Wetgevende bevoegdheid voor Hitier. NATIONALE REVOLUTIE. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD DINSDAC 21 MAART 1933 Machtigingswet wordt heden ingediend. Aanneming wordt als vaststaand beschouwd. Duur tot 1 April 1937. In München zal een concentratie voor Marxistische functionnarissen worden opgericht. sprekïngen te Rome. Het Communiqué van Zondag wordt daar uitgelegd als een ver zoening van de belangen van degenen die eenn herziening voorstaan en van hen. die den status quo wenschen te handhaven. Engeland. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DUITSCHLAND, Vandaag zal aan den Rijksdag, die heden in haar nieuwe samenstelling voor het eerst bijeenkomt, het volgende ontwerp-machti- gingswet (wet tot leniging van den nood van Volk en Rijk) worden voorgelegd: De Rijksdag heeft besloten tot de volgen de wet welke met de toestemming van den Rijksraad wordt afgekondigd, nadat vast gesteld is, dat de vereischten voor de con- stitutioneele wijziging zijn vervuld. Artikel 1. Tot Rijkswetten kan behalve volgens de bij de grondwet vastgestelde procedures ook worden besloten door de Rijksregeering. Dit geldt ook voor de wetten van art. 85, tweede lid en 87 der Rijksgrondwet. Artikel H. De door de Rijksregeering beslotgen Rijks wetten kunnen afwijken van de Rijksgrond wet voor zoover zij geen betrekking hebben op den Rijksdag" en den Rijksraad. Aan de rechten van den Rijkspresident wordt niet geraakt. Artikel in. De door de Rijksregeering besloten Rijks wetten worden uitgevaardigd door den Rijks kanselier en afgekondigd in het Reichsge- setzblatt. Zij treden, voor zoover zij niets anders bepalen, van kracht op den dag volgende op dien der afkindiging. De artikelen 68 tot 77 der Rijksgrondwet kunnen niet onder deze wetten der Rijksre geering vallen. Artikel IV. Verdragen van het Rijk met vreemde staten welke betrekking hebben op de Rijkswet geving, behoeven voor den geldigheidsduur dezer wetten niet de toestemming der lichamen welke deel hebben aan de wet geving. De Rijksregeering vaardigt de voorschrif ten uit welke vereischt worden voor de ten uitvoerlegging dezer verdragen. Artikel V. Deze wet treedt in werking op den dag van haar afkondiging. Op 1 April 1937 treedt zij buiten werking. Zij treedt voorts buiten werking, wanneer de huidige Rijksregeering zal worden vervangen door een andere. Dit wetsontwerp zal door de regeerings- partijen als initiatiefvoorstel worden inge diend in den Rijksdag, onderteekend door de fractieleiders der regeeringspartijen. 'Art. 85, tweede lid, heeft betrekking op de vaststelling van de Rijksbegrooting. Art. 87 op het opnemen van credieten door het Rijk. De artikelen 68 en 77 betreffen: wetten worden door den Rijksdag goedgekeurd; wets voorstellen der Rijksregeering behoeven de toestemming van den Rijksraad; de afkon diging van wetten geschiedt door Rijkspre sident; Rijkswetten treden in werking 14 dagen na bekend making in staatsblad; een Rijkswet moet twee maanden worden op geschort, indien een dyde van den Rijksdag zulks eischt; de artikelen betreffende volks stemmingen, het recht van bezwaar van den Rijksraad, de buiten werking stelling van wetten bij referendum, de bepalingen dat voor de wijziging van de Grondwet een meer derheid van 2 3 vereischt wordt, zoomede de artikelen betreffende de uitvoeringsbepalin gen. Met betrekking tot art. 3 der machtigings wet merkt het Wolff-bureau op, dat de ge- heele wetgeving overgaat in handen van de rijksregeering, in de eerste plaats van den rijkskanselier, die