DE STRIJD TEGEN DE BELGEN. Laatste vergadering van deze Kamer? HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 7 APRIL 1933 VIERDE BLAD STA TEN- GENERAAL TWEEDE KAMER. De machtigingswet van de agenda afgevoerd. Tijd van voor bereiding ontbrak. „Dan had de regeering maar niet moe ten ontbinden". Ook het voorstel „Hooge Veluwe" terug genomen. Andere steunontwerpen aangenomen. O.a. voor bloemkweekers in Aalsmeer en Haarlemmermeer. En voor fruit en warmoezerijgewassen. Wetsontwerp voor het café bedrijf ook afgevoerd. Voordracht voor den Hoogen Raad. Zoo'n vreemde dag vandaag in de Tweedei Kamer! Zoo'n rommelige dag. Er was de sfeer, die er in een winkel kan zijn wanneer er wer kelijke totale uitverkoop is wegens opheffing van de zaak, of wanneer je gaat verhuizen of je vrouw aan de schoonmaak is. Alles loopt door elkaar, regel is er niet en je doet maar wat inderdaad je „hand vindt om te doen"'. Eerst ging de Kamer hare werkzaamheden regelen, toen ging ze een nominatie opmaken voor den Hoogen Raad. toen een half uurtje pauzeeren want er was om elf uur begon nen toen een afdeelingsonderzoek houden over den voorgestelden grooten bruggenbouw, en daarna een groot aantal crisis-ontwerpen doornemen in kaleidoscopische debatten om te besluiten met het afvoeren van de agenda van het laatste daarop voorkomende punt. De voorzitter stelde voor een belangrijk aan tal ontwerpen op de agenda te zetten. Zij werden alle straks zien we ze weer afge daan, behalve een tweetal, dat de Kamer geen plaatsje gunde op deze lijst der in ieder geval laatste vergadering voor Paschen. De heer Knottenbelt (lib.) zag een voorstel aangenomen door de Kamer met 3631 stem men, tengevolge waarvan de diepingrijpende machtigingswet niet in openbare behandeling kwam, vandaag niet en morgen niet. De voor zitter had behandeling voorgesteld, omdat de regeering 't zoo gaarne wilde en omdat het eindverslag was uitgebracht. Maar de Kamer zag 't anders in. En dat kunnen we toch ook zoo goed be- grijpen. Er worden wel eens meer onder hoogen druk ontwerpen aangenomen de hooge druk kwam thans duidelijk uit in de snel heid, waarmede de commissie van Rappor teurs had gewerkt. Maar dan gaat 't meestal om suppletoire begrootingen. Ditmaal liep 't om een wetsontwerp van wel heel groote be- teekenis. De Kamer immers werd gevraagd aan de regeering heel groote bevoegdheden van ingrijpen in het bedrijfsleven te schen ken. Nu zou dit ontwerp wellicht behandeld hebban kunnen worden hoewel er onder scheidene afgevaardigden zijn, die meenen, dat een scheidende regeering aan een stervende Kamer zulke bevoegdheden niet moet vragen, omgekeerd niet geven maar grondslag voor behandeling moet toch zeker zijn, dat de Ka merleden van een antwoordmemorie kennis hadden kunnen nemen. Welu dat was niet het geval. De meeste Kamerleden hadden de antwöorömemorie eerst vanmorgen ontvan gen. om elf uur was er Kamer. Zij hadden de memorie, waarin op hoogst belangrijke vra gen een ministerieel bescheid werd gegeven, nog niet kunnen doorbladeren, laat staan bestudeeren! De heer Albarda merkte dat te recht op. Daar kwam nog bij, dat verafwo- nénde Kamerleden naar we later hoor den de memorie van antwoord zelf nog niet hadden ontvangen. De Kamer was voor oogenblikkelijke be handeling niet te vinden. De regeering was erg gesteld op behandeling. Toen poogde de heer Snoeck Henkemans '(c.h.) te helpen, door een motie in te dienen, waarin aan den voorzitter gevraagd werd te gen a.s. Maandag de Kamer bijeen te roepen. De heer Oud (v.