BIOSCOOP. VOOR DE VROUW. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 25 MAART 1933 TWEEDE BLAD JOHN. GILBERT. |King Yidor's Groote Parade als geluidsfilm. De Groote Parade is de eerste film ge weest, die den modernen oorlog op het witte doek trachtte te reproduceeren. Als voor- looper van een nieuw genre, dat ook een nieuw soort sensatie meebracht, men denke aan de opwinding welke thans weder de film Morgenrood heeft veroorzaakt, is deze schepping van den Amerikaanschen Kineast Vidor een belangrijk document in de filmgeschiedenis geworden. Over haar artistieke hoedanigheden kan men even verschillend oordeelen als over haar strekking. Ten opzichte van beiderlei vraagstukken wijzigt de meening zich met het verstrijken van den tijd. Een paar jaren zijn in de filmkunst wat een paar eeuwen zijn geweest bij de overige cultuur. Hoe anders bekijkt men nu er inmiddels .zooveel andere oor logsfilms hebben gedraaid, deze al ii lereerste proeve f Bekeken heeft men de film bij haar eerste komst hier ter stede een paar jaren geleden voldoende. Niet om haar te be kijken, maar om haar te hooren, zal menig toeschouwer van toen thans als luisteraar terugkee- ren. Want De Groo te Parade is geluids film gewoi'den.. Heeft het derhalve met het oog op den voor een film reeds vrij hoogen leeftijd geen zin, zich achteraf nog te verdiepen in de vraag, in hoever men bij zulk een vertoo ning van oorlogsfilm of van anti-ooi*logsfilm behoort te spreken en mag men, omdat De Groote Parade als oorspronkelijk werk een zwijgende film is geweest, zich niet aan on rechtvaardigheid schuldig maken door haar ook nu zij geluidsfilm is geworden, met ech te geluidsfilmen als lm Westen nichts JJeues en haar navolgers te vergelijken, toch voelt men zich onwillekeurig genoopt tot de ge dachte, wat een ook op het gebied van het geluid zoo bekwaam Kineast als King Vidor van deze stof zou hebben gemaakt, zoo hij dit werk onmiddellijk en in eerste in stantie zoowel op de geluids- als op de beeldstrook had kunnen opnemen. Toen King Vidor betrekkelijk kort na De Groote Parade zich voor de nieuwe proble men van de klankfilm gesteld zag, heeft hij met zijn meesterwerk Hallelujah bewezen dat hij de beste vondsten van de zwijgende film met geniale ontdekkingen op het voor hem nog onontgonnen gebied kon vereeni gen. In Hallelujah hebben beeld en geluid zich tot een hoogere eenheid verbonden. Had deze eerbiedwaardige kunstenaar zijn Groote Parade na Hallelujah geschapen, dan zou ongetwijfeld de wereld verrijkt zijn met een nieuw stuk pionierswerk. Maar is het voor een artist reeds bijna ondoenlijk, met dezelfde inspiratie nogmaals een reeds behandeld onderwerp in anderen vorm uit te werken, praktisch en mercantiel gesproken ligt er evenmin veel bekoring in een derge lijke herhaling. Niemand, die het overdoen van de zwijgende Groote Parade van King Vidor of van de Metro Goldwyn zou hebben gevergd. Waarom men dan dit in zijn soort als zwij gende films destijds zoo volmaakte kunst werk niet, nu de tijd en de methoden zich hebben gewijzigd, rustig heeft bijgezet in het archief9 Het blijft altijd ietwat sneu. een welgeslaagd werk. waaraan veel inspiratie, energie en onkosten zijn besteed, onproduc tief te laten, wanneer het genre, voorzoover het den inhoud betreft, nog altijd gewild blijft. De methode der na-cynchronisatie ver schaft in zoo'n geval uitkomst. Men kan bij de reeds kant en klaar draaiende beelden ge luid laten vervaai-digen. En door het verbluf- fende raffinement van de moderne techniek brengt men het met deze methode een heel eind. Wat een geduld en vindingrijkheid ver- eischt het, bij elke scène, elke handeling, elk gebaar een geluid te produceeren, dat tot fn détails met het reeds afgewerkte