DE BILT. 1 I HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAG 7 APRIL 1933 KAMPERVEST 1 Burgers Rijwielen van (42.50 J. C. Rijwielen 1 32.50 Raleigh 188.— J. J. CORNELISSEN (Adv. Ingcz. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 770 m.M. te Parijs. Laagste barometerstand 752.8 m.M. te Janmajen. en voorspelt zwakken tot matigen Noordelijken tot Weste lijken of Zuid-Westelijken wind. Nevelig tot half of zwaar bewolkt. Weinig of geen regen. Waarschijnlijk iets kouder. Uit het Buitenland. TOENEMENDE BEWOLKING. Het hooge drukgebied bleef in Frankrijk stand houden doch nam aan de Noordzijde ten gevolge van vrij sterke barometerdalin gen nabij IJsland en de Farör aanzienlijk in beteekenis af. De depressie die gisteren over Lapland was gelegen trok verder Oostwaarts. In het Wes ten ligt op den Oceaan een nieuw lage druk gebied. Ten gevolge van de barometerdalin gen in het Noord-Westen en de stijgingen achter de aftrekkende depressie in Zuid- Scandinavic en Duitschland zal de wind ten ontzent waarschijnlijk krimpen waarbij de bewolking een weinig zal toenemen. Over het algemeen is het in het geheele waarnemings gebied rustig weer. Alleen over Finland en de randstaten waait het flink uit het Noord- Oosten tot het Noord-Westen. Groote tempe ratuursveranderingen zijn niet opgetreden. De neerslag was iets uitgebreider dan gis teren, doch nog van geringe beteekenis. Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 61 F. 46 F. 56 F. Barometer Stand van heden 769 m.M. Vorige stand 768 m.M Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS en ZN., Opticiens. Zijlstraat 97, Telefoon 12726. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 7 April. Ondertrouwd 6 April: A. de Groot en J. M. Aerts;.o. H. Kiehne en M. Berepds; H, J. M. Fielagé eii -T. M. v. tl. Aar. Getrouwd 6 April; W. Hoefman en S. J. de Kam; ,D. de Jong en J. TI. Smit. Bevallen 4 April: 'E. Kuipers—Mulder; z.J S, M. van GelderKruijff, d.; F. R. Timmer manDieters, d.; 5 April: J. G. v. d. Meer Turk, d.; 6 April: A. M. GermansHuljsen, z. S YN AG OG E DI EN STEN. NED. ISRAëL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den Ingang te 6 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Predikatie voor het Moesafgebed. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 7.28 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten: Zondag te 7,30 uur. Maandag te 7 uur. Zondag' Middag- en Avondienst te 6 uur. Maandag: Middagddienst te 12,30 uur. Pésachfeest: Maandag: Avonddienst bij den Ingang te 7.15 uur. Ochtenddiensten op beide dagen te 7.30 uur. Middagdiensten op beide dagen te 2 uur. Avonddiensten: Dinsdag te 7,34. Woensdag avond te 7,37 uur. Chol Hamoëd Ochtenddiensten te 7 uur. Donderdag: Middagdienst te 1 uur. Avond dienst te 7,39 uur. Talmoed Torah: Niet. Alle diensten worden verricht in het Ge meentegebouw Lange Wijngaardstraat 14. AUTOTOCHT VOOR LICHAMELIJK GEBREKKIGEN. MET „SNELVERBAND" NAAR NOORDWIJK AAN ZEE. Het bestuur van „Snelverband" schrijft ons: In aansluiting op de eerste mededcelingen omtrent den autotocht voor lichamelijk ge- brekkigen langs de bloemenvelden wordt medegedeeld dat de tocht vertrekt precies haif twee Zaterdag a.s. van de Parklaan tus- schen Kenaupark en Kruisweg. De route is als volgt: Parklaan.. Kruisweg, Barteljorisstraat, Ko ningstraat, Groote Houtstraat, Heerenweg, Bennebroek. Hillegom. Van hieruit dwars door de mooiste bollenstreek naar Lisse, Sas- senheim. Noordwijkerhout. Noordwijk aan Zee, waar