In en om het Volkenbondsgebouw. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 29 MAART 1933 (Speciale correspondentie). Lijn vier is vol, tjokvol zelfs, en bij gebrek aan lus- het instituut.,tram" is een van Ge neve's talrijke antiquiteiten wordt veel- ge vergd van de evenwichtsorganen harer pas sagiers. Lijn vier is 'voorzien van een bord gemarkeerd „Palais des Nations", verlaat bij de place des Alpes de quai du Mont-Blanc om haar weg te vervolgen door de rue des Paquis een straat evenwijdig met, doch in fraaiheid omgekeerd evenredig aan de genoemde quai. De straat verwijdt zich tot een bescheiden plein, en lijn vier staat stil; eenige met man den beladen vrouwen stappen uit, de achter blijvende passagiers herademen, en een ge animeerde conversatie ontwikkelt zich over het feit dat lijn vier, honderd meter van het Volkenbondsgebouw zich een oponthoud van vele minuten veroorlooft. ,.0ui, Mademoiselle, c'est la province ici", expliceert de tramconducteur aan een juf fertje dat geen moeite doet haar ongeduld over een dergelijke regeling te verbergen, en legt haar het in Haarlem en omstreken wel bekende enkelspoorsysteem uit met hare on vermijdelijke gevolgen. Eenige Engelschc da mes pogen haar in goed bedoeld maar moei lijk te begrijpen Fransch uit te leggen dat in geval van haast ze beter het laatste eind kan loopen: de tram uit de tegenover gestelde richting laat meestal cenigen tijd op zich wachten, terwijl een zelfbewust jong- mensch alle twijfel over zijn journalistieke capaciteiten wegneemt door de verklaring dat hij een ingezonden stuk zal schrijven, want dat dit toch geen tramverbinding het Volkenbondsgebouw waardig is, een mede- deeling eenigszins sceptisch aangehoord door enkele Volkenbondsambtenaren, die den ener gieken jongeling er op opmerkzaam maken dat ze al twaalf jaren dezen gang van zaken meemaken, dat de Geneveezen een behou dend ras vormen en een conservatisme hul digen, dat protest van den kant der vreem delingen, alleen nog maar kan versterken. Na enkele minuten zet lijn vier den tocht weer voort, de straat neemt een einde en met het meer wordt een groot, holuitziend ge bouw zichtbaar, dat blijkens de verklaring van den conducteur van de tram aanspraak op den wijdschen naam van Palais des Na tions mag maken, een aanspraak zeer zeker niet gebaseerd op zijn uiterlijk want als ge bouw levert het vroegere Hotel National al heel weinig opmerkelijks. Zoo weinig zelfs, verschilt haar meer- en voorzijde van de rij der langs de quais gelegen hotels, dat alleen het in 1932 naast hem opgetrokken glazen ontwapeningsgebouw, het bescheiden aan het tuinhek bevestigd gedenkbord ter nagedach tenis van President Wilson, en misschien de files auto's die zich allen in deze ééne rich ting voortbewegen, er den vreemdeling op opmerkzaam kunnen maken, dat'in dit ge bouw toch iets bijzonders gaande is. Ja. auto's, en nog eens auto's, dat is de eerste indruk gegeven door de achter- te vens ingangszijde van het secreta riaat van den Volkenbond. In files komen ze aanrijden, particuliere en delega tie-auto's. in rijen stellen ze zich op langs de trottoirbanden, en hun last betreedt, na den gebruikelijken aankoop van de bij den in gang gevente-Journal de Genève, Journal des Nations, Baseier Nachrichten. Vossische Zeitung, Daily Mail etc. het heiligdom van 56 verschillende naties, met den aan hun rang betamenden