DE POLITIEKE TOESTAND IN DU1TSCHLAND. De Ontwapeningsconferentie. Maar Goering blijft tegen de Joden ageeren. HAARLEM'S DAGBLAD DERDE BLAD. ZATERDAG 11 MAART 1933 Hitier keurt het verstoren van het zakenleven af. hiiroomcecttfr An anriprp Vinnsyp mneklTAftt Inlijving van S. A. bij de politie in strijd met Versailles Diplomatieke stap verwacht. De „Völkischer Beobachter" publiceert naar Wolff meldt, een proclamatie van rijks kanselier Adolf Hitler aan de S. A.- en S. S.- manrien, waarin o.a. het volgende wordt ge zegd: Gewetenlooze sujetten, voornamelijk communistische spionnen, trachten de par lij 'door hun optreden te compromitteeren, een optreden, dat in geenerlei verband staat met het groote werk der nationale opstanding doch dat hoogstens de prestaties van onze beweging kan neerhalen. Speciaal wordt ge poogd, door het lastig vallen van buitenlan ders en van auto's met buitenlandsche vlag gen, de partij, respectievelijk Duitschland, in conflict met het buitenland te brengen. Dergelijke elementen dient gijzelf onver wijld te ontmaskeren en ter verantwoording te roepen. Gij dient hen onmiddellijk aan de politie over te leveren, onverschillig wie zij ook mogen zijn. Slechts in die gevallen, waarin aan de in structies tegenstand wordt geboden of waar in zooals ook voorheen uit hinderlagen over vallen worden verricht, moet aan dezen te genstand onmiddellijk en grondig de kop wor den ingedrukt. Het zich meester maken van personen, het lastige vallen van auto's of storingen in het zakenleven dienen principieel achterwege te blijven. 1 Goering wil geen lijfgarde voor Joodsche warenhuizen. Qoerlng. Dé Duitsche Rijksminister Goering heeft gisteravond in een bijeenkomst van de N. S. D. A. P. het woord gevoerd en daarbij o.m. gezegd, dat de nationale beweging zeer zeker zal vernietigen datgene wat tegen het volk en tegen de natie is gericht. Men zegt 'dat de bevolking in vreeselijke opwinding verkeert, omdat de Joodsche warenhuizen tijdelijk gesloten zijn. Ik zal moeten ingrij pen. Maar wat is er eigenlijk anders ge beurd dan dat wij Duitschers hebben ver klaard: Dudtschers koopt niet bij. Joden, koopt bij Duitschers. Men zegt mij, ik moet de politie laten ingrijpen. Jawel, ik zal de politie laten ingrijpen en wel zonder scrupule overal daar, waar men het Duitsche volk schade weet te berokkenen, maar ik weiger de politie een bewapeningtroep te doen zijn voor Joodsche warenhuizen. Er moet einde lijk maar eens een einde komen aan het schandaal, dat iedere schurk, indien hij in een zaak betrokken wordt, maar bescherming der politie zou kunnen inroepen. Neen, de politie beschermt een ieder, die eerlijk in Duitschland verblijft, maar zij is er niet voor om schurken, schooiers, knoeiers, woeke raars en verraders te beschermen. We leven in buitengewone tijden. De natie is ont waakt! Jarenlang hebben wij tot het volk gezegd: U moogt afrekenen met de verraders. Wij houden ons aan ons woord en er wordt af gerekend. Men windt zich op alsof er iederen morgen 2 a 3000 dooden zijn en daarbij heeft bij de geheele actie nog niemand een neus of een oor verloren. Herinnert u zich, wat veertien jaar geleden is gebeurd, toen u te- rugkwaamt van het front, toen u de epau letten en eereteekenen werden afgerukt. Thans kunnen zij jammeren, dat mishande lingen zijn gepleegd, maar zij hebben inder tijd ons Volk verscheurd en vertrapt. Zij moeten niet zoo veel roepen om gerechtig heid, anders zou een gerechtigheid komen, die in de sterren staat en niet in paragrafen en ik zeg u, wanneer deze gerechtigheid zich zou doen gelden, zou dit hun einde zijn. Wat hun kranten betreft, zoolang de in ternationale solidariteit heerscht en hun par