DE MACHTIGINGSWET AANGENOMEN HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD VRIJDAG 24 MAART 1933 Het Centrum stemt vóór. Sociaal-Democraten de eenige tegenstemmers. Regeeringsverklaring van Hitier. Openbare terechtstelling van Van der Lubbe? Ter gelegenheid van de Rijksaagzitting in de Kroll Opera woeien gisteren van de vier hoektorens van het ongebruikt lig gende Rijksdaggebouw de zwart-wit-roode en de hakenkruisvlaggen. Ook de Kroll Opera is met deze kleuren bevlagd. Sterke afdeelingen politie en hulppolitie hadden de omgeving van beide gebouwen afgezet. Vóór twee uur waren de afgevaardigden reeds in de zaal verschenen, de nationaal- socialisten allen in partij-uniform met het bruine hemd. Toen kort voor twee uur Rijksdagkanselier Hitier verscheen en zich naar zijn plaats in de afgevaardigden-ban ken tusschen de overige leden van zijn fractie begaf, werd hij door de nationaal-socialisten met heil-garoep ontvangen. Te 2 uur opende president Goering de zit ting. Goering deelde mede, dat hij een tien tal sociaal-democratische afgevaardigden w.o. dr. Breitscheid, dr, Hilferding, Sollmann en Toni Sender op hun verzoek een verlof van een week heeft toegestaan. Het sociaal-democratische voorstel om de sociaal-democratische Rijksdagafgevaardig den in vrijheid te stellen, werd verworpen met alleen de stemmen der sociaal-democra ten voor, terwijl centrum en Beiersche Volks partij zich van stemming onthielden. Hitler's rede. Rijkskanselier Adolf Hitler, die bij het betreden van het spreekgestoelte door de leden zijner fractie en vele tribune-bezoe kers met stormachtig heil-geroep werd ont vangen, zeide o.a.: In overleg met de Rijksregeering heb ben nationaal-socialistische en de Duitsch- nationale fracties een wet tot opheffing van den nood van het volk en van het Rijk bij den Rijksdag ingediend. De oorzaken hiervan waren de volgende: in November 1918 hebben de Marxistische organisaties met verbreking van de grondwet door een revolutie de uitvoerende macht aan zich getrokken. Het slagen der revolutie in ma lerkelen zin behoedde haar veroorzakers voor de straf der justitie. Een vergelijking van de gedane beloften met de resultaten van de afgeloopen 14 jaar is vernietigend voor de regisseurs van deze in de Duitsche geschiedenis weergalooze misdaad. Met andere nationale organisaties heeft de regeering in weinige weken de sedert 1918 heerschende machten ter zijde gezet en in één revolutie de macht in handen der natio nale regeering gelegd. Op 5 Maart heeft het Duitsche volk zijn goedkeuring aan deze daad gehecht. Het program van den opbouw van volk en rijk spruit voort uit de grootte van den nood van het politieke, moreele en eco nomische leven. Het is het doel van de re geering en van de nationale revolutie om de gebreken, die ook in de toekomst elke wer kelijke verheffing zouden kunnen belemme ren. uit den weg te ruimen. De terreur heeft de nationaal-socialistische beweging in en kele jaren meer dan driehonderd dooden en vele duizenden gewonden gekost. Openlijke terechtstelling van den brandstichter. De brandstichting in den Rijksdag was een mislukte poging van een groot opgezette ac tie. die toont wat Europa van een overwin ning van het bolsjewisme te verwachten heeft. Wanneer een bepaalde pers, speciaal buiten het Duitsche Rijk. probeert de natio nale beweging in Düitschland met deze schanddaad indentiek te verklaren dan kan dit óns slechts sterken in ons besluit, niets ongedaan te laten om in den kortst mogelij ken tijd deze misdaad te straffen door de openlijke terechtstelling van den schuldige en zijn medeplichtigen (luid applaus bij de nationaal-socialisten). Het is de taak der nationale regeering, de Staatsvijandelijke beweging niet slechts in het belang