STADSNIEUWS De a.s. Kamerverkiezingen. Lichamelijke Opvoeding VOOR DE VROUW. KAPLAMPEN en KRONEN HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 16 MAART 1933 Vergaderingen van de A.-R. Kies- vereeniging. Redevoeringen Dr. H. Colijn en Prof: J. W. Geels. Woensdagavond hield de Anti-Revolutio naire Klesvereeniging „Nederland en Oranje" naar aanleiding van de komende Tweede- Kamerverkiezingen twee vergaderingen, na melijk in de Klopersingelkerk en in de Wilhel minakerk aan de Ged. Oude Gracht, waarin Dr. H. Colijn, de leider der partij, en Prof. J. W. Geels, hoogleeraar aan de Theologische School der Chr. Ger. Kerk te Apeldoorn, als sprekers optraden. In de Kloppersingelkerk. De Kloppersingelkerk was reeds lang vóór het uur van beginnen tot de laatste plaats bezet. Toen de organist het Wilhelmus be gon te spelen, zongen alle aanwezigen dit lied uit volle borst mee. Dit geschiedde ook met andere liederen, zooals „Wilt heden nu treden" enz. Nadat Mr. A. Bruch de bijeenkomst met gebed geopend en Psalm 146 gelezen had, verzocht hij den aanwezigen te zingen Psalm 42 verzen 3 en 5. Hij heette daarna allen van harte welkom, speciaal Zijne Exc. Dr. H. Co lijn. Spreker zei tot dezen Staatsman, dat de anti-revolutionairen van Haarlem en omstre ken en van Kennemerland verheugd zijn, dat hij hier zijn sober en eerlijk woord wilde doen hooren. Bij zijn komst op het spreekgestoelte werd de heer C o 1 ij n met daverend handgeklap begroet. Hij begon zijn rede met op te mer ken, hoe moeilijk de tijdsomstandigheden zijn, waarin we leven. In het Verre Oosten heerscht een spanning, die doet vreezen, dat daar het ergste gebeuren zal. Ook in Europa gist en bruist het. De ontwapeningsconferen tie te Genève is voor 99 pet. mislukt. Het wantrouwen onder de volkeren neemt daar door voortdurend toe. Niet alleen op politiek gebied is onze tijd zwanger van zorgen. Ook economisch is de nood heel hoog gestegen. In heel de wereld. Ook bij ons. In alle lagen der bevolking. Spreker wees op de waanzin nige protectionistische handelspolitiek, die de volkeren van elkaar verwijdert; die de volkeren hun heil doen zoeken in nationale economische zelfgenoegzaamheid Hij herin nerde aan het gebeurde in de wateren van onzen Archipel, waar men in openlijk verzet tegen het gezag kwam. Ook in het naburige Duitscliland nemen de spanningen toe. Op stand-van het volk tegen de regeering: is daar te verwachten. Dat zijn allemaal..symptomen van de ernstige krankheid, waaraan de vol keren der geheele wereld lijden. En in dezen rumoerigen tijd wordt ons volk naar de stem bus geroepen. Het zal ook hier gaan over de vraag ,of de Staatsinstellingen, die wij nu al zoovele jaren kennen, bevestigd zullen kun nen worden, of dat ook wij rekening zullen moeten houden met het gevaar, dat er in grijpende veranderingen plaats kunnen heb ben. Het zou wel eens de laatste keer kun nen zijn, dat wij krijgen een Staatsbestel, be- hooren bij onze volksaard en in overeen stemming met de behoeften van het land. Daarom zijn de verkiezingen van 1933 zoo uiterst belangrijk. Wij moeten gevrijwaard blijven tegen experimenten, die niet bij on zen volksaard passen: die onze vrijheid zou den beknotten en die overal onrush teweeg zouden brengen. Spreker hoopt dus, dat wij een krachtige regeering zullen krijgeh. De hoofdzaak is, dat wij geroepen worden om een Kamer te kiezen met mannen, die bereid zijn om een doelbewuste regeering te steunen in den politieken en economischen chaos van dezen tijd. Het is nu geen*tijd om voor de kiezers te verschijnen met een lange lijst van wenschen, die toch niet verwezen lijkt kunnen worden. Dit doen wij dan ook niet. Maar wij hebben toch duidelijke richt lijnen aangewezen. In de eerste plaats denkt hij aan de ontredderde financiën van ons land, koloniën en gemeenten; in de tweede plaats aan