-d.) noemde dit een wonder lijke motie: immers het reglement van orde verplicht den voorzitter een vergadering bij een te roepen reeds, wanneer maar 10 leden het verzoek daartoe doen. Waarom dan een motie waarvoor een meer derheid noodig is? Ook deze motie viel. Met 3731 stemmen. We mogen concludeeren dat er in de Kamer (al is dat dan niet uit een stemming kunnen blijken) verschillende le den waren, die met de huidige ontbonden Kamer geen behandeling wilden. Dan had meenden de heeren Albarda en Oud de Re geering de Kamer maar niet moeten ontbin den wanneer ze nog zooveel met haar wildé afdoen. Het wetsontwerp tot wijziging van de per- soneele belasting (betr. het café-bedrijf) ging op voorstel van den heer Schouten (a.-r.) zonder hoofdelijke stemming van de agenda af. Aanvankelijk wilde de heer Knottenbelt ook den steun aan de boomkweekers van de agenda afvoeren, omdat de regeering. bij eenvoudige nota van wijziging den aankoop van „de Hooge Veluwe" in het ontwerp had voorgesteld. Een wel heel belangrijk voorstel, waarover dus niet eens afdeelingsonderzoek had plaats gehad! De heer Knottenbelt is op veler advies, o.a. van den heer v. d. Heuvel, niet tot het voorstel overgegaan, omdat daar door ook de steun aan de boomkweekers zelf in gevaar zou komen. Het bleek echter dui delijk, dat de Kamer niet maar, zoo maar zonder meer, met het Hooge Veluwe-artikel zou medegaan. Minister Verschuur is in den namiddag dan ook zoo verstandig geweest den Veluwe-aankoop maar terug te nemen uit het steunontwerp. Op de nominatie voor lid van den Hoogen Raad werden geplaatst, in de vacature, ont staan door de benoeming van Mr Visser tot vice-president: Dr. G. A. Servatius, vice-pre sident van de rechtbank te Amsterdam, Dr. J. A. v. d. Meulen, vice-president van de rechtbank te Utrecht en Dr. P. van Regteren Altena, raadsheer in het Amsterdamsche Hof. Vóór de pauze voor het afdeelingsonderzoek werden nog doorgehamerd 80 de heer W. Bielkine opende den stoet naturalisaties, het verdrag betr. de beperking van de ver vaardiging en de regeling van de distributie van verdoovende middelen, de grenswijziging tusschen Barradeel en Harlingen die tusschen Zutphen en Gorssel en het ontwerp tot in stelling van een consignatiekas. Na de pauze trokken ons voorbij een lange file van steunontwerpen voor land- en tuin bouw. Sterk in aantal, onderscheiden van inhoud, maar weinig levendig van bespre king. We moeten ze vermelden, maar er is daarin geen eenheid te brengen; dan die der yermocicnde eentonigheid van het vragen der Kamer om meer. op grond van billijk heid en wenschelijkheid, en de even ver moeiende eentonigheid van het regeerings- antwoord: ik wil wel, maar ik kan niet, want de lasten zouden voor ons land niet te dra gen zijn. Alleen de steunontwerpen zijn zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Allereerst de credietverleening aan de boomkweekers. Om het crediet zeker te stellen en zekerder te fundeeren. was allereerst in het ontwerp opgenomen, dat de regeering planten zou afnemen van met crediet geholpen boom kweekers. waardoor het crediet zou vermin deren. Ook was opgenomen de bepaling, dat de gemeenten voor 10 pet. in het crediet moesten deelnemen, die gemeenten nl., waar in gesteunde boomkweekers wonen. Burge meester Ter Laan klaagde over het inschake len van de gemeenten, maar het hielp hem rïiet. De heeren Knottenbelt en v. d. Heuvel gaven uiting aan de niet ongerechtvaardigde vrees, dat, in verband met het afnemen van producten door de regeering kweekerijen, welke geen crediet noodig hebben toch om crediet zouden gaan vragen alleen om hun afzet niet te schaden. De minister zal aan deze overwegingen zijn aandacht geven. Tweede steunontwerp maakte het schen ken van uitkeeringen mogelijk ten behoeve van den teelt en de verwerking van vlas over den oogst 1933. D.e heeren Kortenhorst (r.k.) (als