van Düitschland, doch in het be lang van geheel Europa zonder aarzeling uit te roeien. Hitier kwam tenslotte te spreken over de eigenlijke machtigingswet. Hij achtte het de plicht der regeering. de Rijksgedachte boven eiken twijfel te verheffen. De welvaart van landen en gemeenten wordt evenals het be staan van den individueelen Duitscher ge waarborgd door de kracht en de gezondheid van het Rijk. De Rijksregeering is dan ook niet voornemens met behulp van de mach tigingswet de landen op te heffen. Wél ech ter zal zij de maatregelen treffen, die van nu af en voor altijd een gelijkmatigheid in de politieke bedoelingen van het Rijk en de lan den waarborgt. Kwestie der monarchie niet aan de orde. Het lot van het communisme en de daar mee verbonden organisaties is bezegeld. De nationale regeering neemt haar maatregelen met- geen ander oogmerk, dan dat het Duitsche volk en in het bijzonder de mil- lioenen arbeidende menschen voor namelooze ellende bewaard moeten blijven. Zij acht daarom de kwestie van een monarchistische restaurantic slechts in verband met dezen toestand op het oogenblik nog niet discuta bel. Elke poging om dit probieemc op eigen gelegenheid door een der landen op te los sen, zal als een aanslag op de eenheid van het Rijk worden gezien en als zoodanig wor den behandeld. Tegelijkertijd met deze politieke saneering van het openbare leven zal de nationale re geering voor de moreele saneering zorgen. Het gêheele opvoedingswezen, theater, film litteratuur, pers en radio zullen tot dit doel worden gebruikt. Groot is de taak der nationale regeermg op het gebied van het economische leven. Het volk leeft niet voor het bedrijfsleven en het bedrijfsleven bestaat niet ter wille van het kapitaal, doch het kapitaal dient het bedrijfsleven en het bedrijfsleven het volk. Principieel zal de regeering de waarneming der economische belangen van het volk niet behartigen langs den omweg van een dooi den staat te organiseeren bedrijfsbureau cratie. doch door de krachtigste bevordering van het particulier initiatief. Geen valuta- experimenten. De vereenvoudiging van het bestuur moet tot verlaging der openbare lasten en herzie ning van het belastingwezen leiden. De re geering zal in principe valuta-experimenten vermijden. Vóór alles gaat de redding van de Duitsche boeren. Hun behoud is de eerste voorwaarde voor den bloei van de industrie voor den Duitschen binnenlandschen handel en den Duitschen export. De definitieve op heffing van den nood is afhankelijk van de inschakeling van het werkloozenleger in het productie-proces. De redding van den mid denstand is slechts mogelijk binnen het kader van een algemeene economische actie. De geografische toestand van het aan grondstoffen arme Düitschland laat geen volkomen autarkie toe. Düitschland weet. het contact met de wereld noodig te hebben. Het weet echter ook welke voorwaarden aan een gezonde wisselwerking tusschen de vol ken der aarde verbonden moeten worden. Onder de huidige omstandigheden is men helaas gedwongen de deviezenbepalingen te handhaven. De regeering is ook daarom ver plicht, een dam op te werpen tegen het af vloeien van kapitaal over de grenzen, omdat zij in de handhaving van de waarde van de Rijksmark een van haar belangrijkste op gaven ziet. De eischen van het verkeer moeten tot verstandige samenwerking tusschen de be langen der verschillende verkeersmiddelen worden gebracht. De herziening der auto mobielbelasting zal een eerste stap in deze richting zijn. Het behoud van de Rijks spoorwegen en hun zoo spoedig mogelijke terugbrenging in het bezit van het Rijk is een taak. die niet slechts economisch nood zakelijk, doch moreeel vrplicht is. De Rijksweer. De bescherming der grenzen is in handen van de