gestopt wordt bij hotel-restaurant „Seinpost". Hierna wordt de terugreis aanvaard over Noordwijkerhout, Rulgenhoek. de Zilk, Aer- denhout. Overveen. De stoet, bestaande uit 2 reisauto's, 1 ziekenauto en 10 luxe auto's is ongeveer 6 uur weer op de plaats van vertrek terug. Voor hen die met een Invalidewagen ge bracht worden is gelegenheid tot gratis stal len van deze wagentjes tot 's avonds 6 uur. Het totaal aantal deelnemers bedraagt 65. Bij dezen bevinden zich een 20-tal nieuwe gegadigden voor de te houden boottochten op^28 en 29 Juni a.s. Naar alle waarschijn lijkheid zal liet aantal volwassen deelnemers aan dezen boottocht minstens 130 bedragen, dus ruim 40 meer dan het vorige jaar. Deze vermeerdering brengt een belangrijke hooge re uitgave aan kosten mede. Onder de deelnemers zijn er die in 8 en 10 jaar niet buiten geweest zijn. Men kan zich indenken wat zoo'n uitstapje voor deze menschen be- teekent. De bootcommissie rekent op de medewer king van het publiek opdat ook dit jaar, on danks de slechtere tijdsomstandigheden, de zen menschen weer hetzelfde kan geboden worden als het vorige jaar, ongeacht hun belangrijk grooter aantal. De ponningmeesteresse. mej. A. v. Donse laar. houdt zich ten zeerste aanbevolen voor bijdragen aan dit werk. Opgaven voor deelneming aan de te hou den boottochten worden ingewacht bij de be kende adressen. FAILLISSEMENTEN Op Donderdag 6 April 1933 werd door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem In staat van faillissement verklaard: Arie de Melker, winkelchef, wonende te Haarlem, Wagenweg 124. Curator Mr. A. Klein,advocaat en procu reur te Haarlem. Rechter-Commissaris Mr. Th. F. Raedt. AMSTERDAMSCHE BEURS OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING KANTOOR HAARLEM Stnatsl. Bin!. 4 1/2 pCt. Nederl. 1917 5 pet. Ned. 1919 4 1/2 pCt. Noderl. Indlë 1930 II.. Staats!. Bultl. 5 1/2 pct.Duitschl. 1930 (YounRleen) 7 pet. Duitschl. 1924 (Dawesleen) Scliccpv. Mi jen. Oude Vaart Oude Boot Scheepv. Unie Stoomv. MIJ Ned. Industrieën Biiil. Accoustiok Alg. IC.zijde Unie A.N.I.E.M. (Nat. Bezit) v. Borkel's Patent Calvé Delft Nederl. Ford Ned. Ind. Gas (Nat. bezit) Gem. Bez. Philips Unilever N.V. Industrieën Bultl. Anaconda Copper Associated Gas Bethlehem Steel Centr. Publ. Serv. Cities Service General Aviation Intorn. Nickel Nevada Copper.. North Amor, Cy. U. S. 'Stoel Banlcon BinnenL Koloniale Bank.. Cert, Handel Mij. Indische Bank Banken Bulten!. DeutscheReichsb. 3 Fransche Ban- ken Petrol. Ml], Blul. Kon, Petroleum Perlak Petroleum BuitL Continental Oil.. Shell Union Cultuur Maatsch, H. V. A Java Cultuur,... N. I. S. U Vorstenlanden Mijnbouw Mij. Alg. Exploratie.. Bllliton II Bocton Tji bak-MnntscIi. Dell Batavia Ta bak Deli Maatsch. Besockl Sencmbah Rubber Maatsch. A'dam Rubber.. Dell Bat. Rubber Ned. Ind. Rubber Koffie Ver. Ind. Cultuur Ondern Spoorw. BultenL Comm Milwaukee Missouri Kansas Texas Wabash Railway Union Pacifio Prolongatlekoers 12 4S 45 lVa 48 109 110 84-83H 7jfc-7Ve 13/e 15,7i# 3/o 2 H 4 47/8 5»/8 59 60 50 140—141 81 47,; 178 387/ 121 175 12 120 110 53H"54tf 20 39 24 53/g m 64^ 1% 55 K DE SPIONNAGE AAN VLUCHTE- LINGENTREINEN. Ook het Handelsblad ontving thans van het Duitsche consulaat-generaal te Amster dam een bericht, dat de heer Patzig, gouw leider van de nationaal socialistische Duit sche arbeiderspartij, die de labels aan de koffers van Joodsche vluchtelingen zou heb ben gecontroleerd dit niet gedaan kan heb ben. omdat hij met getuigen kan bewijzen, dat hij Zaterdag en Zondag zich van uur tot uur elders heeft opgehouden, alsook Maan dag en Dinsdag. De mededeelingen over zijn aanwezigheid op het Centraal Station moe ten dus onjuist zijn. Het Handelsblad, het feit handhavende, dat zijn zegslieden, .waaronder een lid van het N.V. Woninginrichting J. CHRISTIAANS is alleen gevestigd ook tijdens en na haar uitbreidingsverbouwing LET WEL: Westergracht 79 en 77 - Telef. 