UIT HET BUITENLAND De brand in het Verre Oosten. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE DONDERDAG BLAD 16 MAART 1933 De Oostenrijksche Nationale Raad bijeen. Deel der afgevaardigden den toegang belet. MacDonald's ontwapeningsplan gebaseerd op het Hooverplan. Zaterdag een conferentie tusschen MacDonald, Sir John Simon en Mussolini. Vlucht van Duitsche Joden naar Polen leidt tot incidenten. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS OOSTENRIJK. De door dr. Straffner gistermiddag bijeen geroepen vergadering van den Nationalen Raad, werd reeds vroeg geopend. De leden der Sociaal-Democratische fractie en van de Groot-Duitschers waren voor het grootste gedeelte reeds tegen kwart over twee in de zaal aanwezig. Kort daarna, waarschijnlijk door het vroege verschijnen van deze leden verrast, arriveerden een honderdtal politie- en recherchemannen in civiel gekleed en be zetten alle ingangen naar en deuren van de zittingzaal. Straffner kon slechts door een naast zijn bureau gelegen deur, die de politie niet kon afzetten, in de zittingzaal komen. Aangezien de andere afgevaardigden, die nog niet in de zaal aanwezig waren, door de politie niet meer werden toegelaten, besloten de in de zaal aanwezige afgevaardigden met de vergadering te beginnen. Van het bureau was niemand aanwezig, noch de beambten en bodes, noch de stenografen. Twee afge vaardigden werden derhalve door Straffner, direct na opening der zitting, tot notulisten benoemd. Uitvoerig schilderde Straffner de gebeur tenissen. die tot de crisis hadden geleid, ter wijl hij ook den juridische» kant van de zaak uiteen zette. Hij had deze zitting bijeengeroe pen om de bereidheid tot daden van het par lement te toonen. Hij zou spoedig het tijdstip van de volgende zitting bekend maken. Van het gewelddadig verhinderen van afgevaar digden om de zittingzaal te betreden, zou hij overeenkomstig paragraaf 76 van de Straf wet. openlijke gewelddadigheid, proces-ver baal opmaken. Toen Straffner verklaarde dat de zitting gesloten was. klonk luid applaus en verlieten de afgevaardigden de zaal onder het geroep van ,.Hoch" op de republiek en op Straffner en onder de kreet: „Weg met de dictatuur, weg met de Putschisten". De Engelsche 'delegatie deelt officieel mede "dat minister-president Mac-Donald Don derdagmiddag in de hoofdcommissie van de Ontwapeningsconferentie een groote rede zal houden en aan de conferentie een nieuw ontwerp voor een algemeen ontwapenings verdrag zal voorleggen. MaoDonald ontving Dinsdag nog den pre sident der Ontwapenings conferentie Hender son en den algemeenen rapporteur dr. Be- nesj. Tegelijkertijd vonden langdurige be sprekingen plaats tusschen Simon en Paul Boncour, welke laatste zich daarop naar MacDonald begaf. Het nieuwe Engelsclie ontwapeningsplan zou berusten op het oude Engelsche ontwa peningsvoorstel en zou een verstrekkende ver mindering van alle bewapeningen eischen. De Engelsche aankondiging heeft in alle kringen der Ontwapeningsconferentie groot opzien gewekt. Mac-Donald wil hiermede volgens betrouwbare inlichtingen de confe rentie voor de groote definitieve beslissing plaatsen. Het ontwerp der overeenkomst is gedurende de laatste dagen in verband met de vele besprekingen van MacDonald met de verschillende delegaties uitgewerkt. Het ontwerp, dat MacDonald aan de Con ferentie zal voorleggen, zou den vorm van een internationaal in alle onderdeelen uit gewerkt verdrag hebben. Het plan zou verder gebaseerd zijn op het Hooverplan, waarbij echter rekening wordt gehouden met de voorstellen der an dere mogendheden, waaronder ook het Fran- sche veiligheidsplan. Volgens mededeelingen van Fransche zijde zou MacDonald van meening zijn, dat de Ontwapeningsconferentie nog slechts door „Massieve" ontwapeningsmaatregelen te redden zijn. Verdere bijzonderheden om trent het Engelsche plan zijn nog niet be kend. De eventueele reis van MacDonald naar Rome zou verder verband houden met de onderhandelingen over de sterkte