beeld klopt! de na-synchronisatie van De Groote Parade levert van deze methode een leer zaam bewijsstuk. Men heeft het zich bij dit werk hier ge makkelijk gemaakt, door het groote bezwaar van de menschelijke stem te ontloopen. De groote parade is behoudens het massale ge joel en de massaal gezongen soldatenliedjes geen sprekende film geworden en mist hier door een bestanddeel, dat ook juist in oor logsfilms vaak ontroering kan wekken. Maar het vooi-deel van een oorlogsfilm is, dat men in het rumoer de stem niet zoozeer mist, dat haar afwezigheid als een bepaald gebrek wordt gevoeld. Het gebulder van het kanon, het fluiten van de projectielen, het geschetter van de muziek zijn bij deze nachronisatie zoo goed in overeenstemming met de vertoonde beel den gebracht, dat men de geluidlooze bewe ging van de monden vergeet. Vermoede lijk omdat vergeten gemakkelijker te maken, heeft men het rumoer en de muziek wel eens wat al te forsch aangezet. Maar men kan, als men een jas laat vermaken, niet eischen, dat zij even cox-rect zit als een nieuw aangeme ten exemplaar, dat onmiddelijk naar de laat ste mode gesneden is. Laat men tevreden zijn met de handigheid van zijn coupeur! Merkwaairdig is. dat bij deze eerste ver tooning de reactie van het publiek voor namelijk onder invloed stond van de humo ristische tronie van „De Lange". Tot zijn dood had de film een voortdurend lachsuc ces; de daarop volgende verschrikkingen van het slagveld nam men vrij kalm op. Sinds de vervlogen vijf jaar zijn de zenuwen aan de oorlogsfilms blijkbaar gewend ge raakt! In den stijl van den avond is de teekenfilm een pariodiale bokspartij waarbij de stukken er afvliegen. Ook een reclame-teekenfilm geeft een bewijs omtrent de vordering van deze techniek. Onder het filmnieuws krijgt men een vredige ..groote parade"; de glorie rijke intocht van Jeanette Macdonald bin nen onze hoofdstad te zien. H. G. CANNEGIETER. REMBRANDT THEATER Das blaue vom Himinel. Marta Eggerth en Hermann Thimig. „Das blaue vom Himmel" is een ge zellige vlotte amu sementsfilm, waarin Marta Eggerth een snoezig kaartjesver koopstertje, Hermann Thimig een piloot, die het hart van me nig meisje sneller zal doen kloppen, Jacob Tiedtke een gemoede lijke U-Papa, Frits Kampers, de trouw hartige collega-vriend Tobias en Ernst Verebes met recht „de vlotte Hugo" is. Laten we ook vooral niet vergeten de allerleukste uitbeelding van Hans Rich ter als Tommy. Eenigen tijd geleden maakten we op deze plaats de opmerking dat Hermann Thimig, hoewel hij ongetwijfeld zijn charme heeft, toch gaat vervelen, als men kort na elkaar een paar filmen van hem zag, vooral wel, omdat hij altijd in de eerste plaats Her mann Thimig blijft. In deze film brengt hij een aangename afwisseling, hij is hier wer kelijk de piloot Hans Meier, die mateloos ver liefd is op Anni, het kaartenverkoopstertje, overigens een zeer begrijpelijke toestand, een schatje als Martha Eggerth is, moet het heele mandom wel aan haar voetjes hebben. Anni (Marta Eggerth) is kaartjesverkoop ster op het U(nterground) -station Wallen- steinplatz. Het kind snakt naar licht, lucht en zonneschijn, maar het noodlot wil nu eenmaal, dat ze daar maar altijd onder den grond, haar kaartjes moet verkoopen. Op een morgen vergeet een mijnheer, in de haast om zijn trein te halen, te betalen. Ze holt hem nog na. maar de trein vertrekt al. Ze moet het geld er nu zelf bij leggen, an ders klopt de kas niet. De boosdoener Hans Meier (Hermann Thimig) ziet onder het weg rijden het meisje staan en wordt hals over kop verliefd op haar. Den volgenden dag gaat het personeel van het U-station week-enöen buiten. Ei' wordt gedanst en gezongen en gespeeld. Plots breekt een onweer los, allen vluchten in een