min of meer jovialen groet van en naar de de ingangsdeur omstuwende portiers. Een breede trap van een tiental treden voert naar een ruime hall met gedempt licht, waar een deftig uitziend achter een bureau resideerende portier een inlichtingenbureau op bescheiden voet vormt. Eenige conferen tiezalen aan de meerzijde, aan linker- en rechterzijde glazen deuren respectievelijk zorgend voor toegang tot bibliotheek eener zij ds postkantoor en documentendistributie anderzijds, twee statige trappen, voorzien van zware loopers die evenwel kennelijk betere lijden gekend hebben.... ziedaar de omlijs ting van de Volkenbondshall. die in zijn ho telstadium het punt van samenkomst van de hotelgasten, nu een der middelpunten voor Volkenbondsambtenaren, journalisten en ge delegeerden vormt. De lift, van een cosmopolitisch gezelschap voorzien, voert naar boven, laadt op de eer ste etage het heiligdom van Secretaris- Generaal en politieke sectie eenige ge wichtig uitziende personen uit, een van een wit overall voorzien dienstmeisje, met vol geladen, theeblad in, en stijgt verder: 2e etage juridische sectie, 3e étage informatie sectie. 4e étage mandaten sectie In de tot bureaux getransformeerde slaap, toilet, ja badkamers resideeren nu de Vol- kenbondsambtenaren. hier houden ze hunne internationale besprekingen, nemen ze hunne beslissingen, de vroegere nachttafellampjes beschijnen vaal hunne met documenten over laden bureaux en tot op de met versleten hotelsofa's gestoffeerde gangen, weerklinken klanken- als: „Japan will nichtColumbia is going tol'Allemagne disaït hier Sinds twaalf jaren nu, vormt het vroegere Hotel National het centrum voor 56 natio naliteiten; na haar transformatie tot Palais des Nations, is ze met de St. Pierre, Univer siteit en museum, een der bezienswaardig heden van Genève geworden, en Amerika nen en Engelschen, eenige dagen in deze streken vertoevend „to do Geneva" zullen de terugreis niet durven aanvaarden, zonder het Palais des Nations in hun stadsbezichtigings program te hebben opgenomen. Dagelijks houden goedgevulde autocars stil voor het Volkenbondsgebouw, om na een korte doch luide explicatie door den gids over ontstaan, doel Volkenbond.... zijn rondreis door Ge nève te vervolgen; geregeld worden de Se cretariaatsbewoners uit hunne werkzaamhe den opgeschrikt door het bezoek van enorme Cookgezelschappen door hen met een ze kere berusting als „surpriseparties" gequali- ficeerd die luide hun bewondering of ver wondering over de groote' van glazen wan den voorziene Raadszaal, de tot bibliotheek getransformeerde eetzaal te kennen geven... en, zich geenszins storend aan het verzoek geuit door groote borden: d'observer le si lence: comité en session", met een „oh, look, hérc they are working" hun neuzen plat drukken tegen de slechts door een glazen wand van de gang gescheiden kleinere com missiekamers, om toch terdege de commissie leden, waarover de couranten tegenwoordig vol staan in oogenscliouw te nemen. Lang evenwel, zullen de leden van het Vol kenbondssecretariaat hun onderdak niet meer in dit gebouw aan het einde*van de quai Wilson vinden. Buiten de stad Genève, in het fraaie pare Ariana verrijst statig en in drukwekkend. de nieuwe zetel van het Vol- kenbondssecretariaat, waarhi-de. .tot. nu toe. uiterst- primitief - gehuisveste Volkenbonds ambten a ren meer ruimte en comfort zullen krijgen. - Over