I LETTEREN EN KUNST STEUNZOLEN HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 29 MAART 1933 I Het Tooneel te Amsterdam. De Amsterdamsche Tooneefvereeniging EINDEXAMEN. Laat men nu voorloopig maar niet meer bij mij aankomen met het praatje over „het verval van ons nationaal tooneel". Wanneer in ons land nog een voorstelling mogelijk is, zoo gaaf en sterk, zoo volmaakt van spel als die van Eindexamen door het gezelschap van Van Dalsum en Defresne, dan is ons too neel in wezen nog gezond en mogen wij van verval niet spreken. De voorstelling van Eind examen is er een, die de vergelijking met het beste uit het buitenland kan doorstaan, het is een artistieke prestatie van den eer sten rang, en ik durf wel zeggen, dat ik in tijden op de planken van den Amster- damschen Stadsschouwburg niet zulk aan grijpend, ontroerend, mooi spel heb gezien als van Van Dalsum, Cruys Voorbergh en Carpentier Alting in de slotscène van Eind examen. Dit stuk van Max Dreyer zouden allen, die met de opvoeding van jonge menschen be last zijn, moeten gaan zien, leeraren in de eerste plaats. Men zou al onze jongens en meisjes een schoolhoofd toewenschen van een zoo milden, de jeugd begrijpenden geest als directeur Brodersen en ik zou iets van Brodersen's geest willen overgieten in allen, die aangewezen zijn om de jeugd de marte lingen van examens te doen ondergaan. Van deze martelingen geeft Max Dreyer in zijn Reifeprüfung een titel, die meer- zeggend is dan Eindexamen een levendig en zeer zuiver beeld. De spanning, de angst, de examen-psychose, wij maken ze met de slachtoffers mee en wij voelen, welk een leed dat voor sommigen kan zijn. Zij hebben de veerkracht der jeugd, deze jongens en meisjes en Max Dreyer laat ze ons zien in hun telkens wisselende stemmingen, die aan nog niet rijpe menschen eigen zijn. En hij heeft een medelijdend hart, deze schrijver, want hij laat hen allen slagen op één na. maar 't niet slagen van dezen eene is nu juist de tragedie van dat Eindexamen. Knud Sengebusch is een van die schijn baar stugge, maar in wezen zeer droomerlge jongens, die slechts door heel weinigen be grepen worden. Door zijn strengen vader wel het allerminst en voor Knud is daarom dit examen een nog grooter obsessie dan voor de anderen, te meer, omdat hij reeds twee maal gezakt is. Wanneer Knud zegt, dat hij bij niet slagen voor altijd uit de wereld ver dwijnen zal, dan voelen wij, dat dit van dezen jongen niet maar een frase is. Ook de directeur voelt het zoo en hij doet alles om de catastrophe te voorkomen, maar zijn pogingen stuiten af op wanbegrip en hardheid van enkele conservatieve leeraren, voor wie psychische factoren bij een examen niet medetellen. En dan is er nog een ge-, heime factor, welken directeur Brodersen eerst later ontdekt: de rivaliteit tusschen Dr. Kosegarten, den leeraar, en Knud, den leer- ling, die beiden hetzelfde meisje liefhebben. De strijd tusschen Kosegarten en Knud ls het sterke dramatische conflict in deze examen-tragedie en geeft ook de groote, be klemmende spanning in het laatste bedrijf. Want als Knud in de kamer bij Kosegarten is binnengedrongen en hij Elfriede bij den leeraar aantreft, dan voelt hij onmiddellijk, dat hij zijn vijand in zijn macht heeft. Hij stelt zijn eischen en verwacht niet anders dan dat Kosegarten hem op het examen de vragen zal stellen, welke hij hem in ruil voor zijn stilzwijgen heeft opgegeven. Maar het loopt anders dan Knud het zich heeft voor gesteld. In een zeer sterk geschreven tooneel van beklemmende spanning staan de twee vijanden op het examen tegenover elkander, de leeraar en de leerling. Elke vraag is een zweepslag voor den jongen, want Kosegar ten, die niet blijkt te wijken voor het drei gement, vernietigt de laatste hoop van Knud. De catastrophe is onafwendbaar, maar dan is het Brodersen, die met een al-begrijpende