tijgenooten in het buitenland in hun kran ten op hoogst gemeene wijze over Duitsch land schrijven, zoolang zullen geen sociaal democratische kranten meer verschijnen. Goering zeide nog. dat hij vandaag bij liet staatsministerie een verordening heeft inge diend. welke hij anticorruptiewet heeft ge noemd en welke ten doel heeft een einde te maken aan het optreden der voormalige burgemeester en andere hooge magistraat voor zijn naaste familie andere baantjes moe ten zoeken. De geheele bende van partij ambtenaren gelooft, dat hun niets kan ge beuren omdat men hen hoogstens met ver lof kan sturen, neen, wij zullen in den Rijks dag een wet indienen, waarbij zij niet alleen zonder pensioen kunnen worden ontslagen, maar ik hoop, dat er bovendien een meer derheid zal zijn te kunnen vinden, om ze kere heeren te verplichten, terug te betalen, wat zij zich op onrechtmatige wijze hebben verworven De redevoering van Goering werd luide toe gejuicht. Havas meldt dat de Fransch-Britsche be sprekingen te Genève naar als vaststaande kan worden aangenomen, in het bijzonder geloopen hebben over de politieke oriëntee ring van Duitschland en over zijn wil om zich opnieuw te bewapenen. In officieele Engelsche en Fransche krin gen ziet men in de inlijving van de Stahl- helm en de Hitleriaansche Schutztruppen bij de politie een schending van het verdrag van Versailles. Het is waarschijnlijk dat er een diplomatiek optreden zal plaats hebben om aan dezen staat van zaken een einde te ma ken. Actie tegen de Rijksbanier in Beieren. Volgens de „Volk. Beobachter" heeft de commissaris voor binnenlandsche zaken, Wagner, door de radio allen politie-autori- teiten opdracht gegeven om alle commu nistische leiders en leiders van den Reichs- banner in het belang der openbare veilig heid, in politie-arrest te stellen. Voorts moet een scherp onderzoek naar wapens ingesteld worden, en op alle open bare gebouwen de swasticavlag worden ge- heschen Beieren verzocht om hulp. BERLIJN, 10 Maart (W.B.) In verband met de benoeming van generaal Von Epp wordt van goed-ingelichte zijde meegedeeld dat de Beiersche regeering zich gisteren tot den rijkspresident had gewend om bescher ming, omdat zij vrees koesterde ten aanzien van de bewaring der orde en rust. De Beiersche regeering had het Rijk ver zocht om in te grijpen. Dit verzoek werd door den rijkspresident en de rijksregeering gezamenlijk besproken. De rijksregeering stond op het standpunt, dat voor een ingrijpen van het Rijk in Beieren geen aanleiding was, stelde echter de Beiersche regeering voor om generaal Von Epp uit eigen beweging tot algemeen staatscommissaris te benoemen. Dit voorstel werd door de Beiersche regeering niet aan genomen. De Beiersche regeering publiceerde daarop een officieele mededeeling, dat zij van de rijksregeering toezegging had gekregen, dat geen rijkscommissaris in Beieren benoemd zou worden. Toen echter de toestand in Beieren zich des avonds verscherpte en er gevaar voor conflicten tusschen politie en S. A. ontstond greep de rijksregeering in, om dit gevaar te voorkomen, krachtens de noodverordening van 28 Februari en benoemde Voir Epp tot rijks-commissaris. Geen Poolschc troepen naar Gdingcn.. WARSCHAU, 10 Maart (Reuter) Van be voegde Poolsche zijde worden de geruchten over troepentransporten naar Gdingen met alle beslistheid tegensproken. In de aange geven richting hebben geen troepenverplaat singen plaats gehad. Bijeenroeping van den Saksischen Landdag verboden. DRESDEN, 10 Maart (V. D.) Dc Rijksgevol machtigde voor dc orde en veiligheid in Saksen Von Killinger heeft den president van den Saksischen Landdag Eckardt een brief doen toekomen, waarin hij tot nader aankondiging het bijeenroepen van den Landdag verbiedt, „aangezien de gebeurtenis sen van gisteren hebben bewezen, dat leven en veiligheid der afgevaardigden in den Landdag niet zijn gewaarborgd". De S. A.