UIT HET BUITENLAND Men vreest voor 76 dooden. NEDERLAND EN DE WERELDHANDEL. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 5 APRIL 1933 TWEEDE BLAD Oorzaak van de ramp nog niet vastgesteld. Luchtscheepje dat ter assistentie uitvoer eveneens verongelukt. NEW YORK, 4 April (V.D.) Het Bureau van den Amerikaanschen vlootcommandant, deelt mede, dat er weinig uitzicht bestaat, dat de bemanning van het verongelukte lucht schip Akron" gered zal worden. Met uitzon dering van den officier en de drie manschap pen, die aan boord van de „Plioebus" zijn op genomen, zouden dan zesenzeventig opvaren den van het luchtschip om het leven zijn ge komen. De „Akron" stortte te 11.30 uur in den nacht van Maandag op Dinsdag (hedenmor gen 4.50 uur Amsterd. tijd) in zee neer. Het luchtschip gezonken. NEW YORK, 4 April (V.D.) De Ameri- kaansche kruiser „Portland" deelde radio grafisch mede, dat op de plaats, waar de ramp met de „Akron" heeft plaats gehad, niets meer te zien is. Sporen van het wrak werden nergens meer gevonden. De kust wachtschepen „Tucker", „Mojave", en „Mac- dougal" zijn eveneens op de onheilsplek ge weest. Zij hebben echter geen hulp meer kunnen bieden. Volgens een nader bericht van de „Portland" heeft de kruiser het lijk van den marconist van de „Akron" gevon den. De door de Duitsche tankboot geredde personen zijn op het Amerikaansche kust- schip „Tucker" overgebracht. De kruiser meldt verder, dat er overigens geen levensteekenen van de „Akron" of van de bemanning gevonden zijn. Gissingen omtrent de oorzaak. NEW YORK. 4 April (V.D.) De door het Duitsche tankschip ..Phoebus" geredde eer ste officier van het luchtschip „Akron", Wiley heeft het staatsdepartement voor Marine medegedeeld, dat de Akron" op het oogenblik van" het ongeluk heeft vlam ge vat. De directe oorzaak van den brand is vastgesteld. Te New York is men van meening, dat het luchtschip door den bliksem getroffen kan zijn. Daar het luchtschip evenwel gevuld was met helium, schijnt een gasontploffing bui tengesloten. omdat, zooals bekend, helium niet ontvlambaar is. Dit blijkt ook uit het feit. dat de „Akron" nog eenigen tijd drijven de is geweest. Tal van vliegtuigen waarin journalisten hadden plaats genomen, heeft Dinsdagoch tend in een kring van 20 mijlen rondom de plaats van de ramp gecirkeld, zonder ook maar het minste spoor van het luchtschip of de bemanning te vinden Het staatsdepartement van Marine deelt mede, dat het Amerikaansche kustwacht schip Tucker stukken wrakhout heeft opge- vischt op 15 zeemijlen ten Oosten van Kaap Barnegat. De ..Tucker" wordt met den eersten offi cier van de „Akron", twee andere,leden der bemanning en het stoffelijk overschot van den officier-marconist aan boord tegen den avond te New York verwacht. President Roosevelt heeft zijn neef, den onderstaats secretaris van het ministerie van Marine. Henry L. Roosevelt, naar Lakehurst- <New Yersey) gezonden om de leiding op zich te nemen van het onderzoek naar de oorzaak van de ramp. De experts kunnen er tot nu toe geen verklaring voor vinden, hoe het moge lijk is geweest, dat de „Akron" ten gevolge van een bliksemslag is vergaan. De Good Year Cy. te Akron (Ohio), waar het luchtschip is gebouwd, deelt mede. dat de theorie volgens welke blikseminslag de oorzaak zou zijn. onhoudbaar is, daar de „Akron" met helium was gevuld en zich in goeden staat bevond. Nog een luchtschip neergestort. NEW YORK, 4 Anrll. Het Amerikaan sche luchtschip „J 3" is terwijl het op zoek was naar overlevenden van het luchtschip „Akron" in de omgeving van het kustwacht- station in zee gevallen. Kustvliegtuigen en kust/wachtschepen spoedden zich om heit luchtschip hulp te verleenen, naar