enkele jaren zal het tegenwoordige Palais des Nations weer Hotel National zijn, zullen de tegenwoordige burëaux weer in slaap- en badkamers worden getransformeerd zullen de kamers, nu het heiligdom van den Secretaris-Generaal weer de Staterooms voor rijke Amerikanen, Prinsen en Hertogen vor men, de bibliotheek wordt weer eetzaal, de commissiekamers salons, misschien ping- pongkamers. en een oude knecht achterge bleven in dit historisch beroemd geworden gebouw zal vertellen van: „toen het Hotel National nog Palais des Nations was LANGS DE STRAAT. Koopjes. Vóór den imposanten winkel met de hooge ramen en de met goederen ongepropte etala ges stonden de dames en heeren op straat te wachten, totdat van binnen uit een vriende lijke hand de deur zou openen, al was het maar op een kier. Voor de rest zou de oer kracht der dringende menigte wel zorgen, maar voorloopig was zij tot latente rust ge dwongen. En zij schikte zich daarin. Er was gelukkig de afleiding van het tel kens opnieuw bezichtigen van de lokkende étalages, waarin de enorme koopjes met dui delijke kaarten stonden aangeboden. Het kij ken naar zulke prijzen was op zichzelf al een genot, waarvoor het verdraaien en uitrek ken van halzen slechts een klein ongemak was, een geringe vergoeding voor het zich verlustigen. 't Is weggeven! zei een juffrouw en een ander knikte maar. want een beter woord was er toch niet voor te vinden, 't Wds weg geven -- Niet dringen daar! maande een agent. Waarlijk deze wijze opmerking was lang niet overbodig, want bij de reeds ongeduldige en voltallige menigte had zich wéér een nieuwe gegadigde gevoegd voor een koopje en mèt de komst dezer nieuwe sollicitante ont stond bij allen het ondefinieerbare gevoel, dat het nu voor goed uit was met de betrekkelijke rust. De laatst aangekomene was een juffrouw- met-pince-nez. een doodfatsoenlijke juffrouw overigens. Alleen maar wat er „op-dringerig". Het begon al dadelijk toen deze juffrouw een dame van haar kennis in het midden dei- wachtende slang meende te ontdekken en daarop afstoof, als aangetrokken door een magneet. Het bleek intusschen een vergissing want de vermeende dame van haar kennis betuigde haar leedwezen over het niet thuis kunnen brengen dezer Juffrouw the haar doel echter toch luid bereikt: ze stond vast in het midden der wachtende rij Gunst, dat u me niet kenzei ze nog. zonder echter naar een antwoord te luisteren, want. ze keek niet eens meer naar de dame. maar haar hongerige blikken kleven aan c!e eerste etalage, waar één bijzonder koopje haar bijzondere aandacht had. En ze zei tot de dame, die ze nu toch maar tot haar kennis rekende: Die taseh daar van negentien gulden, voor één vljft-'g. ziet u 'm? Het gir><v dus om die tasch. maar er is in deze bevolkte wereld nu eenmaal concurren tie overal en tot schrik van de iuffrouw-met- pince-neZ fluisterde de dame terug: Daar staan ik óók voor al e<m uur De juffrouw nam haar maatregelen. En langzaam, langzaam, langs de kanten, trachtte de ptnee-nez-juffrouw nu toch nog Ciéér naar voren te komen. Ze was dc eenige niet en het gedrang begon nu pas goed. Niet dringen daar! herhaalde de agent, maar wat beteekenen wijze woorden, als vrouwen willen vechten voor een koopje! Slechts even kon de rust worden hersteld en In die rust kon de juffrouw-met-pince-nez haar vorderingen opnemen. Ze was vier rijen verder en de •deur was al