altijd trok hij goed gewapend met feiten en ar gumenten ten strijde) en v. d. Heuvel (a.n\) zagen veel meer kansen voor de nog vele handen werk gevende vlascultuur, wanneer hier tevens hulp werd verleend aan de Neder landsche vlasspinnerij een industrie, welke we hier te lande, naar het woord van Mi*. Kortenhorst. niet missen kunnen, omdat be paalde soorten garen het verwerkte Neder- landsche vlas behoeven. Het betrekken van de spinnerij in den steun de minister kan zoo, op staanden voet de draagwijdte ervan niet doorschouwen, maar hij zou de gedachte onderzoeken. Op een vraag van den heer Loerakker (r.k.) antwoordde Mr. Verschuur nog. dat er voor gezorgd zal wonden, dat vlasbouwers, die steun ontvangen hunne Nederlandsche werk lieden niet door Belgische vervangen. Het derde steunontwerp, dat tot dekking van het verlies op den ge forceerden' verkoóp van 600.000 balen aardappelmeel, ging er zonder slag of stoot door. Bij de garantie regeling 1933 ten behoeve van de kippen- en eendenhouderij kreeg de minister, dank zij een vraag van Mr. Duys gelegenheid uit te spreken, dat zijn hart even warm klopt voor de kippen- als voor de eendenhouders. Ih- tussclien moest hij ook constateeren dat niet alle bedrijven op rationeele basis zijn ge grond, vooral in Noord-Holland. Waaraan echter evenzeer kan worden toegevoegd, dat daaraan verbeterend zal wonden gewerkt, zooals den minister gebleken was uit een gesprek met een Gedeputeerde van Noord- Holland. Vijfde steunontwerp stutte-de oogst 1933 van de riet- en griendcultuur. De heeren Lovink (c.h.) en van Rappard (lib.) vroegen ook hulp voor het riet, dat te velde staat en dat zich bevindt in de opslagplaatsen. Hulp ook hier, wijl vermeerdering vanwerkgele genheid er mee-gemoeid is. Met alle nauw keurigheid. want zei Mr. Verschuur de ervaring heeft geleerd, dat eenige critische zin niet ongewenscht is jegens belangheb benden. Zesde ontwerp van steun betrof de rogge. Ook hier werd aangedrongen op verhooging van het steunbedrag deer de heeren Weit- kamp (c.h.), v. d. Heuvel en Bierema flib.) De bewindsman antwoordde, dat meer niet kón. Het zou te veel geld kostén. In de tweede plaats was er aandrang om ook de gemengds bedrijven onder de werking van de wet te doen vallen. De zelfde afgevaardigden deden zich hooren. De minister kwam met de toe zegging, dat hem hier van steun weerhouden had het feit, dat deze bedrijven al door de crisisvarkenswet werden geholpen. Mocht, den varkensprijs zakken, dan zou deze rem voor hem wegvallen. Aangenomen werden voorts steunregelin- gen, door crediet of garantie voor fruit en warmoezerij gewassen, voor de bloemcn- kweekers in Aalsmeer en Haarlemmermeer en voor de verbouwers van fabrieksaardap pelen in de veenkoloniën En telkens klonken er klanken om meer, maar telkens ook weel moest de minister zeggen: het kan niet. Tenslotte heeft de heer Kortenhorst (r.k.) zijn interpellatie voorloopig van de agenda doen afvoeren. Dat kón haast niet anders. Het zou niet bepaald tactisch geweest zijn op den dag, dat onze onderhandelaars te Berlijn hun best deden, de iregeering tot uitspraken te lokken. Dr. Kortenhorst deelde mede. dat de mi nister hem toezegde, het resultaat der onder handelingen aan de Kamer te zullen over leggen. De Kamer ging uiteen. Wanneer zij weer bijeenkomt is niet le voorspellen. Voor of na de verkiezingen? We weten het niet. EERSTE KAMER. Ons Nederlandsch asylrecht. De psychopathen-wetgeving. De wijziging van de crisispachtwet aanvaard. De bedrijfsradenwet. Ook de Eerste Kamer heeft tal van natu ralisatie goedgekeurd, zoomede de wijziging van de crisispachtwet, waarbij de heer Van Sasse van IJsselt (R.K.) uiting gaf aan zijn leedwezen, dat