BLUE BAND STADSNIEUWS Éiïr Éiï 30 cta. per LATEN ENKELE CENTEN DE WIJSHEID NIET BEDRIEGEN VOOR DE VROUW. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 21 MAART 1933 Voor den Politierechter. Oneerlijke broodbezorger. Een vijftal personen, die in dienst geweest zijn van een der voornaamste bakkers te Bloemendaal, hadden zich voor den politie rechter te verantwoorden, omdat zij er een broodhandeltje op na hielden, waarvoor zij het materiaal uit de zaak van den patroon betrokken zonder dezen daarvan kennis te geven en ook zonder dat zij het brood be taalden Zij namen 's morgens meer brood uit het magazijn mee dan waarop zij recht hadden en verkochten dit meerdere ten eigen bate, waardoor zij hun weekloon met eenige guldens vermeerderden Als men hoort, dat twee hunner een weekloon hadden van f 34 en de anderen naar verhouding in verband met hun diensttijd, zal men moeten erken nen, dat armoede niet als drijfveer kan wor den aangenomen. Hoe lang dit spelletje geduurd heeft, is niet met zekerheid te zeggen, doch geruimen tijd, maar het kwam natuurlijk uit, want in een goed georganiseerde zaak blijven tekor ten van beteekenis niet onopgemerkt. Er werd onverwachts controle gehouden en de •loopers vlogen er in. Zij verloren natuurlijk hun betrekking en moesten nu afwachten wat de rechter zou oordeelen. De officier had rapport bij de reclassee- ring gevraagd en de heer Overmeer was van oordeel, dat het nog wel eens met hen ge probeerd kon worden, omdat hun gedrag en verleden overigens gunstig waren. De rechter ging er mee accoord en ver oordeelde alle vijf tot 3 maanden voorwaar delijk, terwijl een hunner, die als de aan legger beschouwd kan worden er nog f 30 boete bij kreeg. KINDERVOEDNG De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat: Maandag 148, Dinsdag 142, Woensdag 117, Donderdag 137, Vrijdag 149 en Zaterdag 142 porties. Overtonstraat: Maandag 174. Dinsdag 167, Woensdag 162, Donderdag 148, Vrijdag 180, en Zaterdag 164 porties. Byzantiumstraat: Maandag 107, Dinsdag 110, Woensdag 104, Donderdag 100, Vrijdag 108, en Zaterdag 105 porties. Bovendien werden dagelijks 63 porties ver strekt aan de scholen voor Buitengew. L. O. TOONEELVER. „POSTAAL GENOEGEN". Zaterdagavond gaf de tooneelvereeniging „Postaal Genoegen" in de Gem. Concertzaal een voorstelling van het blijspel in drie be drijven: „Pantoffelpijn". Het veelvuldig ap plaus was een bewijs voor de waardeering van het publiek voor het spel van alle ver tolkers. Mej.;"Jö Beekman zong aan de piano be geleid door mej. Bep Braakman enkele liede ren ter afwisseling. De solisten werd bloemen aangeboden. In de pauze werd een verloting gehouden; de avond werd met bal besloten. VEREENIGING „NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Vrijdag 31 Maart houdt de afdeeling Haar lem en omstreken van de Ver. „Neder- landsch Fabrikaat" in Brinkmann haar jaar lijksche algemeene vergadering, waar o.a. we gens het aftreden van den heer A. J. Torley Duwel in een bestuursvacature moet worden voorzien. Na de vergadering zal ir. J. F. L. van Gils een lezing met lichtbeelden houden over het onderwerp: „De Nederlandsche industrie in verband met de Zuiderzeedrooglegging. NATIONALE VEREENIGING TEGEN DEN WOEKER Dé afdeeling Haarlem van de Nationale Vereeniging tot Bestrijding van den Woeker houdt de jaarlijksche vergadering Maandag 27 Maart in De Nijverheid, Jansstraat. Er is o.a. aan de orde een voorstel tot het ver- leenen van een dotatie aan het Fonds tegen den Woeker, voorts verkiezing van twee be stuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren W. Ch. van