I 10 °,0 KORTING Firma JACOB DE VRIES Alléén Smedestraat 1 HAARLEM'S DACBIAD VRIJDAG 31 MAART 1933 UIT DE OMSTREKEN OVERVEEN VERGADERING S. D. A. P. SPREKER Ir. CH. G. CRAMER. De afdeeling Bloemendaa! van de SJD.A.P. hield Donderdagavond een openbare verga dering in restaurant Roozendaal 'te Over- veen. Spreker was de heer Ir Ch. G. Cramer, lid der Tweede Kamer, die sprak over: „Chaos of Sociaal-Democratie". De voorzitter, de heer W. Noorman, opende de bijeenkomst met een woord van wel kom. Mevrouw Broekhuizen begon met een paar gedichten voor te dragen o.a. van Adama van Scheltema en Margot Vos. De heer Cramer hield daarop zijn rede. Wij leven, aldus spr., in een zorgelijken tijd en niet alleen wij. Dit geldt voor de geheele wereld en verbijstert vooral hen, die politiek ongeschoold zijn. Geen wonder, dat velen uit het lood staan, zooals in Duitsch- land Ontbinding en verwarring constateeren wij op allerlei gebied. Dit moet zich weerspie gelen in het politiek gebeuren en daarom is fascisme en nationaal-socialisme gemakke lijk voor ons te begrijpen. Spr. ziet in het fascisme de stuiptrekking van een stervende maatschappij. Spr. ziet er een poging in van de bour- geosie, om te ontkomen aan het socialisme Wij weten niet, wat er nog zal komen, maar zeker is de toestand gevaarlijker dan in 1914 wat oorlogsgevaar betreft. Gelukkig ziet spr. groote tegenkrachten bijv. de Volkenbond en de arbeidersklasse. Alberda heeft het zoo juist gezegd: twee wegen staan voor ons open. De eene weg leidt naar de Chaos, de andere naar de Sociaal- Democratie. Chaos heerscht. Aan den eenen kant over vloed van productie aan den anderen kant groote tekorten. Als vroeger vernietiging van graan, katoen, koffie, bollen. Rationalisatie zou een zegen voor de wereld kunnen zijn, als zij anders georganiseerd was. Zucht naar winst heeft de bedrijven bo venmatig doen uitbreiden, zooals de suiker industrie op Java, die nu plat ligt. De oorzaken der crisis zijn vele. Maar vooral de oorlog heeft schuld. Op deze crisis zal na een opleving weer andere volgen, steeds ernstiger, tot de wereld rijp is voor het socialisme. Spr. is er van overtuigd, dat het zal uitlocpen op de so cialistische maatschappij Wij gaan de rich ting uit. die Marx heeft uitgestippeld en wij behoeven niet te versagen. Menschen kan men dooden, den geest doodt men niet. Wij moeten in den verkiezingstrijd een duidelijk sociaal geluid doen hooren en in de toekomst, misschien een andere politiek moe ten voeren. Wij moéten radicale sociale politiek voeren. Zoo moet socialisatie een .levend stuk wor den van het program, zoomede een- plan- matisch productiestelsel Daardoor kan men den chaos tegengaan. Werkloosheid is wel een der schrijnendste dingen. Dit onderwerp vinden we op het program ma van alle politieke partijen. Zoo lang echter het kapitalistische stelsel er is, zal ed werkloosheid zijn. Zij kan niet opgelost worden zonder de grondslagen der maatschappij te verande- ren. Men verwijt ons, zegt spr dat de fout jn de hooge loonen zit. Dit is volkomen in strijd met de economische beginselen. Als rechts aan het bewind komt, word1 de toestand der werkloozen minder Men verwijt ons, dat wij een demagogisch spel zouden spelen. Wij weten dat de toe stand zorgelijk is, maar wij zeggen: aan den steun der werkloozen moogt gij niet tornen. Van heffing ineens wil De Geer niet w Men moet het geld halen, wnwv het is. Waarom bezuinigt men niet w op het militarisme? Een ander goed dei we te ver dedigen hebben is de democratie. Het fascisme leeft vrij sterk in de kringen der bourgeoisie Wij behoeven niet zoo bang te