het economisch verval, dat ook aan ons land niet is voorbijgegaan; in de derde plaats denkt hij aan den socialen gee- sel, die ons land en volk teistert: de ver schrikkelijke werkloosheid; in de vierde plaats aan de gezagsondermijnende invloe den, die met beslistheid bestreden moeten worden. Deze vier richtlijnen besprak hij uit voerig. De maatschappelijke «iijlers, waarop ons land tot voor kort rustte, zijn weggevallen. De handelsbelemmeringen, die zooveel ramp spoed over ons land hebben gebracht, moe ten worden opgeheven; de grenzen moeten weer geopend worden voor een vrij goederen verkeer. Over den geesel der werkloosheid moet ook niet gering gedacht worden. Het aan tal werkloozen in ons land nadert nu reeds de 400.000. Millioenen moeten aan steun worden uitgegeven. Angstig moet men zich afvragen: .."noe lang kan dat nog worden volgehouden?", als de bronnen van de volks welvaart steeds meer opdrogen. Spreker richtte waarschuwende woorden tot de arbeiders en tot de werkgevers. Tot de arbeiders zegt hij: „De grootste loons verlaging is, dat ge werkloos wordt! Het verschil tusschen steun en loon zal altijd grooter blijven, vooral wanneer de werk loosheid toeneemt. Het is hard om het te moeten zeggen, maar het is noodzakelijk, dat ge u een redelijke loonsverlaging laat welgevallen". En aan de werkgevers vraagt hij te bedenken, hoe de psyche van den ar beider is, als deze telkens ziet, dat de be scheiden welvaart, die hij zich heeft kun nen veroveren, steeds meer afbrokkelt. Maar het ergste kwaad vindt spreker de gezag-ondermijnende invloeden. Daartegen over moet een sterk Overheidsgezag gesteld worden. Het prestige van de overheid is in de laatste kwart-eeuw verminderd. Het ge beurde in den Indischen Archipel is echter oorzaak geweest, dat het volk weer wakker :s geworden. Het gebeurde op „De Zeven Provinciën" is dus eigenlijk als een zegen te beschouwen. Maar nu moe:en die kwade ele menten met kracht bestreden worden. We moeten terug naar de Schrift, die een lich tend spoor wijst voor ons staatkundig en 1 maatschappelijk leven. We moeten ons werk verrichten in biddend opzien tot God, Die ons Zijn hulp heeft toegezegd. De heer Colijn eindigde zijn rede met het met kracht uitspreken van het bekende lied: „Zij zullen het niet hebben, ons oude Nederland!" De rede van den heer Colijn werd met langdurig applaus beloond. Prof. Geels herinnerde in het, begin van zij-n rede aan den geboortedag van Willem van Oranje, dien het Nederlandsche volk zich gereed maakte te gaan vieren. Het is de Prins van Oranje geweest, die aan ons volk de vrijheid en het recht heeft ge geven. Het beste, dat we nu kunnen doen dat is het onverzwakt bevestigen van zijn levenswerk. Met zijn spreuk: „Ik zal hand haven!" zullen ook de anti-revolutionairen naar de stembus optrekken. Het ging toen en het gaat ook n u om de twee hoogste goe deren van ons volk: vrijheid en recht. Het gaat om de toekomst van ons volk. Het gaat om het dilemma: God of mensch; Schepper op schepsel. Het gaat om de vraag, of God in ons volksleven gekend zal worden. We moeten gezamenlijk strijden tegen den ge- meenschappelijken vijand: het communisme. Dat is in zijn innerlijkste wezen haat tegen God en Zijn gebod. Daarom moet er komen een krachtige regeering, die er van bewust is, dat zij verantwoordelijkheid aan God schuldig is. We hebben gelukkig een man als Colijn, die in woord en daad God vreest; een man die het volk liefheeft, die als econoom een internationalen naam heeft. Die man is ons bezit. Hem vooral wenschen wij in de regeering te ziena. (Toejuichingen) Spr. hoopte, dat God aan de anti-revolutionai ren in den komenden verkiezingsstrijd kracht en genade zou geven. Ook Prof. Geels eindigde zijn rede met de woorden: „Zij zullen het niet hebben!" Hij.eindigde de bijeenkomst met dankgebed. Tenslotte zongen