PRIJSVERLAGING 17'Act. 2 30 ct thans UIT HET BUITENLAND voor PALMOLIVE ZEEP t HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD MAAND AC 27 MAART 1933 Protest van de Kleine Entente tegen het plan Mussolini. Ook verzet van Polen. Voor loopig geen Poolsche gezant naar Rome? De politieke situatie in Duitschland. Syrup volgt dr. Cereke op. Ontbinding der sociaal democratische Rijksdagfractie? Palmolive, de zeep door meer dan 20.000 schoonheids-experts aanbevolen om de groote hoe veelheid verzachtende cosmeti sche oliën, welke bij de bereiding worden gebruikt, kost thans 17 7j ct. per stuk, terwijl U bij aankoop van twee stuks slechts 30 cent betaalt. Dus: dezelfde grootte - dezelfde kwaliteit - hetzelfde gewicht - dezelfde hoeveelheid verzach tende olijf- en palmoliën. Alles onveranderd - alleen de prijs is verlaagd! HET BELANGRIJKSTE NIEUWS De diplomatieke medewerker van de „Eve ning Standard" vernam Zaterdag van toon aangevende Fransche zijde dat het Poolsche. congres een gemeenschappelijke protestver- klaring van Polen en de Kleine Entente te gen het Viermogendheden-plan zou eischen. In die verklaring zal tegen een „dictatuur" der vier westelijke mogendheden worden ge protesteerd alsmede tegen elk accoord over de herziening der vredesverdragen, dat wordt getroffen, zonder dat de staten die er on middellijk belang bij hebben er in zullen worden gekend. Volgens de Tel. zou de Poolsche regeering in het geheel niet voornemens zijn voorloopig een gezant naar Rome te zenden. Uit Genève meldt V.D. in aansluiting op het bovenstaande, dat de Permanente Raad der Kleine Entente die bestaat uit de drie ministers van buitenlandsche zaken een of ficieel communiqué publiceert, dat zich in buitengewoon scherpe bewoordingen keert tegen iedere herziening der vredesverdra gen en tegen het Viermogendheden-plan. De inhoud luidt volgens de Tel. o.m.: De staten der Kleine Entente kunnen niet erkennen, dat men aan de zaak van den vrede en aan de goede betrekkingen tusschen de verschillende landen een dienst bewijst, door overeenkomsten, welke beoogen te be schikken over de rechten van derden, hetzij dat deze overeenkomsten de onderteekenaren verplichten concrete beslissingen te nemen, hetzij dat zij ten doel hebben pressie uit te oefenen op andere staten, die niet tot deze overeenkomsten zijn toegetreden. Aangezien men niet direct of indirect over het bezit van anderen kan beschikken, ma ken de staten der Kleine Entente de meest uitdrukkelijke reserve betreffende eventueele totstandkoming van dergelijke overeen komsten voor alles wat betrekking heeft op hun rechten en hun politiek. Overeenkom sten van dezen aard, zoo gaat het commu niqué voort, behooren tot het verleden, tot den tijd waarin de Volkenbond nog niet be stond. De staten der Kleine Entente betreu ren, dat in de onderhandelingen der laat ste dagen de idee van een revisionistische politiek onderstreept is geworden. Zich plaat send op het standpunt van het algemeen belang van den vrede en rekening houdend met de gevoelens van hun landen, rekenen zij het tot hun plicht, de aandacht te ves tigen op het feit, dat de revisionistische po litiek noodzakelijkerwijs krachtige reacties meebrengt, die niet de betrekkingen en de gemoederen der naties kalmeeren en het ge- voei van vertrouwen, dat alleen wederzijd- sclie samenwerking mogelijk maakt, versto ren. Daarom achten zij het van groot belang gemeenschappelijke pogingen te doen ten gunste van vreedzame werkzaamheden, die ■alleen den vrede en de veiligheid in de we reld kunnen verzekéren." DUITSCHLAND Ontbinding der Socialistische Rijksdagfractie? Naar een der Berlijnsche bladen weet te melden, moeten in de jongste zitting der sociaal-democratische Rijksdagfractie eenige leden in overweging hebben gegeven, van ieder parlementair werk af te zien en in zeker opzicht tot een ontbinding der fractie over te gaan. Het nemen van een definitief besluit in deze aangelegenheid werd echter uitgesteld, daar de meerderheid der fractie besloot, althans voorloopig aan de Rijks dagmandaten vast te houden. De datum voor het houden van een nieuwe fractiezitting is echter vooralsnog niet bepaald- Van sociaal-democratische zijde, aldus het W.B. was het tot dusver niet mogelijk, een verklaring in verband met deze aangelegen heid te verkrijgen. Geen salaris voor de regeering-Braun. BERLIJN. 