wm J!ZVerk°°>>e"< ï'PjèI koopt nederlandsch product Verscherpte actie tegen de Joden in Duitschland. SI i UIT HET BUITENLAND Laat u toch HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 29 MAART 1933 TWEEDE BLAD Proclamatie van de N.S.D.A.P. tof boycot van Joodsche zaken, Artsen en Advocaten. Zaterdag wordt de actie ingezet. Het conflict met de Stahlhelm. Verbod van deze organisatie in Brunswijk weer ingetrokken. A t L ïl. - tv- V°or CITRoeJSv" Kn°ILBI, '°mP niet »o dn «Wio "«""malen '""oom die„ zl, ®n^e «cht glel9°edko°Pe- Jamp öO 'cbruikt. v£f. v°or den éls i v. M •>yU Aan de N.V. Philips'Gloeilampen fabrieken, Verkoopafdeeling Neder land en Koloniën, EINDHOVEN. COUPON invullen wal verlangd wordt) Aan de N.V. Philips'Gloeilampen fabrieken. Verkoopafdeeling Neder land en Koloniën, EINDHOVEN. Verzoeke mij Uw boekje oüer een doelmatige en economische verlich ting: „Licht in Uwe woning" gratis en franco te doen toekomen. ,w. Adres i - Verzoeke bij mij als verbruiker van minstens twaalf lampen per jaareen lichtmeting te doen verrichten. (Adv. Ingez. Med.) HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DUITSCHLAND. De Rijksleiding der NSDAP. publiceert een proclamatie aan alle partijorganisaties naar aanleiding van de campagne in het buiten land tegen de vervolging van Joden in Duitschland. In de leiding der proclamatie wordt ge constateerd. dat het Duitsche volk na een 14- jarige binnenlandsche verdeeldheid zijn stands-, klasse-, beroeps- en confessionneele verschillen politiek heeft overwonnen, een verheffing heeft doorgevoerd, welke het „Marxistisch-joodsche spook" bliksemsnel een einde bereidde. Voorts wordt in de proclamatie verklaard: ..Nu de vijanden der natie in het binnen land door het Volk zelf onschadelijk zijn ge maakt, komt, wat wij reeds lang verwacht hadden. De communistische en marxistische misdadigers en hun Joodsch-intellëctueele aanstichters, die met hun kapitalen terech- tertijd naar het buitenland zijn uitgeweken, ontplooien thans van daar uit 'n gewetenloo- zen, landsverraderlij ke „Hetzcampagne" te gen het Duitsche volk. Millioenen onschuldige menschen, volken waarmede het Duitsche volk slechts in vrede wil leven, worden door deze gewetenlooze misdadigers tegen ons opgehitst. De Duitsche waren, de Duitsche arbeid zou onderhevig moeten zijn aan een internationale boycott. De nood in Duitschland is hun dus te klein, hij moet nog grooter wonden. In de proclamatie wordt tenslotte aanbe volen dat ieder plaatselijke groep direct ac tiecomité^ zal vormen voor de practische planmatige doorvoering van den boycot van Joodsche zaken, dokters en advocaten. De Nationaal Socialistische Korrespondenz publiceert behalve de proclamatie van de partijleiding der NSDAP de volgende 11 pro gramma-punten voor de afweercampagne te gen de campagne in het buitenland in ver band met de vervolging van Joden in Duitsch land: 1) In iedere plaatselijke' groep en organi satie-geleding der NSDAP moeten direct ac tie-comités worden gevormd voor de practi sche planmatige doorvoering van den boycott van Joodsche Zaken. Joodsche producten, Joodsche artsen en Joodsche advocaten. De comités van actie zijn er verantwoordelijk voor dat de boycott geen onschuldigen treft, doch des te krachtiger de schuldigen; 2) De comités van actie zijn verantwoor delijk voor de hoogste bescherming van alle buitenlanders zonder aanzien van hun con fessie, hun oorsprong of ras. De boycott is een zuivere afweermaatregel, welke uitslui tend gericht is tegen het Duitsche joden dom; 