de plaats van het ongeluk. Van die bemanning van de „J 3" zijn twee lichtgewonden opgepikt. Er wordt vermoedt, dat in dit geval vijf per sonen om het leven zijn gekomen. Bizonder- heden ontbreken nog. Geprobeerd wordt het gas -te laten weg- stroomen en het luchtschip op sleeptouw te nemen. Naar uit Beachhaven gemeld wordt, zijn de commandant en een lid van de beman ning van het kleine Amerikaansche lucht schip J 3 verdronken. De lijken konden wor den geborgen. WASHINGTON, 4 April (V.D.) De af gevaardigde in het huis van afgevaardigden Fish, uit New York. die vroeger voorzitter was van de anti-communistische commissie van onderzoek, heeft een onmiddellijk onder zoek geëischt'door het congres in verband met de catastrophe van de .Akron". Verder eischte Fish de publicatie van een rapport, dat indertijd is opgesteld door het departe ment van justitie over daden van sabotage, die geleegd zouden zijn tijdens den bouw van de „Akron". Boodschap van rouw van Roosevelt. NEW YORK, 4 April. President Roosevelt heeft met het oog op de catastrophe van het luchtschip „Akron" een boodschap van rouw uitgevaardigd, waarin hij de ramp een na tionaal ongeluk noemt Slechts enkele stukken wrakhout. WASHINGTON, 4 April. Volgens ont- yangen draadlooze berichten zijn, naar het staatsdepartement mededeelt, tot nu toe slechts enkele wrakstukken van de .Akron" gevonden. Er zijn nog twee lijken gebor gen. Rapport van Wiley. NEW YORK, 4 April (V.D.) De geredde eerste officier van de „Akron", Wiley heeft van boord van den Amerikaanschen torpedo jager „Tucker" het volgende draadlooze rap port gezonden: Maandag om 20 uur 45 plaats, tijd zagen wij op 30 mijlen ten Zuiden van Philadelphia een onweerstorm. Wij volgden onzen tocht in Oosteiijken koers en tegen middernacht gin gen wij ook nog ::i Oostelijke richting. Plot seling ging de ..Akron' naai omlaag, waarop uitgeworpen. Daarna kon het luchtschip weer stijgen. Enkele minuten- later kwam de „Akron" midden in den storm terecht en het werd hevig heen en weer geslingerd. Daarna daalde het luchtschip weer en de achter steven ging daarbij sterk omlaag, reden waar om opnieuw ballast werd uitgegooid. Een deel van de roerin,richting werd weggesleurd. De „Akron" zonk steeds lager naar het water oppervlak. Bij het neerkomen werd het lucht schip vernield. In het licht va nden bliksem zag ik, dat vele' leden der bemanning in zee zwommen. Het; luchtschip dreef snel af. 'De discipline was onberispelijk. Onderzoek zal weldra volgen. WASHINGTON. 4 April. (V. D.) De mi nister van Marine Swanson deelt mede, dat het onderzoek naar het verongelukken van de „Akron" door de regeering is gelast. Hij verklaarde voorts nimmer voorstander te zijn geweest van luchtschepen en dat het in aan bouw zijnde luchtschip „Macon" pas na suc cesvolle proeftochten door het ministerie van Marine zal worden geaccepteerd. De positie van het wrak van de „Akron". NEW-YORK, 4 April (V. D.) Het wrak van het luchtschip „Akron" bevindt zich op 39 gr. 25 min. NB en 73 gr. 53 min. W.L. in de Bar- negat-Baai. In congreskringen verluidt dat de constructie van het luchtschip fouten heeft vertoond en dat het herstel van de „Akron", na het ongeval, dat het luchtschip verleden jaar te Lakehurst heeft gehad, niet grondig is uitgevoerd Het oordeel van Dr. Eckener. BERLIJN, 4 April (V. D.) Naar aanleiding van de ramp van het Amerikaansche bestuur bare marineluchtschip „Akron" verklaarde de Duitsche luchtschepen-deskundige en commandant van het Duitsche luchtschip „Graf Zeppelin", Dr. Eckener, dat hij zich nog geen nauwkeurig beeld kon vormen van de wijze waarop de „Akron" ten onder was gegaan. Hij zeide, dat de moge lijkheid, dat