De Strijd tegen den Oorlog. Jj LETTEREN EN KUNST |j HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 21 MAART 1933 Bij de Engelsche studenten. Pacifisme in de Oxford Unions (Van onzen correspondent.) Londen, Maart. Dezer dagen heeft de debating club van de Universiteit van Oxford met een goede meerderheid van stemmen een motie aan genomen. welke verklaarde dat de vergade ring onder geen omstandigheden zou vech ten voor Koning en Vaderland. Over de goedkeuring van een motie in zulke bewoor dingen door deze vergadering van studenten in Oxford Is in de landspers nog eens gede batteerd met vuur, met spot en zelfs met venijn. Eenige dagbladen van conservatieve strekking, zooals de Morning Post en de Daily Telegraph, meenden zich tot het uiter ste te moeten inspannen om de beteekenis van de motie en van haar goedkeuring in de Oxford Union (dat is de naam van de de- bating club) te kleineeren. Lezers dier bla den, wier vaderlandsliefde dieper zat dan hun wellevendheid, kregen gelegenheid zich in de kolommen te laten gaan in onge breidelde woede over hetgeen deze paci fistische studenten in het openbaar durf den belijden. Het proza dezer Ingezonden stukken was zoo ongekuischt dat geen Ne- derlandsche courant het in nature aan zijn lezers zou willen voortzetten. Maar deze dagbladen deden het wel teneinde het publiek in het algemeen den indruk te verschaffen dat de openbare meening zeer hevig in haar diepste gevoelens gekwetst was geworden door deze studenten, die onder geen omstandigheden voor Koning en Va derland de wapenen wilden opnemen. De bla den lieten uiteraard niet alleen hun lezers aan het woord. De redacties zelf vonden de bijtendste termen om te getuigen van haar minachting voor de meerderheid In de Ox ford Union, die overigens het werd er ter geruststelling aan toegevoerd in het ge heel niet de meeningen van de gansche uni versiteit vertegenwoordigde. Men hoorde ver der dat aan de studenten, die voor de motie hadden gestemd, witte veeren waren toege zonden. Een witte veer is een symbool van lafhartigheid. Hoe dat symbool is ontstaan is niet zoo precies te zeggen. Het is misschien overgebleven uit den tijd toen hanengevech ten in Engeland nog een populaire sport wa ren en men had waargenomen dat een ware kemphaan nooit een schijn van wit in zijn veeren had. Misschien ook is het symbool opgekomen door verdraaiing van een oud feit. het schenken van witte veeren door Roodhuiden aan Kwakers in de eerste jaren van de kolonisatie in de Amerikaansche Prairieën, bestemd om op de deuren hunner woningen te plaatsen als teeken dat zij als vredelievende mcnschen met rust zouden worden gelaten. Hoe het symbool ook is ont staan er is geen twijfel aan dat iemand, die een witte veer ontvangt of toegezonden krijgt door den gever of den zender als een lafaard wordt beschouwd. De roman van Mason, ..The Four White Feathers", getuigt hart verscheurend van de beteekenis van de witte veer. De pacifistische studenten hadden in derdaad zulke veeren toegezonden gekregen. En zij vonden er aanleiding in de openbare meening (zooals deze in de conservatieve bladen was weergegeven) nog wat verder te tarten door met de veeren der lafhartigheid op hun jassen in het openbaar te verschij nen. Eenige oud-studenten, o.a. een zoon van Winston Ceurchill en een van den mi nister van Oorlog Lord Hailsham, meenden dat de schande. Engeland aangedaan, slechts kon worden uitgcwischt door de gewraakte motie officieel te doen herroepen. Zij orga niseerden daarom .een pelgrimstocht van oud-studenten naar Oxford, vroegen om her opening van de zaak cn om een nieuw debat 011 herstemming, in