VICTORIA-WATER Rijkssteun aan het boomkweekerijbednjf. GEEN LENTE LOTTGERING Rubriek voor Vragen. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 29 MAART 1933 f VEREEN. TOT BESTRIJDING VAN DEN WOEKER. Mr. Dr. G. VAN DEN BERGH OVER DE GELDSCHIETERSWET. In ..De Nijverheid" hield de af- deeling Haarlem n omstreken der Na tionale Vereeniging tot bestrijding van den Woeker haar jaarlijksche algemeene verga dering. Aan het jaarverslag van den secretaris. Mr. C. Blankevoort is ontleend dat het ledental daalde tot 39 personen en 5 vereeni- gingen. Het verslag van den penningmeester, Mr. P. Fuhri Snethlage, vermeldde dat het kas saldo in 1932 afnam tot f 236.13. Besloten werd, aan het Fonds een dotatie te verleenen van f 100. De twee bestuursleden die aan de beurt waren voor periodieke aftreding, de heeren W. Ch. van Daalen en Mr. P. E. Barbas, wer den herkozen. Na de pauze hield Mr. Dr. G. van den Bergh, te Amsterdam, de initiatiefnemer in zake de Geldschieterswet, een rede over deze wet. De spreker werd ingeleid door Mr. J. N, J. E. Heerkens Thijssen, die o.m. zeide dat het Departement van Justitie altijd huive rig is gebleven inzake een wet tot bestrij ding inzake een wet tot bestrijding van den woeker. Des te meer is het te prijzen, dat Mr. van den Bergh nu zelf de hand aan de ploeg heeft geslagen Nu de Geldschieterswet met 1 Maart in werking is getreden is in vele kringen de wensch opgekomen, wat nadere bijzonder heden over de wet te vernemen. Zoo ook in de afdeeling Haarlem der Ned. Vereen, tot Bestrijding van den Woeker. Spr. bracht hulde aan Mr. van den Bergh die met zijn wetsontwerp tenminste een begin heeft gemaakt met de bestrijding van den woeker. Hierna was het woord aan Mr. Van den Bergh. Wettelijke woekerbestrijding, laldus 'spr. is slechts een onderdeel van de gclieele woekerbestrijding. Naast de negatieve be strijding, die deze wet geeft,, de bestrij ding van den woeker, is noodig een positieve bestrijding; verbetering van het volkscre dietwezen. Ter bestrijding van den woeker in Ne- derlandsch-Indië waar de woeker ontzetten de afmetingen heeft aangenomen, heeft men een wet, waarvoor het Duitsche repres sieve stelsel tot model is gekozen, waarbij het misbruik maken van onervarenheid en het heffen vian onevenredige rente (de wet spreekt van een buitengewone onevenredig heid tuschen de wederzij dsche prestaties) strafbaar wordt gesteld. Maar de werkelijke invloed van deze wet is uitermate gering. En geen wonder. Er zijn tal van gevallen In het- volkscredietwezen. die den rechter nooit bereiken. Men denke aan de „leen vrouw" in de Amsterdamsche Jordaan, die ook in Haarlem wel collega's bezit. Zij leent f 10 of f 25 zonder contract. Eiken volgenden Zaterdag komt zij f 1 halen en zoo ad infi nitum. jaren en jaren lang. Slechts bijzon dere omstandigheden maken hieraan een einde; verhuizing, dood enz. Tegen deze praetijken helpt geen repres sief stelsel. Er zijn leenvrouwen die 35 pet. rente per week maken. Ook staat het Duitsche stelsel volmaakt machteloos tegen de „leenziekte"; het ver schijnsel dat sommige menschen een sub jectieve leenbehoefte hebben. Zij zijn „leen- ziek". ,t Hoe kan de rechter hier „in buitengewone onevenredigheid de wederzij dsche prestaties constateeren? En de geldschieter kan zich altijd beroepen op zijn groot risico ten op zichte van deze menschen, die vaak niets „be zitten" dan schuld". Dan