er ook nu in de crisispachtwet geen beroepsinstantie werd opgenomen. De heer Oudegeest (S.D.) heeft geïnterpel leerd. heeft vragen gericht, tot den minister van Justitie, hem verzoekende om het historische asylrecht, waarmee ons land zich- zelvc eert groote soepelheid te betrach ten. wanneer er vluchtelingen over onze gren zen komen, soepelheid, ook wanneer deze soms niet geheel aan de eischen der wet vol doen zou. De minister heeft den heer Oudegeest geen algemeene toezegging kunnen doen. Hij moet zeer voorzichtig zijn met het over de grens toelaten van vluchtelingen, omdat het wij formuieeren 's ministers meening kort niet- altijd vluchtelingen zijn. Grensover schrijdingen zouden wel eens op een gemak kelijke manier kunnen plaats hebben, zon der noodzaak, alleen om hier beter dan elders aan den kost te komen, of zonder duidelijk gebleken noodzaak. De minister wil geval voor geval bezien. Wanneer noodig overheerschen de wetten der humaniteit alles. Mr. Donner constateerde, dat de stroom naar onze gren zen in de laatste dagen al weer aait het af nemen is. Op een vraag van Prof. Kranenburg (V.D.) antwoordde de minister van Justitie, dat bij een directe achtervolging een vluchteling niet zal worden teruggewezen, wanneer er direct levensgevaar is. Ten slotte heeft .de Senaat behandeld de wijziging in de Psychopathenwetgeving. Be handeld. nog niet beslist. In de eerstvolgende vergadering zal er gestemd worden. De uit slag dan is niet geheel zeksr. want leden der beide grootste fracties hebben zich met de SPORT EN SPEL. Een der merkwaardigheden van den tegenwoordigen tijd is. dat ondanks den nood der tijden, de voetbalsport regelmatig de duizenden en duizenden blijft trekken. Men kan eigenlijk nog steeds van toenemende belangstelling spreken! Trekken niet de oefenwedstrijden van onze nationale ploeg, gespeeld op een Woensdag middag, duizenden en duizenden toeschou wers? Waren bij de wedstrijden van het. Ne derlandsch elftal tegen de Zwitsers en de Hongaren de tribunes niet goed bezet? Het Stadion was bij die wedstrijden wel is waar niet uitverkocht, doch men vergete iniet, dat Zwitserland niet bepaald een attractie was en dat men van de Hongaren ook geen al te hoog gespannen verwachtingen had. Komen deze ploegen binnenkort terug, dan kan men op veel grooter belangstelling van het publiek rekenen. Is het voorts niet teekenend, dat reeds in het verleden week verschenen nummer van het Orgaan van den Belgischen Voet bal Bond officieel werd medegedeeld, dat er geen enkele plaatskaart voor den wedstrijd BelgiëNederland meer beschikbaar is. wat dus beteekent dat er 40000 toeschouwers zullen zijn. Dat het Antwerpsche Stadion reeds bijna twee weken voor den wedstrijd uitverkocht is. kwam tot dusver niet voor. Er blijkt uit. dat- de belangstelling voor den wedstrijd nog steeds in stijgende lijn is. hoewel het- Bel gische voetbal zelf op het oogenblik onge twijfeld een inzinking doormaakt. Vooral do belangstelling van Nederlandsche zijde is zeer groot, waarvan het gevolg was, dat duizenden liefhebbers teleurgesteld moesten worden. Er zullen ongeveer 10.000 Nederlan ders naar Antwerpen gaan. Er zouden er veel meer de grenzen overgetrokken zijn, in dien er meer plaatsen beschikbaar geweest waren, waarmede weer eens de noodzake lijkheid vaat een vergrooting van een der Antwerpsche terrein wordt bewezen Men zal in de toekomst ruimte moeten hebben voor tenminste 50000 kijkers, wil men niet een groot aantal liefhebbers teleurstellen. Voor hen, die de eerste periode van het Nederlandsche voetbal niet hebben meege maakt, zegt die groote belangstelling niet zoo heel veel. Men is daaraan in de laatste jaren wel gewend geraakt. Maar