25 Maart. De bevoegde in stanties hebben bevolen, dat in verband met het onderzoek naar het fonds van twee mil- lioen voor voorloopig geen salarisuitkeering aan de leden van de vroegere Pruisische re geering verricht zal worden. De vroegere ministers zijn van plan over deze stopzetting de,r betaling te procedeeren Wolff). Dr. Syrup volgt Gereke op. Naar offieieele zijde wordt medegedeeld, zal de arbeid aan het rijkscommissariaat voor de werkverschaffing onder de arrestatie van dr. Gereke niet lijden. De regeering heeft, naar Wolff meldt, besloten met de voor- loopige leiding van het rijkscommissariaat dr. Syrup te belasten. Dr. Gereke. Wat de affaire-Gereke zelf betreft is reeds omen vast te staan, dat de verdachte zich r.iet schuldig heeft gemaakt aan verduiste ring van gelden, die hem ten behoeve van de werkschaffing ter beschikking waren gesteld, pe gepleegde malversaties hebben dus uit sluitend betrekking op het beheer der gelden, toebehoorende aan ae vereeniging van platte landsgemeenten. Geen Joodsche strafrechters in Beieren. MüNCHEN, 25 Maart (Wolff) De commis- sariale Beiersche minister van Justitie, dr. Frank, heeft bevolen, dat Joodsche juristen niet meer met de strafrechtspraak belast mogen worden en dat het O.M. niet meer door Joden vertegenwoordigd mag worden. Een uitzondering kan gemaakt worden voor hangende processen. Handelsrechters van Joodschen oorsprong moeten zoo mogelijk geen dienst meer doen Tegen afzonderlijke actie der S.A. BERLIJN, 25 Maart (Wolff) De politieke centrale commissie der nat.-soc. partij publi ceert het volgende bevel: De economische adviseurs der gouwen moe ten zich ter beschikking stellen van de poli tieke afdeelingen der gouwen, om te ver hinderen. dat aanvallen worden gedaan op organisaties van het economische en bedrijfs leven, syndicaten enz. en om persoonlijke aanvallen op afzonderlijke firma's en leiders van firma's te voorkomen. Van wantoestan den moet aan de betrokken instanties mel ding worden gemaakt. Aanvallen bleken dik wijls ongerechtvaardigd te zijn; de strijd voor de zuivering en opbouw van het Duitsche Economische leven wordt met andere midde len gevoerd dan door persoonlijke aanvallen, dagbladartikelen en afzonderlijk acties in bedrijven. Thalmann's opvolgers. REV AL. 25 Maart (V. D.) Naar uit Mos kou wordt gemeld zijn Kippenberger en Heinz benoemd tot opvolgers van Thalmann als leiders der Duitsche communisten. De eerste is bekend geworden als leider van de extreme groep der K.P.D. Gymnasten tegen Marxisten en lieden van vreemd ras. De Saksische gymnasten hebben een reso lutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat het lidmaatschap van Marxisten van Duitsche gymnastiekverenigingen niet ver- eenigbaar is met statuten van cïen Duitschen Turnbond verenigingen, welke op marxis- tischen grondslag lichaamsoefeningen heb ben gehouden, kunnen den bond niet aange sloten zijn. De Saksische gymnasten hebben voorts geweten op het belang van de opvoering voor weerbaarheid. terwijl „Ariessparagraph" wordt voorgesteld. Ten aanzien van de in 1936 te houden Olympische Spelen hebben de Saksische tur ners voorgesteld deze Spelen slechts dan in Duitschland te laten houden, indien de po litieke rechtsgelijkheid zal zijn hersteld. Genève. Italië aanvaardt het plan- MacDonald. De vertegenwoordiger van Italië, markies Soragna, heeft in de hoofdcommissie van de Ontwapeningsconferentie verklaard, dat Italië volkomen met het plan van MacDonald accoord gaat. Voor het eerst bestaat nu een plan aldus de Italiaansche gedelegeerde