liefde tot den jongen komt en hem onder zijn beschermende vleugels neemt En met het sterk ontroerende tooneel, waarin de direc teur leeraar en leerling tot elkander brengt, weet Dreyer zijn stuk tot een prachtigen climax, die heel de zaal diep onder deri in druk bracht, op te voeren en aan dit Eind examen een mild, verzoenend einde te ma ken. Dit tooneel werd door Van Dalsum, Cruys Vóorbergh en Carpentier Alting in voorbeel dig samenspel subliem gegeven. Het was van alle drie volmaakt. Ik herinner mij van Van Dalsum niet een zoo warm-menschelijk ge speelde rol als deze directeur Brodersen. Zijn spel was heel den avond van een innigheid, die wel heel sterk trof. Prachtig heeft hij tot in de kleinste détails ik denk hier bijvoor beeld aan het stille spel tijdens het examen deze rol, die tot zijn allermooiste gerekend mag worden, tot een indrukwekkend geheel opgebouwd. Een mensch met een gouden hart, een paedagoog, zooals je een heel en kele maal maar ln je leven ontmoet en dien je alle kinderen als leidsman zoudt willen toe vertrouwen. En daartegenover stond een Knud Senge busch van Cruys Voorbergh, in zijn jongens achtige'stugheid en droomerigheid verwon derlijk zuiver en sterk suggestief gespeeld. Cruys Voorbergh is wel verreweg de talent rijkste speler onder de jongeren. Deze zeer zware rol is er weer een bewijs van. Even als Van Dalsum speelde hij geheel van binnen uit en zijn spel was daardoor van zoo groote innerlijke kracht. Het was sterk van span ning en toch heel subtiel. Welk een teer. mooi tooneel bijvoorbeeld was het. toen al het verdriet in hem losbarstte bij de zachte woorden van Frederike Holsten heel ge voelig gespeeld door Sara Heyblom en wat was het stille spel van dezen jongen met die naar binnen schouwende oogen niet zeld zaam expressief. Een rol, die voor mij on vergetelijk zal blijven. Ook Carpentier Alting zag ik nooit beter dan als Dr. Kosegarten, dien hij verrassend goed, zeer sober en toch uiterst suggestief speelde. Het tooneel van het examen gaf hij met opmerkelijke spankracht en wist hij op te voeren tot iets zeer bijzonders. En in de slotscène trof ook hij door zijn voortreffelijk spel. Een zeer mooie creatie van dezen acteur. Iets ragfijns maakte Georgette Hagedoorn van Elfricda Albing, het jonge meisje, dat haar leeraar aanbidt. Het was, of dat geëxal- tecrde.dweepzieke kind alleen nog maar in trance soms leefde en Georgette Hagedoorn deed dit zóó teer, dat zij door dit stuk ging als een sprookjesfiguur. Aardig contrasteer den daartegen het wufte persoontje van Rosa von Jedlinski, pittig en levendig gespeeld door Willy Haak en het dartele, minnezieke dienstmeisje Bertha, van Nell Knoop. Ook de andere rollen zijn alle uitstekend bezet. Zoo speelde Ben Royaards een zorge- loozen jongen met merkwaardig entrain, raak en geestig, en gaf Mari van Warmeloo een markante uitbeelding van een ouderwet- schen, conservatieven schoolvos. En zoowsl de leerlingen als de leeraren vormden in deze door Van Dalsum wel bijzonder knap gere gisseerde voorstelling voortreffelijke en al door natuurlijk-aandoende groepen. De vele tafereelen volgden elkander in de zeer goede decors van L. Richter vlug op, zoodat de voorstelling dank zij het draai- toon-eel ook als geheel zeer vlot verliep. Het is te hopen, dat decor-moelijkheden geen beletsel zullen vormen voor een voor stelling te Haarlem van dit zeer boeiende stuk, dat heel sterk tooneel is en een belangrijk probleem brengt. Dat Eindexamen voor de Amsterdamsche Tooneelvereeniging een Schlager zal worden, lijkt mij wel bijna zeker. De eerste voorstel lingen hebben op het publiek te Amsterdam een diepen indruk gemaakt en hadden een doorslaand succes. Persoonlijk heb ik in lang niet zoo van tooneel genoten als bij deze prachtige opvoering van de Amsterdamsche Toneelvereeniging. J. B. SCHUIL. MUZIEK. Achtste