Daalen en mr. P. E. Barbas. Na de vergadering houdt mr. dr. G. van den Bergh uit Amsterdam een lezing over de geldschieterswet VOORDRACHTMIDDAG MARIA WICHELMANN Onder auspiciën van de afdeeling Haarlem der Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen geeft Maria Wichelmann Donder dag 23 Maart ten bate van „Maatschappe lijke Zorg voor Zieken" (afd. St. Elisabeths Gasthuis) een voordrachtmiddag in de tuin- zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. Maatschappelijke Zorg voor Zieken belast zich met nazorg voor patiënten van elke richting, doch het voelt duchtig ln de kas de tijdsomstandigheden. Maria Wichelmann nu. een In Haarlem nog weinig, maar niet geheel onbekende kunstenares, heeft zich belangeloos aange boden. om de vereeniging te steunen. Over haar schreef Het Vaderland onlangs: Een merkwaardige vrouw, technisch nog niet geheel meesteresse over haar kunst, haar ademverdeeling, haar houding en nog wat nerveus bij dit eerste optreden, maar met uiterst fijne intuïtie, letterkundig in zicht, eenvoud en diep gevoel. Haar hooren was genot. Zij opende met vier schoone gedichten van Ricarda Huch, waarin zij al dadelijk hoog beven het banale-traditioneele uitsteeg; daarna volgde „Sheherazade" van Teun de Vries. De sfeer, het aaneenparelen van klanken en medeklinkers, het scandeeren, het was er allemaal en wij kregen gelegen heid dit meesterstukje naar waarde te schat ten maar verreweg het schoonst en meest ontroerend was Wildë's „de Gelukkige Prins" Dit werd zóó intens beleefd, dat wij elk woord van de voordrachtkunstenaresse als tot ons gericht geloofden. Hier was innig contact. Met een geestig en raak voorgedragen sprookje van Meyerinck, besloot Mevr. Wi chelmann haar- reeks". Wij hopen dus. dat Maria Wichelmann Donderdag een uitgebreid gehoor zal hebben. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Voor bovenstaande vereeniging sprak dezer dagen Prof. C. E. B. Bremekamp over de flora van Zuid-Afrika. Spreker begon zijn voordracht met de uit gestrektheid van dit gebied duidelijk te maken. De vei-scheidenheid der flora is boven dien nog grooter dan men zou verwachten als gevolg van sterke klimaatsverschillen. Zuid-Afrika helt van den Indischen Oce aan naar den Atlantischen Oceaan. Het kli maat wordt in deze richting steeds droger. We vinden in volgorde: regenwouden, savan nen, steppen, woestijn. Kaapstad behoort tot een der zeldzame winterregengebieden der aarde, met buiten gewoon rijken plantengroei. Daar er vroeger veel Hollanders kwamen, namen zij de planten mee en Amsterdammers kweekten in hun orangerieën de Kaapsche planten. Tot de typische Kaapflora behooren de leucoden drons. Ook onze pelargoniums zijn van de Kaap afkomstig Plantengeografisch in het gebied zeer belangrijk, daar sedert het steen- kolentijdperk is Zuid-Afrika geen ijstijd meer is geweest en de flora ongestoord heeft kun nen ontwikkelen. Talrijke zeer fraaie lantaarnplaatjes gaven een beeld van 't vloedbosch met de aan den zuurstof-armen bodem aangepaste boom typen: steltboomen. boomen met kniewortels en z.g. aspergewortels, alle geschikt om lucht op te nemen. Verder van het regenbosch met gesloten bladerdek, waardoor het rijk is aan varens, mos en schaduwplanten en bovendien tal rijke epyphieten herbergt, o.a. streptocorpus luteus en de algemeen bekende clivia. In de savannen kan het licht tot den grond doordringen, men vindt er dus vele bodenv.planten. Het Noordelijk deel van de Kalahari is savanne, et Zuidelijk steppen. Mooie opnemingen van Agave's Aloë's. ka meeldoorn. Stapelia's, de z.g. baviaanstaart, Crinums. Asclepia's, gaven