In het holst van den nacht. TE ELST fa Donderdag een Paaschveetentoonstelling gehouden, uitgaande van de samenwerkende Landbouworganisaties aldaar. Da commissaris der Koningin in Gelderland, mr. Baron S. van Heemstra (heer met bolhoed) bezichtigt een der inzendingen. IN DE FORDHAVEN TE AMSTERDAM is het eerste zeeschip aangekomen. n.T. de ..Or pheus" van de K.N.S.M., waarin Fordauto's geladen worden, bestemd voor het buitenland. DE WERELDBEROEMDE PARKAANLEG en de terrassen van het slot „Sanssouci" hebben een vernieuwing ondergaan, die thans gereedgekomen is. DE HEER A. ASSCHER tijdens zijn rede die hij Donderdag avond hield tijdens de groote protestvergadering in het R.A.I.-ycbouw te Amsterdam, inzake de maatregelen tegen de Joden in Uuitschland (Speurderopname). DE KONING VAN ENGELAND hield Woensdag in St. Jamcspalace te Londen een receptie. Dc aankomst van den koning in de galakoets. Dit was dc eerste receptie in dit jaar, welke door den koning zelf gegeven werd. DE GEBEURTENISSEN IN BRUNSWIJK. - S.A- hulppolitie bewaakt in het gebouw van de ziekenkas der stad de gevangen genomen personen. Mrs. FRANKLIN D. ROO SEVELT, cchtgcnootc van den Amerikaanschen pre sident, tijdens ccn jachtrit over de terreinen der rij en jachtverecniging te Washington. PROF. DR. T. W. PONT, voorzitter der Zuid-Afri- kaan.schc verccniging in Nederland, is 70 jaar ge worden. FEUILLETON Naar het Duitsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 11) (Nadruk verboden). „En wie van de aanwezigen zou, als ik vra gen mag, volgens u identiek zijn met die nachtelijke verschijning?" „Ik voel mij voorloopig niet gerechtigd den naam te noemen. De verschijning, zooals u het noemt, aan het sterfbed van Beiersdorf had een zijden sjaal om het hoofd, zoodat ik haar gezicht niet heb kunnen zien. Ik her kende de dame vanavond aan haar kleeding en haar sieraden, waarvan het persoonlijke en bijzondere karakter echter alle mogelijk heid van misverstand uitsluit." Dr. Römhild scheen zijn kalmte weer terug gekregen te hebben. Hij haalde de schouders op, keek recht voor zich uit en zei. met iets beschermends thans in zijn manier van spre ken: „Het is ook beter, meneer Roggenbach, dat u mij den naam niet noemt, beter voor uzelf. Want als ik u een goeden raad mag geven, is het deze: praat in 's hemelsnaam met niemand over uw laten we zeggen uw ontdekking. Dat zou u moeilijkheden kunnen bezorgen, waarvan u den omvang en de beteekenis op dit oogenblik nog niet kunt overzien". „Ik begrijp niet, wat u daarmee bedoelt, dokter. Zooals mijn gewoonte is, zal ik doen, wat plicht en geweten mij voorschrijven. Ik ben het verleerd mij in dergelijke aangele genheden door anderen te laten leiden. Maar toch interesseert het mij te hooren, welke reden u voor uw advies heeft". De scherpe toon van den privaat-docent scheen op Römhild niet den minsten indruk te maken. „U moet het een arts niet kwalijk nemen, dat hij zijn medemenschen met andere oogen beschouwt als de niet-medicus", antwoordde hij met een superieuren glimlach. „Ik heb op gemerkt, dat uw zenuwen nog steeds niet ge heel tot rust gekomen zijn en anderzijds ben ik, niettegenstaande alles, wat u mij hebt verteld, nog altijd vast overtuigd, dat die dame uit de sterfkamer van Beiersdorf niet bestaat. Een buitengewoon duidelijk en plas tisch droombeeld heeft in uw geest den vorm van een werkelijk doorleefde gebeurtenis