der vloten, voornamelijk tusschen Frankrijk en Italië. Men verwacht thans binnen enkele dagen een belangrijke beslissing. De Britsche Minister-President MacDonald en de Britsche Minister van Buitenlandsche Zaken Sir John Simon, zullen zich van Genéve naar Rome begeven, waar zij Zater dag een conferentie zullen hebben met den Italiaanschen Minister-President Mussolini. POLEN. V. D. meldt uit Warschau, dat de toeloop van Joden naar Polen om te ontsnappen aan de Hitleriaansche terreur tot een krachtige reactie bij de grensbevolking leidt. Tot vandaag bedraagt het aantal Joden dat op wettige wijze, de Poolsche westgrens heeft overschreden 1500, om niet te spreken van het aantal overschrijdingen op ilegale manier. Bijna al deze vluchtelingen zijn berooid en zonder bagage of geld. De bevolking leent het oor aan agitators, die beweren, dat Polen 10 pCt, aan Joden telt en moet weigeren er nog meer op te nemen. Bij de ongeregeldheden te Zywieck in Teschen—Silezië betrof het een actie tegen nieuw aangekomen Joodsche vluchtelingen. Het aantal gewonden bij deze excessen be draagt 15, terwijl vijf personen werden ge dood. De Joodsche afgevaardigden in den Pool- schen Landdag hebben geprotesteerd tegen de vervolging der Joden in Duitschland. Zij doen een" beroep op de beschaafde wereld en verklaren, dat het hier niet een binnen- landsche kwestie betreft, maar een inter nationale kwestie, terwijl zij er aan herinne ren. dat Goering heeft gezegd, dat de Duit- sch politie niet gehouden is Joodsche bezit tingen te verdedigen. Duitschland. Kwijtschelding van straf voor daden uit „vaderlandsch- lievende overwegingen" De officieele Pruisische persdienst bericht: In den strijd voor de nationale wederopstan ding van het Duitsche volk zijn strafbare daden gepleegd, die hebben geleid tot rechts geldige veroordeelingen of tot processen, waarbij de daders somtijds ook in hechtenis werden genomen. Rekening houdende met de vaderlandslievende beweegredenen der da ders hebben de rijkscommissarissen den mi nister van justitie gemachtigd deze gevallen opnieuw te onderzoeken met het oog op spoe dige verleening van amnestie, opheffing dei- straf of der hechtenis. CW.B.) Nationaal-Socialistische vaan dels van 1923 teruggegeven. De in November 1923 na de mislukte Na tionaal-Socialistische Putsch in beslag ge nomen vaandels, die tot nog toe bij de politie te Munchen werden bewaard, zijn gister- ipiddag plechtig naar het Bruine Huis over gebracht. Tegen twaalf uur arriveerde de S.A. met muziek voorop voor het Hoofdbureau van Politie. De Rijkscommissaris Generaal Von Epp verscheen met de Commissarissen en den Chef van den Staf der S.A. Roehm. Onder gejuich der menigte werden de vlag gen langs het front der troepen gedragen, waarna Roehm een toespraak hield en o.a. zeide, dat de geschiedenis onverbiddelijk haar gang ging. Toen op 8 November 1923 de toenmalige Strijdhond Munchen het uur ge komen achtte om een wending in de geschie denis des vaderlands te brengen, mislukte deze aanval onder de kogels der tegenstan ders. Thans zijn de vaandels, die den strijders van 1923 uit de hand waren gevallen, weer teruggegeven. Roehm besloot zijn rede met een drie werf heil op Adolf Hitler. Braun weigert mandaten voor het parlement. Naar gemeld wordt, heeft de vroegere Pruisische Minister-President Braun in een brief uit Ascona (Zwitserland) het Rijksdag- bestuur medegedeeld, dat hij den hem toege wezen Rijksdagzetel niet aanvaardt. Een gelijksoortige mededeeling heeft. Braun gezonden aan het Bureau van den Pruisi- schen Landdag met betrekking tot zijn zetel in den Landdag. Ontbinding van den Pruisischen Landdag niet voor het S taatsgerechtshof De leden van de regeering-Braun hebben de volgende verklaring gepubliceerd „Om den terugkeer naar normale toestan den te vergemakkelijken, zijn de Pruisische Staatsministers voornemens van een verdere behandeling van hun verzoek om de verkie zing voor den Landdag ongeldig te verklaren, voor het Rijksgerechtshof