allen staande „Mijn schild ende betrouwen". Mr. Bruch sprak nog een kort slotwoord. In de Wilhelminakerk. De bijeenkomst in de Wilhelminakerk stond onder leiding van den heer G. Wolzak. Ook dit kerkgpbouw was geheel bezet. Dr. Colijn werd begroet met de Psalm „De Heer zal u steeds gadeslaan". Bij zijn ver trek werd hem (eveneens staande) toegezon gen „Dat 's Hecren zegen op u daal". De heer Wolzak sprak de verwachting uit. dat Colijn na de verkiezingen geroepen zal worden om als leider van het nieuwe mi nisterie op te treden. Men kan dan overtuigd zijn, dat er een sterke regeering komt, die met vaste hand het laud besturen zal tot wel zijn van het volk. De pauze tusschen het optreden van de beide sprekers werd gevuld met het zingen Van het Wilhelmus en andere vaderlandsche liederen, o.a. ook „Zij zullen he't niet-heb ben". Het raadslid de heer C. M. J. Baas hield een korte rede om op te wekken de propa ganda te steunen. DE ERFENIS DER VADEREN in den vorm van mooie, witte tanden, kan men door regel matig poetsen met de bekende Chlorodont- Tandpasta tot op hoogen leeftijd behouden. Een proef overtuigt. Per tube 35 cent. (Adv. Ingez. Med.) HAARLEMSCHE HYPOTHEEK BANK. BEVREDIGENDE RESULTATEN OVER 1932? Wij ontvingen het verslag van de N. V. Dc Haarlemsche Hypotheekbank over het jaar 1932, het 41e boekjaar, dat is uitgebracht in de heden. Donderdag, gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders. Het volgende is er aan ontleend. In haar algemeen overzicht zegt de directie o.m. dat de algemeen heerschcnde onzekere financieele toestand haar cr toe gebracht heeft, een voorzichtige dividendpolitiek toe te passen en onder de noodige afschrijvingen en reserveering, alleen uitkeering te doen uit de winsten van dit jaar, zonder aanvulling uit- de dividend-reserve, zooals het vorig jaar is geschied. „Het is beter het kruit droog te houden". Het herstel der koersen voor de prima- beleggingsfondsen der reserves heeft ten ge volge gehad, dat het voor volstorting der sta- tuaire reservekas benoodigde bedrag van f900.0000 werd bereikt. Daarnevens kon zich weer een begin voor een extra-reserve vor men ten bedrage van f74.805.08. waarvan de directie f20.000 zou willen doon overboeken om de. met het oog op de moeilijke tijdsom standigheden reeds vroeger ingestelde Bui tengewone Reserve te verhoogen tot f40.000. Er kon voor de op hypotheek geplaatste gelden een gunstige rente worden bedongen. Dit gold eveneens voor de leeningen die voor verlenging in aanmerking'zijn gebracht. De tijdige betaling van rente en aflossing ondervond bij verschillenden moeilijkheden door de tijdsomstandigheden, maar het gelei delijk binnenkomen van den achterstand is zeer bevredigend. Een sterke aanwijzing voor den terugkeer van het vertrouwen in den pandbrief ligt. in het resultaat der uitlotingen in 1932. In 1931 werden uitgeloot f 1.757.100. waarvan werden uitbetaald f 1.193.700 of 69 pet. en verwisseld in nieuwe pandbrieven f 563.400 of 31 pet. In 1932 werd uitgeloot f 1.360.700. waarvan uitbetaald f690.400. of 50.74 Dct. en verwis seld f 670.300 of 49.26 pet- Op 31 December 1932 telde dc Bank 1251 aandeelhouders, die tezamen bezaten 4500 aandeelen. Van de aandeelen zijn 78 pet. volgestort. Blijkens de ..Gids voor incourante fondsen 1933 werden de aandeelen verhan deld tegen koersen van 75 pet. tot 136 pet. Eind 1932 stonden 3439 leeningen uit tot een totaal bedrag van f40.333.266.67. 