-mannen te Kehl. Een Wolffbericht uit Berlijn meldt dat het bezetten der kazernes te Kehl niet anders is dan een tijdelij-k ononthoud van ongeveer tweehonderd man S.A.-troepen uit de om geving van Kehl, die reeds weer naar huis zijn teruggekeerd. Een militair karakter of doel had deze be zetting niet. zij hing slechts samen met de wijziging in de binnenlandsche politiek van Baden. Saksische en Badensche regeeringen afgetreden. DRESDEN, 10 Maart. (VD.) De Saksische regeering Schieck is afgetreden. De Rijks gevolmachtigde voor de orde en veiligheid in Saksen, von Killinger, heeft het geheele regime op zich genomen. Met de leiding van het ministerie van financiën heeft hij belast regeeringsraad Dr. Kluge, van het ministe rie van Justitie den advocaat Dr. Thierak, het ministerie van Onderwijs den leeraar Dr. Hartnacke. De andere ministeries zijn nog niet van een waarnemer voorzien. KARLSRUHE. 10 Maart. Met aleemeene stemmen heeft de Badensche staatsregee- ring besloten af te treden om de mogelijk heid te scheppen voor de vorming van een nieuwe reeeering. Den Landdagpresident werd verzocht den Landdag zoo spoedig mo gelijk bijeen te roepen ten einde de regee ring in de gelegenheid te stellen tot het af leggen van een verklaring. Amerika. Roosevelt wil nog meer bezuinigen. President Roosevelt heeft naar Reuter uit Washington meldt, het Congres verzocht hem, gezien het waarschijnlijk deficit op de begrooting van het loopende jaar van S 1 mil liard. hetwelk het tekort voor de laatste 4 ja ren op globaal 5 milliard zou brengen, bui tengewone bevoegdheden te verleenen om hem in staat te stellen onmiddellijk draco nische maatregelen tot herstel van het be- grootingsevenwicht te nemen. De onlangs getroffen bezuinigingen, aldus Roosevelt, zijn onvoldoende en het evenwicht der begrooting wordt nog dringender door de groote vlottende schuld der regeering, waarvan een bedrag van ettelijke honderden milloenen dollars in het voorjaar vervalt. De President wil onmiddellijk de belang rijke betalingen stopzetten aan dc oud-strij ders, behalve aan hen, die physiek geheel ongeschikt voor arbeid zijn en dit zijn als direct gevolg van den dienst gedurende den oorlog. Roosevelt wil ook de salarissen van ambte naren en militairen verlagen. Men schat dat deze beide bezuinigings maatregelen ,s 7 a 800 mill, zullen opleveren Roosevelt vraagt het congres hem volle vrijheid te verleenen bij het vaststellen dei- federale uitgaven, ook wat wat de salarissen, pensioenen en ultkccringen aan de oud strijders betreft. Zesduizend banken kunnen weer openen Roosevelt heeft naar wij in het Alg. Han delsblad lezen een verordening onderteekend welke de minister van financiën machtigt licenties tot heropening der loketten uit te reiken aan 6000 banken, aangesloten bij het Fed. Res. systeem, welker positie solide is. De niet-aangesloten banken moeten een licentie hebben van den bankcommissaris In den betrokken staat. In Wallstreet vraagt iedereen zich thans af wanneer de banken en de beurzen weer zul len worden geopend Men is in toonaangeven de bankierskringen van meening. dat de ban ken a.s. Maandag weer hun loketten zullen openen dat Dinsdag het aantal banken, dat het gewone bankbedrijf weer zal hervatten, nog zal toenemen. Men verwacht dat de beurzen Woensdag weer zullen zijn geopend. De Federal Reserve banken vandaag weer open. Woodin heeft volgens het Alge meen Handelsblad medegedeeld dat de 12 Fe deral Reserve banken heden weer geopend zullen