Concert der Haarlemsche Bachvereeniging. Het laatste Bach-concert van dit seizoen werd in elk opzicht tot een grandioze afslui ting van de reeds; door het programma, door de namen van dirigent en solist en niet het minst door de wijze waarop alle uitvoeren den hun taak vervuld hebben. Het programma: Oberon-ouverture van Weber, Vierde pianoconcert van Beethoven, Vijfde Symphonie van Mahler. Alzoo een dei- schitterendste orkeststukken en een der mooiste solistische werken van de klassiek geworden litteratuur en een der hoofdwer ken van de nieuwere toonkunst. De dirigent: Bruno Walter, wiens naam kort geleden door de geheele wereldpers ging, wegens de wijze waarop de regeering van zijn vaderland zijn enorme verdiensten meende te moeten vergelden orkestleider van den allereersten rang en van langjarige internationale beroemdheid. De solist: Willem Andriessen een dei- meest vooraanstaande van onze Nederland- schekunstenaars. De vertolking: op de grens der volkomen heid, een grens die nimïriër overschreden kan worden. Wat Bruno Walter met het orkest in de Oberon-ouverture bereikte leek zoo vanzelf sprekend zoo zonder opzettelijkheden en was toch eigenlijk zoo bijzonder, juist omdat alles klonk alsof het zóó en niet anders klinken moest. Er was een prachtige lijn in den op bouw, een volmaakte evenwichtigheid in de gradatie van de orkestklank. Nergens be speurde men de bedoeling om het koper te doen overwegen en door alles verdoovende schitteringen een triomfantelijken indruk te maken, zooals Fransche dirigenten gaar^- doen. Elk détail was hoorbaar en kreeg zijn hem toekomende waarde: niet minder en ook niet meer. Die volmaaktheid was het bijzon dere, het verrassende het nieuwe. Willem Andriessen's vertolking van Beet hoven's Vierde pianoconcert .ligt ons nog van een H.O.V.-concert in het geheugen als een der beste. Beethoven-interpretaties van de zen kunstenaar een interpretatie die behou dens een somwijlen wat onnoodig accentuee- ren onaanvechtbaar kleurrijk, brillant en gevoelig is. En Bruno Walter heeft ons laten hooren en zien wat het dirigeeren eener orkestbege leiding moet zijn, en het kwam door zijn inzicht en door zijn prachtig, sober en toch volkomen doeltreffend en expressief gebaar tot een eenheid tusschen dirigent en solist, zooals we slechts zelden te hooren krijgen, en die zelfs door een verkeerde inzet van een der blaasinstrumenten in het Rondo niet te verstoren was. De fout deed eigenlijk genoe gen, want ze bewees dat zelfs het Concert gebouworkest niet boven menschelijke feil baarheid verheven is. Maar dit daargelaten klonk de vertolking van het pianoconcert alsof orkest en solist langen tijd samen ge repeteerd hadden. Het kon als een les gelden voor al wie ook wel eens orkestbegeleidingen hebben te dirigeeren. De Vijfde van Mahler vulde het geheele tweede programma-deel. Deze muziek be hoort nog- tot de veelomstredene. Er zijn groote kwaliteiten in, enorme uitingen van hartstocht, vertwijfeling, levenswil, week heid, en technisch kunnen. Maar voor mijn gevoel overweegt het willen overal het kun nen; het meesterschap leidt niet tot volko men heerschappij over de stof; er is voort durend een toestand van zelfopzweeping waar te nemen. Zijn tragiek lijkt pose. zijn humor sarcasme, zijn vroolijkheid brood dronkenheid. Zijn thematische vinding is zwak, zijn contrapuntiek leidt tot verbreking van alle formeele grenzen. Hij stelt aan orkest en dirigent schier onmogelijke eischen Hij wil het groote, grootere, allergrootste. En vraag ik na afloop der auditie wat hij be reikt heeft en ga ik vergelijken, dan moet ik telkens weer tot de conclusie komen dat bijv. Beethoven met zijn betrekkelijk klein orkestapparaat in zijn Eroïca, in zijn Vijfde, zijn Zevende of Negende vrij wat machtiger en blijvender indrukken wekt. Daar vinden we het volkomen meesterschap. En zoo