Het Betah$ti{kste Brugvlucht. Ontzettend vliegtuigongeluk bij Dixmuiden. 50e Jaargang No. 15265 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 29 Maart 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper wcek 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco'per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65. franco per post 0.72 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuïder Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNj5 regels ƒ1.75, elke regel inecr 0-35- Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (icdcrcn dag) 1—3 regels ƒ0.30. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-, Veilies Wijsvinger f75.-, erlics andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 29 Maart. Hitier boycot de Joden. Zoogenaamd als tegenmaatregel, als verde digingsmiddel tegen onjuiste ..gruwelberich- ten", die in een deel van de buitenlandsche pers verspreid zijn, heeft de partijleiding van de Nazis nu een boycot van de Duitsche Joden afgekondigd. Er zij met nadruk vermeld: van de Duitsche Joden. Buitenlanders, van welk ras ook, mag niets worden aangedaan. Het „Bevel", dat dit fraaie zaakje regelt, be paalt dat de boycot a.s. Zaterdag om tien uur 's morgens zal beginnen, en. beperkt blijven tot vier gebieden: 1. het bezoek aan de mid delbare- en hoogescholen, 2. het beroep dei- artsen, 3. het beroep der advocaten, 4. het za kenleven. Het beginsel is: geen Duitscher koopt meer bij een Jood of laat zich door hem of zijn stroomannen goederen aanprijzen. Er zullen tienduizenden massavergaderingen dooi de comités van actie worden belegd, tot in de kleinste dorpen, om den boycot overal te doen doordringen..Kranten die den boycot niet'of slechts in beperkte mate steunen zullen ook worden geboycot. Geen Duitscher mag ze meer lezen of er in adverteeien. Het bezoeken door Joden van middelbare- en hoogescholen moet, in verhouding tot hun getalsterkte in Duitsch- land, tot- één procent van het totale bezoek aan die scholen teruggebracht worden. Geen enkelen Jood mag een haar gekrenkt wor den. maar het doel is hem door den boycot op de gevoeligste wijze te treffen. „Meer dan ooit is het noodzakelijk, dat de geheele partij blind-gehoorzaam als één man achter den leider staal". De boycot zal zoo lang duren als het den leider behaagt. Zoo luid, in hoofdtrekken geresumeerd, het Bevel. Ik ben begonnen met te zeggen dat dit „zoogenaamd" een tegenmaatregel is. Want de algemeene -intense verontwaardiging, in de wereld gewekt door het optreden van de Nazis tegen de Joden, is niet veroorzaakt door de „gruwelberichten", die maar in weinig bladen verschenen zijn. Het is onwaar dat in het bui tenland de indruk gewekt zou zijn, dat een bloedige revolutie tegen de Joden is gevoerd. Het geheele buitenland heeft, den indruk ge kregen dat deze Duitsche revolutie vrijwel „bloedeloos" is voltrokken. Enkele berichten omtrent verspreide incidenten, waarvan er wel eenige onjuist geweest zullen zijn, heb ben daar geen verandering in kunnen brengen. Wat in het buitenland zulk een die pe verontwaardiging heeft gewekt, is dat men dadelijk begonnen is met Joodsche doktoren, Joodsche advocaten. Joodsche rechters, Jood sche ambtenaren uit hun ambt en hun brood winning te verdrijven omdat zij Joden zijn, en dat men Joden in hun zaken heeft belemmerd om dezelfde reden: uit rassenhaat en uit afgunst. Als dat alles was nagelaten, als de zaak zich beperkt had tot een aantal ge vallen van lichamelijk geweld in de revolutie dagen, dat spoedig door regeeringsingrijpen gestuit had kunnen zijn, zou de verontwaar diging in het buitenland nu al geluwd zijn. Men zou die incidenten beschouwd hebben als betreurenswaardige excessen van een paar revolutiedagen, en er dadelijk bij hebben er kend: de regeering heeft den toestand thans in haar macht, zij heeft er paal en perk aan gesteld, zij handelt rechtvaardig. Maar zoo is het niet gegaan. Men tracht de Joden eerst het leven maatschappelijk onmo gelijk te maken. Het buitenland verontwaar digt zich. maar meent nog, dat de Duitsche