een onweersstorm het lucht schip zou hebben vernield zoo, dat het door van boven komende koude lucht tot den wa terspiegel zou zijn gedrukt, om zoo te zeg gen volkomen te bestrijden is. De ervaringen hebben Dr. Eckener geleerd, dat het lucht schip weliswaar een eind naar boven kan worden gedrukt, maar dat koude luchtstroo- mingen steeds spoedig tot staan komen. Het geval dat het schip naar boven zou worden gedrukt daarentegen is meer voorgekomen en ook begrijpelijk. Thans blijft dus nog over de kwestie van brand aan boord. Zoo'n mo gelijkheid bestond. Door het ontsteken van brandstof zou mogelijk te veel drijfkracht kunnen verloren zijn gegaan. Hij meende evenwel nog eens nadrukkelijk te moeten verklaren, dat dit slechts zijn meening is. Het is een mogelijkheid. Dr. Eckener die vandaag te Berlijn een voordracht zou houden, heeft deze onder den indruk van de catastrophe afgezegd. 1-Iij motiveerde dit met het feit, dat hij door de ramp veel vrienden, kameraden en mede werkers heeft verloren en dat hij zelf in zijn geheelen arbeid en zijn vérgaande plannen wordt belemmerd. Duitschland. Algemeen verbod van ritueel slachten. In de kabinetszitting van Dinsdag waaraan voor de eerste maal werd deelgenomen door den nieuwen president van de Duitsche Rijks bank. Dr. Schacht, heeft het kabinet eenige wetsontwerpen afgehandeld. 1) Het wetsontwerp betreffende het slach ten van dieren, waarbij" wordt bepaald, dat warmbloedige dieren bij het slachten tevoren moeten zijn verdoofd (verbod van ritueel slachten). Deze wet is reeds in eenige lan den ingevoerd en is in overeenstemming met een ouden eisch der vereeniging voor dieren bescherming: 2) Het wetsontwerp betreffende de voor- loopige toepassing van bilaterale economi sche verdragen met vreemde staten. Deze wet wordt uitgevaardigd om de bij de mach tigingswet reeds vastgelegde procedure te bespoedigen. 3) Een wetsontwerp tot afweer van politie ke daden van geweld. Hierbij wordt bepaald. Met den dood of levenslange opsluiting in een tuchthuis of 15 jaren tuchthuisstraf kan worden veroordeeld: 1) Die zich schuldig maakt aan het ge bruik van ontplofbare stoffen om menschen- levens in gevaar te brengen. 2) Hij, die openbare gebouwen in brand steekt of opblaast of hij, die een brand sticht met het doel de bevolking angst of schrik aan te jagen. 3) Gifmenging, overstroomingen, aansla gen op spoorwegen, vergiftingen zullen even eens op deze wijze worden bestraft. Waarschijnlijk zal de volgende kabinetszit ting Vrijdagmiddag plaats vinden. Schroder „met verlof". De eerste bondsleider van den Stahlhelm heeft het volgende bevel uitgevaardigd: 1. De leider voor Brunswijk, Schrader. wordt „met verlof' gezonden. 2. Commissarïaal leider voor Brunswijk blijft generaal v. Henning. Hij stelt zelf zijn staf voor Brunswijk samen. De eerste bondsleider. Rijksminister Franz Seldte. zal een bijzonderen gevolmachtigde benoemen voor de relatie met de autoriteiten van Brunswijk. Frankrijk. Het onderhoud Norman Davis- Boncour. Inzake het onderhoud tusschen Paul Bon cour en Norman Davis wordt nog bekend ge maakt, dat de mogelijkheid onder het oog is gezien van een bijeenroeping van deskundi gen. die tot taak zouden krijgen de voorberei ding van de oeconomische wereldconferentie. Verder heeft de Fransche minister van buiten landsche zaken Norman Davi^ in groote trek ken ingelicht over de onderhandelingen over het pact van de vier groote mogendheden. Ook de ontwapeningskwestie is te berde ge bracht. Norman Davis stelt er echter prijs op in deze kwestie zich. niet uit te laten voor hij ruggespraak heeft gehouden met de Ameri kaansche vertegenwoordigers ter ontwape ningsconferentie. Gibson