13292 en Julianapark 60 eind Cronjéslr.bij SoendapI.Tel. 13661 Het juiste adres voor Meubelen, Zeilen, Tapijten, Loopers, Bedden, enz., enz., tegen de laagste prijzen en condities. (Adv. Ingez. Med.) vluchtelingen-comité hun beweringen vol houden, dat er op het Centraal Station op de bewuste dagen een persoon aanwezig was en de gewraakte handelingen verrichtte, en dat deze door verschillende aanwezigen werd aangeduid als te zijn de heer Patzig. 'neemt aan, dat er hier een persoonsverwisseling is voorgevallen en, betreurt, aannemende, dat de verklaringen van den Duitschen consul- generaal op onomstootelijk juiste gegevens berusten, den verkeerden indruk, die gewekt is. Over de zaak hebben thans de leden der Tweede Kamer mr. dr. G. van den Bergh (s.-d.) en dr. I. H. J. Vos (lib.) vragen ge steld. De heer Van den Bergh vraagt naar de juistheid en of bij bevestigende beant woording de minister van justitie niet van oordeel is, dat deze handelingen onder de bestaande omstandigheden gevaar opleveren voor de publieke rust en dat derhalve de gouwleider op grond van artikel 12, lid l van de Vreemdelingenwet 1849 ten spoedigste dient te worden uitgezet. Welke maatregelen, vraagt de heer Van den Bergh verder, denkt de minister te nemen, om soortgelijke spion- nage namens de afdeeling Nederland van een buitenlandsche politieke partij op Ne- derlandschen bodem te voorkomen? De heer Vos vraagt of de regeering bereid is maatregelen te treffen aan de stations, op dat de vluchtelingen naderhand geen vrees behoeven te koesteren voor represaillemaat regelen. UIT DE OMSTREKEN ZANDVOORT RAADSVERGADERING Gemeentedvukwerk bij georgani seerde drukkers. De Raad hand haaft het standpunt. In den gemeenteraad van Zandvoort Is Donderdagavond aan de orde gekomen het voorstel van Ba en W. om het raadsbesluit in te trekken, waarbij bepaald werd, dat gemeentedrukwer uitsluitend gegund zou worden aan georganiseerde drukkerspa troons, werkend met georganiseerd perso neel. i' -1'-' ',;"J ffjii -JJJ gjju ,oii J/IJO Het bestuur van het District Haarlem en Omstreken van de Federatie der Werkgevers organisaties in het Boekdrukkersbedrijf zond een adres, waarin- verzocht wordt, het voor stel aan te houden, teneinde het bestuur van bovengenoemde organisatie in de gelegenheid te stellen over dit onderwerp advies te ver strekken. Opgemerkt wordt, dat men zich niet lean voorstellen, dat de Raad er iets voor zou gevoelen, het georganiseerde bedrijf in dezen te negeeren. Het voortbestaan van dit collectief contract wordt een sociaal belang genoemd, waarbij ettelijke duizenden in Ne derland betrokken zijn. Wanneer de overheid haar orders niet meer geeft, dan wordt op den duur dit voortbestaan ernstig bedreigd. De heer Druyf herinnert er aan, dat de Raad indertijd prijs stelde op een georden- den toestand in dit bedrijf. Als overheid moet men er niet toe meewerken om een bedrijf anarchistisch te maken. De heer Groen zal vóór het voorstel van B. en W. stemmen. Hij zegt, dat de toestan den nu geheel gewijzigd zijn; er moet nu meer vrijheid komen en hoe eerder hoe