STADSNIEUWS VOOR DE VROUW. HAARLEM'S DACBLAD DERDE BLAD VRIJDAG 24 MAART 1933 COMITé VAN ACTIE VAN VRIENDEN DER H. O. V. Slotbijeenkomst. TOTALE OPBRENGST: j 13608.— Het Comité van Actie van Vrienden der H. O. V. hield Donderdagnamiddag in café restaurant Brinkmann zijn slotbijeenkomst. De voorzitter, Jhr. Dr. J. C. Mollerus, open de de bijeenkomst met een woord van wel kom, speciaal tot de aanwezige bestuursleden van de H. O. V. Spreker zei, dat het uitvoe rend comité rekening en verantwoording wilde doen van zijn daden sinds den dag, dat het werd opgericht. Daarom was deze ver gadering belegd. Hij gaf hierna het woord aan den secretaris, den heer P. J. M. van Tetering, die het eindverslag uitbracht, waar aan we het volgende ontleenen: „De stof voor de samenstelling van het ver slag, dat ik mag uitbrengen, lag als het ware voor het grijpen. Zij werd mij geleverd door het omvangrijk dossier, dat ontstaan is uit de datumsgewijze verzamelde ingekomen en uitgegane stukken, berichten en beschouwin gen in de pers, enz. Een vrij aardig gegroeid archief, dat bij doorbladeren wel ongeveer een juisten in druk- geeft van hetgeen door ons Comité van 17 December 1932 tot en met 18 Maart 1933, alzoo in een kwart jaar, met veler medewer king verricht is om onze Haarl. Orkestver- eeniging te behoeden voor een onmiddellijke ineenstorting. Wanneer ik straks dit dossier zal toezenden aan het bestuur onzer H.O.V.. dan hoop en vertrouw ik. dat het een plaats zal krijgen naast de vele historische stukken, welke deze oude Haarlemsche vereeniging bezit en wanneer men er nog eens een blik in slaat of er alléén slechts op neerziet, dat men dan in ieder geval hiervan overtuigd is. dat al deze stukken uit dit dossier de resul taten zijn van een ernstig willen en streven van een drietal Haarlemmers om te midden van ondenkbaar moeilijke tijden een kost baar cultuurbezit voor onze goede stad te behouden. In een communiqué werd mede gedeeld: ,.De bedoeling is, dat het te vormen comité een beroep zou doen op het publiek in Haarlem en Omstreken. Het minimum dei- contributie zal f 1.bedragen. Het eerste doel zal zijn vóór 15 Januari zich van een bedrag van f 20.000 te verzekeren. Komt dit bedrag niet vóór 15 Januari bijeen, dan zal het bestuur de alg. vergadering bijeen roepen en de likwidatie der H.O.V. voorstellen". En nu is het wel merkwaardig, de waarheid te moeten constateeren van het bekende ge zegde: de pap wordt nooit zoo heet gegeten, als zij wordt opgediend. Immers, ons comité was niet gereed met zijn opdracht vóór 15 Januari, doch eerst twee maanden later; de f 20 mille zijn er niet gekomen en desondanks is een voorstel tot likwidatie achterwege ge bleven. Wat intusschen maar goed is ook! "Uitvoerig herinnert de secretaris aan de vele werkzaamheden, die door dit comité zijn verricht en de resultaten daarvan, waarvan telkens in ons blad mededeeling werd gedaan. Veertien dagen voor het sluiten onzer ac tie hadden we de f 10.000 bereikt. Met nadruk verzochten wij aan de voor zitters der vakcentrales om toch voor een groot aantal collectanten te willen zorgen. Vereenigingen uit deze stad gaven ons wel willend collectebussen en speldenkussens in bruikleen. De drie bakkerspatroonsorganisa ties zouden ons geheel belangeloos duizend broodjes leveren, de beide organisaties der melkhandelaren de benoodigde melk. terwijl wij van een der vakcentrales de benoodigde cacao kregen. Brinkmann zou de broodjes smeren en beleggen, terwijl de Sierkan voor de bereiding der chocolademelk zou zorgen. Zóó was alles geregeld voor het 12-uurtje der