zijn voor ■uitspattihgen. Maar toch moeten wij op passen en een onverbiddelijkcn strijd tegen hen voeren. Vele partijen zijn met het fas cisme besmet. Spr. becritiseert de Vrijzinnig Democraten die hun beginselen verloochenen. Men verwijt ons vervolgt spr. dat wij de democratie zouden verloochenen *u haalt dan de „Zeven Provinciën" aan. Spr. ont kent dit. t Vervolgens behandelt hij wjn standpunt tegenover het gezinsleven, godsdienst en ge zag Welke partij is sterker voorstander van de gerechtigheid dan wij? De vorige 4 jaren hebben vtoond, wat men van rechts kan verwachten De Vrijheidsbond takelt af, de Vrijz.-Dcm- vcrloochenen zich zelf. Ten slotte wekt spr op, om te werken voor de SuD.A.P. Na de pauze volgde nog declamatie en werd een geanimeerd debat gevoerd. HEEMSTEDE SANTPOORT WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der Arbeidsbe middeling kwamen in den loop dezer week (341) 327 aanbiedingen in van werkzoeken den en wel: (36) 24 grondwerkers, (7) 6 metselaars. (7) 7 schilders, (21) 22 timmerlieden. (11) 11 opperlieden. (78) 79 bloemistarbeiders, (88' 91 losse werklieden, (16) 17 metaalbewerkers (7) 7 kantoorbedienden, (3) 3 bouwkund teekenaars (4) 4 bakkers, (1) 2 stukad1* (62) 54 werkzaam in ande""1 H"",°oen. Dit is het laagste aantal sedert November 1932. toen het 311 was. Toen waren er slechts 56 bloemistarbeiders cn 76 losse werklieden De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn "die van de opgave der vorigen week. LEZING NIET DOORGEGAAN. Gisteren zou Mr. Moltzer in ,De Toorts" het tooneelwerk van Henr. Roland Holst „Moe der" bespreken. Deze lezing vond echter in verband met de verkiezingsactie geen door gang. CONCERT Een dames-koor, onder leiding van Mej. Ida Pijzei, een tweetal dames-solisten uit dit koor, alsmede een niet bij name genoemd violist gaven in de zaal van de vereeniging „Spaarnberg" een concert, waarvan de baten ten goede zouden komen aan de vereeniging „Het Witte Kruis". Voor zoover ons bekend, was dit de eerste maal' dat in genoemde zaal een concert werd gegeven. In aanmerking genomen, dat zij niet de pretentie wil hebben van een concertzaal te zijn, kunnen we niet anders getuigen, dan dat de prestaties der concerteerenden er heel goed tot haar recht kwamen. Toen het aanvangsuur was geslagen en we nog zooveel stoelen onbezet zagen, be treurden we dit om twee redenen. In de eer ste plaats, omdat het goede doel, dat werd nagestreefd, nu wel niet bereikt zou worden en in de tweede plaats om Mej. Pijzei en de haren, die zich zoo spontaan en welwillend hadden beschikbaar gesteld een zoo bij uit stek nuttige vereeniging als „Het Witte Kruis" is, te steunen. Toen echter het laatste nummer was ten gehoore gebracht, betreur den we de slechte opkomst om nog een der de reden en wel, omdat zij, die niet aanwezig waren, zoo ontzettend veel gemist hebben, want zoo ooit, dan was thans het „De afwe zigen hadden ongelijk" op zijn plaats. Mej. Pijzei bleek n.l. onder haar leiding te hebben tal van zeer goede stemmen, die met elkaar een uitstekend geheel vormden. Dat bleek ons al aanstonds uit de wijze, waarop „Laudate Pueri" en „Ans Psalm 95" van Men delssohn Bartholdy werden ten gehoore ge bracht. En later konden we het o.a. nog meer constateeren in een tweetal Hollaridsche composities van Henri Bagwyn „Sterrenhe mel", „Nachtstilte" en „Vier Zigeunerlieder" en niet te vergeten in „Ye banks and braes" (Scotch air), waarin we o.m. een alt-partij hoorden vertolken, die we niet licht zullen vergeten. Zij, die deze partij a. li. w. droeg, het programma vermeldde haar naam niet trad ook nog als