kan ik niet aannemen dat Mahlers Vijfde ooit de eerenaam „klassiek" zal verwerven. Bruno Walter dirigeerde de enorm gecom pliceerde, 250 bladzijden beslaande partituur uit het hoofd en verzuimde geen inzet, geen nuance aan te geven. De praestatle was op zich zelve opmerkelijk en zoo de vertolking niet tot ideale bevrediging van ons gemoed leidde, was dit den dirigent zeker niet te wijten, maar alleen op rekening van den componist te stellen. Langdurige ovaties werden aan dirigent en solist gebracht. Na Beethovens concert nam naar den voet gevormd Dr. SCHOLL'S METHODE, vanaï f 4.so per paar HUIZINC'S SCHOENENMAGAZIJN GROOTE HOUTSTR. 42-44 (Adv. Ingez. Med.) het staande orkest terecht een deel daarvan in ontvangst. Had ik onrecht dit Bachconcert een gran dioze afsluiting te noemen? We mogen het Bachbestuur daarvoor hulde brengen, ook en vooral omdat het onze eigen reproductieve toonkunst geëerd heeft. Moge dit regel wor den. Er zijn nog meer Nederlandsche solisten, die met eere op de Amcf—-^msche Rotterdamsche en Haagsche orkestpodia op getreden zijn, maar die we nimmer op een Bachconcert hoorden. Laten we Dirk Schater herdenken. Voor hem is het te laat, er zijn echter nog leven den genoeg. K. DE JONG. UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELINGEN. Bovengenoemde vereeniging hield Maan dagavond een vergadering in café-restaurant „Lommeroord". De voorzitter deelde mede, dat hij een benoeming als voorzitter om bij zondere redenen niet meer kon aanvaarden. In zijn plaats werd als voorzitter gekozen de heer L. C. Band, en ter aanvulling van het bestuur de heer Helleganger. Den scheidenden voorzitter werd dank ge bracht voor het vele werk dat hij voor de Heemsteedsche brigade in al die jaren heeft verricht. Een voorstel om hem tot eerelid te benoemen, werd met een luid applaus be groet. Uitvoerige besprekingen volgden over de a.s. zomercampagne. Algemeen was men van oordeel dat er weer eens extra hard ge oefend moet worden. Besloten werd in den loop van dezen zo mer een zwemfeest te houden. Hiervoor wordt een commissie van voorbereiding benoemd. Om den onderlingen band nog meer te verster ken zal er in de maand April een gezellige avond georganiseerd worden. VOOR OPENBAAR KLEUTER-ONDERWIJS Maandagavond hield de afdeeling Heem stede van „Volksonderwijs" een openbare ver gadering in Hotel van Ree met als inleidster mej. J. Bonn, onderwijzeres aan een voorbe reidend lagere school te Amsterdam, die sprak over „De noodzakelijkheid van het Kleuter onderwijs". De belangstelling was niet bijzon der groot, wat meer een gevolg zal zijn ge wéést van een vergadering van den Vrijz. Dem. Bond op denzelfden avond. De voorzitter deelde mede dat de nog jonge vereeniging al 56 leden telt, wat echter nog niet voldoende is. De voorzitter wilde ook een rectificatie ge ven van de woorden op 14 December 1.1. ge sproken, n.l. dat de materieele verzorging van het openbaar onderwijs in Heemstede uitste kend is, maar op de O. L. school aan den Voorweg is nog een klas met enkel licht op het Noorden, waardoor in den winter den ge- heelen dag met kunstlicht gewerkt moet wor den. Spr. hoopte verder dat de voordracht van mej. Bonn alle aanwezigen zou overtuigen van de noodzakelijkheid van openbaar kleu teronderwijs. Kleuteronderwijs heeft, zoo begon daama mej. Bonn, nog weinig waardeoring gevonden, Wel verrijzen klinieken voor zuigelingenzorg, vindt men tehuizen voor kinderen beneden 3 jaar, waar de moeders, als zij uit werken gaan, hun kinderen heen kunnen brengen. Zijn kleuterscholen noodig? Ja, in de dichtbevolkte buurten in groote steden, maar niet in de tuindorpen, was de meening van een wethouder van Onderwijs, den heer Polak te Amsterdam. Maar deze meening noemde spr. niet juist. Van 3 tot 7 jaar is de gevoelige periode bij het kind. Spr. gaf talrijke voor beelden uit eigen