regeering haar volgelingen niet in haar macht heeft en er wel een eind aan zal maken. Wat blijkt nu? De Duitsche regeering gaat deze onderdrukking en uitsluiting organiseeren en sanctioneeren. Zij beveelt een boycot tegen de Joden! Zij roept haar 99 procent Duitscheir in den aanval tegen 1 procent Joden! Welk een moed! Welk een Heldendaad! En vooral: welk een Rechtvaardigheid! Daar zijn er bij die Joden in Duitschland talloozen. die hun groote gaven hebben aan gewend in het belang des lands. Daar zijn. om ons tot de te-boycotten-groepen te bepalen, geleerden, medici en juristen in grooten ge tale, die hun gansche leven hun plicht hebben gedaan en die de dankbaarheid van duizen den niet-Joden verdienen. Komt er niet op aan. Zij worden geboycot- Daar zijn ook ette lijke Joodsche zakenlui, die eerlijk en loyaal hun handel hebben gedreven, hun bedrijven bestuurd, waarin duizenden werken tegen be hoorlijke bezoldiging, mede mogelijk gemaak door de bekwaamheid der leiding. Hindert niets! Boycotten! Er is een andere kant aan deze zaak. Het Hïtler-bewind begaat met deze boycot zonder eenïgen twijfel een geweldigen blun der. Het verspeelt er tallooze sympathieën in het buitenland mee, die het had kunnen ver werven door een vasten koers te gaan volgen en door rechtvaardïgh e id tegenover allen die hun plicht doen, die van goeden wille zijn. te doen gelden. Het Hitler-bewind, dat zoo'gaarne zaken met zijn politieke doods vijanden, de Russische communisten, blijft doen. benadeelt met dezen maatregel zijn handelstransacties niet de geheele wereld. En bovendien begaat het de verschrikkelijke fout, ettelijke duizenden zeer bekwame en begaafde menschen, waarvan velen leidende posities bekleed hebben, in één slag uit de landsorga- nisatie te stooten, resp. tot ondergeschiktheid te degradeeren. Waar vindt men hun ettelijk duizenden gelijkwaardige plaatsvervangers- Zulke dingen kan men niet ongestraft doer Wat de bepaling betreft omtrent dagblade die niet of in beperkte mate de boycot zou den steunen, en waarop Hitier zich dan wre ken zal door ze ook te boycottennu. dui delijker bewijs van het einde der persvrijheid ware moeilijk denkbaar. Het is duidelijk d? mijn Duitsche collega's, als zij niet met hun gezinnen tot broodeloosheid willen vervallen, voortaan slechts de rol van inktkoelies, siayen van Hitier, zullen kunnen vervullen. Hun eigen oordeel kunnen zij daarbij wel voorgoed opbergen; alleen dat van de regeering zullen zij mogen vermelden, en nabauwen. Alleen die berichten zullen zij mogen geven, die de regeering niet onwelgevallig zijn. De Duitscher zal voortaan niet meer in zijn krant alles vin den wat er gebeurt, maar alleen wat er vol gens de. Duitsche regeering gebeurt. Enfin, dat was al een duidelijk vooruitzicht. Maar deze Joden-boycot, in zulk een absolu- ten vorm. was niet verwacht, ofschoon het anti-semitisme al sinds jaren in het partij program der Nationaal-Socialisten in Duitsch land staat. Het is droevig, dat een groot volk tot zulke toestanden, tot zulk regeeringsoptre- den tegen een nietige bevolkingsminderheid, is afgedaald. Gisteravond hebben wij in de tot de laatste plaats bezette Concertzaal den dirigent Bruno Walter, een begenadigd kunstenaar, met warmte en geestdrift gehuldigd. Staande juichte- een publiek van dertienhonderd men schen dezen man toedezen Duitschen Jood, wiens concert te Leipzig niet mocht doorgaan omdat zijn optreden incidönten uitgelokt zou hebben! Als Hitier dit Holland- sche concert had kunnen bijwonen, als hij de warme bewondering van solist, orkest en auditorium jegens dezen grooten kun stenaar had kunnen belevendan zou hij wellicht begrepen hebben hoe het buiten land vandaag zijn Bevel tot Boycot begroet. En zichzelf een grooten blunder hebben kun nen besparen. Ook heeft- hij nog een groote historische les niet geleerd: Door en tégen onderdruk king in is het Joodsche ras altijd krachtiger geworden. Waar het onderdrukt werd. ver zette het zich met zijn maximale energie en bereikte zijn hoogste resultaten. Dat bewijst in het bijzonder de historie