collectanten! Aan al deze goede gevers onzen harteiijksten dank. In de pers schreven wij: .De finale op Za terdag 18 Maart! De collecte slaagt of zij slaagt niet! In het laatste geval, wanneer wij niet een groot leger van collectanten krij gen'?. Deze voorspelling is precies uitgeko men. De collecte is mislukt door een beang stigend gebrek aan collectanten. Maar. on danks alles, de noodzaak bestond, dat op straat moest gecollecteerd worden om cen ten en dubbeltjes, teneinde aan onze stede lijke cultuurinstelling, de H O V., de gelegen heid te geven haar voortbestaan nog te red den. Op 11 Maart hadden wij een vergade ring met de voorzitters der vier vakcentrales om nog verschillende maatregelen te bespre ken. „De bel voor de laatste ronde heeft ge luid!", schreef onze voorzitter boven een artikel. Nog een krachtig beroep op een al- gemeene medewerking werd in de pers geuit en de redacties ondersteunden haar op over tuigende wijze. 18 Maart was het de groote collectedag. Het weer was niet met ons. In den voormiddag goot het. Gelukkig dat het 's middags nog iets opklaarde. Toch bleef het den heelen dag van dien aard. dat het be trekkelijk slechts weinig menschen animeer de om de stad in te gaan. Het aantal collec tanten was veel en veel te gering en van hen., die zich opgaven, zijn er nog zeer velen niet opgekomen. Dat is dan ook de reden, dat de opbrengst één-a tweeduizend gulden beneden de verwachting is gebleven. Maar ik moge constateeren, dat de offerzin van de burgerij ondanks den nood der tijden, bewonderens waardig is geweest. Alleen de persoonlijke medewerking over de heele lijn is ons ont houden. Dat bleek reeds, toen wij aanspoorden tot het organiseeren van collectes op kantoren, in winkels, fabrieken, werkplaatsen, enz. Had men zich met ernst en met ambitie aan deze persoonlijke medewerking gegeven dan had den wij in ruime mate aan onze opdracht kunnen voldoen. Want de offerzin ontbrak geenszins Die geringe persoonlijke medewerking wreekte zich ook bij den verkoop der guldens- kaarten, waardoor het onmogelijk was stad en omstreken, zooals wij dat wenschten. in tensief, a.w.z. huis aan huis te laten bewer ken. Zelfs een persoonlijk bezoek aan de Orkest leden, tijdens een repetitie, om dok dezen te animeeren aan den kaartverkoop mede te werken, bracht slechts een zeer poover resul taat. En die persoonlijke medewerking :s voor het grootste deel achterwege gebleven, wat ten minste de collectanten betreft, op den cqllectedag. toen toch de climax bereikt moest worden. Dit is wel een zeer ernstig iets. óók voor de toekomst van de H.O.V.. dit gebrek aan per soonlijke medewerking, terwijl toch de offer zin der burgerij is vaardig gemaakt, de lief de voor onze H.O.V. is toegenomen, te ern stiger, waar onze H.O.V. bij de invoering van het populair lidmaatschap juist op deze per soonlijke medewerking zal zijn aangewezen". Tenslotte brengt de secretaris dank voor den grooten steun, dien hij van den voorzit ter van het comité. Jhr. Dr. J. C. Mollerus, en van den penningmeester. Mr. A. Beets, heeft mogen ondervinden. De secretaris had voor dit uitgebreid ver slag een dankbaar applaus in ontvangst te nemen. De voorzitter gaf daarna het woord aan den penningmeester, Mr. A. Beets. De ont vangsten hadden bedragen f 12.158.19 en de uitgaven f 776.25. Er moeten echter nog en kele giften binnenkomen, zoodat de totaal ontvangsten vermoedelijk f 13.608.19 zullen bedragen. Mr. W .E. baron Van T ill dankte het comité namens de H.O.V. en allen, die me degewerkt hebben om de pogingen van het comité te doen slagen. Hij verklaarde