af te zien, zoodra de vorming van een nieuwe regeering dooi den Landdag op grondwettige wijze is ge schied". Proclamatie van Von Hinden burg aan de weermacht. De Rijkspresident heeft den volgenden op roep tot de weermacht gericht: „Door mijn verordening inzake de wijziging der Rijksoorlogsvlaggen en de invoering dei- oude. zwart-wit-roodc cocarde. heb ik de in nerlijke verbondenheid van de Duitsche weermacht met de weder opgestane nationa le krachten van het Duitsche volk eer. zicht bare uitdrukking willen geven. De Duitsche Rijksweer heeft ondanks alle uitwendige ke tenen door de moeilijke jaren na den oorlog heen bij het Duitsche volk de weerbaarheids gedachte levend gehouden. Mogen deze uiter lijke teekenen van innerlijke verbondenheid het geheele volk steeds voor oogen doen staan, dat een betere toekomst niet zonder den wil tot verdediging van het vaderland veroverd kan worden. In dienst der oude sol datendeugden. gedragen door den eensgezin- den wil van het volk. zal de weermacht ook in de toekomst de trots der natie blijven". Behalve de onderteekening van den Rijks president draagt de oproep de contrasignee ring van Rijksweer minis ter Von Blomberg. De nieuwe regeering van Würtemberg. De landdag van Würtemberg heeft giste- ren den nat.-soc. afgevaardigde Murr met 36 van de 49 uitgebrachte geldige stemmen tot stataspresident gekozen. Murr verklarde zelf de leiding over de departementen van binnen!, zaken en eco nomie op zich te zullen nemen. Hij benoem de tot minister van eerediemt en justitie tien nat.-soc. landdagvoorzitter Mergert- thaler en handhaafde den D.-nat. minister van financiën dr. Deh'inger in zijn functie. De landdag koos tot voorzitter den nat.- soc. afgevaardigden dr. Schmid. (Wolff). Razzia in een Berlijnsche kunstenaarswij k. De Berlijnsche politie heeft naar hetW.B. meldt gisteren een razzia gehouden in een kunstenaarskolonie in het zuiden der stad welke van des voormiddags tot 's middags 3 uur duurde. De nieuwgebouwde stadswijk aan de Brci- tenbachplatz in Schmorgendorf. waar de po litie deze razia hield, wordt grootendeels be woond door kustenaars, die voor 75 pCl. aan hangers van het communisme zijn. Een sterke politiemacht zette de omgeving af en zette het verkeer stop. Sommige inwo ners der kolonie trachtten te vluchten, ande ren barricadeerden zich in hun woningen, zoo dat de politic met geweld door de ramen moest binnendringen. Bij onderzoek bleek dat in eenige woningen vóór *t begin der huiszoe king papieren in de kachels waren verbrand. In "de woning van communistische leiders vond men gedeelten van de nat.-soc. unifor- Japan's moderne uitrusting. I „Voorhistorische" bewapening der Chineezen. China's bewttp< manier met voorhistorische voorlading! Na langdurige onderzoekingen en ampele besprekingen hebben de leden van den Vol kenbond uitgemaakt, dat China in zijn recht staat. Maar toch dreigt China het slachtoffer van het conflict in het Verre Oosten te wor den. China heeft een leger, welks grootte tot dusver nog geen enkel stafofficier van welk land ter wereld ook heeft kunnen berekenen. Burgeroorlogen maken alle Chineesche ver houdingen onbegrijpelijk. Daarom is ook over het leger geen overzicht te verkrijgen Ieder generaal heeft zijn particulier leger, iedere politieke strooming is met een paar hon derdduizend man in den algemeenen strijd vertegenwoordigd en „wilde" troepen vrijwil ligers, die vandaag als roovers en moorde naars worden vervolgd en opgejaagd, worden morgen bij de legitieme corpsen ingedeeld. Volgens een mededeeling van officieren van den Chineeschen generalen staf kan op 1.8 millioen man worden gerekend. Dat zijn 114 divisies, 29 brigades en 14 regimenten in fanterie: 8 divisies. 