café maar Anni is den weg kwijt geraakt en vlucht onder een boom. Vlak bij die plaats moet een vliegtuig een noodlanding maken. Kou in het Hoofd wordt spoedig ver holpen door Vicks VapoRub in heet water te smelten en in te ademen. Doe ook een weinig in de neusgaten. V/ICKS VapoRub (Adv. Ingez. Med.) Hans en zijn vriend-collega Tobias (Fritz Kampers) stappen er uit. Met een zaklan taarn verkennen ze den omtrek en daar ont dekken ze Anni achter den boom. Hans en Anni herkennen elkaar direct, ze vinden enorm veel plezier in eikaars gezelschap en al heel gauw ontdekken ze. dat ze elkaar liefhebben. Veel tijd hebben de gelieven he laas niet voor elkaar. Anni heeft dagdienst en Hans nachtdienst. Tweemaal vijf mi nuutjes per dag kunnen ze maar van elkaar genieten. Even dreigt door een misverstand het spaak te loopen tusschen de twee. maar gelukkig kan U-papa het misverstand uit den weg ruimen, en het slot is, dat Hans Meier zijn liefste in zijn vliegtuig „Ins Blaue vom Himmel" voert, letterlijk en figuur lijk Voor velen zal het een verrassing zijn door middel van Polygoon, de Koningin-Moeder te hooren spreken ten bate van de Emma- bloem-collecte. Eigenaardig, dat na een ver- blijf van meer dan een halve eeuw in Ne derland. de Koningin-Moeder toch nog eenigszins haar Duitsche tongval heeft, vooral in de „ij" te merken. Verder was de lentefilm van Polygoon een vreugde voor het oog en zoo mooi. dat dat filmpje nog wel minstens driemaal zoo lang had mogen zijn en dan nog verrukt had. Op het tooneel Ivan Bankoff en Betty Cannon, „het dwaze danspaar" zooals ze zich zelf aankondigen in het programma. Een amusant nummer, dat hartelijk heeft doen lachen. PALACE ..De Groote Bluf" met Lee Parry. Betty Amann en Paul Hörbiger De Koningin-Moeder op het doek. Het Holland-nieuws van Polygoon vraagt deze week in de eerste plaats onze belang stelling. Een blijmoedig Lenteschetsje als ouverture toont ons de heilzame werking van de nog schuchtere zonnestralen op mensch en dier. De cameira glijdt door een park. waar oude heei'tjes zich tevreden op een bank hebben gezet, waar onschuldige kopjes boven kinderwagens uitkijken, waar de natuur de eerste symptomen van het her boren leven vertoont. In de wei een uitge laten veulen, twee grappig huppelende lam metjes en een zeug met talrijk kroost. Een artistiek en amusant filmpje. Voorts vertellen mr. Limbuirg en Sir Evelyn Wreéch het een en ander over de All People's Association. De korte ï'ede van de Koningin-Moeder, waarin zij een warm pleidooi voor de Emmabloem- collecte houdt, is uitstekend geslaagd. Met duidelijke stem beveelt de spreekster de col lecte in ieder's belangstelling aan. De teekenfilm is er een van goede kwali teit. wished Ihad wings" heet het geval en het scnildert ons in dolle tafereeltjes het wel en wee van een kippenfamilie. Op het tooneel jong leert-de heer Lu Chang Fu met een benijdenswaardige virtuositeit. Zoowel in de ..Fingerfertigkeit" als de acro batiek is deze artist vei-bazend goed thuis. Van den hoofdschotel uit het filmmenu. de kluchtige rolprent „De groote bluf" kan men den inhoud feitelijk moeilijk vei*tellen. Dat zou de intrige en de vermakelijke ontwikke ling der gebeurtenissen niet ten goede ko men. Overigens grijpt deze film niet bepaald hoog. ofschoon er wel spanning in zit en het mysterie van den „niet te bluffen" Silver Jim het publiek wel bezig houdt. Er zijn goede rollen in van de blonde Lee Parry en de donkere Betty Amann. van den stoicijnschen Paul Hörtiger en den goedmoe- digen Otto Wallburg. En Adèle Sandrock be wijst, wat er van een oogenschijnlijk onder geschikt rolletje te maken is. De bezetting laat dus niets te wenschen over. BETHESDA—SAREPTA. Donderdagavond gaf het dubbelmannen- kwartet „Haarlem", onder leiding van den heer W. H. Biele, een goed geslaagde uit voering in de inrichting ..Rethesda-Sarepta". Mevrouw R. Altena van Toczykowski zong ter afwisseling eenige fraaie solonummers. Van deze muziekuitvoering werd door alle aanwezigen zeer veel genoten. DE VROUW, DE VREDE EN HET STEMBILJET. Vrijdagavond hielden de afdeelingen Haar lem en Omstreken van den Intern. Vrou wenbond voor Vrede en Vrijheid en van den Alg. Ned. Vrouwen-Vredebond een gecom bineerde vergadering in het gebouw van den Protestantenbond. Mej. H. de Kruijff sprak een kort welkomst woord, waarna zij op de beteekenis van deze bijeenkomst wees. Zij drukte de aanwezigen op het hart. bij de a.s. verkiezingen niet on verschillig te zijn. maar hun stem uit te brengen op een partij, die voor de ontwape ning is. Zfj gaf hierna het woord aan mevrouw W. A. L. Ro s—V r U m a n uit Den Haag. die een rede hield over het onderwerp: ..De vrouw, de vrede en het stembiljet". Zij wees op den ernstigen tijd waarin we nu leven en die honderd procent vraagt van de krachten om een oplossing te vinden voor de groote pro blemen, die aller aandacht vragen. De gx-ootste problemen zijn de vraagstukken van ontwapening en vrede. Een totale on dergang van de beschaving dreigt, als het niet mag gelukken, een nieuwen oorlog te voorkomen, want die zal ontzettender, mensch-onteerender en wreder zijn, dan de laatste wereldkrijg. Aan de misdaad van den oorlog moet een halt worden toegeroepen. Het internationaal congres, dat in 1915 op initiatief van de groote pacifiste Dr. Aletta Jacobs gehouden werd, is de bakermat ge weest voor de groote wereldorganisatie van vrouwen-vredes-vereenigingen, die nu niet minder dan 50 milliocn leden tellen. De vrouw heeft een taak tc vervullen als moeder van de wereld en als beschermster van het huidige geslacht. Spreekster wees op de groote ellende, die ontstaan is. nu overal die massieve tariefmuren zijn opge richt, met het doel om het vrije handelsver keer te belemmeren. De nieuwe rechtsorde, die nu geboren is, moet zich uitbreiden tot alle staten onderling. Er moet komen een internationale rechtsorde. Gezag beteekent niet het gebruiken van geweld. Dat ziet men op het oogenblik in het Verre Oosten, waar de gebeurtenissen een goede les voor ons zijn. Men zweept te genwoordig de jongelingschap op met leuzen zooals: „liefde voor het vaderland", „eer van het vaderland" en „heil van het vaderland" Zeventig procent van de opbrengst der be lastingen wordt besteed aan voorbereiding voor den oorlog. De oorlogsfabrieken kee- ren ontzaglijke dividenden uit. De oorlog voerende landen leverden oorlogsmateriaal aan de vijanden, alleen om de winst op te strijken. Daaraan maakten zich o.a. Duitsch- land, Frankrijk en Engeland schuldig. Het hoofd van de Engelsche delegatie in Genève bezit groote aandeelen in het Vickerscon- cern. „Is het dan te verwonderen", vraagt spreekster, „dat men in Genève niet op schiet? En is het niet dringend noodig. dat dit wereldkundig wordt gemaakt?" Zij wek te op om de brochures van Prof. Van Emb- ten te lezen, dan kan men van al dien zwen del kennis nemen. Het Is Godslastering en misleiding van het volk, om oorlog te voeren in naam van God. Want dat zegt men in alle landen, die met elkaar in oorlog zijn. Tot aan haar laatsten ademtocht zal spreekster blijven zeggen, dat dit afschuwelijke Gods lastering is. In den loop van haar rede herinnerde zij aan de tragedie van Curasao en aan het gebeurde op „De Zeven Provinciën", dat ons land tot een aanfluiting voor heel Europa heeft gemaakt. Dit geschiedde op een schip, dat eigenlijk in een museum thuis hoort, vergeleken met de moderne oorlogsbodems van Engeland en Japan. Spreekster, die de dochter van een