de hoop dat de Union lot bezinning gekomen en voorgelicht door de oud-studenten, rechtsomkeert zou maken en zich althans met een nieuwe stemming in den geest zou aangorden tot den strijd te gen belagers van Vorst en Vaderland. Maar deze expeditie werd een verschrikkelijke de bacle. De inmenging van oud-leden in de za ken van de Union werd lomp en aanmatigend gevonden en de Union besloot met een groo- tere meerderheid van stemmen dan de oor spronkelijke motie'had gekregen te volhar den in haar opvatting dat zij onder geen om standigheden.(zie boven). Voordat die pelgrimstocht was ondernomen hadden reeds eenige studenten gemeend dat zij met een flink gebaar de eer van de Universiteit (die volgens de voorstellingen in de pers heeler maal niet op het spel stond) zouden kun nen redden. Zij waren met ferme stappen een huishoudelijke vergadering van de Union binnengestapt, hadden zich rechtstreeks naar het podium begeven, er het notulen boek gegrepen en er de gehate motie met den stemmenuitslag uitgescheurd. Zij waren daarop weer met krachtige passen en samen geperste lippen naar buiten gegaan, waar zij het vuur de blaadjes hadden laten ver teren. Deze daad had zelfs kwaad bloed gezet bij die leden van de Union die tegen de motie hadden gestemd. Het merkwaardige was dat alle pogingen om aan deze motie een begra fenis te geven, gewelddadig of niet, een averechtsch resultaat hadden. Zij kreeg zulk een opgewekt leven cn werd zoo bulten alle verhouding, tot haar beteekenis reëel in de gemoederen van pacifisten en jingo's dat het land als het ware vaneen werd gescheurd In twee tegenstrijdige deelen en pacifisme het hoofd, in verzet tegen het heilloos kabaal van strijdlustige nationalisten cn hun bla den. veel driester opstak dan het dit ooit in het verleden in Engeland had gedaan. Toen het pacifistisch schaap van Oxford eenmaal over de brug was volgden vele schapen van andere universiteiten. Schrij vers van naam van volstrekt onverdacht En- gelsch karakter, als b.v. A. A. Mllne, zagen in de motie van de Oxford Union de mani festatie van de klare hersenen van de jeugd, die voor nobel klinkende leuzen onvatbaar, langs den weg der zuivere rede haar leegheid en bedriegelijkheid had leeren kennen. De bedaardste bestrijders van de motie bepaal den er zich toe de studenten, die voor de motie hadden gestemd of de Union, die een debat van een motie in zulke bewoordingen had toegestaan, van slechten smaak te be tichten. „Bad taste" is een term, die schering on inslag is bij alle maatschappelijke of po litieke disputen in Engeland. Maar Iedereen moest waarnemen dat zelfs al keurde men de motie af hetzij om den slechten smaak er van hetzij om hetgeen zij klaarblijkelijk uitdrukte in het tentoonspreiden van slechten smaak de bestrijders van de motie hun weergade zelden konden hebben ge had. De voorstemmers van de motie werden uitgemaakt voor al wat leelijk en voor veel wat liederlijk is. En daarmee bedierven de bestrijders hun zaak en hielpen zij die van de pacifis,An. Het dispuut, dat een verbijste rende openbaring is geworden van de onver minderde kracht van primitieve instincten in een beschaafde gemeenschap', heeft met een geleerd dat pacifisme bij dat deel van de samenleving dat de beste gelegenheid heeft zich te uiten volstrekt in ongenade is maar dat het desondanks zich indrukwekkend doet gelden onder de ontwikkelde jeugd, even goed als onder den ontwikkelden ouderdom, zijn moedige en sterke strijders heeft. De bladen, die hebben geschreven dat de Oxford Union niet de geestesgesteldheid van de Universiteit vertegenwoordigt, hebben daar in zooverre gelijk in