Rijksweer, die beschouwd moet wor den als het eenige werkelijk afgerichte leger in Düitschland. Ondanks haar geringe afmetingen mag het Duitsche volk met trots naar zijn Rijksweer kijken. In zijn geest is zij de draagster van de oude Duitsche sol- datentraditie. Düitschland wacht sedert jaren op de vervulling der ontwapenings beloften der overige staten. Het is de op rechte wensch der nationale regeering,van zijn bewapening te kunnen afzien, wanneer de wereld thans eindelijk bereid is ook haar beloften van radicale ontwapening te ver wezenlijken. (luid applaus). Adolj Hitier (Caricatuur door Wl. Bielkine). Over het plan Mussolini zeide Hitier o.m.: Wij hechten aan dit plan de grootste be- teekenis en zijn bereid op dezen grondslag oprecht mede te werken bij de poging om de vier mogendheden Düitschland. Italië. Enge land en Frankrijk tot samenwerking te bren gen, van welker resultaat het lot van Europa afhangt. Wij wenschen en hopen, dat de ge lijkheid der geestelijke idealen de grondslag voor een voortdurende verdieping der vriend schappelijke betrekkingen tusschen beide landen zal zijn. De rijksregeering hecht er eveneens groote waarde aan, om vriendschappelijke betrek kingen met den Heiligen Stoel te onderhou den en uit te breiden. De kanselier betoogde vervolgens, met verwijzing naar Oostenrijk, dat de rijksregeering zich bewust is van de verbondenheid van alle Duitsche volken. Een volkomen vergelijk is ook met Frank rijk mogelijk, daar de regeering de daarop betrekking hebbende problemen van een ruim standpunt zal behandelen. Tegenover de Sowjetregeering is de regeering bereid, voor beide landen vriendschappelijke en nutge- vende wegen te gaan. Tot de belangrijkste problemen behoort ook de Regeling van onze schulden op korten en langen termijn en de aanpassing van on zen rentedienst aan den lagen rentevoet, die elders in de wereld bestaat. Slechts uit een nuttige samenwerking kan een werkelijke opheffing uit den algemeenen noodtoestand groeien. Machtigingswet aangenomen. Naar Wolff seint werd gisteren tegen acht uur 's avonds de machtigingswet met 441 tegen 94 stemmen (die der sociaal-demo craten) in derde lezing definitief aangeno men. Toen Rijksdagvoorzitter Goering de avond vergadering had geopend gaf hij het woord aan den sociaal-democratischen afgevaar digde Wels. Aan het verslag van het Wolff- bureau ontleenen wij het volgende: Afgevaardigde Wels (sociaal-democraat) keurde in naam van zijn fractie de door den Rijkskanselier in zijn regeeringsverklaring geëischte gelijkgerechtigdheid van Düitsch land in buitenlandsch-polltiek opzicht vol komen goed. Ook hechtte hij zijn goedkeu ring aan wat de Rijkskanselier te Potsdam had gezegd, dat er geen sprake kan zijn van overwinnaars en overwonnenen. Dat moest echter ook op de binnenlandsche politiek worden toegepast. Het „wij zijn weerloos, maar niet eerloos" wordt thans ook door de sociaal-democraten tegenover hun binnen landsche tegenstanders herhaald. En vrede door geweld kan nooit zegen afwerpen. Vrij heid en leven kan men ons ontnemen, aldus spreker, maar de eer niet. (Gejuich links). Wels eindigde met te zeggen: „Het Yolk wacht op doortastende maatregelen tegen den vreeselijken economischer, nood. Wij sociaal-democraten erkennen plechtig te zijn vóór de grondbeginselen van menschelijk- heid en gerechtigheid, voor vrijheid en so cialisme." (Bijval links). Daarna kreeg Rijkskanselier Hitier het woord. Hij wees op de sociaal-democraten en zeide: „Gij komt laat, maar gij komt. De mooie theorieën die gij thans debiteert zijn de wereldhistorie wel wat laat medegedeeld. Hadt gij dat vroeger gedaan, dan was u wel licht bespaard waarover gij u thans be klaagt. Het doet mij genoegen dat gij u zoo ronduit vóór ons