lie ver, want de menschen worden steeds meer aan banden gelegd. De heer Van der M o o 1 e n is ook geen tegenstander van vrijheid, maar dit moet niet tot bandelooshid leiden. Als hier weel een vrfje concurrentie zou komen, dan zullen vele ongewenschte dingen er het gevolg van zijn, zooals verslechtering van arbeidsvoor waarden enz. De heer Geers kan zich geheel vereeni gen met het standpunt van bovengenoemde federatie. De heer Bolwidt neemt het voor de Zandvoortsche drukkers op. Hij acht het niet in het belang van de gemeente, als drukwerk wordt betrokken van drukkers van buiten. Hij meent, dat het alleen de bedoeling van de organisaties is. om de gemeente geld uit den zak te kloppen. De menschen moeten vrijgelaten worden. De heer Van R ij n b e r k bestrijdt den heer Bolwidt- De collectieve overeenkomst is gesloten na overleg tusschen werkgevers en werknemers. Er zit een groote moreele kant aan het collectief contract: daardoor komt rust in het bedrijf. Er zullen weer lage loo- nen worden betaald, als het besluit wordt in getrokken; er zullen meer jongens in het be drijf komen en er zal een wilde concurrentie ontstaan. Wethouder Molenaar is het geheel eens met het standpunt van den heer Bolswidt. Hij acht het vroeger door den raad genomen besluit niet in het belang van de Zandvoort sche werkgevers en werknemers. De papier- prijzen zijn met zestig procent verminderd. In wiens zakken komt deze winst? Het is nog niet bewezen dat de Zandvoortsche druk kers, wanneer de boel weer vrijgelaten wordt, hun personeel minder loon zullen geven. Trouwens, Zandvoort is niet de eerste ge meente, waar men zich niet meer aan de col lectieve overeenkomst in de typografie houdt. De heer Druyf merkt op, dat wethouder Molenaar met zijn opmerking over de pa- pierprijzen blijk geeft absoluut geen verstand te hebben van de prlizencalculaüe in de ty pografie. Nogmaals dringt hij er met klem op aan, om het voorstel van B. en V/. niet aan te nemen, omdat dan de noodlottige ge volgen niet te overzien zullen zijn. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Vóór stemden de leden Bolwidt, Siegers, Molenaar. Gi'oen, Koning en Van der Werff. Tegen stemden de hoeren Van Rijnberk. Van der Moolen, Padt, Elffers. Druyf, Geers en Paap. Verder werd besloten het verzoek van den Arbeiderssportbond om subsidie te weigeren. IJMUIDEN DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF F.EX CONFERENTIE TEN GEJIEEXTEHITZE Naar wij vernemen, heeft hedenmorgen ten gemeentehuize een conferentie plaats gevonden, tusschen den burgemeester en het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Christelijke Fabrieks- en Transport arbeiders. Omtrent de bedoeling en het resul taat dezer conferentie kon ons nog niets naders worden medegedeeld. MARKTBERICHTEN Tarbot per K.G. f 1.40—1.30 Tongen per K.G. f 1.150.55 Griet per 50 K.G. f 35—16 Zetschol per 50 K.G. f 21. Kleine schol per 50 K.G. f 12—2.80 Schar per 50 K.G. f 3.60—1. Braadschelvisch per 50 K.G. f 7.50 Kabeljauw per 125 K.G. f 32—25 Kleine Gul per 50 K.G. f 4.124 Wijting per 50 K.G. f 4.60—0.65. BESOMMINGEN MotorloggersRO 1 f 545. KW 140 f 512, KW 22 f 556. SCH. 297 f 490. Stoombeuger: VL 217 f 559. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL. HAARLEM'S TOONEEL POLLY PERKINS. De snoezige, honneponnige Polly Perkins is, nadat wij haar voor het laatst gezien heb ben wat al weer twaalf jaar geleden is wel erg verouderd. Zij deed bij haar eerste verschijning al niet bepaald modem aan, maar nu is zij feitelijk heelemaal aftandsch. Het gegeven had Douglas Murray al van oudere voorgangers geleend en van zich zelf heeft hij er maar heel weinig bij gedaan. Voor verrassingen komen wij in. dit blijspelle-. tje- niet te staan, alles ligt al voor ons uitge-, stippeld, zoodra Mrs. Calthorpe haar japon netje van kamermeisje aantrekt en doordat de Engelsche schrijver maar heel weinig fan tasie heeft, traineert de handeling soms al lergevaarlijkst. Zoo'n blijspelletje kan alleen nog gered worden door een pétillanten, geestigen dialoog, maar daarvan is bij Polly Perkins geen sprake. Er blijft dus eigenlijk al heel weinig over, en het is alleen het spel, dat het in zoo'n niemandalletje dan ook moet doen. Greet Lobo heeft indertijd bewezen, dat er van zoo'n rol als Polly nog heel wat te maken is maar zij was dan ook Greet Lobo. Mevrouw Tijsseling, die een onzer beste di lettanten is heeft de jury te Leeuwarden haar in „/Dat wat je niet hebt"' niet het maximum aantal punten toegekend? speel de de rol fijn, guitig en met distinctie, maar toch miste haar spel het levendige, het en- traineerde van een Greet Lobo. Men kon geen oogenblik zeggen, dat het niet goed was, integendeel, het was volkomen verant woord en voor een dilettante zelfs hoogst verdienstelijk, maar het was alles wat klein en mat, het vulde niet genoeg het tooneel. Mevrouw Tijsseling heeft een zeer goede dic tie en haar uitspraak is heel beschaafd en correct, doch de stem is niet groot en de tekst komt daardoor niet altijd met vol doende aplomb over het voetlicht. Het moet in dit blijspelletje alles van het spel komen en dat had hier voor het noodige succes nog wat meer kleur en leven kunnen verdragen. Trouwens heel de opvoering had on danks zeer veel verdienstelijks iets mats, wat wij anders bij de regie van Johan Kaart niet gewoon zijn. Er zat dikwijls niet de ware gang in, het sleepte wat en door dit gebrek aan entrain en levendigheid werd het wel heel duidelijk, hoe leeg dit blijspelletje feite lijk is. Wanneer er wat meer leven in kwam zooals in het tooneel, toen Robert Gilmour op allervermakelijkste manier tegen Fergus Wimbush uitviel, waardeerde het publiek het zoo, dat het met een open doekje reageer de. Zoo was voornamelijk door deze mat heid de totaalindruk niet geheel bevredi gend, terwijl toch het spel individueel van vrijwel allen te roemen valt. Een ieder speel de in de goede richting, maar het was van allen wat te weinig „Vooruit, nou 'n beetje meer, wat levendiger, wat vlotter, wat bree- en je bent er!" had je neiging soms uit te roepen. Het geheel maakte een zeer be schaafden indruk, maar het spirit ontbrak. De heer N. de Vries, bracht het er voor een debutant als Robert Gilmour de rol, die vroeger door Johan Kaart is gespeeld lang niet slecht af. Hij maakte van dezen parasiet 'n type en hij had zelfs zooals in zijn uitval tegen Fergus uitstekende mo menten. En de heer Houtman heeft in den jongen, vrijgevochten Canadees een hem zeer goed liggende rol gevonden. Fergus Wim bush stond vierkant op zijn voeten en was, wat je noemt een „sturdy boy". Hij had ook wel aplomb en het had alles voortreffelijk kunnen zijn, als hij zich wat meer bewust ware geweest, dat Polly Perkens een blijspel is en het spel dus wat meer kleur, leven en vis comica had kunnen verdragen. Deze laat ste opmerking geldt ook den heer Oostwald, die Mr. Priestly wel aardig typeerde maar meer ook niet. Het kwam wat de schilder noemde, niet genoeg uit de verf. Zelfs mevrouw Christoffel, die