3) De comités van actie moeten direct door propaganda en toelichting den boycott po- pulariseeren. Principe: Geen Duitscher koopt nog bij een Jood of laat zich door hem en zijn stroomannen waren aanprijzen. De boy cott moet algemeen zijn. Hij zal door het geheele volk worden gedragen en moet het Jodendom op zijn gevoeligste plaats treffen: 4) In dubieuse gevallen moet van een boy cott van zulke zaken worden afgezien tot door het centrale comité te München een andere bepaalde instructie zal volgen. Voor zitter van het centrale comité is partijgenoot Streicher; 5) De comités van actie controleeren scherp de kranten, ten einde na te gaan in hoeverre zij deelnemen aan den „verduidelijkingsveld tocht" van het Duitsche volk tegen de Jood sche gruwel-„hetze". Doen kranten zulks niet of slechts in beperkte mate dan moeten zij oogenblikkelijk verwijderd worden uit huizen waar Duitschers wonen. Geen Duitsche man en geen Duitsche zaak zal in zulke kranten mogen adverteeren. Zij moeten terugvallen in een openlijke verachting geschreven te zijn voor de Joodsche rasgenooten, doch niet voor het Duitsche Volk; 6) De comités van actie moeten te zamen met de bedrijfscellenorganisaties der partij propaganda maken voor den Duitschen ar beid en daarmede de Duitsche arbeiders in de bedrijven brengen, en de arbeiders in het bijzonder duidelijk maken hoe noodzakelijk het is den nationalen boycott te voeren als afweermaatregel ter bescherming van den Duitschen arbeid; 7). De comités van actie moeten worden opgericht tot in de kleinste boerendorpen ten einde in het bijzonder op "net platteland de Joodsche handelaars te treffen. Principieel moet er steeds den nadruk op worden gelegd dat het gaat om een ons opgedrongen af weermaatregel; 8) De boycot moet krachtig worden in gezet. Daarom moeten thans alle voorbe reidende werkzaamheden worden verricht. Er gaan instructies af naar de S.A. en S.S. om van het oogenblik van den boycott af door posten de bevolking te waarschuwen binnen te gaan in Joodsche zaken. Het begin van den boycott zal op plakkaten en dooi de pers. door strooibiljeaten e.d. worden be kend gemaakt. De boycott begint Zaterdag 1 April om tien uur v.m. precies. Hij zal worden gevoerd tot de partijleiding bevelen zal de actie te steken; 91 De comités van actie moeten direct tienduizenden massavergaderingen beleggen ten einde tot in het kleinste dorp den eisch te prop?""geven da: oen relatief aantal Joden in allé beroepen k n worden tewerkgesteld. Ten einde de stootkracht der act.-? te ver- hoogen, wordt deze eisch voorloopig tot drie gebieden beperkt; a) het bezoek aan Duitsche middelbare en hooge scholen; b? het beroep van arts; ci het beroep van advocaat. 10) De comités van actie hebben verder tot taak er voor te zorgen, dat iedere Duit scher, welke op een of andere wijze in re latie met het buitenland staat, deze benut om in brieven, telegrammen en telefoonge sprekken de waarheid te verspreiden dat in Duitschland orde en rust heerscht, dat het Duitsche volk niets liever wenscht dan in vrede zijn arbeid te verrichten, en in vrede met de rest van de wereld te leven en dat hij den strijd tegen de Joodsche „gruwel- hetze" slechts voert als zuiveren afweer- strijd. 