in het zicht. Helaas, toen riep de dame van haar kennis: Mag dat dan maar? Hé agent. Hel; was natuurlijk het zwartste verraad, maar de dame zag er niet tegen op het te plegen. Haar tasch was in gevaar door de juffrouw en hoewel dier mededeelingei^ on getwijfeld vertrouwelijk waren gegeven, maakte de dame er gebruik van. Ze lvad bo vendien haar getuigen: want gezien of onge zien waren allen bereid tot de verklaring, dat de juffrouw was vóórgedrongen, omdat zij voor allen hetzelfde gevaar opleverde. Daar weer achter aansluiten, besliste de agent. En toen werd die vrouw tot een hyena. Het hielp haar niet en het zou haar niet geholpen hebben, al had ze achtereenvolgens alle die ren uit een dierentuin willen imitceren, want ze had nu iedereen tegen zich. De menigte wierp haar gewoonweg uit en als een paria moest ze verdwijnen. Ze dacht er echter niet aan om achter-aan van voren-af-aan te beginnen. Ze had ver loren en ze nam haar verlies, maar vóór ze verdween, wilde ze het hare nog zeggen. Ajuus, kale madammen! schold ze en misschien maakte ze zich daarbij iets te druk. In elk geval viel haar pince-nez op den grond en alleen de scherven waren nog maar heel. Ze huilde bijna van woede en dat werd er niet beter op. toen iemand riep: Nou hebt u toch een koopje! De menigte lachte, hardvochtig, zooals élke verzameling zelfs van de goedhartigste men- schen hardvochtig wezen kan. Toen werd de deur geopend. Er klonk ze nuwachtig gelach en wéér vermaning van den agent. Er klonk gejuich! De menigte ging haar koopjes halen TON RUYGROK. ongeregeldhedk"; ..portage tl arnhem. Te Arnhem is het in de binnenstad tot ongeregeldheden gekomen, doordat met bro chures en kranten colporteerende demon straties hielden. Winkeliers hebben hiertegen geprotesteerd wegens schade door de onge regeldheden veroorzaakt. Er zal nu een ver ordening komen, waarbij het colporteer en, waarbij de openbar* orde verstoord wordt, verboden zijn vrouw met een mes gestoken. Tegen een kellner, die op de Groote Markt te Nijmegen zijn van hem gescheiden echt- genoote met een mes heeft gestoken, is twee en een half jaar gevaingenisstraf geëischt. dankbetuiging voor den bom? In de vergadering der Eerste Kamer van 15 Maart had mevrouw Pothuis-Smit (s.d.) vragen gesteld over een dankbetuiging, die de regeering gericht zou hebben tot de firma van Heyst te 's Gravenhage voor de goede kwaliteit van den op „De Zeven Provinciën" geworpen bom. Minister Deckers heeft ontkend dat er dank betuigd was, doch mevrouw Pothuis- Smit heeft nu opnieuw gevraagd, of het den minister bekend is, dat deze dankbetuiging in de fabriek als een feit werd besproken en of hij hiernaar anders een onderzoek wil doen instellen en het resultaat aan de Kamer meededen. OP ZIJN VROUW GESCHOTEN. MOORDAANSLAG IN OVERSPANNING GEPLEEGD. Dinsdagmorgen loste iemand te Zeist on verwachts een schot op zijn echtgenoote, die in den linkerschouder werd getroffen. De vrouw vluchtte in nachtgewaad de straat op. Nadat haar geneeskundige hulp was verleend werd zij naar het St. Antonieziekenhuis te Utrecht overgebracht, waar zij ter verple ging is opgenomen. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. De echtgenoot heeft dezen aanslag in zeer overspannen toestand be raamd. De man, die onder curateele stond, werd gearresteerd. UIT DE STAATSCOURANT. RECHTERLIJKE MACHT Bij Kon. besluit is benoemd tot kanton rechter te Tilburg mr. F. F. J. B. van de Ven, thans kantonrechter te Hulst, belast met de waarneming van de werkzaamheden van kantonrechter te Neuzen: is benoemd tot kan tonrechter te Terborg mr. C. J. Huyser, thans griffier bij voormeld kantongerecht, en zijn aan mr. C. J. C. J. Huyser, kantonrechter te Terborg', opgedragen de werkzaamheden van kantonrechter te Doesburg. GEEN AUDIëNTIE. De gewone audiëntie van den minister van Economische Zaken en Arbeid zal Donderdag niet worden gehouden. DIVIDEND ALGEMEENE EXPLORATIE MAATSCHAPPIJ. De Algemeene Exploratie Mij. zal een slot- dividend uitkeeren van 6 pet. (v.j. 7 pet.) zoodat het totale dividend wordt 11 pet. (v.j. 13 pet.) EX-KEIZER NIET NAAR DUITSCHLAND. DE REGEERING NOG NIET MONARCHISTISCH. Het Wolffbureau vernam van de admini stratie van het voormalige Pruisische ko ningshuis, dat de terugkeer van den ex-keizer naar Duitschland afhankelijk is van de toe stemming der Rijlcsregeering, die de kwestie op het oogenblik niet discutabel acht. De uit- noodiging van Bad Homburg om zich op het kasteel aldaar te vestigen, dient dus voorloo pig onbeantwoord te blijven. FASCISTEN UIT DE BURGER WACHTEN. HAAGSCHE LEIDERS BEDANKEN VOOR HUN PARTIJ. Ook in de Burgerwacht te 's Gravenhage beeft rie ministerieele circulaire, die het lid maatschap verbiedt aan leden van fascisti sche organisaties, moeilijkheden veroor zaakt. Naar de N. R. C. vernam zouden de voorzitter jhr. mr. Schorer en de comman dant gep.-Iuitenant-generaal Gerth van Wijk moeten aftreden. Zij hebben nu tusschen twee mogelijkheden gekozen en uit trouw aan de burgerwacht bedankt voor de Natio nale Unie. EEN BOEK VAN JO SPIER. Van Jo Spier zal binnenkort verschijnen een boekwerk bevattende een verzameling van 100 teekeningen. Prof. R. N. Roland Holst, directeur der Rijks-academie voor Beeldende Kunsten, •schreef bij deze uitgave een inleidend woord. IN KOKEND WATER GEVALLEN. Te Dongen is de heer A. S. assistent op dc Stoomzuivelfabriek Dongen door tot nu loe onbekende oorzaak in een ketel met water gevallen. dal: een warmte had van 170 graden Met vreeselijke brandwonden overdekt is hij in zeer zorg wekken den toestand overge bracht. naar het Gasthuis te Dongen. VELDWACHTER EEN OOG UITGESLAGEN. BEVESTIGING VAN T HAARLEMSCHIi VONNIS GEVRAAGD. Het Hof te Amsterdam heeft behandeld de zaak legen een 24-jarigen koopman, die toen hij op 10 September 1932 betrapt werd op een zedenmisdrijf met een nijptang een op zichter, onbezoldigd rijksveldwachter, een oog heeft uitgeslagen. De man werd te Haar lem tot drie jaar veroordeeld- doch had in de voorloooige hechtenis te kennen gegeven, dath hij. als hij veroordeeld werd. den agent tot een oorlogsinvalide zou maken. De pro cureur-generaal requireerde thans bevesti ging van het vonnis. Da verdediger vroeg een psychiatrisch onderzoek. Het Hof besloot den psychiater dr. Over beds nos tc hooren. op 13 April. faillissementen. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 23 Maart 1933: 1. J. Nieuwenhuis, groentenhandelaar. wo nende te Haarlem, Paul Krugerstraat 34; Curatrice mevr. Mr. L. M. I. L. van Taalin genDols alhier. 2. F. Alberts, kantoorboekhandelaar, wo nende te Haarlem, Wagenweg 2; Curator Mr. H. E. Prinsen Geerligs, alhier. 3. P. Konijn, melkventer wonende te Heemstede, Eschdoornlaan 18; Curator Mr. A. van Lej'enhorst, alhier. 