koopvaardijkapitein is, heeft altijd de woorden van haar vader ont houden, dat „een kapitein nimmer zijn schuit mag verlaten en vooral niet als er iets niet in orde is. De kapitein brengt zijn schuit thuis of hij gaat er mee ten onder." Wat hebben dan de verantwoordelijke man nen van „De Zeven Provinciën" schandelijk hun plicht verzaakt, waardoor 23 menschen- levens verloren zijn gegaan. Zij critiseerde het werpen van de bom. dat het bewijs gele verd heeft, dat men uit een groote hoogte onmogelijk precies kan bepalen, waar een bom al dan niet terecht moet komen. Met een warme peroratie, om bij de ver kiezingen de stem goed te gebruiken, ein digde Mevrouw Ros haar rede. waarvoor zij een warm applaus in ontvangst had tc nemen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door eenige aanwezigen ge bruik gemaakt. Zij werden door Mevrouw Ros beantwoord. Mej. De Kruijff bracht haar tenslotte een woord van dank. KRUISSTEEK? ATUONEN. „D. S. M." Sociaal-Nationalistische Partij „De Sterke Man". Een geval van pure pech. Het is bekend dat een van onze nieuwe partij-fokkers, toen hij zijn candidatenlijst kwam Indienen, den naam van de nieuwe partij vergeten bleek te zijn Waaruit blijkt dat de Nederlander toch niet zoo'n belang in verdeeldheid stelt, als men uit de aanwezig heid van 53 stallen, met vele honderden starters voor onzen „Grand National", meent te moeten afleiden. Het is blijkbaar iets minder erg dan het lijkt. Een van de tallooze geruchten, die kr.vn- tenbureaux bei'eiken, '-16011 dit vermoeden bevestigd. Bedoeld gerucht zegt, dat er nog een nieuwe partij was die alleen niet aan de verkiezingen zal kunnen deelnemen door dat de voorzitter, tevens lijstaanvoerder de Sterke Man der partij dus den datum van de candidaatsteiling verkeerd in zijn zakagenda genoteerd had. Met het droevige gevolg dat hij 24 uur te laat was. Hardnekkig pogen heeft tenslotte tot het resultaat geleid, dat ik het verkiezings manifest van deze gestrande partij heb be machtigd. Wat ik reeds vermoedde, werd be waarheid: het manuscript bleek zeer origi- neele gedachten te bevatten, althans te uiten. Dus is wel erg jammer, dat het betreurens waardig formalisme van den Staat deze geestesrichting in de geboorte van haar ver kiezingsstrijd gesmoord heeft. Zij uit zich aldus: Kiezers! Landgenooten! Vrienden en Vriendinnen! Stemt op ons! Stemt bovenal op onzen lijstaanvoerder. Gij zoekt den Sterken Man? Hier is hij! Toen de kermissen nog in volle glorie waren placht hij deze rol reeds in de tent van Blanus te vervullen, en met een onge ëvenaard succes, ofschoon de vraag naar den Sterken Man toen lang niet zoo algemeen was als thans. Hij is nu vijfenzeventig, het geen met de beste moderne opvattingen omtrent de leeftijden van Staatslieden over eenstemt. Wat onzen Sterken Man bovenal ken merkt is zijn Eerlijkheid. Gij behoeft dus niet te vreezen dat hij u spoedig ontvallen zal, want Eerlijk duurt het Langst. Onze Sterke Man bezit een aardig huisje, met een riant tuintje, en een spaarduit. Gezegde spaarduit brengt evenwel door de betreurenswaardige dalende nei-r^en. die de Beurs nu reeds sinds 3 12 jaar botviert, niet veel meer op. Er zijn Russen bij. Kiezers! Gij weet wat dit zeggen wil. Onze Sterke Man wensch: daarom alsnog zijn krachten tot uw beschikking te stellen, teneinde een baantje van vijfduizend gulden per jaar te bemachtigen. Mocht onze ge- heele lijst gekozen woTden, die zooals u hieronder zult zien 51 namen bevat, d?.n is hij ook bereid een baantje van f 18.000 als tijdelijk voorzitter van den ministerraad te aanvaarden. Het is niet alleen belangstelling in de salarissen, aan gezegde baantjes verbonden, die onzen Sterken Man heeft gedrongen tot oprichting van onze partij. Hij is