anders nooit te weinig geeft, was dit keer ook wat mat en kleurloos. Wij zagen wel wat te weinig, dat zij een stuursche, stijve juf frouw in haar gewone doen was. Integendeel maakte zij een heel sympathieken, zelfs vriendelijken indruk. Haar tooneelzuster mej. Zimmerman liet daarentegen geen twijfel aan haar jeugdigen overmoed. Zij' .was -het levendigst, maar deze niet bepaald goed geschreven rol had juist 'n weinig tem pering kunnen ver dragen. Mej. A. Dijkstra was een kamerkat je naar wensch, dat op de gewilde en niet gewilde zoenen van Robert goed reageerde, de dames B. Dijkstra en L. Beek verschenen maar heel even ten too- neele, maar juist lang genoeg om den af schrik van Fergus voor deze vogelverschik- sters geloofwaardig te maken. Een bijzonder woord van lof voor de too- neelaankleeding. De villa van Mrs Calthorpa zag er zoo cosy uit, dat je er dadelijk had willen intrekken. En men had er nu eens niet zooals dikwijls bij dilettanten-opvoerin gen een meubel-show van gemaakt. Polly Perkins werd meer vriendelijk dan enthousiast ontvangen. Het was wel duidelijk te merken, dat ook het publiek haar wat ver ouderd en nu en dan zelfs 'n beetje saai vond. Aan het slot gaven vele bloemen kleur aan het tooneel en was er een hartelijk applaus. Voor den aanvang der opvoering heeft de voorzitter van H. T. de heer Johan Kaart, hulde gebracht aan de werkende leden, die op den wedstrijd te Leeuwarden zoo voortref felijk werk hadden geleverd en met een eer sten prijs terug waren gekeerd. In het bijzon der sprak hij woorden van lof voor mevrouw Tijsseling, die met haar spel een zóó voor- treffelijken indruk bij den wedstrijd had ge maakt. Het publiek liet zich bij deze woorden niet onbetuigd en gaf op spontane wijze uiting aan zijn instemming met de toespraak van den heer Kaart. J. B. SCHUIL. MUZIEK. Christelijke Oratorium-Vereeniging MATTHAEUS PASSION. Nog klinkt het machtige slotkoor „Wir set zen uns mit Tranen nieder" in mij, nu ik mij tot schrijven zet. Maar niet in tranen worde mijn pen gedoopt, niet tot gisping worde z'i gewet: zij mag ditmaal de verkon digster zijn van bewondering voor schoon en en eervollen arbeid; zij mag nu vrijelijk de hulde brengen, die onmiddellijk na de aan grijpende vertolking van het geweldige dra ma achterwege moest blijven; moest blijven: niet alleen wijl de mos, de overlevering dit eischt, maar meer nog, wijl de indruk der tragedie voor uitingen van bewondering op dat oogenblik geen plaats liet. Ik heb reeds vele uitvoeringen van Bach's Matthaus-Passion gehoord, maar zelden eene die me van begin tot eind zóó geboeid en, in muzikalen en stylistischen zin bevredigd heeft als die der C. O. V. van Donderdag avond. De afwezigheid van elk spoor van geraffineerd effectbejag, van trucs, is de eerste en niet de minste verdienste, die ik te memoreeren heb: zij is den leider van het geheel, George Robert, te danken. De tweede, niet in waarde maar in de rij der enumeratie is de schoonheid van solistischen- en koor zang. Deze laatste, de koorzang, paarde groo te klankschoonheid aan even groote expres sieve kracht. Het koor is met de jaren boven de noten der partitie komen te staan; het gaf nu de stemmingen, die de volksmenigte bezielen of beroeren in de grootste verschei denheid voortreffelijk weer. De pracht der koralen, de klacht van inleidings- en slot koor, de woede der interrupties: het kwam alles in zijn volle beteekenis tot uitdrukking. In" begin- en slot-koor van het eerste deel gaf bovendien het