4. H. de Krijger, handelende onder den naam firma Expeditie van Zanten, wonende te IJmuiden, De Rijkstraat 99; Curatrice mevr. Mr. S. M. Koolds Bruyn te IJmuiden. 5. Y. Vlietstra, handelaar in marmer, wo nende te Haarlem, Johan van Vlietstraat 88 Curator Mr. F. van der Goot, alhier. 6. G. Takken berg, granietwerker, wonende te Zaandam, Boomgaardspad 10. Curator Mr. F, A. Davidson, alhier. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. S. J. Pit. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: 1. J. Bijland. wonende te Lisse. Curator Mr. F. J. D. Theyse, alhier. 2. G. Tat.es, wonende te Haarlemmermeer, Sloterweg 885. Curator Jhr. Mr. l. U. Rengers Hora Sic- cama, alhier. 3. J. H. Rovers wonende te Haarlemmer meer. Curator Mr. Sivain Groen, alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdeelings- lijst van. 1. A. van der Colk, slager wonende te Haarlem. Curator Mr. I-I, J. Deenik, aliher. 2. De nalatenschap van J. W. Kuiperi wed. R. Steensdorf. gewoond hebbende te Sant poort. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel alhier. 3. De Handelsvennootschap onder de firma Wildeboer en Robbé. gevestigd te Haarlem, en hare leden Pieter Wildeboer wonende te Haarlem. Curator Mr. L. V. Hoog, alhier. duitsch vlagvertoon. De Duitsche torpedobooten T 196 i flot tieljeboot), T 151 (halfflottiêljebooth T 157 en T 158 zullen van 24 tot 29 Mei Rotterdam bezoeken en vermoedelijk op 13 Juni te IJmuiden brandstof bijladen. De Duitsche tovpedobooten G 8 hali'flot- tie lj eb oot) G 7, G 10 en G 11 zullen van 4 tot 10 Mei Vlissingen bezoeken. NIEUWE VICE-PRESIDENT VAN DEN RAAD VAN INDIë. DR. J. W. MEYER RANNEFT. - Tot vice-president van den raad van Ne- derlandsch Indië is thans benoemd dr. J. W. Meijer Ranneft, voorzitter van den Volks raad van Nederlandsch-Indië. De heer Meijer Ranneft, die aldus tot op één na de hoogste functie in Nederlandsch- Indië is geroepen, is in de Oost geboren, nl. te Magelang. Hij is thans 46 jaar. De heer Meijer Ranneft heeft ook eenigen tijd te Haarlem gewoond, aangezien hij hier de lagere school en de II. B. S. bezocht, na ook te Fort de Koek te hebben schoolgegaan. Tusschen 1904 en 1905 studeerde hij te Lei den, waarna hij naar Indië terugkeerde en in verschillende functies, uit den aard dei- zaak steeds hoogere. bij het Bïnnenlandsch bestuur werkzaam was. In 1929 werd hij tot voorzitter van den Volksraad benoemd, als hoedanig hij zich heeft doen kennen als een bekwaam en geacht leider, die boven de par tijen stond. Verleden jaar werd de heer Meijer Ranneft benoemd tot doctor honoris causa. Hij is ridder in de Orde van den £Te- derlandschen Leeuw. SCHIETEN. nationale competitie De derde ronde van de Nationale Compe titie heeft weer een heele verandering in de ranglijst gebracht-: ook voor de vereenigin- gen uit den omtrek. Generaal Joubert, Overveen, heeft de ach teruitgang van de tweede ronde weer inge haald en staat nu weer op de elfde plaats, derde ronde 481 punten totaal 1435 punten. 