zijn er de gevallen waarin de woeke raar een accept of wissel laat teekenen. Ook hiertegenover schiet het Duitsche stelsel te kort. In de laatste 20 jaren zijn dan ook opge komen de Engelsche en Amerikaansche pre ventieve stelsels, die gevolgd zijn in de on derhavige Geldschieterswet. Het hoofdbeginsel bedoelt het sluiten van woekerovereenkomsten te voorkomen door: een concessiestelsel met wering van beruchte woekeraars. Op de toegelaten bedrijven wordt strenge controle geoefend. En de overeen komsten moeten aan strenge eischen vol doen. Spr. behandelde vervolgens eenige van de belangrijkste bepalingen der wet. Art, 1 verbiedt de uitoefening van het eeldschietersbedrijf op andere wijze dan in wettelijk toegelaten geldschietersbanken. Het concessiestelsel dus. Wie het bedrijf op andere wijze uitoefent wordt gestraft met ten hoogste 2 jaar gevan genisstraf of een geldboete van ten hoogste f 10-00°. t J. De wet noemt hen geldschieter, die bedra gen uitleent van f 500 of minder. (Dit om de gewone bankbedrijven uit te sluiten, die veel hoogere bedragen plegen te verstrek- k8n Uitgezonderd zijn verder notarissen, boe renleenbanken, levensverzekeraars en phllan- tropische instellingen. De gemeentelijke geldschietbanken dragen in de Wet slechts een zeer subsidiair karak ter. Spr. Is geen tegenstander van gemeente lijke bemoeiingen, maar gemeentelijke geldschietbanken behooren toch pas m de uiterste noodzaak in het leven geroepen te worden. Dit terrein leent zich eigenlijk niet voor gemeentelijke bemoeiing. Nog enkele bijzonderheden uit de wet kwamen aan de orde, bij voorbeeld het weren door B. en W. van beruchte woekeraars en van hen die zich schuldig maken aan mis bruiken ten opzichte van leeningen. Alle mondelinge overeenkomsten zijn vol strekt nietig. Beroep van de beslissingen van B. en W. bij Ged. Staten is altijd mogelijk, evenals beroep van Ged. Staten op de Kroon. De maximum interest mag niet hooger zijn dan de rente in bij Kon. Besluit vast gestelde tabellen bepaald. Deze zeer uitvoe rige tabellen waarin de rente voor aller lei gevalien wordt vastgesteld zijn in- tusschen verschenen. De Wet zal de Geldschietersbanken dwin gen tot degelijk beheen. zü kunnen niet leenen aan „leenzieken", zij kunnen niet leenen onder een zeer groot risico. Het bedrijf van de leenvrouwen zal dooi de wet geheel worden uitgeroeid. Alleen de fatsoenlijke geldschieterbanken, die dege lijk beheerd worden, zullen haar bedrijf kunnen voortzetten. En daarnaast zullen noodig zijn philantropische en semi-philan- tropische instellingen. Tenslotte deed spr. een beroep op de mede werking van justitie, politie, administratie en publiek opdat betere toestanden op het terrein van het geldschieten zullen ont staan. Spr. vestigde nog de aandacht op de stich ting der ..Vereen, voor Volkscredietwezen en Woekerbestrijding" die tezamen met de Ver eeniging tot bsschrijdi.ug van den woeker veel nuttig werk kan doen. Nadat eenige der aanwezigen vragen had den gesteld, die door den inleider beant woord werden sloot Mr. Heerkens Thijssen de bijeenkomst met een woord van dank aan Mr. van den Bergh. De vergadering werd o.m. bijgewoond door Mr. L. H. Roeters van Hennep, officier van justitie alhier. Voor den Politierechter. Moeder en dochter. Een juffrouw moest eenigen tijd geleden voor den rechter verschijnen en zij kwam niet; er zijn meer menschen, die zoo doen, sommigen