de wetten uitvaardigt en afkondigt. Daarmede wordt gezegd, dat deze wetten niet de handteekening van den rijks president behoeven te dragen, want in art. 3 is bijna woordelijk de tekst overgenomen van art. 70 der grondwet, luidend .,De rijks president heeft de grondwettig tot stand ge komen wetten uit te vaardigen en binnen een maand in het staatsblad af te kondigen". In dit verband dient evenwel opgemerkt te worden, dat terwijl dit eenerzijds als een ver korting van de rechten van den rijkspresi dent aangemerkt zou kunnen worden, ander zijds art. 2 der machitigingswet nadrukke lijk zegt dat diens rechten niet aangetast zullen worden. De machtigingswet zal door de regeerings partijen worden ingediend als initiatief-ont werp, voorzien van de. handte keningen der fractie-leiders. In politieke kringen wordt het als zeker beschouwd, dat zij de vereisch- te twee derden meerderheid zal verwerven. Concentratiekamp voor com munistische functionnarissen. MÜNCHEN. 20 Maart. (V. D.) De Commis- sariale politie-president van München. Himmler deelt mede, dat de personen, die ter wille van hun eigen veiligheid gearresteerd zijn, niet langer in arrest zullen worden ge houden dan noodïg is. Voorts deelde hij me de, dat in de nabijheid van Dachau bij Mün chen Woensdag het eerste concentratiekamp, dat ruimte biedt aan vijfduizend menschen. zal worden geopend. Hier zullen communis tische. Reichsbanner- en andere Marxisti sche functionnarissen worden ondergebracht Vooral de communistische functionnarissen. kunnen niet in vrijheid worden gesteld, aan gezien reeds in een aantal gevallen is geble ken. dat zij terstond hun propaganda her vatten. zoodra zij in vrijheid zijn gesteld. Dr. Held te Locarno. BAZEL, 20 Maart. (V. D.» De voormalige peiersche premier Dr. Held is Maandag te Locarno aangekomen, waar hij rust hoopt te kunnen nemen. Burgemeester van München afgetreden. MÜNCHEN, 20 Maart (V. D.) De eerste bur gemeester van München. Dr. Scharnagl is af getreden. Hij is opgevolgd door den nationaal socialist Fiehler, die commissoriaal optreedt. Poolsche Joden vragen om boycot van Duitsche waren. Te Wilna heeft volgens Reuter een verga dering plaats gehad van joodsche handelaren, waarop meer dan drieduizend personen aan wezig waren. De vergadering nam een motie aan waarin verontwaardiging wordt uitge sproken jegens de anti-semitische represail les in Duitschland en waarin besloten wordt een oproep te richten aan alle joodsche eco nomische organisaties op de wereld om zich gereed te houden voor een boycott van Duit sche koopwaren. De sprekers ter vergade ring onderstreepten dat de Duitsche eischen betreffende Pommeren zouden stuiten op een solidair joodsch wereldfront. Frankrijk. Daladier niet naar Rome? 'De geruchten over een uitnocdiging aan Minister-president Daladier om naar Rome te 'komen, die gisteren te Parijs de ronde deden, worden van bevoegde zijde tegen gesproken. Duitschland. Meer bijzonderheden over Mussolini's plan gevraagd. Naar het Wolffbureau van bevoegde zijde verneemt, zijn de details van het door Mac Donald en Mussolini besproken plan ter ken nis van den Duitschen gezant te Rome ge bracht, die direct zijn regeering op de hoogte heeft gesteld. Zoolang die details niet bekend zijn, kan men in officieele kringen niet het definitieve standpunt vaststellen. Reeds thans heeft men echter den indruk, dat Mussolini, in tegenstelling tot de meer theoretische denkbeelden van MacDonald, tracht de oor zaken van de onrust in Europa vast te stel len en daaraan een einde te