dat het resultaat de verwachtingen nog had over troffen en hoopte, dat allen, die thans gul- denskaarten gekocht hadden, na de voorge nomen reorganisatie lid zouden worden. Voor de buitengewone prestatie en toewijding van het Comité van Uitvoering betuigde hij nog maals zijn warmen dank. De heer Haverschmidt bracht lof aan het comité voor de groote massa werk. die het verricht heeft, maar betreurde het toch, dat het groote comité geen enkelen keer ter vergadering geroepen was. Hij vond het jam mer, dat er niet nog meer middelen te baat waren genomen, bijv. een „gokkie" en een bal-masqué om de ontvangsten grooter te maken. De Voorzitter antwoordde, dat het co mité van Uitvoering huiverig was geweest om een vergadering uit te schrijven, omdat de animo voor de eerste vergadering zoo klein was geweest. Alles heeft trouwens zoo uitvoe rig mogelijk in de bladen gestaan. Het risico van het organiseeren van een bal-masqué durfde het comité niet aan en het was afkee- rig van een „gokkie", omdat er toch een ze kere standing moest worden opgehouden. Een groot deel van de burgerij zou dit hebben af gekeurd. De heer Reinalda bracht lof aan het driemanschap voor het verrichte werk en vroeg of er geen actie gevoerd moet blijven worden om het voortbestaan van de H.O.V. te verzekeren. Deze actie moet eigenlijk de inzet zijn voor een grootere actie, want zoo kan liet toch niet langer voortgaan. De Voorzitter was het daarmee eens. Men mag de zaak nu niet laten glippen. In den één of anderen vorm moet onder de bur gerij voortgewerkt worden. Hij achtte echter het bestuur van de H.O.V. zelf het aange wezen lichaam om de reorganisatieplannen ter hand te nemen. Mr. A. Beets merkte op, dat de inkom sten moeten komen uit de ledenconcerten. Daarom zullen middelen beraamd worden om de toegangsprijzen goedkooper te maken. Maar daarvoor zijn propagandisten noodig. De heer Gr oen endaal bracht eveneens lof aan het comité en vroeg of het niet nog even wilde aanblijven totdat het bestuur van de H.O.V. zijn plannen ontvouwd heeft. Ook achtte hij het mogelijk om in den Brontuin, als deze weer in orde is gemaakt, 's zomers goedkoope volks- en andere concerten te ge ven. De heer J. Ti de man deelde mee. dat er reeds een schema voor de reorganisatie was opgemaakt. Dit heeft de bedoeling om de me dewerking van alle lagen der burgerij te ver krijgen. De heer F. Schuurman dankte namens de orkestleden het comité voor zijn mensch- lievend werk. Het. had ook hem gespeten, dat orkestleden geweigerd hadden te helpen bij den kaartverkoop. ..Maar", zei hij, „dat moet men hun niet kwalijk nemen. Wij musici zijn heel rare menschen, wier mentaliteit onbe rekenbaar is. Voor kunstenaars in het alge meen en musici in het bijzonder is het altijd buitengewoon moeilijk om wat voor zichzelf te doen. Ik ben er dan ook van overtuigd, dat wanneer hun medewerking voor een an der doel wordt ingeroepen, op hen gerekend kan worden." (Apiaus). De Voorzitter dankte tenslotte voor den lof. aan het comité gebracht. Het heeft zijn werk verricht in het belang van de huis gezinnen der musici en voor het behoud van de H.O.V. Hij sloot hiermee de bijeenkomst. ARROND.