worden voor het credietverkeer met name tot het verleenen van credieten aan banken. Het ministerie van financiën heeft een aanvang gemaakt, met de autorisatie van de banken tot heropening. Roosevelt zou verklaard hebben, er op te rekenen, dat de banken van Maandag 13 de zer af. langzamerhand haar werkzaamheden weer zullen anvangen. Genève. Pessimistische berichten over de bedoelingen van MacDonald en Paul Boncour. Gisteravond meenden Fransche journa listen. die tot de meestal best ingelichte en tot de gematigde richting behooren. volgens de Geneefsche correspondent van de N. R. Ct. te kunnen vertellen, dat de Fransche en Engelsche ministers het er over eens zijn geworden, dat er vrijwel geen hoop meer op redding van de conferentie bestaat en dat MacDonald hier dus de sluiting van de con ferentie zal komen voorbereiden. Het spreekt van zelf, dat deze inzichten en plannen uit Parijs geheel tegen de opvatting van voor zitter Henderson ingaan. Deze is van oor deel, dat een vaststelling van de mislukking der conferentie nog zeer voorbarig zou zijn. Tot dusver worden in de groote commissie nog steeds voorbereidende besprekingen ge houden. die echter thans spoedig ten eindel zullen 2ijn gebracht. Dan eerst zal het tijd stip aangeboken zijn voor ernstige onder handelingen in kleine commissies over het vinden van een uitweg uit de moeilijkheden door concessies over en weer. Hoe zeer ook de kansen op een goeden afloop dier vertrou welijke onderhandelingen niet rooskleurig zijn, zou het naar de meening van den voor- Engelsche professoren zullen nogmaals trachten de zieke te genezen.Wat de discussies over het Fransche maximum programma hebben opgeleverd. Bestaat er nog uitzicht op redding? (Van onzen correspondent). Genève, 9 Maart 1933. De Britsche onderminister van buitenland sche zaken Eden. die een maand lang de dis cussies ter Ontwapeningsconferentie op den grondslag van het Fransche maximum-pro gramma heeft medegemaakt, heeft het de vorige week zijn plicht geacht een reisje naar Engeland te maken, om de regeering op de hoogte te stellen van de pessimistische in drukken, die de Geneefsche debatten bij hem hadden verwekt. Het gevolg van de besprekingen van dokter Eden te Londen is. dat de twee knapste pro fessoren. die Engeland op het oogenblik be zit. samen naar Genève zullen komen, om aangemoedigd door het aanvankelijke succes van hun heilmethoden van December die immers Duitschland naar de Ontwapenings conferentie hebben teruggebracht, nogmaals een poging te doen de zwaar zieke conferen tie weder op den weg naar genezing te bren gen. MacDonald en Sir John Simon zullen hier ae volgende week. na raadpleging van dokter Henderson en de andere de zieke behandelen de doktoren, de diagnose hebben op te stellen, of nog eenig uitzicht op redding bestaat dan wel een langzaam wegkwijnen der zieke :iiet meer zou zijn tegen te houden, in welk geval zij het wellicht verkieslijk zullen achten, maar onmiddellijk aan het pijnlijke lijden een einde te maken. Nu de volgende week wellicht de eindbe slissing over het lot der Ontwapeningsconfe rentie zal brengen, schijnt het oogenblik ge komen te zijn. om een algemeene balans van de besprekingen over het Fransche maxi mumprogramma op te maken. Het Fransche plan bevat in hoofdzaak de volgende punten: A. op het gebied der Vei ligheid uitbreiding der uit het Pact van Pa rijs voortvloeiende verplichtingen ten aanzien van een schender van dit Pact. sluiting van een Europeesch continentaal veiligheidspact. unificatie der Europeesche continentale le- gerinrichting in den zin van legers met kor ten diensttijd en beperkt legerpersoneel. in- ternationaliseering der burgerlijke lucht