buitenlandsch-politiek programma verklaart. Maar waar was die animo toen gij de macht in handen hadt? Gij hadt die macht kunnen gebruiken om Düitschland na 1918 te verheffen, zooals Frankrijk zich dat heeft gedaan na 1870. Maar gij hebt den strijd vermeden. Gij haat toen, evenals wij thans, streng kunnen op treden tegen alles wat Düitschland 14 jaar lang behalve weerloos ook eerloos heeft gemaakt. Juist in tijd van nood moet men zich. wenden tot het volk. Gij hebt dat niet gekund. Gij verlangt thans gelijk recht. Wij heb ben voor dat gelijke recht veertien jaar lang gestreden. Gij spreekt van vervolging. Er is geen onder ons die niet kan spreken van vervolging uwerzijds. Door uw vervol ging zijn wij echter gegroeid. Critiek is goed, zeker. Wie Düitschland liefheeft mag ons critiseeren. Maar wie de internationale aan bidt. kan ons niet critiseeren. (Stormachtig gejuich rechts en op de tribunes). Hitier eindigde als volgt: ..De sociaal-democraten willen niet vóór de machtigingswet stemmen. Ik wil ook heele- maal niet dat gij ervoor stemt. Düitschland zal vrij worden, maar niet door u!" (Ovatie der nationaal-socialisten.) Centrum stemt vóór de machti gingswet. Na den Rijkskanselier sprak de centrum leider Kaas. die verklaarde: Het is thans geen tijd voor woorden: de eenige wet is spoedig te komen tot de opbouwende en red dende daad. Deze daad kan alleen van ver- eeniging uitgaan. De Duitsche centrumpartij die de groote concentratie-gedachte reeds langen tijd. trots teleurstellingen, dient, zet zich over alle bedenkingen heen uit natio naal verantwoordelij kheidsbewustzijn, nu alle kleine en enge overwegingen moeten zwijgen. In het aangezicht van den brandenden nood reiken wij allen de handen, ook onzen vroegeren tegenstanders, om de voortzetting van het nationale reddingswerk te verzeke ren. (Applaus bij midden en rechts op de tri bunes) De inleidende regeeringsverklaring van den Rijkskanselier van hedenmiddag bevat veel dat wij kunnen onderschrijven en veel waarmede wij het absoluut oneens zijn. Wij verwachten van den arbeid der door ons on dersteunde regeering met vertrouwen het bil lijker oordeel der geschiedenis. Na prelaat Kaas spraken nog eenige andere afgevaardigden, o.a. von Lex van de Beier sche Volkspartij en Goering, nadat in zijn plaats Zoemer, de derde vice-president als voorzitter was opgetreden. Machtigingswet door Rijksraad aangenomen. De Rijksraad heeft direct na afloop van de Rijksdagzitting onder voorzitterschap van Rijksminister Dr. Frick een bijeenkomst ge houden. waarin met algemeene stemmen werd besloten zonder debat kennis te nemen van de door den Rijksdag aangenomen machtigingswet. T»l [tA k a T 1 (Adv. Ingez. bied.) Düitschland. STA TEN- GENERAAL EERSTE KAMER. Hef versche cadetje. De minister kondigt nieuwe maatrege len inzake t vervoer aan. Een centrale verkeersinspectie op komst. Dr. Gereke in arrest. Direct na afloop van de Rijksdagzitting is gisterenavond, volgens het W.B., op bevel van rijkscommissaris Göring door de politie rijkscommissaris dr. Gereke wegens dringende verdenking van misbruik van ver trouwen en verduistering gearresteerd. Gereke zal na afloop van het politioneel onderzoek voor den gewonen rechter worden geleid. In de civiele strafzaak tegen den industri eel Paul von Gontard., die zooals gemeld, ervan verdacht werd. op ongeoorloofde wijze groote bedragen naar het buitenland te heb ben overgemaakt, heeft de verdediging thans nieuwe feiten medegedeeld in zake de be stemming dezer buitenlandsche saldi. Von Gontard is tegen een borgstelling van 30.000 mark op vrije voeten gesteld. Gerucht van Thalmann's dood tegengesproken. De chef van de Pruisische politieke politie deelt naar het W.B. meldt mede. dat de com munist Thalmann