245 lee ningen werden gecontinueerd met een totaal bedrag van f2.080.990. Op 31 December 1931 stond uit aan pand brieven in de verschillende series en rente typen f40.545.150; op 31 December 1932 wa ren in omloop f40.313.850, een vermindering dus, over 1932. van f231.300. Het saldo der bedrijfsrekening, over 1931 VREEMDELINGENVERKEER HAARLEM. Vrijdag 24 Maart houdt de vereeniging Vreemdelingenverkeer Haarlem, een alge meene ledenvergadering in het verkeers- huis der vereeniging aan het Stationsplein. Als vijfde punt staat op de agenda ver meldt verkiezing van bestuursleden wegens het periodiek aftreden van de heeren P. W. Peereboom en H. P. Deinum, en wegens de vacature ontstaan door het bedanken van den heer G. M. W. Hartje. HOE LANG MAG EEN VERKOUDHEID DUREN? IN 10 MINUTEN KUNNEN ALLE BACTERIëN VERNIETIGD ZIJN. Wacht niet tot Uw verkoudheid een ernstiger karakter heeft aangenomen. Er is thans een nieuw middel uitgevonden Karsote Inhalatie dat zelfs bij hardnekkige verkoudheden, influenza, hoest etc. onmiddellijk verlichting brengt. Laboratorium-proeven hebben be wezen, dat de damp van Karsote alle bacteriën van griep, influenza, verkoudheid in minder dan 10 minuten vernietigt. Sprenkel 10 a 15 druppels Karsote op Uw zakdoek Cs nachts op Uw hoofdkussen) en snuif den verfrisschendcn damp flink op. Dan worden de verstopte neus gaten weer geopend, het slijm achter in de keel komt los, het ademhalen gaat gemakke lijker. Karsote is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 per flacon (zakformaat» en 1.50 per flacon (2 x de kleine maat). (Adv. Ingez. Med.) f355.565 1!. bedroeg over 1932: f352.994.29. waaronder het onverdeeld saldo 1931 f 5.932.37. Na aftrek van onkosten a f 102.068.08. van verlies op renten f 521.11 en van koersver lies pandbrieven f 1343,51, blijft er een saldo van f249.061,59! De directie stelt voor. daarvan aan te wenden: voor afschrijvingen f44.205 voorts om i 5.644.02 te doen overgaan naar volgende jaarrekening. Na voldoening der dl videnci- en tantièmebelasting ten bedrage van f 15.755,69 blijft een te verdeelen winst van f 183.456. Dientengevolge laat het bedrijf toe. over de verplichte storting uit te betalen een -dividead van f20 per aandeel. UITGAAN. Zondag 19 Maart wordt in de Gem. Concert zaal opgevoerd de Lach-schlager Mooie Karei de trots van de Jordaan. revue-schets 4 bedrijven, met medewerking o.a. van Mie en Ko en Alex de Meester. Deze schets, die in Den Haag zooveel succes had. zal ongetwijfeld ook te Haarlem vele bezoekers naar de Concertzaal trekken. VER. TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN T. B. C--PATIËNTEN De afdeeling Haarlem van de vereeniging tot bevordering der belangen van t. b. c. pa- tienten In Nederland hield Woensdagavond in het gebouw Caccilia een bijeenkomst. Dr. C. H. Thomassen, geneesheer-direc teur van „Julianabord" in Laren (N.-H.) be handelde het onderwerp ..Been- en gewrichts tuberculose". De heer Thomassen zeide in zijn openings woord dat het te behandelen onderwerp den aanwezigen het best kon worden verklaard met behulp van lichtbeelden, waarvan hij dan ook vele interessante exemplaren had medegebracht, Spr. behandelde uitvoerig de verschillende vormen en verschijnselen dezer gevreesde ziekte. Het publick bracht den heer Thomassen aan het slot van zijn interessante voordracht een dankbaar applaus. MENINGITIS. Blijkens opgave in de Staatscourant kwam in de afgelopen week te Haarlem een geval van meningitis cerebrospinalis epidemica (besmettelijke kinderverlamming) voor. Diptheritis kwam deze week hier in 't ge heel niet voor. BENOEMING VAN EERE-KANUNNIKEN. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot eere-kanunniken van het Hoog waardig Kathedraal Kapittel in het bisdom Haarlem den Hoogeerw. Heer L. J. Boon- mans, archivaris van het bisdom, alsmede den Hoogeerw. Heer H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem. SIMAVI. A.s. Zaterdagavond zal In het Kennemer Lyceum een samenkomst gehouden worden, uitgaande van de afdeeling „Kennemerland" der Vereeniging „Simavi" (Steun In medische aangelegenheden voor Inheemschen). Ouders, leerlingen en andere genoodigden zullen er aan deelnemen. Er zullen Indische films wor den vertoond, waarvan er