soliste op en ook toen hebben de aanwezigen van haar prachtig, klankvol orgaan genoten. In het bijzonder vermelden we „Every time I feel the spirit" en „Heaven Bells a Ringing in mah Soul". Voorts trad een der sopranen als soliste op en ook haar prestaties mochten er zijn, al stonden ze niet op de hoogte van die der alt-soliste. Voor instrumentale afwisseling zorgde een violist, wiens prestaties geheel in 't kader van den avond pasten. Als een bf^-nder goede prestatie merken we aan Sonatine van A. Dvorak en „Elegie" van Pirindelli. Aan het slot van den avond dankte de heer B. G. Schuitemaker namens „Het Witte Kruis" alle medewerkenden. IJMUIDEN MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.05—f 0 85 Tongen per K.G f 1.25f 0.70 Zetschol per 50 K.'G f 21 Kleine schol per 50 K.G. f 20f 3.10 Schar per 50 K.G. f 2.90—f 1.20 Braad schelvisch per 50 K.G. f 16—f Kabeljauw per 125 K.G. f 53—f 24 Gullen per 50 K.G (kleine) f 2.50 Leng per stuk f 0.50 Wijting per 50 K.G, f 2.40—f 2 BESOMMINGEN. Loggers: Sch 210 f 765, KW 44 f 173. Kotter: E 448 f 1009. CHRISTELIJK-DEMOCRATISCHE UNIE. In het gebouw van den Christ. Besturen bond aan de Bakenessergracht is Donderdag avond een bijeenkomst gehouden van de Christ. Democratische Unie. waar als spreker optrad de heer H. van Houten uit Groningen, de eerste candidaat op de lijst der C. Dem. Unie. Als onderwerp had hij gekozen: de C. D. U. en het Maatschappelijk Onrecht. Spr. begon met te zeggen, dat velen werk loos zijn, die niet gevolg kunnen geven aan Gods grondwet, dat men in het zweet zijns aanschijns zijn brod zal eten. Er is genoeg om de behoeften te bevredi gen doch het is niet loonend, die te bevre digen. Zeer ongelijk wordt de maatschappe lijke rijkdam verdeeld en dat is het onrecht. Reeds Kuyper zeide in 1891, dat het kapi talisme alles naar zich toe zuigt, totdat er slechts een bestaansminimum voor de arbei ders overblijft. Niet minder. Want de ar beider is een winstobject. Spr. behandelde, in dc eerste plaats de kwestie van het staatspensioen. De bezwaren hiertegen, als zou het zijn demoraliseerend, vernederend en leidend tot staatssocialisatie, bestreed spr. De groote massa der menschheid wordt tekort gedaan. Een bepaalde maatschappe lijke groep profiteert van den arbeid van anderen. Er is een rechtsgrond voor staats pensioen voor die arbeidenden, omdat deze laatsten tekort worden gedaan. Men heeft wel vele millioenen over voor leger en marine, doch niet enkele millioenen voor de ouden van dagen. Spr. behandelde voorts de regeeringspoli- tiek ten aanzien van werkloosheid en bezui niging. De leiding in de laatste jaren be rustte bij de rechtsche partijen, doch deze hebben den wagen in het moeras gereden. Verlaging van de directe belastingen heeft in de laatste jaren plaats gehad, doch er kwamen verzwaringen van de indirecte. Spr. besprak het gevolg van de crisispoli- tiek op het gebied van land- en tuinbouw. De C. D. U. voelt voor een steun, die werk- verruimend werkt, doordat ze in de zakken der boeren terechtkomt, doch niet voor een die de boeren niet raakt. De Christ. Dem. Unie wil een sterke regee ring. sterk en rechtvaardig. Het kapitaal wordt ontzien cn de kleine man aangepakt. Spr. tastte de loonpolitiek der regeering aan, en de bezuinigingen, die volgens spr progressief moesten zijn. Tenslotte roerde spr. het werkloosheids vraagstuk aan. Er is alleen werkloosheid, om dat, de maatschaopelijke rijkdom verkeerd verdeeld wordt. Het in Nederland aanwezige kapitaal moet beschikbaar worden gesteld voor groote werken. Spreker eindigde met een bestrijding van wat de tegenstanders over de Christ. Dem. Unie zeggen. Hij spoorde de aanwezigen aan, op 26 April hun stem uit te brengen op de Christ. Dem. Unie. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. DAMMEN. DAMKAMPIOENSCHAPPEN VAN HAARLEM. Woensdagavond j.l. werden de wedstrijden om de damkampioenschappen van Haarlem voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: J. B. Sluiter Jr.J. W. van Dartelen, uitgesteld; J. van BerkumP. J. van Dartelen, uitgesteld; H. W. ZitmanP. J. J. van Eik 2—0; H. A. van AbsW. Stroo 1—1. Derde klasse; J. Zurel—A. Smit 11; G. ElzingB. Gabriel 11; N. J. BijrijTh. Amelung Jr. afgebroken; H. G. J. Andriessen- Henneke 2—0; Th. v. d. SluisA. Russ 2—0. VOETBAL. EEN WEDSTRIJD WEST-EUROPA— MIDDEN-EUROPA. PARIJS, 30 Maart (V. D.) Wij maakten dezer dagen melding van de mogelijKheid, dat op 27 Mei a.s. te Brussel een wedstrijd zal plaats hebben tusschen twee ploegen van Centraal en West-Europa. Een beslissing daaromtrent valt op 22 April a.s. tijdens een bestuursvergadering van de F.I.F.A. Het bekende Fransche sportblad „L'Auto" heeft zich reeds beziggehouden met de vraag hoe een West-Europeesch elftal zou kunnen worden samengesteld. Het blad geeft toe, dat het niet gemakkelijk zal zijn om een dergelijk team samen te stellen en als voor beeld zet het ons het volgende elftal voor, daarbij uitsluitend spelers betrekkend uit Portugal, Nederland, Frankrijk, Spanje en België: Doel: Desfossé (Frankrijk). Achter: Quincoces en Ciriaco (beiden Spanje) Midden Cillamen (Spanje), Kaucsar (Frankrijk) en Van Heel (Nederland). Vóór: Wels (Nederland), Voorhoof (België), Capelle (Belgie), Irraragori en Gorostiza (beiden Spanje) Reserves; Van der Meulen (Nederland), Mairesse (Frankrijk), Delfour (Frankrijk), Regueiro (Spanje) en Adam (Nederland). Z. F. C. 2—STORMVOGELS 2. Stormvogels 2 vertrekt als volgt: Wagenaar. v. d .Steen, Van Gelder. Rijkeboer, Zwaan. Spruyt, G. de Jonge, Van Pe', De Greef, Spruyt, v. d. Steen. R. C. H.—D. H. C. R. C. H. verschijnt met: Kos. Krom, Prevost Sr., Geutskens, Ruis, Prevost Jr. Hanse, Verkerk, W. Kedde, De Geus, Martin. ALOM. VICTRIX II—R. C. H. II Schuurman, Fr. v. Thiel, Kaestner, Hessels, Joh. Berg, Waalewijn, Werve, Kok, Ruijgrod. G. v. d. Meij de Bie, Meijer. E. D. O.—H. R. C. O.-elftal heeft de volgende op- Het E. stelling: Van Roon, G. Zandstra. C. v. d. Kuyl, Jansen, Dinkla. Oomen. Perukel Sr., H. Koene, GÓemaat, PeTukel Jr. J. W. Koene. KINHEIMALCMARIA VICTRIX. Naar wij vernemen, zal Kinheim in haar wedstrijd tegen Alcmari'a Victrix a.s. Zondag volledig uitkomen, zoodat een spannende strijd te verwachten is. Er bestaat voor dezen wedstrijd, zooals van zelf spreekt, groote belangstelling, vooral uit Amsterdam. Aan de bezoekers uit de omge ving wordt daarom verzocht, vroegtijdig te komen om opstoppingen te voorkomen. DE SCHOOL VOETBALWEDSTRIJDEN. De schoolwedstrijden in de a.s. Paaschva- cantie beloven inderdaad weer een groot succes te worden. De indeeling van de elf tallen is ongeveer dezelfde als die van het vorige jaar, d.w.z. er zijn vier afdeelingen, te weten A, B. C en D. In afdeeling A kan slechts één elftal van een school uitkomen. De spelers moeten hiervoor den leeftijd van 16 jaar bereikt hebben. In deze afdeeling kunnen dus ook leerlingen van scholen als M.T.S. e.d. meedoen. Afdeeling B is voor scholieren niet ouder dan 19 jaar. en afdeeling C voor scholieren niet ouder dan 16 jaar. In afdeeling D mogen slechts elftallen uit komen van de lagere scholen es van de eer ste klassen der middelbare scholen. De spelers mogen echter niet jonger zijn dan 11 jaar. De wedstrijden van de afdeelingen