een beeld van den plantengroei. De grenzen tusschen de verschillende plan- tengebieden zijn moeilijk te trekken. Buitengewoon rijk aan succulenten is de Karrooveel euphorbia's en ook de z.g. steen tjes of vensterplanten worden hier gevonden. In 't droogste deel, bij den Atlantischen Oceaan, kunnen de chemopodiaceeën 't beste den uitdrogenden wind verdragen. De heer G. A. van Schaik dankte den spreker voor zijn interessante voordracht. OPVOERING DOOR GYSBERT JAPICX Zaterdag 25 Maart zal in de Jansschouw burg te Haarlem door de Friesche Vereeni ging Gijsbert Japicx worden opgevoerd: „Drügjende Leechte" tooneelstuk in drie be drijven van Geertsema en Eppinga, tevens zal de Zangvereeniging „Frisia" onder lei ding van den heer J. Post een viertal Frie sche liederen zingen. 11 i i pondspjikje Want: Weet wat U eet! Het prijsverschiltusschen Blue Band en goedkoo- pere soorten bedraagt slechts enkele centen per pakje, doch juist die enkele centen zijn het, welke de zekerheid ge ven dat U de„Blue Band kwaliteit'' koopt, die vèr boven alle andere soor ten uitsteekt! Koop daar om uitsluitend: Blue Band versch gekarnd! Y5SSCH CEKARN.n hei 25 0;, ALLERFIJNSTE ROQMQQTER ONDER RIJKSCONTROLE (Adv. Ingez. Med.) UITGAAN. STADSSCHOUWBURG. LEZING DOOR Mevr. ROS—VRIJMAN. Op Vrijdagavond 24 Maart zal in het ge bouw van den Protestantenbond op uitnoo- diging van de afdeelingen Haarlem van den Internat. Vrouwenbond vooi- Vrede en Vrij heid en den Alg. Ned. Vrouwen-Vredebond mevr. W. A. L. RosVrijman uit Den Haag spreken over De Vrouw, de Vrede en het Stembiljet. Cabaret van Riemsdijk. Men meldt ons; Het Nederlandsch Klemkunst-Ensemble ..De Hollanders", geeft op Donderdag 23 Maart een voorstelling in den Stadsschouwburg met de „Non-Stop-Cabaret-Revue", waarmede het overal veel succes oogstte. Jan van Riems dijk die in onze nationale cabaretwereld steeds een bijzondere plaats heeft ingenomen, is thans leider van een ensemble dat volgens de'pers „uniek in zijn genre is en door ae KRl 1SSTEEKPATRONEN. veelzijdigheid van de artisten alsmede de ja renlange samenwerking het publiek een avond biedt van groote vroolijkheid en beschaafd kunstgenot. Zoo schreef o.a. de hoefijzer-cor respondent van het Handelsblad naar aan leiding van de voorstellingen van dit ensem ble in den Prmcesseschouwburg in Den Haag: „Hij heeft een gansch eigen soort van caba retier en conferencier geschapen... zóó mees terlijk natuurlijk.dat men eigenlijk vergeet hoe knap dit is., het is zuivere kunst., geen haar minder dan Speenhoff en wijlen Pi- suisse. Laat een ander hem dat eens nadoen. dat kan alleen bij ons tegenwoordig nog ie mand als Buziau in zijn genre. Het is zuivere fijne kunst en het is door en door nationaal". Onze medewerker de heer J. B. Schuil, schreef: „Het- was al vroolijkheid en jolijt, zoowel voor als achter het voetlicht. KEURING VAN TREKHONDEN EN HONDENKARREN. B. en W. van Haarlem deelen mede. dat de algemeene keuring van trekhonden en hon denkarren dit jaar zal worden gehouden in het tijdvak van 3 tot en met 14 April. Voor de houders van trekhonden, wonende Menschen en Menschen door WILHELMINE PALTINESTER. De zon baadt haar groot, goed gezicht in het meer, dat, geplaagd door den lichten wind. kippenvel krijgt, zoodat de heele mooie ronde zon door vouwen en spleten mismaakt wordt, Maar zij trekt er zich niets van aan, en baadt zich rustig verder in het koele wa ter-oppervlak. Adem Wiebel zit aan den kant van het meer, met zijn voeten in het water, dat groe nig over zijn teenen spoelt, Adam is in zijn schik en tevreden met zichzelf en