een het medische werk onder de Inheemschen zal karakterisee- ren. Verder worden er Indische dansen uit gevoerd. DOOR ALCOHOL VERGIFTIGD. Twee leden van den bemanning van het Antwerpsche Rijnschip Fraternïté. schipper v. ei. K. en de matroos W. d. V.. beiden Ne derlanders, die zich te Zeebrugge. waar het schip lag gemeerd, hadden bedronken, zijn het slachtoffer geworden van vergiftiging door overmatig gebruik van alcohol, meldt de N. R. Ct.. De V. is overleden: v. d. K. kon, dank zij geneeskundige hulp. in het leven worden gehouden. Het parket te Brugge heeft een onderzoek ingesteld. Het tijdopnemen bij de loopnum- mers in atletiekwedstrijden. Fouten in de stophorloges en fouten in den mensch. Electrische tijd meting. Een van de moeilijkste dingen bij de loop nummers op athletiekwedstrijden is het vaststellen van de door de deelnemers ge maakte tijden. Vooral over de afstanden tot 200 M. komen de snelsten aan de eindstreep met verschillen, die slechts onderdeelen be dragen, zoodat de tijdopnemers wel zeer op lettend en hun instrumenten van zeer goede hoedanigheid moeten zijn. In het verlengde van de eindstreep stellen zich op de commissarissen van aankomst en de tijdopnemers, allen amphitheatersgewij- ze. zoadat ieder hunner de eindstreep duide lijk kan zien en zuiver richting er op kan nemen. De taak van de commissarissen van aan komst omvat het vaststellen van de volgorde, waarin de deelnemers de eindstreep over schrijden. Bij verschil van meening beslist de meerderheid van stemmen. De tijdopne mers maken gebruik van z.g. stophorloges, die tevoren gecontroleerd moeten zijn. Voor afstanden tot 200 M. moeten de horloges den tijd aangeven tot in tiende deelen van secon den. De horloges, die bij de controle blijken het beste gelijk te loopen, zijn bestemd om de tijden van de eerstaankomende loopers vast te leggen. Voor iederen looper fungeeren drie tijdop nemers. Zij plaatsen den duim op den knop van het horloge en drukken dien zóóver in als de speelruimte van de constructie toelaat (drukpunt nemen). Het horloge loopt dan nog niet, doch een kleine toeneming van den uit aanstellerij, maar om de tijdopnemers kijken nu onafgebroken naar den starter, die zich achter de deelnemers heeft opge steld. Deze starter draagt een witte jas, niet uit aanstellerij, maar om de tijdsopnemers gemakkelijk te maken heb in het drukke bewegen over het sportveld te kunnen vin den. De tijdopnemers moeten hem onaf gebroken waarnemen, omdat zij door het in drukken van den knop van het horloge dit in gang moeten brengen, zoodra zij vuur of rook uit het startpistool waarnemen. Zij maken nl. een groote fout. wanneer zij zouden wach ten tot het hooren van den knal. Immers het is bekend, dat het geluid zich tamelijk traag voortplant. Het in beweging zetten van hei horloge op den knal zou dan ook voor een loop van 100 M. reeds een voor den looper voordeelig verschil beteekenen van 310 se conde. Al zullen nu evenwel de geroutineerde en rustige tijdopnemers bij het zien van rook of vuur uit het startpistool de horloges af drukken. dan zullen toch bij het bereiken van het eindpunt door den looper, waarbij de hor loges weer door indrukken van den knop tot stilstand gebracht worden, de uurwerken als regel verschillende tijden aanwijzen. Dit is ook niet te verwonderen: de wrijvingsfacto ren zullen in ieder horloge weer eenigszins anders zijn. en ook andere mechanische in vloeden zullen tengevolge hebben, dat ieder horloge weer anders „gehoorzaamt" aan den druk op den knop. Daar komt dan nog bij, dat de reactietijd van iederen tijdopne mer een eigen maat. vertegenwoordigt. Al kiezen zij het juiste oogenblik voor het aan zetten van het horloge (of het afzetten bü hef bereiken van de eindstreep), dan nog blijft de tijd die verloopt tusschen het waar nemen van den prikkel in dit geval een