in tegenspraak van aller lei gruwelberichten, gezond en wel in een Duitsche gevangenis zit. Minister Göring heeft verder bevolen, om alle opzettelijk onjuiste berichten den kop in te drukken, dat daarvoor in aanmerking komende politieke gevangenen aan vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers zullen worden vertoond, zoodat die met eigen oogen zullen zien hoe leugenachtig de vooral van sociaal-democra tische zijde gevoerde gruwelpropaganda is. Severing gearresteerd. Gistermiddag is de sociaal-democratische Rijksdagafgevaardigde oud-minister Severing gearresteerd. Ook het sociaal-democratische Rijksdag lid. Dr. Leber, is Donderdag voor het begin van de plenaire, zitting van den Rijksdag in de Kroll-Opera gearresteerd door hulppoli tie. De maatregel zou, naar verluidt, zijn genomen op bevel van ..hoogerhand". Bij het begin der zitting bevond Dr. Leber zich op eenigen afstand van den ingang, om ringd door hulppolitie. 23 Maart. De begrooting van Mr. Verschuur werd aan genomen zonder moeite. Er vond in repliek nog een woordenstrijd plaats tusschen den minister en den heer Hermans is.dA eener- zijds en deii c.h. Jan ter Haar anderzijds. De laatste hield vol, dat het versche cadetje aan het ontbijt mogelijk was zonder weer-invoe- ring van den bakkersnachtarbeid, de beide eersten meenden, o.m. door de wenschen der arbeiders, die voor 8 uur naar hun werk trek ken, dat onwillekeurig een sterke drang ont staan zou naar het versche cadetje en langs dit cadetje maar den nachtarbeid voor bak kers. „Waterstaat" bracht, zooals gewoonlijk, een veelheid van details op het tapijt. Toch wa ren er enkele hoofdpunten. Bepaaldelijk voor Haarlem beteekenis hebbende discussies heeft de Senaat echter niet beluisterd. Een algemeen punt. dat ook algemeen de aandacht had en elk jaar in den Senaat aan dacht heeft, was dat van de onbewaakte overwegen. De minister verdedigde ze met een beroep op de noodzakelijkheid van be zuiniging. De heeren Heerkens Thijssen en Smeenge (lib.) noemden enkele bepaalde voorbeelden van zeer doodelijke overwegen de bewindsman zal deze nog eens „onder de oogen doen zien". Maar verder was er niet veel, dat sprak van toeschietelijkheid. De heer Heerkens Thijssen had er op tegen, dat de bewindsman de onbewaakte overwegen ver dedigde met een beroep op de vele ongeluk ken. welke ook bij bewaakte overwegen plaats hebben. De heer Heerkens Thijssen vermoed de. dat de bewindsman deze passage in de Antwooi'dmemorie neerschreef in een onbe waakt oogenblik. Een aangelegenheid, welke eveneens wat bredere aandacht had. was die van de rege ling van het vervoer en het verkeer. De hee ren ter Haar en Janssen spraken er meer in het bijzonder over. Vanzelfsprekend vormden hun uitgangspunt de tekorten, waarmede de spoorwegen te kampen hebben. Zij zagen ook de noodzakelijkheid in. dat de spoorwegen zich wisten aan te passen, maar aan de an dere zijde meenden ze toch even krachtig, dat het niet aanging de spoorwegen concur rentie aan te laten doen zonder meer. terwijl er op de spoorwegen zulke zware verplichtin gen drukken t.a.v. het massale vervoer, de veiligheid, het personeel enz. Concurrentie vooral van het ongebreideld autotransport, dat zelfs, ondanks de hooge kosten voor den wegenbouw, aan geenerlei verplichtingen is onderworpen wat zwaarte en lengte der trans porten betreft. De beide heeren vroegen om regeling en ordening van het beschikbare vervoer over de aanwezige vervoermiddelen, om een be paling naar het woord van Mr. Janssen van de specifieke functie van alle verkeers middelen. En. onderstreepte hij. de spoorwe gen zijn niet te missen. Volkomen erkende Mr. Janssen wat in zijn antwoord de minister opmerkte, dat er ook tijdelijke omstandigheden zijn. welke