ondervindingen, hoe het eenig kindje soms verwend wordt, geen kinde ren thuis heeft om mee te spelen in alles zijn zin krijgt en egoïstisch wordt. De kleuterschool heeft hun speelkameraad jes, spelen voor hun jaren geschikt, en de ruimte om te spelen. Voor alles is voorbereiding noodig. Hoeveel jaren heeft een arbeider niet noodig om een vak te leeren; zou voor het kleine kind dan voorbereiding niet noodig zijn! Daartegen over wilde spr. Duitschland als voorbeeld stel len, die op grootsche wijze den löOsten ge boortedag van Fröbel vierde en besloot met den wensch dat ook ln Heemstede moge ko men een Openbare Kleuterschool, maar dan een met uitstekende leidsters, daar héf an ders nog beter zou zijn de kinderen in de vrije nabuur te laten rondloopen. Met lichtbeelden verduidelijkte spr. nog eens het gesproken woord. Na een korte pauze las mej. Bonn eenige schetsen met eigen ervaringen voor, waaruit duidelijk bleek de groote invloed van dit on derwijs op de kinderen. De voorzitter zeide spr. dank voor den inte ressanten avond. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij L. H. Bierman, Meer weg 19, een paspoort; P. Brouwer, Kerklaan 5, een portemonnaie met inhoud; H. van Dort. Cruquiusdijk Haarlemmermeer, een koopmansbeurs met inhoud; B. Wever, Meer en Bosch, Achterweg, een polsband dames horloge; N. H. Pronk, Zandvaartkade 11, een duimstok; N. Bank, Billitonstraat 2, een zeiltje van een kinderwagen: Roozen, Kerk- laan46 b, eenig geld; Wijkhuizen, Binnenweg 205, een papiermand; Sloof, Lindenlaan 13, een pullover; Koediefslaan 101, een patrijs; Bureau van politie Raadhuisstraat 27, een ceintuur, haak van een vrachtauto, een paar gymnastiekschoenen en een vulpotlood. C. Florls, Drieheerenlaan 15, een witte duif. Jaarvergadering H. P. C Onder voorzitterschap van den heer A. J. J. Verspoor is bovengenoemde jaarvergade ring in café-restaurant „De Oude Beuk" te Heemstede gehouden. Na de opening door den voorzitter werd overgegaan tot de trekking van de loterij van een tweetal etsen. Deze etsen waren van den heer Heuff te Heemstede; het- batig saldo kwam tn goede aan dezen kortgeleden blind geworden kunstenaar, die altijd een warm H.P.C.-lid is geweest en veel voor de vereeniging heeft gedaan. Onder de ingekomen stukken bevond zich o.a. een brief van den Brugschen Zwem- en Reddingskring te Brugge (België), waarin H. P. C. werd uitgenoodigd met eenige zwem mers deel te nemen aan het zwemfestijn op 22 en 23 April a.s. te Brugge. Besloten werd deze uitnoodiging aan te nemen. Hoewel hiertoe volgens de gewijzigde sta tuten niet verplicht, wilde de voorzitter toch de traditie, dat de voorzitter elk jaar een jaarverslag uitbrengt, niet verbreken en had over het afgeloopen jaar een verslag uitge bracht, waarin het wel en wee der club werd besproken en een overzicht werd gegeven van verschillende gebeurtenissen. Dit verslag was gelukkig in optimistischen toon geschreven. Het ledental steeg van 212 tot 231 en be draagt 243. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat de heeren Van Schaik en Mul zich niet meer als bestuursleden herkiesbaar stelden. De heer B. Molenaar zei namens de verga dering den voorzitter hartelijk dank voor dit keurige verslag en tevens de beide aftredende bestuursleden voor het vele werk, dat zij voor H.P.C. hebben verricht. Daar de penningmeester, de heer Jesse, verhinderd was, werd zijn verslag door den secretaris voorgelezen. De kascommissie heeft het in orde bevonden. De heer Verspoor werd als voorzitter met bijna algemeene stemmen herkozen. Voorts zal het nieuwe bestuur bestaan uit: Mevrouw A. Knuyt-van Laar, mej. C. Huig, de heeren A. J. Braam, P. van Goor, B. Jesse en S. Bley. Vervolgens gaf de heer A. J. Braam een korte opsomming van de plannen, die H.P.C. in het komend seizoen-heeft. Dr. Venema gaf een uiteenzetting van de concentratieplannen die de Haarlemsche Zwembond voorstelt. De heer M. Moolenaar ondersteunde h^t enthousiaste betoog van den heer Venema. Het bleek, dat echter ook eenige leden zich niet met het plan konden vereenigen. Uitvoerige besprekingen omtrent dit punt van de agenda hadden plaats. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. BURGERLIJKE STAND. Getrouwd: D. Veefkind en J. C. M. Schilp- zand. Bevallen: H. J. Spoor—Bakker, d. Overleden: J. C. J. Theunissen, 74 j., on gehuwd. OVERVEEN OUDERAVOND O. L. SCHOOL. Ter gelegenheid van den ouderavond, die Dinsdagavond in de O. L. school gehouden werd, deelde de voorzitter van de ouder- commissie mede, dat er met spoed gewerkt wordt aan de voorbereidende werkzaamheden voor den bouw van een nieuwe O. L. school. Met den eigenlijken bouw wordt in den zo mer begonnen. In het voorjaar van 1934 zal het gebouw waarschijnlijk in gebruik genomen worden. Er zal o.a. een speciaal sloydlokaal gebouwd worden. Het gebouw zal aan de Willem de Zwijgerlaan komen te staan. Na deze mededeelingen hield de heer P. A. Kok, gymnastiekleeraar aan deze school een causerie over: „De natuurlijke houding van het kind en den ouderen mensch op verschil lende leeftijden", welke causerie door ana tomische platen en schetsteekeningen werd verduidelijkt. Na deze lezing was er gelegenheid met het onderwijzend personeel te spreken over vorde ringen en gedï'ag der leerlingen. BLOEMEN DAAL S. D. A. P. VERGADERING Op Donderdagavond a.s. houdt de afd. Bloemendaal van de S. D. A. P. een openbare vergadering in café Roozendaal te Overveen met Ing. Ch. G. Cramer, lid der Tweede ifcimer, als spreker, over 't onderwerp: Chaos of Soc. Democratie. MELKINRICHTING „MARIëNBOSOH". Dinsdagmiddag opende de Melkinrichting „Marienbosch" aan den Boekenroodenweg, haar nieuwe gebouw, dat ontworpen is door den architect, den heer Pieterse. Dr. Dlppel verrichtte de openingsplechtig heid, waarbij hij zeide dat het hem een groot genoegen was het bedrijf van deze ultra-moderne inrichting in werking te mo gen stellen. Iedereen dié het nieuwe bedrijf van Ma rienbosch heeft bezocht, zal er over verwon derd zijn, te midden eener landelijke omge ving, een zoo prachtige inrichting te vin den, die den toets met de grootste bedrijven met glans kan doorstaan. Van de vele machines noemen wij o.a. de centrifuge, waar de melk ontroomd wordt, nadat zij eerst vier keer in gefiltreerd, de koelmachine, de melkreservoirs (van vertind rood-koper met dubbelen wand, voor het koelwater) die tezamen 4500 L. kunnen be vatten. Voorts de pasteur, waar de melk gepasteu riseerd wordt volgens een nieuw systeem, waardoor het beste van de melk (en dus haar kracht) niet verloren gaat) zooals bij verouderde methodes, om de Norton-pompen, doel het koelwater uit een eigen bron oppom pen niet te vergeten. Het zou ons te vervoeren het geheele be drijf te schilderen. Wij volstaan met nog mede te deelen dat de melkerij „Marlën- bosch" zes man personeel heeft, haar melk verkrijgt van eigen koeien (40 in getal) en annex een boter- en kaashandel heeft. Wij wenschen den eigenaar, die ondanks ongunstige tijdomstandigheden een derge lijk mooi bedrijf heeft opgericht, het succes dat zulk een initiatief verdient. IJMUIDEN MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.25—f 0.85 Griet per 50 K.G. f 40—f 20 Tongen per K.G. f 1.25—f 0.90 Zetschol per 50 K.G. f 30—f 20 Kleine schol per 50 50 K.G. f 19f 3 Bot per 50 K.G. f 4.50—f 2.70 Schar per 50 K.G. f 8.50—f 1.60 Pieterman en poon per 50 K.G. f 4.60 Braad schelvisch per 50 K.G. f 13.50f 7.50 Kabeljauw per 125 K.G. f 58f 33 Gullen per 50 K.G. (kleine) f 2.30—f 1.10. Wijting per 50 K.G. f 3.50—f 1.80 BESOMMINGEN. Loggers: Urn. 283 f 440; Sch 180 f 560; Sch 247 f 790; Sch 201 f 570; Sch 196 f 440; Sch 69 f 500; Sch 186 f 610; Sch 250 f 770; KW 95 f 590; KW 36 f 590; KW 74 f 1200; KW 68 f 700; KW 114 f 450; KW 135 f 470. Kotters: E 541 f 880; IJm 17 f 260. VELSEN GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Dinsdag 4 April 1933, des namiddags 7 uur, ter. Gemeentehuize. Agenda: 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken en mededeeling. 