vaart, schepping van een Volkenbondslucht- vloot. onttrekking van het zware geschut der landmacht aan de vrije machtsbevoegdheid van den bezittenden staat en ter beschik kingstelling van dat geschut voor den Vol kenbond, internationaal toezicht op de na leving der conventie: B. op het gebied der Ontwapening vermindering van het aantal in de legers dienstdoende soldaten, verminde ring van het ter beschikking der nationale legers geoorloofd blijvende oorlogsmateriaal der landmacht, afschaffing van de militaire luchtvaart, verbod van de voorbereiding en van het voeren van den chemischen, bacte- riologischen en brandstichtenden oorlog. Bo vendien bevatte het Fransche plan nog eeni- ge voorstellen met betrekking tot de vloot- beperking, die ik hier echter buiten beschou wing laat. omdat hierover in de laatste maanden niets meer gesproken is en het ge heele vraagstuk der vlootbeperking wellicht tot het jaar 1935 zal blijven rusten, in welk jaar .een herziening van de vlootconventies van Washington 1922 en Londen 1930 nood zakelijk weder aan de orde zal komen. Wat hebben de discussies van de afgeloopen maand over dit Fransche maximum-program nu opgeleverd? Op het gebied der Veiligheid zijn de be sprekingen over de uitbreiding der uit het Pact van Parijs voortvloeiende verplichtingen nog aangehouden, in verband met de regee- ringsomstandigheden in Amerika. Het begin sel van een Europeesch Continentaal Vei- llgheidspact is goedgekeurd met 14 tegen 5 stemmen, doch aangezien onder de tegen stemmers Duitschland. Hongarije en Italië waren, om wier medewerking tot dezen vei ligheidswaarborg het Frankrijk juist te doen is, heeft het feit van een aannemende meer derheid geen practische beteekenis. daar de minderheid immer* door een meerderheids besluit niet kan geboden worden. Het Fran sche plan tot unificatie der legerinrichting werd eveneens goedgekeurd, en wel met 21 van de 27 stemmen, doch daar ook hier Duitschland, Hongarije en Italië hun stem aan het Fransche voorstel onthouden heb ben, zijn wij ook hier niet opgeschoten. Over de internationaliseering der burgerlijke lucht vaart en de schepping van een Volkenbonds- luchtvloot is niet gestemd, doch ook hier toonden Duitschland en Italië weinig bereid willigheid tot medewerking. De kwestie van het zwaar geschut der landmacht is nog in het geheel niet besproken, doch het is be kend. dat hier niet slechts Duitschland, Hon garije en Italië, doch ook vele andere staten bezwaren hebben tegen het Fransche plan. dat de ter beschikking van den Volkenbond te stellen zware kanonnen in het feitelijke bezit der staten, die ze thans hebben, zouden gelaten worden. Alleen over de kwestie van het internationale toezicht op de naleving der ontwapeningsconventie is vrijwel over eenstemming verkregen. Op het gebied der Ontwapening is alleen over het verbieden van den chemischen. bac- teriologischen en brandstichtenden oorlog eenstemmigheid bereikt. Over de verminde ring van het legerpersoneel en van het oor logsmateriaal der landmacht kon nog in net geheel niet gesproken worden, daar Paul- Boncour verklaarde hierover niet te kunnen spreken, zoolang hij over het lot van het voorgestelde Europeesche Continentale Veilig heidspact in het onzekere moest blijven, en de stemming hierover pas eergisteren plaats vond Het tegenstemmen van Duitschland. Hongarije en Italië heeft natuurlijk de voor uitzichten op vermindering van legerperso neel en oorlogsmateriaal niet verbeterd! Wat de afschaffing der militaire luchtvaart be treft, de onafscheidelijk daaraan verbonden voorwaarde van internationaliseering der burgerlijke luchtvaart cn van de schepping eener Volkenbondsluchtvloot is. zooals