het den spoorwegen moeilijk maken (de ver slapping van het bedrijfsleven in het alge meen) maar evenzeer wilde hij niet veron achtzamen. dat er oorzaken zijn van ver- voersconstructieven aard. En daaraan wenschten beide heeren aandacht gegeven te zien. Welnu, de minister ging niet heel diep op deze heele moeilijke materie in, maar wel heeft hij medegedeeld, dat een wetsontwerp op de openbare middelen van vervoer zijn departement heeft verlaten, een ontwerp, dal. naar de woorden van den minister, een eerste stap zou zijn naar de gelijkmaking van de concurrentie-voorwaarden voor alle ver voermiddelen. een stap in de goede richting. De heer Moltmaker (s. d.) en de minister verschilden van inzicht over de beteekenis van een vervoerraad voor het wegnemen van alle moeilijkheden. De heer ter Haar pleitte verder voor het bewerken van meer verkeersveiligheid, door doelmatiger verkeersvoorschriften, door het instellen overal van provinciale verkeersln- specties. Ook op dit punt deelde de bewindsman mede, dat er zoo spoedig mogelijk wetsont werpen zullen verschijnen, een tot wijziging1 van de Motor- en Rijwielwet, het ander tot wijziging van het Motor- en Rijwielregle ment. In deze ontwerpen schijnt de bewinds man meer beteekenis te willen hechten aan art. 22 van liet Motor- en Rijwielreglement waarin de oplossing der moeilijkheden niet allereerst gezocht wordt in maximum-snel heden, maar in het tegengaan van roeke loosheid. Hier zag de bewindsman de aller sterkste ooi-zaak van veel ellende. Voorts is binnenkort te verwachten een voorstel van den bewindsman tot het Instellen van een centrale verkeersinspectie. Heel veel waar deering heeft Mr. Reymer voor de provinciale organisaties, maar deugdelijke uitkomst ver wacht hij alleen van een centraal geregelde en geleide inspectie, waardoor het toezicht op auto's scherper zou worden. De heer Lohman (c. h.) vroeg naar het kanaal HanswecrtWemeldinge de mi nister herhaalde nog eens. dat de plaatselijke verbreeding in niets pracjudicieeri op een algeheele verbreeding van het kanaal en ze ker niets zegt voor de oplossing der kanaal moeilijkheden met België, De heer Moltmaker bracht zeer vele per soneelskwesties ter sprake welke de be windsman zeer terloops beantwoordde. De onderhandelingen met de provincies Noord-Holland, Utrecht en Gelderland wor den krachtig voortgezet ook de minister hoopt dientengevolge op spoedig aanvangen van den bouw van het Amsterdam-Rijnka naal. De Waterstaatsbegrooting is aanvaard. Aangevangen werd nog met de P. T. T.- begroottng: alleen Prof. Kranenburg sprak daarover voor vandaag. Hij pleitte voor een andere zendtijdverdeeling en een beroepsin stantie van de radiocontrole. INTIMUS. Spanje. Stakingen en bomaanslagen weer aan de orde van den dag. Uit verschillende1 deelen des lands wordt gemeld, dat stakingen zijn uitgebroken, over vallen zijn gepleegd, botsingen hebben plaats gehad e.d. Te Hermigua op de Canarlsche eilanden zijn de bewoners tot een revolutionnaire sta king overgegaan. Drie politiebeambten zijn om het leven gekomen. Te Sevilla is het tot een ernstige schiet partij gekomen tusschen communisten en syndicalisten. Te Madrid hebben extremisten bomaanslagen gepleegd op een politiebureau en een schoolgebouw. De studenten te Barcelona hebben de aula van de handelshoogeschool in brand gesto ken. De anarchisten te Valencia hebben groo te pakhuizen in brand gestoken. Te Cuenca hebben ontslagen arbeiders oen fabrieksge bouw in brand gestoken. Te Coruna en Puen- tedueme zijn twee kerkgebouwen in brand gestoken. MACDONALD OVER DE BESPRE KINGEN TE ROME. SCHERP VERZET VAN CHURCHILL TEGEN DE ONTWAPENINGSPOLITIEK LONDEN, 23 Maart. (V. D.) In het Lager huis heeft MacDonald Donderdag verslag uitgebracht