vanDuitsch land. Hitier wil de Joden klein krijgen, hen uitschakelen in de toekomst. Hij past net precies het verkeerde middel toe. R. P. Voor den krijgsraad te Den Bosch is een tweede luitenant vlieger met f 20 beboet, omdat hij in September j.l. onder de spoorbrug te Deventer is door gevlogen.) Niemand had een lofwoord over Voor zijn handigheid en moed, Voor zijn vluchtige bravoure Werd de luitenant beboet. En dat is ook dik in orde. Orde moet er eenmaal zijn. Deventer is met zijn spoorbrug Geen waaghalzerij-terrein. Voor zijn dubbel stoute stukje Krijgt de vlieger voor zijn broek, Want die IJsselijke spoorbrug Is niet van Deventer koek. Als die grap eens niet gelukt was Had hij het niet naverteld, Neen, het is wel zeer rechtvaardig Dat een voorbeeld werd gesteld Eerst onder de brug gevlogen. Toen kwam hij in 't kamp terug, Nu eringevlogen, moet hij Met zijn geld over de brug. Maar ik denk toch dat zijn rechters. Na het vonnis, toen hij ging, Bij zichzelf wel even dachten: 't Was toch wel een kranig ding. En dat tevens de gestrafte. Ook al zei hij "t niet hardop, Dacht; ik heb er toch geen spijt van, 't- Was het waard, die twintig pop. Britsch verkeerstoestel neergestort. Alle 15 inzittenden omgekomen. Geen Nederlanders onder de slachtoffers. BRUSSEL, 28 Maart (V. D.) Om twee uur vanmiddag is een Engelsch passagiersvlieg tuig neergestort te Eessen bij Dixmuiden. Het was de drie-motorige G. A.-A.C.I. van 1200 P.K. Te 13 uur 36 was het reusachtige vliegtuig opgestegen te Haren bij Brussel, met bestem ming Londen. Het toestel werd bestuurd dooi den Engelschen vlieger Leleu, die werd bijge staan door een mecanicien en een radiotele grafist. Er bevonden zich bovendien twaalf personen aan boord. De gendarmerie, welke spoedig ter plaatse verscheen, heeft reeds van onder het puin van het verkoolde vliegtuig de lijken gevon den van den vlieger, den mecanicien en van vier passagiers. Het parket uit Veurne is ter plaatse afgestapt. Het wordt bijgestaan door een ingenieur van den technischen dienst van de Belgische civiele Luchtvaart. Later wordt geseind, dat alle inzittenden van het vliegtuig bij de ramp werden ge dood. De lijken zijn thans alle onder de puinhoopen van het verkoolde vliegtuig' ge borgen. De namen der verongelukten. BRUSSEL, 28 Maart. De GA-ACI, de „City of Liverpool" was van Keulen op weg naar Croydon. Bij Dixmuiden geraakte het toestel in brand. In het toestel bevond zich de heer en mevrouw Dibdin. de heer en mevrouw Ilrath. misS Forrester Thompson, mej. Voss, de heer Roland (misschien Sir John Rowland) en de heeren Dearden, Krieglinger, Rowsall, Thompson en Voss. Pi loot was Leleu. die reeds negen jaar bij de Imperial Airways in dienst was en Stubbe en Brown. De oorzaak van het ongeluk is on bekend. De benzinetanks zijn, naar verklaard wordt in brand geraakt en ontploft toen het toestel op den bodem terecht kwam. Vier personen hebben getracht uit het toestel te springen. Hun lijken zijn op eenige meters van de plaats waar het toestel neerkwam gevonden. Tot op een afstand van 600 M. van het wrak van het vliegtuig zijn stukken van het vliegtuig en valiezen gevonden. In het toestel bevonden zich acht Engel- sche, drie Duitsche en een Belgische passa gier. Toen het toestel in de lucht in brand geraakte, stortte het. ljpewel het met een snelheid van 200 K.M, vloog, recht omlaag, waaruit valt op te maken, dat de piloot op slag is gedood. Het toestel kwam juist naast twee meisjes terecht die op den akker van den landbouwer Van den BerghSeys werk ten. Het horloge van een der slachtoffers is blijven stilstaan om 2 uur 27, waaruit ge concludeerd wordt dat de ramp enkele oogen- blikken te voren heeft plaats gehad. LONDEN, 28 Maart. Het staat thans vast, dat bij het vliegtuigongeluk bij Dixmui den alle 12 inzittenden, benevens-de uit drie koppen bestaande bemanning den dood hebben gevonden. De namen der passagiers zijn: de heer en mevrouw L. A. Dibdin, de heer en mevrouw Ilrath, mej. Forester, mej. Voss, de heer Rowland (waarschijnlijk Sir John Rowland i en de heeren