3. Bouw van een openbaar slachthuis. 4. Vaststelling van verordeningen op de heffing en invordering van opcenten op de hoofdsom der Gemeentefondsbelasting, voor het belastingjaar 1933/1934. 5. Wijziging van het Reglement op het kampeeren. 6. Wijziging der Verordening op de hef fing van precariorechten. 7. Opzegging der bij Raadsbesluit dd. 30 Juli 1929 met de gemeente Beverwijk geslo ten overeenkomst, inzake de toelating van leerlingen uit Velsen, benoorden het Noord zeekanaal, op de openbare scholen voor ge woon lager en uitgebreid lager onderwijs te Beverwijk. 8. Verkoop van grond. 9. Verhuur van sportterreinen te IJmuiden. 10. Verleenen van machtiging en toestaan van het noodige crediet tot verbetering van de hoofdstraat te Santpoort. 11. Prae-advies op een verzoek van de Di rectie der-Bioscoop- en Schouwburg Exploi tatie „Thalia" te IJmuiden, om verlaging van de belasting op tooneelvertooningen voor voorstellingen na het gewone sluitingsuur. 12. Benoeming van een gedelegeerde der gemeente in het bestuur der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland (vacature K. H. Tusenius). MYSTERIE-SPEL. Op S April a.s. zal in het gebouw „Con cordia" worden opgevoerd het mysteriespel „Opstanding" of „De Worsteling der Mensch- heid". Dit mysterie-spel. ftetwelk vervaardigd werd door den heer M. F. Groen te Sant poort, werd indertijd te Dordrecht voor eert uitverkochte zaal opgevoerd. De regie is in handen van Ir. Vermeulen. Mevrouw Fokker- Kessler (sopraan) verleent haar medewer king, terwijl de heer P. Vincent haar zal begeleiden. Door Ds. Meyer zal een inleidend woord worden gesproken. SANTPOORT E. H. B. O. De plaatselijke afdeeling van ECersteV H(ulp) B(ij) O(ngelukken) herdenkt Vrijdag a.s. haar 10-jarig bestaan. Indertijd werd het initiatief tot oprichting genomen door wijlen, onze gemeente-secretaris den heer Wynoldy Daniëls, en den heer De Boer, die thans niet meer ter plaatse woonachtig is. Mej. Zuurdijk en de heer G. J. Slebos zijn van de oprichting af lid. Dat men de leden te allen tijde bereid vindt hulp te verleenen, bleek ook dezer weer, toen men te Bloemendaal hun hulp ver zocht voor een opperman, die van een steiger was gevallen. BENNEBROEK UITVOERING „SOLI DEO GLORIA". Dinsdagavond gaf de Chr. Gem. Zangver- eenïging „Soli Deo Gloria een uitvoering in de Ned. Herv. Kerk alhier, ten bate der kerkkas in de diaconie, onder leiding van den directeur, den heer Piet Halsema uit Haar lem. Medewerking verleenden mej. Nel Ho- genbirk (sopraan), mej. Riek v. d. Velden (orgel) en de heer Bets te Santpoort (viool). Dr. J. G. Lekkerkerker opende de bijeen komst waarna gemeenschappelijk het 1ste vers van psalm 138 werd gezongen en voorts liederen van J. S. Bach, Hauptman, Bort- niawsky, e.a. De heer Halsema speelde aan het orgel „Suite Gothique" van Boellmann en mej. Hogenblrk zong eenige liederen van J. S. Bach. Mej. v. d. Velden begeleidde psalm 42, voor koor en sopraan-solo aan het orgel. De heer Bets bracht eenige variaties voor viool, ten gehoore. De president-kerkvoogd, burgemeester K. J. C. Baron van Hardenbroek, bracht ten slotte dank aan alleen die voor de kerk en de diaconie iets gepresteerd hadden, waarna Ds. Lekkerkerker de bijeenkomst met gebed sloot. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—WEST-AFRLKA LIJN. Amstelkerk 28 van Hamburg te Amster dam, ROTTERDAMSCHE LLOYD. Garoet thuisreis, 28 te Suez. Kota Nopan 28 van Rotterdam naar Ham burg. LUCHTVAARTNIEUWS. OEHOE, 28 te Jodpoer, Uitreis.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10