11). De comités van actie zijn er verant woordelijk voor. dat deze geheele strijd vol trokken wordt in volkomen rust en zeer groote discipline. Krenkt ook in het vervolg geen Jood een haar. Wij rekenen met deze „hetze" af, eenvoudig door het beslissende gewicht van deze maatregelen. De Rijkspersdienst van den Stahlhelm, Bond van Frontsoldaten, deelt met betrek king tot de gebeurtenissen in Brunswijk mede: Volgens het rapport van den verant woordelijken leider zijn in de afgeloopen we ken slechts enkele personen tot de Stahl- helmorganisatie toegelaten. Daarentegen zijn de schriftelijke en persoonlijke aanmeldingen voor het lidmaatschap van den Stahlhelm uit de verschillende kringen der bevolking in den laatsten tijd van dag tot dag toegeno men. Maandag hebben zij een ontzaglijke hoogte bereikt. Het is natuurlijk, dat iedere aanmelding voor het lidmaatschap van den Stahlhelm eerst wordt vastgelegd op een for mulier met nauwkeurige opgaven. Evenzoo worden de aanvragen van aaneengesloten groepen in ontvangst genomen en bewaard. Deze aanmeldingen als toelatingen te be schouwen en te noemen is de principieeele dwaling der regeering van Brunswijk. Het aannemen van gesloten formaties van welke politieke richting ook heeft de Stahl- helmleiding in Brunswijk even principieel ge weigerd als overal elders in het Rijk. op grond van een beschikking van het bondsbe- stuur. Daarom is het uitgesloten dat een Marxist of zelfs een groep Marxisten tot den Stahlhelm is toegelaten, omdat overeenkom stig de bepalingen iedere aanmelding zorg vuldig wordt onderzocht, terwijl de candida- ten een maandenlangen proeftijd moeten doormaken en ten slotte omdat zij uit Stahl- helmleden twee erkende borgen moeten op geven. De bondsleiding wacht de opheldering van alle kwesties met kalmte af. Uit het onder zoek zal ongetwijfeld blijken, dat in Bruns wijk helaas de zenuwen zijn verloren. De leider van de Stahlhelm-organisatie in Beieren, kolonel v. Lenz, heeft Dinsdag de onder-leiders bevel gegeven onder alle om standigheden te vermijden, dat ontbonden weerorganisaties verder zouden kunnen be staan onder den naam Stahlhelm. De organi saties moeten daarom voorloopig geheel wor den ontbonden. De stichting van nieuwe plaatselijke groepen van den Stahlhelm uit leden van zulke organisaties is slechts moge lijk door middel van de Stahlhelm. Indien in een gemeente geen plaatselijke Stahlhelmgroep bestaat, moet de stichting worden voltrokken door het bestuur van den gouw of het district of de dichtstbij geves tigde afdeeling. Het is ontoelaatbaar dat aaneengesloten groepen van een ontbonden organisatie binnen het Stahlhelmverband voortbestaan. Zoo veel mogelijk moet ge bruik worden gemaakt van het instituut proeftijd. Onder geen beding mogen leden van den Rijksbanier in den Stahlhelm wor den opgenomen. Nader seint V.D. uit Brunswijk: Na een beraadslaging welke meer dan vijf uren heeft geduurd, werd tegen 10 uur gister avond het volgende officieele communiqué uitgegeven; De Rijksregeering erkent dat door den mi nister van Binnenlandsche Zaken van Bruns wijk, Klagges, tegenover den Stahlhelmgouw Brunswijk genomen energieke maatregelen gerechtvaardigd zijn. Nadat de Rijksminister van Arbeid, Franz Seldte, als eerste bonds voorzitter van den Stahlhelm een disciplinair onderzoek in deze aangelegenheid had toege zegd en nu het gevaar voor een illegale actie van Marxistische organisaties onder valsche deknamen is terzijde gesteld, zal minister Klagges het voor het land Brunswijk uitge sproken' verbod van den Stahlhelm per 1 April a.s. opheffen. Duitschland. Alle communisten in Pruisen uit de gemeenteraden. De Rijkscommissaris voor het land Prui sen, vice-kanselïer Von Papen, deelt door bemiddeling van den officieelen Pruisischen persdienst mede: De Pruisische Commissaris van Binnen landsche Zaken (Rijkscommissaris) heeft bij bijzonder decreet van 20 Maart bepaald, dat de vertegenwoordigers der Communistische partij in Duitschland niet mogen deelnemen aan zittingen van gemeenteraden, daar zij allen verdacht worden van hoogverraad. Zij mogen derhalve niet tot de zittingen wor den uitgenoodigd. Engeland. Economische besprekingen met Engeland worden voort gezet. Naar aanleiding van het bezoek van den Britschen ambassadeur te Washington Sir Ronald Lindsay en Staatssecretaris Cordell Huil werd het volgende communiqué gepu bliceerd: „Wij hebben onze voorloopige besprekin gen betreffende den economischen toestand in de wereld voortgezet, waarbij wij onze be sprekingen beperkten tot die vraagstukken, welke geplaatst zijn op de agenda, die korten tijd geleden door het voorloopig comité te Genève is opgesteld. Wij zijn voldaan over de waarde van deze besprekingen als ophelde ring van de standpunten der autoriteiten van beide landen. Wij zijn voornemens deze be sprekingen voort te zetten", Japam. De kwestie der vroegere Duitsche koloniën. De Japansche Minister van Buitenlandsche Zaken, Oetsjiria. de Minister van Marine Of- foemi en de Minister van Oorlog Araki heb ben Maandag een bespreking gehouden. Be sloten werd den keizer van Japan een ver ordening voor te stellen inzake een formeel bestuur van de vroegere Duitsche koloniën door de Japansche regeering. Deze verorde ning zal binnenkort door den keizer worden get eekend. AGENDA. WOENSDAG 29 MAART Stadsschouwburg: Gezelschap Saalborn. 12de Gem. Volksvoorstelling De Violiers. 8 uur. Zang en Vriendschap. Zangavond Volks zang. De Nijverheid, Jansstraat 85: Openb. ver gadering Chr. Hist. Unie, 8 uur. Gebouw ,.Dc Nijverheid' Lezing H. M. van Bemmel; „Waar zijn onze dooden". 8 uur. Palace: „De groote Bluf". Op het toon eel: Lu Chang Fu. Chineesche Melange act. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Das Blaue vom Himmel". Op het tooneel: Ivan Bankoff en Betty Cannon, het dwaze danspaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater; „De groote Parade" 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 30 MAART Stadsschouwburg. WilsonspleinBallet avond van Tilly Svlon. 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Opvoering van ..Elias weet liet beter" door Het Schouwtoo- neel. 3.15 uur. Bioscoopvoorstellingen, PROF. EINSTEIN OVER DEN TOESTAND IN DUITSCHLAND. BEZORGDHEID OVER IIET LOT DER JODEN. ANTWERPEN, 28 Maart. iV.D.i Heden middag om half 4 is Professor Einstein met het s.s. „Belgenland" van de Red Star Line te Antwerpen aangekomen. Op de kade ston den zeer veel belangstellenden, die den ge leerde een hartelijke ontvangst bereidden. Burgemeester Huysmans en Wethouder Eekeiers gingen aan boord om Prof. Einstein namens het gemeentebestuur van Antwer pen te verwelkomen. Prof. Einstein stond op een der bruggen en zijn sympathieke grijze kop met de wapperende haren zag men on middellijk tusschen de andere passagiers. Onder luid gejuich stapte Prof. Einstein, die vergezeld was van zijn echtgenoote, in een auto, waarop men naar het Centuryhotel reed. In het hotel had een speciale V. D.