uit schaamte, anderen uit onver schilligheid, maar ook zijn er, die de kat uit den boom willen kijken, valt 't mee laat dan maar schieten, valt het tegen, dan moet het justitie-apparaat nog maar eens in werking. Aanbeveling verdient die politiek niet; be denk, dat je er ook nog slechter af kan ko men De juffrouw had dan ook beter gedaan, als ze den eersten keer wel was verschenen, mis schien had ze dan wat minder dan drie maanden gekregen, dat wil zeggen, als ze dan meteen een andere houding had aange nomen" en zich niet had verbeeld, dat je een rechter alles kan wijs maken. De juffrouw had een paar dochtertjes en ze ging er nu en dan met dezen op uit om te markten en winkels te bezoeken. Tijdens deze bezoeken stopten de meisjes de moeder kou sen portemonnaies en andere artikelen in de handn en de moeder nam die zonder dra len in ontvangst Zoo waren er een veertigtal artikelen, over weinige weken verdeeld, ont vangen en geen waardeloos goed. Als we nu voor waarheid aannemen, wat de juffrouw beweerde, dat haar dochtertje 35 cent per week zakgeld kreeg, dan vraag ik of iemand te goeder trouw kan aannemen, 'dat de juf frouw geloofd had, dat haar dochtertje al die artikelen had gekocht. Trouwens, toen zij door de politie verhoord werd. had ze dit verweer niet gevoerd en toegegeven, dat zij wel had geweten, al was 't niet in den be ginne, dat de meisjes stalen. Nu kwam ze daarop terug, maar officier noch rechter geloofden haar en bij beiden kon men een neiging waarnemen om te den ken, dat de juffrouw de meisjes tot diefstal had aangezet, maar zoover ging de beschul diging niet. Begunstiging is trouwens al erg genoeg en de juffrouw hield de drie maan den. die haar vroeger waren toegedacht, on danks haar betuiging van onschuld. De verdediger Mr. Briët ging op die on schuld niet diep in, maar stelde het alterna tief: hadden de meisjes wellicht de moeder slecht gemaakt? Die meisjes toch waren, zooals het reclasseeringsrappori aangaf, geen brave kinderen; ze waren brutaal, gingen uit en kwamen thuis als ze verkozen en trokken zich van het ouderlijk gezag niets aan. Met dat ouderlijk gezag was 't echter niet te best gesteld; de vader werkte wel voor zijn ge zin, maar aan de opvoeding liet hij zich niet veel gelegen liggen en wat de moeder be treft men heeft gezien in welke verhou ding die tot de meisjes stond. Verder had de juffrouw den roep van brutaal en inhalig te zijn. De moeder kon niet tegen den stroom op roeien, zei de verdediger zij is hier meer het slachtoffer. Onverantwoordelijk vond spre ker het, die vrouw drie maanden uit haar gezin te halen. „Verduidelijk u dat eens wat", zei de poli tierechter, want de reclasseering vindt het onverantwoordelijk de vrouw in het gezin te laten, dus ik wil graag uw meening ge motiveerd zien. Nu motief was dan dat zij meer kinderen had en die pasten wel goed op. zoodat de •schuld hier blijkbaar bij de meisjes lag. Maar ook dit pleidooi kon de drie maan den niet afwenden. Vandalisme. De jonge man uit Haarlem, die 22 jaar was een vrouw en 2 kinderen had plus f 10 steun, waarmee zijn levensomstandigheden vol doende zijn weergegeven, die jonge man stond eigenlijk voor diefstal terecht, maar die diefstal werd op den achtergrond ge drongen door het vandalisme, waaraan hij zich bij den diefstal had schuldig gemaakt. Zooals wij onze kuikentjes verzorgen, onze hondjes en poesjes en desnoods