dat het lidmaat schap maar tot tennaastenblj een tiende deel van het aantal studenten is beperkt. Dit tiende deel echter vormt het politieke gewe ten van Oxford. De debating club, die werkt en vergadert naar het voorbeeld van het La gerhuis, kan worden beschouwd als een op leidingsinstituut voor den politicus en den staatsman. Partijgevoel is in de Union sterk ontwikkeld en zoo de motie al niet letterlijk moet worden opgevat de uitslag van de stemming getuigt dat de partijverhouding in de Union tegengesteld is aan die in het Lagerhuis. Voor de toekomst kan men daar misschien geen peil op trekken. De jeugd is altijd nog-al rood Wat de bewoordingen der motie tenslotte nog betreft moet wellicht het theoretisch karakter er van op den voorgrond worden gesteld, hoewel niet weinig voorstemmers later in de kranten nog eens hebben beves tigd, dat zij gestemd hebben voor de letter lijke beteekenis. Maar dat is toch niet alge meen erkend. Verscheidene studenten, die ae motie hebben gesteund, zouden daarmee hebben willen protesteeren tegen het mis bruik dat van de woorden „For King and Country" nagenoeg zonder uitzondering in het verleden is gemaakt. Zij zouden dan de woorden als schamper hebben opgevat en dus wel bereid zijn voor Koning en Vader land te vechten indien'het ging om een edele en waardige zaak en dus de eer van Koning en Vaderland er inderdaad mee ge moeid zouden zijn. Een andere uitlegging, waarmee het feit van de stemming wordt verklaard, is dat er eenvoudig gestemd wordt op de merites van het debat en dat dus het beste argument de meeste stemmen krijgt. In dat geval zou men moeten aannemen dat een in de wol geverfde jingo zijn stem zou hebben gegeven aan de motie indien de pro's naar zijn oordeel in het debat het knapst waren geweest; terwijl aan den anderen kant een overtuigd pacifist (nu weer en veelal gekenschetst als defaitlst) zich voor den strijd zou hebben verklaard indien de con tra's in gevatheid van argument en in rede kunst de meesters zouden zijn geweest. A. K. VAN R. HET TOONEEL. NUT VAN HET ALGEMEEN JAN MUSCH. Ik heb het al dikwijls in deze rubriek ge had over de vitaliteit van kunstenaars. Gis teravond hebben wij er weer een merkwaar dig voorbeeld van gezien. Zou er op den Nutsavond in de tuinzaal van het Gemeen telijk Concertgebouw één onder het publiek zijn geweest, die gemerkt heeft, dat Jan Musch ziek was? Hij gaf'zich in het toch zeer veel eischende programma geheel en al, was in zijn voordrachten van een opmerkelijke frischheid en kracht en toch stond hij daar op het podium met een flinke griep en een tem peratuur van over de 39 graden. Hier dus weer diezelfde levenskracht, die wij ook altijd bij de Bouwmeesters, een mevrouw de Boer van Rijk, een Anna Sablairolles, een Louis Moor en anderen zoo hebben bewonderd. De Nutsavond van gisteren was vooral be langrijk door Het Heksenlied, dat Musch in een zeer goed klinkende Hollandsche vertaling van hemzelf voordroeg. Het was de eerste maal, dat Musch hier Wildenbruch's werk gaf en het werd dus voor Haarlem een pre mière. Zeer groot was de indruk, die Musch' ma gistrale voordnicht van Het Heksenlied op het publiek heeft gemaakt. Ik hoorde dit ge dicht vroeger van Possart, Wüllner en Albert Vogel, maar Musch ontroerde mij meer, door dat hij de romantiek van Wildenbruch niet opdreef tot hyperromantiek. Wüllner bijvoor- veeld overblufte het publiek met zijn krach tige stem, maar liet zich nog al eens tot grove en valsche effecten verleiden. Zoo werd bij Wüllner een betrekkelijk heel gewone re gel als: „Ich schritt hinein in der Erde Bauch" op zulk een huiveringwekkenden toon ge