-RECHTBANK. DOOD DOOR SCHULD. Men herinnert zich 't tragische geval, dat zich op 1 Sept. van 't vorige jaar op den Amster- damschen straatweg onder de gemeente Haar- lemmerllede heeft voorgedaan, waar een vierwielig voertuigje, dat als een rijwiel werd voortbewogen en een Poolsch gezin vervoer de. door een achteroprijdende auto werd aangereden, tengevolge waarvan alle inzit tenden werden gekwetst en eenlge aan de gevolgen zijn overleden Donderdag had zich de bestuurder van de vrachtauto te verantwoorden, beschuldigd dat hij zeer roekeloos en onvoorzichtig als bestuurder zou hebben gereden en daardoor schuldig zou zijn aan den dood van eenige menschen. Verdachte verklaarde met een vaart van 40 K.M. te hebben gereden en het wagentje niet te hebben gezien dan op het oogenblik dat een aanrijding niet meer was te voor komen. Hij werd door een tegenligger, die niet dempte verblind Een persoon, die naast hem had gezeten legde eenzelfde verklaring af: seen van bel den had roode lichten of reflectoren gezien, ook geen wit licht. Verschillende getuigen verklaarden wel één wit. maar geen roode lichten te hebben ge zien. doch één autobestuurder zegt op oog hoogte 2 roode achterlichten te hebben op gemerkt. De verlichting aan het rijtuigje werd al gemeen onvoldoende geacht en een dame. die ook per auto was achterop gereden, had nog op het laatste oogenblik er juist langs weten te glippen, meer geluk dan wijsheid. Zij verklaarde het voertuigje eerst te heb- ZIJ KON HAAR HAAR NIET KAMMEN. Verlamd door rheumatiek. „Twee jaar lang leed ik aan rheumatiek en verleden jaar om dezen tijd werd ik 10 weken bedlegerig. Mijn handen en armen waren het ergst aangetast. Ik kon er niets mee doen. Ik kon mij niet wasschen of mijn haar kammen: dat moest allemaal voor mij gedaan worden. In "t begin van dit jaar begon ik met eiken morgen Kruschen Salts te nemen en het doet mij genoegen te kun nen zeggen, dat ik nu weer heel goed ben en in staat mijn huishouding te doen. terwijl ik in het slechtste weer uitga zonder dat het mij schaadt". Mevr. P. K. Rheumatiek wordt veroorzaakt door een te veel aan urinezuur in het lichaam. Twee bestanddeelen in Kruschen hebben het ver mogen. urinezuur op te lossen, zoodat het dan gemakkelijk uit het lichaam kan worden verwijderd. Andere bestanddeelen in Kru schen helpen de natuur dit opgeloste urine- zuur door de ingewanden en nieren te ver wijderen. Weer andere ingrediënten voor komen het gisten van het voedsel in de in gewanden en voorkomen daarbij niet alleen de vorming van urinezuur, doch ook van andere onzuiverheden die het bloed vergif tigen en den weg vrij maken voor verschei dene ziekten. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. (Adv. Ingez. Med.) ben gezien, toen een tegenligger passeerde: er liep toen een vrouw naast. Als deskundige werd gehoord de heer Nor man, die de remmen aan den auto onvol doende had gevonden. De Poolsche vrouw, die ernstig werd ge kwetst. maar thans genezen is, als getuige gehoord, verklaarde dat zij niet op het rij wielpad hadden gereden, omdat zij het voer tuig niet als rijwiel beschouwden. Zij ver klaarde onderweg geen verandering in de verlichting gebracht te hebben en één licht te hebben gevoerd. De president vroeg den deskundige of hij na 't geen op de zitting is verklaard nog van meening is veranderd. Deskundige ant woordde. dat hij het rijden met een voer tuigje als hier bedoeld een gevaarlijk experi ment vond. maar als verdachte, voordat hij door den tegenligger tot knipperen werd ge dwongen en door dezen verblind werd. den weg goed had verlicht, had hij kunnen we ten. dat er zich een donker voorwerp bevond. Door den stand zijner lampen zal verdachte het voorwerp niet hebben kunnen zien. maar doordat na de aanrijding de lampen waren ontzet, had deskundige niet kunnen vast stellen hoe de stand juist vóór de aanrij ding was. President: Acht U schuld aanwezig? Deskundige: Dat acht ik onzeker. Officier van Justitie Mr. v. d Burg: Het rijtuigje was m.i. een voertuig en