A en B duren 11/2 uur en die van C en D een uur. De indeeling is zoo gemaakt, dat geen elftal meer dan vijf wedstrijden speelt: bovendien is het spelen van twee wedstrijden uitgesloten. En daar de heer W. P. J. Ente wederom de leiding van één en ander heeft, is een vlotte afwerking van het programma verzekerd. BLOEMEND AAL—A.F.C. Het elftal val Bloemendaal is als volgt: Huisman-, Jonker gauw. C. Bakker, Immer, Beijk, Parson, F. Bakker, De Bock, Röbken, Van Gelder, Strik. Parson speelt Zondag voor het eerste elf tal zijn laatsten wedstrijd. Volgend seizoen hoopt hij voor de Veteranen uit te komen. STORMVOGELSH A ARLEM. Stormvogels komt als volgt uit: De Waard, Jongsma Koster, Fijen, Prins, v. d. Velde, v. d. Steen, Groeneveld, Schoorl, Van Rooden, De Waard. Men telt dus één invaller voor Haak. ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE Ulysses verscheen in den thuiswedstrijd te gen V. V. IJ. slechts met negen man, waar onder nog enkele invallers n verloor natuur lijk. Dc IJmuidenarein hadden het al heel gemakkelijk: zij wonnen met 9—1 Tramvogels heeft haar laatsten wedstrijd van het seizoen gewonnen nog wel tegen Z. S. V. in Halfweg. Jammer, dat de Geel tjes niet wat eerder in dezen vorm sre-mee1'' hebben, dan zou het eindresultaat bepaal heel anders ziin geweest. In de Sooor- en Tramwegcomoetitie heeft deze ploeg steeds een fraai figuur geslagen. Kennmerland had Tweede Jeugd op bezoek en won met 41. Mooy c.s. zijn den laatsten tijd niet meer zoo goed op dreef. Voor morgen is het volgende programm; samengesteld: AFDEELING A: Ulysses—Z. S. V. KennemerlandV. V. IJ. AFDEELING B: Ulysses 3—Ijskegels AFDEELING C: V. V. IJ. 3—IJ. F. C. 3 De belangrijkste ontmoeting is die tusschen Kennemerland en V. V. IJ. De oranjehem den hebben theoretisch nog een kampioens kans ep zullen zich wel tot het uiterste in spannen om de IJmuidenaren te kloppen. Wij betwijfelen echter of dit zal gelukken. Ulysses geven wij niet veel kans tegen Z. S. V. BILJARTEN. WERELDKAMPIOENSCHAP CADRE 45 2. Het kampioenschaps-tournooi om den hoogsten titel der wereld in het tweestoots- cadre groot-biljart wordt dit jaar onder leiding van de „Kölner Billard Klub" te Keulen gehouden van Woensdag 5 tot en met Zaterdag 8 April a.s. Onze landgenoot J. Dommering neemt hieraan deel. De overige gegadigden voor den titel zijn: A. Poensgen (titelhouder) en Dr. Meyer (beiden Duitschland), E. Soussa (Egypte), R. Gabriëls en Th. Moons (beiden België), Corty (Frankrijk) en Apleby (Amerika). Een sterke bezetting, zoodat Dommering een zware taak zal hebben, om ons land goed te vertegenwoordigen. OM DE ZILVEREN FRUITMAND. Woensdagavond zijn de wedstrijden om bovengenoemden wisselprijs met de volgen- L. Gehrels P. Geestman S. Rudelsheim L. Gehrels pnt. brt. h.s. gem. 350 16 105 21.87 249 15 50 16.60 202 13 108 15.55 350 13 108 26.95 Donderdagavond werd het tournooi om bovengenoemden wisselprijs met twee par tijen vervolgd met den volgenden uitslag; pnt. brt. h.s. gem. V. Kappel 350 14 152 25.— W. Damman 270 13 63 20.76 L. Gehrels 182 14 53 13.— C. Keyser 350 15 72 23.33 Zondagmiddag en - avond werden de vol- gende vier partijen gespeeld: 2 uur: C. KeyserP. Geestman; 4 uur W. Damman P. Kobus; 8 uur: S. Rudelsheim—V. Kappel; 10 uur: De stand is thans: L. Gehrels P. Geestman P. Kobus S. Rudelsheim W. Damman C. Keyser V. Kappel gesp. gew. verl. h.s. 108 149 75 108 107 72 152 Al onze goederen zijn van PRIMA kwaliteit en wij geven gedurende deze OP NIET GEëTALEERDE ARTIKELEN ZIET DE ETALAGES TELEFOON 13216 hoek Kruisstraat

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 14