sproken, alsof hierin reeds instede van in het dan volgende gedeelte, de ontmoeting met de jonge vrouw het zwaartepunt van zijn tocht was gelegen. Musch daarentegen laat zich nooit ver voeren door Wildenbruch's romantiek. Hij overschrijdt niet de grenzen der overgevoe ligheid en wordt daardoor nooit zooals helaas bij Vogel nog al eens het geval is larmoyant. Hij geeft met zijn klankrijke, sonore stem aan het gedicht alle kleur, maar het wordt geen moment mooidoenerij of ef fect-bejag; zijn voordracht blijft aldoor zui ver gevoeld en is van groote innigheid. En daarbij ook wat hier een voornaam element is bijzonder muzikaal. Musch' voordracht sluit zich volkomen aan bij de muziek van Max Schillings, is er geheel mee een. Dit zeggen wordt soms bijna zingen, het wordt gedragen door de muziek, maar nooit maakt, het den indruk van geforceerdheid, zooals toch anders dikwijls bij declamatie met muzikale begeleiding het geval is. Het klinkt aldoor volkomen natuurlijk, vrij en spontaan. GEEN OUD, VERLEGEN GOED moet het zijn. Voornamelijk niet bij een ge neesmiddel, waarbij de kwaliteit en werking ongunstig beïnvloed worden door de oudheid. Daarom moet U „Aspirin-tabletten" alleen in dc voor Holland bestemde origineele ver pakkingen (herkenbaar bij de buisjesverpak king van 20 stuks aan den oranjeband en bij de verpakking van 2 tabletten aan het oranje zakje) koopen. Dan heeft U de zekerheid geen oud goed te ontvangen. (Adv. Ingez. Med.) Er zijn sublieme momenten ln deze voor dracht. Ik denk o.a. aan het gedeelte der Vesperklokken, dat intens muzikaal werd gegeven en aan het slot van Medardus, biecht met die prachtige ontroerende stijging bij de woorden: Ik kom. ik kom om eeuwig, eeuwig bij u te zijn! En hoe mooi en indruk wekkend van tegenstelling klonk daarna het berustende woord van den prior. De voordracht van Het Heksenlied is een groote aanwinst van Musch' repertoire. Hij werd voortreffelijk op den vleugel begeleid door mejuffrouw Falkner, die de muziek van Schillings orkestraal wist te doen klinken. Zeer hopen wij Musch ook nog eens dit ge dicht van Wildenbruch, met orkest-begelei ding te mogen hooren zeggen. Het verdere programma bestond uit ge dichten van Adama van Scheltema, Jan Prins. Potgieter, Gezelle en Huygens en tot slot het bekende „En Adam pijpt", uit De Paradijsvloek. Wij weten, hoe Musch deze verzen voordraagt en hebben hierover reeds zoo dikwijls geschreven dat wij slechts in her halingen zouden treden, wanneer wij dit ge deelte van het programma bespraken. Door de voordracht van Het Heksenlied was deze Nutsavond voor ons vooral belangrijk en zullen wij hem in dankbare herinnering houden. Het succes van Musch was als altijd zeer groot. Na Het Heksenlied liet hij terecht ook mejuffrouw Falkner hierin deelen. J. B. SOIIUIL. MUZIEK. Harmoniemuziekvereeniging „Voorwaarts". Het bestuur van „Voorwaarts" had blijk baar niet op zoo'n grooten toeloop van be langstellenden gerekend. De zaal van het ge bouw „De Harmonie" was overvol. Aan de uitvoering kwam dit slechts ten goede, want de klank van het orkest werd er door af gedempt, en dat kon in de gegeven omstan digheden geen kwaad, nu het korps dezen avond geducht werd gehandicapt. Dat zat zóó. Heel den middag had het zich in dienst gesteld van de noodlijdende H. O. V. en dus het uiterste van zijn krachten gevergd. Dat komt voornamelijk op de lippen aan en voor al de bespelers van het groot koper weten daarvan mëe te praten. Toen dan op déze uit voering de ouverture „Pax et labor" was ge speeld en we niet de zuiverheid constateer den die ons bij vorige keeren trof, vernamen we de toedracht der