en blijft volkomen eerlijk jegens u, als hij u toei-oept: Nedexdanders, let op uw saeck! Let op uw Sterken Man! Hij heeft een huisje en een tuintje, in een leven van noest jongleercn met de Dikke Dame en vele andere halters moeizaam veroverd. Mag deze vrucht van stoeren arbeid, in het zweet zijrls aan- schlins verdiend, teloor gaan? Neen. duizend maal neen! Als gij naar Rusland ziet. ont waart. gij dan niet met bezorgdheid de af schaffing van het Particulier Eigendom in dat land? Als gij om u heen ziet, bespeurt gij dan ook hier niet vele zoogenaamde communisten, die langs slinksche wegen het zelfde in ons land trachten te bereiken? Dit vervult onzen Sterken Man met bezorgd heid Hij voelt dat gij allen, die zoo lang en naarstig naar hem gezocht hebt. cr thans recht op hebt dat hij u oproept om zijn Particulier Eigendom voor hem te behouden. Richt thans het oog op Duitschland, en gij ontwaart een Oostenrijker die er dictator is. en die allen die hem niet welgevallig zijn van hun Baantjes laat berooven. Ook deze Oostenrijker heeft medestanders in ons land, en sommigen hunner praten reeds van de stichting van het Groote Germaansche Rijk onder leiding van gezegden heer. Dit zou de inlijving van Nederland beteekenen. Onze Sterke Man is daar ten zeerste tegen, Ten eerste is het niet noodig dat wij bij Duitschland ingelijfd worden, gezien het feit dat wij zelf een Sterken Man hebben. Ten tweede wenscht onzen lijstaanvoerder niet van zijn Baantje beroofd te worden, hetgeen zeker zou geschieden omdat een Sterke Man nimmer welgevallig is aan een anderen Sterken Man En ofschoon DuitscVand ont wapend is ziet het er tegenwoordig erg be wapend uit, zoodat onze Sterke Man voorziet dat de heer Hitler in een eventueelen Ne- derlandsch-Duitschen oorlog favoriet zou zijn, Hij is derhalve tegen den heer Hitler. Wij, onze Sterke Man en wij, zijn juist het omgekeerde. Wij zijn Sociaal-Nationa listen. Dit wil zeggen dat wij u beloven: Vermindering van belasting. Vrijkaartjes voor wedstrijden van het Ne- derlandsch Elftal. Een warm kadetje bij het ontbijt. (Andore partijen beloven het u slechts „versch"; dat ie niet te vertrouwen; wij garandeeren het warm. Splitsing van den radio-zendtijd in 54 deelen. Verbod van hanengekraai, kraanvogels- geschreeuw en klaxon-geloei. Onmiddellijke bestorming van alle over gebleven tollen, ter uitvoering van het poli tiek testament van den heer Floris Vos. Vrijhandel binnen tariefmuren. Slooping van „De Zeven Provinciën". Afschaffing van den dienstplicht, invoe ring van den uniform voor alle ingezetenen boven de vijf jaar, wekelijkschc parades en dagelijksche marscben door alle hoofdstra ten, met oempa's. (Dit is de militaire para graaf». Afschaffing van den bieraccijns. Wederinvoering van het verlecnen van adeltitels. Toepassing, gedurende het geheele jaar van den Lentetijd, (een geheel nieuw idee). Verschaffing van goed betaalde Baantjes, ten koste van de oppositie, aan alle Leden der Partij. Afschaffing van de werkloosheid voor onze geheele Partij. Kiezers! Landgenooten! Vrienden en Vriendinnen! Stemt dus allen op de Sociaal-Nationalis tische Staatspartij „De Sterke Man" (D.S.M.). die het Baantje en daarmee de Persoonlijk heid zoowel als het Collectieve Belang (harer leden) bovenaan in haar vaandel zet. Laat onzen D.SM. minister en Kamerpresident tegelijk zijn, en met meneer Goering kunnen uitroepen: „Ik dank mijn Schepper dat ik niet weet wat objectiviteit is"Dat weet me neer Stalin evenmin. De D.S.M. heeft er zelfs niet het flauwste vermoeden van. Eer lijk duurt het langst! Tenslotte volgen dan de namen der 51 candidaten, maar dit deel van het manifest AGENDA ZATERDAG 25 MAART Stadsschouwburg: Uitvoering Vereeniging voor •Lichamelijke Opvoeding Ruth Tobl en Els Keeser. 