dat de mogelijkheid van verwerkelijking in zich draagt. De Italiaansche regeering zal met al haar krachten medewerken aan de uitvoering van dit plan. De vertegenwoordiger van Oostenrijk. Von Pfluegl, juichte het Engelsche voorstel toe. Hij eischte vérstrekkende ontwapening en rechtsgelijkheid. De vertegenwoordigers van Canada, Grie kenland, Estland, Zweden en Argentinië slo ten zich in beginsel bij het Engelsche voorstel aan onder voorbehoud van zekere wijzigin gen. De algemeene debatten zullen Maandag worden besloten met verklaringen van de vertegenwoordigers van Frankrijk, "Duitsch land en Engeland. Engeland. Moskou s voorstel tot eenheids front afgewezen. De gemengde commissie van de Engelsche Labourbeweging, welke het vakvereenigings- congres, de socialistische partij en de so cialistische leden van het parlement verte genwoordigt, hebben naar de Tel. verneemt een scherp afwijzend antwoord gegeven op de door Moskou, via de Engelsche commu nisten. aan de Engelsche arbeiders gerichte uitnoodiging tot het vormen van een ge meenschappelijk front van alle arbeiders tegen het kapitalisme. In een manifest zegt de commissie o.a.. dat de Engelsche arbeiders wel een eensgezinde actie wenschen, maar niet in de val zullen loopen, die hun hier door het communisme wordt gesteld. Dit im mers heeft geen vertrouwen in de democra tie en gelooft in dictatuur. Oostenrijk. Dr. Brandl sluit zich bij de Nazi's aan. Reuter meldt uit Weenen: Naar in een speciale editie van de natio- naal-socialistische „Kampfruf" wordt ge meld, is Dr. Bradn. die tot dusver hoofdcom missaris van politie te Weenen was. tot de nationaal-socialistische partij, district Wee nen, toegetreden. Ook andere hooge politie beambten zouden zich bij de nat.-soc. hebben aangesloten. Rusland. Vriendschappelijke verhouding tot Berlijn gewenscht. De Russische ambassadeur Sjintsjoek zal vandaag naar Berlijn terugkeercn. De am bassadeur heeft te Berlijn vertoefd om Sta lin, Molotow, Litwinov, Krestinsky en Wo- rosjilow rapport uit te brengen over den al- gemeenen politieken toestand in Duitsch land. De regeering der Sovjet Unie zou de ver klaring van Hitler over de Duitsch-Russische betrekkingen betrekkelijk gunstig hebben opgenomen en den Russischen ambassadeur opdracht hebben gegeven ook verder vriend schappelijke betrekkingen in Duitschland tc onderhouden. Roemenië. Pleidooi van de koningin weduwe voor samenwerking. De koningin-weduwe Maria van Roemenië heeft aan den Reuter-correspondent te Boekarest een onderhoud toegestaan, waarin zij. in de eerste plaats sprekende over de al gemeene politieke en economische toestan den in de wereld, als haar meening te ken nen gaf, dat een betere economische ver standhouding tusschen de volken moet wor den bereikt, want dat thans geen enkel land het kan stellen zonder een goede verhouding tot andere landen. „Ik begrijp niet", zoo sprak koningin Maria, „waarom alle Europeesche landen, ge steund door Amerika, geen eenheidsfront vormen tegen het bolsjewisme, dat mij een gemeenschappelijk gevaar lijkt voor de be schaving. Mijns inziens zijn de landen in hun politiek te zelfzuchtig. Vaderlandsliefde moet. niet agressief, doch verzoenend zijn. Daar ik een geboren optimiste ben zoo vervolgde de koningin kan ik niet aan nemen, dat Europa werkelijk achterwaarts in plaats van voorwaarts gaat. Ik geloof eerder, dat Europa een pijnlijke wedergeboorte on dergaat. die zich nog moet aanpassen aan de verschrikkelijk moeilijke tijden, teweegge bracht door den oorlog en de sociale en eco nomische omwentelingen". Overgaande op den toestand in Roemenië, zeide de koningin een vast vertrouwen te hebben in Roemenië's toekomst. De koningin uitte vervolgens haar ver bazing en verontwaardiging over de in het buitenland verspreide valsche berichten be treffende haar verhouding tot haar zoon, ko ning Carol. „Ik ben van meening", zoo vervolgde zij, DE MACHTIGINGSWET IS AANGENOMEN. (Adv. Ingez. Med.) „dat