-cor respondent een onderhoud met Prof. Ein stein over de politieke gebeurtenissen spe ciaal wat betreft de Jodenvervolgingen in Duitschland. Wat denkt U, aldus vroegen wij prof. Ein stein. over ae middelen van protest, welke zijn aangewend naar aanleiding van dc Jo denvervolgingen in Duitschland? Dc houten pijp ging even uit den mond en na even nagedacht te hebben luidde het ant woord: Men moet voortgaan met tc protes teeren. De Joden zijn uit verschillende vooraan staande ambten verjaagd, gingen wij voort, wat is Uw oordeel hieromtrent en wat denkt U van den toestand in Duitschland op het oogenblik? Dat de Joden uit ambten in het publieke leven zijn verjaagd, aldus de geleerde, is heel erg. maar daar is niets aan te doen. Wat den legenwoordïgen toestand betreft, deze is zoo als elk fascistisch regiem in zijn allereerste periode vertoont. De omstandig heden zijn hier echter niet dezelfde. Ik ben echter geen profeet, en daarom kan ik geen verklaring afleggen omtrent het mogelijk verloop der gebeurtenissen. Ik moet echter opmerken, dat wat ik op een meeting te New York gezegd heb. verkeerdelijk door de pers is weergegeven. Ik heb n.l. nooit gezegd, dat ik gekant was tegen Duitschland als land. doch ik heb wel de tegenwoordige periode gekarakteriseerd als een pathologischen toestand. Zoo lang. ging Prof. Einstein voort, in Duitschland niet dc vrije uitdrukking der gedachte en de bescherming van leven en veiligheid van alle burgers gewaarborgd zijn. keer ik niet naar Duitschland terug. Ik blijf voorloopig vier of vijf maanden In België, waar weet ik zelf nog niet. ik denk in een badplaatsje. Ik wacht momenteel op ae komst van mijn assistent prof. Meyer uit Weencn. met wien ik zal werken. Meent U. dat er van de zijde van Duitsch land oorlogsgevaar bestaat? vroegen wij verder. Ik ben van meening. dat het niet in de be doeling van Hitier ligt om tot dergelijke da den over te gaan. welke een oorlog tot ge volg zou kunnen hebben, antwoordde Prof. Einstein. Welke zijn volgens U de beste middelen om een oorlo«g te voorkomen? Die middelen kan ik niet in enkele woor den aangeven. Mijn meening is. dat indien het Fransche plan in principe mocht ver wezenlijkt worden, dit bijzonder gunstige ge volgen zou kunnen hebben met dien ver stande. dat men de volkeren het begrip moet bijbrengen, dat het hun plicht Is collectief op te treden in geval van oorlogsgevaar op het moment, dat het bevoegd internationaal organisme dit zal vragen. Wat denkt U over den toestand der Joden in Duitschland? Hun toestand Is bijzonder gevaarlijk, meende Prof. Einstein, niet zoo zeer tenge volge van het feit der schending van hun grondwettelijke rechten, maar doordat een psychische toestand geschapen wordt, die het maatschappelijk en economische leven voor de joden bijzonder moeilijk maakt. Wat denkt U van een mogelijke reactie? Prof. Einstein glimlachte en zcide: Nog maals. ik ben geen profeet. Omtrent de verklaringen van de Duitsche Zionistische Vereeniging. dat de berichten over de Jodenvervohgingen in Duitschland overdreven zijn, verklaarde Einstein, dat deze verklaringen der betreffende Vereeni ging misschien wel door politieke be schouwingen zfjn ingegeven. ECHTELIJKE OCEAANVLUCHT. VAN AMY EN JAMES MOLLISON. LONDEN. 28 Maart (V.D.) De bekende Engelsche vlieger James Mollison, die onlangs een solo-vlucht over het Zuidelijk gedeelte van den Atlantischen Oceaan naar Brazilië heeft gemaakt, deelde mede. dat hij voorne mens Is ditmaal tezamen met zijn vrouw de bekende vüegster Amy Johnson, een Oceaan vlucht te maken. Dan denken zij ein delijk de gevaarlijke vliegtochten over lange afstanden er aan te geven en zullen zij zich vestigen op een boerderij. NOG TWEE EMPLOYc'S VAN VICKERS GEARRESTEERD. LONDEN, 28 Maart (V.D.i De Eingelsche ambassade te Moskou is er van in kennis ge steld. dat. nog twee Russische employés vazl Vickcrs zijn gearresteerd.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5