maken. In politieke kringen te Londen levert men gunstig commentaar op 't resultaat van de be- Waar schuwing van den Brit- schen gezant te Moskou. Onderstaatssecretaris Eden heeft medege deeld dat de Engelsche ambassadeur te Mos kou er bij de regeering op heeft gewezen, dat de betrekkingen tusschen beide landen ernstig nadeelig zouden worden beïnvloed, indien de Britsche onderdanen niet op vrije voeten zouden worden gesteld. Onderhandelingen over het nieuwe handelsverdrag met Rusland gestaakt. Maandag werd in het Lagerhuis officieel medegedeeld, dat de Britsche ambassadeur te Moskou de regeering der Sovjet Unie er van in kennis heeft gesteld, dat de onderhande lingen voor een nieuw handelsverdrag met Sovjet Rusland zijn gestaakt. Moskou: De mededeelingen in de En gelsche bladen, dat de Russische ambassa deur te Londen, Maisky, voornemens zou zijn zijn functie neer te leggen, komt niet met de feiten overeen. De regeering der Sovjet Unie staat op het standpunt, dat een ambas- sadeurswisseling op het oogenblik niet noodig is. Men verwacht evenwel, dat de Sovjet- regeering Maisky zal verzoeken naar Moskou te komen om daar rapport uit te brengen over den toestand. Oostenrijk. Reorganisatie van het ban. wezen. Het Oostenrijksche kabinet is Zaterdag ochtend te 11 uur in ministerraad bijeenge komen. De zitting duurde tot vannacht kwart voor drie en is Zondagmiddag te 3 uur voort gezet. In welingelichte kringen meent men echter te weten, dat de minister raad o.a. heeft beraadslaagd over de inder tijd door den President van de Nationale Bank gedane voorstellen inzake het bank wezen. o.a. inhoudende een plan tot stich ting van een amortisatiefonds. Dit fonds zou volgens de plannen van d;\ Kienboeck tot taak hebben, posten van banken, die eigen lijk afgeschreven dienden te kunnen wor den. over te nemen, zoodat de bankbalansen verbeterd zouden kunnen worden. Berichten in buitenlandsche bladen, dat onderhandeld zou worden over maatregelen tot saneering van eenige groote Weensche Banken, en dat de kans zou bestaan, dat mor gen een aantal banken te Weenen de loket ten zou sluiten, worden te Weenen met na druk tegengesproken. LetMand. Met 41 tegen 14 stemmer, werd het voorstel der sociaal-democraten in den volgenden vorm aangenomen: Het parlement draagt de regeering op: 1. alle aan de Letlandsche democratische republiek vijandige buitenlandsche fascisten en aanhangers van Hitier uit Letland uit le wijzen en de bestaande organisaties te ont binden 2. alle den Letlandschen democratischen organisaties vijandig gezinde partijen, zooals de organisatie ..Vuurkruls" (Hakenkruis) evenals andere fascistische organisaties te ontbinden en haar persorganen te verbie den". Ter motiveering van dit voorstel sprak de sociaal-democratische afgevaardigde Bruno Kalnin, die fel tegen het nationaal-socialisme protesteerde. Rabbijn Nurok besprak even eens de noodzakelijkheid van de bestrijding van het nationaal-socialisme. De Duitsche cultuur wordt thans, zoo zeide hij. door Hitier ten.grave gedragen. De burgerlijke afgevaardigde Sakis wees daartegenover op de uitwijzingen en vervol gingen door Sovjet-Rusland. Tegen het so ciaal-democratische voorstel protesteerde ook de Duitsche afgevaardigde baron Fircks. Rusland. „Roode leger voor een derde betrouwbaar communistisch". Reuter verneemt uit Helsingfors: Volgens een mededeeling van Worosjilof. den Russischen volkscommissaris van Oorlog is slechts een derde deel van het roode leger betrouwbaar communistisch. Dit is nog wel niet veel, aldus Worosjilof, doch men moet bedenken dat jaren geleden het percentage slechts zeven was. Portugal. Parlement eischt opheffing der nat.