ik geen politieke rol meer heb te spe len. Koning Ferdinand en ik hebben innig samengewerkt. Nu Carol het hoofd is. rust de verantwoordelijkheid op hem; het spreekt vanzelf ,dat ik als moeder en koningin vurig wensch, dat mijn zoon in zijn moeilijke taak zal slagen. Zoowel het volk als ik hebben alle hoop op hem gevestigd en ik geloof, dat zijn sterke natuur hem de moeilijkheden zal helpen overwinnen. Te trachten den natuur lijken band tusschen mij en mijn zoon te ver breken zou een misdaad zijn zoo besloot de vorstin en geen intriges zullen in staat zijn dit te. bewerkstelligen". Hongarije. Graaf Karolyi leider der legitimisten. In een drukbezochte vergadering van de legitimistische organisatie heeft graaf Joseph Karolyi zich voorgesteld als opvolger van den overleden graaf Albert Apponyi als leider der Ilongaarsche legitimisten. Hij las een door de aanwezigen staande aangehoorden brief van „zijne majesteit koning Otto" voor, waarin deze graaf Karolyi de vertegenwoordiging der „uit de Hongaar- sche grondwet voorspruitende rechten en be langen" toevertrouwt. Vervolgens huldigde graaf Karolyi graaf Apponyi en ontwikkelde het program van het legitimisme. Brïtsch'ïndië. Indische vorsten stemmen met de nieuwe grondwet in. De Indische vorsten hebben den onderko ning van Britsch-Indië na moeilijke onder handelingen medegedeeld, dat zij de nieuwe in het Engelsche Witboek gedane voorstellen voor een Indische grondwet in het algemeen willen steunen. GOERING OVER DE POSITIE DER JODEN. ZIONISTISCHE VEREENIGING TEGEN ACTIE IN HET BUITENLAND. De commissoriale Pruisische minister van binnenlandsclie zaken Goering heeft Zater dag de buitenlandsche pers ontvangen, tot het doen van belangrijke verklaringen be treffende de gebeurtenissen in Duitschland, welke verklaringen tegelijkertijd ten doel hadden, berichten in de buitenlandsche pers over jodenvervolgingen te weerleggen. Goering verklaarde dat de regeering met schrik en verontwaardiging had vernomen, wat in het buitenland over dc Duitsche toe standen wordt geschreven. In werkelijkheid heeft Duitschland zijn nationale opstanding gevierd; een volk heeft zich eindelijk ver- eenigd. Sedert 30 Januari heeft zich in disci pline een revolutie voltrokken en, afgezien van eenige betreurenswaardige uitzonderin gen. is in Duitschland niemand iets aange daan, in ieder geval lang niet zoo veel als in 1918 toen de opstand van het Spartacisme de communistische wereldactie inleidde. Het aantal dooden is dagelijks niet hooger geweest als bij de politieke incidenten der afgeloopen jaren. Het is voorgekomen dat Joden zijn aange vallen en geslagen. Goering kon echter ver zekeren. dat reeds een geheele reeks leden van nationale organisaties die zich hadden schuldig gemaakt aan overvallen, waren be straft en ontslagen. Waar iets gebeurd is, heeft de regeering ingegrepen. Aan de hand van een voorbeeld te Keulen verklaarde de minister, dat beruchte misda digers in uniform zich aan overvallen hadden schuldig gemaakt. Daar, waar communisten of anderen als provocateurs werkzaam zijn om diplomatieke verwikkelingen te veroor zaken en de regeering moeilijkheden te berei den, zal de regeering met draconische straf fen ingrijpen. Wel zijn raadhuizen bezet en enkele magazijnen tijdelijk gesloten, maar nooit is een enkel warenhuis geplunderd. „Dc regeering en ik zelf zullen nooit dulden, dat iemand wordt blootgesteld aan een ver volging, alleen omdat hij Jood is. Wanneer de regeering maatregelen neemt tegen een overheersching van het Joodsche clement, dan ls dat haar zaak". Als de Joodsche staatsburger zich binnen zekere grenzen zal houden, zal hem ook on der de nieuwe regeering geen kwaad geschie den. De Rijksregeering en de Pruisische re geering zijn besloten om met alle middelen discipline, rust en orde te handhaven. De rust in Duitschland wordt met den dag groo- ter, aldus Goering. BERLIJN. 