gezichtsprikkel en hei begin van uitvoe ring van de handeling, die het gevolg is' van die waarneming (de z.g. reactietijd), ver schillend bij meer waarnemers. De reactietijd is een individucele waarde, die bovendien als gevolg van lichameUjke of psychische vermoeienis aan schommelingen onderhevig is. De mensch is derhalve wel het slechtste tijdmeet-instrument. dat men zich kan denken. Men kan dan ook gerust zeggen, dat de vastgestelde tijden reglemen tair geconstrueerd zijn, maar zeer waar schijnlijk niet overeenkomen met den wer kelijk verstreken tijd voor het loopen van een bepaalden afstand. Echter zijn er gelukkig nog de commissarissen van aankomst die de volgorde vaststellen, waarin de loopers de eindstreep bereiken. Al zal dus op de tijden wel een en ander zijn aan te merken, de volgorde wordt toch in dere geval in over eenstemming met de werkelijkheid vastge steld. Maar dit kan natuurlijk niet altijd het geval zijn. wanneer het geldt het verbeteren van een record. Want dit kan ook gebeuren, wanneer de oorspronkelijke recordhouder m een ander werelddeel verblijft en misschien aan zijn lunch zit op het oogenblik, dat het record hem afhandig wordt gemaakt. In zoo'n geval hebben de commissarissen van aankomst geen stem in het kapittel. Neem nu eens aan. dat het wereldrecord voor 100 M. haraloopen van 10.4 sec. op 10.3 sec. wordt gebracht. Wie garandeert nu dat de tijd var. den eersten werkelijk 10.4 is geweest en van hem. die het record heeft aangevallen, 10.3? Bij de gebrekkige wijze van tijdmeten is het misschien wel juist omgekeerd. De kans is des te grooter nu er geen volgorde van aankomst kan worden vastgesteld. Zooals reeds vermeld, wordt de tijd van een looper door drie horloges opgenomen. Op grond van de ongelijkheden van mc- chanischen aard en de persoonlijke reactie- t ij den der tijdopnemers is het meest waar schijnlijk, dat ieder horloge een anderen tijd aangeeft. Volgens de reglementen is dan de middelste woorde (niet de gemiddelde) de of- ficieele tijd. Wijzen twee van de drie horlo ges denzelfden tijd aan, dan wordt deze be schouwd als des geldende. Alles pleit er dus voor, dat alleen zeer goede uurwerken mo gen worden gebruikt. Doch dan blijven nog altijd de persoonlijke (natuurlijk onbewuste) fouten van de tijdopnemers. En wat is eigen lijk een tiende deel van een seconde, wan neer men de prestaties niet naast elkaar ziet? Het spreekt dus eigenlijk vanzelf, dat men de zoo ver gevorderde technische mogelijkhe den te baat heeft willen nemen om tot een zuiverder tijdmeting te geraken. Electriscne apparaten zijn daartoe zoowel in Frankrijk als Ir. Zwitserland geconstrueerd; een be zwaar was evenwel de te groote gevoeligheid voor storingen, zoodat zij ofschoon in een laboratorium zeer goed functioneerend op een sportterrein minder goed voldeden. Bovendien werkten zij niet vol-automatisch, omdat na het startschot zoo'n toestel met dc hand ingezet moest worden, waardoor een van de grootse foutbronne.-». bleef bestaan. Een ander bezwaar was nog. dat alleen de tijd van den eerst-aankomende werd gere gistreerd. In Dr. KrümmeFs handboek voor athletiek wordt door den fabrikant Johannes Fritz ge wezen op een instrument voor tijdmeting van Labuer. dat geheel automatisch werkt. Door het startschot wordt het apparaat in wer king gezet en bij het aanraken door den loo per van het lint aan het eindpunt wordt zijn tijd in tien dc of honderdste seconden op een strook papier geregistreerd. Dit zelfde kan geschieden voor alle deelnemers on de zelfde papierstrook, wanneer bij dc opstel ling en constructie van het lint aan het eind punt daarmede rekening is gehouden. Volgens de reglementen is electrische tijd meting toegestaan, doch de aldus vastgestel de tijden komen niet in aan merking voor het vestigen van records. Blijkbaar prefe reert men. wanneer de