4 brigades en 2 regimen ten cavalerie: 13 regimenten artillerie. Maar hoe brengt men een oorlogsvaardig leger van 2 millioen man bij elkaar in China, in het land. dat geen algemeenen dienstplicht en geen militaire opleiding kent? En dan de bewapening! Werkelijk eenigs- zins „modern" uitgerust is alleen het kern corps van de regeering te Nanking, dat uit 300000 man bestaat. Dat corps staat grooten deels onder leiding van vreemdelingen, En- gelschen en Duitschcrs. Opperbevelhebber is generaai Tsjan-kai-Sjek. Daarop volgt het leger van generaal Tsjang-Hsi-Liang, die over 250.000 man beschikt. Onder de andere particuliere legers is dat van generaal Feng het belangrijkst.. Wel weet China, wat zijn soldaten kosten: vijftig procent van do staatsinkomsten. Daar mede is het Chineesche leger het duurste ter wereld. Dc instandhouding van dit ongere gelde, reusachtige leger vormde reeds jaren lang het moeilijkste financieele probleem van het Chineesche rijk Do bewapening is meer dan gebrekkig. De artillerie bedient zich grootendeels nog van oude mortieren met voorlading en van geschut van 7 1/2 c.M„ dat in Europa nauwelijks nog als licht veldge schut wordt gebruikt. Wel vertrekken voort durend wapentransporten naar China, maar hoe lang zal het duren, voordat onder de te genwoordige moeilijke omstandigheden een leger van bijna twee millioen man is bewa pend? China's eenige kracht ligt in de geweldige menschenmassa's, die het steeds weer kan te voorschijn brengen Tegen een vierde deel van de geheele menschheid heeft Japan den aanval geopend. Een der Chineesche gene raals verklaart: „mijn soldaten weten niets en kunnen niets. Maar voor duizend geval lenen staan tienduizend nieuwe soldaten op!" Japan behoort tot de sterkste en best be wapende staten. Het neemt de derde plaats op de militaire ranglijst in, Japan heeft den algemeenen dienstplicht ingevoerd en be schikt ingeval van oorlog over 2.6 millioen geoefende soldaten. Het leger in vredestijd bedraagt 245.000 man: 15.600 officieren en 230.000 minderen, ingedeeld in 17 infanterie divisies, 4 cavaleriebrigades, 15 veldartillerie- regimenten. 4 zware artilleriebrigades, 8 vlie gerregimenten. Japan heeft verder 4 leger- arsenalen en 7 wapen- en munitiefabrieken. Reeds de schoolkinderen worden opgevoed in militaire tucht en militairen geest. Ook de Chineezen hebben hun jeugdtroepen, maar zij marcheeren barrevoets en „gewapend" met stokken. De Japansche legerkinderen dragen uniformen en zijn gewapend met ge weren. In den laatsten tijd heeft Japan bijzon dere aandacht geschonken aan zijn speciale gas- en tanktroepen. De Japansche vloot bestaat uit 71 onder zeebooten van de modernste constructie, 33 pantserkruisers. 7 linieschepen, 5 slagschepen en 4 vliegtuig-moeder-schepen. „Mijn soldaten", heeft een Japansche le geraanvoerder gezegd, „zijn zoo uitstekend afgericht, dat zij vier maal meer waard zijn dan de Chineesche troepen!" men. valsche stempels en briefpapier, alsmede ligitimaties der S.A. Men meent hier een centrale te hebben ontdekt, die systematisch provocateurs in S.A.-uniform uitzond om ge welddaden te plegen. Een groot aantal vrachtauto's met propagandamateriaal werd naar het hoofdpolitiebureau overgebracht. Behalve drukwerk vond men ook groote hoe veelheden wapens, munitie en roode vlaggen. Er werden 14 personen gearresteerd, ook eenige vreemdelingen die zich niet bij de politie hadden aangemeld, werden aange houden. Nazimeerderheid in Rijksdag en Landdag. Nu de communisten noch in den rijksdag, noch in den Pruisischen landdag aan de par lementaire werkzaamheden mogen deelne men. beschikken de nat.-soc. fracties ln beide huizen over een gewone meerderheid. De rijksdag telt 647 leden, zonder dc com munisten 566, de nazi's beschikken over 288 zetels en hebben dus een meerderheid van 4 zetels. De landdag telt 474 leden, zonder de com munisten 411, de nazi's hebben dus met hun 211 stemmen een flinke meerderheid. In geen der beide huizen kunnen de nazi's en D.