onze kinde ren, zoo verzorgt de tuinbaas zijn planten en het was heusch geen aanstellerij van den man, die de verdwijning van een trotsche spar in het Burgemeester Rijkenspark be treurde, omdat er een stuk natuurschoon was weggerukt. En we voelden mee met den braven tuinbaas van den Neethof. die daar een stuk natuurschoon had geschapen, al ja ren geleden, het beschermd met gaas en zich had verlustigd in den aanblik van het denneboschje met zijn eeuwig groen-oprij- zend op barren duingrond Hoe was 't hem te moede, toen hij zag, dat daar een en veertig stammetjes waren stuk gekapt. Men begrijpt waar 't om ging bij de zen 22-jarigen huisvader, toen hij tegen Kerst mis sparretjes weghakte, hij wou ze als kerst- boomen verkoopen, heiligschennis op den koop toe. Wie zou er zijr. kaarsjes kunnen knijpen op een boom; wie zijn kinderen er om scharen, als hij wist, dat de boom ge stolen was? Maar menschen die geld begeeren en geen middelen schuwen om het te bekomen, hou den zich niet met religieuze en ideeële gevoe lens op en zoo kapte de man de sparren om ze te verkoopen, want hij had geen steun genoeg. De officier vond het schandelijk, eischte OBERLAHNSTEIN NATUURLIJK BRONWATER NEDERLANDSCHE Mij - opgericht iss? (Adv. Ingez. Med.) vier maanden gevangenisstraf. Dat was een zware eisch en een oogenblik scheen het, dat hij zou worden toegewezen, verontwaardigd als ook de politierechter was over het van dalisme, maar de mensch drong den rech ter weer terug, zoodat een reclasseerings- rapport zal worden aangevraagd en er nog wat licht glanst door de sparreboomen, een heel klein beetje licht trouwens. NEDERL. VER. TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. De federatie Haarlem van de Nederl. Ver eeniging tot Afschaffing van Alcoholhou dende Dranken hield Dinsdagavond in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond een bijeenkomst. Het voornaamste nummer van het programma was de vertooning van de film ..Fakkelgang". De voorzitter, de heer P. Mooyraan, zeide in zijn openingswoord, dat de film „Blauwe Week" niet vertoond kon worden daar de film nog niet door de keuringscommissie goedgekeurd was. Desalniettemin heeft de film reeds herhaalde malen gedraaid. Na de pauze sprak de heer H. Ploeg Jr. een inleidend woord voor de film „Fakkelgang". Een propagandareae voor of na „Fakkel gang" zou monnikenwerk zijn, aldus spr.; wanneer „Fakkelgang" iemand niet tot. drankbestrijder maakt, kan een spreker dat zeer zeker niet. Voorts gaf spreker een kort overzicht van „Fakkelgang". De avond werd verder nog opgeluisterd door de arbeidersmandolineclub „Apollo" het Haarlemsch Dubbel Onthouderskwartet, resp. onder leiding van den heer Joh. B. Kok en mevr. R. Hïppe-Tendeloo en het spreekkoor van de Nederl. Vereeniging „Fakkelgang" is een zeer bijzondere film met vele goede fil mische kwaliteiten, en als propaganda-film van hooge waarde, ofschoon in enkele de tails wel iets wordt overdreven. GIDS VOOR KENNEMEELAND. We ontvingen het eerste nummer van den Gids voor Kennemerland (uitg. Sur-Be- Ho Haarlem) .Het bevat o.a.Mededeelingen van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Haarlem. IJmuiden. Zandvoort;„Haarlemsche Musea", door G D. Gratama: „Voorjaar", door J. H.: ..Rondom om de oude Sint Bavo" door Drs. A. J. Rijkhoek: bijzonderheden over een fotowedstrijd; ..Ons erfdeel" (een pleidooi om de H. O. V. op een rustiger plaats