aan genomen. Vanavond hebt u een dame gezien, van wie haar uiterlijk met uw droombeeld overeenkomt, en dat versterkt u in uw mee ning, dat uw nachtelijk visioen werkelijkheid is geweest. U moet vooral niet denken, dat u de eerste of de eenige bent, die het slacht offer is van een dergelijke begoocheling. Ik heb in mijn praktijk reeds herhaaldelijk zul ke gevallen gezien en toevallig altijd bij men- schen met groote intellectueele gaven en een levendige fantasie. En u zult zelf moeten er kennen. dat door het volhouden, dat zoon droomgezicht werkelijkheid was. groot onheil over volkomen onschuldige lieden kan wor den gebracht". Erich Roggenbach liet zich door Römhild's gepraat niet van zijn overtuiging afbrengen, dat hij dien nacht geen droombeeld, maar een wezen van vleesch en bloed had aan schouwd en dat hij vanavond, tot zijn onbe schrijfelijke ontsteltenis, de identiteit van deze geheimzinnige persoon had kunnen vaststellen. Hij voelde niet den minsten lust dit onvruchtbare gesprek voort te zetten en om er met een aannemelijk excuus een einde aan te maken, keek hij even op zijn horloge en zei. terwijl hij bleef staan: „Het spijt mij, dat onze wegen zich hier moeten scheiden, dokter! Ik zie. dat het later is dan ik dacht en ben daarom genoodzaakt een taxi te nemen". Zij wisselden nog een paar beleefdheids- Dhraces en gingen toen met een vormelijken groet uit elkaar. De geelzijden gordijnen van Traute Falken- hayn's coquet-gemeubelde zitkamer waren bijna geheel dichtgetrokken, zoodat de hel dere voormiddagzon getemperd in het vertrek binnendrong. In een peignoir gehuld lag Traute met een bleek gezicht en vermoeide oogen op den divan. Naast haar zat Lizzy Delvendal op den grond, een toonbeeld van frissche. bloeiende jeugd. Zij hield de rech terhand van haar vriendin in de hare en streelde van tijd tot tijd haar vingers of baar onderarm. „Arm kind", zei ze op schertsend- medelijdenden toon. „Is het weer zoo erg met die ellendige hoofdpijn? Die benauwde hitte bij de von Puchdorf's is er natuurlijk de schuld van en dan die verschrikkelijke ge woonte van hen om hun huis met allerlei reukjes te vullen! Ik snap. eerlijk gezegd, de mop er niet van om dat uitheemsche goedje te branden. Het mag heel bijzonder en ge distingeerd staan, maar je moet werkelijk zenuwen als kabeltouwen hebben om die lucht urenlang te kunnen verdragen. Zal ik je een migraine-poeder geven?" Traute schudde ontkennend het hoofd. „Alsjeblieft niet! Je weet. dat ik een hekel heb aan medicijnen. Het zal zoo ook straks wel overgaan. Trouwens, als jij bij me bent, is het wc! uit te houden: er is zooiets rust gevends in den klank van je stem". .Jammer, dat ik hem niet in flesschen kan gieten en aan de apotheken verkoopen. Het zou zoo'n aardige bijverdienste zijn!" Traute glimlachte mat en trok Lizzy's blonde hoofd liefkoozend naar zich toe. „Ik zou niet weten, wat ik zonder jou moest beginnen! Hoe speel je het in vredesnaam klaar. Lizzv. om iedereen onder je betoovering te vengen? Als ik niet zoo vee! van je hield, zou ik je warempel om dat talent benijden". ..O, dat talent faalt anders wel eens! Op dien stijven hark van een privaat-docent bij voorbeeld schijnt mijn tooverkunst heelemaal geen vat te hebben". Even legde Traute de hand op de oogen, alsof de hoofdpijn plotseling erger was ge worden en er gingen eenige seconden voorbij, eer ze vroeg: „Bedoel je