jongenskoor onder leiding- van Willem Hespe aan de koraalmelodieën - een bijzonderen glans als van een koor van schalmeien. Dat ditmaal ook in dat eerste slotkoor de sopraanpartij door de jongens versterkt werd, acht ik een groote verbete ring, omdat anders de cantus firmus door zijn lage ligging gewoonlijk in het gedrang komt. Wat van het koor gold, kon ook zonder voorbehoud van de vocale solisten gezegd worden. Betere dan de gekozene had het be stuur der C. O. V. zeker niet kunnen vinden. In de allereerste plaats moet ik den vertol ker van de moeilijkste en omvangrijkste solo partij: die van den Evangelist den lof brengen die hem in zoo ruime mate toekomt. Jac. van Kempen zong die partij met den sehoonen glans zijner stem, die nog steeds geen vermindering vertoont: maar hij zong haar niet als een lijzige voorzanger, doch als een verteller, die geen nuance in het gebeu ren veronachtzaamt en de ongeëvenaarde duidelijkheid zijner dictie maakt het luisteren tot een mede-beleven. De wijze waarop hij het verscheiden van Jezus mededeelde zal wel ieder diep ontroerd hebben. Voor de ver tolking der Christuspartij is Max Kloos wel de eenige onzer zangers, die de hoogheid en waardigheid welke de uitbeelding van Mes- schaert kenmerkten, weet te benaderen; de adel van zijn stemgeluid en van zijn opvat ting zijn moeilijk hoog genoeg te waardee- ren en indien hij wat minder neiging tob verlangzaming der tempi bezat, zou ik voor mij zijn weergave de ideale willen noemen. To van der Sluys schijnt mij de aangewe zen opvolgster van mevrouw Noordewier. Haar edel, rein geluid en de groote warmte van haar opvatting roepen telkens de herin nering aan onze groote Nederlandsche zan geres op, en hoezeer we het betreuren dat deze van het podium afscheid genomen heeft, stemt het tot troost te weten dat we in To van der Sluys een kunstenares hebben, die de tradities der groote voorgangster hoog houdt. Bij dit voortreffelijke drietal paste Annie Woud als alt van zelf volkomen. Scheen haar zang mij in het eerste deel wat matter dan gewoonlijk (misschien een gevolg van het af mattende van de vele concerten der laatste dagen), in het tweede deel vonden we de pracht van haar stem weer terug, en vooral de groote aria, waarin de concertmeester van het orkest uitnemend de obligate viool partij speelde, werd heerlijk door haar ge zongen. Als opvolger van wijlen Jac Caro hoorden we in de kleinere baspartijen Louis Bogt- man. Ook deze opvolger is zijn voorganger waardig; zijn stem is nobel en welluidend; de onvoldoende uitspraak die hij met wijlen Caro gemeen heeft, zal hij wellicht nog kun nen verbeteren. Het Utrechtsch Stedelijk Orkest speelde grootendeels zeer bevredigend; enkele malen liet het samenspel te wenschen over en voor al bij de sopraan-aria „Aus Liebe" (no. 59) was het verband tusschen de drie begelei dende instrumenten dikwijls zoek. Het duet tusschen sopraan en alt (no. 33) was een voorbeeld van mooien evenwichtigen samenzang. De orgel- en clavecin-begeleidingen wer den resp. door Piet Halsema en George van Renesse goed vervuld. De enkele kleine tekortkomingen die ik op noemde konden de waarde van het geheel nauwelijks beïnvloeden. En die waarde was, zooals reeds gezegd, zeer groot en stemt tot dankbaarheid. Ook tot vereeringen van den ouden meester, die met zoo sobere middelen zoo enorm veel heeft weten uit te drukken. Latên de jongeren daaraan eens een voor beeld trachten te nemen! K. DE JONG.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 2