2.30 uur. Stadsschouwburg: Opvoering van ..In den nacht van 17 April" door de N V. Het Schouw- tooneel. 8.15 uur- La Gaité: Bal-Masque. 8 uur. Palace: ..De groote Bluf". Op het tooneel: Lu Chang Fu. Chinecsche Melange act. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: ..Das Blaue vom Himmel". Op het tooneel: Ivan Bankoft' en Betty Cannon, het dwaze danspaar. 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De groote Parade" 2.30. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. ZONDAG 26 MAART Stadsschouwburg: Ncd. Indisch Toonccl- gezelschap: „Vader Vrijgezel." 8 uur. Schouwburg Janswcg: N.V. Hollandsch Tooneel „Ghetto" 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Dalles is troef. Revue met o.a. Mauple de Vries en Michel Swaap. 8 uur. Rozekruisers Genootschap, Bakencsser- gracht. Voordracht van occult-wetenschap- pelijken aard. 10.30 uur. Soefi-beweging. Universeele Eeredicnst. Lange Veerstraat 16. 11 uur. Vrijdenkersvcr. „De Dageraad", gebouw Caecilia. J. M, Boonstra: „Is de Bijbel Gods woord en het Christendom een openbaring?" 10.30 uur. Rembrandt Theater: Mahamoella (2d6 deel der Ma ha-cyclus). 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 27 MAART Bioscoopvoorstellingen. Aerdenho u t-H eemste d c: Vrijz.- Democratische Bond. Hotel Boekenrode. Spreker Mr. A. M. Joekes, 8 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN. (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsroostcr on gemaakt. 1 Van Zaterdag 25 Maart 8 uur 's avonds tot en met Vrijdag 31 Maart zijn de vol gende apotheken op Zondag, 's avonds na 8 uur en 's nachts geopend: J. M. A. Hegland. Firma Th. A. Klinkha mer. Koninginneweg 69. Tel. 11596. H. Cohen. Firma H. Remmers en Zn.. Kruisstraat 6. Tel. 10354. J. C. Keur. Nolfs Gocdkoopc Apotheek. Kruisstraat 26. Tel. 11174. Apotheek W. p. Woutersen, Konlng- ,heSft soon verlof tot sluiten gc- uaagq en is dus altijd geopend). heeft men mij onthouden, zoodat lk ze u helaas niet kan mededeelen. Het is allemaal erg jammer, maar gelukkig houden wc nog drieënvijftig partijen met zeventienhonderd candidaten (of hoeveel zijn het er ook weer?) over, zoodat gelukkig nog eenige keus rest. Nu wij niet op de DSM kunnen stemmen zullen wij het met dit overschot moeten zien klaar te spelen. Met wat goeden wil zal het wel lukken, al spijt het mij, vooral vanwege dat warme kadetje, waar ik gek op placht te zijn. Het bestond in dien gouden tijd toen het parlementa risme nog werd uitgevoerd. Ik bedoel: toen er een Kamermeerderheid was. De bedoeling van het parlementarisme is namelijk dat er een meerderheid zal zijn, met een collectie minderheden. Als wij nu eens, wij, Kiezers, de koppen bij elkaar staken voor den stem mingsdag. en de 53 lijstaanvoerders een voudig vroegen wie van hen bereid zouden zijn tot onderlinge samenwerking? Meneer Irampetje is er weer bij.meneer Lampet je, die het al zoo vaak geprobeerd heeft. Als we hem eens Lampcttinï noemden, zou hij dan misschien niet. als Sterke Man Want er moet er toch ergens één zijnf Waar zit-ie toch? De fout zal toch niet hierin zitten: dat wij hem maar niet vinden kun nen? Ik ri! bij de gedachte. Zou dat het wezen? Zou een Dictator misschien ont staan.... doordat hij als Dictator wordt uit geroepen en erkend? Hangt het misschien minder van hem af, dan van het Volk? Dan voorzie lk dat wij door negen sterke mannen, geregeerd zullen moeten worden, Inplaats van door één. Ondanks de mode in het buitenland, ondanks Stalin, Hitler. Mus solini. Achmed Zogoe en den koning van Zuid-Slavic. Dat D.S.M. zoo'n pech gehad heeft, is misschien een vingerwijzing van het Lot. Uc denk van wel. OPTIMIST.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5