in den Hout te laten conserteeren; Dienst regelingen van autobussen met routebe schrijving van de autobuslijnen in de stad Haarlem; „Hoe worden wij gezond?" door Bromson en tenslotte een lijst van expedi teurs van en naar Haarlem. Het boekje, dat aardig geïllustreerd is, ziet er typografisch goed verzorgd uit. Het zal zijn weg wel vinden. DE OPVOERING VAN JOOP TER HEUL VOOR DE CRèCHE IN HAARLEM-NOORD. Men schrijft ons: Eenige "weken geleden organiseerde de Vereeniging van leerlingen der Nut Kweek school voor Onderwijzeressen een feestavond in de tuinzaal van het Concertgebouw. Op gevoerd werd het tooneelstuk „Joop ter Heul", bewerkt naar de bekende boeken serie van Cissy van Marxveldt, door wijlen Dom de Gruyter. Er zijn weinig tooneelstukken, zoo ge schikt te worden opgevoerd door leerlingen van een meisjes kweekschool als juist dit stuk. Het is een vroolijk, los stuk, vol afwis selingen, spelende in hun eigen milieu. De titel „Joop ter Heul" is de naam van een frisch meisje, dat nonchalant vroolijk als het is, geacht wordt door al haar vriendin nen. Deze lange hoofdrol werd door Adri Val vertolkt op een wijze, die voor een dilettante voortreffelijk genoemd kan worden. Elsa van de Kamp speelde de moeilijke en een weinig onsympathieke rol van de nuffige egoïstische Julie, zuster van Joop. Van de vier mannelijke rollen, die in het stuk voorkomen, gaf C. Meyerink, als Kees (Joop's broer) goed spel te zien; als student was hij in het laatste bedrijf zelfs zeer goed. Ook de vertolker van „Jochem" voldeed goed al was hij wat erg wisselend van tempera ment, Een rol die zeer moeilijk is en toch heel mooi kan zijn, is de vaderrol. De hiervoor ge kozen acteur had wel groote moeite zich er volledig in te werken, maar wist ten slotte vaderlijk te zijn in zijn bewegingen en spre ken. Leo van Dil de laatste der vier mannelijke spelers gaf een uitstekend veroveraar te zien. Rest nog een troep jonge meisjes, leden van de Jo-Fo-Pie-No-Lou-Ki-Ko-club, die ln het eerste bedrijf zéér veel bijdroegen tot een uitstekend geslaagde scèneVoor de komische noot. zorgde, behalve Joop ter Heul zelf, ook de opstandige houterige dienst maagd, Hillegonda, met haar Amsterdamsch dialect. Het geheel werd op een zeer vlotte en na tuurlijke wijze gespeeld, en was een mooi succes,hetgeen voor een groot deel te danken was aan de bekwame leiding van de regis seuse: mej. Busquet. Zaterdag l April a.s. zal in den Stads schouwburg een reprise worden gegeven van deze geslaagde opvoering ten bate van de kinderbewaarplaats: Haarlem-Noord. Dat belooft wederom een succesvolle avond te worden, die ongetwijfeld door velen, voor al door leerlingen van diverse scholen, zal worden bezocht, waardoor zij tevens een goed doel bevorderen. DE EMMABLOEM-COLLECTE. Men schrijft ons: Het laat zich aanzien, dat de Emmabloe- mendag dit jaar een succes zal worden en de opbrengst weer op f 10.000 zal komen, even als dit voorheen het geval was, alhoewel de slechte economische omstandigheden verle den jaar een terugslag gaven van f 2000. De zoo sympathieke woorden van opwek king. uitgesproken door H. M. de Koningin- Moeder, vinden weerklank in veler harten, want al mag het Emmabloemendag-comité al jaren rekenen op aller medewerking, toch is de steun dit jaar zeker nog crooter. Een stroom van dames en meisjes komt zich dagelijks als bloemverkoopster aanmelden op Hoe de voorgestelde wet