zij, die. zooals schrijver dezes, alle wedstrijden van de Nederlandsche ploeg in België hebben ge zien, zelfs die vóór de in 1905 begonnen of- ficieele reeks, die dus hebben gezien, hoe die belangstelling regelmatig is gegroeid en in de laatste jaren met sprengen naar boven gegaan is, denken nog wel eens terug aan de aardige Antwerpsche wedstrijden in het be gin van deze eeuw. waarbij aanvankelijk slechts enkele Nederlanders tegenwoordig weren. Toen was een met twee paarden bespannen char-a-banc voldoende om het elftal met de officials en de supportersc naar het, terrein van de Beerschot te vervoeren. In die jaren beschouwde men dat terrein als een ideaal sportinrichting. Thans hebben zelfs de meeste tweede klas- sers een betere accommodatie! Er was des tijds op het Beerschotterrein een kleine tri bune, die herinner ik mij goed alleen diende voor officials en genoodigden. Als het koud was, brandde een flink vuur, waarom heen de dames en heeren zich tijdens den wedstrijd konden verwarmen. Men denke zich eens een dergelijke verwarming op de eere tribune van het Amsterdamsche risen! Het organiseeren van die eerste wedstrijden bracht nog al wat moeilijkheden met zich. Vooral in'ons land moesten nog al wat be zwaren noorden overwonnen, daar de N. V. B. in die dagen blijkbaar nog geen flauw idee had van de vlucht, die het internationaal voetbal zou gaan nemen. Twee mannen heb ben zich in die beginselperiode buitenge woon verdienstelijk gemaakt en wel de heeren Havenith en -van Hasselt. De heer Havenith was de spil, waarom des tijds het voetbal te Antwerpen draaide. Hij stelde het Belgische elftal samen, organiseer de den wedstrijd, controleerde de kassiers aan den ingang, ja ik geloof zelfs, dat hij meehielp aan het trekken der krijtlijnen en ophangen van de netten. Ondanks al die beslommeringen vond hij nog gelegenheid om onze ploeg, in wandeltoilet, van den trein te halen, eenige uren later, in gala met hocgen hoed. de Belgische ploeg in het veld te leiden, de officieele gasten te ontvangen en, na af loop van den strijd, den prijs aan het win nende elftal uit te reiken. Of hij den prijs moest overhandigen aan zijn vrienden van den anderen kant van den Moerdijk, dan wel aan zijn landgenooten, was voor hem slechts een punt van ondergeschikt belang. Hij gaf den beker met- even veel hartelijke woorden aan Kees van Hasselt, als aan den aanvoer der van de Belgische ploeg. Van Hasselt, in zijn voetbaljaren een vo—- v.d. tegen het ontwerp verklaard. Hoeveel medestanders hebben zij. Hes zou voor Mr. Donner niet aangenaam zijn, wanneer dit laatste door hem in het Parlement verdedig de ontwerp zou worden verworpen. Het ontwerp bedoelde bezuiniging, door het aantal gevallen, waarop de psychopathen- wetten zouden kunnen worden toegepast, te verminderen. Bij deze bezuinigingswerkzaam heid zag de minister tegelijk het ontwerp gaan in de richting, door de psychopathen- wetten bedoeld, welker toepassing, naar 's ministers overtuiging veel te breed was op gezet en te gemakkelijk plaats greep. De heeren van Sasse van IJsselt (r.k.), Mendels (s.d.) en Kranenburg (v.d.) noem den het ontwerp een stap achteruit. De heer Pollema (c.h.) stelde zich naast den minister. Beiden hebben de noodzakelijk heid betoogd van het wettelijk ingrijpen, wijl niet alleen bezuiniging werd bedoeld, maar een bezuiniging, verkregen door terugkeer tot het oorspronkelijk doel van het ontwerp, dat vasthield aan de verantwoordelijkheid van het individu voor wat het rechtens mis doet. Wat het willekeurigheidsargument be treft. beiden ook betoogden, dat. wanneer men,een onderscheiding maakt er altijd iets willekeurigs komt. Maar onderstreepte de minister tevens de ter