2e klasse knielend: Graaf Floris, Vogelen zang bracht het met 478 punten totaal 1430 punten tot de achtste plaats 2e ronde 10e. Voor de derde klasse knielend bezet Oran je I de 11e plaats en is 1 plaats teruggegaan. Graaf Floris staat 12 vorige ronde 13, terwijl Oranje II nog de 20e plaats bezet. Het resultaat der derde ronde is als volgt: Oranje I 459 punten totaal 1389 punten, Graaf Floris II 465 punten totaal 1383 punten Oranje II 439 punten totaal 1232 punten. Eerste klasse staande: l. Bloemendaal Commando I 427 punten totaal 1355 punten, hoogste korpsschutter D. C. Houtgraaf 284 punten. In de tweede klasse heeftBloemendaal Commando II de eerste plaats moeten af staan aan Generaal Cronjé I. De stand is als volgt: 1. Generaal Cronjé I 445 p. totaal 1366 p. 2. Bloemendaal Commando II 441 p. totaal 1363 p., 3. Graaf Floris I 455 p., totaal 1358 p.. hoogste korpsschutter Joh. Rompa, Generaal Cronjé 290 p. Voor de derde klasse staande is de stand gelijk gebleven: hier is het resultaat als volgt: 1. Oranje I IJmuiden I 401 p. totaal 1311 p., 2. Bloemendaal Commando III 399 p. 1292 p. 2. Bloemendaal Commando III 399 p. p. totaal 1136 p. Hoogste korpsschutter B. A. Dammers Oranje I 280 p. SCHERMEN assaut d' entrapment in stoop's bad. A-S. Zaterdagmiddag drie uur heeft in S: cop's Bad een Assaut d" Erh vai nemeni plaats ter gelegenheid van de opening van het Gymnastiek- en Scherminstituut van mevrouw A. Admiraal—Meijerink. INGEZONDEN Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven AAN DE DIENSTPLICHTIGEN. Wettelijke voorziening ten behoeve van hen, die gewetensbezwaren hebben tegen den militairen dienst. Gezien het feit, dat binnenkort de keuring zal plaats vinden van de dienstplichtigen dei- lichting 1934. achten wij het onze plicht, deze jonge menschen te wijzen op de z.g. dienst-weigeringswet. Bij Wet van 13 Juli 1923 S 257 betreffende dienstweigering is een regeling getroffen voor hen, die op grond van hun overtuiging dat zijvden evenmensch niet mogen dooden, ook wanneer dit ingevolge overheidsbevel geschiedt, gewetensbezwaren hebben, tegen den militairen dienst. Deze regeling omvat: lo. hen, die voor inlijving' als dienstplich tige zijn aangewezen; 2o. militairen, die, hetzij als vrijwilliger, hetzij als dienstplichtige tot de land- of tot de zeemacht behooren, ook' gedurende den tijd, dat zij met groot verlof zijn. De gewetensbezwaren, moeten zijn gegrond op de overtuiging, dat men den evenmensch niet mag dooden. ook wanneer dit ingevolge overheidsbevel geschiedt. Wie dus het dooden van den evenmensch onder bepaalde omstan digheden wel geoorloofd acht (strafmaatre gel, zelfverdediging, ordehandhaving, volken bondsactie), kan zich op deze wet niet be roepen. De betrokkene moet zich met een met re denen omkleed verzoekschrift wenden tot den minister van Defensie. Van den dag af. waarop het verzoekschrift is ingediend tot dien waarop de beslissing van den betrokken minister is genomen, kan de verzoeker van dienstverrichtingen vrijge steld worden. De gewetensbezwaren tegen de vervulling van militairen dienst moeten zijn: A. Bepaaldelijk gericht op strijd met de wapenen; of B. algemeen. A. Bij erkenning van gewetensbezwaren, bepaaldelijk gericht op strijd met de wapenen, wordt de betrokkene belast met militairen, dienst, die niet gericht is op strijd met de wapenen. In geval A duurt de in het geheel te ver vullen werkelijke dienst acht maanden, langer dan deze dienst anders zou duren. B. Bij erkenning van gewetensbezwaren van algemeenen aard, wordt de betrokkene onder vrijstelling van den militairen dienst of onder opheffing' van het militair verband, te werk gesteld bij een anderen tak van Staatsdienst. Onder takken van Staatsdienst zijn begrepen de bedrijven onder beheer van den Staat, wapen- en