeenkomst, waar gelukwenschen kunnen worden aange boden en een album met handteekeningen overhandigd wordt.1 Deze zal plaats hebben op Maandagmiddag 10 April van 3—5 uur in Restaurant Hildebrand aan de Dreef. In de huldigingcommissie hebben nog 50 bekende Nederlanders zitting genomen, waaronder velen uit Haarlem. Wij noemen: mevrouw W. L. BoldinghGoemans, mevr. Chr. J. Cohen ter Vaert'Koch, voorzitster der Neder 1. Vereeniging van Huisvrou wen, mej. dr. E. C. van Dorp. lid der Tweede Kamer, D. Fuldauer, J. M. C. Hoog en Th. M. Hoogt leden der firma C. G. van Tubergen), E. H. Krelage, Prof. dr. P. H. van Moerkerken, Dr. A. H. Haentjens, J. D. Rutgers v. d. Loeff, Dr. G. Nolst Trenite, mevrouw Sterck—Proot, Dr. J. F. M. Sterck, mevr. ThijsseBosch, Dr. Jac. P. Thijsse, H. D. Tjeenk Willink, mevr. R. de Voogt—de Vogel, mej. J. Bernelöt Moens, Prof. dr. G. C. van Walsem en mevr. M. C. van Zeggelen. Het uitvoerend comité wordt gevormd door Dr. Jac. P. Thijsse (voorzitter), mevr. W. L. BoldinghGoemans, mevr. Thijsse—Bosch, (penningmeesteresse), mej. J. Bernelöt Moens en D. Fuldauer (secretaris). DE CANDIDATENUJST VAN HET VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL. Ter voorkoming van misverstand merken wij op, dat de commentaar, gegeven bij de ons meegedeelde candidatenlijst van het Verbond voor Nationaal Herstel, die wij Vrijdag publiceerden, eveneens van dit Ver bond afkomstig was; niet van ons. MOTIES INT. ROODE KRUIS. In de bijeenkomst van de afdeeling Haar lem, die Donderdagavond in de Gemeente lijke Concertzaal plaats had, werden vijf moties aangenomen. In de eerste wordt af keuring uitgesproken over de gevangenhou ding van de bemanning van „De Zeven Provinciën"; de onmiddellijke invrijheid stelling wordt geëischt. In de tweede motie wordt geprotesteerd tegen de Justitie betreffende de zaak van Van Bohemen. De algeheele vrijstelling van de vervolging wordt geëischt In de derde motie wordt verontwaardiging uitgesproken over „de bloedige terreur, in Suriname op de arbeidersklasse toegepast naar aanleiding van de zaak-De Kom. Ook diens onmiddellijke invrijheidstelling wordt geëischt. In de vierde motie wordt „met kracht ge protesteerd tegen de Duitsche regeering naar aanleiding van de bloedige fascistische ter reur op de arbeidersklasse". Tenslotte wordt in de vijfde motie de vrijheid geëischt van den heer Sneevliet. De vrijheid van het woord wordt geëischt en alle arbeiders worden opgeroepen om deze actie te steunen. NED. CHRISTEL. REISVEREENIGING. In Brinkmann hield Vrijdagavond de heer P. Schotte, leider van de Ned. Chr. Reisver- eeniging, een lezing over „Per auto door Zwitserland". Spreker begon de reis van Den Haag naar Echternach, vervolgens naar Colmar in de Vogezen, en den derden dag naar Luzern. Van Luzern werd langs den voet van Pilatus gereden, over de Brünigpas naar Meiringen. Na een kort bezoek van de Aareschlucht ging het verder naar Brienzersee. naar Interlaken en als verblijfplaats werd Lauterbrunnen ge kozen. Het hoogtepunt van de reis is wel de Jung- frau-dag. Reeds vroeg stappen we in de wa gens van de Wenger-alpbahn en op een veilig punt staande kan men van het Jungfraujoch de met donderend geraas instortende ijsmas sa en nedervallende steenblokken van den Mönch waarnemen. Spreker vestigde er de aandacht op. dat een autotocht niet vermoeiend behoefde te zijn; het program gaf de noodige afwisseling evenals de trein en boot. waarvan ruim ge bruik werd gemaakt. Na eenige dagen te Lauterbrunnen te hebben doorgebracht, wordt de tocht over de Grimsel naar Gletsch bij de Rhönegletscher, gemaakt. Aan de Aar is een groote Electrische Centrale tot stand gekomen. Per trein wordt de reis aanvaard naar Zer- matt. Den volgenden morgen wordt van Zer- matt de tocht naar Görnergrat gemaakt. De Matterhom, welke zich als een Koning afzij dig heeft gesteld domineert. 14 Juli 1865 werd hij voor het eerst bestegen. Van de 4 Engel- schen en 3 gidsen die dit stoute stukje on-, dernamen, vielen 3 Engelschen en 1 leider van een hoogte van 1500 M. te pletter. In de beivc n wordt de mensch weer in zijn werkelijke verhouding teruggebracht, hij ziet zich klein en nietig in de groote, geweldige natuur. Het gesprokene werd met 160 lichtbeelden en enkele films geïllustreerd. ARBEIDERS TOONEELVEREENIGING „HERMAN HEIJERMANS". Bovengenoemde vereeniging geeft Zater dag 8 April haar jaarlijkschen cabaretavond in de Gem. Concertzaal. Het bestuur is er in geslaagd om een vijftal goede artisten voor dezen avond te engagee- ren. Het bal staat onder leiding van den heer W. Fortgens. SPOEDIG HERZIENING DER TARIEFWET GEREED? Naar het Handelsblad verneemt werkt de door minister de Geer benoemde commissie tot herziening der Tariefwet zóó intensief, dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat deze technische revisie reeds in de twee de helft van April gereed zal zijn..

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 2