zal werken. Bij de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal is thans het wetsontwerp ingediend tot steunverleening aan het Nederlandsche boomkweekerijbedrijf. Hier heeft men te doen met een stew*, in den vorm van staats- crediet, in tegenstelling met de regelin gen voor verschillende andere groepen, waar een bedrag a fonds perdu wordt verleend. Zoo wordt dan voorgesteld aan de boomkwee kers in 1933. en zoo noodig in 1934, uit tc betalen een rentedragend crediet van ten hoogste 3,5 millioen gulden. Het hoogste voorschot, hetwelk aan één credietnemer ter beschikking gesteld kan worden bedraagt 20.000 gulden. Daarbij zal dan aan een aantal bepalingen moeten zijn voldaan. In dien bijv. de verlangde hulp bij een ander zou kunnen worden verkregen, op redelijke voor waarden. is geen steun van regeeringswege te verwachten. Voorts zal moeten vaststaan, dat het credietontvangende bedrijf bij de te genwoordige omstandigheden zich gedu rende drie jaren zal kunnen staande houden, terwijl de afwikkeling van eventueel bestaan de schulden zal moeten plaats hebben over eenkomstig de door de uitvoeringscommis sie daarvoor gestelde regelen. Alleen die kweekers kunnen voorts crediet krijgen, wier gemeente met de Regeering is overeengeko men, dat zij 10 procent voor haar rekeninge zal nemen van het nadeelig saldo der in hun gemeente verleende credieten. Hieruit volgt dus. dat de gemeenten, waar boom- kweekerijbedrijven gevestigd zijn, die cre diet behoeven, het mede in de hand hebben te beslissen, of zij van den thans voorge- selden maatregel kunnen profitee- ren. De uitvoering dezer nieuwe credietrege- iing wordt opgedragen aan een Regeerings- commissaris, die tevens voorzitter zal zijn eener Centrale Commissie, welke commissie zal beslissen omtrent het te verleenen cre diet en zal bestaan uit vertegenwoordigers der belanghebbende organisaties en gemeen ten. zoomede afgevaardigden van regeerings wege. Aan Regionale commissies wordt opge dragen de Centrale commissie voor te lichten. Deze streek-commissles bestaan uit verte genwoordigers van regeeringswege. afgevaar digden der gemeenten en deskundigen, die geacht mogen worden met de bedrijfstoe- standen volkomen op de hoogte te zijn. zon der evenwel zelf tot de groep der credietne- mers te behooren. Het is aan de Centrale Commissie overgelaten van de credietnemers een rentevergoeding te vorderen, naar go- lang van de flnancieele draagkracht. Deze rentevergoeding kan ten hoogste bepaald worden op ae rentevoet van de laatst geslo ten rijksleening en ten minste 3 procent. Door de Centrale Commissie wordt van de ontvangen rente 2 procent aan het Rijk ver goed, terwijl de rest wordt aangewend voor de door de Commissie te maken kosten en verder tot dekking van eventueel te lijden verliezen op de credietverleening. De voor schotten worden voor den tijd van 3 jaren verleend. In elk dezer jaren zal een door de commissie te bepalen gedeelte van het voor schot ter beschikking worden gesteld. Voor het eerste jaar zal dit niet grooter kunnen zijn aan de helft van het toegekende cre diet. Mocht het blijken, dat aan de kweekerij onvoldoende zorg wordt besteed, dan zal geen volgende uit keering geschieden, terwijl bij niet-navolglng der gestelde voorwaar den het crediet tusschentijds opvorderbaar is. Dit crediet wordt in den regel vastge steld op grond van onderpanden. De crediet nemer moet zorgen, dat voor de terugbeta ling van 10 procent van het toegekende crediet door derden zekerheid wordt gege ven. MOLLERUS. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ch, en oranjoiakjoj van 2 labl. a 10 cfc. (Adv. Ingez. Med.) het consultatiebureau. Alleen zag het co mité gaarne nog dc hulp van meer volwas sen dames voor den verkoop langs de huizen. De verkoop op straat aan voorbijgangers is een beter werkje voor de jeugd. De taak, welke van ieder gevraagd wordt voor den verkoop langs de huizen, is bij voldoende deel neming zoo weinig omvattend, dat deze in een paar uur is volbracht. De adressen voor aanmelding zijn:. Consul tatie-bureau. Ged. Oude Gracht 41; voor Bloemendaal bij mevr. Veltman „Varenberg"; voor Overveen bij mevr. Dr. Bornwater; voor Aerdenhout bij mevr. Barsse van Dedem en voor Spaarndam bij mevr. Dr. Smit. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" „Janskamer", Jansstraat 38rood. Lente, bloemen, zonneschijn! En toch xan er gebrek nog zijn. Wie ons met blijdschap iets wil geven, Zal dubbel lente vreugd' beleven 1 Postgiro 212793. Telefoon 13235 of 15445. ZONDER STOOMBN DEKENS GORDIJNEN S TAPIJTREINIGEN VERVERIJ EN CHEM. WASSCHERIJ GROOTE HOUTSTRAAT Sa TELEF. 10771 (Adv. IngezMed.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beanttooord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden icorden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie geheim. RECEPTEN. VRAAG: Een koperen kolenkit, die niet ge poetst behoefde te worden, la leelijk geworden. Hoe krijg ik die weer goed zonder geregeld weer te moeten poetsen? ANTWOORD: Maak het koper schoon door het met een doorgesneden citroen stevig af te wrijven. Na een half uur met water schoonma ken en goed afdrogen. Als de kit volkomen droog Is. zoo mooi mogelijk oppoetsen en met koper- vernis vernissen. VRAAGHoe ls dc juiste manier om tentlln- nen met aluin waterdicht te maken, zoo, dat het toch soepel blijft? ANTWOORD: Haal liet linnen tweemaal door een wanne oplossing van 200 gram zeep ln 15 liter water en oen oplossing van 200 gr. aluin ln 15 L. water. Druk do vloeistof dan een weinig uit on laat drogen. VRAAG: Kunt u mij een recept geven voor het maken van een boterkoek? ANTWOORD: Bcnoodlgd: 200 trram bloem. 200 gram boter en 80 gram poedersuiker. Doe de bo ter in een kom en roer ze met een houten lepe! tot ze zacht geworden is. Voeg er bij gedeelten, een half uur knedend, de poedersuiker en het gezeefde meel bij. Wrijf een springvorm in met boter en bestrooi hem met bloem. Doe er dan het deeg ln en strijk den bovenkant glad. Bak de koek dan ongoveer drie kwartier ln vrij war men oven met onderwarmte lichtbruin en gaar. VRAAG: 1. Kunt u mij ook een recept geven voor voord eel lg bereiden van koffle-extract? 2. Kan hiér ook kofflestroop bij gebruikt worden? 3. Hoe lang kan dit extract ln flessohen be waard blijven? ANTWOORD: 1. Doc ln den filter zooveel fijn gemalen koffie, als er ln kan en stamp hot met het stampertje flink aan. Giet er zoolang hard kokend water bij. tot do kleur van de uiiloopen- dc koffie lichter wordt. Tijdens dit opgieten den tuit met een kurkjo afgesloten houden. Bijvoe ging van gebrande suiker met een weinig water maakt de smnak wat sterker. 