boven gezegd, nog niet vervuld, zoodat ook tot de afschaffing der militaire luchtvaart nog niet besloten kon worden. Het zou na de droeve ervaringen, bij het bespreken van het Fransche maximum-pro gramma opgedaan, niet verwonderlijk zijn. indien MacDonald thans zou willen beproe ven althans nog een minimum-programma tot stand te brengen, b.v. een verlenging van den bewapeningsstilstand voor drie jaren, een verbod van den chemischen oorlog en van luchtbombardementen, de schepping van een permanente ontwapeningscommissie voor de voorbereiding van een hervatting der Ontwapeningsconferentie en voor het toe zicht op de naleving van den bewapenings stilstand Zij. die zulk een minimum-pro gramma a la Norman Davis (in December jl.) bepleiten, vergeten echter, dat Duitschland een dergelijke bestendiging van den tegen woordige!! toestand hoogstwaarschijnlijk zal van de hand wijzen. Het schijnt nog eerder mogelijk de Duitsche bezwaren tegen het vei ligheidsgedeelte van het Fransche maximum programma uit den weg te ruimen dan de Duitschers tot aanneming van een minimum programma, dat op behoud van den status- quo zou neerkomen, te bewegen En mocht het MacDonald niet mogelijk zijn de Duitsche toestemming tot het Fransche maximum programma te verkrijgen, dan moge hij zijn krachten bij de Franschen aanwenden, om dezen er van te overtuigen, dat ook bij niet- verwezenlijking van hun veiligheidsprogram ma hun eigenveiligheid en die der wereld nog meer gediend zal worden, indien zij door een redelijke bewapeningsvermindering Duitsch- land's toestemming tot een de Duitsche be wapening begrenzende conventie zuilen we ten te verkrijgen, dan door een „Alles of Niets' de mislukking der Ontwapeningsconferentie cn dus feitelijk Duitschland's volledige vrij heid tot herbewapening veroorzaken zullen! B DE JONG VAN BEEK EN DONK. zitter der conferentie toch onverdedigbaar zijn tot een échec der conferentie thans te besluiten, voordat deze methode van onder handelen in kleinen kring, dtp op iedere conferentie in het beslissende stadium pleegt te worden toegepast, althans ernstig is be proefd Men kan er dus op rekenen, dat voorzitter Henderson met al zijn energie zich tegen de sluiting*voorstellen van mi nister* MacDonald en Boncour zal verzetten Hij zal daarbij den steun van 'het gezonde verstand aan zijn zijde hebben, doch de prac tlsche macht bevindt zich helaas aan dc an dere zijde. Natuurlijk zullen ook de Duit schers cn do Italianen zich togen het Fransch-Engelsche voorste', verzetten, waar bij de Duitschers met her-bcwapening zul len dreigen. Naar men op het oogenblik aan Fransche zijde hier veronderstelt, zal dit Duitsche dreigement echter geen overwe genden Indruk op de Franschen maken, die zich weer van den steun van Engeland verze kerd achten. Misschien zouden do Franschen en Engclschen bereid zijn dc ontwapenings besprekingen over eenige maanden, bij voor beeld een half jaar. te hervatten indien langs diplomatieken weg of anderszins betere vooruitzichten op succes zouden verkregen zijn. doch het is zeer twijfelachtig of de Duit schers in een dergelijke langdurige verda ging zouden toestemmen en bereid /ouden zijn daarna ter conferer.tiee terug te keeren. Griekenland. Tsaldaris' kabinet gevormd. In het nieuwe kabinet-Tsaldaris. dat giste ren officieel het bewind heeft aanvaard, zijn de portefeuilles als volgt verdeeld: Tsaldaris, minister-president: Maximos, Buitenlandsche Zaken; Kondylis. Oorlog: generaal Me tax as, Binnenlandsche Zaken: Spyridon Loverdos, Financiën: Hadjikiriakos. Marine; Pcsmat- zogloe, Economische Zaken. De nieuwe minister van Buitenlandsche Zaken, Maximos, is een bekend linancier. Het is de