Dearden. Krieg linger. Rowsall, Thompson en Voss. Piloot was de kapitein Leuleu; de beide andere leden der bemanning heeten E. F. Stubbs en W. R. Brown. Geweldige explosie. Reuter seint nog uit Brussel: Boven Clercken schijnt er een explosie aan boord van het toestel te hebben plaats ge had. En men veronderstelt, dat de bestuur der daarbij reeds den dood vond, althans on machtig om het toestel verder te hanteeren, want de machine pikeerde plotseling en kwam uit 200 meter hoogte met volloopcndc motoren naar beneden. De slag was verschrikkelijk. De stukken van het toestel werden vér weg geslingerd. Sommige wel 600 meter weg! Toen ver brandde de rest. Het horloge van miss Thompson was op 14.27 blijven stilstaan. Dat zal dus de preciese tijd van het ongeval zijn. Brandweerlieden waren bezig de verkoolde lijken uit de overblijfselen van het vliegtuig los te maken. Piloot in de lucht reeds gedood. Reuter meldt, voorts nog dat alles er op schijnt te wijzen dat het ongeluk veroorzaak-, werd, doordat een der Jaguarmotoren gedu rende de vlucht explodeerde en de bestuur der door een der stukken van den uit elkaar springenden motor getroffen en gedood werd, waardoor het toestel stuurloos werd. Een ander telegram, eveneens van Reuter, spreekt ervan, dat ooggetuigen eerst rook en daarna vlammen aan den staart van het vliegtuig zagen.. Daarop planeerde het toe stel nog even draaide eenige malen om zijn eigen as en viel daarop te pletter. Ook hier weer een ooggetuige, die van een explosie sprak. Zoo hevig was de slag waarmee het toestel neerkwam dat een groot stuk van een vleu gel zeventig meter ver werd weggeslingerd. Staart werd van het toestel afge rukt. Omtrent het ongeluk zelf verneemt het Alg. Handelsblad de volgende bijzonderhe den: De inwoners van het plaatsje Zarren ver klaren. dat zij, toen het toestel hun ge meente passeerde, plotseling een vlam van wel een meter lengte uit den achtersteven van het toestel hebben zien slaan. Even later had er een hevige ontploffing plaats, waar door vrijwel de geheele staart van het toestel werd afgerukt. Zij zagen, dat een heer en een dame uit het brandende vliegtuig naar beneden spron gen: beiden stonden in brand. Het bleken de heer en miss Voss te zijn. De heer viel onmiddellijk te pletter, miss Voss had een valscherm bij zich, dat echter eveneens in brand stond en dientengevolge haar val niet kon stuiten. Even vóór zij de aarde bereikte sloeg zij tegen een draad van een electrische leiding, waardoor haar been letterlijk werd afgerukt. Mevrouw Voss had ernstige brand wonden aan den rug, en was natuurlijk ook onmiddellijk dood. De inwoners van het dorpje Eessen ver klaren. dat zij de passagiers in het branden de en vallende vliegtuig hebben hooren gil len en jammeren. AUTOTOCHT VOOR LICHAMELIJK GEBREKKIGEN. Langs de bloemenvelden op Zaterdag 8 April. PLAN VAN SNELVERBAND. Behalve de dezen zomer te houden boot tochten voor de lichamelijk gebrekkigen zal door Snelverband als een verrassing een autotocht gehouden worden voor hen die zich zeer slecht kunnen voortbewegen. Deze tocht zal plaats vinden Zaterdag 8 April en geschiedt met 2 comfortabele rels- auto's en eenige luxe auto's. Plaats en tijdstip van vertrek Parklaan tusschen Kruisweg en Kenaupark 's middags precies half twee. ter wijl het gezelschap 's avonds ongeveer 6 uur weer op dezelfde plaats terug is. Tijdens de tocht, waarvan de route nader zal worden vastgesteld zullen eenige ver snaperingen en een verfrissching worden aangeboden. Vanzelfsprekend eischt deze tocht ook weer financieele offers. Nog meer dan anders doet het bestuur een dringend beroep op de mede werking van het Haarlemsche publiek om pp dc inteckenlijsten der leden te teekenen of hun bijdrage te willen zenden aan de penningmeestcres.se der Bootcommissie mej. A. Donselaar, Spijkermanslaan 2a, alhier. Opgaven voor doelneming kunnen vóór Vrijdag a.s. uiterlijk 6 uur 's avonds gedaan worden bij een der onderstaande adressen: J. B. Heystek, Gasthuislaan 163. Mej. A. van Donselaar. Spijkermanslaan 2a; Mej. G. Bout,, Hofdijkstraat 