geen rij wiel. Er had een reflector moeten zijn: die was er niet, wel was er een achterlicht. Het voertuig reed niet geheel rechts. Dit alles zou een bestuurder van zoo'n rijtuigje mis schien strafbaar maken. Maar verdachte had lampen moeten hebben, die 100 M. uit straalden en dat was niet het geval. Even zoo waren de remmen niet in orde. Verdachte had moeten zien, dat er een rijtuigje was. Hij zegt nu dat hij verblind was. maar dan had hij moeten remmen en dat kan hij niet door de onvoldoende rem men. Zoodoende bestaat er causaal verband en daarom acht ik verdachte schuldig en veroordeeling tot een maand hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 6 maanden. De verdediger Mr. van Zutphen achtte het betoog van den Officier zwak. Pleiter meende dat het. voertuigje beschouwd moet worden als een rijwiel en daarom op het rijwielpad behoorde. De eigenaar heeft zich door kleur, afmetingen en slechte verlichting van het voertuig in groot gevaar begeven, hetgeen een agent van politie hem onder het oog heeft gebracht en waarop toen een gebrek kige achterverlichting is gevolgd. De zaak van de achterverlichting, waaromtrent al leen de heer de Bie zegt. dat er 2 roode lich ten waren terwijl alle andere getuigen van één wit of van geen licht spreken, is dus dubieus. Wat de schuld van verdachte betreft, be toogde pleiter, dat het hier de vraag is of onder de gegeven omstandigheden betere remmen een aanrijding hadden voorkomen. De Officier: Maar het licht dan? De verdediger betoogde, dat niet gezegd kan worden hoe de lampen hebben gewerkt en dat deze verlichtingskwestie niet in aan merking komt. Pleiter dringt aan op vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Huisvredebreuk. Dondordag hadden zich drie personen voor huisvredebreuk te verantwoorden. Zij hadden volgens de dagvaarding niet vol daan aan het bevel van den heer\ Kamphuis fabrieksdirecteur te Koog aan de Zaan, bij wien zij werkzaam waren, om_diens kantoor te verlaten. De heer Kamphuis verklaarde, dat op 7 Mei van het vorige jaar een aantal werklieden zijn kantoor waren binnengekomen om op luiden en dreigenden toon te vragen om 2 dagen vacantietoeslag. De heer kamphuis weigerde dit verzoek en gelastte allen zijn kantoor te verlaten. Zij voldeden niet aan dat bevel, maar begonnen weer over dien vacantietoeslag. nogmaals eischte de pa troon. dat de werklieden het kantoor zouden verlaten, doch het duurde wel een uur, eer dit geschiedde. De verdachten erkenden in het kantoor geweest te zijn. maar gaven voor, dat de patroon gezegd had komen jullie maar bin nen. Wel erkenden zij gehoord te hebben, dat de patroon gezegd had, dat de werk lieden het kantoor moesten verlaten, doch zij hadden dit niet als een bepaald bevel opgevat, omdat tegelijk de onderhandelingen over den vacantietoeslag weer begonnen. Verschillende getuigen verklaarden het bevel gehoord te hebben. De officier van Justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en merkte op. dat alleen huisvredebreuk is ten laste gelegd, ofschoon uit de stukken van erger feiten blijkt. De werklieden zouden geroepen hebben: „We gaan het kantoor niet af, voor je geld ge geven hebt", en zelfs: „Er moet maar bloed vloeien!'", zoodat de demonstratie geen on schuldig karakter droeg. De Officier heeft niet allen kunnen vervolgen, maar hen er uit gezocht, die tot de belhamels gerekend kon den worden. Met het oog op den ernst van het feit eischte de officier 3 maanden ge vangenisstraf. Mr. Drilsma. de verdediger, pleitte verzach tende omstandigheden. SONATENAVOND. Jan Hoeben (viool) en Roelof Rip'nagen (piano) zullen op Zaterdagavond 25 Maart in de Muziekzaal van café-restaurant Brink mann. Groote Markt, een sonatenavond geven. Het programma bevat werker, van Giovan ni Platti, Bach, Germaine Tailleferre, Erwin Schulhoff en Beethoven. VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE BOND. „DE VRIJZINNIG-DEMOCRATEN EN DE VERKIEZINGEN." In de bovenzaal van het Gem. Concertge bouw spraken Donderdagavond mevr. H. W. B. van Itallle—van Embden en de heer Th M. Ketelaar, beiden leden der Tweede Kamer, voor de afd. Haarlem van den Vrijzinnig De- mocratischen Bond over het onderwerp: De Vrijzinnig Democraten en de Verkiezingen. Mr. L. G. van Dam opende de bijeenkomst en wees op het belangrijke gebeuren op 26 April, op de waarde der democratie, en op die eener vooruitstrevende politiek. Als eerste sprak mevrouw H. W. B. van Italllevan Embden. Spr. begon de groote werkloosheid en de nadeelige gevolgen ervan ln het licht te stellen. De oorzaken zijn vele en veelzijdig, als o.a. de autarkie. De autar kie Is het gevolg van de verwardheid die op de wereld heerscht, en vele landen meenen zich te kunnen redden door alles zelf te ma ken en te verbouwen. Met het bekende ln- en uitvoerargument weerlegde spr. deze opvat ting. Spr. behandelde het vraagstuk welken in vloed de crisis op de vrouw heeft. De vrouw heeft nóg meer onder de crisis te lijden dan de man, doch zij verzet zich er minder tegen. Vele vrouwen, gehuwden en ongehuwden, verliezen hun betrekkingen om vcor de man nen plaats te maken. Doch vaak heeft de vrouw het Inkomen uit deze betrekking ver kregen. hard van noode. Bij werkloosheid ontvangt zij bovendien minder steun dan de werklooze man. De huisvrouw heeft natuurlijk ook onder de crisis te lijden, door het verminderde In komen van den man. Het a lier-moeilijkste heeft het de huisvrouw uit het gezin waar de kostwinners werkloos zijn. Spr. noemde dezen: de helden der samenleving. In al deze gevallen moet de huisvrouw bij haar bezuinigingsmaatregelen vele factoren overwegen, en hier meer en daar minder be zuinigen. De regeering daarentegen zet op hoogst roekelooze wijze het mes in de begroo tingen: men denke aan de bezuiniging op onderwijs, de basis voor het welzijn der natie! Doch op defensie wordt lang niet genoeg be zuinigd. De vrijzinnig-democraten strijden voor nationale ontwapening «applaus) wat groote bezuinigingen met zich mede zou brengen. In de plaats van een militie, wen- schen de vrijz.-dem. een politiemacht. De slechte geest die op de marine heerschte spruit, volgens spr.. voort, uit het gevoel van nutteloosheid, daar het geval met de Zeven Provinciën, (toen de Java het muitende schip niet dicht genoeg kon naderen) duideliik het onvermogen heeft bewezen. Naast interna tionale ontwapening strijdt de vrijz.-dem. partij voor nationale ontwapening. Nog fcè velen, vooral de vrouwen, kennen de macht van het stembiljet niet. Do vrijz.-dem willen eerlijk zijn en hellen niet naar het fascisme over. De vrijz dem. zijn vol bloed-vrijhandelaren, zij zijn niet voor revo lutie, doch willen langs den weg der evolutie de welvaart der natie bevorderen. De vriiz.