de we reld. Een heerlijken Zondag heeft hij. Geld is niet noodig om plezier te hebben. Geld is eigenlijk heelemaal niet noodig. Geeft geld geluk? Zijn menschen. die geld hebben, altijd gelukkig? Ze hebben een slechte ge zondheid, of een slechte vrouw, of een slechten réntmeester of zoo iets. Geen geld hebben, dat is geluk. Wiebel buigt zich ach terover, waar in het hooge gras zijn liefste ligt, Mila. Achttien jaar, met heldere oogen en een blank gezicht, en lippen, die eruit zien, of Mila midden in een pot met roode verf gekust had; maar dat heeft ze niet, ze zijn niet opgemaakt. Mila is allerliefst, en tegen Mila zegt Adam al de levenswijsheid, die in dat oogenblik in hem boven is komen drijven: „Kleine Mila, de wereld is mooi en ont zettend wijs ingericht! Als we geld hadden, dan zouden we ons vervelen. Dan zouden we Zondags niet naar buiten gaan op onze eigen stevige beenen, maar dik en lui in een auto zitten en klagen over het stof. De hemel is zoo mooi, en de aarde ruikt zoo lekker en de wind waait zoo zacht en zoo teer. dat het wel lijkt of hij ons streelen wil...." „Geef mij eens een worstje uit de rugzak!" zegt Mila. En meteen is Adam diep ongelukkig. Hij laat het hoofd hangen, haalt langzaam het worstje te voorschijn en geeft het aan Mila. Ze bijt er met al haar witte tanden tegelijk in. Mooi is ze. Maar van wat hij denkt en zegt begrijpt ze niets. Hij haalt zijn voeten uit het water en zet ze peinzend in de zon. die ze dadelijk begint te warmen met haar stralen. „Nou!" zegt Mila plotseling en veel te hard. ..wat jij daar allemaal zegt. dat is on zin. jonge man! Ik zou best een auto wil len!" En aan eet ze haar laatste restje worst op. draait zich om, doet haar oogen dicht en valt in slaap. Onzin? Mila begrijpt niets van hem ze begrijpt alleen maar dingen, die gezien of ge geten kunnen worden. Adam haalt al zijn tien vingers tegelijk door zijn haar. Binnen in hem is het een beetje treurig. Mila ademt regelmatig als een kind. Adam kijkt fronsend in het rond Wat ligt daar? Iets zwarts. Hij krabbelt op en gaat er lang zaam heen. alsof hij een gevaarlijk beest wil beloeren. Het is vierkant en dik. Een por tefeuille. Adam bukt zich en maakt hem open.Hij gelooft bijna niet wat hij ziet. zoo veel bankbiljetten zitten er in. Wie heeft die verloren? Nu schiet het hem te binnen: een uur geleden is er een heel gezelschap voorbij gegaan; er was eeen dikke heer bij. die het warm had en zijn jas uittrok. En daar ligt nu de portefeuille. Adam wil niet verder aan het geld komen dat zoo keurig opgevouwen, als de bladen van een boek in één van de vakjes zit. Ieder biljet is een vrijbriefje op het schoons, de genietingen, de vreugden, die de wereld biedt. Mila ademt diep in haar slaap. O Mila! Hij kijkt op haar neer. Wat zou je gelukkig zijn, als dat van mij was! Dan zou je, en heerlijke kano kunnen krijgen en een nieuw groen zwempak en een eigen motorfiets met een zijspan, want je wilt toch zelf zoo graag rijden en slagroom, tot je geen slagroom meer zou kunnen eten. Maar het is niet van ons, Mila en vanavond, zoodra we thuis zijn, zullen we het bij 't politiebureau aangeven, dan hebben we weer niets meer. Hij bergt de portefeuille zorgvuldig weg en gaat weer zitten. Mila wordt wakker. ..Heb je lekker geslapen?" vraagt hij lachend. „Geslapen? Ik heb heelemaal niet gesla pen!" jokt ze dadelijk. „Moet je eens hooren ik heb wat ge vonden!" ..Een kikker?", Ze gaat met verwachtings volle kinderoogen overeind zitten en kijkt hem nieuwsgierig aan. .Nee," zegt hij, treurig omdat het geen kik ker is. „Nee. Een portefeuille." „Nee! Heusch?" straalt