beschikkingstelling is dikwijls een scherp zwaard. De minister hield vast aan de zekerheid van bezuiniging. INTIMUS. treffelijk achterspeler van Sparta, zorgde er voor. dat een elftal Nederlanders naar Ant werpen trok. Hij reserveerde een paar coupés in dem Antwerpschen trein, wat in die dagen al heel wat vceten in de aarde had thans draait men z'h hand niet om voor een aan tal extra treinen! hij gaf den spelers allerlei wijze vermaningen mee in het veld, hij was na afloop van den strijd de officieele woordvoerder van het gezelschap en hij zorg de er tenslotte weer voor, dat allen weer behouden in het vaderland terug kwamen In 1905 kwam de N.V3. tot do on:.lekking. dat de belangstelling voor dergelijke wed strijden steeds grooter werd. waarop het bestuur het verstandige besluit nam. zelf de zaak in handen le nemen. Sedert- dat. jaar kreeg men elk jaar twee officieele wedstrij den tegen de Belgen, waarvan één te Ant werpen en den anderen in Nederland. Bij dien eerste officieelen wedstrijd te Antwerpen waren er misschien een vijftigtal supporters meegetrokken, doch reeds enkele jaren later was de uittocht naar Ant werpen voor den jaarüjkschen wedstrijd zóó groot, dat de spoorwegen wel genoodzaakt waren speciale maatregelen te nemen, om het aantal liefhebbers te vervoeren. Thans zijn we zo overgekomen, dat de wedstrijd le Antwerpen eigenlijk de grootste Krón* van inkomen van de Belgischen V. B. is geworden Ik heb den indruk, dat de belangstelling van Nederlandsche zijde ditmaal grooter is dan ooit en dat waarschijnlijk, omdat men hoopt op een herhaling van den vorigen wedstrijd toen Nederland, dank zij het schitterend spel van Lagen daal met 41 van de Balgen won en daarmede aan een lange reeks neder-- lagen een einde maakt. Wat worden groote daden op een voetbal veld toch spoedig vergeten! Een jaar geleden was Lagendaal de man. die het Naderlandsch voetbal had gered. Mot vette letters ver kondigden de bladen: ..Lagendaal slaat België!'' En thans hebben duizenden een zucht van verlichting geslaakt, toen ze hoor den. dat Lagendaalniet voor den wed strijd tegen de Belgen was gekozen! En toch heb ik nog de vaste overtuiging, dat Lagendaal een merkwaardig voetballer is, wiens eenige fout blijkbaar is. dat hij in het Amsterdamsche Stadion) niet' kan spelen. Na den beroemden wedstrijd te Antwer pen speelde Lagendaal nog driemaal voor onze nationale ploeg, alle drie malen in het Amsterdamsche Stadion en in alle drie de wedstrijden was hij, eerlijk gezegd, vrijwel een mislukking. De wedstrijd van a.s. Zondag in het Ant werpsche Stadion zal de 24ste officieele wed strijd van de Nederlandsche ploeg tegen de Belgen zijn. Er zijn aan deze reeks officieele wedstrijden nog wat andere wedstrijden voor afgegaan, waarover ik hierboven reeds het een en ander schreef doch in die wedstrijden werd Nederland niet door een werkelijk Ne- derlandsch elftal vertegenwoordigd, zoodat men terecht met die ontmoetingen geen re kening houdt. De allereerste officieele wedstrijd eindigde in een 41 overwinning, doch dat succes werd eerst behaald in een verlenging van den officieelen speeltijd. Na anderhalf uur stond het n.l. nog 11. Daarna kreeg echter Eddy de Neve zoo'n bevlieging, dat hij spoedig een drietal doel punten maakte, waarmede hij een record vestigde, dat eerst ln den wedstrijd van ver leden jaar door Lagendaal werd verbeterd. Het Nederlandsche voetbal stond, in de jaren voor den oorlog, stellig boven dat der Belgen waarvan de resultaten der Antwdrpsche wedstrijden wel het bewijs zijn. Onze ploeg verloor wel is waar den tweeden wedstrijd en dat nog wel 50. doch daarna werden zes overwinningen behaald: eenmaal eindigde de strijd onbeslist. Van