-soc. en fascistische organisaties. Het Letlandsche parlement heeft een voor stel der sociaal-democraten behandeld om alle „aanhangers van Hitier en fascisten'' uit Letland te verwijderen en alle nationaal-so- cialistische en fascistische organisaties in Letland te ontbinden. Plebisciet voor een nieuwe constitutie. Voor zoover thans reeds bekend is heeft 60 pet. der kiezers zich uitgesproken voor een nieuwe grondwet. Vijf procent .stemde tegen. De thuisblijvers worden geacht voor gestemd te hebben. Zuid ■'Amerika. Oorlogsverklaring van Peru aan Columbia? De dagbladen te Lima zijn van meennig, dat de oplossing van het conflict om Leticia alleen door middel van oorlog zal kunnen worden gevonden. Zij zijn van opinie, dat de Cehcimrat prof. dr. Wagemann. de bekende president van het Reiksbureau voor de Sta tistiek in Duitschland is door de regeering uit zijn functie ontslagen. (Van onzen Berlijnschen correspondent). BERLIJN, Maart. Men kan een dissertatie schrijven over de vraag, of de „nationale revolutie" in Duitsch land op 30 Januari dan wel op 5 Maart be gonnen is. Het is ten slotte niet zoo heel erg belangx-ljk. De eigenlijke omwenteling zette in op het oogenblik, dat het den ex-Rijkskanse lier Franz von Papen gelukte, den grijzen Rijkspresident von Hindenburg over te halen, zijn antipathie tegen Adolf Hitler te overwin nen en dezen aanvoerder eener tot een lawine aangegroeide volksbeweging de leiding eener nieuwe regeering toe te vertrouwen. De eigen lijke revolutie begon, toen in den nacht van 5 op 6 Maart j.l. duidelijk werd, dat de beide partijen, die achter de nieuwe regeering staan, meer dan 50% van het kiezerscorps achter zich zouden krijgen. Dit feit besliste over de vraag, of een „wettige" dan wel een „onwettige'' revolutie zou uitbreken. Dat er in elk geval een revolutionnaire omwenteling zou komen, stond vast. Tot- nader order is het een revolutie of als men wil een contra-revo- lutionnaire verrassing geworden, die zich binnen de grenzen van de nog altijd geldende Grondwet kon houden. Waren deze ruim 51'.'.*/ der stemmen niet uit de stembus gekomen, dan zou de situatie heel wat pijnlijker ge weest zijn. Immers, de regeering had vóór den stemdag verklaard, in elk geval aan het bewind te willen blijven, ook dus, indien zij geen meerderheid behaalde. De geldende Grondwet echter schrijft voor, dat elke re geering en elke rijksminister bovendien af zonderlijk het vertrouwen van flen Rijksdag moet bezitten. De nieuwe Rijksdag zou. als de regeering 49% der stemmen veroverd had, een motie van wantrouwen hebben k u n n e n goedkeuren. In dat geval was de regeering naar huis gezonden, tenzij de Rijkspresident opnieuw het parlement ontbonden had. En waar nu ook vaststond, dat de regeering geen nieuwe verkiezing wenschte, had het Duitsche volk voor het geval gestaan, dat de Rijks president een revolutionnaire daad had moe ten begaan tegen de Grondwet in de re geering handhaven dan wel zelf terugge treden ware. met alle funeste en dreigende gevolgen van dien. Dan wel. de regeering had hetzelfde gedaan, wat zij tot op zekere hoogte en in gewijzigden vorm ook heden doet: had de marxistische partijen en althans de Communistische Partij moeten verbieden, waardoor dan een meerderheid voor de regee ring geforceerd (ja dan neen in strijd met de Grondwet, die immers op grond van haar eigen artikelen ten deele buiten werking ge steld is) tot