ze. Hij schrikt, als hij haar zoo blij ziet. „Daar hoef je niet blij om te zijn. Hij is niet van ons, we moeten hem terug geven." Hij haalt de portefeuille te voorschijn, en laat hem voorzichtig uit de verte zien. Ze is diep beleedigd. dat hij haar zoo wei nig vertrouwt, dat hij haar de portefeuille niet eens wil geven. ..Je hoeft niet zoo bang te zijn! Of ga je er liever op zitten, dan loopt hij zeker niet weg! Er zal toch wel niets in zitten!" ..Er zit juist veel in!" Hij doet de porte- feuiile open, trotsch, alsof hij er de eigenaar van is en laat Mila de inhoud zien. Haar oogen worden heelemaal rond. „O..." zucht ze onbewust. Dat roert hem. „Arm kind. Maar een beloo ning krijgen we zeker, en daarvan krijg jij dan wat moois!" Maar Mila hoort hem niet. Strak staart zij naar de portefeuille, tot hij hem zachtjes weer dicht doet. om Mila niet langer in verzoeking te brengen. Mila blijft zitten en staart voor zich uit. ..Kom nou. kleintje!" Hij gaat naast haar zitten, legt zijn arm om haar heen, geeft haar een zoen. „Mmmmm!" weert Mila hem af. „Hou je niet van me?" vraagt hij. „Jawel", zegt ze onverschillig en trekt een grashalm af. „Nu dan? Waarom duw je me dan weg?" vraagt hij treurig, Mila kijkt nadenkend voor zich uit en antwoordt niet. „Geld hebben...." droomt ze zachtjes voor zich uit. Hij pakt haar beet. „Kleintje! Geld is toch niets! Van elkaar houden is veel mooier! Denk toch niet aan dat vervelende geld!" „Vervelend geld?" zegt ze hoonend. „Ik wou. dat jij zooveel „vervelends" had!" En ze staat op en begint den rugzak te pakken. „Nou maar! Het is pas vijf uur! Wil je nu al naar huis?" „Ja!" Dat valt hard in de stilte. Hij staat met een ruk op. Zwijgend pakken ze den rugzak. Zwijgend gaan ze over de weiden. Zwijgend zitten ze in het treintje dat hen naar de stad brengt. ..Nu gaan we naar het politiebureau. Kom mee!" zegt hij en steekt zijn arm door den hare. Ze laat hem zijn gang gaan, maar kijkt hem geen oogenblik aan. „Mila. hou je van mc?" Hij drukt haar arm tegen zich aan. „Ja". „Zul je voor het politiebureau wachten? Dan gaan we samen verder. Ik breng je tot aan je huis." „Goed". „Of weet je wat. als ik meteen een beloo ning krijg( als het al aangegeven is of zoo, dan kunnen we meteen bepraten, wat je ervoor koopen zult." „Ja", zegt ze mat. Hij gaat naar binnen, en zij staat voor de deur en denkt. Waarom is hij niet rijk? Zoo'n portefeuille met bankbiljetten! Maar daarvoor is hij te dom.Als hij geld had zou hij bijna alles weggeven, heeft hij eens gezegd. Hoe moet hij dan ooit rijk worden? Adam komt uit het bureau. Mila is er niet meer. Den volgenden dag krijgt hij haar brief, dat zc hem niet meer zien wil. (Adv. Ingez. Med.) in de voormalige gemeente Schoten, zal dc keuring plaats hebben op het terrein der voormalige gasfabriek (Ingang Delistraat', voor de overige houders op de binnenplaats van het bureau van politie ingang Lange Wijngaardstraat). Houders worden bij deze opgeroepen om op de aangeduide plaats en in het genoemd tijd vak ter keuring te verschijnen met honden, karren en tuig. OPMERKINGEN VAN LEZERS. RADIOSTORING Een abonné zendt ons een klacht betref fende zeer ernstige radiostoring in de om geving van de Tetterodestraat. Aelbertsberg- straat enz. Vooral des avonds van 9 tot 9.30 uur wordt de ontvangst geheel onmogelijk gemaakt, vermoedelijk doordat iemand op dien tijd gebruik maakt van een electrisch massage-apparaat of een bestralingsappa raat. Inzender vestigt er de aandacht op. dat bestralingsapparaten in Dultschiand reeds lang verboden zijn en vraagt wettelijke bepa