zaak. Medewerking aan een zoo mooi doel weigeren ter wille van een uitvoering die des avonds gegeven moest worden, heeft „Voorwaarts" niet willen doen. We hadden daarom de minder mooie stem ming (voornamelijk, tusschen hout en koper) voor lief te nemen. De dirigent Henry Schulpzand had door voorafgaande studiën gezorgd dat zijn mannen de partijen ruim voldoende beheerschten. Rhytmisch was het zelfs heel verdienstelijk en dynamisch ook lang niet slecht. De kleurwerking, nu ja, hier waren ups and downs. Waar men een gelijkmatige klanksterkte gedurende langeren tijd kon behouden, (zoo- als in de fantasie „La plébéienne") kwam die kleurwerking ook tot haar recht. Bij plotse linge fortepassages raakte ze zoek. Maar dit alles is immers een gevolg van de ongunstige positie waarin de mannen van „Voorwaarts" verkeerden. Genoemde fantasie, die we voor 't eerst hoorden, was overigens een staal van degelijken arbeid, waarmee het korps eer in legde. Het stuk van De Bériot was ook zeer het aanhooren waard, en de stukken in dans maat toonden een gemakkelijkheid van voor dracht, die prettig aandeed. Ter afwisseling was er een duo voor trom pet en trombone, waarin de heeren Jasper sen Cobelens hun goede techniek demon streerden. Dan kwamen nog twee heel jonge meisjes een stuk voordragen voor vier han den, en de piano, die vooraf getoond had dat zij bij een ietwat geforceerd hanteeren on willig werd, betoonde zich plotseling zóó meegaand als men van een gebruikt instru ment redelijkerwijze kan verwachten. Tot slot speelde de heer H. Moone een solo voor altsaxophone. Hoezeer de saxophone „en vo gue" is, toonde het langdurig applaus, dat ook dit verdienstelijk lid van „Voorwaarts" evenzeer als de duettisten ten deel vieL G. J. KALT. ANNIE WOUD NAAR DUITSCHLAND. Onze stadgenoote de altzangeres Annie Woud is uitgenoodiga haar medewerking te verleenen aan de uitvoeringen van de Ma- thaus Passion te Augsburg en Essen en aan twee Baeh-cantates te Neurenberg. VEREENIGING VAN JONGE LIBERALEN. „DE NATIONAAL-SOCIALISTISCHE REVOLUTIE EN WIJ LIBERALEN". Op uitnoodïging van de Vereeniging van Jonge Liberalen te Haarlem sprak Maan dagavond de heer B. Gobits, journalist te Am sterdam over „De Nationaal-socialistische re volutie en wij liberalen". Na het openingswoord van den voorzitter, den heer K. F. H. Maas jr., kreeg de heer Gobits het woord, die het nationaal-socialisme een na-oorlogsch verschijnsel noemde in Duitschland. met vertakkingen elders. Spr. haalde een rede aan van Ir. Gottfried Feder, den nationaal-socialistischen theoreticus op economisch gebied, gehouden ruim een jaar geleden, een rede, die sterk protectionistisch was en voor werkloosheidsbestrijding. De gou den standaard zou o.a. worden afgeschaft. Het hakenkruis besprekend, zei de heer Gobits. dat dit in 1910 door de anti-semieten als symbool is aangenomen, hoewel in Jood- sche synagogen in de oudheid hakenkruisen als wandversiering gebruikt werden. Het nationaal-socialisme, aldus spr., Is een T verbinding van anti-semitisme en een eco-' nomische theorie, die de afschaffing van rente en drukkende interesten'inhoudt. Hitier beloofde een antl-marxistischen staat de nazi's zijn voor den privaten eigendom en een anti-kapitahstischen staat ze zijn voor het staatssocialisme. Het program (van 1920) zou onveranderlijk zijn. Op het gebied van den landbouw heeft Hitier echter water bij den wijn moeten doen. Een staat zonder be lastingen belooft hij en schrapping dér oor logsschulden. Spr. becritiseerde de economi sche beginselen. Wanneer de liberalen zich tegenover het nationaal-socialisme stellen, dan ontkennen zij daarmee