2. Ja, gij kunt door de somalen koffie wat kofflestroop doen. 3. In goed afgesloten flessohen. die vooraf goed zijn schoongemaakt, 10 a 14 dagen. VRAAG: Hoe maakt men ndvoknat? ANTWOORD: Kluts 6 eierdooiers met 200 grain suiker en 1 a 2 theelepels vanllle-easence. Giet er dan langzaam en onder gestadig roeren 3on gr. beste brandewijn hij. Kluts dan de 6 eiwitten met 50 gr. suiker stijf en roer deze stijve massa door de dooiers met de brandewijn. Als gij zoop verecho eieren en prima brandewijn neemt, wordt het mooi dik. VRAAG: Tk heb in mijn kamers en*, co- schuurde. licht crème plafonds. Deze zijn ruw geschuurd. Hoe kan lk die reinigen, zonder ze vlekkerig te maken? ANTWOORD: Gij kunt ze verven met water verf in de gowensohte kleur, als zo tenminste al niet met olieverf geschilderd zijn. VRAAG: Hoe kan men witte waschlederen handschoenen (geen zeemlederen) schoonmaken, zonder dat zij geel worden? ANTWOORD: Trok de handschoenen «nn en wasch zc in een even lauw zoepeopjo, waarin ge een theelepeltje slaolie hebt geroerd. Spool zo (ook met de handen) goed in schoon water uit, zoodat de zeep er volkomen uit is en ha nu ze buiten in dc schaduw te drogen. Als ze droog beginnen te worden, pakt gij ze in een schoonen handdoek en laat ze zoo verder drogen, maar voor ze hard droog zijn moet gij ze voorzichtig aantrekken. VRAAG: 1. Hoe maakt men boterballetjes? 2. Ik hob een pronkvnas gekregen on heb daar bloemen In gozet. Nu kom lk tol de ont dekking, dat er allemaal kleine blaasjes ln ztjn gekomen. Ik ben erg op die vaas gesteld. Weet u ook een middel om dit weer goed te n\aken? ANTWOORD: 1. Kook 225 gram suiker zacht jes met Yi d.L. water, tot het bruin ziet; roer er dan 40 gr. boter door en laat nog «ven doorko ken, tot het een gladde massa Is. Giet het dan vlug uit op een beboterd bakblik en snijd hot ln gelijke stukjes. 2. Om uw vraag te kunnen beantwoorden, moeten wij weten, of de vans van metaal, van glas of van andere samenstelling l« en ook, of de blaadjes zich alleen aan don binnenkant ver tonnen, zoover het water gestaan hoeft. VRAAG: Hoe verwijdert men een vetvlek uit een peau de Suède riem? ANTWOORD: Bedolc de vlek met een laagje magnesia en laat 24 uur stil liggen. Vernieuw dan de magnesia. Na dit eenige keeren herhaald te hebben, schuiert gij den rlcro flink af. Ia de vlek dan nog niet weg. dan afschuren met schuurpapier no. 00 (geen schuurllnneni). RECHTSZAKEN. VRAAG: Ik heb geen testament, maar mijn geld. meubelen en sieraden hob ik vermaakt op gezegeld papier (30 ct.). Is dut geldig bij over lijden? ANTWOORD: Ja, doch niet ten aanzien van het geld. DIVERSEN. VRAAG: 1. Hoe groot Ls het salaris va» eon minister? 2. Hoeveel van de Kamerleden? 3. Krijgen de Kamerleden voor het bij won- n der zittingen nog presentiegeld en hoeveel? 4. Krijgen Kamerleden, die buiten den Bu.-ig wonen, ook vergoeding voor rei»- cn verblijf kosten en hoeveel? ANTWOORD: 1. 16000.— min de tijdelijk© korting, 2. 5000.voor een lid der Tweede Kamer. 3. Voor een lid der Eerste Kamer 20.per zitting. 4. Alleen Parlementsleden hebben een vrij spoorabonnement le klasse. Verblijfkosten wor den niet vergoed. VRAAG: Ik heb verzuimd mijn gewichten to laten ijken. Waar en wanneer kan lk dit nu lat"n doen? ANTWOORD: Aan het IJkkantoor te Ametor- dom. Brouwer»tracht 276, in de gewone kan tooruren. VRAAG: Wat moet lomand doen, die door ziekte verhinderd ia zijn stemplicht te vervullen? ANTWOORD: Een schriftelijke mcdedeellnsr ÉfiO. den B.urscffieegtsc ypldoeade.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11