-democraten gaan recht door zee. en daardoor weten de kiezers wat zij aan de vriiz. dem. partij hebben. De volgende spr. was de heer Th. M. Kete laar. Wij zijn in een zonderlingen verkiezings strijd, een strijd die vervroegd is door de jongste Kamerontbinding, aldus spr. De reden die het kabinet heeft aangevat de Kamer te ontbinden, was de bezuiniging op de rechtspraak die de Tweede Kamer niet wenschte. Het logische gevolg zou zijn. aldus spr.. dat. «gezien de geringe financieele beteeke- i nis) de minister van Justitie zou aftreden. Dit was echter niet het geval; de kamer werd ontbonden maar.... moest voorloopig nog blijven. Wat is nu echter de leuze waaronder dit geschiedde? Men zei dat men een parlementair kabinet wilde vormen. Maar dat was niet aan de orde. en de stemming tegen de bezuiniging op Justitie had daarmee niets te maken. De regeering heeft in den loop der tijden verkeerde bezuinigingen toegepast, de be lasting-maatregelen waren verkeerd, waar door de hoogste inkomens het minst getrof fen werden en het vrijhandels-principe kwam in de verdrukking. Men sloot tractaten van Oslo en Ouchy. doch in feite verloo chent men ze. en verhoogt de tariefmuren. Dit had ook tot Kamerontbinding kunnen leiden «men herinnert zich het conflict de GeerColijn), doch door een motie-Aal- bersc is dit voorkomen. Ware het toen echter tot ontbinding gekomen, had men een goede leuze gehad. De kamer duldt geen zwakke regeering «kabinet). Men heeft geen maatregelen genomen zoodat, als de crisis voorbij is. (wat toch Iedereen hoopt dat gebeuren moge), de opkomende generatie beslagen op het ijs komt. en dat zij de concurrentie van het buitenland het hoofd kan bieden. Doch het onderwijs (voor al het nijverheids-onderwijs) wordt bekort. De vrijz.-dem. willen dat de ontwikkelings kansen voor allen gelijk zijn, ook in slechte tijden, zoowel voor arm als rijk. daar deze laatste groep haar kinderen wel een goed onderwijs kan laten volgen. De gelden voor dit. willen de vrijz.-dem. vinden in het hoofdstuk defensie. Toen spr. uitweidde over het geval van de Zeven Provinciën, waarbij hij in principe de houding der muiters afkeurde, weerklonk ge fluit in de zaal. De heer Ketelaar antwoord de, (toen de voorzitter naar zijn hamei- greep) daarop: „Ach laat die mijnheer, als hij muziek wil maken in deze concertzaal...!" In 1913 had men negen partijen: nu zijn er 53! Men bedenke dat in 1913 nog geen even redige vertegenwoordiging bestond. In het kort besprak de heer Ketelaar enkele der meest zonderlinge dezer gegadigden naar de Kamerzetels. Doch tientallen partijen komen niet in de kamer. Zij krijgen te weinig stem men. Doch de stemmen zijn niet verloren, maarkomen ten goede aan de grootste partijen «dat bepaalt de kieswet), zoodat zoodoende een stem ten goede kan komen aan een partij die men juist bestrijdt! De vrijz.-dem. willen geen dictatuur, doch samenwerking, maar dit wordt hoe langer hoe moeilijker. Om te voorkomen dat men de werktijd gaat verlengen, en de loonen gaat verlagen, is georganiseerd overleg een noodzaak. Men zij er van overtuigd, aldus spr., dat men aan de Vrijz.-Dem. houvast heeft. De meening dat men de leuze van nationale ontwapening opgeeft als Mr. Marchant mi nister zou worden, is onjuist. Bovendien heeft de heer Marchant niet. ook niet officieus naar een minister-portefeuille gesollici teerd. Een incidentje. Bij het debat had een tiental personen zich als spreker opgegeven. De tweede hield KRUISSTEEKPATRONEN. zich niet aan den vastgesteuden tijd van vier minuten, waarom de voorzitter. Mr. van Dam. hem het woord wilde ontnemen. Deze idie blijkbaar van communistische gezind heid was) sprak toch op luiden toon verder. De voorzitter schorste daarop de vergade ring voor enkele minuten. De luidruchtige debater gaf zijn misnoe gen te kennen, door den voorzitter „Hitier- neigingen" te verwijten. Het debat verliep verder vrij rustig. Do heer Ketelaar beantwoordde op zakelijke wijze de diverse vragen der debaters. HAARLEMSCHE HANDELS- VEREENIGING. ALGEMEEXE LEDENVERGADERING. Onder leiding van den heer F. H. Smit hield Donderdagavond in café-restaurant Brinkmann de Haarlemsche Handelsvereni ging een algemeene ledenvergadering. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, dat de hoop. die hij op de vorige jaarverga dering uitsprak, dat de toestanden zouden verbeteren, niet is bewaarheid. De algemeene toestand is in alle opzichten nog meer ver troebeld. Maar spr. wekte op. zooveel moge lijk hot hoofd koel te houden en het hart naar boven gericht. De toestand der vereeniging is niet bij zonder rooskleurig te noemen. Het aantal leden is niet vermeerderd, wél het werk. In formation, vooral de mondelinge, worden veel meer gevraagd. Veel besprekingen zijn op het Bureau gevoerd, die voor de belang hebbenden goede vruchten hebben afgewor pen. Met de Middenstands Centrale bestaat een aangename verstandhouding. De Cen trale behaalde verschillende successen. De voorzitter sprak een woord van hulde aan de nagedachtenis van den heer Wey- burg, oud-bestuurslid, onlangs overleden. Het 40-jarig jubileum der vereeniging werd met groote opgewektheid gevierd. Met een opwekkend woord sloot de voor zitter zijn toespraak. Nadat de secretaris de notulen had gele zen, heette de voorzitter den heer Ten Boom welkom, die weer ln goede gezondheid deze vergadering kon bijwonen. In zijn Jaarverslag gewaagde de secretaris de heer B. W. Lasschult, van de ongunstige tijdsomstandigheden. De jaren van 1919 tot 1930 zijn jaren van schijnwelvaart geweest: wij moeten terug naar eenvoud in het hui selijk. openbaar en maatschappelijk leven. In de electriciteitstarieven kwam wel eenige wijziging, maar de afnemers zijn toch nog niet tevreden. De commissie ad hoc van de Kamer van Koophandel blijft diligent en vergadert binnen korten tijd. Het Informatie- en Incassobureau bleek volkomen aan zijn doel te beantwoorden en deed nuttig werk. Den administrateur, den heer F. H. Do Bruin, zijn assistente moj. v. d. Vossen en den informator. den heer Van Huizen, komt lof toe voor hun ijver en tor wijding. Het aantal informaties beliep dit jaar 5956 waarvan 1796 schriftelijk en 4160 telefonisch. Een vermeerdering aan Infor maties van ruim 1000 werd ln 1932 geregis treerd. In de ontvangsten van het Bureau vie! een achteruitgang te bespeuren, omdat zeer veel telefonische informaties werden genomen en deze niet behoeven te worden betaald. In totaal werd door bemiddeling van het Bureau geïncasseerd een bedrag van f 2683.52 De enquête inzake de Zondagssluiting liep op een groote teleurstelling uit. Uit het verslag van den penningmeester, den heer J. van der Buig. bleek dat er een voordeeüg saldo was op 31 December 1932 van f 793.82. De drie bestuursleden die periodiek moes ten aftreden, maar herkiesbaar waren, de heeren F. H. Smit. A. van Weerden en C. de Vries, werden bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag stelde de heer De Vries voor. In 't vervolg ook een kleine vergoeding te vragen voor elke telefonische informatie door het Bureau gegeven. De heer Weill sloot zich hierbij aan en wilde de bedragen doen innen per jaar. half jaar of drie maanden. De voorzitter zou er tegen zijn. de rechten der leden op deze wijze te bekorten, tenzij absoluut verhooging der inkomsten noodig zou zijn. Maar de zaak kan in het bestuur besproken worden. De heer Van Weerden wéés er op. dat het laten betalen van telefonische informaties in strijd zou zijn met het Reglement. Bij het eind van de vergadering sprak de voorzitter zijn teleurstelling uit over de ge ringe opkomst.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9