stand gekomen ware. De meer derheid. die het kabinet-Hitier langs demo cratischen weg bereikt heeft, moet dus tot op zekere hoogte als een zegen voor de verdere parlementaire ontwikkeling der dingen be schouwd worden, vooral in de oogen van het democratisch gezinde buitenland, dat nu de omwenteling in Duitschland met andere oogen zien mag- Het ware echter wel zeer oppervlakkig, hieruit de conclusie te trekken, dat bij voor beeld het Nederlandsche volk geen reden meer heeft, deze ontwikkeling bij zijn Oos telijke buren zonder verdere ongerustheid gade te slaan. Wij bedoelen hiermede niet de wel zeer sombere vooruitzichten voor den Ne- derlandsch-Duitschen ruilhandel, maar zeer in het algemeen vragen van politieken en cultureelen aard. Wij voelen ons ontslagen van de anders wellicht verdedigbaar Duitsche opvatting, dat wij ons in de binnenlandsche politiek van een ander land niet te mengen hebben. De Duitsche politiek wordt op het oogenblik behcerscht door een geweldige na- tionaal-socialistische beweging, die zich sinds jaar en dag het recht aanmatigt, evenals bijv. het Russische communisme, propaganda bul ten de nationale grenzen te maken en daar bij de politiek van andere landen te critisee- ren. Wat in het bijzonder Nederland betreft, kunnen we wijzen op de omstandigheid, dat Nederlandsche nationaal-socialisten in het Rijnland in de gelegenheid gesteld zijn. bij hun Duitsche politieke kameraden aanschou welijk onderwijs in fascistische methodes te genieten en dat in Duitsche nationaal-socia- listische bladen dit feit met voldoening ge constateerd is en de hoop is uitgesproken, dat deze beweging in Nederland dank zij dit onderwijs veld moge winnen. In diezelfde nationaal-socialistische pers in Duitschland is voorts met opvallende scherpte critiek uit geoefend op Nederlandsch regeeringsbeleid jegens communistische invloeden in ons va derland en in Nederlandsch-ïndië. en in den jongsten tijd hebben zelfs Duitsche natio naal-socialisten. in ons land woonachtig, zich de vrijheid veroorloofd te trachten, op Nederlandsche beschouwingen over de revo lutionnaire beweging in Duitschland invloed uit te oefenen. Om al deze redenen is een Nederlandsch dagblad volkomen gerechtigd, nu zijnerzijds ook eens duidelijk te worden wat Duitsche binnenlandsche politiek betreft. Maar het komt ons voor. dat dit niet de taak van een Berlijnschen briefschrijver mag zijn. waar om wc ons dan ook er toe bepalen willen, nog eenige feiten te constateer en. die voor de be oordeeling nuttig kunnen zijn. op het gevaar af. dat de zeer prikkelbare officieele heeren in Berlijn daarin ook al een inmenging in de binnenlandsche politiek van een ander land zullen zien. Hebben wij dus reden voor blijvende onge rustheid? Het komt mij voor, dat die vraag bevesti gend beantwoord moet worden. Duitschland is ook na 5 Maart J.l. nog een zoogenaamde ..Rechtsstaat" gebleven. Dat wil zeggen, de regeering is er vrii wel in geslaagd, de eerbied voor de wetten, de rust en de orde in het Rijk te handhaven. Wel zijn tal van botsingen voorgekomen, helaas ook van antisemitisch karakter, wel zijn honderden persorganen verboden of zelfs vele maanden volkomen onderdrukt, wel zijn vrijwel over geheel Duitschland hooge en lagere ambtenaren en beambten met meer of minder harden druk van hun posten verjaegd maar men kan toch zeer goed van meening zijn, dat een re volutie, ook een wettig-onbloedige, een over gangstijd. is. Bovendien staat vast. dat Duitschland in deze weken zich In civielen staat van beleg bevindt en dus