-natlonalen het evenwel brengen tot een 2 3 meerderheid. (Wolff). Zweedsche consul te Stuttgart mishandeld. Het hoofdbureau van politie to Stuttgart deelt volgens Wolff mede. dat op den avond van 13 Maart twee mannen, die voorgaven van de politie te zijn. indrongen in de wo ning van den Zweedschen consul aldaar, dr. Wanner, en dezen mishandelden. De hoofd commissaris looft een belooning van 500 mark uit voor dengeen die in deze zaak op heldering brengt. De pacifist Von Schönaich gearresteerd. Dc gepensionneerde generaal-majoor Frhr. Paul von Schönaich. die door zijn pacifisti sche actie bekendheid heeft verworven, is in den afgeloopen nacht op zijn landgoed tc Rhcinfeld bij Bad Oldeslö door een sterke afdeeling Pruisische politie in politie-arrest genomen. In zijn woning is. volgens Wolff, een groote hoeveelheid materiaal, brieven en dossiers, in beslag genomen. Veroordeelden uit het Potempo- proces vrijgelaten. Naar het W. B. verneemt, zijn de vijf op 22 Aug. IJ. wegens het dooden van een com munistische» Poolschen opstandeling door dc speciale rechtbank te Bcuthcn in hot z.g. Potempo-proces veroordeelde nat.-socialisten gisteren op verzoek van den rijkskanselier in vrijheid gesteld. Zuid-Afrika. Hertzog dreigt met aftreden. In een vergadering van de Kaapsche Na tionalistische Partij stelde dr. Malon een resolutie voor. waarbij een coalitie in be ginsel wordt afgekeurd, doch waarin voor waardelijk steun wordt toegezegd. Hertzog verklaarde, volgens Reuter, echter dat hij met niet anders genoegen zou nemen dan met een onvoorwaardelijke en ondub belzinnige goedkeuring van een coalitie. In dien deze goedkeuring uitbleef zou hij de leiding van de Nationalistische Partij neer leggen en als premier aftreden. Amerika. Controle op den tarweoogst in de geheele wereld. President Roosevelt heeft, naar Reuter uit Washington meldt, reeds maatregelen genomen, die ton doel hebben overeenstem ming te bereiken met alle produccerendc landen, omtrent controle van den tarweoogst Hij heeft een besluit daartoe genomen, zon der de economische conferentie af te wach ten. DE BRAND IN HET RIJKSDAG GEBOUW. DE NAZI'S EN EEN PETROLEUMCONCERN ZOl'DEN EU. VOLGENS DE „POPULAIRE", DE HAND IN HEBBEN GEHAD. De Parijsche correspondent van het Alge meen Handelsblad, maakt melding van den uitslag van een enquête, die de „Populaire", het orgaan der Fransche socialistische partij heeft Ingesteld naar de oorzaken van den brand in het Rijksdaggebouw. Het onder zoek zou te Berlijn en to München hebben plaats gehad. Sommige punten zijn naar hot blad meedeelt, te Weenen. te Amsterdam en zelfs te Londen geverifieerd. De conclusie van dit onderzoek luidt: .."De brand in het Rijksdaggebouw is ge sticht door een bende van zes of zeven indi viduen, die gewerkt hebben cenerzijds voor de nationaal-socialistischc partij, ander zijds voor een machtige financieele petro- leum-ondernemlng. Het doel was voor de Nazi's, de communistische partijen in Duitschland te vernietigen, en voor de finan cieele groep in quaestie, de relaties van Duitschland met de U. R. S. S. to doen ver broken om den invoer van Russische petro leum in Duitschland te verhinderen en even tueel een oorlog tegen de sovjets te veroor zaken." „De „Populaire" zegt dat de conclusie voortvloeit uit de ingewonnen en geverifieer de inlichtingen, die de betrokkenen zich niet dan met groote moeite en veel gevaar heb ben kunnen verschaffen. Sommige details, voegt het blad er bij, konden niet definitief vastgesteld worden wegens dc matericclc on mogelijkheid, verder in de vesting van den vijand door te dringen. Het gevaar, degenen die de enquête gehouden hebben in moeilijk heden te brengen kan dus oorzaak zijn dat geen werkelijke bewijzen zijn overgelegd. Maar die mist de lezer nu dan toch ook. NA DEN TORNADO. 39 DOODEN EN 300 GEWONDEN. Japan s bewapeningtanks met vier machinegeweren. Ieder Japansch regiment heeft een afdeeling verpleegsters, die tegen gasaanvallen be schermd zijn. NEW-YORK, 15 Maart fV.D. Naar nader uit Nashville wordt gemeld, zijn bij den tor- I nado 32 personen om het leven gekomen, i Het aantal gewonden bedraagt 300. Dc materieele schade bedraagt eenige milliocnen dollars.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5