en Wilson, welke in de eerstvolgende dagen naar Parijs zullen ko men. In aansluiting op zijn bespreking met Gibson en Wilson is Norman Davis voorne mens, naar van wel ingelichte zijde verluidt, weer naar Londen terug te keeren. Van Lon den zal hij dan eerst weer naar Parijs gaan en vandaar naar Berlijn. Oostenrijk. Moord op een Duitschen nationaal-socialist. De Weensche correspondent van de N, R. Ct. meldt: In de Oostenrijksche grensplaats Durch- holzen, bij Kufstein, in Tirol, is de Munchen sche journalist dr. Bell. die sinds eenige da gen uit Duitschland gevlucht was, door vier Rijks-Duitschers, die hem wilden nopen te rug te keeren, na een korte woordenwisseling doodgeschoten. De daders vluchtten met twee auto's in razend tempo over de grens, waarbij zij de grensafscheiding in elkaar reden. De Oostenrijksche grenspost zond ze eenige schoten achterna, die echter niets uitwerkten. Bell was zelf nationaal-socialist. maar werd verdacht van spionnage. zoodat de daad waarschijnlijk de voltrekking van een veemgerichtsvonnis gold. Van andere zijde vernemen we nog, dat Bell samenwoonde met een anderen Duit- scher. Heil dien men eveneens tot terugkeer trachtte te bewegen. Deze werd door een s^hot aan het dijbeen gewond. Toen men 1e telefoneeren. bleeken de telefoonlei- cT gen doorgesneden. Omtrent de gebeurtenissein in hotel „Blattl" in Weissee bij Durchbolzen (ge meente Waldsee) in Tirol wordt nader ge meld. dat op 3 April tegen half vijf twee uit Duitschland afkomstige auto's stilhielden, welke uit de richting van de Beiersche grens kwamen aangereden. Eenige mannen stap ten uit de wagens en vroegen in het hotel, of daar zekere Dr. Bell was afgestapt. Men verwees hen naar een kamer, waar sinds 29 Maart dr. Georg Bell uit Munchcn woont, die zich in het vreemdelingenboek had la ten inschrijven als redacteur. Gedurende eenigen tijd hielden de vreemdelingen op de kamer van Dr. Bell een bespreking, waarna geschoten werd. Dr. Bell was direct dood. De in de kamer aanwezige majoor Heil uit Munchen werd door een schot gewond en moest naar een ziekenhuis worden overge bracht. Majoor Hell is vroeger redacteur geweest bij de „Geraden Weg" te Munchen. China. Opstand in de provincie T sjahar. Volgens een officieel Japansch bericht zou in de Chineesche provincie Tsjahar. die aan de provincie Jehol grenst, een opstand tegen de Chineesche autoriteiten zijn uitge broken, zoodat de Japansche belangen gevaar zouden loopen. TWEE VERDACHTEN UIT DE VICKERS-AFFAIRE OP VRIJE VOETEN. WETSONTWERP TEGEN DE RUSSISCHE GOEDEREN INGEDIEND. LONDEN. 4 April (V. D.) De Vickcrs- maatschappij is er officieel van in kennis ge steld, dat tegen borgstelling van 55000 roe bels de arrestanten Thornton Cushny en Gregory op vrije voeten zullen worden ge steld. maar W. H. Macdonald zal in arrest moeten blijven, voor hem zal geen borgstel ling aanvaard worden. De advocaat Sylvester Gates, die vloeiend Russisch spreekt is bereid om ieder oogenblik naar Moskou te vertrekken in verband met do Vickers-affaire, maar het is nog niet be kend of de Russische autoriteiten zullen toe staan. dat hij ten behoeve der beschuldigde Engelschen zal optreden. Heden is het Witboek gepubliceerd, waarin bijzonderheden worden gegeven over de de marches van den Engelschen gezant te Mos kou en waarin verder o.a. wordt gezegd, dat het onbegrijpelijk geacht moet worden hoe de Sowjetregeering aanvaardbaar bewijs naar voren zal kunnen brengen voor crimineele practijken van de Vickersmaatschappij. LONDEN. 