dr. Roggenbach?" „Wie dacht je anders? Een onuitstaan bare. vervelende vent vind ik dat". „Dat ben ik volstrekt niet met je eens. Lizzy! Hij lijkt mij integendeel buitengewoon Intelligent". Lizzy Delvendal trok minachtend haar bo venlip op. „Misschien heb je gelijk, dat hij intelligent is, dat kan ik niet beoordeelen. Maar inteli- gentie is voor mij niet het voornaamste in een man". „Maar wat heb je eigenlijk op hem aan te merken?" „O, 'n heeleboel! In de eerste plaats, dat hij ons geen van beiden gisteravond 'n klein beetje het hof heeft gemaakt, wat hij toch had behooren te doen. nadat wij hem hier zoo vriendelijk ontvangen hebben. Of heeft hij het jou wel gedaan? Ik meen. dat ik jullie bij elkaar zag staan". ..Neen", verklaarde Traute met gesloten oogen. ..Wat dat betreft kan ik je gerust stellen. Het hof heeft hij me zeker niet ge maakt. Het leek er eerder op...." ..Waarop?" drong Lizzy aan, toen het an dere meisje de begonnen zin niet afmaakte. „Hij is toch niet onhebbelijk tegen je ge weest? Dat zou me overigens niet verwonde ren. Het leek mij al dadelijk, dat beminnelijk heid en ridderlijkheid zijn fort niet zijn". „Ik begrijp niet, dat je zoo het land aan hem hebt, kind. We kennen hem eigenlijk toch pas oppervlakkig" „Een kwestie van gevoel, meisjelief! Je hebt er geen idee var., hoe sterk mijn intuïtie in dit opzicht ontwikkeld is. Ik geloof niet. dat ik mij in de beoordeeling van een man ooit vergist heb. En zeker biet. wanneer hoogmoed en koelheid zoo duidelijk op zijn gezicht te lezen staan als bij dien geleerden Dr. Roggenbach". „Dan schijn je scherper oogen te hebben dan ik, want ik heb daar niets van kunnen be kennen. Hij leek mij Juist veel sympathieker dan de meeste heeren, waarmee wij in aan raking komen". „Nu. wij zullen afwachten, of ik hem ver keerd beoordeel. Maar hij schijnt zich gister avond tegenover Jou ook niet van zijn aange- naamsten kant te hebben voorgedaan. Waar over hebben jullie het eigenlijk gehad?" Weer aarzelde Traute met haar antwoord. „Gisteravond? O. dat herinner ik me niet precies meer.het ging in elk geval niet over dingen van beteekenis. Maar ik hoor een auto voor het huis stilhouden; als het maar geen bezoek voor ons isik ben niet in staat iemand te ontvangen". Lizzy was al naar het venster geloopen en hield het gordijn even opzij. ..Het is4Dr. Römhild. Hij komt alsof hJJ ge roepen is". „Toch niet voor mijn hoofdpijn? Daar heb ik geen dokter bij noodig. Ik ben niet in de stemming om met hem te praten en er ook niet op gekleed". ,.En dacht Je heusch. dat ik zou toelaten, dat hij wegging, zonder dat hij jou heeft be zocht? Neen. daar komt niets van in, meisje! Voor een dokter behoef je geen tollet te ma ken. En je vader betaalt hem geen vorstelijk honorarium, alleen om nu en dan eens 'op een thecuurtje met ons te komen babbelen". Met een zucht gaf Traute toe.. „Laat hem dan maar binnen. Maar Je moet mij beloven in cie kamer te blijven zoolang hij er is." ..Wel. wel," spotte Lizzy. „Begin je bang voor hem te worden?" „Natuurlijk ben ik niet bang voor hem, maar ik heb het liever." „Als je er zoo tegen opziet om met den bra ven man alleen te zijn, zal ik wel als chape ronne bij het consult blijven, hoor!" berustte de ander met een ondeugend lachje. ..Maar nu moet ik toch even do kamer uit om hem te ontvangen". (Wordt vervolgd.),

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 13