met anderen aan normalen maatstaf gemeten moet wor den. Hierin is dus waarlijk geen reden tot bijzondere ongerustheid te vinden. De revo- lutionnairen van rechts treden heel wat ge matigder op dan die van links in November 1918 gedaan hebben. Begrijpelijke vergeet achtigheid wat deze vergelijking betreft, moge te verontschuldigen zijn. Het feit blijft, dat in 1918 in Duitschland een bloedige wil lekeur beerschte, waarmee vergeleken het be wind van heden den neutralen toeschouwer bijna zachtzinnig voorkomt. Maarwc zijn er nog niet. Dc regeering roept de volgende weck den Rijksdag. Pruisen zijn Landdag bijeen. Plaat sen voor dc wettig gekozen communistische afgevaardigden zijn echter niet gereserveerd, vrijbiljetlen voor den trein en andere papie ren zijn hun niet toegezonden. Ze zullen, ofschoon hun partij niet verboden is. hun grondwettig recht niet kunnen uitoefenen. En dit is geen voorloopige maatregel, anders zou men bij den ombouw der parlements- zalen. niet van het aanbrengen van zetels voor alle gekozenen hebben afgezien. Hier is dus het bewijs, dat men de nog niet gewijzigde Grondwet als uitgeschakeld be schouwt ook voor bepalingen, die niet vallen onder dc bewuste artikelen welke buiten wer king gesteld mogen worden. Men heeft niet. afgewacht, tot een meer derheid van 2/3 daartoe besloot. En hierin zien wij een mentaliteit, die wijst op bewus- ten afkeer van het democratisch principe. Vreemd is voorts de rol. die de kleine minderheid van het regeermgsblok op het oogenblik speelt. Vrijwel alle politieke maat regelen ademen den geest van de overgrootc nat. soc. meerderheid, en de kans bestaat, dat na korter of langer tijd toch nog een botsing volgt, die aan het regeeringsblok een einde maakt en die een soort tweede omwenteling, n.i. de dictatuur van de Hitlerbewegmg ten gevolge heeft. Immers, deze Hïtlerbeweging beschouwt zich als socialistisch, in aller- scherpste tegenstelling met den partner in de regeering. de conservatieve beweging, die zich kapitalistisch en monarchistisch opgevat wenscht te zien. Een Hitlerdictatuur echter beteekent de uitwerking, zij het ook niet eens klaps. van het Hitlerprogramma. dat voor een groot deel een omwenteling wenscht, waardoor de groote en kleine democratieën van West-Europa in lijnrechte tegenstelling tot het Duitschland van 1933 gebracht zou den kunnen worden. Met alle consequenties! Daarom meenen wij. de naaste toekomst niet anders dan met overtuigd pessimisme tegemoet te mogen zien H. v. B. diplomatieke middelen uitgeput zijn cn wijzen de oplossing van den Volkenbond van de hand. In politieke kringen is men voor stander van een uittreden uit den Volken bond. Oorlogsroes in La Paz. V.D. meldt uit La Paz: Met geweldig enthousiasme heeft het pu bliek heden kennis genomen van het be richt betreffende de overwinning van de Boliviaansche troepen te Camp Jordan. Een duizendkoppige menigte verdrong zich in vreugdebetoon in de straten. In Voilazon is de journalist José Rossini, een in Argentinië genaturaliseerd Italiaan, gevangen genomen. Hij wordt beschuldigd van spionnage ten gunste van Paraguay. China. Japansche cavalerie voor Peking. Semi-officicel wordt- medegedeeld, dat de voorhoede der Japansche cavalerie in de om geving van Peking is verschenen. De caval- lcric stelt pogingen in het werk de Chlnec- sche troepen te ontwapenen en te verhinde ren. dat de Chlneezen bruggen in de lucht laten vliegen. Treedt permier Saito af? Na 't begrootingsontwerp met eenige andere belangrijke maatregelen te hebben goedge keurd