niet dat zich er ook te waardee- ren punten in bevinden. Na het ideaal der liberalen las spr. het program van de natio- naal-socialisten voor, dat sterk gekant is tegen de joden. Dit, dat jarenlang de partij- genooten is voorgehouden, wordt nu in prak tijk gebracht, waarvan spr. voorbeelden aan haalde. Het anti-semitisme in Duitschland brengt de gansche wereld in beroering. Hierbij komt de boycot van alle niet nationaal socialisten. De liberalen zoowel in Duitschland als hier staan op het standpunt, dat, al zal de partij verschrompelen, het beginsel eeuwig is. Rusland is er erg aan toe, vooral de con- tra-revolutionnairen hebben te lijden va:| armoede en hongersnood. En moet Duitsch land daarheen gaan, vraagt spr. zich af. Dit hangt af van wat Hitier doet. Vast staat, dat het buitenland afkeerig is van wat nu ge beurt. De politiek in Duitschland, met volko men autarkie, met protectie voor 100 pet., enz. moet uitioopen op een debacle. Beloften geven is gemakkelijk, maar nu vraagt men om daden, opdat er uilkomst kome. Thans is er al een begin van een splitsing te bemerken, en wel in de verhouding van Goering (die het radicalisme voorstaat) en Hitler, die dat radicalisme beteugelt. De liberalen staan volstrekt afwijzend tegenover elke revolutie, van welken kant ze ook komt, en ze hopen, dat Nederland ge spaard zal blijven daarvoor. Na deze rede, die met luid applaus beloond werd, werd door een der aanwezige jonge natlonaal-socialisten verschillende punten bestreden. Het antwoord van den heer Go bits werd meermalen door gelach en inter rupties van de tegenstanders onderbroken. LEGER DES HEILS. In het gebouw van het Leger des Heils in de Schagchelstraat zal Woensdag 22 Maart een muziek- en zanguitvoering gehouden worden op een electro-gramophoon met een electro-dynamischen luidspreker. De nieuwste platen zullen ten gehoore worden gebracht, alsook enkele toespraken van wijlen' Generaal William Booth. Luit. Kolonel Buiterman van het handels departement zal deze samenkomst leiden, ALG. VEREEN. VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. HET SANEERINGSPLAN GOEDGEKEURD. Maandagmiddag hield de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur in het Krelagehuis haar 171e Algemeene Vergadering onder leiding van haren voorzitter, den heer E. H. Krelage Na de Maandag reeds door ons vermelde openingsrede van den voorzitter werd het jaarverslag den alg. secretaris-penningmees ter, den heer H. J. Voors, over 1932 goedge keurd, evenals de rekening over 1932, slui tende met 'n voordeelig saldo van f 890.481/2. Het saneeringsplan. Aan de orde zou nu worden gesteld op verzoek van eenige afdeelingen de bespre king van het door het Centraal Bloembollen Comité bij de regeering ingediende saneerings plan, waarvoor een Regeeringscrediet van f 6.000.000 is aangevraagd. Ingekomen was echter een motie der afd. SchotenVelsen van den volgenden inhoud: „De afd. SchotenVelsen van de Alg. Ver eeniging voor Bloembollencultuur stelt aan de 171e algemeene vergadering voor om bij de behandeling van het saneeringsplan niet ln details te treden. De algemeene vergadering spreke zich slechts in principe uit vóór of tegen sanee ring en drage bij aanneming van het principe de uitwerking van het plan op aan de hoofd besturen van onze groote vakorganisaties. De algemeene vergadering drage het hoofd bestuur op, om zorg te dragen, dat het even- tueele saneeringsplan gericht zij op: le. directe hulpverleening aan noodlij dende bedrijven; 2e. vernietiging van het bestaande teveel aan bloembollen en voorkoming van nieuwe overproductie; 3e. het instellen van minimumprijzen, en