4 April (V. D.) Vandaag is in het Lagerhuis het wetsontwerp ingediend strekkende tot het verbod van Russische goederen en formeel in eerste lezing behan deld. Het wetsontwerp verbiedt den invoer van alle Russische goederen, behalve die voor welke de toestemming is verkregen van het ministerie van Handel. Goederen, welke ten deele in de Sovjet Unie en ten deele in andere staten worden geproduceerd moeten voor minstens 25 pet. van hun waarde hebben ver kregen na den uitvoer uit de Sovjet Unie. Op 18 April wordt het ontwerp van kracht, dit is de dag na het expireeren van de bestaande handelsovereenkomst. In het „Bulletin Périodique" der „Soc. Beige a'Etudes et d'Expanslon is een beschouwing van Dr. v. Aalst gepubliceerd over de positie van Nederland in den wereldhandel. De door den schrijver gebezigde cijfers zijn daarbij ontleend aan de publicaties van den Volken bond. De ontwikkeling van den wereldhandel sedert 1929 heeft zich als volgt voltrokken. Import Export in mill. Am. S 1929 Jan.—Juni 15.976 14.300 1929 JuliDecember 15.818 14.762 1930 JanuariJuni 13.937 12.233 193(1 JuliDecember 12.018 11.083 1931 JanuariJuni 9.988 8.712 1931 JuliDecember 8.613 7.897 1932 Januari—Juni 6.562 5.757 Alhoewel de cijfers over het tweede half jaar van 1932 nog niet bekend zijn, is wel met groote zekerheid aan te nemen, dat deze la ger zullen zijn dan over het eerste halfjaar van 1932. Stélt men daarnaast de cijfers van den bui- tenlandschen handel van ons land. dan krijgt men het volgende beeld Import Export in mill. Am. 1929 JanuariJuni 1.324.5 960 4 1929 JuliDecember 1.427.8 1. 29.- 1930 Januari—Juni 1.276.2 879.3 1930 JuliDecember 1.142.1 839.1 1931 JanuariJuni 986.5 677.2 1931 JuliDecember 906.2 634.6 1932 JanuariJuli 677.1 418.1 Uit deze beide cijferreeksen is vast te stel len. dat de wereldhandel in 1932 gekomen is op een peil, hetwelk meer dan 60 pCt. ligt be neden dat van 1929. En wat de cijfers voor ons land betreft zou men aanvankelijk mee- nen dat, deze hetzelfde beeld vertoonen.als die OOK EEN LUCHTSCHIP IN FRANKRIJK VERONGELUKT. Tegen den grond geslagen en middendoor gebroken. Deel der bemanning gewond. PARIJS, 4 April (V. D.) Tijdens een hevige storm heeft het eenige groote bestuurbare luchtschip, waarover de Fransche marine- luchtvaart beschikt. Dinsdag een noodlan ding moeten maken tusschen Rochefort en Lorient. Het luchtschip viel in twee stukken uiteen. Van de uit twaalf koppen bestaande bemanning werden een kapitein ter zee en een adelborst eerste klasse ernstig gewond. PARIJS, 4 April. Het Dinsdag tijdens een storm verongelukte Fransche luchtschip, de „E 9", is een half stijf luchtschip geweest van 10.000 M3. Het luchtschip was enkele maanden geleden pas in dienst gesteld. Dinsdagochtend was de „E 9" te Rochefort opgestegen voor een proeftocht langs de kust tot Lorient. Onderweg werd het luchtschip verrast door een hevigen storm, zoodat het in de buurt van Guérande (Loire Inférieure) een noodlanding heeft moeten maken. Het luchtschip kwam met zulk een kracht neer, dat de romp door midden brak. PARIJS, 4 April. Naar nader omtrent het neerstorten van de „E 9" wordt gemeld, was het luchtschip tegen 9 des morgens opgeste gen en was het tegen 14 uur in dc nabijheid van Lorient gekomen, toen de commandant plotseling constateerde dat niet alles goed functionneerde. Het schip werd steeds zwaar der, begon te dalen, zoodat de commandant bevel gaf tot hel uitvoeren van een nood landing. Toen het luchtschip op ongeveer 300^ tot 400 M. was gekomen, daalde het vrijwel loodrecht omlaag, waarna het, gelijk gemeld, bij het neerkomen in tweeën brak. Aan boord van het luchtschip bevonden zich 3 officie ren en 9 manschappen. Van de opvarenden heeft slechts de vaandrig ter zee Vaucelle ernstige kwetsuren bekomen. De kapitein Benax die eveneens gewond werd. maakte den tocht als passagier mede. De rest der bemanning kwam met den schrik vrij. De E 9 was het tweede van een reeks van drie even groote luchtschepen. Het eerste werd reeds tijdens de proefvluchten vernield, het derde is nog niet gereed. RECHTEN VOOR VETTEN NAAR DUITSCH LAND BINNENKORT VAN KRACHT. BERLIJN. 