de 10 wedstrijden vóór den oorlog te Antwerpen gespeeld, heeft Ne derland er dus 7 gewonnen. In den oorlog is het Belgische spe' door een regelmatig contact met goede Engeische spe lers voortdurend vooruitgegaan. Het Neder landsche spel bleef op het zelfde peil. Boven dien scheen er toen voor onze ploeg een soort noodlot op de Antwerpsche wedstrijden te rusten. Ons elftal speelde tegen andere lan den vaak heel gord. doch zoodra men het Antwerpsche terrein betrad, was het mis. In 11 jaar tijd brachten wij het in de Scheidestad slechts één enkele maal tot een overwinning en dat was nog een overwinning die niet geheel en al verdiend was. Driemaal slaagde het elftal er in gelijk te spelen. Mep kan zich dan ook gemakkelijk de vreugde ver klaren, die de 41 overwinning van het vorig seizoen heeft veroorzaakt Het is niet mogelijk om al die '24 wedstrij den hier te bespreken. Slechts enkele pun ten mogen nog wel eens aan de vergetel heid worden onttrokken. Daar is in de eerste plaats het feit, dat we vrijwel steeds de be schikking gehad hebben over voortreffelijke doel verdedigers. Van dor Meulen heeft in 9 wedstrijden tegen de Belgen gespeeld. Zijn eerste Internationale wedstrijd was tegen de Belgen te Antwerpen. Over de capaciteiten van onzen aanvoerder behoef ik thans zeker niet meer uit te wijden. Dan heef! Boe uw- kes 5 maal tusschen de palen gestaan. Een gelukkiger doelverdedlger dan Beeuwkes heeft Nederland nooit gehad. Hij wist van dat geluk steeds een dankbaar gebruik te maken. Verder werd het doe', vier maal door Cöbcl verdedigd. Göbel werd in zijn tijd als de beste doelverdedlger van het vasteland beschouwd, wat voldoende bewijst, dat hij van Internationale klasse was. Deze drie doel- verdedlgers hebben dus in 18 van de 23 wed strijden meegespeeld. Verder stond van Til burg tweemaal tusschen de palen en w:rd het doel een enkele maal verdedigd door Schoomaker. MacNeil. en van Male. waarvan eigenlijk alleen de laatste, in zijn besten vorm, de drie eerstgenoemde benadert. Zoo reeds gezegd, speelde onze ploeg 23 officieele wedstrijden in België. Daaronder was er één voor het Olympisch vcetbaltour- nooi in 1920 en een extra wedstrijd te Brus sel voor het- Belgisch eeuwfeest. Van die 23 wedstrijden won Nedv'and er 9. het speel de 4 wedstrijden gelijk en verloor er 10. Nederland maakte daarbij 44 doelpunten, België 47. Mocht onze ploeg Zondag winnen, dan staan we precies gelijk met ric Bel gen. De Keuze Commissie heeft zich veer den komenden wedstrijd niet aan nieuwe proef nemingen gewaagd, doch uitsluitend spr'rrs opgesteld, die reeds eenige wedstrijden voor het Ncdcrlandsch elftal hebben gespeeld. Onze achterhoede en de middenlinie is de zelfde die vrijwel het geheele seizoen heeft gespeeld. Aüeen in den eersten wedstrijd speelde van den Breek, van Xeirxes. spil in plaats van Andcricsen. Van der Meulen is de man mat de grootste internat1" e-va- ring. Hij kwam immers reeds 54 maal voor het Nederlandsch elftal uit en stond daarvan 19 maal in wedstrijden tegen de Belgen tus schen de palen. Van Run SDne)de reer< :n 13 opeenvo'.cende wedstrijden voor onze ploeg Weber was daarbij 10 maal zijn partner. Van Heel kwam 3G maal voor het Nederlandsch elftal uit. ook hu beschikt dus over de nooriige routine Van 1925 af speelde hij vrij <ver—:!d mee. Amderiesen heeft thans 14 maal als internationaal gespeeld. Pellikaan is een ont dekking van dit seizoen. Hij heeft, in alle vier wedstrijden van dit seizoen meegespeeld en daarbij groote voldoening gegeven. Van onze voorhoede speciee van Nellen reeds 16 maal. van den Bro k 12 maal. Wels 8 maal, Bonsema 4 maal en v„:. Reenen 2 maal. Het is niet mogelijk omtrent het resultaat van den