grootste nauwkeu righeid wordt vereischt, de fouten van de menscheüjke machine. H. L. WARNIER. KRUISSTEEKPATRONEN. Mijn oud borduurtechnieken-dictaat zegt van de kruissteek: „Over de kruising van twee paar weefseldraden worden met wol cf zijde gewerkt twee elkaar kruisende steken, één van links onder naar rechts boven en de tweede van links boven naar rechts onder. Als ik over de kruissteek iets moet zeggen, kan ik niet anders beginnen dan: In de huls- kamer van mijn grootouders hangt een groote merklap met kruissteekpatronen, zwart op wit Unnen. in een gesneden maho niehouten lijst. En ik kan daar niet naar kij ken. zonder te denken aan het kind Eetje Sijpkens. dat in 1831 haar naam links bene den in den hoek van die reusachtige merk lap borduurde hoe lang ze er aan gewerkt moet hebben en hoe ze haar oogen moet hebben geplaagd bij het borduren op dat ouderwetsche fijne onregelmatig geweven linnen, waarvan in ons kabinet een stapeltje lakens nog zorgvuldig bewaard wordt. Waar had het kind de patronen vandaan enfin, die zullen toen al wel niet nieuw geweest zijn maar wie deelde de merklap in? Met Jozua en Kalcb in het midden, te- rugkeerend uit het land Kanaan met de reusachtige drulvetros. zooals ze daar nu nog wel groeien, vijftig of zestig pond zwaar? Met het symbool van de Christelijke Kerk, de pelikaan die zichzelf in de borst pikt en zijn jongen voedt met zijn bloed? En verder krioelt de lap van boompjes en bloemen en beesten. Boeren-patroontjes zullen het wel zijn. want de beesten zijn haast allemaal dieren die de boer dagelijks ziet: honden en hanen en duiven, altijd van opzij gezien, met twee pooten achter elkaar, inplaats van naast elkaar. Waar die patroon tjes vandaan komen, is moeilijk uit te ma ken, want bij alle Germaansche volken zijn ze haast gelijk, van Zweden tot aan Bozen. En overal is het motief van de boerenbloem bij uitnemendheid, de anjer, gebruikt. Zelfs de schijnbaar zuiver ornamentalc dingetjes zijn haast altijd afgeleid van plant en dier vormen. En waar komt dan plotseling het Chi- neesch aandoende boompje van daan, dat van boven haast in een tempcldakjc eindigt? Misschien uit den tijd der „Chinolserien Ik denk wel eens, dat het kind Eetje Sijp kens zich in 1831 buitengewoon opgelucht gevoeld moet hebben, toen ze eindelijk haar naam in den linker benedenhoek kon bordu ren. Ik kan er een beetje over meepraten, want ik heb alle patronen stuk voor stuk van de letterdoek «zoo heet dat in het Noor den overgenomen MIES BL. BETONBRUGGEN EN KLINKERWEGEN IN DE WIERINGERMEER. 12 April zal dc dienst der Zuiderzee werken te 's Gravenhage aanbesteden den bouw van 10 bruggen in gewapend beton met bijkomende werken in de Wieringer- meer. Dc ranting is f 100.000. Ook zal worden aanbesteed dc aanleg van klinkerwegen in secties F, J, K en M van de Wieringermeer over ongeveer 9 K,M. lengte De raming hiervoor is f 48.000. IR. W. F. C. SCHAAP, t Woensdagmiddag is in den ouderdom van 63 jaar te Arnhem overleden ir. W. F. C. Schaap, oud-directeur van den dienst van Gemeentewerken te Arnhem. ANNIE AHLERS t LONDEN. 15 Maart (Reuter) Dc Dultsche tooneelspeelster en zangeres Annie Ahlers is gisteren in een kliniek overleden. C. C. KROUWELS TEL. 14024 KONINGINNEWEG 6 (Adv. Ingez. Med.) MARKTNIEUWS GROENTEMARKT TE HAARLEM Brusselsch lof f 0.12—0.20 per K,G. Knakpeen f 0.08—0.12 per K.G. Veldsla I 0.26—0.50 p. K.G. Boerenkool f 0.45—1.— per kist. Andijvie f 0.80—1.10 per kist. Spinazie f 0.451.— per kist. Gele kool f 0.40—0.75 per kist. Raapstelen f 2—3 per 100 bos. Sla f 5—7 per 100 krop. Bloemkool f 1.752.75 per krat. Spruiten f 1.50—2.50 per zak. Roode kool f 0.04 0.08 per stuk. Knolselderij f 0.04—0.10 per stuk. Prei f 0.02—0.10 per bos Pieterselie f .070.15 per bos. Selderij f 0.08—0.15 per bos.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7