is de Japansche rijksdag verdaagd tot 24 Maart. In politieke kringen vraagt men zich af. of eerste minister Saito en de minister van financiën Takahasji die beiden zeventig jaar zijn. om gezondheidsredenen zullen aftre den na de verdaging van den rijksdag. Het persbureau Sjïmboen Rengo verneemt in dit verband van gezaghebbende zijde, dat er geen verandering van kabinet zal komen en dat. zelfs wanneer een wijziging in het kabinet zou worden aangebracht, dit alleen zou zijn ter versterking van het nationale karakter van het kabinet. Amerika. Dr. Luther wordt gezant te Washington. Volgens Wolff verzekert men te Wash ington. dat de Amerikaansche regeering reeds haar goedkeuring heeft gehecht aan de benoeming van Luther, den pas afge treden president van de Rijksbank, tot ge zant te Washington. De benoeming heeft overal een goeden indruk gemaakt en zijn ronde en krachtige tevens zeer persoonlijke wijze van optre den in den internationalen omgang wordt zoowel op liet departement van staat als in de bladen geprezen. Ten aanzien van de nervositeit, die er te Washington heerscht over de spanning in de buitenlandsche politiek in Europa, heeft de benoeming van den onderteekenaar van het verdrag van Locarno op den Duitschen gezantschapspost in Amerika een groote ge ruststelling opgeleverd. BERLIJN. 20 Maart (V.D.) Van offi cieele zijde wordt thans bevestigd dat tot opvolger van den afgetreden Duitschen am bassadeur te Washington Von Pritfcwltz und Gaffron benoemd zal worden de afgetre den president van de Rijksbank dr, Luthcr. ZANGARA'S VONNIS VOLTROKKEN. Reuter meldt dat dc electrocutle van Zan gara, die den moordaanslag op president Roosevelt heeft gepleegd, gisterenmorgen heeft plaats gehad. Omtrent de executie meldt Reuter nader, dat Zangara. toen hij den electrischen stoel zag. zeide: „Houdt mij niet vast, ik ben niet bang". Hij liep zonder steun naar den stoel en overhandigde den gevangenisdirecteur een aantal papieren, waarop hij had geschreven: ..Hier is het boek, dat ik bezig ben te schijven". Toen hij in den stoel zat vroeg Zangara of er ge enfotograaf beschikbaar was om een foto te maken. De directeur antwoordde ont kennend. Even vóór dat de metalen kap over zijn hoofd werd getrokken, schreeuwde Zangara: „Alle kapitalisten zijn een troep oplichters, a d d i o aan de geheele wereld" De medici, die Zangara's hersenen hebben onderzocht, hebben verklaard dat. zij ze vol komen normaal hebben bevonden en dat Zangara gezond van geest was. STORM AAN DE MOERMAN- KUST. 88 BOOTEN O.MGESLAGI-N. MOSKOU, 20 Maart (V. D.) De Moerman- kust werd opnieuw door een hevigen storm geteisterd. Daarbij zijn 88 booten omgeslagen Bij het dorp Titowka zijn twaalf visschers verdronken. AGENDA. DINSDAG 21 MAART Gem. Concertzaal: H. O. V.-concert. So liste: Rosa Spier 'harp). Dirigent Frits Schuurman. 8.15 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Voordracht avond Eli Prins. 8.15 uur. Gebouw „Caecilia", Jansstraat 50: Film avond „Harmonia" 3 uur. Luxor Sound Theater: „Het Cubaansche Liefdeslied" cn ..Pianotransport" 3,15 uur. Palace: „Nicolctte. het meisje van Mont- parnasse". Tooneel: Paulton. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Gitta entdcckt ihr Herz". Tooneel: Dolf Dolfini. 7 en 9.15 u. Boekhandel Mul. Kruisstraat 25: Tentoon stelling teekeningen Jo Spier. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve "s Maan dags. tóegang vrij. WOENSDAG 22 MAART Bioscoopvoorstellingen 's middags cn des avonds.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5