4 April (V. D.) Naar de „Land- wirtschaftliche Wochenschau" mededeelt zijn de bepalingen voor den uitvoerlegging van het vetmonopolie in zooverre voorbereid, dat venvacht kan worden dat het gedeelte betreffende de reorganisatie van het vetbe- drijf in den loop van de volgende week bij verordening zal kunnen worden bekend ge maakt. Het vetmonopolie zal de controle op den invoer van vetten en oliën regelen. De eigen lijke werkzaamheden zullen door de douane beambten worden verricht. Binnenkort zal naar venvacht wordt, de belasting ad 25 Pf„ per pond op buitenland- sche vetten en olie van kracht worden. Te gelijkertijd zal dan het „vetgeld" worden ge heven. ook op binnenlandsche vetten, in het bijzonder boter en reuzel. De leden van den Raad van Advies. 25 gewone en 12 plaatsver vangende, zijn intusschen benoemd. BLANKEPYGMEEëN ONTDEKT PARIJS. 4 April. (Reuter.) Drie Fransche onderzoekers, die per vliegtuig een expeditie hebben ondernomen in het hart van Afrika, verklaarden bij hun terugkeer te Marseille, dat zij, na te Dakar in Senegal te zijn ge land en via Gao het binnenland te zijn inge- reisd, ten slotte het bijna onbekende gebied der blanke pygmeeën bereikt hebben. Deze vormen een zeer primitief ras men- schen. ongeveer 90 c.M. lang met enorm groote hoofden. Zij hebben een lichte huids kleur. houden zich afgezonderd van andere stammen en leven van de jacht op olifan ten en antilopen. EEN NATIONAAL-SOCIALISTISCHE 1 MEI-DAG. BERLIJN. 4 April, (Wolff) De N.S.D.A.P. is voornemens den eersten Mei plechtig te vieren als dag van den Duitschen arbeid, na dere bijzonderheden moeten nog uitgewerkt worden, van den wereldhandel. Het blijkt evenwel, dat het aandeel van ons land in den wereldhan del in 1929. 1930. 1931 en 1932 resp. bedroeg: 2.78 - 2.99 - 3.24 en 3.57 procent. Een toename over deze jaren van circa 28 procent. Men zal zich daarover misschien buitengewoon ver bazen. zichzelf wellicht gelukwensch^n. Wel nu. dat zou te ver gaan. Want verschillende andere landen zijn er ook in geslaagd in die- zelide jaren hun aandeel in den wereldhan del te verhoogen. Denemarken. België. Zwit serland en Zweden hebben hun positie rela tief kunnen verbeteren. Hun resp. aandeden in den wereldhandel zijn tusschen 1929 en 1931 in de navolgende verhoudingen geste gen: Denemarken 29, Zwitserland 28, België 20 en Zweden 14 procent. Dr. v. Aalst ziet juist in dezen vooruitgang een uiterst krachtig argument om van de zijde der kleinere landen het initiatief te doen uitgaan voor een radicale verlaging der douanetarieven. Dit Initiatief zal des te meer beteekenis hebben, nu vaststaat dat dit uit gaat van landen, die hun positie, ondanks de vigcerende handelspolitiek, nog wisten te ver beteren. De gezochte nauwere samenwerking tusschen Beigië en ons land dient dan. ook zooveel mogelijk te worden bevorderd. In den wereldhandel namen deze belde landen teza men In 1931 een bijna even belangrijke posi tie in als Frankrijk. In dat jaar bedroeg het aandeel van Frankrijk in den wereldhandel 7.16 procent, dat van Nederland en België te zamen 6.52 procent. Een nauwere samenwer king tusschen Beigië en Nederland is van het grootste belang. De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel heeft ter bevorde ring dezer samenwerking zeer belangrijk werk verricht. Ilct zal evenwel noodig zijn. da', de vooraanstaande handelsondernemingen in ons land dit streven steunen. Langs dien weg be staat er misschien mogelijkheid op verbetering in den bestaanden toestand. MOLLERUS GERUCHT OVER EEN AANSLAG OP HITLER. MUNCHEN. 