op te komen voor gelijke vertegenwoordiging ln de commissie van uitvoering". Het hoofdbestuur liet de beslissing over de motie aan de algemeene vergadering over; De voorzitter meende dat een zuiver stemming over deze motie voor de vergade ring moeilijk zou zijn en gaf dus den voor stellers in overweging de motie in te trekken. Schoten-Velsen verklaarde zich nu bereid, in de tweede alinea de woorden „of tegen" te laten vervallen evenals het laatste deel van de motie, beginnende met: „De algemeene vergadering drage het Hoofdbestuur op In dezen vorm werd de motie aangenomen met 149 tegen 10 stemmen en 23 stemmen blanco. De voorzitter meende dat nu toch wel het saneeringsplan kon worden besproken, zonder daarbij in details te treden. Spr. opende dus de algemeene beschouwingen over het saneeringsplan. De afd. Rijnsburg zou willen: de handel in het buitenland vrij en ln 't binnenland minimumprijzen. Boven kar spel achtte het saneerings plan niet aanvaardbaar, o.m. omdat daarin zijn vastgelegd minimumprijzen voor het buitenland. Dit kan funest zijn voor den verkoop. Wanneer minimumprijzen worden vastgesteld voor het binnenland is dit ook voldoende voor het buitenland. De veilings- vereeniging West-Friesland (niet aangesloten bij de Alg. Vereen.) heeft bij het departe ment een saneeringsplan in dezen geest in gediend. Het is voor Bovenkarspel niet zeker dat het vak met de in het saneeringsplan ge noemde 6 millioen is gediend. Spr. vroeg, als nog in overleg te treden met West-Friesland. De voorzitter oordeelde dat thans op deze vergadering op het plan West-Friesland niet verder kon worden ingegaan. West- Friesland is eerst vóór het plan van het C. B. C. geweest en haaft daarna haar houding ge wijzigd. West-Friesland is bovendien niet aangesloten. N o o r d w ij k verklaarde zich vóór het sa neeringsplan. maar de minimum-exportprij zen zullen moeten vervallen In het plan komt verder niet duidelijk uit, dat. plant goed voldoende kan ingeleverd worden. Langend ij k adviseerde, het saneerings plan van het C. B. C. aan te nemen en ver trouwen te stellen in de hoofdbesturen. L i s s e had liever dit dan géén, maar wilde de minimumprijzen voor het buitenland ge schrapt zien. Sassenheim (de heer W-arnaar) was verheugd dat de vergadering zich voor sa neering had uitgesproken. De omstandig heden worden lederen dag slechter. Expor teurs en kweekers zullen de handen inéén moeten slaan. Niet te sterk kan in Den Haag op spoed worden aangedrongen. „Laat ons niet zoeken naar wat ons verdeelt, maar naar wat ons samenbindt". Eigenbelang zal opzij moeten gezet worden. Honderden roepen eiken dag om steun en die steun moet ver leend worden. Sassenheim is voor het plan, maar heeft enkele bezwaren. De eenige manier, om het buitenland een behoorlijken prijs te laten be talen is, voor het binnenland zulke prijzen vast te stellen, dat een behoorlijke winst kon worden gemaakt. Een zwakke plek in het plan is verder dat men de beperking der productie niet in handen heeft. Bennebroe k-V ogelenzang deelde niet de geuite vrees dat de minimum-export prijzen op groote schaal zouden ontdoken worden. Wat de kansen van het saneeringsplan in Den Haag aangaat: er kómt een saneerings plan, al is niet te verwachten, dat de mi nister plan zóó maar zonder verandering zal aanvaarden. Spreker deed een beroep op het saamhorigheidsgevoel der aanwezigen. Het Is zeer noodig dat de vergadering het sanee ringsplan met een groote meerderheid aan neemt. Hill e gom verklaarde zich enthousiast vóór het plan, zich het recht voorbehoudende, nog enkele bezwaren aan de Commissie mede te deelen. De voorzitter