26 Maart (V.D.J De Zionisti sche vereeniging voor Duitschland verklaart: Wij hebben ons reeds op 17 Maart in een door het Joodsche Telegraafagentschap versprei de verklaring met beslistheid gewend tegen anti-Duitschc propaganda. Wij hebben gepro testeerd tegen alle berichten, welke niet met de waarheid overeenkomen en herhalen thans dit protest. Wij maken voorts bezwaar tegen iedere poging om de Joodsche zaak dienstbaar te maken aan de belangenpolitiek van andere staten of groepen. De verdedi ging der staatsburgerlijke rechten der Joden en de waarborg van hun economische positie kan en mag niet worden verbonden met poli tieke acties, welke zich richten tegen Duitschland en de waardeering voor het Duitsche Rijk. De Engelsche Joden beraadslagen. LONDEN. 26 Maart (V.D.) De Engelsche Commissie voor de behartiging van Joodsche belangen heeft Zondag drie uren lang een niet-openbare bijeenkomst gehouden naan aanleiding van de vervolging van Joden in Duitschland. Naar verluidt, bestonder ter vergadering twee stroomingen: eenige aan wezigen verklaarden zich voor een wat gema tigder houding wegens een mogelijken terug slag op de Joden in Duitschland. terwijl de anderen zich voor scherper maatregelen ver klaarden. bijv. een onbeperkte boycott. De vergadering nam ten slotte een resolu tie aan. waarin met groote bezorgdheid wordt gewezen op de recente gebeurtenissen in Duitschland. De commissie is van meening dat de vrij heid en gerechtigheid, welke Duitschland eischt voor zijn buitenlandsche vertegen woordigers ook zijn eigen Joodsche en nlet- Joodsche staatsburgers moet deelachtig wor den. Met algemeene stemmen werd besloten alle mogelijke stappen tc doen om de erkenning van dit gezichtspunt bij de verantwoordelijke kringen td doen ingang vinden. Ten slotte werd besloten zeer spoedig te Londen een openbare bijeenkomst tc houden. Volgens de ..Sunday Times" hebben be sprekingen plaats gehad tusschen vooraan staande Engelsche Joden en het Engelsche ministerie van Buitenlandsche Zaken om zoo mogelijk bij de Duitsche regeering diploma tieke stappen te ondernemen. PASSAGIERSSCHIP GEKAPSEISD. DRIE LEDEN DER BEMANNING VERDRONKEN. SEATTLE, 25 Maart (V. D.) Het 14.187 ton groote Amerikaansche stoomschip „President Madison" dat zich op een wereldreis bevond lag sedert eenige dagen in de haven van Seattle om oen kleine reparatie te onder gaan. Plotseling maakte het schip sterk slag zij, waarna het water met geweldige kracht aan stuurboordzijde het schip binnendrong. Drie leden van cio bemanning zijn daarbij verdronken. De 150 passagiers konden in vei ligheid worden gebracht. Het schip ligt thans op den bodem van* de haven. Dc bovendek ken steken half boven den waterspiegel uit. De schade wordt geschat op een kwart mil- üoen dollar. SPOORWEGONGELUK BIJ VERVIF.RS. VERVIERS, 25 Maart (Reuter). Bij het station Verviers is een passagierstreln, die den dienst met Luik onderhoudt, in dc flank aangereden door een locomotief. Negentien passagiers werden min of meer ernstig ge wond. De materleele schade ls aanzienlijk. Witte tanden, frlssche adem zijn hei kenmerk van V Odol-mondverzorging. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA. Heden: MAANDAG 27 MAART Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Opvoering van „Pas op de Verf', door de Ver. Rotterd. Hofstad-Tooneel (Abonn.voorst. Ie serie). 8 uur. Gebouw „De Nijverheid": Lezing Nat. Ver eeniging tot bestrijding van den woeker", 8.15 uur. Palace: „Dc groote Bluf". Op het tooneel: Lu Chang Fu, Chineesche Melange act. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Das Blauc vom Himmel". Op het tooneel: Ivan Bankoff en Betty Cannon, het dwaze danspaar. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De groote Parade** 8.15 uur. Bloemen daal: Vergadering vrljz. Dem. Bond in „Boekenrode 8 uur. DINSDAG 28 MAART Gebouw „De Nijverheid": Jaarl. alg. verg. van aandeelhouders N.V. Mij. tot Expl. van Onr. Goed. „De Onderneming". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5