50; A. J. Spoor, Brou wersstraat 86. R. Blok Jr., Rozenstraat 5 en aan het secretariaat C. Visser, Regulier straat 25. PERSONALIA Hoe de Japanneezen met muziek na hun overwinning op de Chineezen Jehol binnen trokken De heer A. J. Zondervan te Bloemendaal is te Leiden geslaagd voor het cantiidaats- examen Indisch recht. Ontzettend vliegongeluk in België. Vijftien dooden. C e blad. Ie pag.) Verscherpte actie in Duitschland tegen de Joden. (2c blad. Ie pag.) Prof. Einstein over de positie der Joden. (2e blad. le pag.) Verbod van de Stahlholm in Bronswijk wordt opgeheven. (2e blad. le pag.) De violist Alexander Schmuller overleden. Ue blad. le pag.) De Eerste Kamer heeft aangenomen de be palingen tegen het dansgevaar. met 5 stem men tegen. (2e blad, 2c pag.) De Krijgsraad te 's-IIcrtogenbosch heeft een soldaat wegens opruiing bij de kwestie van De Zeven Provinciën tot 9 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. 12e blad. 3e pag.) Vier jaar gevangenisstraf is voor het Hof te Amsterdam geciseht tegen den Roemeen, die te Haarlem opliehtingcn pleegde en 3 1/2 jaar kreeg. (2e blad. 3e pag.) Bij een boerderijbrand in Friesland zij» hon derd stuks gewoon- en pluimvee omgekomen t2e blad 3e pag.) De man, die in het Haagsche Bosch een moordaanslag pleegde op een meisje, is tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. (2e blad, 3e pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Hitler boycot de Joden. (le blad. le pag.) Speciale correspondentie: In en om het Vol kenbondsgebouw. (3e blad, 3e pagA Jhr. dr. J. C. Mollerus: Rijkssteun aan het boomkweekerijbedrijf. (2e blad, 4e pag.) J. A. G. Jansen Heytmajer: Het persoonüjk- heidsonderwijs. (2e blad, 2c pag.) K. de Jong: Concert van de Haarlemsche Bachvereeniging onder leiding van Bruno Walter. (3e blad. 2e pag.) J. R. Schuil: „Eindexamen" door dc Amster- damsche Tooneelvereeniging. (3e blad, 2e pag.) Dam- en Schaakrubriek. <3e blad. 4e pag.) Bridge-rubriek. (3e blad. 4e pag.) Ton Ruyg-ok: Langs de straat. Koopjes. (3e blad, 3e pag.) ALEXANDER SCHMULLER OVERLEDEN. Een kunstenaar van groot talent Nc langdurige ziekte is hedenmorgen op 52-jarigen leeftijd te Amsterdam overleden de bekende musicus en violist Alexander Schmuller. Alexander Schmuller werd in 1880 te Morijr in West-Rusland gcborën. Op zeer jeugdigen leeftijd begon hij zijn vioolstudies en reces als tienjarige knaap tnad hij met succes in het openbaar op. Zijn muzikale opleiding vol tooide hij bij Auer te Petersburg en vervol gens trad hij met groot succes als solist in verschillende plaatsen in Rusland op. In 1908 vestigde hij zich te Berlijn waar hij eveneens groote successen boekte. In 1914 kwam hij op uitnoodiglng van Dr. Röntgen als hoofdleeraar voor viool- en samenspel voor het conservatorium naar Amsterdam. Behalve als hoofdleeraar in welke functie hij zeer gewaardeerd werd, vooral als paedagoog is Schmuller in ons land zeer bekend gewor den door net naar voren brengen van de vioolcomposities van Bach. Verschillende moderne vioolcomposities heeft hij hier ten doop gehouden, o.a. van Hindemuth en Pro- kowjeff. Als Rus van gehoortc had hij groote bewondering voor het werk van jonge Rus sische componisten. Zijn heengaan betrekent voor dé muziek wereld een groot verlies. POGING TOT BRANDSTICHTING IN HET MARINEVLIEGKAMP TE SOERABAJA. SOERABAJA. 29 Maart. (Anetai. In het Marinevliegkamp alhier is een poging tot brandstichting ontdekt. Op een motor van een Dornier-vliegboot is een half verbrande in benzine gedrenkte lap aangetroffen. De marine-autoriteiten stellen ter zake een onderzoek in. N.V. HYPOTHECAIRE BKLEGGINGSBANK TE HAARLEM. In ce heden gehouden A'.gemeene Verga dering van aandeelhouders werd het verslag over het jaar 1932 uitgebracht en werden de balans en de verlies- en winstrekening goed gekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 5 1 2 pet. De aan de beurt van aftreding zijnde com missaris. dc heer H. Molster, werd herkozen en verklaarde zijn herbenoeming aan te ne men,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1