over zijn reis naar Parijs, Rome en Genève. De hoop op een overeenstemming is weer terug, aldus de premier. De conferentie heeft nieuwen moed gekregen om haar werkzaam heden voort te zetten op grond van een vast plan. Europa bevindt zich in een toestand van groote onrust en nervositeit. Engeland zal zich hierdoor niet laten afbrengen van den weg tot bereiking van den vrede en de Europeesche veiligheid. Het is evenwel de taak van iedere vredelievende regeering an dere mogendheden moreele eischen in over weging te geven welke het mogelijk maken het juiste te doen. MacDonald bracht dan in herinnering dat door de Engelsche voorstellen een beroep wordt gedaan op art. 19 van het VB-pact. Dit artikel is eveneens een reden geweest voor den wensch van Mussolini. MacDonald en Simon te Rome te ontvangen. MacDonald deed hierop eenige mededeelingen over het plan van Mussolini. De gedachtengang van Mussolini heeft zich bewogen in de richting van een effectieve politiek van samenwer king der Westersche mogendheden, om den vrede te handhaven in den zin van het Kel- loggpact en van het pact in zake de niet ge bruik making van geweld. Het voorziet in een verklaring dat de vier Westersche mogendheden zich zullen ont houden van het grijpen naar geweld ter op lossing van de onmiddellijke politieke mee- ningsverschilien. Het plan legt vast, dat de samenwerking zich moet houden binnen het kader van den Volkenbond. Het verdrag zal voorloopig voor tien jaren worden aange gaan. Men heeft de Engelsche vertegen woordigers slechts gevraagd of zij bereid zijn het plan te bestudeeren. Dit is beloofd. Bovendien is een aantal punten behandeld, waarmede rekening moet worden gehouden. Tijdens de debatten over de redevoering van Macdonald deed Churchill scherpe aan vallen op de buitenlandsche politiek van Macdonald. In het bijzonder wees hij er op. dat Engeland zou kunnen worden verwikkeld in het conflict op het Europeesche vaste land. Het is doelloos de ontwapening zoo ver te voeren, dat de staten tot dc meening kwamen, dat hun veiligheid gevaar liep. Het is op het oogenblik onverstandig van Frankrijk de aanvaarding van het Engelsche ontwapeningsplan te verlangen, daar de Franschen bezorgd zijn ingevolge de gebeur tenissen in Düitschland en in eenige andere staten. Vervolgens oefende Churchill scherpe critiek uit op het nationale Düitschland en zeide: Onder deze omstandigheden zal de Fransche regeering een voorstel ontijdig achten, waarin zij opgeroepen wordt haar leger te halveercn, terwijl Düitschland zijn leger zou verdubbelen. Het is gevaarlijk de herbewapening van Düitschland toe te laten. De sleutel van den Europeeschen toestand is de overeenstemming tusschen Frankrijk en Düitschland. AGENDA VRIJDAG 24 MAART Gebouw „De Nijverheid Jaarvergadering van dc Vereeniging voor School- en Werk- tuinen, 8 uur. Nassauplein 8: Bijeenkomst Theosofische Vereeniging. 20.10 uur. Hotel „Central". Groote Houtstraat 176: Vergadering Katholiek-Democratische Bond 8 uur. Palace: .De groote Bluf". Op het tooneel: Lu Chang Fu, Chineesche Melange act. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Das Blaue vom Himmel". Op het tooneel: Ivan Bankoff en Betty Cannon, het dwaze danspaar. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De groote Parade" 8.15 uur. ZATERDAG 25 MAART Stadsschouwburg: Uitvoering Vereeniging voor Lichamelijke Opvoeding Ruth Tobi en Els Keezer. 2.30 uur. (Bij vergissing stond deze uitvoering gis teren onder de agenda van Vrijdag vermeld) Stadsschouwburg: Opvoering van „In den nacht van 17 April" door de N.V. Het Schouw- tooneel. 8.15 uur. Lagaité: Bal-Masqué. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en de« avond*.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5