munitie-fabrieken uit gezonderd. In geval B. duurt de tewerkstelling 12 maanden langer dan de werkelijke dienst anders zou duren. Op den duur wan den te volbrengen dienst wordt geen verkorting' toegepast wegens voorgeoefendheid. De minister bepaalt, wanneer *dë te volbrengen dienst zal worden vervuld. De regeling' van de te werkstelling, met inbegrip van het verblijf ter plaatse, geschiedt door den minister. JONGEREN VREDES - ACTIE Afd. Haarlem. Haarlem, 24 Maart 1933. HET KERKHOF DER GEMEENTE. In een der eerstvolgende raadsvergaderin gen zal o.m. beslist worden over eenigen grond ten Noorden van de gemeentelijke begraafplaats aan de Kleverlaan. ten Oosten van den Achterweg en ten Zuiden van de. R.K. begraafpiaats aan het Soendaplein. Tusschen de beide genoemde begraafplaat sen ligt een heel breede strook gronds. Hoé breed die wel is. weet ik niet. Dat daar een flink breede verbindingsweg van Oost naar West wordt aangelegd, wordt noodzakelijk geacht, maar 't is toch wel gewenscht, dat geen woningen langs dien weg worden ge- ■bouwd tegen een of tege nde beide begraaf plaatsen. Is daar na aanleg van den verbin dingsweg grond te veel, late men dien dan, verdeelen tusschen de beide begraafplaatsen. Een kerkhof moet naar mijn gevoelen een vrij en rustig terrein zijn, niet vastzitten aan woningen, herbergen, fabrieken enz. Dat men op 'n kerkhof 'n kapel, 'n aula en 'n voldoend ruime bergplaats voor de noodige gereedschappen heeft, is uitstekend, maar als ik het te zeggen had. dan zou ook de woning van den opzichter der begraafplaats geplaatst zijn geworden niet op 'n hoekje van het kerkhof, vanwaar in 't geheel niet gezien kan worden, wat er op het kerkhof geschiedt maar aan de overzijde van den weg, die er langs loopt. Het toezicht op het kerkhof zou dan ook veel gemakkelijker zijn. Langs den Schoterweg loopt de prachtige achter struiken verborgen afrastering niet langs het trottoir, maar blijft er eenige meters af. Was men soms bang het bestaan de kerkhof zóó groot te maken, dat het nog we! 'n vijftig jaar ruimte genoeg zou bieden? Waarom ook werd 'n zoo duur hek ontwor pen. dat het voorstel om dat te bouwen wel verworpen moest worden? De gemeentelijke beg raaf plaatst brengt vermoedelijk heel wat meer op. dan ze kost en toch gebruikt, men 'n deel van het zoo kostbare mausoleum als rommelhok en houdt men de deuren ervan steeds gesloten? En waarom toch heeft men de huizen (waarbij een herberg) die er aan de Klever laan tegen zijn gebouwd nog niet aange kocht. afgebroken en het terrein bij het kerkhof gevoegd? Wat hier gevorderd wordt voor het zoo genaamd onderhoud der graven, -chijnt mij een zeer drukkende belasting op dc misère. Men verhooge, als 't noodig is, de prijzen der graven, maar verder zorge de gemeente voor 't onderhoud van de begraafplaats, gelijk ook wordt gezorgd voor 't onderhoud dei- parken en plantsoenen elders in de gemeen te. Zorgen de nabestaanden niet voor het on derhoud der staven, dan '*"nnen ze daartoe toch niet gedwongen worden en zoo ziet men nu ook ai hier en daar op 't oudste d-°d der begraafrdaats graven, die er schandelijk ver waarloosd uitzien en daardoor de bezoekers van 't kerkhof hinderen. Ik hoop. dat de raadsleden vóór ze weer iets omtrent- de begraafplaats besluiten een onderzoek zullen doen op en ook om de be- graafplaat4- X

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 8