lingen tegen radiostoring. FINANCIEELE BERICHTEN AMST. DROOGDOK MIJ. Blijkens het jaarverslag van dc Amster- damsche Droogdok Mij. N.V. bedraagt het voordeelig saldo f 113,966 tv. j. f 78.056). Voor gesteld wordt dit bedrag aan te wenden voor dividenduitkeering op de pref. aandeelen en voor het doen van afschrijvingen. De ven nootschap is tot JuliAug. van werk voor zien door opdrachten van dc Stoomvaart Mij. „Nederland" en de Nederlandsche Scheeps bouw Mij, Een deel van het effectenbezit is te gelde gemaakt om daarmede de verdere uitbreiding van de outillage der dokken te bekostigen (Handelsblad) UIT DE PERS Dictatuur van de Crisiszuivelcontrale? In het Nederlandsch Weekblad voor Zui velbereiding en Handel schrijft D. G. V. over de z.i. schier dictatoriale macht van de Cri sis Zuivel Centrale. Hij meent, dat wij den zelfden koers uitgaan als in de mobilisatieja ren toen door allerlei seml-overheidsllchamen met geld is gesmeten. Inzender komt er voor al tegen op, dat dc controle is opgedragen aan het Rijkszuivelstation te Leiden, dat er vele nieuwe ambtenaren voor heeft moe ten aanstellen. Als men de controle had op gedragen aan de 21 keuringsdiensten van wa ren. dan zou zc ongeveer niets hebben ge kost. Zc zou dan, door dc decentralisatie snel en goed hebben gewerkt. Thans rij zen klachten over den langzamen gang van de controle. De Crisls-Zuivelcentrale heeft de controle op de melk opgedragen aan vijf particu liere bureaux, lichamen, wier leden zich tot dusverre onder vrijwillige controle hebben gesteld. Wie een vergunning wil hebben voor den verkoop van melk, wordt gedwongen zich bij deze ..vrijwillige'' controle aan te sluiten. Voor die bemoeiing is geen wette lijke grondslag aan te wijzen. Ook hier zijn, evenals bij de controle op margarine, de dien sten die wettelijk tot taak hebben de con- sumpticmelk te controleeren. uitgeschakeld. Ze zullen zelfs moeten overwegen, of zij met dit deel van hun taak wel zullen doorgaan. Eventueel zullen In de steden Amsterdam, Haarlem, Leiden. Utrecht. Den Haag, Rotterdam cn Dordrecht de gemeentebestu ren de controle op melk moeten overlaten aan particuliere bureaux. De wet draagt echter aan burgemeester cn wethouders van de centrale gemeenten dc zorg voor het toe zicht op waren op. ook op melk. Wat de crisis-zuivelcentralc doet, is niet alleen geld- verkwisting. het is machtsmisbruik. Het is de dictatoriale vervanging van de op dc wet berustende overheidscontrole door een, zelfs niet door de overheid gecontroleerd, toezicht. Het ergste is echter het volgende, vervolgt het artikel: De particuliere bureaux kunnen, zonder dat de rechter daarin wordt gekend: le voor levering van melk beneden de ge contracteerde hoeveelheid (taxe) een boete opleggen van l cent per L. per dag te min geleverde melk; 2e. op den prijs van de melk. indien de reinheid matig is, 1 4 cent per liter korten en als de melk nog minder goed is een halven cent. 3e. den kooper machtigen, melk die op ernstige wijze afwijkt van den normalen toestand, te weigeren. 4e. den kooper machtigen als dit bij voortduring het geval is het contract met den veehouder te verbreken. Alle waarborgen, die de strafwet en het wetboek van strafvordering den verdachte tegen onrechtmatige bestraffing bieden, zijn met een pennestreek weggevaagd. Tenslotte hoopt de inzender, dat de ontbonden Tweede Kamer den verantwoordelijken minister ter verantwoording zal roepen voor de onver antwoordelijke. onwettige en tegen alle rechtsgevoel ir.druischendc houding van de Crisiszuivelcenirale.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7