4 April (V.D.) Dc officlceie Beiersche persdienst deelt mede: Tegenover eenige te Munchen in omloop zijnde geruchten, wordt hierbij officieel vast gesteld, dat alle berichten betreffende oen aanslag, welke op den Rijkskanselier zou zijn gepleegd of betreffende een slechten ge zondheidstoestand van den Rijkskanselier uit de lucht zijn gegrepen. De gezondheidstoestand van Hitler is goed. TWEE ENGELSCHEN IN BERLIJN GEARRESTEERD. LONDEN. 4 April <V.D.) In het Lager huis zijn vandaag vragen gesteld betreffende de arrestatie te Berlijn van twee Engelschen, Corden Catchpool en Geoffrey Fraser van de Transocean Wireless News Agency. Onderstaatssecretaris Eden zeide. er van op de hoogte te zijn gesteld dat beide Engel- sche op het Polizeipresidium, aan den Alexanderplatz. zijn opgesloten. In het geval van Catchpool heeft de ambassadeur te Ber lijn zich reeds met de Duitsche autoriteiten in verbinding gesteld om na te gaan waar deze van wordt verdacht. Intusschen is voor den Britsehen consul verlof verzocht Catch pool te bezoeken. In het geval Fraser wordt een onderzoek ingesteld. BERLIJN. 4 April (V.D.) Naar de „Voel- kischc Beobachter" meldt, is de heden ge arresteerde Engelsche journalist Catchpoie na een langdurig verhoor weer op vrije voe ten gesteld. Het onderzoek tegen hem wordt echter voortgezet. GEEN BRANDSTICHTING IN DE CITY OF1 LIVERPOOL? Wij lezen in de Tel.: Ofschoon men er tot dusver nog altijd niet in is geslaagd nauwkeurig de oorzaak vast te stellen van de ramp. die het vliegtuig „City of Liverpool" verleden week heeft getroffen, helt men na de laatste onderzoekingen toch over tot de opvatting, dat zij niet aan een misdaad moet worden geweten. Wel is waar is men nog steeds de meening toegedaan, dat de passagier Alfred Voss de ramp heeft ver oorzaakt. doch het vermoeden van opzettelijke brandstichting heeft men inmiddels laten varen. Wij hebben reeds gemeld, dat naar het oordeel der deskundigen de brand moet zijn ontstaan tusschen dc voorste en de achterste bagagekooien. In verband hiermee huldigt men thans de opvatting, dat het vuur wel licht zijn oorsprong heeft gehad in de toilet ruimte. de eenige plaats waar het den passa giers mogelijk was. het verbod om te rooken te ontduiken, zonder kans op ontdekking te loopen. In het toilet zou het dus zijn geweest aldus de laatste hypothese dat Alfred Voss waarschijnlijk een sigaret heeft opgestoken, daarbij brand heeft veroorzaakt en vervolgens alle koelbloedigheid verliezend uit het vlieg tuig Is gesprongen. AGENDA Heden: WOENSDAG 5 APRIL Stadsschouwburg: Kunst aan het Volk. Trio Bosmans-Helman-Van Wezel. 3.15 uur. Luxor Sound Theater: De misstap van Madeion Claudet. 2.30 en 3.15 uur. Rembrandt Theater: Der Prlnz von Arka- dien. Op het tooneel: Kristy Tscharikoff. 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: Tijgerhaai. Op het tooneel: Tibor Comp, 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 'uur, behalve 's Maan dag, toegang vrij. DONDERDAG 6 APRIL Stadsschouwburg: N.V. Het Schouwtoo- neel. „De Weggeloopen Bruid". 8 uur. Gem. Concertzaal: C. O. V. Matthaus Pas sion. 7.40 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling door George Robert. 34 uur. Rembrandt Theater: Matinéc, ten bate van de H. O. V. 2.30 uur. Broederkerk. Parklaan. Lichtbeeldenavond Rede van Pastor Jack. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Bloemendaal: Rusthoek. Viijz. Dem».' Bond, Rede Mr. P. J. oud. 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5