bedoeling, diplomatieke onderhandelin gen te voeren over het sluiten van buiten landsche leeningen. Kondylis en Hadjikiria kos behooren tot de radicalen. Zij zijn voor standers van opheffing van den Senaat en van vervolging van den ééndags-dictator Piastiras en zijn aanhangers, wier staats greep naar hun meening onder den invloed stond van Venizelos. Het ministerie van Luchtvaart wordt opgeheven en gecombi neerd met het ministerie van Verkeerswezen. Men is er nog steeds niet in geslaagd. Plastl- ras te arresteeren. In verschillende Grieksche steden zijn massavergaderingen gehouden, waarin moties zijn genomen, welke zich voor een vcrvrlging van Piastiras e.s. uitspreken. Zweden. Duitsch protest tegen een uitlating van Hansson. Naar het Alg. Handelsblad aan de .Bvenska Dagbladet" ontleent, heeft de Duitsche zaak gelastigde te Stockholm bij atwezigheid van den gezant, namens zijn regeering bij het Zweedschc ministerie van buitenlandsche zaken een scherp protest ingediend tegen dc uitlating van den premier over ..de wettig optredende regeering In een land. met het welk Zweden vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt". Premier Hansson had namelijk gezegd, dat voor dengeen, die een politiek voert als Hitier de dag komt dat de verbit tering het geweldregime omverwerpt, dat dan misschien door een nieuw gevolgd wordt. Tegelijkertijd heeft de Duitsche zaakgelastig de zich beklaagd over de houding van een deel der Zweedsche pers en krachtig de be wering van dc hand gewezen, in Zweden ge uit, Inzake natlonaal-socialislischc provoca tie In verband met den brand ln het Rijks- daggebouw. De premier heeft zijnerzijds verklaard, dat het verslag van zijn rede onvolledig was. „Svcnska Dagbladet" voert hiertegen aan dat het verslag was verstrekt door het tele- graafagentschap TT. (Tidtiingarnas Tele- grambyra) en dat de passus waarom het elng ook voorkwam in het blad ..Social-Demokra- ten". In een democratische maatschapnij, zoo had de premier zich volgens dit blad uit gelaten. is er geen betere weg voor gelukkige betrekkingen dan samenwerking en wedor- zijdsch begrip. Maar nog heeft de burgerlijke meerderheid (in Zweden) de macht en zij heeft althans totdusver een politiek gevoerd zonder rekening te houden met de andere partij. Daarop volgde de verwijzing naar Duitschland cn dc uitlating van Hitler's ge weldregime. NA CERMAK'S DOOD. ZANGARA TER DOOD VEROORDEELD. Zangara. die op 15 Februari een moord aanslag pleegde op president Roosevelt, waarbij o.a. de burgemeester van Chicago Cermak doodelijk gewond werd. cn die eerst veroordeeld was tot 80 jaar gevangenisstraf is thans naar Reuter uit Miami meldt ter dood veroordeeld. GROOTE VERLIEZEN VOOR JAPAN. CIIINEEZEN HOUDEN EEN PAS BEZET. TOKIO. 10 Maart. (Reuter.) De Japansche regeering heeft aan de regeering te Peking een ernstige waarschuwing gericht inzake de Chineesche troepen, welke zich nog in het gebied van de passen van Ku Pci Kou bevinden. Indien deze troepen niet teruggetrokken worden, zal Japan genoodzaakt zijn deze door middel van zijn luchtvloot te verwijde ren. De Japanners geven thans toe. dat zij dc pas van Ku Pei Kou nog niet hebben be zet. en dat dc Chineezen hier verwoeden te genstand bieden. De Japanners lijden hier groote verliezen. MIJN GEDEELTELIJK ONDER- GELOOPEN. REEDS VIER LIJKEN GEBORGEN. LONDEN. 10 Maart. (Reuter.) Een kolen mijn bij Rothcrham in Yorkshire, is heden ten rieele onder water geloopen. In het over stroomde gedeelto bevonden zich honderd mijnwerkers. De lijken van vier hunner zijn reeds geborgen. Een groot aantal mijnwer kers Is gered, doch er worden nog cenlgcn vermist.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9