zeide nog dat het nood zakelijk zal zijn, ook op de buitenlandsche prijzen controle te hebben. Men zal dus niet kunnen volstaan met zich alleen te be palen tot minimumprijzen voor het binnen land. Intusschen is wel te verwachten, dat de regeering met de hier geuite bezwaren rekening zal houden. Er zijn hier op de vergadering mededee- lingen gedaan betreffende wat gebeuren zal. Men zij daarmede voorzichtig. Vast staat nog niets. Tenslotte verklaarde de vergadering zich met 195 tegen 61 stemmen en 19 stemmen blanco in beginsel en met inachtneming van de in de vergadering gemaakte opmerkingen vóór het saneerings- en steunplan, dat door het C. B. C. bij de regeering is ingediend. GEVAARLIJK DIEP OVER HET STUUR BUIGEN. Voor de zooveelsfce maal is een ongeluk gebeurd, doordat een wielrijder diep over zijn stuur gebogen reed. Op den Gouderakschen Dijk te Gouderak is een 18-jarige meubelmaker W. van Meieren doordat hij op deze tegen den wind in reed, bij het plotseling oversteken tegen een auto opgereden en op slag gedood. AANVALLER KORDAAT AFGEWEERD. Te Overschie heeft iemand een indringer, die vroeger omgang gehad had met de vrouw van den eerste, en die hem na 's nachts in zijn woning te zijn binnengedrongen, met een revolver bedreigde, met een pook, die hij nog wist te grijpen, zoodanig op het hoofd geslagen, dat de aanvaller niets beginnen kon, en later gemakkelijk door de politie kon worden gearresteerd. Dochter en zoon van den aangevallene hebben daarbij ge holpen. SIR EVELYN WRENCH IN DEN HAAG. Te 's Gravenhage is aangekomen Sir Eve lyn Wrench, stichter van de All Peoples' Association, de bond, die ijvert- voor een betere samenwerking tusschen de volken, zonder zoover te gaan als de Pan-Europa- beweging. Sir Evelyn zal te 's Gravenhage een lezing houden. NIEUWS UIT INDIE LEERAAR BIJ AUTO-ONGELUK GEDOOD. MALANG, 20 Maart (Aneta). De leeraar aan de H.B.S., Jhr. Ir. G. H. van der Mieden van Opmeer, is het slachtoffer geworden van een auto-ongeluk. Hij is overleden. AAN PEST OVERLEDEN. BATAVIA, 20 Maart. (Aneta). Alhier is een conducteur van de S.S. aan pest over leden. BUIKZIEKTE OP ONRUST GEWEKEN. BATAVIA, 20 Maart (Aneta) De mili tairen op Onrust-, die zooals vorige week werd gemeld, aan buikziekte leden, zijn thans geheel hersteld. DE VERMISTE BRIGADE OP DE PLAATS VAN BESTEMMING. BOVEN DIGOEL, 20 Maart. De Fomal- hout heeft de vermiste patrouille te Tanak Marahan gebracht. Aller toestand is bevre digend, 581 ONTSLAGEN BIJ DEN PANDHUISDIENST. BATAVIA, 18 Maart (Aneta): De regeering heeft beslist, dat tegen 1 April 581 man van het lager personeel van den Pandhuisdienst zullen worden ontslagen. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. BATAVIA, 18 Maart (Aneta). In kam pong Kosandi, district Maoek, zijn heden morgen twee mannen door den bliksem ge troffen en gedood. DE WERKEN DER KONINGIN TE BANDOENG. BANDOENG, 20 Maart (Aneta). De ten toonstelling van werken van de Koningin, welke alhier op 10 Maart jX werd geopend, is op 19 dezer gesloten. De tentoonstelling werd bezocht door 5120 personen, onder wie zich 2000 schoolkinderen bevonden. De opbrengst van de tentoonstelling be draagt, met inbegrip van de baten van den verkoop van catalogi en mapjes f 2906.75. De Kunstkring draagt de onkosten, aan deze tentoonstelling verbonden. KORPORAAL VAN DE ZEVEN PROVINCIËN VERMIST. BATAVIA, 20 Maart (Aneta). De korpo raal-bottelier L. Posthuma van de „De Zeven- Provinciën", die zich na passagieren met een collego in een roeiboot- naar het- schip terug begaf, is over boord gevallen. Hij wordt vermist.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10