wedstrijd iets te voorspellen. Men zou geneigd zijn een overwinning voor ons elftal te voorspellen, daar ontegenzeggelijk de Belgische ploeg een inzinking doormaakt. Dcch tegen dc Zwitsers heeft de pleeg weer goed gespreid en daar de Belgen dc gewoonte hebben steeds tegen ons elftal hun beste spel tc ontwikkelen, kan men wel aannemen, dal ze ook ditmaal zich krachtig zullen weren. Er zijn bovendien nog al wat wijzigin gen in het Belgisch elftal gebracht, die, naar de Belgen meenen. verbeteringen zijn Ongetwijfeld zal men van Nederlandsche zijde met belangstelling het werk van onzen aanval volgen. Slaagt van Reenen er in zijn beste spel te ontwikkelen, dan moet dc Bel gische achterhoede toch wel heel gced op dreef zijn. om onzen aanval het maken van doelpunten te beletten. C. J. GROOT HOFF. VOETBAL. ZAl ERDAGM1DDAGCOMPETITIE. Door het gelijke spel van Kennemerland tegen V.V.IJ. is dc kans. welke eerstgenoem de' club nog op het kampioenschap had, vrij wel verkeken. IJ.F.C. behoeft uit dc restec- rendc twee wedstrijden tegen Kennemrland en Tweede Jeugd slechts één punt te be halen om definitief als nummer één te ein digen. In afdeeling 2 is dc spanning geweldig toe genomen door de overwinning van Ijskegels op V.V.IJ. 2. Hier zijn nog vier candidaten voor de bovenste plaats. V.V.IJ. 2 blijft ech ter favoriet. Voor morgen is het volgende programma vastgesteld: Afdeeling A. V.V.IJ—Z.S.V. IJ.F.C.Kennemerland Afdeeling B: V.V.IJ. 2Telefonia Afdeeling C IJ.F.C. 3Kennemerland 4 V.V.IJ. is o.i. wel in staat om Z.S.V. te klop pen. IJ.F.C. kan door een overwinning op haar zwaarste concurrente, nl. Kennemer land. reeds morgen kampioen zijn. De IJmul- denaren, die in Haarlem tegen de oranjehem den een ncdcrlaa* tc slikken kregen, zijn on getwijfeld dc sterksten in de A-afdocling: wij gelooven dan ook. dat Kennemerland met. leege handen naar de Spaarnestad zal moeten terugkeeren. V.V.IJ. 2 krijgt gelegenheid om een mede- candidate voor dc bovenste plaats. Telefonia, onschadelijk te maken. Dit zal den IJmuidc- naren wel gelukken, hoewel er van het be gin tot het einde hard zal moeten worden gewerkt om Van Hoven c.s. baas te blijven. HOCKEY DL WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. Het hockey-scizoen loopt ten einde, dc competities zijn bijna uitgespeeld en allengs zijn dc programma's kleiner geworden. De Westelijke eerste klasse is geheel uitge speeld. Amsterdam heeft na een dubbele barrage met Hilversum het kampioenschap behaald. Togo is hekkesluiter geworden en speelt reeds degradatie-wedstrijden tegen de kampioen van de promotie-klasse, het Haar lem.sche M. H. C. De andere Haarlemschc teams hebben er dit seizoen niet veel fraais van gemaakt. Ver schillende elftallen hebben zelfs in degrada tie-gevaar verkeerd, maar ze zijn toch op het laatste moment den dans ontsprongen. Zoo dat het seizoen 1932/33 geen degradatie brengt van eenige Haarlemsche club en wel licht een terugkomst van M. H. C. In de eerste klasse. In de derde klasse is echter de beslissing voor de laatste plaats nog niet gevallen, al lijkt het er veel op. dat Krommenie daarvoor wordt aangewezen. Maar H. B. S 2 kan er nog voor ln aanmerking komen. Daarom is dc wedstrijd Alkmaar 2—H. B. S. 2 van veel be lang, daar ook Alkmaar 2 nog in gevaar ver keert. Het is ook nog een vraag, welk team zal winnen; misschien is een vcrdeeling der punten nog het meest juiste. Krommenie komt bij M. H. C. 3 op bezoek. M. H. C. 3 heeft, zelf geen onkel competitie- belang meer bij den wedstrijd; Krommenie echter terdege wel. De kans op een overwin ning voor dc gasten lijkt echter gering. De 24ste wedstrijd in België.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11